Moeder Rietje is vier mannen te erg Al meer dan twee etmalen op de meerpalen Tachtig ton hooi verloren bij brand in Hazerswoude Met trekschuit en Bello in Lakenhal AANDAG 9 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Massale deelname aan prestatieloop en puzzeltocht SASSENHEIM Tweehonderd jon gelui hebben in de nacht Van vrijdag zaterdag deelgenomen aan de 7,5 km |ange puzzeltocht, die georganiseerd verd door de jeugdrecreatie. De deelne- werden vanaf half tien rachtwagens in groepjes oorzien van een routekaartje. iodige puzzels gedropt. jut Dat het voor velen envoudig was om hier uit te komen, j ji zich op de onbekende bestemming melden, bleek wel uit de grote tijd; rkpn" chillen van binnenkomst in „De Storm- het eindpunt. De eerste groep (teL,meldde zich om half twaalf, J' aatste pas om half twee. Halverwege de route was er soep de deelnemers, die er graag in- J rog. Om half twee werden in „De Stor ial" de prijzen uitgereikt dóór •i" Krom, waarbij de 10 deelnemers an de beste groep, ieder een SAMA- jaardebon van f 7,50 ontvingen en de eiiëft eelnemers van de op één na de beste roep iedere een SAMA-waardebon 5,-. De groep die alles fout had kreeg i poedelprijs. De prestatieloop van zaterdagmiddag af onder de deelnemers, een gemeleer- leeftijdsvariatie te zien. Zo was de ngste 6 jaar. terwijl de oudsten in de Jliddelbare leeftijd thuishoorden. Al liet Ki! assenheim zich niet onbetuigd, ok veel belangstelling uil de omgeving, „i"lillegom, Noordwijk. Leiden uur was er vanaf het sportpark aan Vooijtenneweg de massale start. De route J—17.30, ophouden. Nog steeds zitten zij op de palen in Roelofarendsveen. Zaterdagmiddag om twaalf uur stapten zij met nog vijftien anderen op de palen. Zij willen het wereldrecord paalzitten, dat met zevenenzestig uur op naam staat van Hannes de Jong. breken. Het weer is met name de laatste twaalf uur de paalzïtters niet zo gunstig gezind. Het evenement in de Veen heeft het afgelopen weekeinde vele tienduizenden toeschouwers getrokken. Organisator Louis van der Meer wrijft dan ook voortdurend in zijn handen. Het zakelijke succes is nog groter dan vorig jaar. geh'els/P Het paalzitten begon eigenlijk al vrijdagmidag, toen Joop Zoetemelk en het duo Cor de Koning en Martien Versluys, bekend geworden door hun fietstocht naar Australië onlangs, even gingen proefzitten. Het drietal had er al gauw genoeg van. „Geef mij maar een zadel", verklaarde Zoetemelk toen hij weer op de kant stond. Zo dachten er kennelijk meer over, want het bemannen van de palen ging organisator Louis van der Meer zo gemakkelijk af. Tot vlak voor de start zaterdagmiddag kon men zich namelijk nog opgeven. Onder degenen die rond het middaguur in de stromende re de Menneweg, Vijfmeiweg, iaJdt iagerdreefParklaan, Provincialeweg, rijwielpad Rijksweg finish sportpark Menneweg. Eerste was H. L. Groene- „,oud, Noordwijk.B (19.47); 2. T. v. Wetten, tweed'Jf'wht (19.48)3. M. Zuiderduin. Lisse; Moes. Hillegom en -5. A. v. testeren. Alle deelnemers kregen een irinneringsvaantje van voorzitter rom. Bij de wedstrijdloop, waaraan lor 12 man werd deelgenomen was ert Smit uit Sassenheim winnaar 8.40), die hiermee voor de tweede aal in het bezit kwam van de wissel- 'rlj, efceker, beschikbaar gesteld door sport school Aarts. Tweede was M. Zuider duin, Nw'hout (19.45), derde A. Homan, Sassenheim (20.35). lags SASSENHEIM De voetbalvereni- elge; Wn& Te->'lingen heeft de trainingstijden voor het komend seizoen vastgesteld. dinsdagavod wordt de- keepers- dagflraining als vanouds gehouden vsiip dsindagavonden van zeven tot acht waarna van acht tot half tien de uuiFectietraining volgt. Op donderdag- van zeven töt acht uur is er 'allél'i n'n® voor de rest van de senioren, gép|ev°lgd door selectietraining tot half gen op de palen stapten bevond zich de Katwijker Kees Bergman. Ook hij had zich vlak voor de start opgegeven. Zijn vader, de artswethouder van Katwijk, lag met zijn jacht de Laguna bij het paalzitten afgemeerd om de verrichtin gen van zijn zoon te volgen. Heeft Berg man als arts geen bedenkingen tegen het paalzitten? „Och, ik zal niet zeggen dat het al te best is voor de rug. Gevaar voor trombose zit er natuurlijk ook wel een beetje in, maar verder valt het wel mee. Ik heb tegen m'n zoon gezegd: je bent gek als je erop gaat zitten. Nou, hij heeft het toch gedaan, maar ik verwacht wel, dat hij er vanavond af komt." Het werd zondagnacht tien i drie voordat Kees Bergman van zijn paal stapte. Hij 'was niet de eerste. Voor hem kozen Fred v.d. Zwet en Leo Roos een plezieriger heenkomen op de wal. Tot de zittenblijvers behoorde on der andere mevr. v.d. Meer, moeder van twee kinderen en in De Veen beter bekend als Rietje van der Wereld. Onder de velen die apatisch op de kant het paalzitten volgden spraken er sommigen schande van, dat een moeder haar huis houden in de steek liet voor het paal zitten. Er ontstonden discussies als: „Hel is toch geen mapier van doen." en „Ach mens, maak je niet druk, die tienduizenden hebben het afgelopen weekeinde het panic. Roelofarendsveen gevolgd. Het fourageren en toiletteren van de paalzitters levert telkens weer groot gelach op. kinderen van d'r zullen heus wel onder de pannen zijn". De drukte viel aanvankelijk zater dagmiddag tegen. Het zag ernaar uit, dat men het paalzitten wel voor gezien hield. In de loop van de middag en vooral 's avonds werd het echter loei- druk. De stemming kwam er mede dank zij het optreden van de Boerenka- pel goed in. De „vreettentjes" van Louis van der Meer liepen als een trein. Ook zondagnacht bleven honderden de paal zitters aanmoedigen. Er werden diverse premies uitgeloofd. Dat dunde het aan tal paalzitters gestaag uit. Zondagmid dag zaten er nog tien. Tot favorieten wer den uitgeroepen de gebroeders Hennie en Aad van der Berg uit Abbenes, mevr. V.d. Meer-V.d. Wereld. Agnes v.d. Voorde uit Leiden die het het vorig jaar bijna 67 uur op een paal uithield en natuurlijk de onverwoestbare Hannes de Jong, de wereldkampioen die zijn record van vorig jaar wil breken. Han nes, die vorig jaar met heel wat bier tjes in zijn kraag de paal opstapte, heeft zich dit keer beter voorbereid. Hij zit in blauw trainingspak op de paal. Het vlaggetje op zijn hoed hangt alleen dan slap wanneer de regen het de paalzitters moeilijk maakt. Hannes is ook de grootste pretmaker van het paalzitgezelschap. Zo nam hij zondag avond een paar bekkens over van een muzikant en speelde hij vrolijk met de muziek mee. Roelofarendsveen heeft overigens nooit eerder zo'n drukte beleefd als zondag middag en zondagavond. Het verkeer liep enkele malen goed vast. De stem ming werd er niet minder om. Men vond het allemaal „te gek". Zondag avond werd het enkele paalzitters te bar. Uitgeput stapten ze af. Maandagnacht gaf ook Agnes v.d. Voorde de strijd op. Dit tot grote teleurstelling van de hon derden, die de hele nacht langs de rand stant vier boten op wacht. Louis van der Meer verwacht dat de laatste paalzit ters tot woensdag, misschien wel donder dag blijven zitten. Tot zolang tenminste blijft ook de aandacht gevestigd op het motto van het paalzitten: Maak van het nat geen vuilnisvat. Want om de schoonheid van de plassen is het ten slotte allemaal begonnen. i het r Mochten de overgebleven paalzitters van vermoeidheid van de paal tuimelen, gevaar lopen ze' vrijwel niet. Ze hebben een reddingsgordel om met een gaspa troon, die onmiddelijk een ballon op blaast zodra hij met water in aanra king komt. Er liggen bovendien con- Berkhout- park: meer interesse VOORSCHOTEN Het Burge meester Berkhoutpark in Voor schoten is een mooi stukje recre atie dat door de bewoners nau welijks wordt gewaardeerd. Het bezoek is nimmer erg root; toch komen er jaarlijks meer bezoe kers en zelfs deze zomer komen op zondag dagjesmensen, die graag de straatstenen enige uren willen vervangen door gras, bo- Volgens kenners heeft Voorscho ten een uniek park: gezond en vol variëteiten op het gebied van de bebossing. Het is waarschijn lijk het goedkoopste park uit de gehele Randstad Holland omdat het aangelegd werd op initiatief van een burgemeester, die vond dat de werkelozen beter konden spitten en graven dan „stempe len" tijdens de slechte tijden kort voor de laatste oorlog. Burgemeester Berkhout zag de rijen werkelozen dagelijks voor de stempellokalen staan om hun uitkering in ontvangst te nemen. Een uitkering, die eigenlijk te hoog om dood te gaan. Met veel moeite kreeg hij de gemeente rlijk aantal meentedienst te „stempelgeld" ie door te werken. verkelozen, die n tijdelijke ge treden en het nkele stukken braakliggende ge meentegronden. De vlakke gron den werden heuvelachtig omdat het zand uit de gegraven vijvers ter plaatse werd neergestort Het werd de trots van de gemeente lijke overheid, maar de burger had er in die jaren nog geen behoefte aan. Voorschoten was nog zo landelijk, dat velen de natuurlijke begroeiingen prefe reerden boven de aangelegde la de w hazerswoude Vijfenzeventig tot (li tachtig ton hooi is verloren gegaan op he boerderij van de heer C. P. L. Mounts aan de Bentweg,17 te Hazers- woude-dorp. Gistermorgen omstreeks half vier ontstond namelijk brand in de hooiberg op het bedrijf van de Hazers- woudse veehouder. De vrijwillige band- weer onder commando van de heer W. R Soeters is. samen mt de bure van de familie Mourits, een groot gedeelte van vrijdag bezig geweest, het brandende h°oi naar een weiland te transporteren, hluswerkzaamhedep te verrichten en te "oorkomen, dt het vuur zou overslaan 'aar woonhuis en stallen. Dinsdag jongstleden rook de familie Mourits al, dat de hooiberg aan het broeien was. „We hebben toen geventi leerd", aldus mevrouw Mourits, „maar waarschijnlijk was het toen al le ver". Donderdagavond, omstreeks half elf, stelde de Hazerswoudse brandwer, die peilingen had verricht, de familie ge rust. De temperatuur wees tachtig gra den aan, de spuitgasten rukten in. Mevrouw Mourits. angstig gestemd op donderdagavond: „Ik had de gordijnen bij voorbaat al opengelaten". Vrijdag morgen om half vier werd ze wakker en zag een rode gloedin de hooiberg- Prompt wekte mevrouw Mourits haar echtgenoot, die de brandweer waar schuwde. De rode haan-bestrijders on der leiding van de heer W. R. Soeters waren snel ter plaatse en gaven binnen vijf minuten water. Dat bleek overigens hard nodig, want de vlammen sloegen hoog uit de hooiberg... Intussen waren de acht kinderen van de familie Mou rits na moeders ontdekking uit bed getrommeld. De vuurhaard, die zich onderin de bert bevond, werd pas bereikt, nadat met behulp van huren en een grijper het brandende hooi naar een nabijgele gen weiland was getransporteerd en vernietigd. De werkzaamheden werden overigens wel bemoeilijkt, doordat het vuur teeeds weer oplaaide. Het hooi op de stalzolder is het enige dat de heer Mourits nog rest als wintervoeding voor zijn vee. Verzekering dekt overigens de In itiatiefvoorstel krediet Europees sportevenement LEIDEN De raadsleden M. van Aken (PvdA-PAK), H. Hoeven (CPN), H. C. Kwink (PvdA) en H. Zun- derman (DS'70) hebben het voorne men om in de raadsvergadering van a:"s. maandag, wegens het dringend karak ter van de zaak een initiatief-voorstel aan de raad voor te leggen voor het verlenen van een garantie ad f 95.000,— j inval van de Duitsers „Koningin WMhelminapark". Op last van de Duitsers werd de naam tijdens de oorlog „K&adhuispark" en deze naam k nooit helemaal verdwe nen hoewel het park na de oorlog vernoemd werd naar de stichter, burgemeester Berkhout, die in de oorlog verongelukte op de spoor wegovergang De Vink. De laatst Op het ge»e\ di- lekten plannen uit om het park te verkleinen omdat een nieuw raadhuis gebouwd zou worden. Thans is het raadhuisplan op de grond van het Berkhoutpark al weer van de baan. Het huidige Berkhoutpark is nog niet de helft van het oorspronke lijk aangelegde park in 1937 Het park liep van de Elsllaan tot aan de Wijngaardenlaan. De aan gelegde lanen droegen allemaal i het I de i 1973 in Nederland te houden uit eerdere krantenberichten zal herin- neren voor dit internationaal sportief gebeuren ernstig kandidaat, gezien de voortreffelijke outillage in en om de Groenoordhal. ningshuis. Na de oorlog werden er stelselmatig stukken afgeknab beld, wat overbleef waren de na men. De huidige Oranjewijk met onder meer de Prinss Beatrix- laan, Irenelaan, Julianalaan was eenmaal Berkhoutpark. „100 jaar Openbaar Vervoer in en rond Leiden,, LEIDEN. „De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen" is de ietwat wijdlopige naam en daarom in het spraakgebruik gemakshalve maar afgekort tot N.V.B-S. voor een kring van verzamelaars van alles wat met het openbaar vervoer te maken heeft en vooral heeft gehad. Men verwarre de leden van deze vereniging niet met die hobbt/ïsten. die urenlang met treintjes en trammetjes kunnen spelen, op zolders hele stationsemplacementen opbouwen en zelfs om eerst recht goed in de stemming te komen onder dat spel getooid zijn met een heuse stationschefspet. Maar de N-V.B.S. is een doodserieuze Leden van de afdeling Leiden van I deze vereniging opperden enkele jaren geleden reeds het plan tot hel j inrichten van een tentoonstelling. Daar waren en zijn ook wel enkele bijzondere motieven voor: het ongeveer veertigjarig bestaan van hun vereniging, het circa negentigjarig bestaan van de N-Z.H. en de feiten dat zestig jaar geleden de eerste elektrische tractie in Leiden ver scheen, die en dat is mede een te herdenken feit tien jaar geleden uit de Sleutelstad verdween. De plannen om dat alles te gaan herdenken zijn dus nu verwezenlijkt. Ze hebben vorm gevonden in de tentoonstelling „Honderd jaar open baar vervoer in en om Leiden", welke expositie tot 5 september in De I.akenhal is te zien. De tentoonstelling is waarlijk niet alleen interessant voor hobbyisten en ook niet alleen voor die Leidenaars. De organiserende vereniging wist zich de medewerking te verzekeren van de grote vervoersmaatschappijen niet alleen, maar ook van het Spoor wegmuseum en andere rpusea, het Leidse gemeentearchief en van leden der NVBS, dip curiosa uit hun ver zamelingen afstonden. Ook het sclieepsvervoer werd niet vergeten, le beginnen met de voorvaderlijke trekschuit tot de nu nog slechts varende Avifaunaboot. Dat alles werd opgesteld door enkele leden van de vereniging en de conservator van het museum, mejuffrouw drs- I W. L. Moorman. Die samenwer king heeft geleid tot een gedegen en interessante overzichtstentoonstelling over een periode van ongeveer hon derd achter ons liggende jaren. Het voert te ver om ook maar een kleine selectieve opsomming te geven van al hetgeen er is te zien. Oude foto's, knappe staaltjes van modellen bouw, spoor-, tram- en bootkaartjes in velerlei uitvoering, oude reclame prenten en dienstregelingen. Wat niet al. We zien er de oude trouwe Bello weer; de eerste elektrische, waarbij modellen van de toen beroemde lange „Budapesters" en daarnaast en daardoor ook een groot aantal foto's met oude, thans voor velen onbekende stadsgezichten. En iedere bezoeker zal er met een glimlach langs gaan- De ouderen wellicht met wat wee moed denkend aan de lijd toen de tram nog niet door overbevolkte straten reed en om de gemoedelijk heid van hel toenmalige openbare leven. De jongeren wellicht mon kelend over het in hun ogen toen wel wal erg gezapige leven. Maar jonge en oude belangstellenden komen op deze tentoonstelling echt wei aan hun trekken. WPr- issen voor bejciardenreis n fortuinlijke bezigheid f 400.- méér dan vorig jaar ZOETERWOUDE Mei glunderende I gezichten maakten de organisatoren van de Visvereniging Vrouwenweg za terdagmiddag de balans op van de jaar lijkse viswedstrijd ten bate van de uit gaansdag van de Zocterwoudse bejaar- j den. Het resultaat loog er niet om. Een netto bedrag van f 2245,59. Het resul taat van de inspanning van velen, die I onder leiding van de heer J. Hulsbos aan de voorbereiding en organisatie j hebben meegewerkt. Een dankbaar gestemde comitévoor- zitter C. Berg ag daardoor ook de 21e J uitgaansdag weer veilig gesteld. Hij I stak bij de prijsuitreiking in café Cro- nesteyn een pluim op de hoed van de visvereniging. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de opbrengst dit jaar een recordhoogte zou bereiken omdat de voorinschrijvingen maar spaarzaam binnenkwamen. Het keerpunt kwam vrijdagmiddag toen niet minder dan 111 j hengelaars zich aanmeldden. Dc deelne- j merslijsl groeide steeds verder uit, zo- I dat uiteindelijk zaterdag 409 liefheb bers, uitgestrekt over een lengte van meer dan drie kilometer, aan de boor den van de Vliet plaatsnamen. Zij vin gen in tótaal 827 (maat)vissen en zorg den met hun inschrijvingen voor 400 gulden méér dan vorig jaar. Twee van de vissers, de heren W. Zekveld uit Hoofddorp en A. v Loon uit Leiden, slaagden erin 21 exemplaren aan de haak te slaan. In overleg met hen werd besloten, de volgorde van de klassering bij loting le bepalen. Daarbij bleek de heer Zekveld de gelukkigste. Hij kwam in aanmerking voor de fraaie visboor ter waarde van f540,—. Voor de heer Van Loon was er een boormachine met vele hulpstukken De heer J. de Groot uit Stompwijk klasseerde zich met 16 vissen als derde. Hij ontving een hen- geluitrusting (f150.-). Nog 90 anderen kwamen in aanmerking voor een prijs. LEIDSCHENDAM De gemeente kan van de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten le Den Haag 185,000 gulden lenen. De looptijd is 25 jaar tegen een rente van 8 procent. B. en W. stellen de raad voor lot dc geldlening te besluiten. De situatie op de kapitaal markt in aanmerking nemend komen 'oorwaarden hen alleszins redelijk

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5