CeUUeSotwa/nt Experimenteel Werk Bureau wil bemiddelen tussen werkgevers en werknemers CRM-minister mag omroep niet straffen voor uitzending DE FILM VAN VANAVOND Kapitale benen met formidabele Fields WERKSCHUWEN SCHUWEN GEIN WERK Natuur speelt hoofdrol in Poolse film PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 Met politiek kruit geladen kwestie TOEN zijn ster als minister van Onder- wijs in het zenith stond, heeft mr. Cals al tevergeefs gepoogd aan één in stelling voor wetenschappelijk onderwijs de toevloed van studenten te reguleren. In die tijd was het nog mogelijk om verschillende kwesties op hun eigen merites te laten beoordelen en niet elk voor discussie vatbaar regeringsvoorstel te trekken in de „a priori"-sfeer, die we sinds 1970 met ons allen de polarisatie gedachte noemen. Aan minister De Brauw nu de taak om in veel breder verband een oplossing te zoeken voor de te grote toevloed van studenten bij vele faculteiten van het wetenschappelijk en sommige academies voor het hoger beroepsonderwijs. Een netelige taak, omdat het vraag stuk intussen gedoemd lijkt een met politiek kruit geladen kwestie te worden. Alleen geld? I/OOR en na de regeringsverklaring van het kabinet-Biesheuvel is al ge klaagd, dat door een studentenstop of alles wat hierop lijkt, het onderwijs de dupe gaat worden van de bezuinigings woede, die Drees jr. ontketend heeft. Natuurlijk heeft de problematiek van ons hoger onderwijs veel met geld te maken. Maar geld juister gezegd „gebrek aan geld'' is niet de enige reden die de overheid tot regulerende maatregelen noodzaakt. Want naast de vraag of het geld ont breekt om het hoger onderwijs een uit breiding te geven die opvang van de legioenen aan studenten mogelijk zou maken, is nog een andere vraag aan de orde: of de breedte van de stroom aspi rant-studenten nog wel in overeenstem ming is met de behoefte van onze samen leving? De behoeften van de maatschappij domineren niet onder alle omstandig heden boven de wensen van de indivi duele mens; de democratisering van het onderwijs verbiedt dat langs het oude spoor wordt verder gekropen. Maar de zelfde democratisering impliceert niet, dat we een systeem moeten bevorderen, waarbij een voor wetenschappelijk on derwijs minder geschikt deel der jonge generatie eerlang gefrustreerd wordt, en de samenleving financiële offers moet brengen in zo'n mate dat andere urgen ties er schade door lijden. Daarom is naar onze overtuiging het algemeen welzijn erbij gebaat, wanneer de regulering van de uitbreiding van het wetenschappelijk en hoger onderwijs niet behandeld wordt met als norm de rode draad van de polarisatiegedachte. „Million dollar legs" een Paramount- produktie uit 1932 is eigenlijk een soort examen voor filmkomieken uit die jaren om te zien wie van hen geschikt was voor de geluidsfilm en wie niet. In dit bonte gezelschap treffen we oude routiniers aan als de schele Ben Tur- pin. Andy Clyde. Keystone-agent Hank Mann als douanebeambte en Billy Gil bert en Vernon Deut, trouwe tegen spelers van respectievelijk Laurel en Hardy en Harry Langdon. Daarnaast zien we in belangrijker rol len komieken als Jack Oakie en de formidabele W. C. Fields, meesters van de Woord-grap. Vooral laatstgenoemde is met zijn wrange humor een begrip geworden. Fields begon zijn artiesten carrière als jongleur, maar al spoedig voorzag hij zijn nummer a la Will Rogers van een droog commentaar en rond de eerste wereldoorlog was hij dé grote ster van de befaamde Ziegfield lollies. Zo nu en dan trad hij ook in een korte film op onder meer in „Pool Sharks" waarin hij zijn beroemde bil jartnummer voor de camera herhaalde. Fields eigenlijke filmcarrière begon pas met de komst van het geluid. Met zijn zure opmerkingen over eer lijkheid, het gezinsleven, vrouwen en in het bijzonder kinderen, creëerde deze komiek met z'n neus als een aardappel een unieke kluchtfiguur op het witte doek met films met veel betekenende titels als „Never give a sucker en even break" (Geef een stommeling nooit een eerlijke kans) en „You can't cheat an honest man" (Je mag geen eerlijk mens bedriegen). Zijn grootste triomf vierde hij als Mr. Mickawber in „David Copperfield" hoewel Dickens' bewonderaars wel wat vreemd opkeken van deze zeer per soonlijke intrepretatie. In het begin van de jaren veertig trok Fields zich om gezondheidsredenen uit het openbare leven terug. Op 25 decem ber 1946 overleed deze unieke figuur uit de show-wereld. In ..Million dollar legs" één van zijn eerste geluidsfilms speelt hij de presi dent van de republiek Klopstokia. balancerend op de rand van een revo lutie en vrijwel bankroet. Om de financiële positie van het land te ver beteren beluit Klopstokia aan de Olympische Spelen in Los Angeles het is 1932 mee te doen, zeer tot ongenoegen van de oppositie, die alles in het werk stelt om dit te verhinderen. „Million dollar legs" met al zijn kin derziekten. die de beginperiode van de geluidsfilm kenmerkte, is beslist geen gave filmkomedie, maar een curiositeit die alleen al om de unieke figuur van W. C. Fields het aanzien waard is. VARA Nederland II 21.50 uur Onwillekeurig moesten we zaterdag avond nog even denken aan de PTT. Door een klein menselijk foutje ging een VPRO-campus-uitzending onlangs compleet de mist in. Dat kan gebeu ren, liet de PTT-directie weten, en het kan best weer eens gebeuren. Toch nemen wij aan, dat als die directeur zaterdagavond het in tijd en plaats geleverde precisiewerk van de Apollo-Ianding in ogenschouw heeft genomen er toch iets van schaamte door hem moet zijn heengegaan. Beel- c?.1!. °*het berekende tijdstip op de stille Oceaan, geschoten vanuit een helikopter, met slechts een enkele sto- Hier werd door de complete NASA-staf denk- en doewerk van de allerhoogste orde geleverd. Drie mon tere mannen keren terng van een tripje naar de maan. Als je erover bij°stn "Uat je ver8tand er bijna Naar de andere kant van de aarde reisde een team van Brandpunt om voor het koninklijk bezoek er de poli tieke stemming te peilen. We weten niet of dat Indonesische bandje het ook zo heeft aangevoeld, maar met de komst van koningin Juliana in het verschiet bij wijze van welkomstlied e zingen: „Daar bij die molen, daar woont het meisje waar ik zoveel van hou grenst bijna aan majesteitsver heerlijking. Het belooft in elk geval alle goeds voor het bezoek. Opgewektheid heerst er in Indonesië alleen bij die politieke leiders, die met grote meerderheid van stemmen de verkiezingen in hun voordeel hebben weten te buigen, t.w. de Golkar en de militairen. Brandpunt kwam met een reeks minder opgewekte geluiden uit de monden van oppositieleiders: „De menselijke rechten zijn verkracht door gruwel, arrestaties en druk", zei Subehan ZE van de Oelama-parti.i. De studentenleider Arief Boediman heeft uit protest niet gestemd. Ex-premier Mohammed Roem. die als persona non grata zich niet verkiesbaar mocht stellen, stelde, dat de niet-regerings- partijen niet de kans kregen een campagne te voeren. Adam Malik, de minister van Buitenlandse Zaken, vroeg verbaasd: „Intimidatie?" En zei: „BIJ alle verkiezingen worden bepaal de tactieken toegepast". Ali Moertopo. de adviseur van Soeharto, voegde daar Jurre Haanstra wint Jazzconeours LOOSDRECHT <ANP> Het Loos- drechts Jazzconeours, dat dit jaar deel uitmaakte van het Internationaal Jazz Festival Loosdrecht, is gewonnen door het kwartet van de 19-jarige Jurre Haanstra (zoon van cineast Bert Haan stra) uit Laren. Volgens de jury, be staande uit de Amerikaanse drummer Kenny Clarke, de Nederlandse orkest leider en arrangeur Boy Edgar en de Nederlandse trombonist Willem van Ma nen, stak het niveau van deze groep ver boven dat van alle andere ensembles en solisten uit. Het winnende kwartet bestaat uit U1- rich Beckerhoff (trompet), Michel Herr (elektronische piano), Jan Hollestelle (basgitaar) en Jurre Haanstra (d.ums). Op de tweede plaats eindigde de groep „Relax" uit Groot-Schermer, terwijl de pianist Arnold Klos uit Amsterdam der de werd. Aan het jazzconeours hebben dit jaar 24 amateur-jazzorkesten en so listen deelgenomen, aanmerkelijk meer dan in de laatste jaren het geval was. Het Loosdrechtse Jazzfestival is zater dagavond besloten met een concert door de concourswinnaar, het Stan Getz Quartet en het Leon Thomas Quintet. AMSTERDAM Het woord „alternatief" is in recordtijd zo versleten geraakt dat het zelfs beroepspolitici in de mond bestorven ligt en schaamteloos op duikt in de STER-recIame. Terwijl deze devaluatie doorgaat, gebeuren er echter links en rechts, veelal in stilte, dingen die de naam nog ten volle verdienen. Een voorbeeld is het Experimenteel Werk Bureau in Amsterdam. Het ging van start in september van het vorig jaar en bleek alternatief genoeg om na twee maanden in te zien dat men volkomen de mist in dreigde te gaan. Men nam het moedige besluit om de deuren dicht te gooien en zich te bezinnen op een nieuwe aanpak. In maart waren de ideeën rond en begon men helemaal van voren af aan. Er is inmiddels de nodige ervaring opgedaan reden om te gaan praten met Jac. Delahay, lid van het dagelijks bestuur van de Stichtng Experimentele Werk Bemiddeling en van de uitvoerende staf. Ter verduide lijking wil hü eerst kwijt dat die staf een horizontale structuur heeft; er is geen leeider maar het beleid wordt bepaald door de gezamenlijke leden. Om tc voldoen aan de juridische normen die de stichtingsvorm eist. is er een dage lijks bestuur van vijf mensen, maar drie daarvan zijn stafleden, hetgeen de autonomie van het beleid waarborgt. Het EWB wordt volledig gesubsidieerd, voor vijftig procent door CRM en voor vijftig procent door de gemeente Am sterdam. Wat wil het Experimenteel Werk Bureau in zijn nieuwe opzet? Jac. Delahay formuleert het met uiterste behoedzaamheid als volgt. „Wij wil len bemiddelen tussen werkgevers en werknemers en wel in die zin dat we bij de werkgevers begrip kweken voor het bestaan van een snel groei ende groep jongeren met specifieke behoeften en onmogelijkheden waar op het bedrijfsleven niet is ingesteld met het gevolg dat deze jongeren, psychisch niet in staat zijn om aan het bedrijfsleven deel te nemen". Het is een zin die uit een proef schrift kon zijn geknipt. Ter verdui delijking duikt Jac Delahay in de praktijk van het Experimenteel Werk Bureau en zegt: „De jongeren komen hier binnen en zeggen: „Ik wil werk". We hebben geleerd dat we dit niet moeten interpreteren als: ik wil parttime werk, of: ik wil variabele werktijden. Ze zoeken ge woon een baan en vinden alles goed Nu kun je je afvragen waarom ze dan niet naar de aangewezen in stantie gaan, het Gewestelijk Ar- beids Bureau. We proberen er achter te komen welke problemen er schuil gaan onder een onverschilligheid die zo groot is dat het ze niet interes seert wat ze aanpakken. Dan blijkt vaak dat ze het nauwelijks onder woorden kunnen brengen. Na veel diepgaande gesprekken met jongeren uit deze groep is ons in ieder geval wel dit duidelijk geworden: motie ven als carrière maken en geld ver dienen spelen voor deze mensen he lemaal niet". WERKPRIKKELS De werkprikkels die in onze maat schappij voor normaal worden aan gezien, ontbreken dus. Welke moti vatie is er wèl bij de steeds groeien de groep die het EWB weet te vin den? „Ze willen zich betrokken voelen bij het werk dat ze doen", zegt Delahay. „Ze willen de zinge ving vinden in het werk zelf, niet in geld of een carrière. Het is heel iets anders om speelgoed te maken waar je lol in hebt waar je als kind graag mee gespeeld zou hebben, dan om aan de lopende band te staan zonder enige relatie met het eind- produkt. En ze willen ook buiten de produktiesfeer met hun collega's en chefs kunnen praten. Ze voelen zich erg alleen en geïsoleerd. Ze zoeken waardering voor wat ze doen en zijn en willen hun collega's op het werk hetzelfde teruggeven. Allemaal din gen die ze buiten de arbeidstijd ten koste van veel moeite proberen te verwezenlijken, door middel van meditatie bijvoorbeeld. Dat wordt wel eens een modeverschijnsel ge noemd maar mij lijkt 't niet voor niets dat in een bepaald tijdsgewricht zul ke dingen naar boven komen. Ze zoeken zelfontplooiing. Ze willen ontdekken wie ze zelf zijn, wat hun eigen motieven zijn. Dat geeft hun de moed en de kracht om door te gaan ondanks de milieuvervuiling, ondanks Vietnam, ondanks al die tegenstrijdigheden waardoor de mensheid in de war is". Delahay heeft het eerder over de psychische behoeften en de onmoge lijkheden gehad van de jongeren waarvoor het EWB zich inzet. De psychische behoeften zijn met het bovenstaande aangeduid. Wat be doelt h ij met d e o nmogelijkheden? Delahay: „Het één staat in verband met h et a nder. Vanuit het streven dat i k zojuist sch etste, komen ze terecht in een arbeidssituatie waarin ze alles moeten lalen vallen en dat nog wel a cht uur per d ag. Hun arbeid m ist in tensiteit omdat ze geestelijk ergens a nders mee bezig zijn. Dat geeft conflilten. Ze raken in de knoop. Het feit dat ze in hun werk geconfronteerd worden m et een autoritaire situatie speelt boven dien een rol. Ze voelen dat ze niet zelf de baas zijn over een aspect van hun leven - het werkaspect. De chef is de baas. Bij hem berust de autori teit en hij is in alle opzichten supe rieur. Je bent gewoon verplicht min der te weten dan je chef. Als die het gevoel krijgt: mijn ondergeschikte denkt dat hij boven mij verheven is, vat hij dat bewust of onbewust op als een dreiging. Er ontstaan auto matisch wrijvingen en kritiek op de geleverde werkprestatie. En dat i s iets wat steeds meer jongeren niet langer kunnen a ccepteren. Wat ze wel willen, bestaat uiteraard in deze maatschappij n og n iet. Er i s geen bedrijf te vinden waar dat mogelijk is. Maar toch geloven ze erin en met dat geloof in hun achterhoofd komen ze bij ons. Ze denken: „las het ergens mogeliik is, dan kunnen we het vin den via het EWB". FOUTIEVE GEDACHTE De eerste opzet van het Experimen teel Werk Bureau was na t wee maanden in de ogen van de stafle den zelf een flop. Nu maken ze de geïnspireerde, bijna geestdriftige in druk van mensen die voelen dat ze op het goede spoor zitten. Wat is er precies veranderd? Jac Delahay daarover: „In de oude opzet gingen we uit van de foutieve gedachte dat de jongeren d ie bij o ns kwamen, parttime werk zochten, variabele werktijden of een tweelingbaan. Daar hielpen we ze dan aan. We hadden een kaartenbak met vacatu res. We behandelden wel veertig ge vallen per dag. Maar het had geen resultaat. D e oplossingen waarmee we kwamen, bleken volkomen onbe vredigend. Dat heeft ons enorm ge frustreerd. We gingen funclioneren als een uitzendbureau maar we rea liseerden ons dat we de problemen veel dieper mosten zoeken. We be grepen dat we op de verkeerde weg waren. In de periode van bezinning die volgde, hebben we ingezien dat we u it zelfbescherming en uit be scherming van de mensen die naar ons toekwamen, drastisch het mes moesten zetten in de categorie die we wilden helpen. Dat is gebeurd. We hebben nu uitgebreide afspraken met a llerlei o pvangcentra, m et de jeugdafdeling v an h et Gewestelijk Arbeidsbureau, m et o rganisaties o p het gebied van de geestelijke volks gezondheid, met het Jongeren Advies Centrum en dergelijke. Ze sturen nu alleen de grootste noodgevallen naar ons toe. Momenteel verwerken we er tussen de 40 en 80 per maand. Dat geeft ons de ruimte om de noodzake lijke sociale begeleiding uit te bou wen om in 1 an ge gesprekken dieper op de mensen zelf in te gaan. We h ebben nu g een kaartenbak meer waarin we kunnen gra aien hoogstens nog gegevens over bepaal de bedrijven, over de sfeer die er heerst. We z oeken s amen met d e mensen uit wat ze willen, waar ze voor staan, en proberen zo samen een oplossing te vinden. BLIJVEN PRATEN De term sociale begeleiding is geval len. Hoe stelt h'et EWB zich dat voor? „Als de mensen werk gevon den hebben, komen ze vaak terug om er over te praten", zegt Delahay. „Dat hebben we graag. We proberen een dusdanige sfeer te creëren datze terugkomen. Als ze dan zeggen: „Ik wil mijn baantje opgeven, spreken we er uitgebreid over. Na afloop gaan ze weg met een duidelijker beeld van de reden waarom ze weg willen met het besef ook dat ze iets willen wat ze elders ook niet zullen vinden. Het stelt ze in staat om hun probleem relaxed te bespre ken met hun chef, om de formele sfeer te doorbreken en de zaak zon der agressie uit te praten. Dan blij ken er soms toch wel mogelijkheden voor een oplossing binnen de werk situatie te zijn. Ik weet het: het is allemaal moeilijk te grijpen. Het proces is bij iedereen die hier bin nenkomt, weer anders. Daarom hou den we ons verre van waarde-oorde- len en normen. We gaan uit van de mensen zelf en de mogelijkheden zoals ze die zelf leren ontdekken. Waar nodig sturen we ze door naar andere instellingen die zich met on- gerenvraagstukken bezighouden". Het Experimenteel Werk Bureau streeft ook naar een humanisering van het arbeidsproces. In de oude opzet gingen de gedachten in de rich ting van pressiegroepen in de bedrij- ven om democratisering door te drukken en experimenten mogelijk te maken. Op dit punt heeft het EWB eveneens zijn visie gewijzigd. Jac Delahay: „We leggen nu de klemtoon op het uitdragen van de geestelijke situatie waarin onze mensen verkeren en proberen daar begrip voor te kweken. We proberen aan te tonen dat ze wel willen werken maar dat het hun onder de gegeven omstandigheden onmogelijk is. We zijn van plan te gaan praten met de Nederlandse Vereniging voor Personeelsbeleid, met de vakbonden, met de Vereniging van Nederlandse Ondernemers en dergelijke. We wil len het idee ventileren van de proble matiek van een snel groeiende groep onder de jongste generatie werkne mers. We doen dit in de overtuiging dat het geen sectarische groep is maar dat het een steeds verdergaan de ontwikkeling betreft bij heel veel PIET SNOEREN NEDERLAND I NOS 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur The Flaxton Boys 19.30 uur Zo moeder zo dochter 20.00 uur Journaal 20.21 uur De werkelijkheid van Matthias, film 22.00 uur Hier en nu 22.25 uur Ander nieuws 22.35 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal 19.05 uur Kunstsignalering VARA 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur Journaal 20.20 uur Met de muziek mee 21.25 uur Watermerk over recreatie 21.50 uur Kapitale benen, film 22.50 uur Journaal TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I NOS 18.15 uur Atletiek- kampioenschappen 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Daktari 20.00 uur Journaal 20.21 uur Hammerveld Jazzfestival 21.10 uur De Jezuïeten 21.55 uur De rode kamer 22.35 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur Pip en Zip 18.55 uur Journaal 19.05 uur Vrij-uit AVRO 19.30 uur Operatie minus 5 20.00 uur Journaal 20.21 uur Peyton Place 21.10 uur Diana Ross and the Supremes 22.00 uur Televizier NOS 22.50 uur Journaal 22.55 uur Atletiek- kampioenschappen rechts Sljmfonie Orkest en let. rechts Blaaskwintet: moderne en klassle- muziek. 21.25 Ruimtelijke ordening, voor- icht. 21.55 Jazz-Time: Jazz uit de Tweede :reldoorlog. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 rs beluisterd: semi-klassieke muziek met BELGIë 324 m (Net .oord. 7.16 (S) Op het eerste ieke muziek (gr). (7.25 Horen lieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten.) 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudames: ge- ijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de uisvrouw. (9.00-9.10 Gijl evarieerd programma. (12.22 Wij tnd; 12.26 Mededelingen t.b.v. linbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 iche impressies L iljmu kleutei I (S) Int .e. (16- i 'de Nederlandse 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte nofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje - ;sance'1(opnK AVRO: Middeleeuwen en Rent r). (11.00-11.02 Niet w. (11.55 Beursbe- ■ïchten.) 12.30 Knipperlicht: wekelijks rerkeersmagzine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- ournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: 14.00 Jazz uit het historisch archief: oude 14.30 (S) Lichte orkestmuziek. 15.00 Van tot totale taal: een rubriek over het in de taal. AVRO: 15.10 Muziekmid- waarin om: 15.10 (S) Nieuwe grammo- (S) Vioolduo: klassieke en moderne muziek. 16.45 (S) Internationale muziekconcoursen. 17.30 (S) Het Glenn Miller orkest (opn). 17.51 Europese atletiekkampploenschappen ir HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ekspres: licht platen programma. 11.00 Nieuws. 11.03 Een opval lend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddij Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03- Drie-Draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 :k. 13.55 Beursbe- Gevarieerd pro- 1 uws. 16.03 Beurs- I :n mededelingen, ij „De werkelijkheid van Matthias" is de eerste film van de Poolse regisseur Witold Leszczynski, die zijn opleiding kreeg aan de befaamde filmschool van Lódz. De hoofdpersoon in zijn eerste ling, Matthias, is een volwassen maar kinderlijke man, die alsmaar contact tracht te krijgen met zijn medemen sen maar uiteindelijk afhankelijk blijft van zijn zuster Olga. In Matthi as' leven diep in de bossen speelt de natuur een grote rol. Hij reageert op alle natuurverschijnselen en gelooft dat die voor hem een betekenis heb ben. Zijn overgevoeligheid wordt nog meer op de proefgesteld als een derde het leven van zijn zuster en hem binnenkomt. Het is een man, en Mat- thais weet intuïtief dat hij zijn zuster Olga en daarmee zijn laatste contact aan hem zal verliezen. Leszczynski's film heeft de atmosfeer van een bizar sprookje, maar is tegelijkertijd een fijngevoelige verkenning van de onze- NCRV Ned. I 20.21 uur. Meerderheid in Kamer meent: Van Ronnie Tober moeten we helaas zeggen, dat hij nog te weinig persoon lijkheid heeft voo'- een eigen show. Hij mist elasticiteit in :.i Het naar onze ir.aruk wel aanwezige geluid knijpt hij in zijn keel stuk. Zijn repertoire toont weinig variatie en in zijn love-songs gooit hij het op de Andy Williams-toer, al mist hij het vermogen om dezelfde lievige effectjes te bereiken, die het bij romantisch aangelegde personen meestal wel Wij begrijpen niet, dat de VARA op zondagavond heeft durven komen met het qua inhoud armetierige tv-spellet- tje Zeg het met bloemen van de Brit Peter Nichols. De aan de orde gestelde huwelijksproblematiek heeft de auteur niet aangekund en om de tijd te vullen vlocht hij een langdurige be grafenis en aansluitende familiereünie in. De NOS voerde ons binnen in Sons- beek buiten de perken. Cameralieden hebben zorgvuldig geregistreerd wat er in Arnhem en elders in den lande gebeurt en te zien is. Eugenie Herlaar las van een papiertje voor hoe het werkte, heette en in elkaar was gezet. Het internationale Jazzfestival Loosdrecht '71" is gewonnen door het Jurre Haahstratrio. Op de foto de groep aan het werk. De schrijver van de tekst ging blijkbaar van uit. dat als men maar vertelt welke verf Rembrandt gebruikte en hoe hij dit op het doek bracht, dat er dan automatisch t?grip voor de schoonheid van bijv. de Nachtwacht ontstaat. Dit is een m kening. Pierre Jansen kan daar beter mee uit de voeten. AD INT. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is onjuist, dat de minister van CRM naar aanleiding van een radio- of t.v.-uitzending een zendgemachtigde kan straffen met een berisping of een gehele of tijdelijke intrekking van de zendmachtiging. Dat vindt de meerderheid in de Tweede Kamer, zo blijkt uit de schrifte lijke vragen van de fracties over het initiatiefwetsontwerp van de drie P.v.d.A.-Kamerleden, mevr. Brautigam, de heren Voogd en Roethof, om het bewuste strafartikel uit de omroepwet te schrappen. De drie socialisten kwamen indertijd met hun initiatief nadat de VPRO na een radiouitzending over sabotage in het leger een berisping had gekregen van CRM-minister Kloinpé. De PvdA staat volledig achter het initiatief. D'66 staat behoudens even tueel opduikende juridische complica ties ook geheel achter het voorstel. Van de VVD komt eveneens waarde ring en instemming, en wordt erop gewezen dat de VVD nooit zo voor de straf artikelen in de omroepwet is ge weest. DS'70-omroepspecialisl Ver- woert heeft met zijn fractie nog niet de gelegenheid gehad de zaak door te spreken. Maar met de bedoeling van het initiatiefontwerp is hij het eens, en naar hij aanneemt zijn fractie De confessionelen (KVP, ARP en CHU) houden een slag om de arm. De CHU staat achter het voorstel, maar vindt wel dat de officier van justitie het recht moet krijgen om tijdens een uitzending de knop om te draaien en de uitzending af te breken, wanneer die uitzending mogelijk in strijd is met de openbare orde. de veiligheid van de staat of de goede zeden. Daar na kan dan de rechter een definitieve uitspraak doen. De KVP staat „niet bij voorbaat af wijzend" tegenover het voorstel. Wel vindt de KVP, dat de minister van CRM de bevoegdheid moet houden de zendmachtiging in te trekken wan neer een omroep bij herhaling de wet heeft overtreden, daarvoor door de rechter Is gestraft, maar geen maatre gelen heeft genomen om herhaling te voorkomen. Als deze bevoegdheid van de CRM-minister niet wordt gehand haafd, zal de KVP tegenstemmen. Bij de ARP vraart men zich af of nu al, ruim twee jaar nadat de omroep wet van kracht is geworden, de be oogde wetswijziging nodig is. De AR- leden merken ook op, dat er een wijziging van artikel 7 van de grond wet, betreffende een verruiming op het terrein van dc vrije meningsui ting, ter behandeling bij het parle ment ligt en vragen zich af of het wel verstandig is met de omroepwetwijzi ging op deze behandeling vooruit te lopen. Ook vinden ze dat de omroep organisaties vrijwillig tot een soort erecode moeten komen. Het ziet er naar uit dat het initiatief voorstel van de PvdA door de tweede Kamer zal worden aangenomen. Al- i leen de rechter heeft dan nog de bevoegdheid een zendgemachtigde, die de wet overtreedt, te straffen. Net zo min als tegen de schrijvende pers naar aanleiding van een publikatie, zal dan de regering tegen een omroep straffen achteraf kunnen uitvoeren naar aanleiding van een uitzending. De VPRO-uitzending over sabotage, aanleiding tot het initiatiefontwerp, is overigens ook door de officier van justitie onderzocht. Die kwam kortge leden tot de conclusie, dat geen be wijsmateriaal is aan te voeren, dat met de uitzending de wet was over treden. De CRM-minister had toen de VPRO al bestraft. Sporthal Varenbeuk in het Limburgse j Heerlerheide huisvestte enkele weken geleden weer een groot aantal arties ten en een duizendkoppig publiek: voor de opname van de vijfde „Met de muziek mee", die vanavond wordt uit-i gezonden. Medewerkenden zijn de vo calisten Henny May en Marco Bakker, Gil en Freddy Lavedo, de kunstwiel rijdersvereniging De Heidebloem en als speciale gast de Tsjechische zanger: Karei Gott. Voorts de vijfde halve finale van het VARA Accordeontoer- nooi om de Gouden Accordeonn 1971. De muzikale omlijsting wordt als al tijd verzorgd door het Metropole Or kest onder leiding van Dolf van der Linden. Gastheer is Henk van Mont-j foort. Regie: Rius Spoor. VARA Ned. H 30.20 uio,

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2