Wassenaar grootste troef van atletiekformatie in Helsinki REVANCHE EN INTIMIDATIE VAN HANSJE Tafeltennis jeugd traint intensiever dan ooit Sterke selectie naar Oostende Basketballmeisjes op tiende plaats MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 H llllllliilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM lllllillllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllflIIH^ speciale verslaggever) HELSINKI Bram Wassenaar, onte genzeggelijk de grootste troef van de Nederlandse equipe, verkeert in blakende vorm. De 27-jarige amster- dammer zo trad dit weekeinde pas naar buiten heeft kort voor het vertrek van Papendal, waar hij dagelijks traint tussen het verzorgen van de hoteladministratie en de ron dleidingen door, bijzonder snel ge lopen. Weliswaar niet op een volle dige 1500 meter (trainer Cees Kop pelaar: „Je kunt hem wel door laten gaan, maar dan leg je hem misschien een druk op"), maar zijn tijd over de 1200 meter (2.54.8) is een duidelijke indicatie dat de AAC-er tot een top prestatie had kunnen komen. Bram Wassenaar: „Stel dat de laatste 300 meter in 42 sec. was gegaan, dan was ik uitgekomen op 3.36 Maar laten we het daar maar niet over hebben", zegt hij als het ware een beetje huiverig voor een verrichting van wereldformaat achter zijn naam „Op Papendal heb ik lekker los gelo pen. En dat is toch wel heel anders dan in een wedstrijd" Zijn trainings explosie heeft Wassenaar echter wel vertrouwen gegeven. „Als ik aan het eind van deze week zo goed draai dan moet ik goed zitten". 5E! Wassenaar, lijkt dus na Aarhus waar hij de droomtijd (althans voor Neder landse begrippen) van 3.39.1 op de klokken bracht, een nog hogere top te krijgen. Aanhankelijk is hij daar wat voorzichtig over: „Er zit weinig ver schil in vorm met Aarhus. Maar", voegt hij er overtuigend aan toe, „ik liep voor Aarhus wel minder tem po's. En toen was ik niet in staat tot 2.54.8 op de 1200 meter". In de series wil Wassenaar zich beslist niet laten verrassen. Wassenaar: „Ik maak er geen tactische race van. Het moet zo snel mogelijk gaan. Dan komt volgens mij mijn eindschot het beste tot zijn recht, hoewel Arese en Dufresne ook het liefst een snelle race hebben Geen ramp Het niet uitkomen op de 800 meter beschouwt Eram Wassenaar geenszins als een ramp. „Het is leuk als je de 800 meter in 1.47 kunt lopen, maar ik zie het zuivtr als een basis voor de 1500 meter. Ik ga trouwens wel over naar de 5(00 meter. Na München denk ik. As ik dan tenminste nog doorga. Ik weet nog niet wat ik ga doen. Als k van Papendal vertrek en uv een hoel ga werken, kan ik het trainen vior het grootste deel wel afschrijver Ik werk ontzettend leuk op Papeidal, maar het betaalt nóu niet zo -erschrikkelijk goed. Het zal ipok afhingen wat ze met mij op Papenda,van.pian.'Zijn.'Y - Ook SK Hensgens, nu de enige Ne- derlande vertegenwoordiger op de 800 meer. is redelijk optimistisch ge stemd. „Ik denk wel, dat ik op een tijd roid mijn Nederlandse record kan uitkonen. Ik draai momenteel zeCs beter dan toen ik die 1.46.4 liep Hensgfns maakt echter een voorbe houd: „Als ik tenminste in de finale kom". De eindstrijd halen zal niet gemalkelijk zijn voor de Limburger. Voora omdat hij ervaring mist en nageioeg onbekend is met zijn con- curreiten. Maar dat beseft Hensgens terdeje: „Het is het eerste jaar dat ik in d' topatletiek meedoe. Van de Eu ropee top ken ik practisch niemand. De mige die ik ken is Kemper en die doe', hier niet mee. Drie wedstrijden achtr elkaar (morgen zijn de series, wocisdag de halve finales en donder- dagvolgt de eindstrijd) gelopen heb ik nog nooit". Hoewel hij op de Europese ranglijst hoog genoteerd staat, droomt Hensgens dan ook niet van een me daille. „Ik ben al tevreden als ik in de finale kom. Een kansje daarop moet er toch wel inzitten. Verder is het voor mij belangrijk, dat ik hier vast wat van de sfeer proef met het oog op de Olympische spelen". Aldus de lange tijd door de KNAU miskende Limbur- Twee nummers Na het terugtrekken van Anneke de Lange en Bram Wassenaar voor de 800 meter, is Egbert Nijstad de enige Nederlander die op twee nummers zal starten. De Arnhemse politieagent, die sinds de Europese indoorkampioen- Wassenaar bij vertrek nog snel Wasse kanshebbers op 'n medaille op de mijl. De Amster- uitstekende vorm. Mieke Sterk heeft zich 'n paar dagen h oxidenDe Am sterdamse atlete ondervindt nog steeds enige last schappen in Sofia een betaald verlof krijgt van zijn werkgever voor alle belangrijke wedstrijden (dat gaat door tot en met München), ziet dat niet als een te grote belasting. „De hoofdzaak is voor mij de tien kilometer. Ik denk zelfs dat ik de series van 5 kilometer niet doorkom". Op de tien kilometer dat het laatste programmaonderdeel van morgen is, zal Nijstad zeker niet proberen ten koste van alles de vedet ten bij te houden. „Ik loop mijn eigen race. Ik ga me niet forceren. De top is toch te sterk voor me. Ik streef er naar onder de 29 minuten te komen. Het is eigenlijk al mooi dat ik hier ben. Vorig jaar om deze tijd had ik dat niet kunnen denken. Dit jaar zijn mijn tijden er pas een beetje op beginnen te lijken". Paar uur Zaterdag kreeg het Nederlandse team de gelegenheid te trainen in het Olympisch stadion, dat de organisatie elk land een paar uur ter beschikking stelt. Met uitzondering van Mieke Sterk, die vrijdag en zaterdag rust moest houden, omdat haar injecties in de achillespees waren gegeven, maak te iedereen daar gretig gebruik van. „Het is heel nuttig geweest", aldus Hans Koomen. „Wij zullen er nog wel een paar maal heen gaan, zij het dan niet officieel". Voor marathonloper Geert Jansen stond er naast training dit weekeinde ook verkenning van het parkoers op het programma. Hij deed dat in gezel schap van Hes .Grewer, die lol de conclusie kwam, dat het traject zwaarder is dan geschetst. „Het is bijzonder heuvelachtig. Bijna om de anderhalve kilometer is er een heuvel van ongeveer 50 meter hoogte. De stijging op de heenweg is globaal ook groter dan de daling terug. Daartegen over zijn de voordelen dat het par- koers helemaal uit bitumen bestaat en dat de laatste tien kilometer geleide lijk naar beneden gaan tot in het stadion toe. Bovendien is er veel be schutting, want bijna overal is er bos langs de weg". Goed hersteld Wilma van den Berg is goed hersteld van de blessure, die zij tijdens de drie- landenwedstrijd Nederland-Frankrijk- Roemenië in Uden opliep. „Maar", zegt dr. Hans de Jongste, „Wilma kan pas zeggen dat ze voor honderd pro cent genezen is als 2e de eerste keer gelopen heeft. En dat vormt voor haar een grotere belasting dan de wedstrijd zelf. Het Is nu een psychische kwestie. Alles moet nu weer normaal functio neren. Voordat we vertrokken heb ik nog een gesprek met doktoren in Nij megen gehad en die zeiden dat de normale trekkracht van de spieren na 18 dagen weer aanwezig is. De topsport contact commissie (T.C.C.) zal na de Europese kampioenschappen een uitvoerig rapport opstellen over de door de KNAU gevolgde procedures bij de selectie voor Helsinki, die haar misnoegen hebben opgeroepen. Dit ter aanvulling van het protest dat de T.C.C. heeft geuit tegen de uitsluiting van Hans van Enkhuizen uit de ploeg door chef d 'equipe Hans Koomen. De KNAU zal zich eveneens van com mentaar onthouden over de affaire rond de samenstelling van de ploeg tot na de titelstrijd. HEIN GROOTHUIS BWfflllllllll iilül 'IIIIIIIIIH iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM ROELOFARENDSVEEN Nog nooit waren de voorbereidingen jcugdploeg zo groot. Tafeltennis, de •guisde sport, wil eindelijk n de. vaste plaats in de lachterhoede. Daarom ook was de selcc- de Europese jeugdkampioen schappen, die van 17 tot en met 22 augustus in Oostende worden gehouden, streng. In het knusse tafeltennisccn- trum van „De Treffers" vochten giste ren sommigen van de eenentwintig meisjes en jongens voor een laatste kans. Naturlijk, het grootste deel de dertien plaatsen werd reeds bezet astc kandidaten, zoals Sonja Hcltzcl, Annemieke van Moorst. Hans kingen en Henk van der Zee, bleven enkele vraagtekens sportcommissie van de Nederlandse Ta feltennis Bond had aan de hand vele prestatielijsten. alle reële kans je hebbers uitgenodigd, kle Ook de „zekeren" wisten niets: een \it Mysterieus stilzwijgen heerste bij de mak{ Keuzecommissie. Jan Duyndam, de d; Meseoach en tevens één van de selectie heren verontschuldigde: „We wilden niet, 19-jj dal ze zeker waren van uitzending. De prestaties van het moment zijn het belangrijkst. En als er iemand door de Mand valt, kunnen we nog altijd een andere kiezen". Door de mand viel Bert J Ham, die al bijna zeker wa» van ccu Plaats. Hij verloor gisteren al zijn par- 'hen. De laatste twee maanden heeft de Pupil van Bert van der Helm niet kunnen trainen. Hij kreeg van de keu- I aecommissie nog een kans: als hij in de Jrainingsweek zoveel vooruit gaat, dat "ij weer de gelijke is van de andere I jongensjunioren, mag hij mee. Bij de meisjesjunioren kreeg Mieke Arntz, die wegens ziekte gisteren niet in Roe- J)£.arenc*sveen kon meedoen, zekerheid. z') komt vandaag naar de trainings- week. jeugdkampioenschappen valt gunstig. Training werd i.v.m, door velen onderbroken. Puinhoop de sport commissie verzuchtte: „Dit is een puin hoop. Nee, daaraan moeten we zien snel wat te doen. Omdat de datum ongeluk kig viel, hebben wij de uitnodigingen zo snel mogelijk verstuurd. Dan konden ze er wat hun vakantie betreft ï-ekening mee houden." Vreemd was de aanwezig heid van de grote groep „scholieren", waarvan er maar twee naar Oostende afgevaardigd zouden worden. Crouse: „We hadden er natuurlijk nooit zes uitgenodigd als we dal. aantal van te SUBOTICA Het Nederlandse meis jes-basketbalteam is op de tiende plaats geëindigd in het toernooi om het Euro pees kampioenschap. Gisteren verloor de Nederlandse ploeg liet duel om de negende en tiende plaats met 4435 van België na een ruststand van 21 Het late tijdstip Het damesjeugdteam van de Sovjet- Unie heeft het toernooi gewonnen. In de finale van de wedstrijdenreeks werd Tsjecho-Slowakije met 7652 verslagen. De uitslagen zijn: om de le plaats j Sovjet-UnieTsjecho-Slowakije 7652, de Europese om de. 3e plaats: Bulgarije—Italië 62— voren hadden geweten. Het was ons plan een grote groep scholieren (jeugd tot dertien jaar, red.) uit te zenden. Maar later, te laat, hoorden we, dat er maar twee meisjes en jongens in die leeftijdsgroep mochten deelnemen. De Belgen zetten ons voor het blok". Kansen om hel ver te brengen zijn er voor de meisjesjunioren volop. Landen als Noorwegen. Schotland en Oosten rijk, die bij Nederland zijn ingedeeld, zullen niet voor a] te grote problemen zorgen. Moeilijker krijgen de jongens- junioren het in hun groep, waarin ook j Engeland en Zwitserland zijn onderver- I deeld. Onomwonden zegt Hans Crouse: „Het juniorenpeil is sterk geslegen. Daarom durf ik ook te zeggen, dat dit het sterkste team is, dat we tot nog toe hebben gehad. Alleen zal het met de meisjesscholieren niet zo goed gaan. In die leeftijdsklasse zijn ze in andere lan- i den veel beter". Wreed Al drie weken geleden moest de NTTB de deelnemerslijst opgeven. Be- stuur slid Van Dilst, ook enthousiaster I dan ooit over de kansen, vond een selectie toch noodzakelijk. „Het systeem is wreed. Ze moeten het ook allemaal maar kunnen verwerken. Maar ja. ta feltennis is een individuele sport. Je kunt niet afgaan op limieten. We heb- I ben drie weken geleden op een ploeg ge gokt. Het zal wel niet allemaal kloppen. De wijzigingen moeten blijken. In dat geval kunnen we op de jurymeeting de veranderingen bekend maken, die wor den heus wel geaccepteerd". De dertien tafeltennistalenten (Duyn dam: „Als het aan ons had gelegen had den we nog een veel grotere ploeg uitgezonden") worden tijdens de Euro pese titelstrijd begeleid door vijf coaches. Naast Tigerman reizen Bert van der Helm. Hennie Stolk, Hans Crouse en Jan Duyndam mee naar Oostende. Van Dilst juicht dan ook: „Dat is een uni cum. Geen ander land komt met zo'n grote afvaardiging". Het is de bedoeling, dat Nederland er in België eens uitspringt. Daarom ook trekt de jeugdploeg zich voor het eerst afzonderlijk terug in een trainingskamp. Den hele week tafel tennissen en conditietraining. Van Dilst grapt: „Nu is het al zover, dat we de jeugd in een trainingsweek hebben". De ploegen die, naar aanleiding van de geleverde prestaties in de achtkam- pen, de Nederlandse kampioenschappen en de selectiewedstrijden, zijn gefor meerd. zien er als volgt uit: KEES KOOMAN I Mcisjesscholicrcn: 1. Marjan Wage- maker (5 gew. overl.); 2. Sylvia Ver boort (3 gew. 2 verl.). Jongensjunioren: 1. René Heyne (5 gew. 3 verl.); 2. Her-man Hopman (5 3); 3. Hans Lingen (53); 4. Henk van der Zee (53); 5. Bert van der Ham (0—8). Meisjes junioren: 1 Sonja Heltzel (8— 0); 2. A. van Moorst (53); 3. René Fierlier (35); 4. Mieke Arntz. Hansje Bunschoten bijzonder snel op de vrije slag. ROTTERDAM - "Revanche en intimidatie. Het had van beide wat. De sprintoverwiiMiing van Hansje Bunschoten op Anke Rijnders in de halve finales van de NOS-jeugdwedstrijden, zaterdag in het Rotter damse bad De Plompert. Revanche voor het nationale kampi ischap van verleden week in Den Haag, waar Anke zegevierde in 1.01.2 (evenaring van het Nederlands record). Intimidatie voor het Europese jeugdkampioenschap, dat einde deze week in De Plompert zal worden gehouden. Anke zaai daar van start zijn gegaan als de grote kandidate voor een gouden jdak, als niet de bijna twee jaar jongere Naarden- zwemster zaterdag onder miserabele omstandigheden haar beste tijd tot op 0.2 secondgn had benaderd en en passant het Amersfoortse meisje was voorbijgestreefd. Met haar tijd van 1.01.4, gereali seerd, nadat de stormachtige wind de zwemsters tot tweemaal toe on tijdig van het startblok had gebla zen, wei-d Hansje Bunschoten bin nen enkele weken tijd de tweede zwemster, die onder het jarenlang bestaande Nederlandse record van Erica Terpstra (1.01.5) bleef. Anke Rijnders kwam uit op 1.01.7. Formi dabele tijden als men bedenkt dat bij de Jweede valse start het geluid van het fluitje van de starter vol komen in de storm verloren ging en de meisjes als vissen in het net door de valse startlijn werden opgevan gen. Dat moet energie gekost heb ben, evenals het feit dat men op de terugweg recht tegen de in het gezicht staande wind moest op tornen. Bij de Europese jeugdkampioen schappen zal dat anders zijn. Dan zal men aan de andere kant van het bad starten (tegen de wind in dus) om op de laatste baan de wind mee te heb ben. Bij die wedstrijden zwemt Anke Rijnders één nummer per dag, de 100 meter vlinderslag, de 100 meter vrije slag en de 400 meter vrije slag. „Jammer, dat de 100 meter vrije slag niet het eerst aan bod komt. Dat nummer vind ik het be langrijkste", aldus het Amersfoort se meisje. Hansje Bunschoten zwemt vier nummers in drie dagen: 100, 400 en 800 meter vrije slag en 200 meter wisselslag. Aangezien op de 800 meter vrije slag de serietijden tellen voor de uiteindelijke klas sering (er is op dat nummer dus geen finale) is dat programma niet al te overladen. 1.22,2. 1U0 m vlinderslag: 1. Anke Rijnders (AZPC) 1.08.9, 2. Frleke Buys (VZC VL) (VZC VL) 1.09.8, Josien Elzt (ZIAN) 1.10.2. 200 m wisselslag: 1 Wijda Mazei Bonntrainer Herhard Hetz vijf van de acht titels. Op de eerste dag waren de schijnwerpers geheel ge richt op broer en zus Mack. Walter Mack won na een spannend duel met Lutz Stoklasa de 200 meter vlinderslag in de internationaal uit stekende tijd van 2.08.7 en zijn pas veertien jaar oude zusje Helga ver zekerde zich in de nieuwe Duitse recordtijd van 2.31.9 van de titel op de 200 meter wisselslag. Walters' tweelingbroer Peter Mack maakte het succes van de familie nog groter door als vierde te finishen op de 200 meter vlinder slag in 2.16.7. Naast Helga Mack zorgden de beide schoolslagzwem mers Gregor Betz met 1.07.8 en de nummer drie van de Europese kam pioenschappen Walter Kusch met 1.07.6 voor nieuwe Duitse records. 31.9. 2. Sllke Pielen 2.34.6. meter vrUe slag: I. Werner Lampe Ier vlinderslag: Lutz Stoklasa ter rugslag: 1. (ZIAN) 1.13.7. vlinderslag: 1 dijk (PSV) 2.20.4. WERELDRECORD LOS ANGELES De achttien jarige Amerikaanse studente Karen Moe heeft zaterdag tijdens de zwemkampioenschappen van Los Angeles het wereldrecord op dc 200 meter vlinderslag heroverd op Alice Jones. Karen Moe, die zater dag een tijd maakte van 2 min. 18.59 sec. (2.18.6) voor de record- lijsten) bleef zeventiende van een seoonde onder dc recordprestatic, die haar landgenote op 22 augustus 1970 leverde. Karen Moe was in 1970 een maand en tien dagen wereldrecordhoudster op de afstand, die jarenlang werd beheerst door Ada Kok. Op 12 juli 1970 zwom Karen Moe in Santa Clara 2.20.7, waarmee zij drietiende seconde onder het wereldrecord van Ada Kok bleef. Veertien dagen la ter haalde Alice Jones 1.4 seconde af van de recordtijd van Karen Moe. Bij de heren probeerde Hans Fass- nacht, die vrijdag al de 400 meter vrije slag had gewonnen, op de 200 meter vlinderslag het wereldrecord van Gary Hall te verbeteren. Hij slaagde 2.06.05. Volgens de nieuwe FINA-reglemen- ten, die dezer dagen in werking zijn getreden, wordt de tijd van Fass- nacht (2.06.05) afgerond naar bene den. De Duitser vestigde dus met 2.06.0 een nieuw Europees record. Z WEMFAMILIE WATTENSCHEID Bij de West- duitse zwemkampioenschappen, die dit weekeinde in Wattenscheid be gonnen, wonnen de pas uit Mexico teruggekeerde pupillen van SSF eter vrije slag: 1. Brinkley schoolslag: 1. O Connell ANNA PAULOWNA Jan Visser van het Oude Veer in Anna Pau- lowna heeft zondag in de nieuwe recordtijd xan 3 uur 59 min. 44 se conde. Drie Sluizenzwemmarathon gewonnen. Op driekwart van de to tale afstand van 16 km Hangs de oude sluis, de Van Ewljcksluis en de kleine Sluis) lag Haico van Diffelen nog in eerste positie. Hij werd echter voorbijgegaan door Visser, die zijn krachten beter had ver deeld. Uitslag: Prins (KZC) Veer) ometer vrije slag heren: 1. Ton ■c.\' X C. Slop (DJK) .17 min. 42 w (kzc) r (Naarden) 38 min. 3 kilometer schoolslag beren: 1. J. HooUer (Het IJ) 45 min. 41.4 sec., 2. E. van Franwuemont (ZPO zelfde tijd 45 min. 41 4 sec., 3. G. Hoogendoorn (BZPC) 45 min. 42 sec., 4. W. Schaap (ZIAN) 46 min. rond, 5. P. van Ooster hout (Daphlna 47 min. 55 sec. 3 km schoolslag dames: 1. Marijke Jol (DES) 45 min. 57 sec., 2. A. Twaalfhoven (Daphnln) (Het IJ) 48" min. S6.7 (Kon. AZ-HDZ) 58 A. Dirks (KZC) 49 it

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17