BUNDESLIG A BEGINT MET SP00KDUELS Grootste verschil tussen Ajax en Feijenoord is defensie SL- r': Sbfcr'l 'X Bliksem sloeg in NACIONAL TOERT Voetbaljeugd FATALE VAL Hartoch „open" schaakkampioen VOETBALSCHANDAAL OP LANGE BAAN GESCHOVEN SPORTBIJLAGE MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 G m «Ito»- H-fTP r ROTTERDAM/AMSTERDAM Binnen twee dagen ontmoetten de Nederlandse kam pioen en de Vize-Meister, zoals de Duitsers dat zo karakteristiek noemen, de titelhou ders van Engeland (tevens bekerwinnaar) en West-Duitsland, respectievelijk Arsenal en Borussia Mönchengladbach. De opmer king, dat het „slechts" een oefenstrijd be trof, ging in dit geval niet op. Engelsen, die nog steeds de mening zijn toegedaan dat alleen in hun land het voetbal op het hoog ste peil wordt beoefend, verliezen niet graag, ook niet een oefenduel. Duitsers plegen nog feller dè eer van hun land te ver dedigen. Niettemin verloor zowel Arsenal Als ploeg kwamen de Rotterdammers beter te voorschijn. Feijenoord was een compacter geheel, wat in de opzet van de aanvallen tot uitdrukking kwam. Ajax daarentegen kon zich, met een geheel ander aanvalspatroon, meer kansen scheppen, meestal met inge nieuze passes, waartoe evenwel de verdediging van Borussia volop gele genheid bood, want ondanks de aan wezigheid van op papier sterke spelers als Vogts, die zijn plaats dikwijls ver liet om zich met de aanval te bemoeien, Müller, Sieloff en Bleideck, dankten de Duitsers het aan doelman Kleff dat zij in de eerste helft niet op een schier onoverkoombare achterstand werden Feijenoord kwam slechts tot één doel punt, vlak voor de rust gescoord door Wery, die wat stond te experimenteren en eensklaps een vrij veld voor zijn lin kervoet kreeg. De onverwachte schui ver verraste doelman Wilson; hij was er te laat bij. De kunst om een voor sprong te consolideren, verstaat Feije noord en dat werd ook afdoende gede monstreerd. De Rotterdamse defensie pareerde bekwaam en rustig de aan vallen van Arsenal. En daarin zit het grootste verschil tussen Feijenoord en Ajax: de achterhoede. Fantasiedefensie Ajix kan voorlopig niet beschikken ovei Suurbier en Krol en zodoende was de nieuwe trainer Stefan Kovacs gedwongen een fantasiedefensie te for- mei-en. Vóór doelman Stuy, die weinig safe te werk ging en aan alle drie doel punten schuld had, opereerden van rechts naar links Swart, Hulshoff, de nieuwe aankoop Schilcher en Haan. Toen Borussia Mönchengladbach na de rust ernstige pogingen in het werk stelde om de achterstand van 3—2 weg te werken, bleek eens te meer hoe zwak de verdediging van Ajax is, ge meten naar de maatstaven voor een topclub. Vooral op rechts, waar Swart meestal volkomen voorbij werd gelo pen, wat hij trachtte te corrigeren met het grovere werk. Heinz Schilcher, voorbestemd om de plaats van Vasovic in te nemen, speelde lakoniek, maar zaterdagavond met 10 van Feijenoord als Borussia Mönchengladbach, gister middag met 43 van Ajax. Het waren regel matige nederlagen, in wedstrijden die een opmerkelijke gelijkenis toonden: een matige eerste helft en voetbal dat het publiek in een nagenoeg uitverkocht Rotterdams sta dion en een dito domein van Ajax uitermate kon bekoren. Het was een unieke gelegen heid de toppers van de afgelopen Neder landse competitie te vergelijken. Daarbij springt in het oog dat Ajax aan defensieve kracht heeft verloren en dat Feijenoord we derom laboreerde aan het oude euvel: ge brek aan schotvaardigheid. Hoewel deze poging v kon daardoor niet verbergen dat hij verre van dedirigent van een defen sie is. Waar Vasovic de heerser in het midden was, moest Schilcher te veel worden bijgesprongen om op de kwa lificatie sterk sluitstuk" aanspraak te kunnen maken. Zwakke kijk Overigens mankeerde het bij Borus sia Mönchengladbach ook aan een hechte defensie. Na acht minuten was het laatste bolwerk van de Duitsers al tweemaal finaal weggespeeld. Cruyff scoorde al met de eerste de beste aanval, een knal van Van Dijn na een prachtige combinatie Cruyff- Mühren, welke laatste een formidabele wedstrijd speelde, betekende 20. Als Keizer yvat fortuinlijker was geweest (schot tegen de lat) en Blankenburg niet grandioos had gemist, zou Bo russia op niet te overbruggen achter stand zijn gezet. De zwakke kijk op de situatie, die Stuy toonde, bracht de Duitsers weer vrijwel „bij". Uit een hoekschop greep Stuy mis op de ef fectvolle inzet en Heynckes, de snelle spits, kopte in (21). Een ouderwetse, solo van Swart bracht de bal bij Van Dijk die voor negentig procent scoor de, maar Keizer kreeg het' doelpunt op zijn naam omdat hij het laatste duwtje aan de bal gaf (3—1). En een verkeerd beoordeelde hoekschop stelde Wittkamp in staat zijn ploeg op 32 te brengen. Drie sneden Het zou erop kunnen lijken dat Stuy alleen missers produceerde. Hij keer de ook enige malen daverende schoten maar deed dat toch meestal niet ver trouwenwekkend. Het feit dat hij bij het „inschieten" voor de wedstrijd op onverklaarbare wijze drie flinke sne den in een hand had opgelopen, mag als excuus gelden. De Duitsers maakten gelijk op het moment dat trainer Kovacs een wisse ling toepaste: Suurendonk voor Blan kenburg. Sieloff scoorde, toen Stuy te ver voor zijn doel stond (33) Kdvacs wijzigde nogmaals: Johnny Rep voor Dick van Dijk. De zelfbe wuste, dartele Rep was de grondleg ger van het vierde doelpunt, toen de. bal uit zijn hoekschop ten slotte bij Keizer terecht kwam, die van dichtbij scoorde (43). Toen Stuy een vrije schop van Netzer, die de bal enorm veel effect meegaf, en een schot van de ook al razendsnelle Wimmer had gestopt, was de zege van Ajax een feit. Meer schoten Maar er was vooral na de rust geble ken hoe eenvoudig de defensie van Ajax uiteen is te rafelen. Dat was ook de reden, waarom bij een Duitse aan val zo veel mankracht werd terugge trokken. Het was ook de reden, dat het middenveld een extra zware taak kreeg toebedeeld, het verschil bena drukkend met Feijenoord, waar de verdediging zo sterk is, dat het vier tal de zaken zonder bijstand kan kla ren. Kwalitatief, ondanks het knappe spel van Mühren, is het Rotterdamse drietal ook „zwaarder". Daar staat tegenover, dat uit de tweede lijn van Ajax veel meer en gevaarlijker scho ten komen. Mühren en Neeskens dui ken frequenter op in de aanval. Zij vor men er een onderdeel van, in tegen stelling met de drie van Feijenoord, die meestal slechts opkomen, maar niet met de aanval samensmelten en promoveren tot! de speler die ten slotte het „genadeschot" moet lossen. Dit weekeinde althans kwamen uit het middenveld van Ajax meer gevaarvolle schoten dan zaterdag uit dat van Feijenoord. Klassiek Ook in de „Kuip" was de tweede helft verreweg het aantrekkelijkst. Trainer Happel was na de oefenwedstrijd te gen De Graafschap niet tevreden ge weest over de werklust van doelman Treytel en had daarom Geilman de voorkeur gegeven. Eenzelfde situatie als vorig seizoen toen Treytel ook werd gepasseerd, om sterker terug te ko- men.Hij zal wel weer zijn plaats in nemen, want van Geilman. was het gebrek aan routine af te lezen en bovendien is zijmuittrappen zwak. Het Johan Cruyff in duel met zijn vaste bewaker Bertie Vogts. De Duitser had veel moeite om de Amsterdamse wervelwind aan banden te leggen feit, dat Israel zelden het wer over liet aan zijn doelman, duidt erop, dat zijn vertrouwen niet al te groot was. Toen Feijenoord na een half uur het initiatief tot zich trok, sloeg Arsenal keihard terug en liep het duel scheids rechter Van Ravens bijna nog uit de hand. De zaak werd gesust. Tot dan toe had Feijenoord op de „klassieke wijze" het spel opgebouwd: veel in de breedte, daardoor wel tempo verlie zend. Die opbouw was echter wel ge- degener dan van Ajax, dat het veelal van briljante trekjes van Cruyff en Keizer moest hebben. Dat Van Dijk, wiens aandeel bepaald te loven viel, daarbij noodzakelijkerwijs wat weg zonk, is niet te verkomen. Het opbou wen in de breedte mocht dan minder verrassend zyn, Feijenoord behield er wel de greep op het spel door. Middenveld De ploeg drijft op het middenveld en toen dat na de rust, doordat Hasil eensklaps de vorm vond, soepel ging draaien, en Jansen zijn te slordig spel eveneens plotseling kon corrigeren, zat er voor Arsenal na het doelpunt van Wery geen gelijkspel meer in. Er ontstonden kansen voor Hasil (schot gestopt) en Schneider (naast). Ein delijk werd bij Arsenal de duurste spe ler, Marinello, die honderdduizend pond heeft gekost, ingezet en wisselde Ernst Happel de laatste tien minuten Schoen maker voor Van Hanegem. Voor Schoenmaker natuurlijk geen reële kans, hoewel hij zich goed aanpaste in de ploeg met een uiterst actieve Wery, een geraffineerde Moulijn en de klei ne" Maiwald, die weinig kans kreeg," maar wel steeds 1 twee man aan de praat hield. Schoenmaker zette de laatste (fraaie) aanval op die via Schneider en Hasil resulteerde in een schot van Jansen dat tot hoekschop werd verwerkt. Na de rust kwamen de schoten by Feije noord wel uit de tweede lijn maar toch niet zo verrassend en sterk als by Ajax, dat trouwens ook in de aanval goalgetters heeft. Meer dan Feijenoord dat in Maiwald, een lepe goaltjesdief, kan hebben en in Wery een schutter. Feijenoord derhalve een hechte defen sie en een inhoudsvoller middenveld, Ajax een gevaarlijker aanval. Zo bijs ter veel is er dus niet veranderd met vorig seizoen. Want zo was het al. De vraag blijft of de handicaps in de Am sterdamse verdediging niet al te zwaar gaan wegen HERMAN VAN BERGEM VOLENDAM. Het heeft zater dagmiddag heel weinig gescheeld of het Zilveren Bottertoernooi in Volendam had een zeer drama tische wending gekregen. Toen zich boven Volendam een hevige onweersbui ontlaadde, sloeg de bliksem in op een terrein, waar op dat moment de jeugdwedstrijd NACAjax in volle gang was. de Zuidamerikaanse beker, is gis teren vertrokken voor een tournee van ongeveer een maand door Midden-Amerika en Europa. Ook de andere grote vereniging uit Uruguay, Penarol, is op reis naar Europa. GRIMSTAD. Het Nederlandse jeugdvoetbalelftal is ongeslagen gebleven in het vier-landentoer- nooi in Noorwegen. De laatste ontmoeting tegen Denemarken, dat net als Nederland, Noorwegen en Zwitserland had verslagen, ein digde zaterdag in Grimstad in een gelijkspel zonder doelpunten. CALI Eén van de vijf masseurs, die de Cubaanse ploeg bij de Pan- Amerikaanse Spelen in Cali (Co lombia) begeleiden, is zaterdag morgen overleden na een val van een balkon op de vijfde verdieping van het gebouw, waarin de Cu baanse ploeg is gehuisvest. Het is Domingo Gomez, bijgenaamd „de Chinees", vader van acht kinderen. Volgens een communiqué van het organisatiebureau is er sprake van zelfmoord. Niemand heeft Do mingo Gomez zijn fatale val zien maken, DIEREN. Rob Hartoch is open Nederlands schaakkampioen ge worden. In de laatste ronde van het Reinbouw Schaaktoernooi deelde hö het punt met Enklaar. In tien ronden verloor Hartoch niet één keer. (Van onze sportcorrespondent) FRANKFURT Het Bundesligaschandaal is tot een sleur geworden. Zelfs in de D.F.B.-villa aan de Frankfurter Zeppelin Allee heeft men geleerd ermee te leven en wordt al onderscheid gemaakt tussen de grote en kleine gebeurtenissen. Een nogal macabere conclusie misschien, maar het is nu eenmaal zo, dat. de affaire reeds zon en werkdagen heeft. De zaak contra Eintracht Braunschweigs ex-international Lothar Ulsass was bijvoorbeeld al een alledaagse gebeurtenis. Het sportgerecht behandelt hem als een meeloper die nauwelijks de moeite van het vermelden waard is. Op de publieke tribunes waren zaterdag zelfs meer stoelen leeg dan bezet. De teleurgestelde toehoorder werd echter door aanklager Kindermann nog wel het een en ander in het vooruitzicht gesteld. „Want", kondigde hij aan, „voor de nabije toekomst beloof ik u processen tijdens welke u horen en zien zal vergaan. Wacht op de zaak tegen Bielefeld". Wild en Patzke waren veertien dagen geleden de eerste slachtoffers van het Bundesligaschandaal. Het afgelopen weekeinde traden opnieuw enige duistere faceten in daze kwestie aan het daglicht. Kindermann verwacht dat de stroom van processen, onderzoekingen en be handelingen van beroepen tot de kerst dagen zal duren. Voorlopig echter, in ieder geval tot eind augustus, zal er rust heersen. Kindermann gaat op va kantie en zonder aanklager kan er nu eenmaal niet worden geprocedeerd. Het sportgerecht wil echter om een andere reden voorlopig wachten. Voor zitter Hans Winter, lid van het Amts- gericht in Offenbach, liet zich nogal onduidelijk uit over de te volgen proce dure. „Ik ben van mening", aldus Win ter, „dat we eerst moeten afwachten wat de behandeling van de beroepen door de commissie van beroep van de D.F.B. oplevert. Dan hebben we ten minste houvast. Het lijkt me nutteloos nu verdere straffen op te leggen als die later toch door een hogere instantie worden herzien." Opvallend mild Dit standpunt in aanmerking genomen, is de opvallend milde straf tegen Lothar Ulsass schorsing tot het eind van het zaterdag beginnende seizoen nau welijks verwonderlijk. De aanvoerder van Eintracht Braunschweig, die mei zijn 31 jaren nog een seizoen wilde spelen, kreeg een aparte behandeling. Ulsass kondigde aan in beroep te zullen Een gevoel van onbehagen gaf echter het optreden van dr. Kofka, die het gerecht „de perfecte", en daardoor nauwelijks geloofwaardige, reconstruc tie van de gebeurtenissen presenteerde. De feiten: de administrateur van Kickers Offenbach, Konrad biet op de maandag voor de laatste speeldag in de Bundesliga Lutz Lammers, 'n vriend van Lothar Ulsass, op en biedt een premie aan voor een overwinning van Eintracht Braunschweig op Rot Weiss Oberhausen. Lammers zoekt vervolgens contact met Canellas, die een bedrag van 20.000 Mark in het vooruitzicht, stelt. Lammers geeft de aanbieding door aan Ulsass die zegt: „Dat ziet er goed uit". Vervolgens licht de aanvoerder zijn medespelers in. „Niet allemaal te gelijk maar een voor een", aldus Ulsass. Canellas stelt voor om op een plaats langs een autosnelweg het geld te over- handigen. Via Lammers laat Ulsass weten: „Als ze willen betalen moeten ze het geld maar naar Brunswijk bren gen". Ulsass vertelt vervolgens aan t «tfVe, bestuurslid van Eintracht Braunschweig van de aanbieding. Lütt- ke geeft de dringende raad er niet op in te gaan en op donderdag zegt Ulsass tegen Lammers dat de transactie niet doorgaat. Ulsass gaat met zijn ploeg in trainingskamp maar vrijdags komt een vertegenwoordiger van Offenbach bij Lammers en overhandigt deze in ruil voor een kwitantie 20.000 Mark. Omdat de wedstrijd in 11 eindigt, wordt het geld later teruggestuurd, opnieuw in ruil voor een kwitantie. Aldus de lezing van Ulsass. Op 17 juni, toen hij als getuige werd gehoord in hel onderzoek naar de manipulaties van Kickers Of fenbach, had hij echter geen melding gemaakt van het gesprek met Lüttke en ook niet het advies aan Lammers. Tactiek De voorstelling van zaken door Ulsass leek derhalve al te veel op taktiek. Plotseling was Lutz Lammers de enige schuldige, die zonder medeweten en goedkeuring van Ulsass op eigen houtje de onderhandelingen zou hebben voort- De rechters waren weliswaar van me ning dat Ulsass zich in de aangelegen heid passief had gedragen, maar konden ook niet geloven dat Lammers geheel eigenmachtig was opgetreden. Een standpunt dat min of meer door de ..verdachte" werd bevestigd toen hij zei „Als we Oberhausen hadden ver slagen, zou ik het geld wel hebben aan genomen. Daar stak toch niets kwaads achter?" Eintracht Braunschweig dreigt er de dupe van te worden dat de DFB de zaken op de lange baan schuift, want Lothar Ulsass is nog altijd de beste speler. Overigens dreigt de hele Bun- desligacompetilie door de trage afhan deling in hel honderd te lopen, want Arminia Bielefeld en Rot Weiss Ober hausen zal wel over enkele weken (of maanden) de licentie voor het spelen in de hoogste Duitse klasje worden ont nomen, omdat in het vorige seizoen overwinningen werden gekocht. Verbolgen Dat zou betekenen, dat alle wedstrijden die beide clubs spelen, ongeldig worden verklaard en de strijd tegen de degra datie achter de groene tafel is beslist voor het begin van de competitie. Voor al Rot Weiss Essen is bijzonder verbol gen over de gang van zaken, die in de komende weken „spookwedstrijden" tot gevolg heeft. De club degradeerde aan het eind van het vorige seizoen, maar is terecht van mening dat die degradatie ongedaan moet worden gemaakt als mocht blijken, dat Arminia Bielefeld en Rot Weiss Oberhausen zich hebben ge handhaafd door op onrechtmatige wijze verkregen punten. Essen, waarvoor Willy Lippens speelt, 'heeft al een pro ces tegen de DFB aangekondigd, niet voor het sportgerecht, maar voor de burgerrechter. „Want als het seizoen eenmaal op gang is, worden we niet meer toegelaten." Als Rot Weiss ,dat wil, zal 't deze week moeten gebeuren want de DFB heeft aangekondigd, dat op zaterdag 14 au gustus hoe dan ook, het Bundesliga- seizoen begint. Deze beslissing viel zaterdag na een twaalf uur lang beraad van het bestuur van de Duitse voetbal bond. Er waren, vooral bij de niet be trokken clubs, stemmen opgegaan om de competitie later te beginnen, in ieder geval niet eerder dan nadat de proces sen tegen Bielefeld en Oberhausen zou den zijn afgesloten. Dat die raad in de wind is geslagen, kan de chaos alleen maar vergroten. Informatie 'TOESCHOUWERS bü voetbal- wedstrijden stellen het op prijs indien zij voor en tijdens de wed strijd enige informatie ontvangen. Dat is nog niet tot alle clubbe stuurders doorgedrongen. FC Den Haag heeft reeds lang het juiste voorbeeld gegeven door de „wacht tijd" voor de wedstrijd aangenaam te vullen en door informatie over de teams te verschaffen. Ajax heeft eveneens een helder klin kende omroepinstallatie ter be schikking, waarmee niet zo uitge breid als in Den Haag maar wel uitstekende informatie wordt ver strekt. Ook de maker van het doelpunt wordt a la minute omge roepen, wat algemeen door het publick als service zeer wordt gewaardeerd. Hoe schril steekt Feijenoord daartegen af. De num mers van de spelers zoals zater dag van Arsenal worden ver keerd opgegeven en de vriendelijke omroepster, die haar gegevens ken nelijk uit het „eigen programma blad" haalt, laat zelfs Sammels in vallen, die nota bene is overgedaan aan Leicester City. Aan dergelijke informatie heeft het publick geen behoefte. Uitspraak ■^^OENSDAG zal een beslissende dag zijn voor het Nederlandse voetbal. Zal de KNVB dan een competitie van twee of drie divi sies rijk zijn? Van de rechter in Den Haag wordt een uitspraak verwacht in het kort geding, dat door de zeven verdoemde clubs werd aangespannen. Zoals de situatie er nu voorstaat, lijkt de eisende partij een goede kans te maken in het gelijk gesteld te worden. Hoe de beslissing echter ook uitvalt, de clubs óf de KNVB kannen nog altijd hun recht zoeken in een hoger beroep. Maar dat is niet te hopen. Het zou dan een ondoenlijke zaak worden om dit seizoen nóg een competitie in el kaar te draaien. Do clubs, van wie de meeste het betaalde voetbal ook in heel moeilijke perioden dienden, zouden dan aan de rand van een bankroet komen te staan. En dat hebben ze toch niet ver-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15