FC Den Haag pas fn siot in moeilijkheden ANDERLECHT „LANGS" UTRECHT Ton Pronk zocht zijn wraak op Michels in stilte SPORT EXTRA Rivaliteit bij Excelsior basis voor geestdrift „Generale" voor eredivisieclubs PECHVOLLE RACE VOOR HUBERTS EREDIVISIE 1971-1972 VOORAL AANKOOP BASSANT BELANGRIJK Horacio Iglesias zwom zich rijk Jeugdrecords bij discuswerpen en kogelslingeren SPORTBIJLAGE MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 Ausputzer Ton Pronk is als een „pieke- raar" uit het Westduitse trainingskamp van FC Utrecht teruggekeerd. De ver stotene van Ajax dacht aan de tijden, toen de strenge Rinus Michels zich over hem boog, een onwillekeurig drong zich een vergelijking van ervaringen op. Daar had ie aanvankelijk een zekere moeite mee. Trainer Bert Jacobs was ook bikkelhard, zelfs als mens meer bereikbaar, in zoverre viel het verschil dus wel mee. Maar de sfeer was anders. Niet de consequente fullprof van Ajax maar de half-made voetballer van FC Utrecht domineerde in zijn omgeving Wat veel vergde van Ton Pronk, de ausputzer. die zijn wraak op Michels zoekt. Hij moest zich aanpassen. Voor iemand, die al drie weken eerder dan zijn collega's op het strand van Zand- voort zijn conditie opbouwt, een moei lijke zaak. Ton Pronk heeft echter ge noeg meegemaakt om zoveel verdraag zaamheid te kunnen opbrengen .,Je wordt ouder, een beetje wijzer misschien. Je leert veranderingen ge makkelijk accepteren. Maar van binnen blijf ik nog net zo enthousiast als vroe ger". aldus de „nieuwe" Ton Pronk, die eigenlijk het vorige seizoen al moest vlammen bij FC Utrecht. Een ontsteken achillespees die de doktoren aanvanke lijk beoordeelden als een onschuldig blessuretje doofde zijn geestdrift al snel na zijn entree in december. Maanden lang besteedde Ton Pronk noodgedwon gen weer alle aandacht aan zijn Am sterdamse sportzaak. Dat was echter nooit de bedoeling. Hij voelde zich ondanks zijn 30 jaar nog niet versle ten Wat dacht men wel? Daarom zocht hij zijn vakantie, waar hij zijn wraak in stilte kon voorbereiden en veronder stelt hij nu weer volkomen de oude te zijn „Ik wil en moet eigenlijk ook wel, een goed seizoen maken, FC Utrecht heeft me tenslotte niet voor niets ge kocht Ze heeft op een moment, dat me dat goed deed, geld in me geïnvesteerd en daarvoor wil ik me nu inzetten Zo is mijn karakter" Ton Pronk en zijn Amsterdamse col lega's Karei Bonsink en Finn Seemann die zich tot juni bij DWS warm liepen, vormen het nieuwe seizoen het „gehie- me wapen" van FC Utrecht. De taak van Pronk ligt voor de hand door zijn grote ervaring moet hij als rustpunt vande verdediging opstaan Eddie van Stijn, zijn niet constante voorganger, zal dan als „breker" voor de achterste linie kunnen fungeren, een taak die hem veel beter igt. Lijkt de veidedi- ging van FC UJrecht dus dicht te zitten, vóór zijn er nog volop vraagtekens. He; debuut van Karei Bonsink in het West duitse Marbach wekt verwachtingen die er niet om liegen. De entree van Finn Seemann viel echter iets tegen Hij is nog tè egocentrisch in zijn spel Globaal bekeken moet FC Utrecht ech ter sterker zijn geworden. Het lijkt erop, dat de bal meer in de voorhoede zal blijven „angen" dan vroeger. En daar heeft trainer Jacobs naar gezocht j Hij was de man. die niet klaagde over j de bereikbaarheid van zijn produktieve spits Jan Groenedijk. maar die wel duvelsgoed in de gaten had, dat de j aggressieve bevliegingen van FC i Utrecht onvoldoende werden opgevan- gen. Als met een actie niet bereikt kan worden, wat het streven is, dan moet het gevaar van de dadenkracht erna komen, redeneert trainer Jacobs. Ondanks al het goede, dat Bert Ja cobs bij FC Utrecht presteerde, was er ook een aspect, waarmee hij voorzichtig moest zijn. Hij heeft het vorige seizoen nogal eens de gewoonte gehad zich uit te leven in zaken, die hem niet zinden. Daarmee komt waarschijnlijk een Oud-Ajacicd Ton Pronk behoort tot de steunpilaren van de Utrechtse ver dediging, die het afgelopen seizoen nogal eens de kenmerken van een zeef vertoonde- de brai an FC Utrecht. Toen hi' het vorig seizoen de erfenis van DOS. Elinkwijk en Velox naar zich toetrok, kon hij moeilijk naders dan er een avontuur van maken, wat had het voor zin om de „muur" van Utrecht verder uit te bouwen als ie geen garan tie kon krijgen voor de aankoop van „vedetten", die de image van DOS zou den kunnen wegvagen. Öaarom koos Jacobs voor een radlkale koers. Verde digen tot het uiterste werd een taboe in het Galgenwaardstadion, aanvallen en nog eens aanvallen werd het parool van Bert Jacobs, die daarvoor schouderklop- J je na schouderklopje kreeg. En vooral, toen zoveel vrijpostigheid leidde tot de bevrijding, die voetbalminnend Utrecht in jaren niet had gekend, werd voor hem een standbeeld opgetrokken. Hij was de „image-maker" de bravoure- man en de propaganidst van aanvallend voetbal in Utrecht. Soms ging zijn gel dingsdrang zover, dat de ploeg in uit wedstrijden door de bomen het bos niet meer zag en onnodig punten gaf. Daar lacht Bert Jacobs nu om. Hij calculeert onfortuin altijd in bij zijn prognoses. Zo maakte hij scheidsrechter Boostén uit voor alles wat een kind niet zou zeggen, dreigde diverse keren in een emotionele bui het veld in te rennen en stond na afloop van een wedstrijd zijn hart te luchten met uitspraken, waar van iedereen opkeek. Bert Jacobs weet dat hij in die situaties niet zelden ver uitglijdt. Voor de ergernis daarover heeft hij begrip. Vandaar dat hij zich zelf beterschap heeft beloofd. HANS DE BRUYN ROTTERDAM. Bob Janse heeft „zijn" Excelsior vaarwel gezegd. De man, die de Rotter damse equipe in enkele jaren van de tweede naar de eredivisie bracht, en zijn formatie vorig seizoen zich nog maar net zag handhaven in het voetbalwal halla, vond het welletjes bij Excelsior. De club van Woude- stein heeft in Joop Castenmiller (ex-Hermes DVS) een waardig opvolger gekregen, Een opvol ger, die beslist niet pessimistisch is, maar wie is dat wel aan de vooravond van een nieuwe com petitie, ondanks de aderlating die Excelsior heeft moeten ondergaan. Excelsior, dat niet zoals de grote broers Feijenoord en Sparta royaal in de geld buidel kan tasten, moet het voornamelijk hebben van de mindere goden in het betaalde voetbal. Vooral het vertrek van Theo van Toledo, de onbetwiste Excelsior-top per. naar Vitesse kwam hard. aan. Het raakte eveneens Van Toorn kwijt aan Fortuna Vlaardingen, maar Excelsior pakte de zaak toch goed aan in de transferperiode. De Rotterdammers profiteerden van het verdwijnen van Holland Sport, dat tijdens de „uitverkoop" Jan Coenen, Rob Eckhardt. Frans van der Heide en Reinier van der Vaart naar zich toe trok. Maar dat niet alleen. Cas tenmiller, de 34-jarige nieuwkomer op Woudenstein is nog hèt meest verheugd over de terugkeer vein Hans Bassant van SVV. Het eerste doel van Excelsior was vorig seizoen: handhaven in de ere divisie. Bob Janse had de vrienden club Excelsior is beslist een apart geval in de hoogste klasse van het nationale voetbal die opdracht ge geven, en de Rotterdammers slaag den erin zich te handhaven. Maar Castenmiller wil een geheel nieuwe aanpak. Hij is niet tevreden met net Janse bracht Excelsior naar de ere divisie en slaagde er vorig seizoen in de hoogste klasse te houden. handhaven. Niet dat Excelsior in eens met veel aspiraties aan de com petitie gaat beginnen, dat niet. Cas tenmiller: „Beslist niet. Je weeft n" eenmaal dat je niet tot de topclubs behoort. Maar in de eredivisie zijn er toch nog zo'n acht clubs van ge lijke sterkte als Excelsior. Tegen die clubs zullen we het moeten waarma ken. Mogelijkheden om hoger te ein digen als vorig seizoen zie ik zeker zitten. De basis is verbreed. Er zijn veel spelers aan gewaagd. We zijn ondanks het vertrek van Van Toledo en Van Toorn niet zwakker gewor den. Ik heb nu de mogelijkheid ge kregen wat meer met spelers te switchen. Ze zullen moeten knokken voor een plaats in het eerste elftal. Ik vind het natuurlijk wel jammer dat Van Toledo vertrokken is. Maar ik kan hem echt geen ongelijk geven. Veel geld verdienen was er niet bij. Excelsior kon hem geen meerjarig contract geven zoals Vitesse dat wel kon. Daarom niet getreurd. Met Bas- sant weer terug in de gelederen heb ben we de leemte die ontstond door het vertrek van Van Toledo opgevuld. Op de eerste plaats blijft er voo: celsior natuurlijk de taak zijn plaats in de eredivisie te behouden. Casten miller: ,,Maar dan met wat beter voetbal dan voorgaand seizoen. Dat is een taak die ik me vooral gesteld heb. Beter voetbal brengen. Al kan het natuurlijk niet te mooi gaan. Ik zou wat graag aanvallend voetbal willen spelen. Maar je moet met bei de benen op de grond blijven staan. We hebben nu eenmaal niet de kwa liteit van een Ajax of Feijenoord, die het zich kunnen permitteren on te vallen". Excelsior staat in de eredivisie zonder goed aangeschreven. H een ploeg waarvoor ledereen pathie heeft. Het is een ploeg ook met karakter. Boordevol goede wil Of om met Bob Janse, de ex-trainer van de Rotterdammers te spreken: „Een moord ploeg". Vast staat, dat Excelsior geen toon aangevende rol zal gaan vervullen io de nieuwe competitie. Vast staat ech ter ook, dat de Rotterdammers met routiniers als Thijs Libregts en Frans van der Heiden met aanwinsten Bas- san, Coenen, Eckhart en Van der Vaart beslist niet direkt in de degra datie zullen behoeven te verkeren Castenmiller: „We kunnen een paar plaatsen hoger eindigen dan het af gelopen seizoen. Daarvoor moet op de eerste plaats meer zelfvertrouwen worden aangekweekt. Werken len de jongens wel. Karakter heb ben ze ook, maar dat zelfvertrouwen, het geloof in eigen kunnen moet nog toenemen. Ik hoop ze dat te kunnen bijbrengen, als dat allemaal lukt als zij een goed seizoen draaien, kun nen we voortbouwen. Mogelijk dat we dan het jaar daarop met nog meer mogelijkheden aan een nieuv competitiehoofdstuk kunnen begin- SINT-TRUIDEN De buitengewoon felle aanvalsmcthoden van Sint- Truiden deden FC Den Haag gisteren in de vriendschappelijke wedstrijd die in een overwinning van 21 eindigde, niet veel. Kalm loste de Haagse verdediging de moeilijkheden, die tegen het einde van de ontmoeting plaats vonden op. Zonder paniek consolideerden zij de voorsprong, die zij in de eerste helft hadden genomen. Tijdens de eerste vijfenveertig minuten toon den zij zich zo sterk, dat de voorsprong van 20 niet geflatteerd was. Overigens moest de Nederlandse doelman Lyon. dit jaar door Sint Trui den overgenomen. FC Den Haag „te hulp schieten". In de negende minuut maakte de Maastrichtenaar zijn eerste fout. Onnodig wierp hij de bal naar rechtsback Hendriks, die werd gedekt door Aad Kila. In uiterste nood speelde de Belgische verdediger over naar Bun ting, die ook niet vrij stond. Deze schoot blindelings terug naar doelman Lyon, die te langzaam was om Couperus sco ren te beletten (10). Precies dertien minuten later maakte de Nederlandse doelman in buitenlandse dienst zijn tweede blunder. In eerste instantie stop te hij een hard schot van de Noor Berg. De bal stuitte weer het veld in, waar Roggeveen niet weifelde om zijn kans te benutten (20). FC Den Haag, dat in speltechnisch opzicht heerste, was meer in- de aanval dan Sint Truiden, waarvan de doelman zich goed herstelde. Toen trainer Jezek door blessures veranderingen moest gaan aanbrengen waar de Noor Hestadt en Roodnat in ontbraken, verminderde het hoge tempo in de aanval. In de dertigste minuut werd Thijs Wijngaarden vervangen door Weimar. Vijf minuten later botste Aad Kila tegen de Italiaanse linksbuiten van j Sint Truiden op. Beide spelers, waarvan j de Italiaan een knieblessure opliep, moesten zich laten vervangen. Voor Aad Kila kwam Van Vliet het veld in. 1 FC Den Haag bleef sterker tot aan de rust. In de weinige ogenblikken, dat de aanval van de gastheren het strafschop- gebied van FC Den Haag betraden, had de defensie geen enkele moeite de „moeilijkheden" op te lossen. Waren de 4500 toeschouwers in de eerste helft getuige van een gezapig spelende thuisclub, na. rust scheen Sint Truiden herboren. Debet daaraan is het feit, dat FC Den Haag twee gebles seerden blijkbaar wel genoeg vond. Dat tot voldoening van de Belgen, waarvan de trainer in de rust al verzucht had: „Een onmogelijke opgave". Nu FC Den zonder pauzes bleef de aanval van Sint Truiden aan het werk. De enkele Haagse toeschouwers, die naar Brussel waren gereisd, lieten de temperamentvolle aan vallen passend vergezeld gaan van kre ten als: olé. De Belgische doelman was intussen vervangen door Brands, die nog enkele goede reddingen moest verrich- "——m FC OLDEBROEK Jan de Vries heeft zaterdagmiddag op het Vreecircuil Oldebroek voor 12.000 toeschouwers een gemakkelijke overwinning behaa in de bromfietsklasse. De Kreidlerrijder lag van start tot finish op kopt werd nimmer serieus bedreigd. De twee andere wedstrijden internation werden gewonnen door de Brit Charles Mortimer. Zijn overwinning 125 cc-klasse kwam niet ongelukkig tot stand. (Mai ncr (rechts) ligt hier nog in achterste positie tijdens de races i •cd Aart Valster enige tijd op kop voor Wil Hartog (midden), coureur Mortimer laten. Het parkoers was door afwisselend De belangrijkst regen en zonneschijn wat vochtig, maar ongelukken deden zich niet voor. Er wa ren echter wel veel pechvogels in deze klasse. Cees van Dongen bijvoorbeeld, die acht ronden op kop had gelegen voor hij na een vastloper moest opgeven op het moment dat hij meer dan een halve minuut voorsprong had. Jan Huberts nam drie ronden voor tijd de toppositie van Van Dongen over. maar ook hij moest uit de strijd, met een defecte ont steking. Pas daarna kwam Mortimer op de eerste plaats De Engelsman behaalde zijn winst bij de kwartliters heel wat moeizamer. In de eerste zes ronden had hij voortdurend de Fin Saarinen aan 2ijn wiel, maar daarna nam hij een flinke voorsprong. Tegen het eind van de race verloor hij praktisch al zijn terreinwinst weer aan de felle Theo Bult, die zijn sprong naar voren net niet met succes kon vol tooien. :ke (Kreidler) 31.4! 1320 meter reed De inden, gemiddeld 34.18.9: 3 Minhoff (W.-Dld.) (Maico) 4. Nijland (Maico): 3. Warners (Yamal Mankiewicz (PL) 'MZ). middeld 112.927 km/uur; 2. Bult (Y 34.16.2; 3. Saarinen (Finl.) (Yamaha) In Dongen (Yamaha); 3. Van der 2 (Yamaha) den, gemiddeld Almelo (Maico) 28.18.7: 3. Van 1. gemiddelde 105.195 kn lationaal: Cornells, 51.50 km in 31.23.5. gemM Lablans. Uden (Yamsel) ten. Bij de weinige aanvallen ROBERVAL - De Argentijn Horac.o Dm voor(l] Bet Iglesias heeft zaterdag de 17e oversteek van het meer van St.-Jean in Canada gewonnen. Met zijn overwinning in 8 uur 39 min 43 seconden over de 42 kilometer verdiende Iglesias 3500 dollar. De tweede en derde plaats wqren voor de Nederlander Jan van Scheijndel en de Svriër Mamoud Khamis. De andere deel nemers hadden een grote achterstand. Tot degenen, die de strijd staakten, be hoorde Johan Schans, die met 8 uur 50 min. 27 sec. recordhouder was. tot Igle sias zijn prestatie verbeterde. Johan Schans v.erd het slachtoffer van de lagere temperatuur van het water, plus minus 15 graden en de opgezweepte gol- Den Haag kreeg vooral Berg enkele kansen. Brands redde bekwaam. Het doelpunt viel verdiend aan de overzijde. Haagdoren, een nieuweling in de for matie van Sint Truiden, liet in de acht ste minuut Ton Thie kansloos (21) Het spelbeeld bleef hetzelfde in de tweede helft: een uiterst kalm spelend FC Den Haag en een fel, haastig Sint Truiden. In de laatste minuten waren de gastheren met hun ,.open" strijdwijze bijna succesvol. Weer was het Haagdo ren, de opvallende debutant, die door de verdediging van de Hagenaars heen „wandelde". Ton Thie had echter geen moeilijkheden met zijn schot. Polleunis zag zijn effectvolle schot door Ton Thie gekeerd. DEN HAAG. De ere- en eerste-divisieclubs hebben zich het afgelopen weekeinde „warmge lopen". De resultaten zijn de vol gende: IV nieuwe eredivisieclub F C- Den Bosch versloeg zaterdag het elftal van Jong Brabant (onderafdeling) met 20- Voor rust scoorde Krekels na rust Carlo van de Ber;: Gisteren won F C. Den Bosch voor vijfduizend toeschouwers in Oss met 30 van de amateurclub T-O-P- FC. Den Bosch had bij rust een voorsprong van 20. De doelpunten werden gemaakt door Ou wens (2 x) en Atie Graaumans. F.C. Utrecht verloor zaterdagavond in een aantrekkelijke wedstrijd voor vijftienduizend toeschouwers met 21 van Anderlecht. Bij rust leidde de Belgische club niet 1—0 dank zij een doelpunt van Rob Rensenbrink. In de 57ste minuut maakte Bonsink gelijk; het winnende doelpunt van Anderlecht kwam van Verheven- NEC heeft zaterdagavond gelijk- i gespeeld tegen de Duitse club Arminia Bielefeld: 1—1. NEC nam in de der tigste minuut de leiding door De Jong. Oud-NEC-speler Jendrossek zorgde voor de gelijkmaker. In Vlissingen verloor het Zeeuwse elftal met 41 van NAC in een jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Zeeland van de KNVB. NAC had bij de rust een voorsprong van 21. De doel punten van NAC werden gemaakt door Pogrzeba, Schrijvers, Delmote en Brou wers. Sheilds van Axel maakte het Zeeuwse doelpunt. AZ '67 heeft zaterdag met 20 ge- 1 wonnen van de Franse vereniging Lille. De drieduizend toeschouwers zagen Bob van Rijssel na rust de twee doelpunten maken. Cambuur heeft zaterdag in Wolvega met 21 verloren van Volendam. De Friese club nam een kwartier na rust een voorsprong door Lippold. Twaalf i minuten voor tijd maakte Jan Jonk ge- lijk en vlak voor het einde bezorgde j Jan Bond de Volendammers de over- I winning. SVV en Excelsior hebben gisteren ln Schiedam gelijkgespeeld met 11. Van der Heide gaf Excelsior na 23 minuten een voorsprong. Een minuut voor tijd kwam de gelijkmaker van Steenbergen- Er waren vierduizend toeschouwers. Eindhoven behaalde gisteren een over winning van 40 op de Westduitse Regionalligaclub Neuss. De doelpunten kwamen van Bloemers. Weber, Hakkens en Van der Zanden. Er waren twee duizend toeschouwers- Twee doelpunten ln de laatste drie minuten, van Danny Hegan. hebben Wolverhampton Wanderers zaterdag in Wolverhampton een overwinning van 20 op FC Groningen gebracht. Doel man Nordstrom van FC Groningen ver diende de bewondering met een aantal voortreffelijke reddingen. Amateurlandskampioen Caesar heeft zaterdagavond in Beek met 10 ver loren van Hapoel Tel Aviv. Galili maakte het enige doelpunt in de twaalfde minuut. Er waren slechts 1200 toeschouwers. PSV en Standard Luik speelden zaterdagavond in Heerlen een slechte wedstrijd zonder doelpunten voor 11.000 toeschouwers. MVV heeft zaterdag het Tsjecho- Slowaakse Sklo Union met 32 ver slagen in een vriendschappelijke wed strijd in Teplice. Scorers voor MVV waren: Bonfrère. Brokamp en Den Roycn. De doelpunten voor de thuisclub werden gescoord door Findejs en Stra- til (strafschop). Vitesse won gisteren met 10 van de Duitse Bundesligaclub door een doel punt van Hofs. Heracles heeft gisteren met 10 verloren van Go Ahead door een doelpunt van Ter Mors uit een strafschop in do zesentachtigste mi nuut. Er waren 4000 toeschouwers. FC Brugge heeft gisteren met 10 gewonnen van Sparta door een doelpunt uit een kopbal van Houwaart in de drieëntachtigste minuut. In de eerste helft waren de Rotterdammers veruit superieur aan hun tegenstanders, maar zij verzuimden dit overwicht in doel punten uit te drukken. Er waren 2000 toeschouwers. UDEN De Nederlandse junio atlctickploeg heeft gisteren in verloren van België met 147.5 162.5 punten. Eindstand meisjes: Nc land 46.5Blgië 67.5 pt.; Jongens: dcrland 92België 95 pnt. Cor Gubbels van AV Tegelen het Nederlandse juniorenrecord gelslingeren verbeterd. Gubbels slin de de kogel over 50.68 meter. Hans Roon was sinds 11 juni 1969 re( houder met 50.30 meter. Het natio record (heren) staat sinds z met 59,35 meter op naam Romani. Bij de jeugdwedstrijd Nederb Belgi sneuvelde ook het jeugdfl discuswerpen (discus 1.750 kilo) Rob de Jong (MetroRotterdam). Hermans (Achilles TopKerk wierp de discus 50.74 meter en o de vorige vecordprestatie met 1 en 34 centimeter. De Rotterdamse atleet Rijn van Heuvel heeft in zijn woonplaat' lopers-vierkamp gewonnen. Hij wo: wel de 100. 400 als de 800 meter Mahieu (V. en LTC) eindigde in totaalklassement als tweede.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14