FC Twente vond stimulans in teleurstelling PLOEG VAN VOLENDAM IS KWETSBAAR GEWORDEN DWS niet achteruit gegaan LANGDURIGE CONTRACTEN RUSTPUNT VOOR HET EERSTE ELFTAL Telstar heeft een driejarenplan EREDIVISIE 1971-1972 Drum SPORTBIJLAGE MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 Kijken naar F.C. Twente is duurder geworden voor de houders van jaarkaarten die bijna de helft in prijs zijn gestegen. F.C. Twente heeft die extra-inkomsten nodig. De afdeling contractspelers, de sector waar in feite het gehele bedrijf om draait, vergt jaarlijks enorme investeringen. Met het afsluiten van meerjarige verbintenissen met de spelers van dc eerste-elftalselectie was een gigantisch bedrag gemoeid. Trainer Kees Rijvers is blij dat de directie van F.C. Twente de beste spelers voor langere tijd tot het einde van het seizoen 1973-1974 aan de stich ting heeft gebonden. ..Want'', zegt hij, „het geeft bepaald rust als je weet, dat andere clubs de spelers niet zomaar weg kunnen ha len. Het is fijn, dat niemand is weg gegaan. De laatste seizoenen hebben bewezen, dat de kern goed is en ik ben ervan overtuigd, dat die nu nog beter is geworden. De nieuwe spelers beschikken zonder uitzondering over kwaliteiten. Neem Roel Brinks, puur talent. Hij is pas zeventien maar ik acht hem in dit seizoen al tot grote verrassingen in staat. Joop Wildbret ontwikkelt zich goed. Normaal gespro ken zijn de spelers na de vakantie ook altijd een paar kilo aangekomen. Dit jaar was alleen Piet Schrijvers iets zwaarder dan hij mocht zijn. Ik vind dat een goed teken. Het is voor mij het bewijs, dat het professionele bewustzijn er zo langzamerhand is. Misschien is dat wel aangewakkerd doordat in het vorige seizoen alles op het laatste nippertje zo'n beetje mis liep. Ze beseffen nu hoe doodzonde het is. dat we nergens bij zijn. Daarom heeft die teleurstelling ook goede kan ontwikkeling van topvoetbal. Rijvers: „We hebben gezocht naar een bepaald type spelers. Het voetbal van de toe komst is een spel met drie specialis ten: een doelman, een vrije verdedigei en een voorste spits. De overige acht spelers moeten alles kunnen. Voor ons middenveld en de aanval hebben we aanzienlijk meer mogelijkheden dan vorig seizoen. Bovendien hebben we er met Jos Lempers van Heerlen een jongen bij gekregen, die alles heeft om uit te groeien tot een verdediger van klasse. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat hij niet door een of andere Lim burgse club is opgemerkt". Rijvers is dus tevreden over het ge voerde aankoopbeleid. Hij heeft nog meer talenten gezien, maar is ge schrokken van het handgeld dat door onervaren amateurs wordt gevraagd. „Twintigduizend gulden is niets. Wij zijn niet zo. dat we niet willen beta len. maar dan zal iemand het toch eerst moeten bewijzen Het is een dolle boel in het betaalde voetbal Ik ben blij. dat FC Twente daar niet aan meedoet". al jaren het brein achter FC Twente Specialisten Meer coachen Bij het aantrekken van spelers is door de technische leiding van FC Twente bewust rekening gehouden met de Ook uit de spelersgroep van het vori ge seizoen is aanvulling voor het eer ste elftal gekomen. Harry Bruggink. Jan Streuer en René Notten,. die in net recente verleden al min of meer regelmatig een kans kregen, hebben zich tijdens de eerste trainingsweken zo nadrukkelijk gemanifesteerd dat zij een rechtstreekse bedreiging voor de gevestigde namen zijn. Rijvers: „Door dat de groep beslist groter is gewor den, nemen we geen risico's meer met blessures. Zeker in het begin van de competitie niet. Is iemand niet fit. dan moet hij maar pauzeren. Iemand op knappen om hem ten koste van alles in ieder geval zondags te laten spelen, is er niet bij. Daarom zal ik me nu ook meer dan in het verleden bezig gaan houden met coachen. Loop je zelf met de groep mee tijdens de training dan zie je niet alles. Sta je langs de kant. dan mag er normaal gesproken niets aan de aandacht ontsnappen. Boven dien is „Spitz" Kohn, Twentes tweede trainer, er aan toe zelf de groep te trainen. Wij kunnen met elkaar lezen en schrijven en daarom alleen al vind ik het zo prettig dat hij bij FC Twente is gebleven. Technisch begint de zaak aardig gestalte te krijgen, want ook aan de accommodatie is het een en ander gedaan. Voor de spelers is er, als straks op 1 september alles klaar is, een soort eigen home en dat kan voor het werkklimaat alleen maar bevordelijk zijn". Terugblikkend op zijn eerste vijf Twentse jaren concludeert Rijver met voldoening, dat de laatste dn seizoenen met jonge ploegen e« zekere regelmaat is bereikt, het mooiste is", aldus Rijvers. ..he elftal is nog jong. De gemiddelde L tijd van het eerste is amper 24. Ii een kan. normaal gesproken, nog ren mee. Bovendien staat er groep met aanzienlijk jongere ta! ten achter. Als je het goed doet, je met dit materiaal continu op tegenwoordige niveau kunnen blij' doordraaien. Ik vind die situatie de grootste winst, die in deze vijf j. is _geboekt. Bovendien zijn w satorisch enorm vooruitgegaan. Fii cieel is er toch echt wel iets mogelijk dan in mijn beginperir Dat is erg belangrijk, want als financiële moeilijkheden zijn moet jl te veel manoeuvreren met spelen! Daarom kun je beter een goede spelt! i goed betalen dan telkens proberen ie- mand te verkopen en dan weer eer ander aan te trekken". „Als je zo regelmatig in de top hebj i meegespeeld als wij de laatste jareJ i hebben gedaan, moet er ook eens ee: i moment komen, dat de kroon op hei werk kan worden gezet. Ik heb dj indruk, dat de spelers beseffen dat hei binnen afzienbare tijd kan. Het 1 geen kwestie van een verschil tien punten aan het eind van seizoen, maar van twee a drie op bepaald moment. In het komende zoen moeten we ons in ieder geva voor het een of ander international toernooi kwalificeren. Dat wij niet bij zijn is uitgesproken jammer maar dat mag coüte que coüte weer voorkomen. We moeten voo les voorkomen, dat we aan het het TON VAN DALEN Er is in Volendam een „heilige" traditie gebroken. Door de Ruiter naar Anderlecht op te vangen door het terughalen van een ton vergende aankoop van Leo van Straaten is Volendam Cees Tuyp. Het medisch vonnis „geen topsport voor Tuyp" het Europese „unicum" kwijtgeraakt alleen met eigen spelers dwong Volendam tot de gang naar de transfermarkt. Geld was in de hoogste divisie uit te komen. De eigen kweekmethode er voldoende, want ook Gerrie Mührens broer Arnold was werd uit pure noodzaak gewijzigd. Er werd getracht het door verkocht, voor bijna vier ton aan Ajax. een half miljoen gulden verzoete vertrek van doelman Jan Vertrek Jan Ruiter en Arnold Mühren groot verlies Maar Volendam trok de beurs niet meteen open. Leo van Straaten werd pas na lang pingelen van FC Den Bosch overgenomen. De bepaald geen astrono misch bedrag vergende terugkeer van Telstar-speler Dick Bond naar zijn ge boortedorp ketste af op Volendamse zuinigheid, zodat aan het begin van een nieuw seizoen trainer Hans Croon moet zeggen, dat hij gematigd optimistisch de competitie tegemoet ziet. En dat zegt hij dan nog heel voorzichtig. „Het ver trek van Jan Ruiter betekent het ver lies van een topspeler en hoewel Leo van Straaten dat ook was moet hij na een jaar eerst weer bewijzen dat hij het nog is. O het vertrek van Arnold Mühren is een verlies. Hij was dan nog wel geen vaste eerste-elftalspeler maar dit seizoen had ik toch wel een gewel dige doorbraak verwacht". Behalve het vertrek van de twee spelers gaven ook zes goede reserves te kennen dat zij niet langer een b-con- tract ambieerden. Hun plaatsen zijn op gevuld met jonge ambitieuze spelers uit de voortdurend talenten opborrelende jeugdafdelingen. Croon: „Volendam is. mede ook door hun vertrek, kwetsbaar geworden. Als er veel blessures zouden komen zou dat wel eens heel grote pro blemen kunnen veroorzaken". De waakzame Croon heeft er daarom voor gezorgd dat de spelers optimaal begeleid worden. Masseur Jan van Din- teren, de 70-jarige met de wonderhan den, werd door Volendam in vaste dienst genomen. Behandelingen in de sauna en wijze lessen van een nieuw aangestelde looptrainer moet de Volen- dammers in optimale conditie aan de competitie doen beginnen. „We moeten ervoor zorgen dat we vooral in uitwed strijden een uitstekende mentale en fysieke gesteldheid hebben. Het is toch te gek, dat we vorig seizoen maar één uitwedstrijd, tegen het inmiddels gede gradeerde Haarlem konden winnen. Dat is te weinig om goed te kunnen mee draaien in de eredivisie". Het zijn vrij sombere geluiden, die trainer Hans Croon laat horen. De man die Volendam na de promotie naar een tiende plaats in de eredivisie voerde, is wel voorzichtig in zijn prognose maar niet pessimistisch. Ik verwacht dat ver scheidene spelers zich dit seizoen verder zullen ontwikkelen. En er is altijd nog de jeugd". De toch al helemaal voet balgekke jeugd wordt in Volendam op gevangen in een voetbalschool die zijn weerga in Nederland niet kent. Daarom zag zelfs „voetbalvernieuwer" Hans Croon van zijn voornemen af om meer spelers naar Volendam te lokken. „Er is hier talent voldoende", oordeelt hij na tweeëneenhalf jaar ervaring. Hans Croon zoekt het zijn hele leven al in de jeugd. Bij Volendam heeft ie die traditie voortgezet door weer veel eigen-kweekspelers on der contract te nemen. (ADVERTENTIE) EHGEEtf IDEE. héle beste halve zware.© Als iemand overtuigd is van de le vensvatbaarheid van DWS, dan is het wel Ab Luikinga, secretaris van deze Amsterdamse club. Er mag dan een paar maanden in alle toonaarden ge schreven zijn, dat DWS op sterven na dood is, de forsgebouwde Luikinga ziet het niet zo. „Natuurlijk leven we in Amsterdam in de schaduw van Ajax", zegt hij. „Maar wat dat betreft zijn er zoveel clubs die tegen een grotere club aankijken. Het is met Sparta in Rotterdam toch precies hetzelfde? Daar lopen de mensen ook veel harder naar Feijenoord DWS tracht met alle middelen zo dicht moge lijk bij Ajax te komen en daarvoor zijn de competitieresultaten in de eerste plaats maatgevend. Het Amsterdamse publiek is verschrikkelijk kritisch. Als Ajax enige minder goede weken door maakt, lopen de mensen ook al niet zo hard meer." Daarover kan DWS trouwens ook meepraten. Een jaar of zeven geleden was niet Ajax, maar DWS de toonaan gevende club in Amsterdam. Het werd landskampioen, speelde voor de Europa Cup en had meer dan eens een bijna afgeladen Olympisch stadion. In een periode, waarin Ajax de grootste crisis in zijn historie meemaakte en slechts dankzij de tussentijdse komst van Rinus Michels het vege (eredivisie) lijf red de. Maar de de tijden zijn veranderd. DWS trekt geen bomvolle stadions meer. Ieder jaar is er sprake van, dat de club de Olympische kuip gaat verla ten en zijn tenten zal opslaan in een kleinere, meer sfeervolle accommodatie. Het heeft er het afgelopen seizoen lang op geleken, dat er een verhuizing naar Amstelveen zou komen. Als dat gebeurd was, had de secretaris van DWS nu niet meer Ab Luikinga geheten. „Ik stond niet achter die verhuizing naar Amstelveen, het leek me geen gelukkige greep." DWS en Ab Luikinga (zij kunnen elkaar maar heel moeilijk missen) bleven in het Olympisch sta dion, onder betere voorwaarden dan tot dusver het geval was, met de niet onverstandige restrictie de minder be langrijke duels op het bijveld te kun nen spelen. Luikinga: „Je hebt er niets aan om voor een paar duizend kijkers in een groot stadion te spelen. Dan is zo'n bijveld immers veel knusser, zo wel voor spelers als publiek. Het lijkt me een uitstekende oplossing". Weloverwogen Ab Luikinga is over de sportieve prestaties in het afgelopen seizoen best tevreden. „De plaats op de ranglijst die wij hebben behaald, is niet slecht en ik zie dit jaar beslist geen achteruitgang. Integendeel, mijns inziens is een klasse ring in de bovenste helft van de mid denmoot zeker haalbaar". Ab Luikinga is ervan overtuigd, dat het spelersbestand er niet op achteruit is gegaan, ondanks het vertrek van See- mann en Bonsink (FC Utrecht) en vooral Jos Dijkstra (PSV). Daar staan, meent Luikinga, goede aankopen tegenover van o.a. Chris Dekker (NEC), Theo Hu- sers (Ajax-B) en ook Cor van Slooten (Haarlem). Met de commandowisseling (trainer Joop Brand ging naar Haarlem, Pim van der Meent kwam van PEC) is men bij DWS ook niet ontevreden. „We heb ben een niet spectaculair, maar een wel overwogen transferbeleid gevoerd", zegt Ab Luikinga. „De belangrijkste zorg lijkt me voorlopig een goede vervanger voor Dijkstra te vinden. Maar ik ben ervan overtuigd, dat we die bij ons spelerskader zeker kunnen vinden". DWS. de vorig jaar zo gekritiseerde en door allerlei geruchten geplaagde ploeg, begint met frisse moed aan een nieuw seizoen. Dat is op zich al een triomf, want het aantal zwarte gezich ten na afloop van de vorige puntendans was legio. Ook het gezicht van Ab Luikinga hoorde daarbij. Nu niet De kansen zijn ten goede gekeerd, meent hij. En hij niet alleen. Als de resultaten op het veld een beetje mee vallen, kan dus volgens Ab Luikinga een tamelijk onbezorgd seizoen tegemoet gaan. „We zijn vorig seizoen nogal in negatieve zin in het nieuws geweest. Het zou mooi zijn, als het dit seizoen pre cies andersom is. Ik heb daar wel vertrouwen in". „We zijn vorig seizoen op de elfde plaats geëindigd en dat was de beste plaats die Telstar ooit in de eredivisie heeft gehaald", zegt trainer Jan Rab. „Maar denk nou niet dat we dit seizoen meteen zesde of zevende worden. Dat is wel ons streven, maar het is pas het einddoel van het driejarenplan dat we voor Telstar hebben opgezet. De eerste faze, die dit seizoen ingaat, wordt al bevredigend afgesloten als we negende of tiende worden." Jan Rab, met zijn 27 jaar nog steeds de jongste trainer van de Neder landse eredivisie, vervult in dat driejarenplan een zeer belangrijke rol. „Ik heb voor drie jaar getekend. Dat was wel een eis van me, want ik wilde twee jaar rustig werken zonder zorgen over een nieuwe baan. Ik geloof dat met het huidige materiaal bij Telstar meer bereikt kan worden. We zijn geen sterren team, wij moeten het hebben van de eenheid. En die is, vooral het laatste jaar, veel groter geworden. Dat is in het verleden nog wel eens anders geweest". De kerngroep van Telstar is dan ook nauwelijks gewijzigd. Meebimen Wijngaarde vertrok naar FC Den Haag. De amateur-internationaal Bas Bischot, de splitsende Volewijc- kers Co Stout en de centrale verde diger van HRC, Klaas Bijl, kwamen de selectiegroep versterken. Uit de selectiegroep zijn Althoff (voor voet bal afgekeurd), Kort en Van Son (studieredenen) verdwenen. Het zijn geen spectaculaire wijzigingen, zegt trainer Rab „maar ik weet wat met dit stel bereikt kan worden. Het zijn geen toppers, wel spelers die goed mee kunnen in de eredivisie. En ik ben er blij om dat de meeste va spelers een- of twee- of driejarig tract hebben getekend. Dat bewaart de rust in het team, hoewel zij wel voor hun plaats moeten knokken want voor de meeste plaatsen genoeg concurrentie. Ik kan zeggen dat Telstar sterker in de breedte geworden". Jan Rab is blij met die rust. De jonge oefenmeester heeft het wel eens anders gehad. In zijn eerste jaar bij Telstar was er een l groot conflict met routinier Theunis- sen. In het tweede seizoen had Rab echter al het vertrouwen v; spelers volledig gewonnen, kwam tot uiting in de betere presta ties en de kassa rinkelde harder dan ooit tevoren bij Telstar. „Daarop moeten we blijven mikken. Dat het belang van ons allen", zegt Jan Rab vastberaden. Jan Rab gokt op i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12