ROGGEVEEN WIL VAN DE IMAGE „BOMBER" AF EXTRA Geleidelijke opbouw van FC Oen Bosch jj GELD VAN PSV IS HARD Vitesse redt 't wel EREDIVISIE 1971-1972 FC Groningen meer realist dan optimist MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 Gehoord: Aftellen „KNVB-zevenklapper" begonnen. FC Den Bosch heeft zich in de transferperiode danig geweerd. Het trok 6 semi-profs en drie amateurs aan. Hoewel het geen spectaculaire Aankopen betrof, is Jan Remmers (ex-NEC), die na een seizoen bij de Bosschenaren alweer terug is in de eredivisie, tevreden met het gevoerde beleid. ,,De basis is verbreed. En daar ging het om. Wij zijn een stichting en nu eenmaal geen club, die spelers van 4 of 5 ton kan kopen. Wij moeten de tering naar de nering zetten". Jan Remmers ziet de toekomst van FC Den Bosch, dat al ver voor het einde van de competitie zeker was van promotie, beslist niet somber in Zijn verwachtingen zijn wel iswaar niet al te hoog gespannen, maar eindigen in de middenmoot acht hij toch wel een haalbare kaart. „Vier jaar geleden streef den we er bij NEC naar een gemiddelde van één te spelen. Dat is gelukt. Sindsdien is echter veel gebeurd. De meeste clubs zijn een stuk sterker geworden. Een gemiddelde van één is nu nog geen onmogelijke zaak, maar het zal tijd en zweet kosten om het te halen. Ik dacht dat er toch wel een stuk of tien clubs zijn, waar we ons zonder meer mee kunnen meten. Anders waren we naar mijn idee niet gerechtigd te promoveren. Dat hangt natuur lijk wel af van een kampioenschap, maar je moet toch ook kijken naar de kwaliteit die je inbrengt". FC Den Bosch heeft geen enkele full-prof in zijn gelederen en dat vindt Jan Remmers gezien de financiële situatie van de Vliertbe- woners volkomen logisch. „Het is niet omwille van mijzelf", verzekert hij. „Ik heb vrede met het full-professionalisme als het kan. Naar mijn mening kan het full-professionalisme echter door de meeste clubs niet betaald worden. Als ze zo doorgaan graven velen hun eigen graf. Wij kijken eerst hoeveel geld er is en daar stemmen we onze opzet op af. Ik vind dat veel clubs eerst een opzet maken en achteraf pas de financiering proberen rond te krijgen. En dat kan niet in de zakenwereld en in de sport ook niet". Het werken met louter semi-profs houdt on der meer in dat FC Den Bosch alleen trainin gen in de avonduren heeft. Geen bezwaar volgens Remmers. „Bij NEC hadden we ook een paar full-profs, die werden overdag ge traind. Wat heb je er nu aan als je met een paar man afzonderlijk traint? Volgens mij haalt dat niets uit". Remmers wisselt zijn oefenavonden af met vriendschappelijke wed strijden tegen een amateurclub. Dat blijft ook in dit seizoen gehandhaafd. Remmers, in het dagelijks leven in een leidinggevende funktie op een bank, ziet daar alleen maar voordelen in. „Het i om de spelers te animeren. De jongens mogen geheel vrij spelen zonder een taktisch concept van mij. Dat vind ik een bevordering van de spelvreugde en het komt de vorm ten goede. Iemand die geen doelpun ten meer maakt, kan dat terugkrijgen in zo'n wedstrijd. Er zitten veel facetten aan". De speelwijze van de debutanten in de eredivisie zal zeker veel wedstrijden afhangen van de afgelopen competitie? Remmers: „Het vorige seizoen hebben we steeds aanvallend gespeeld. We passen het vier-drie-drie- systeem toe in offensieve vorm. In dezelfde vorm zullen we het niet straffeloos kunnen blijven hanteren. Ik ben een voorstander van aanvallend spel, maar we zullen de taktiek nu van de tegenstanders af moeten laten hangen. Als je tegen Ajax of Feijenoord de sluizen opengooit, wordt je overspeeld. In de eerste divisie prevaleerde de taktiek. In de eredivisie moet je het van de andere kant benaderen. Misschien ben je dan iets te nega tief, maar dat kan nu eenmaal niet anders". Er bestaan bij FC Den Bosch géén twee selectiegroepen, zoals bij eredivisieverenigingen het geval is. Er wordt getraind met alle 30 contractspelers tegelijk, waaruit dan het eer ste wordt gekozen. Jan Remmers: „Ik ben geen voorstander van een a- en b-groep. Iedereen moet gelijke kansen hebben. Na verloop van tijd is er toch wel een bepaalde groep waar het eerste uit wordt samengesteld, maar onderverdelen is er niet bij. Ieder moet een kans krijgen. En je moet rechtvaardig zijn. In het betaalde voet bal mag het dan zo zijn dat eerst naar de business wordt gekeken en dan naar de mens. Ik vind dat je als oefenmeester eerst naar de mens moet kijken en dan pas naar de busi ness. Dat is mij altijd goed bevallen. En vorig seizoen zijn er toch maar vijf spelers uit het b-elftal in het eerste gekomen, die zich ge handhaafd hebben. Menselijke benadering kan heel veel doen". „Vitesse redt het wel in de eredi visie. Bij een normaal verloop van de competitie reken ik op een vierde of vijfde plaats in de staart. Daarvoor is nodig dat 25 punten worden behaald". Trainer Cor Brom ziet het optreden van zijn vereniging in de hoogste voetbalklasse met vertrouwen te gemoet. Op de helft van de com petitie moeten dertien a veertien punten zijn behaald. In de twee de helft, waarin Vitesse meestal beter draait, zyn dan tien a elf punten voldoende. Over de aankopen is Cor Brom best tevreden. Toledo (Excelsior) loert altijd op een kans om doel punten te maken. Hij heeft erva ring in de eredivisie, is ijverig en speelt met een enorme inzet, 'feenendaal (HVC) omschrijft hij intelligente, handige en snelle voetballer. De van Go- Ahead geleende Dekker heeft on getwijfeld talent, is ambitieus, r of hij al meteen rijp is voor de hoofdploeg moet worden afge wacht. Van de van vierdeklasser Dierense Boys afkomstige Van Weelden is weinig te zeggen. Brom speelt met de gedachte om de aanval Toledo, Veenendaal Stovers te zetten. Het kan ook zijn dat Toledo vanuit het middenveld gaat opereren terwijl dan Bennie Hofs in de aanval wordt opgesteld. Vitesse heeft dit seizoentwintig I contractspelers, zes minder dan vorig jaar. Uit die twintig zal één kerngroep van zestien man wor- den gevormd. Brom meent dat de concurrentie groter is geworden, zodat geknokt moet worden voor plaats in het eerste elftal. De training wordt wat zwaarder. Brom gaat nu bij Vitesse zijn derde seizoen in. Het eerste jaar i karakteriseert hij als een soort I verkenning, in het tweede jaar 3 hij goed op de hoogte met de capaciteiten van de spelers en dit j jaar wil hij Vitesse in ieder geval in de eredivisie handhaven om „dan volgend jaar verder te kun nen doorstoten naar de top. De tot de kerngroep behorende spe- Iers zijn verplicht tweemaal per I week 's-middags van vier tot zes uur te trainen. Voor volgend jaar wordt gedacht aan het trekken van één of meer I full-profs. Brom: „Als je goed j wilt meedraaien, ontkom je niet l aan het aantrekken van full- profs. Die mensen moeten goed I worden betaald. Je moet de club op deze wijze steeds verder uit- i bouwen". Mocht het nodig zijn om het elftal deze competitie nog te versterken dan zal Vitesse zich zeker roeren op de transfermarkt in december. Vorig jaar heeft de j Arnhemse club daarbij het geluk gehad om Bart Stovers (NOAD) te kunnen contracteren. De medische verzorging van de spelers blijft traditiegetrouw in i handen van dokter Van Duiven- boden en masseur Mesrits. In bij zondere gevallen wordt gebruik I gemaakt van de moderne appara- het NSF-sportcentrum De enige die echt wijzer van de fusie tussen ADO en Holland Sport werd, is "Sjaak Roggeveen. Zijn hartewens: in een van de Nederlandse topclubs spelen om te bewijzen wat hij echt kan, is eenvoudiger nog dan hij had durven dromen in vervulling gegaan en uit erkentelijkheid voor zoveel mazzel loopt ie momenteel met een „geheimpje" in zijn achter hoofd rond. Een soort opdracht aan zichzelf, die langzaam moet uit groeien tot een van de meest interessante aspecten van het seizoen. Sjaak Roggeveen, de persoonlijkheid, de realist en de gevoelsmens, beseft wat voor een kans hij krijgt bij FC Den Haag. Daar kan hij de image van „bomber" die hem door het krachtvoetbal van Holland Sport bleef achter volgen en hpm altijd dwars zat, van zich afwerpen als ie het goed aanpakt tenminste om op te staan in een hoedanigheid, die hem meer aanspreekt. Als de gerijpte spitsspeler, die meer kan dan hij bij Holland Sport liet zien, ook al, omdat de te verwachten steun van anderen schraagt op een hogere technische inhoud, wat zijn taak niet alleen kan inspireren, maar ook vereenvoudigen. Sjaak Roggeveen loopt met zijn achterhoofd rond- De totaliteit van de overwegingen in Sjaak Roggeveen valt niet ongun stig uit. Zijn eerzuchtig streven wordt in de hand gewerkt door het ver trek van Lex Schoenmaker, die hij als de potentiële kandidaat voor zijn plaats "het eerste elftal zag, en door de zekerheid, dat hij welmoet „vlammen" wil hij zich „duur" kunnen maken. En is dit seizoen van levensbelang. Hoewel Roggeveen liever een contract diverse jaren prefereerde, bood FC Den Haag hem een overeenkomst voor „proefseizoen" aan met de clausule dat hij aan het einde ervan weg mag, als ie wil voor een bedrag van tachtig duizend gulden. En dat is „het grote geheim" van Sjaak Roggeveen. Hij moet. Of hij wil of niet. Anders blijft ïaar een weg over: Tegen beter weten het hoofd in de wind gooien. En dat stadium heeft Sjaak Roggeveen al lang doorgeworsteld. De basis van zijn vertrouwen berust op zelfkennis. Hij heeft voor zichzelf uitge maakt, dat hij meekan in FC Den Haag. „Ik groei momenteel zeer lang- i naar het punt van de uitdaging zei hij in de periode, dat FC Den Haag nog experimenteel naar de com petitie toewerkte. „Ik ben daarom tot de conclusie gekomen, dat alles wat er dit en voor mij op het spel staat zal afhangen van het feit hoe ik er aan ga staan. Als ik de zaken weer op de er aanpak zoals in de eerste jaren Holland Sport, word ik.weer de oude, dezelfde van vroeger. Ik twijfel iet aan." Van urgent belang wordt zijn conditie. „Zo zie ik dat ook. Ik ben speler, die altijd moeilijk naar zijn a groeit. Als die basis er echter is dan komt de vorm vanzelf. Zo is het steeds geweest. En daar vertrouw ik op". Al in de vakantieperiode heeft Sjaak Roggeveen er rekening mee ge houden. Hij leefde zo dat zijn gewicht geen gram hoger werd. „Alleen ik weet wat dat voor mij wil zeggen. Dat is heel veel". Blijkt uit deze benadering al, dat Sjaak Roggeveen als betaald voetballer naar evenwichtigheid en verantwoorde lijkheid haakt, het komt nog meer aan het licht als de herinnering aan Hol land Sport opwelt. Het blijft de club, waarin hij tot internationaal opgroeide, en waarvoor zijn dankbaarheid aan ti-ainer Cor van der Hart een eeuwig durend karakter draagt, maar het blijft ook de club met de strubbelingen en de rellen. Problemen, die niet aan hem voorbij gingen, omdat hij zich de voor vechter voelde van de spelersbelangen. Hoewel zijn vergeetachtigheid over het verleden hem liever is dan het oprake len van oude koeien, komt hij ej toch niet onder uit zijn hart te luchten over, een aspect onder de druk waarvan zijn: pres4aties het vorige seizoen zwaar le den. Toen Roggeveen aan de vooravond de competitie 1970-'71 een tijdbom onder de tafel van het bestuur van Holland Sport legde door te annonceren dat de organisatie veel weg had van janboel en een gekkenhuis, sprong niemand van de spelex-s hem bij in het tumult ema. „Dat was het beslissende moment voor Holland Sport. Toen was misschien nog iets te .redden ge weest. Maar niemand durfde te zeggen het op stond. Het gevolg was voor Sjaak Roggeveen ontluisterend. Hij moest zijn aanvoerdei-sband afdoen en kreeg een fikse boete, die overigens nooit werd afgerekend. Deze „openlijke" degradatie viel hem zwaar op de maag. „Mijn spel is er 't afgelopen seizoen door beïnvloed omdat ik zoveel passiviteit anderen nooit heb kunnen verwer ken. Ieder kind kon toen al zien aan komen wat er zou gaan gebeuren. Als je zaak hebt en er komen steeds minder klanten, rest er maar één con clusie: Je doet het niet goed. Voetbal is niets anders dan een zaak". Het vergeten van dat alles lucht hem op. Geen gescharx'el, geen gekonkel meer buiten je rug om, maar een strak ke. zuiver zakelijke aanpak van de dingen, die er gedaan moeten worden om een voetbalbedrijf in stand te hou den, is een weelde waarvan hij zeer veel verwacht. Alleen de manier waar op FC Den Haag zijn transfer behandelde, zei hem al genoeg. „Trainer Jezek maakte duidelijk, dat hij me graag wilde hebben. Ik kwam toen met het voorstel fullprof te worden en FC Den Haag weigex'de dat. Toen beide pai-tijen wat water bij de wijn deden, was een ovei-eenkomst er al. Ik was bijzonder gelukkig met die snelle beslissing. Daardoor kon ik fijn en on bezorgd met vakantie gaan. Al dat ge zeur van in andere handen geven en zó werd daarmee voorkomen. Misschien dat als ik gewacht had er iets meer uit te halen was geweest, maar daar had ik geen behoefte en puf meer in. U moet rekenen: die maandenlange onzeker heid over Holland Sports voortbestaan gaat je niet in de klei-en zitten. Boven dien speelde voor mij mee: Mijn be trekkelijke economische gebondenheid aan Den Haag en Rotterdam. Ik heb er twee zaken in huishoudelijke artikelen, die ik niet kan verwaax'lozen". De grote uitdaging van Sjaak Rogge veen, die naar de bekroning van zijn spectaculaire loopbaan in het betaalde voetbal moet leiden, wordt nog aan gewakkerd door het feit, dat hij en Paul Roodnat de enigen van Holland Sport zijn, die FC Den Haag vaardig achtte voor het eerste elftal. Bijna alle ande re toch ervaren eredivisiespelei's, moch ten opstappen, voor veel en weinig geld. Wie Roggeveen diep in zijn hart kijkt, vindt dat niet alleen een beetje onredelijk. Was Kronshorst geen kracht, die zou kunnen meetellen? Weer woekert hij in het verleden. En dat is zijn bedoeling niet. U merkt het: Moeite met omschakelen is er nog al tijd. Sti-aks, als FC Den Haag draait, zal dat wel overgaan. Hij wordt dan na de persoonlijkheid Aad Mansveld de an dere voetbalgi'ootheid, die trainer Jezek zo bi'oodnodig vond voor het midden veld en de voorhoede. Van dat aspect is Roggeveen op de hoogte. Op momenten dat het elftal wegzakt, zal hij zeker met de mentaliteit van nu altijd, de gevaarlijke man blijven. Toch Roggeveen meer dan dat alleen. Hij mist een rustpunt in zijn spel verwacht van trainer Jezek, dat deze de oplossing ervoor zal aandragen. „Bij Holland Sport handelde ik meestal in eens als de bal in mijn buurt was snel hel kon, moest het. Maar je bent dan wel verrassend, maar meestal ook niet, omdat je meer risico's neemt. En dat punt zie ik erg veel bij FC Den Haag. Ik hoef niet meer zoveel moge lijk individueel te spelen, want ik kan nu veel beter de bal kwijt". Ook dacht Roggeveen bij FC Den Haag nog te kunnen verbeteren. „Stilstaan en je te genstander met een schijnbeweging de andere kant uitsturen, was en is zwak punt van mij. Misschien dat het nog te veranderen is. HANS DE BRUYN Geid is hard. PSV's miljoe- □enforinatie niet. Kurt Lin- dcr: „Lafaards kun je niet veranderen". Het deed nogal wat stof opwaaien, destijds toen de Oostenrijkse oefen- meester zijn eigen pupillen voor laf uitmaakte. Hij is toch gebleven. Kurt Linder, temidden van de lafaards. „Je kunt ze wel inspireren, ze moeten zich optrekekn aan iemand. Harder worden. Voet ballen kunnen ze wel, dat hoef je ze niet meer te leren, maar ze missen de hardheid, die tegenwoordig in het topprof- voetbal nodig is." Dat eerste, de spelers inspire ren, werd vorig jaar reeds ver wezenlijkt met de spectaculai re aankoop van Jan van Beve- ren. Hij, alom erkend als de beste keeper van Nederland en zelfs van Europees ni veau, zou de man moeten zijn, waaraan het team van PSV zich zou moeten kunnen optrekken. Het is er nog nooit <ocd uitgekomen. Of de spelers nisschien verwacht hebben dat Jan van Beveren geen bal meer zou doorlaten? Hij zelf: „Misschien was dat wel zo. maar het is natuurlijk flau wekul. Je kunt wel goed zijn, maar geen god. Nie mand is onfeilbaar. Maar ik heb ik zelf ook enige tijd nodig gehad om me aan te passen. Inderdaad, de achterhoede bij PSV is niet hard. De jongens kunnen wel voetbal len, dat wel, maar ik miste in eerste instantie mannen als Eykenbroek, Ter Horst, die nergens bang voor zijn en maar een doel hebben: Verhinderen dat de bal in de richting van het doel gaat. Daar kun je als keeper op bouwen. Je voelt je veel vei liger. Bij PSV ging het nog allemaal een beetje benauwd en dat werkt door op jou als aankopen gedaan. De geld buidel werd maar even ge opend. Na vorig jaar zjjn ploeg boordevol talent te hebben gestopt heeft hij er nu met de aankoop van DWS' aanvoerder Jos Dijk stra en Oeki Iloekema van Go Ahead ook de nodige hardheid in proberen te brengen. En juist dat was het nog, waaraan het bij PSV schortte. Kurt Linder: „Je kunt niet alles ineens. PSV heeft altijd de rol van underdog ge speeld. Kijk, het team hing zo'n beetje tussen de mid denmoot en de topclubs in en dan wordt er teveel opgeke ken naar de groten, Ajax en Feyenoord. Dat heeft te lang geduurd, het is een soort traditie geworden en het zit behoorlijk diep ge worteld. Daarom krijg je dat er ook niet een twee drie uit. Talent is er genoeg, wat dat betreft kunnen wc de beste Europese clubs aan. Maar daarnaast heb je een keiharde ervaring nodig. Je kunt wel mooi voetballen, maar je moet in eerste in stantie effectief voetballen. En als je elf zachte spelers hebt, hoef je ze heus niet allemaal te vervangen. Ver anderen kun je ze niet. Dat heb ik reeds beweerd, maar je kunt er een paar mannen inzetten die wel over een keiharde prof-mentaliteit be schikken. Dat kan voldoende zijn voor het hele team. Die andere spelers kunnen zich dan daar aan optrekken". Jos Dijkstra en Oeki Hoeke- ma. Niet zo spectaculair als Jan van Beveren cn Jolian Devrindt. Maar zij zullen wel het rendement moeten opleveren dat tot nu toe niet werd gehaald. Jan van Be veren: „Aan Dijkstra kun je veel hebben. Dat zal een goeie steunpilaar in de ach terhoede en in de hele ploeg zijn. Dat geloof ik zeker. Maar om landskampioen te worden. dat is toch een moeilijke zaak. Want wij moeten in eerste instantie boksen tegen de twee beste clubs van Europa. Maar waarom zullen die clubs ook niet iets terugvallen. PSV, veel kapitaal, veel ta lent. weinig succes. Althans wat je weinig kunt noemen. Derde In de landscompetitie en halve finalist in de Euro pacup voor bekerwinnaars is toch nog niet mis. Maar PSV draagt nog altijd het em bleem van de miljoenen. En voor geld, zo redeneert men. kun je alles kopen. Ook suc ces. Maar in de sportwereld is dit gelukkig nog niet zo. Naast geld moet je ook het karakter hebben. En een dosis geluk. En vooral de tijd om te groeien. In Nederland is de ere-divisie geen Bun- desliga JO SIMONS De F.C. Groningentrainer Ron Groenewoud is meer realist dau optimist. In zijn werkkamer aan het Oosterpark in Groningen zegt de 34-jarige trainer: „Aanpas singsmoeilijkheden zullen mijn spelers in de eredivisie niet heb ben. Bijna alle jongens hebben vóór 1970 ervaring opgedaan in de hoogste afdeling van het Neder landse voetbal. De onlangs aan getrokken amateurs zullen een lange aanloopperiode krijgen om over te schakelen op het betaalde voetbal." Tei-wijl zijn ogen lange tijd op een actiefoto van doelman Tonny van Leeu wen, die enkele weken geleden bij een auto-ongeluk in de buurt van Staphorst het leven verloor, is gericht, zegt de jonge eredivisietrainer: „FC Groningen zal het moeilijk krijgen. Wij moeten de vereniging een nieuw gezicht geven. GVAV was Tonny van Leeuwen. Veel spelers en ik kunnen nu nog niet gelo ven dat hij ;er niet'meer is. De eerste competitiedag zonder hem zal voor FC Groningen een zware en zwarte dag zijn. Vooral de achtex-hoede zal hem missen. Tonny was een persoonlijkheid in het veld en een humorist in de kleedkamer. Men kan echter gerust zijn: FC Groningen zal het verlies van deze klassedoelman nooit aangi'ijpen als „Ik weet dat het hard is om te zeggen, maar van het verzekeringsgeld hebben we een nieuwe en talentvolle keeper gekocht. Nordstrom zal voor de zware taak staan Tonny te vervangen. Een hele moeilijke taak, ik hoop dat het publiek de Zweedse doelman zal accepteren. Nordstrom zal zich voorlo pig moeten aanpassen en daai'om heb ik hem niet op de hoogte gebracht van ons keeperprobleem. Psychisch zou dat een te zware belasting voor hem kunnen worden. Nordstrom mag de competitie niet beginnen met het idee dat hij ie mand moet vervangen die eigenlijk on misbaar was. Ik reken ei'op dat het pu bliek daar begrip voor op kan brengen". Vroeger kwamen de clubs naar Gro ningen met het idee dat ons doel dicht gespijkerd zou zijn. Van die image wil ik dit seizoen af. FC Groningen zal in de thuiswedstrijden aanvallend spe len. Van het publiek, dat uiteindelijk het geld meebrengt, moet FC Groningen het in de toekomst hebben. Thuis dus op vallend voetbal en in uitwedstrijden zal het accent iets meer op de verdediging liggen. Maar beslist geen betonvoetbal". „Ik heb me er al zo vaak aan geërgerd dat de ei-edivisie in 2 groepen is verdeeld, negen topclubs en negen mindere go den. Bij de laatste groep behoort FC Gi'oningen. Het klinkt vreemd, maar wij zijn te snel weer teruggekeerd in de eredivisie. Promotie houd je echter niet tegen. Voor FC Groningen zou het •beter zijn geweest nog een jaar in de eei-ste divisie te spelen. Vorig jaar speelde GVAV in de top van de eei-ste divisie. De sfeer in het elftal was goed, iedereen was in de winning mood en bovendien trokken we veel publiek Als we hel volgend seizoen weer voor zelfbehoud moeten vechten kan ons dat veel geld en publiek kosten. Het is een primitieve gedachte van een trainer om de competitie te beginnen met het idee: Alleen maar handhaven. Toch wil ik zo primitief zijn. FC Groningen zit in een opbouwperiode. De routiniers Koeman en Franssen moeten in 'het komende jaar de tijd krijgen de jongere spelers hun ei-varing over te dragen. De pro motie is daarom te vlug gegaan, het had van mij een jaar later mogen komen". Als het gesprek op de „oude garde" komt, wordt Ron Groenewoud een beet je boos. „Wat is oud in de voetbal sport?", zegt hij met stemverheffing. „Stanley Matthews, Coen Moulijn en Gento hebben tocl bewezen dat de leef tijd geen rol speelt. De fitness van een speler boven de 30 jaar is voor mij doorslaggevend. Een elftal moet enkele routiniers bezitten. Wanneer een speler alles voor zijn sport over heeft en bovendien een professionele Instelling heeft, zoals Max-tin Koeman (hij rookt en diinkt niet en gaat elke avond vroeg naar bed) dan is niemand te oud om topvoetbal te spelen". Uit deze laatste uitspraak kan men afleiden dat Ron Groenewoud veel van oud-bondscoach George Kessler heeft geleerd. De jonge FC Groningen-trainer wil beslist geen mini-Kessler worden genoemd. „In mijn driejarige praktijk als assistent-bondscoach heb ik veel Kessler geleerd, hij misschien ook mij, maar ik zal toch altijd Ron Groenewoud blijven".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11