FAMILIE BADPLAATS ZOUTELAHDE ELLEC0M 0 m vergane glorie aan de Veluwezoom een toeristisch bedrijf met alle inwoners als firmanten BEJAARDENDORP WILLEN ZE ER VAN MAKEN OP zo'n 80 procent van de ongeveer 350 voordeuren in het Wal- cherense badplaatsje Zoutelande zitten blauwwitte driehoekjes gespijkerd: „Lid VW". De mensen achter die voordeuren ver strekken de VW elk jaar de gebruikelijke donatie. Dat doen ze eigenlijk graag en ze hoeven er ook niet krom voor te liggen. Want ze strijken allemaal en elk jaar een aardig centje op van het intensieve toerisme in en rond hun dorp, dat vlak onder de duinen ligt. Zoutelande: trekpleister voor duizenden vakantiegangers. Bij mooi weer is het heerlijk, maar als het slecht is zitten we elkaar maar aan te kijken Zoulehnde telt ongeveer 1000 inwoners, die elk zomer seizoen duizenden toeristen te logeren krijgen. In 1970 boekte Zoutelande niet minder dan 169.000 toeristische overnachtingen; officieel geregistreerd. „Maar", weet men op het gemeentehuis van Valkcnisse. „nj,en mag er gerust van uitgaan, dat éénderde deel van de overnach- llngen niet wordt geregistreerd. In feite heeft Zoute lande dus zo'n 220.000 overnachtingen op zijn naam itaan." Die cijfers vertellen, dat de 1000 Zoutelandena- hun dorp tot één van de belangrijkste toeristencen- in Zeeland hebben opgewerkt. r die overnachtingen zijn hotels, motels, zomerhuis campings en caravanterreinen beschikbaar. En te vergeten de. eigen woningen van de inwoners 'an Zoutelande. Want er. is bijna geen Zoutelgndenaar. lie niet bij het begin van het vakantieseizoen zijp ;oede bankstel naar de zolder sleept, daarvoor in dè ilaats een rotanstelletje in de kamer zet, tijdelijk zijn Intrek in een ander optrekje neemt en een bordje met daarop „Huis (of kamers) te huur" in de voortuin of achter het raam zet. Een fenomeen, dat men ook in andere badplaatsen en toeristencentra ziet, maar dat zich nergens zo nadrukkelijk manifesteert als in Zou telande: een dorp, dat één toeristisch bedrijf is met nagenoeg alle (volwassen) inwoners als firmanten. „Er is hier eigenlijk geen mens, die niet in toerisme doet", bevestigt het personeel van 't VVV-kantoortje. „Ze beginnen allemaal in 't klein, voor de bijverdien ste. Maar als het eenmaal draait breidt het zich snel uit". Zoals, om maar één voorbeeld te noemen, een jaar of wat geleden bij het echtpaar Van Maldegem. Dat begon met een pavïljoentje op het strand, maar exploi teert nu ook zomerhuisjes, caravans, strandhuisjes en een cafetaria. De toeristische inkomsten stelden het echtpaar ex-toe in staat een fraaie eigen woning te laten bouwen. Dat huis staat er nu. En wordt in de zomer maanden óók aan toeristen verhuurd. Mevr. Pie van Maldegem verzucht: „Je krijgt er natuurlijk wel eens de pest in, als je die wildvx-eémd'e toeristen in je •nieuwe woning ziet. Maar het is nu eenmaal niet anders hier." „Zo is het hier gegx-oeid", beamen ze bij de VW. „Ze doen het natuurlijk allemaal voor de centen. Maar ze redeneren ook, dat het toerisme toch niet tegen te houden is en het is een soort erecode gewox-den het be drijf dan maar zo goed mogelijk uit te oefenen. Onze mensen verlenen de toeristen veel sex-vice. Exx de prijzen, die ze de vakantiegangers in rekening bren gen, zijn uitzonderingen daargelaten redelijk". Zo lijken de toeristen Nederlanders, veel Duitsers en een handjevol Belgen er ook over te denken. Want ze komen elk jaar met grote drommen. Wat misschien nog belangrijker is: ze komen ook terug. jaar na jaar en gaan dan vergenoegd en handenschud dend rond: „Hallo, hoe staat het leven sinds vorig jaar?" Ze komen zeker niet alle n terug, omdat de VVV van die fraaie oorkonden uitreikt bij 10-jarige en volgende „jubilea". Ze hebben het in Zoutelande gewoon naar hun zin. Zoutelande is, kortom, in de loop van de na-oorlogse decennia een gewaardeerde familiebadplaats geworden. Niet alleen vanwege het uitgebreide dienstbetoon, waarmee vakantie vierende gezinnen er veelal tege moet getreden worden. Maar ook door het fraaie en dichtbij gelegen strand, de mooie duinen en de redelijk aantrekkelijke omgeving. En ook, omdat ze er meestal wel mensen tegenkomen, met wie ze tijdens vorige vakanties „zo verdomd veel lol" beleefd hebben. Mét de over het algemeen vrij goede accommodatie zijn dat allemaal factoren, waartegen de nadelen van „een vakantie in Zoutelande" en trouwens ook in andere Zeeuwse badplaatsen het volgens de vakan tiegangers ruimschoot moeten afleggen. Maar nadelen zijn er. Die steken hun kop vooral op tijdens regenach tige dagen. Een vrouw uit Geleen, met haar man en twee kinderen voor de tiende keer op vakantie in Zoutelande, daarover: „Als je een dag of wat de zon hebt liggen aanbidden lijkt hetr eigenlijk niet zo erg als het weer omslaat. Kun je een beetje afkoelen en lekker primitief wonen en zo. Maar na een dag of twee wil je wel weer eens uit. Dan kunnen we gaan winkelen in Vlissingen of Mid delburg en daar een bioscoopje of etentje pikken. Of we kunnen de bezienswaardigheden van het eiland Walcheren langs. Maar daar kun je niet mee bezig blijven. Wij redden ons wel, maar voor de kinderen is er praktisch geen vermaak". Mevrouw Pie van Maldegem: „Ik krijg wel eens de pee in, als ik die vreemde toeristen in mijn nieuwe huis zie. Maar ja Een badgast: „Bij slecht weer beginnen we ons al gauw te vervelen hier. Dan vraag ik me wel eens af. of dat zomerhuisje die 800 gulden nu echt waard is en erger ik me aan een stoel, waarvan ik nog niet had gemerkt, dat die op instorten staat". Een veelvuldige en algemene klacht van de jongelui van pakweg 15 tot 20 jaar: „Op regenachtige dagen en op de avonden is er voor ons maar weinig te doen en te beleven". De VVV, de Zoutelandenaren én de badgasten zelf doen er niettemin het een en ander aan om vooral de jongelui bezig te houden, en niet alleen op regendagen: rallye's sti-andf)eesten, een stx-and-volleybaltoernooi, voetbalwedstrijden en filmvoorstellingen. Maar ze willen ook bij de VVV wel toege ven, dat het onvoldoende is. „Wat we hier of ergens anders op het eiland nodig hebben is een grote overdekte ruimte, waarin allerlei leuke en fijne dingen op touw kunnen worden gezet.'" Maar: alle ergernis verdwijnt als sneeuw voor de zon, als dat hemellichaam weer gaat schijnen. Wat niet wil zeggen, dat er dan geen zorgen meer zijn. Reden tot permanente zorg voor de VVV en de mensen van Zoutelande is het overigens niet unieke verschijnsel, dat mensen van elders flink willen verdienen aan het toerisme in Zoutelande. „Ze zetten hier woningen e.d. neex-, die ze voor verschrikkelijke hoge bedragen ver huren. Dat is niet best voor de goede naam en traditie van Zoutelande. Er zijn van die gekken onder de toeristen, die grif betalen. Maar als het zo doorgaat zal Zoutelande er misschien nog eens zijn nek over bre ken." Om over de toeristen, wier vakantiegeld natuur lijk niet onbeperkt is, maar niet te spreken. WILLEM WOLTERS !A w~ Zt''t 1 5---\ -# >rt ELLECOM In het café-op-de-hoek in Ellecom weten ze sinds jaren al niet meer wat vakantiegangers zijn. Waar vroeger de chique van ons land enkele weken placht bij te komen van de vermoeidheid des (zaken) levens, daar rest thans de herinnering aan wat geweest is. Buitenzorg, Sonnc- vanck, Beau Séjour, Zomerlust en Heuvelzicht zijn herinneringen gewor den aan dit vroegere vakantiedorp, welks naam tot ver in Europa bekend in een hoekje van het café zit de 61- jarige Bait, de man die 35 jaar lang Ellecoms doden heeft begraven. „Toch wel een vreemd beroep", zegt hij. „Je kwam altijd wat x-aar bij de mensen aan, hè? Ik zei dan altijd mag ik u even vertellen die en die is overle den. Ja, ik kan er tenslotte ook niks Terwijl Bart met enigszins bevende hand de eerste borrel van die dag naar de mond tilt. zit Chris in zijn cognacje-met te i-oeren. ,,'t Is niks meer met al die pensions'', begint hij. •■En de mensen hadden het er zó. Weet u hoe dat komt? Al die mensen gaan nou naar Spanje en Joego-Slavië, met het vliegtuig. En in Ellecom is niks meer te beleven. Niks meer". Vooral vóór de eerste wereldoorlog beleefden de 1200 inwoners van dit Gelderse dorpje gouden jaren. Een vol pension ..deed" toen f 4,50 of f 5,- Ar beiders betaalden een rijksdaalder per dag. Maar naarmate het vakantie doorbrengen in Ellecom populairder werd, verdwenen de rijke zakenlieden, de rustende zeekapiteins en de rijlc geworden planters van Nederlands Oost-Indië. Ellecom werd langzamer- hand een dox-p met een fagade, die werd in stand gehouden door de x-eusachtige „kasten" van huizen, de vroegere pensions. Ze zijn er nog die huizen, En in het café-op-de-hoek van Ellecom praat men er graag over. Vooral de ouderen houden niet op te zeggen „hoe goed ze het in die tijd hadden". Maar de klok van de crisis jaren heeft die tijd onverbiddelijk weggetikt. Buiten raast het verkeer langs de rijksweg Diei-en-Arnhem. Tussen de reusachtige iepen en beuken door schemex-en de verveloze sei-res en ver anda's van de kolossale herenhuizen. Dit zijn de pensions waar Ellecom vx-oeger bekend om was. In de voor oorlogse uitgaven van Elseviers ency clopedie staat over dit plaatsje: „Dorp van 1.127 inwoners in de Gelderse gemeente Rheden, aan de Veluwezoom en de Middachter Allee, hoofdzakelijk bestaand van de zomerpensiongasten". Nu staan de huizen leeg, of worden bewoond door bejaarden. Het vroegere hotel Brinkhorst is veranderd in een meubeltoonzaal. De boerse zoon van de oude kastelein zegt: ,,'t Is nu net bouwvakantie ge weest. Maar ik heb het niet gemerkt in mijn zaak. 't Is dat ik de slijterij Het verkeer rijdt thans de Brinkhorst in Ellecom voorbij in plaats van er te stoppen. heb. Daar haal ik voor 80 procent mijn inkomsten uit. Toerisme, meneer, het is er niet meer in Ellecom. Dat is afgelopen". Aardige mensen pension Ellinchem, thans een kinder tehuis. Over de vroegere gasten ver telt hij: „Aardige mensen waren dat. Ja dat ging wel, maar het „verval" wat wij van de gasten kregen, moest het weekloon goedmaken". Theodoor en de zijnen kregen in die tijd zeventien gulden in de week. Amsterdamse, Rotterdamse zakenlie den waren de gasten die van Theo door hun bittertje voor het eten kre gen. 's Middags knapten ze een uiltje. En later op de dag gingen ze wande len in de bossen rondom Ellecom. On der de pensiongasten bevonden zich ook planters uit het voormalige Ne- dex-lands-Indië. „Die hadden dan zo'n zwartje bij zich", herinnert Theodoor zich. „Een slaafje za'k maar zeggen, och, och, die waren niks in tel, die zwartjes, soms kx-egen ze slaag". In café Altena op de hoek borrelen gelijk getinte herinneringen naar bo ven. Het waren niet alleen de goed gesitueerden die zich een vakantie konden permitteren in Ellecom. Aan de overkant van de rijksweg lag 't Troelstx-a-oord. „Dat was voor de ar- beiders", weet Bart. „En de mensen thuis hadden ook gasten. Weet je nog, Chris, die ouwe mevrouw Bos. Die sliep in het schuurtje, want ze had alle kamers voor slapers". De kastelein-in-ruste: „Bij ons thuis hadden ze ook gasten, voor een rijks daalder per dag, vol pension. Dan had je hotel de Brinkhorst, en Ellinchem en Buitenzorg. Het waren eersteklas families, die daar kwamen. Soms stond er een rij van wel honderd meter paarden en rijtuigen en één keer in de maand kwam de muziek uit Arnhem spelen in de muziektent tegenover de Brinkhorst. En dan moest de ober de weg over met de consumpties. Want de Brinkhorst had een hotelvergunning. Dat hadden die anderen niet, die mochten niet langs de weg verkopen". Alleen de natuur Het verleden van Ellecom is tot leven gekomen. Theodoor Hofman vertelt van de stoomtram, die langs de weg liep. Later werd liet een motortram, en weer later kwam de bus. Zelfs in de tweede wereldoox-iog kon Ellecom nog op een paar gasten bogen. Maar daarna ging het hard bergafwaarts. Veel van de grote pensions wei-den verhuurd- aan instellingen voor be jaardenzorg. Benvenuto werd een on- derkomen voor Turkse gastarbeiders, Ellinchem een kindertehuis. Troelstra- Oord werd Avegoor en tegelijkertijd domein van de beambten van de NVV- bedrijfsbond. Betaald logies heeft in Ellecom opgehouden te bestaan, „Al leen de natuur is gebleven", zegt men in het café. Het laatste hotel van Ellecom was Kleyn Bergstein. Maar de eigenaresse. Antingh Vogel, gaat vanwe ge de hoge (personeel) lasten de deur op 1 september op slot doen. „Ik vind het heel erg, en liet is een hele stap", zegt ze. Ze had een „deal" met de Brinkhorst. Kleyn Bergstein het hotel, De Brinkhorst het restaurent. Volgens mevrouw Antingh Vogel is de nood zaak van het pension houden wegge vallen. De plaatselijke kapper, bij wie sexblaadjes en VVV-folders in hetzelf de rek liggen, gelooft dat het de drukke verkeersweg is, die de mensen heeft afgeschrikt. Chris-aan-de-bar geeft de schuld aan het vliegtuig dat de mensen naar Spanje en Joego-Slavië brengt. „Een bejaardendorp willen ze ervan maken", ze.gt hij somber. „Ja, d'r is hier niks meer te beleven", beaamt Bart. „Alleen de natuur is hetzelfde die is gebleven": klinkt het voor de tweede keer. Zelfs Theodoor deelt in de malaise. „Da's het vroegere bier huis", wijst hij naar het gx-ote witte pand naast zijn eigen bescheiden huisje. „Da's ook gebeurd. Ach me neer, 't is hier allemaal verlopen. Neen, dan vroeger: toen was 't hier heel wat gezelliger". Het klinkt als een grafrede. Bart zou het hem niet hebben kunnen verbete- KLAAS GOINGA

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9