Vanmiddag wordt topdrukte verwacht tijdens het Rijnburgse bloemencorso Van 'n Roemeense mosselman en Schotten in de Ballroom De Naties verenigden zich Rijnsburgers verguld met bezoek Claus Groenoordhal vol ritme en kleur 9,(j ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT Bij officiële handelingen horen hartige hapjes De officiële handeling: Omringd door de Bloemenmeisjes lu idt prins Claus de bel. De Corsodrukte kan beginnen- RIJNSBURG In de tuin van kasteel Drakesteyn worden binnen kort 5000 bollen gepoot van de va riëteit „Huis van Oranje". Deze bol len kreeg prins Claus gistermiddag in Rijnsburg aangeboden. De prins weet overigens sinds gisteren aan zienlijk meer van bloemen dan voor dat hij een bezoek bracht aan Rijns burg, waar per jaar meer dan vier miljoen gulden aan bloemen wordt omgezet. Aan de zijde van corps-voorzitter C. Leeuwenburg wandelde prins Claus gistermiddag door de inmense hal van veiling Flora om de talrijde luxe wagens en praalwagens te be wonderen van het corps, dat van middag voor de 25ste maal door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden trekt. Het corso was kort daarvoor door de Prins zelf geopend. Vorr het luiden van een grote, koperen bel. Op het luiden van de bel schoven de deuren van de hal uiteen en ont vouwde zich een beeld op de schitte rende kleurenpracht. Tijdens de rondwandeling werd de Prins onder andere b egeleid door burgemeester Koomans van Rijns burg, die bij de aankomst van de Puns had gezegd, dat het Oranjege zinde Rijnsburg het bezoek vande Prins een compliment vond voor de kwekers. „Rijnsburg en het corso hadden geen hogere bekroning kun- 'nen krijgen", aldus de eerste burger van het bloemendorp. Achter prins Claus en zijn gezelschap onder wie ook de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, met zijn echtgenote schuifelde een groot aantal geno digden langs het diorama van praal wagens en fraai versierde luxe wa gens. Men kreeg onder meer te zien hoe de bloemenhandel in Rijnsburg is ontstaan. Prins Claus sprak onder andere even met Abrahm de Mooy, een weldoor voede Rijnsburger op leeftijd, die glimmend van trots en zweet de Prin het wel hondenkarren van zo'n vijftig jaar geleden vertelde. Een paar reclame meisjes van een sigarettenmerk kre gen op een gegeven moment een kleur van opwinding en begonnen zewuwachtig te lachen toen de Prins met zijn armen wijd op hen afkzam. Gretig staken zij Clauseen pakje si garetten toe. Jammer voor hen, die Prins had het zo niet bedoeld. Hi balde de vuisten en zei heel bemin nelijk: „het spijt me, ik rook niet." De meisjes af. De fotografen ook, want ze waren er niet tijdig bij om dit moment vast te leggen. Niet iedereen was even gelukkig met de gang van zaken in de vei linghal. Zo vond de heer C. Niermei er, de public relationsofficer van de Rijkspolitiekapel het maar niets, dat zijn kapel niet in de hal mocht optreden. Veilingsecretaris A. den Haan gaf daar een verklaring voor. zou veel te veel lawaai geven. Vanavond trekt de kapel door het dorp en vanmiddag speelt ze bij de aankomst en het vertrekt van de Prins. Dat is toch mooi zat zo." Prins Claus' had aar allemaal geen weetvan. Onophoudelijk glimla chend maakte zijn reputatie de riendelijke Prins te zijn waar. Hij had tot ieders genoegen open oog alles en iedereen. Rijnsburg ermee verguld. Sioscopen TRIANON: „MASH" (1! RIJNSBURG-LEIDEN Naar wordt verwacht zien vanmiddag meer mensen dan ooit tevoren het Rijnsburgse bloe mencorso aan zich voorbij trekken. De ze verwachting is gebaseerd op: Het weer is verre van uitbundig. Met name in Noordwijk en Katwijk zullen vele duizenden badgasten het strand 'n mid dagje het strand laten oin de kleuren pracht van duizenden snijbloemen in de mooiste arrangementen te kunnen be wonderen. Velen in den lande hebben donderdagavond de t.v.-uitzending over de opbouw van het corso gezien en willen nu wellicht met eigen ogen de bloemenshow aanschouwen. Het Rijns burgse bloemencorso bestaat 25 jaar. Met name het publiek uit Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden, dat andere jaren het corso wel voor gezien houdt, komt nu toch kijken omdat men (terecht) verwacht dat een zilveren corso het bekijken extra waard is. De vele tienduizenden die vanmiddag langs de route staan opgesteld zien in totaal 39 wagens en 20 muziekkorpsen an zich voorbi.i trekken. En de' aMe- laal onder de titel „Agrarisch Neder land presenteert zich. Het meest bekijks trekt' ongetwijfeld depraalwagen „Dutch flowers all over dé world". Deze wagen is gistermiddag door de jury uitgeroepen tot de mooiste praalwagen van het corso. Dit tot grote trots van arrangeur Jelle Atema uit Aalsmeer, die daarvoor de 1ste binders- prijs, het Gouden Boeket, heeft gekre gen. Zijn college J. Haselaar uit Zwolle kreeg het Zilveren Boeket. Hij heeft het arrangement verzorgd van de luxe wagen van het makelaarskantoor Den Haan uit Noordwijk, waarmee een ere prijs in de wacht werd gesleept. De jury had overigens grote waarde ring voor de opzet van het corso, dat voor het eerst sinds jaren weer ontwor pen is door de Leidenaar Visser, en waarvan de artistieke leiding berustte bij de Oegslgeestenaar Willem Buur- jjj. Wanneer vanavond tegen zeven uur de stoet op het terrein van veiling Flora wordt ontbonden, zich het corso '71 er voor velen nog niet op. Zij vertrek ken binnenkort met de wagens naar Duitsland, waar in onder meer Keulen aan een corso wordt deelgenomen. Vanavond is cr op het plein van de Wilhelminaschool in Rijnsburg (tegen over het raadhuis) een grote muzikale taptoe, waaraan vele muziekkorpsen deelnemen. De taptoe begint om half RIJNSBURC,^ Bloeme sim 6^11S1Gy sim 7—12. Ke Prins Claus in geanimeerd gesprek met een van de siermeisjes. CAMERA: „De LEIDEN Het winkelend publiek in de Breestraat te Leiden kraag gistermiddag een gratis voorproefje van het volksdansfestival. Alle groe pen trokken, gekleed in nationaal kostuum, door de stad. De tocht werd aanmerkelijk langer dan men gedacht had. Maar toen alle groepen bij het Stadhuis aangekomen waren konden ze er nog niet in. Wat doe je dan als dansgroep? Je begint te dan sen. Al het verkeer op de Breestraat stond stil. Schotten dansten met Roemenen. I EREN MET Japanners en Zeden met Bulgaren. En het ging allemaal geweldig. Het was een gro te familie. En dat was precies de wens die burgemeester Vis uitsprak in zijn welkomstwoord tot de groe pen bij de ontvangst in de Burger zaal. Hij hoopte dat door middel van de dans de mensen elkaar zouden vinden. Dat dansen ze een gevoel van samenhorigheid zou geven. Dan was het festival een succes. Burge meester Vis sprak er zijn voldoening over uit dat hij alle deelnemers gastvrij geid kon verlenen in zijn stad en wenste hen aan het einde van zijn korte speech veel plezier toe. Na de burgemeester voerde de voorzitter van de W. E.X. O. het woord. Hij dankte op zijn beurt de gemeente Leiden voor de geboden gastvrij geid. Hierna werd de groe pen een drakje aangeboden en met een kleine demonstratie door ver schillende groepen werd hel bezoek aan het Leidse Stadhuis afgeslo- LEIDEN Het zal niet vaak gebeu ren dat een Roemeens orkest de oer- hollandse „Drickusman" speelt. Maar gisteravond tijdens het Volksdansfesti val in de Groenoordhal gebeurde het. Met deze melodie besloot de Roemeense groep „Ansamblul Tineritului" een dik kwartier van wervelende dansen en melodieën. Het spelen van het Neder landse volkswijsje sloeg natuurlijk enorm aan bij het publiek, maar de groep had het beslist niet nodig om de mensen voor zich te winnen. De vro lijkheid en het enthousiasme waarmee zij al hun dansen brachten werkte ver rukkelijk aanstekelijk. De Roemenen weten wat een show weggeven is. Dat helemaal in tegenstelling tot de Joego slavische groep „Ensemble Makedohnja" waarin nog veel meer de echte oerdans te herkennen was. Je kunt je bij het zien van deze groep voorstellen dat duizend jaar geleden op dezelfde ma nier gedanst werd. In dezelfde prachtig geborduurde kostuums, waarvan de Oost-europese groepen op het festival koffers vol moeten hebben meegebracht, want alleen al daar naar te kijken, naar de grote afwisseling in kleder drachten is een bezoek aan de voorstel ling waard. De avond werd trouwens helemaal bepaald door de groepen uit Oost-Euro pa want ook de derde vertegenwoordi ger de Salie de Lecture „Iskra" uit Bulgarije liet subliem werk zien. Te oordelen naar de aard der dansen en de mimiek moeten de Bulgaren een tikje losbandig volk zijn, dat wel van een flirt houdt. Die Bulgaren konden er niet genoeg van krijgen. Zij presenteer den het laatste nummer in het pro gramma en zorgden ervoor dat niemand voor half twaalf een half uur later dan gepland was, de Groenoordhal kon ver laten. Erg fijn was bij alle Oost-euro pese groepen ook de begeleiding, en de voortreffelijke soli. Na elk dans- nummer trad een zangeres op. Een adempauze die publiek en dansers goed deed. Natuurlijk lieten ook de andere groepen op het festival bijzonder knap werk zien. De Ieren bijvoorbeeld, die de ondankbare taak hadden om het festi val te openen. Deze, uit zeer jonge mensen bestaande groep, bracht een heel fijne show, waarin het optreden van de Ierse jeugdkampioendanser Pa trick Furington het hoogtepunt was. Patrick liet bijzonder knap voetenwerk zien. Ook hier werd tussen de dansen in gezongen. Fijne Ierse balladen die lekker in het gehoor liggen. Na de Rory O'Connor Dancers, was het eigenlijk eerst de beurt aan de Japanse dans groep, maar deze wisselde van plaats met de groep uit Zweden. Een groep die typisch Zweedse dansen bracht. Kalm en rustig, maar toch vrolijk. De gedan ste uitbeelding van een dronkemansge vecht was wel iets fascinerends. In deze dans vielen rake klappen en ook de tenen van de partner werden niet ge spaard. Maar het gevecht werd uiteinde lijk beslist en men danste welgemoed verder de Polka. Na de Zweden de Japanners. Deze bijzonder grote groep had een beetje pech. De microfoons waren niet best afgesteld en ook de plaat ging op een zeker moment de mist in. Maar toch waren de krijgsdans en de parasoldans erg leuk. Voor wes terlingen spreken ze misschien wat minder aan dan de dansen van de andere groepen, dat komt omdat we te weinig van de achtergrond van de dan sen weten. Dat is anders bij de Neder landse dansen, waarvan de namen „Jan Pierewiet" en „Zwart laat 'm scheren" Japan ruilde met Zweden de pech bleef volgen. De parasoldans. veel mensen niet onbekend in de oren zullen klinken. Vrolijker dan we ge dacht hadden waren de Hollandse dan sen, die uitgevoerd werden door een Amsterdamse groep, met de welluiden de Joegoslavische- naam „Zadejnica". Het kostuum dat deze groep draagt is samengesteld uit de verschillende streekkostuums die ons land kent. Een van de laatste groepen die op het festi val optrad was de Schotse. Zij brachten Schotse ballroom dansen. Heel anders dan de meeste mensen verwachtten', allemaal bijzonder stijvol en netjes. Een beetje te netjes voor velen, die zich van Schotten iets ruigers voorstellen. Waar mee maar bewezen wil zijn dat men op een volksdansfestival vreemde volkeren van een andere kant leert Hij hoopte dat door middel van de dans de mensen elkaar zouden vinden. Dat daqsen ze een gevoel van samenhorig heid zou geven. Dan was het festival een succes. Burgemeester Vis sprak er zijn voldoening over uit dat hij alle deelnemers gastvrijgeid kon verlenen in zijn stad en wenste hen aan het einde van zijn korte speech veel plezier toe. Na de burgemeester voerde de voorzit ter van. de W. E.X. O. het woord. Hij dankte op zijn beurt de gemeente Lei den voor de geboden gastvrijgeid. Hier na werd de groepen een drakje aange boden en met een kleine demonstratie door verschillende groepen werd het bezoek aan het Leidse Stadhuis afgeslo- De fascinerende dansgroep ..Makedohnja'

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3