ROSE KENNEDY (Wit- Amerika's politieke madonna jaar gespleten stad BERLIJN, OUD EN ZIEKELIJK INTERVIEW MET SCHRIJFSTER VAN „ROSÉ" im i ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 Rose Kennedy is Amerika's poli tieke madonna, de moeder van Joe, John, Rosemary, Kathleen, Eunice, Patricia, Robert, Jean en Edward. Nu, op 81-jarige leeftijd, speelt ze nog steeds golf, zwemt ze, wandelt ze 3 km per dag en zet ze gekleed in broekpak, nog steeds haar rijke sociale leven voort, daarbij vele jonge internationale schoonheden de loef afstekend. En dat, terwijl haar oudste zoon is Omgekomen in de oorlog, haar oudste dochter geestelijk achter gebleven is, haar tweede dochter werd gedood bij een vliegtuig ongeluk, haar tweede en derde zoon werden vermoord. Zo'n le vensverhaal maakt een mooi on derwerp voor een boek. Toch is pas kortgeleden in New York haar eerste biografie, „Rose", ver schenen. '»t lusver, zegt Gail Cameron, de nrijfster, had Rose Kennedy weer- snd geboden aan iedere poging om n boek over haar te schrijven, pst was dat, omdat ze zelf een itobiografie aan het schrijven was. kar ze begon daar in 1938 al mee en t is niet waarschijnlijk dat die nu publiceerd zal worden. Ze heeft een semde angst voor publiciteit in il Cameron slaagde, omdat ze als rslaggeefster van „Life" sinds 1960 over de familie Kennedy had geschre ven en ze de clan vrij goed was gaan kennen. „Het is allemaal bij toeval begonnen. Iemand zou een stuk schrijven over John maar hij werd 'ziek. Toen vroegen ze of ik wilde gaan. Eerst zei ik nee. Ik schreef veel liever over auteurs en over showbusi ness dan over politiek". (Ze heeft veel geschreven over The Beatles. Frank Sinatra, enz.) „Ik miste bijna de boeiendste ervaring van mijn leven". Het idee voor het boek werd voor het eerst geopperd nadat Gail Cameron een artikel had voltooid over Robert Kennedy en zijn gezin. „Bobby vond het een goed idee en hij gaf aan, dat de familie wel zou meewerken, maar hij kon niet spreken namens zijn moeder. Tenslotte heb ik een paar maal met haar gesproken voorna melijk om haar ervan te overtuigen, dat het boek een goed idee was. Ik geloof niet. dat een nauwere samen werking iets zou hebben uitgemaakt. Het heeft me twee jaar gekost om het boek te schrijven, tweemaal zo lang als de bedoeling was. Het is een zwaar karwei geweest". Dat klinkt niet door in het eindpro- dukt. Het boek vertelt het verhaal van een meisje, geboren toen haar ouders nog net niet de hoogste sport van de ladder hadden bereikt, dat toevallig het mooiste en meest intelli gente meisje in de omtrek was. Toen ze vijf was, werd haar vader, John Fitzgerald, kandidaat voor het Con gres en werd de bodem gelegd voor haar publieke carrière en haar poli tieke scholing. Toen ze 15 was, werd haar vader burgemeester van Boston en gedroeg ze zich al en werd ze al behandelS als een lid van een konink lijke familie. Ze wenste geen geld bij zich te dragen en tegen de trambe stuurder zei ze: „Ik ben Rose Fitzge rald, Wilt u me naar mijn' school brengen?" Toen ze 16 was doopte ze haar eerste schip. Tegen de tijd, dat ze 24 was, was Rose beheerst, beschaafd, bereisd en een vooraanstaande figuur onder de mondaine jonge Ierse katholieken van Boston. Joe Kenney was op zijn 25e de jongste bankdirecteur van Ameri ka. Deze twee brachten drie senatoren voort en de eerste katholieke presi dent van de Verenigde Staten. Details „Het waren de details, die het tot zo'n karwei hebben gemaakt", zegt Gail Cameron. „Vooral die over haar jonge jaren. Ze is zo oud het kostte me dagen om alleen al aan de data te komen van de tijd dat ze op school zat en haar vrienden lijken nog ouder. Ik belde ze op en dan liet ik hen een hele tijd kletsen, voordat ik uiteindelijk vroeg: „Op welke dagen van de week ging u met Rose naar dansles?" Zeventig dollar telefoonkos- „Oog in oog was het niet veel beter, Hoe ouder ze eruit zagen, des te zenuwachtiger werd ik. Gelukkig ging mijn man soms mee en als het gesprek dan afdwaalde, kwam hij er plotseling et is nacht van de twaalfde op de srtiende augustus 1961 als Walter Ibricht, de Oostduitse partijleider en igeringschef met zijn krassende hoge em het bevel geeft: Oost-Berlijn loet hermetisch worden afgegrendeld! e Westberlijners zijn, ondanks de tannende dagen met de duizenden >uchtelingen uit de Ost-zone, gaan lapen. Morgen is het zóndag. m twee uur 's nachts ratelen pant- jrwagens naar de zonegrcns. Eenhe en van de Volkspolizei, de nationaile olksarmee en Kampfgruppen bezetten e grenssectoren. Op strategische pun- in gaan zwaar beladen posten in telling. De 81 grensovergangen wor- en tot slechts 12 teruggebracht. Oost- (erlijn zit potdicht. ,n de loop van de volgende dag wordt en angstig vermoede bewaarheid: er :omt een grijsgrauwe betonnen muur wars door Berlijn! rrote betonblokken van 1.25 meter oog en dertig centimeter dik, worden i twee rijen naast elkaar opgesta- eld. Dwars daarover heen komen be- Op de voorgrond twee mannen. Achter de voorlopige muur twee jonge vrouwen. Toen de muur eenmaal een feit was werd het Westh"' boden naar Berli'n N- _rd, contact moeilijker. tonpalen, die met prikkeldraad zijn omwikkeld, te liggen. Op deze wijze wordt de muur 3.60 meter hoog. Al de volgende morgen komt Walter Ulbricht bij zijn Truppen an der Grenze. Genosse Ulbricht zegt, volgens het partijblad Neues Deutschland, te gen zijn soldaten en politiemensen: „Het belangrijkste is dat de vrede verzekerd is". In de volgende dagen, weken en maanden voltooit hij zijn betonnen kooi. Zcstienmiljocn Oostduitsers zijn gescheiden van hun 56 miljoen voor malige landgenoten! Waarom, zo vragen Oost- en West duitsers zich af, moest die muur wor den gebouwd? Walter Ulbricht zou op dat moment het antwoord hebben kunnen geven: omdat de vluchtelin genstroom uit de DDR onvoorstelbaar groot is geworden, waardoor de eco nomische positie en groei ernstig ver stoord dreigt te geraken. Van 1949 af tot augustus 1961 zijn in totaal- 2.691.270 mensen uit Oost- Duitsland gevlucht. De laatste 24 uur vóór het bouwen van de muur, doken zelfs nog ruim 1100 mensen de grens Ruim 3300 artsen, 1.329 tandartsen, 291 dierenartsen, 960 apothekers, 811 juristen (onder wie rechters en advo caten), 1752 studenten, 16.724 leraren en 17.082 ingenieurs en „Techniker" zijn overgelopen. De Oostduitse partij chef pakt de za ken fors aan: 43 luidsprekers komen op de muur te staan om Oostduitse pi-opaganda naar het westen van de stad te bazuinen, 189 wachttorens die dag en nacht een dubbele bezet ting hebben bewaken de grens, 185 waakhonden aan e'en hondex-d meter lange lijn moeten elke „clandestiene" grensoverganger opspox-en. Ruim 15.000 grenssoldaten zijn intus sen geïnstrueerd. Ze dragen geladen machinegeweren en traangasgranaten bij zich. Het bevel luidt: elke vlucht poging met alle middelen verhinderen. Dat betekent schieten! Ook op vrou wen en kinderen. Premies worden uit geloofd voor de man die de meeste vluchtelingen dood of levend inle- Vluchtpogingen Het vluchten lijkt een onvoorstelbaar moeilijk en levensgevaarlijk karwei. Desondanks wor$t poging op poging ondernomen. Talrijke mensen betalen hun vluchtpoging met het leven, velen worden gevangen genomen en tot ho ge tuchthuisstraffen veroordeeld, Aan de Bernauerstrasse zijn nog en kele gevaarlijke vluchtkansensprin gen uit ramen en deuren in de vang zeilen van de Westberlijnse brand weer. Vertwijfelde vluchtelingen springen zelfs uit de vierde en vijfde verdieping. Ulbricht geeft opdracht al die deuren en vensters dicht te metse len. Maar nóg komen Oostduitsers aan. Ze springen desnoods van de daken, over de muur in de vangzeilen. Vaak is het een sprong in de dood. Dan neemt Ulbricht het rigpureuze be sluit alle woningen bij de muur te slopen. Duizenden bewoners worden verdreven. Kale plekken blijven ach- Maar de vluchtelingen blijven komen. Talrijke pogingen stranden, andere gelukken. Onderaax-dse tunnels, soms 175 meteri lang en in twee weken ge- .heppen nieuwe ontsnappings ok een mogelijk- Iet vernuft is groot. Een chauffeur brengt zijn gezin, verstopt onder be vroren vlees, in een koelwagen de grens over. Een elektro-ingenieur schakelt de stroom op een hoogspan ningskabel uit, klimt in de mast en jongeman naar zijn meisje. Korte tijd later was zelfs het huis waar zij woonde verdwenen. tussen met een doordringend vraagje. Hij heeft ooms van 94 die nog steeds boeken schrijven, dus hij weet er wel „In vele opzichten was het onvermijde lijk, dat het boek een gunstig beeld zou geven. Het kostte me moeite om het gevoel te overwinnen, dat deze vrouw al zo veel geleden heeft, dat ik niets wilde opnemen, dat haar ook maar zou kunnen schaden. Op een gegeven moment wilde ik niet eens de roddel rond haar man en Gloria Swanson noemen. Maar eigenlijk is er weinig kritiek op haar te leveren". Ambitie Drukte Rose haar kinderen niet te ver omhoog, hoger dan zij zelf wilden? Gail Cameron gelooft van niet: de meeste van de kinderen gedijden goed op de ambitie van hun moeder. Want zonder twijfel is Rose de macht achter de troon geweest en niet echtgenoot Joe, zoals zovelen geloven; hij had het veel te druk met de miljoenen binnen te halen. Het was Rose, die haar gezin ervan overtuigde, dat met hard werken alles mogelijk is. Ze pompte haar zonen vol zelfvertrouwen on pla veide uiteindelijk hun wegen naar Washington. „Iedereen met wie ik gepraat heb vindt haar geweldig; praktisch niet in staat om iets fout te doen. Goed, ze was streng met geld en ze betaalde haar bedienden te weinig, maar dat lijkt me zo'n kleinigheid. De enige andei-e kritiek die ik nog hoorde, kwam van Pierre Salinger, die zei dat Rose niets afwist van politieke vraagstukken; ze wist niet eens, waar haar zoons voor vochten; het enige dat ze begreep was de mechaniek van de politiek het inzamelen van fond sen, het winnen van stemmen". Ik hield enige achterdocht over aan het lezen van „Rose". Hoe kan Iemand zo goed overweg met zoveel? Vijfen zeventig jaar in de politiek en maar één flater. (Dat was toen ze verslagge vers vertelde, dat de miljoenen van de Kennedy's hun eigen geld was, dat ze konden uitgeven, zoals ze dat verko zen. „Het hoort allemaal bij de cam- pagne-business. Als je geld hebt, dan geef je het uit om te winnen"). Soort heilige? Een leven, beheerst door een volmaakt dieet, volmaakte oefening, volmaakte routine, volmaakte discipline. Wat was ze, een soort heilige? Tenslotte heeft ze een onwrikbaar geloof in de katho lieke kerk, en de paus maakte haar in 1951 tot pauselijke gravin, ter er kenning van haar „voorbeeldig moe derschap en vele menslievende da- Gail Camei-on heeft soortgelijke ge dachten. „Toen ik aan het boek begon, was ik me ervan bewust dat Rose diepgelovig was, maar ik dacht dat er meer was. Er is verder niets. Haar geloof levert het raamwerk voor haar „Ik ben haar als een volmaakt mens gaan zien. Truman Capote heeft haar voor mij in het perspectief geplaatst. Hij zei, dat ze de volmaakte persoon in het openbaar is. Op het podium en in ieder interview blijkt ze haar rol zo goed geoefend te hebben, is ze zo zeker van de precieze indruk die ze maakt, dat het absoluut onmogelijk is om tot haar door te dringen". Dat heeft natuurlijk een belemmering gevormd voor het boek. „Ik raakte zo ontmoedigd in mijn pogingen om tot Rose door te dringen, om voorbij het alledaagse te komen". Toch vindt „Life", dat Gail Cameron 'n goede pres tatie heeft geleverd; tot Rose overle den is, zegt de literaire criticus van het blad, en haar dagboek openbaar wordt gemaakt om door de wereld te worden verslonden, is dit het beste portret dat we van haar zullen krij gen. In Amerika zijn fragmenten uit hei. boek reeds gepubliceerd in het voor aanstaande tijdschrift „Ladles' Home Journal"; in augustus zal het er het boek van de maand zijn; vóór de publicatie van de eerste oplage van 25.000 werd al aan de vierde druk gewerkt en een pocketuitgave is niet ver weg. Het is het karwei waard geweest. (Copyright The Guardian) LINDA CHRISTMAS kruipt over de draden naar de vrij- Handige kleermakers imiteren Oost duitse Vopo-unifoi-men, intimideren de grensbewakers en ontsnappen. West duitsers smokkelen tientallen Oost duitse landgenoten over de grens: on der treinwagens, in slim bedachte schuilhoeken van de autokoffers en soms per vliegtuig. Zevenhonderd Vopo's geven er de brui aan. Successievelijk ontkomen ze naar het westen. Hun achterblijvende colle ga's zijn nóg fanatieker. Ze schieten op alles en iedereen. Minstens zestig vluchtelingen worden die dagen neer geschoten. Het werkelijke aantal zal evenwel niet zijn te achterhalen, want veel slachtoffers worden in Oost- Duitsland begraven. Familiedrama's Intussen worden tientallen familiedra ma's bekend. Kinderen zijn gescheiden van hun ouders, vrouwen missen hun mannen, broers zoeken zusters... In het Oostduitse orgaan Neue .Justiz wordt geschreven dat kinderen die in Oost-Duitsland of Oost-Berlijn zijn achter gelaten, geen toestemming krijgen zich bij hun ouders in hel Westen te voegen. Hondei-den kinderen zwerven door Oost-Duitsland. „Wij zullen voor deze kindex-en zorgen en hen als nette, eex-zame burgers opvoeden in overeenstemming met on ze socialistische moraal", vertelt Neue „Het is toch onmenselijk om deze kinderen terug te sturen naar zulke gewetenloze ouders. Wij zullen ze be schermen tegen de ruwheid van het klassesysteem in West-Duitsland." Berlijn vandaag, tien jaren na het bouwen van de „muur der schande", die intussen 138 doden heeft geëist, de stad, die niet meer hoofdstad zijn mag. dreigt te verstikken in het va cuüm tussen oost en west. Berlijn is ziek met haar wankele economie. Berlijn is vergrijsd. Jonge mensen trekken weg, ouderen slijten hun levensavond in alle berusting. Het is vx-eemd, maar de intussen ont stane ontspanning is de oost-west verhouding maakt de Bex-lijners onze ker. De nauwe binding met het wes ten, die in de tijd van de koude oorlog een levehsnoodzaak ..scheen, isoleert de stad in een tijd van het „geregelten Nebeneinander", zoals Willy Brandt het eens zei. Maar elke poging van West-Bei'lijn dit dilemma af te wenden, brengt haar bestaan in gevaar. Als de stad een ovex-eenkomst met de DDR na streeft, om op deze manier de vereen zaming te ontlopen, riskeert zij een conflict in het westen. Berlijn is ongezond. Van de 17.000 industrieën en bedrijven die zij in 1938 telde, zijn nog amper 3000 over. Hel mankeert de stad aan vaklui, sinds door het bouwen van de muur 60.000 werknemers van hun werkgevers in het westen afgesneden zijn. Topmensen uit hel bedrijfsleven voe len er niets meer voor naar Berlijn te gaan. Dat is een soort graadmeter voor de economische vitaliteit van welke stad dan ook-. De GrunewaldVillen, eens een tra ditionele wijk voor de industriële eli te, wordt tegenwoordig etage voor etage De bevolkingstructuur is ongezond. Er zijn te veel bejaarden in de stad, die in de veel geroemde Bi'liner Luft nog ouder zijn gworden dan elders. Tussen Wedding en Westend leven 270.000 weduwen meer dan ergens anders in West-Duitsland. Froritstadmythe De jeugd zet nu grote vraagtekens achter de „frontstad mythe". De stu denten gaan de straat op om te pro testeren tegen de anti-communisti- sehe houding van de gevestigde orde Ze ex-geren zich aan zelfzucht en de kleinburgerlijkheid van de Westduit- Dit type burgers is kenmerkend vooi de WestbexTijnex-s. Achter de pronken de fagaden, temidden van moderne architectuur, dreigt de voormalige metropool te verkommeren, En nog altijd staat er de muur; eer toeristische attractie inmiddels. Per dag komen 2.000 toeristen kijken naai „hoe het was". Ze laten zich in bussen rondrijden om Berlijn, de gespleten stad, te bezichtigen. Maar vooral: de muur. Met stoeltjes en tx-appetjes wordt er over de muur gekeken naar dat andere Duitsland, dat met de lettex-s DDR wox-dt aange- De toeristen verbazen zich er over dat, terwijl het chroom voortglijdt over de Kurfürstendamm er aan de andere kant van de muur niet meer de voor oorlogse Opeis rijden. Ze moeten er kennen: Oost-Duitsland heeft zich hersteld. Er is niet zó veel verschil meer tussen de Westberlijnse Kurfür stendamm en de even protserige Oost- berlijnse Alexanderplatz. De rust in dat stadsdeel is teruggekeerd en de welvaart is op gang gekomen. De Deutsche Demokratische Republik werd het tweede economisch sterkste land in Europa en staat* als zevende op de wereldranglijst. Op het sport veld, in de speelhallen of in het zwemwater is menig DDR-sportman— vrouw zijnhaar tegenstander uit het vrije Westen en uit de Verenigde Sta ten te snel af. Atleten uit de DDR worden gevreesd! Maar nog altijd is er de muur der xchande. Zowel in Oost als in West- Berlijn hebben de mensen met die muur te leven. De nieuwe generatie Berlijners zal niet anders weten of het hoort zo. Maar 138 mensen verloren daar hun leven, enkel en alleen omdat ze hup ouders, kinderen, vrienden of kennissen in het andexe stadsdeel wilden bezoeken óf om vrij te zijn, De DDR is er, het is een gegeven. Walter Ulbricht is er niet meer, al thans niet als regeringschef. Anderen hebben de macht overgenomen. Oost- Duitsland verandex-de. De Westdultse regeringsleider Willy Brandt bur gemeester van West-Berlijn ten tijde van de crisis rond de stad poogt verbetering te brengen in de verhou ding tussen Oost en West. Veischelde- ne politici in West-Euroja steunen hem in dat streven. Maar de Oostduitse vluchtelingen vx-e- zen een grote vrees. „Ik ben er abso luut tegen dat Nederland de DDR gaat erkennen", zegt een Oostduitse student. „Men begrijpt niets van onze situatie. Ik kan niet in een hereniging van de beide Duitslanden geloven!" De gevluchte kleermaker, die nu stu deert voor „Techniker" ziet het wat anders: „Laten er maar gerust twee Duitslanden bestaan. Wij Duitsers, moeten eens ophouden de wereldvrede in gevaar te brengen. Altijd komt dat vervloekte verleden op je af. Ik vind het zo afschuwelijk dat er nog altijd Duitsers ln oost zowel als west zijn die maar niets willen Ieren van alle ellende, die wij over de hele wereld hebben gebracht". BOB BIRZA

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11