Reicbe <2owta/nt BANKROVER EN GIJZELAARSTER GEDOOD Politieke kans voor Casino Scheveningen li Kabinet kampt met ernstige tegenvallers Dramatisch slot overval in München op bank Kakkerlakken in Westervoort lak aan bestrijdingsmiddelen Zweefvliegplaag langs de kust Bargegroep veroordeeld tot 10-14 jaar RIJNSBURGS BLOEMENCORSO Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 1 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Bradei- Hoofdredacteur: F- J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (exc.B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1.63, maand ƒ6,95. kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.457 SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Nederland I 19.45 uur Wat een familie; 20.21 uur Mission Impossible; Klokken des doods, film. (Van e jrslaggevers DEN HAAG De bewoners van bet plaatsje Wes tervoort bij Arnhem kampen sinds enige tjjd met een kakkerlakkenplaag. Intussen heeft men daar al zo'n 5000 liter gif gespoten, maar daar hebben de kakker lakken kennelijk lak aan; ze laten zich niet verdrij ven. Langs de Noordzeekust van België, Zeeland en Zuid-Holland heeft men last van grote zwermen zweefvliegen, terwijl ook enorme aantallen lieve heersbeestjes worden gesignaleerd. In Westervoort zijn het vooral de bewoners in de omgeving van de vuilnisbelt, die veel last van de kakkerlakken ondervinden. Élke avond komen ze met duizenden tevoorschijn. Een Rotterdamse schip per heeft geadviseerd het bestrijden eens met poedex*- suiker en borax te proberen, maar ook dit middel helpt niet. Westervoort heeft zijn hoop nu gevestigd op een vroege nachtvorst, waardoor de beestjes in elk geval het loodje zullen leggen. Kakkerlakken zijn niet gevaarlijker dan gewone vliegen, maar men vindt ze in het algemeen „enorm vies". De zweefvliegen langs de kust jagen vooral de ter rasbezoekers de stuipen op het lijf. Deze vliegen lijken uiterlijk veel op wespen. Ze behoren echter tot een geheel andere dierenorde en zijn onschadelijk. Deze geel en bruin gebandeerde vliegjes kunnen niet steken en snoepen graag mee van zoete dranken. De lieveheersbeestjes zijn zeer nuttige insecten. Voor de land- en tuinbouw zijn het onovertrefbare blad luisverdelgers. Insectenkenners vermoeden, dat dc beestjes uit de zuidelijke landen afkomstig zijn met de stevige zuidwestenwind naar het noorden zijn opgedrongen. Katje vloog 18.400 km „blind" mee komen dat installatie de Swissai Op de Chigago werkte het dier zich buis met een door- 25 centimeter het iiegtuig in. zo heeft men gereconstrueerd. Toen de passagiers gingen instappen werd er koele lucht de cabi- i| (ii ne binnengezogen; het katje werd meegezogen en kwam in de a.c.-installatie tei'echt. Het bleef daar zitten toen men in Zürich aankwam, vandaar ging het naar Mon rovia (Liberia) en vervolgens weer terug naar Zwitser- Daar stelde men een ondex-- zoek in want de vliegers hadden al onderweg een paar keer tegen elkaar ge zegd: „Horen jullie ook geen kal miauwen". De luchtkoel- installatie zit namelijk vlak onder de cockpit. Toen men bet. katje vond was het dier er uitstekend aan 'we, waar schijnlijk omdat de koeling tijdens de vlucht niet was gebruikt. Het wil. geel en grijze zes maanden oude dier is nu het eigendom geworden van iemand van het "grond- Bewaakster St.-Pieter ingestort VATICAANSTAD (AFP) Zuster Fiorella die bij de in gang van de Sing-Pieter, is Vaticaanstad toezicht moet houden op de kleding van de risten, is ingestort. Ze ligt met zenuwinzinking te bed. Kennelijk zijn de boze woor den der toeristen, de opdrin gerigheid van de fotografen de spot in de pers haar }eel geworden. Maar het toezicht voor de Sint-Pieter is niet verslapt. De jonge as sistente van zuster Fiorella en enkele personeelsleden van het Vaticaan blijven speuren naar „bloot." Een knie, die onder de zoom van i jurk uitkomt, een naakte schouder of een blote arm betekenen een onverbiddelijk binnenkomstverbod. Smeek beden, aalmoezen of dreige menten kunnen daar niets aan veranderen Riclc van der Linden, leider van de popgroep Ekseption, is vandaag in Zeist getrouwd met de bekende danseres Penny Toppopde Jager. Hei paar ha'd het tijdstip en de plaats van de huwelijksvoltrekking zo veel mogelijk geheim gehouden om de drukte te ontlopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft vanmorgen in de Tweede Kamer laten doorschemeren dat het kabinet met ernstige finan ciële moeilijkheden worstelt. De tegenvallers in de uitgaven zijn veel groter dan aanvankelijk werd verondersteld. Die tegenvallers zijn te wijten aan de te hoge loon- en prijsstijgingen. Aan grotere bezuinigingen dan de voor genomen 900 miljoen gulden voor 1972, valt waarschijnlijk niet te ont komen. In de miljoenennota voor 1972 zal op prinsjesdag worden mede gedeeld of het kabinet tot forsere bezuiniging moet overgaan of nood gedwongen zijn toevlucht tot belastingverhoging moet zoeken. Eindhovense bom bleek inderdaad gevaarlijk EINDHOVEN (ANP) Het mecha- ntnne van de bom, die dinsdagavond in een tas op het Eindhovense perron werd gevonden, was „zeer gevaarlijk". Dit is uit het polieonderzoek gebleken. Het mechanisme heeft echter niet gewerkt, toen het kistje, dat zich in de tas bevond, werd geopend. De Eindhovense politie heeft inmid dels wel enige aanwijzingen gevonden over de mogelijke afzender, maar zij houdt er rekening mee dat het adres is gefingeerd. De tas met de bom was bedoeld voor de ,Rode Jeugd' in Eindho- De ex-nstige bezoi'gdheid over de acti viteiten en dreigementen van de zich „marxistisch-lenistisch" noemende ver zetsgroep Rode Jeugd heeft gisteren tot een diepgaand beraad geleid tussen een aantal gemeentelijke en justitiële auto riteiten te Eindhoven. In het bijzonder heeft men zich bezig gehouden met recente uitlatingen van woordvoerders van Rode Jeugd, waarbij aangekondigd werd dat men tot „harde" en zelfs gewelddadige acties tegen au toriteiten, en met name tegen politie, zou overgaan. Bovendien namen zij de verantwoordelijkheid op zich voor een in een politieauto geworpen brandbom. De strafrechterlijke kanten van deze verklaringen is diepgaand besproken. De minister-president wilde slechts globaal antwoorden op de vele vragen die vanuit de Tweede Kamer over de fmancieel-economische situatie waren gesteld. Centraal hierbij stond de vraag of de tegenvallers in de begroting van dit jaar misschien veel groter zijn dan uit de door minister Wdbteveen beschik baar gestelde cijfers en uit de formatie- stukken blijkt. De minister-president vroeg er begrip voor dat hij op dit moment het antwoord op diverse vra gen moest schuldig blijven, omdat het kabinet nog studeert op de begroting 1971, die op de derde dinsdag van sep tember wox-dt ingediend. Wel verheelde mr. Biesheuvel niet, dat het kabinet voor „ernstige budget taire problemen" staat die asmenhangen met de loon- en prijsontwikkeling. Voor al bij het nu gesplitste ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zouden de begrotingsramingen verre overschre den zijn. In politieke kringen wordt er rekening mee gehouden dat de rijks begroting van dit jaar voor een totaal van meer dan 2 miljard gulden de ramingen overschrijdt. Hierdoor is het kabinet gedwongen nog meer het mes in de uitgaven te zetten. Waarschijn lijk zulen de voorgenomen bezuinigin gen van de 900 miljoen gulden in *972 (Van onze correspondent) j MUNCHEN. De poging van twee gewapende overvallers, die zich leden van „Rood Front" noem den, om in ruil voor het leven van vier gijzelaars een bedrag van twee miljoen Mark in handen te krijgen, j is uitgemond in de dood van een j twintigjarige vrouwelijke gijzelaar, i Ingrid Reppel, en van één van de I overvallers. j Zij raakten door schoten dusdanig ge- wond, dat zij later in het ziekexxhuis overleden. Scherpschutters van de politie I hadden op de man het vuur geopend op het moment dat hij twee gijzelaars achter in een auto liet stappen en toen naar de voorplaats rende. De tweede overvaller viel, gewond, in handexi van de politie. Het optreden van de politie werd zeer gehinderd doo. cd aanwezigheid van honderden nieuwsgierigen, die het ver loop van dichtbij wilden meemaken. De overvallers waren gistermiddag enige minuten voor sluitingstijd de Deut sche Bank in München binnengedrongen. Ze droegen valhelmen, donkere brillen, maskers en overals. Met machinepistolen hielden zij het aanwezige bankpersoneel in bedwang. De politie was zeer snel ter plaatse en omsingelde het gebouw. Aan sommaties om naar buiten te komen en zich over te geven, gaven de overvallers geen gevolg. Van toen af begonnen lang durige onderhandelingen, waarbij het tweetal alle gijzelaars, op vier na, liet gaan. Tijdens de onderhandelingen maakte een cafetaria in de buurt goede zaken, de overvallers lieten broodjes aanrukken. Intussen maakten zij tele fonisch hun eisen bekend: twee miljoen Mark in ruil voor de vier gijzelaars. Het drama begon toen één van de overvallers met twee gijzelaars naar een gereedstaande auto ging. Hij liet de twee gijzelaars achterin stappen en x-ende zelf naar de voorkant. Op het moment dat hij achter het stuux- ging zitten, werd het vuur geopend. Of de vrouwelijke gijzelaar ook door het vuux- van de politie getroffen werd, is niet bekend. Zij werd in ieder geval dusdanig gewond dat zij. evenals de overvaller, in het ziekenhuis overleed. De politie bestormde vervolgens hel nog me een half miljard worden ver- Het kabinet bestudeert de noodzaak van nieuwe voorstellen voor bezuini gingen. Als de beslastangdruk moet worden verhoogd, wat op prinsjesdag zal blijken, moet worden voorkomen dat de hogere belastingen via loonstij gingen worden afgewenteld, zo ver klaarde de minister-president. Toeristen in woestijndorp gestrand (Van onze correspondent) MELBOURNE Eigenlijk zijn de bewoners van Tarcoola zowat de enigen die weten dat Tarcoola een dorpje met 80 inwoners is midden in de uitgestrekte, rode woestijn van Australië, waar het overdag verzen gend heet is en je 's nachts kunt bevriezen. De raketbasis Woomcra ligt op 240 km. afstand en Adelaide op 800 km. Maar het plaatsje is plotseling over spoeld met mensen. Door de nationa le spoorwegstaking zijn gisteren twee transcontinentale expi-essen op het stationnetje van Tarcoola blijven steken. De deuren van de plaatselij ke pub vlogen open om de 350 pas sagiers te bevochtigen en volgens de enige politieman in de omgeving, Brian Irrgang, zal de pub weldra di'oogvallen en zullen er noodvoorra den moeten worden aangevoerd. De Tarcoola's begonnen prompt met het organiseren van een bal in de dorpszaal, het grootste feest sinds Clancey dacht dat hij een goud klompje van wereldrecordgrootte had gevonden. DR. TH. VAN SCHAIK bankgebouw waar zich de andere over valler bevond en overmeesterde deze na een kort vuurgevecht dat te middernacht plaats had en veel bekijks had. De man werd gewond weggevoerd. Beide over vallers waren omstreeks twintig jaar. De politie in München heeft verklaard voorlopig geen mededelingen te zullen doen over de overval. (Van een onzer vex'slaggevers) DEN HAAG. Krijgt Scheve ningen volgend jaar kans op een casino? Wanneer het aan de Tweede-Kamerleden Van Schaik (KVP) en Geurtsen (VVD) ligt, wel. Zij dienen volgende maand een initiatiefwet in om de wet op de kansspelen zodanig te wijzigen, dat roulette en lotto in Nederland liefst in 1972 mogelijk wor den. Dit initiatiefvoorstel, vorig jaar al ontwikkeld, maakt grote kans door de Tweede Kamer aan genomen te worden. Volgens de heren Van Schaik en Geurt sen dient de opbrengst van de lotto en de roulette toe te vallen aan het toerisme en aan maatschappelijke, culturele en sportorganisaties. Zij schatten dat de roulette per jaar vijftien miljoen gulden kan opbrengen. De heren Geurtsen en Van Schaik zijn van mening dat de Ne derlandse casino's in tegenstelling tot de buitenlandse gereglementeerd dienen te zijn. Daax-om zijn ze van mening dat de DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 WISSELVALLIG De weersvex-wachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Enkele buien maar ook opklai'ingen. Tot matig afnemende zuidelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 13, maxima ongeveer 22 graden. Lourdesreis voor Enschedese Turk (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De Turkse textielar beider H. A. Dogan uit Enschede gaat binnenkort met heel zijn Mo hammedaanse hart een „bedevaart reis" naar Loux-des maken, die 't NKV voor hem betaalt. Dogan is lid van het propagandistenclubje „De Tukkers", dat zich met veel succes in- mogelijk te maken. De gx-atis Lour desreis was het prijsje, waarmee de vakbond de hele px-opagandistenclub blij maakte: de heren moesten zelf maar uitzoeken, wie van hen uitein delijk de gelukkige zou zijn. „En nu lachen we ons wild als uitgerekend zet, om de textielarbeidersvakbond „St. Lambertus" zo sterk mogelijk te maken. De Gratis Lourdesreis was het px-ijsje, waarmee de jij naar Lourdes kunt", zeiden de „Tukkers" voor de loting tegen hun Turkse collega. Ze hebben gelachen. En de Mohammedaan Dogan gaat binnenkort naar Lourdes om vrijwel zeker terug te komen met een cade autje waarom 'n oudvakbondsbestuur- deruit Tilburg heeft gevraagd: een fles Lourdeswater. minimumleeftijd voor de spelers achttien jaar moet zijn, dat er een maximum- inzet moet worden vastgesteld en dat het banken verboden is kredieten te ver lenen aan goklustigen. Het beheer van de speelbanken moet ixx handen komen van een stichting, waarin de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de ANWB, de Vex-eniging van Nederlandse Gemeenten en vertenenwoordlgers van depai-tementen dienen te zitten. Nog nader moet worden bekeken waar de speelbanken gevestigd zouden moeten worden, maar beide Kamex-leden denken wel aan Scheveningen, Zandvoort, En schede, Arnhem en Maastricht. Zij hopen dat de Nederlanders die over de grens (België of Duitsland) gokken dan in eigen land zullen blijven. Dit om kapi- taalvlucht naar het buitenland tegen te gaan. Een ander voordeel van de ge reglementeerde roulette is, volgens de initiatiefnemers, dat het aantal clandes tiene en ongecontroleerde speelholen zal verhinderen. De lotto zou volgens Duits model moeten worden opgezet. De exploitatie ervan moet worden overgelaten aan de Nationale Sporttotalisator. Voorts willen de Kamerleden de winkelweekacties en sinterklaasacties van winkeliers buiten de wet op de kansspelen brengen. Dit zou ook moeten gebeuren met klen- avonden, die door verenigingen gehouden worden. De initiatiefnemex-s rekenen op ruime steun van de Tweede Kamer. Alleen de ARP en CHU benevens een aantal klei nere fracties hebben bezwaren. Minister Van Agt (Justitie) heeft laten weten dat hij er geen ernstige bezwaren tegen in zal brengen. TEL AVIV (AFP) Een militair tribunaat te Lydda in Lsraël heeft van morgen leden van een groep die steun verleende aan het volksfront voor dc bevrijding van Palostina, tot gevange nisstraffen veroordeeld. Nadja Bardali kreeg twaalf jaar, haar zuster Mariene tien jaar en de Franpaisc Evelyne Bar ge veertien jaar. Het proces tegen het echtpaar Pierre en Edith Burghalter, dat verklaard heeft onschuldig te zijn, wordt voortge- zet. De onderwijzeres Evelyne Barge, die het brein van de sabotagegroep werd genoemd, was in 1970 ook betrok ken bij de aanslag op de Gulf-olieraffi- naderij bij Rotterdam en de kaping van een Amerikaanse jumbo-jet. De gezus ters Bardali zijn afkomstig uit Marok- (ADVERTENTIE) Prins Claus in actie tijdens een golftoernooi op het terrein van de Kenneiner Golfclub in Zandvoort. Dc prins was door de Nederlandse Golf Club uitgeno digd deel te nemen aan het toernooi, dat als aanloop moet dienen voor dc Nederlandse Open Golfkampioenschappen, waaraan door vijftig professionals zal worden deelgenomen. TROS T.V. uitzending (kleur) Hedenavond 10 uur

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1