£eidóc Somatii Program kabinet kenmerkt zich vooral door ongeloofwaardigheid OPPOSITIELEIDER DEN UYL: „WH ZULLEN HET BELEID HARD BESTRIIDEN Scott en Irwin leerden glijdend lopen op maan TREIN ONTSPOORD DOOR NOODWEER IN ZD. NEDERLAND Verzorger door leeuw gedood dierenpark wassenaar Treinstaking in Australië IN OUWEHANDS DIERENPARK Vijfjarige maakt rit met onbemande lok 62e jaargang, no. 18.456 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 Papengracht 32. Leiden, postbus IJ, telefoon 22244* Giro 103003 Bank Amio-bank N-Y Leiden Directeur: drs. J. H M Advertenties (exc- B-T.W.) 10.24 p. mm- Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef- 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per per kwartaal 23.95, per jaar 94.55. Nederland 1: 18.00 uur Debatten regeringsverklaring; 19.05 uur Dubbel- dekkertjes, 20.45 uur Eiland in de zon, film; 23.00 Debatten regerings verklaring- Nederland II: 19.05 uur Eddy ready go; 20.21 uur Dock Green, t.v.-serie; 21.05 uur Spel zonder grenzen; 22.35 uur Kamerdebat. OPNIEUW REGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen., maar nu en dan ook zon. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen ongeveer 14 graden. Maximumtemperaturen rond 21 graden. ÉfÉHl (Va parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringsverklaring van minister president Biesheuvel lijkt als twee druppels water op die van het kabinet-De Jong van vier jaar geleden. Hoe kan dat ook anders, de toneelgroep voert hetzelfde spel op met een gewijzigde verdeling. Optreden en program van dit ineuwe kabinet kenmerken zich voor al door ongeloofwaardigheid". Zo opende oppositielei der Den Uyl vanmorgen in de Tweede Kamer het debat over, de gisteren door minister-president Biesheuvel af gelegde regeringsverklaring. „Dit kabinet is een schip- per-kabinet, samengesteld uit de meest ongelijksoortige delen. Het is een verlengstuk van het kabinet-De Jong. dat door de kiezers werd veroordeeld, aangelengd met de soberheidsfilosofie van DS '70. De confessionelen hebben zich in doodsnood door de liberalen laten omar men. Van het program der confessionele partijen komt hierdoor niets terecht. De strijd om de kwaliteit van het bestaan kan niet gevoerd worden op basis van het door Drees jr. verkondigde profijtbeginsel. Van de solidari teit komt niets terecht als het welzijnsbeleid zo zicht baar op de tocht wordt gezet als dit kabinet doet. Als het kabinet z'n voorgenomen aanslagen op de overheids voorzieningen uitvoert, zullen wij het hard en fel be strijden", verklaarde drs. Den Uyl. jv Hij noemde de totstandkoming van i het nieuwe kabinet een kwade zaak voor de democratie. Formeel gesproken is het i I een parlementair kabinet, maar politiek i.- het een coalitie van verliezers, moge- :.ik gemaakt door «ie steun van DS 70 ••n de programzwenking van de confes- 1 vonele partijen De economische situatie j waarin het kabinet-De Jong het land I achterliet en wa. i de regeringspartijen ri de verkiezingstijd als een cholera- -«val omheen zijn gelopen, werd voor de confessionelen een uiterst bruikbaai I argument om hun program op sterk Hei noodweer in zuidwest-Nederland iwn gisteravond veroorzaakte een ernstig treinongeval bij Krabben- •slaggevet i V lis KLriBDENDI.j: L Vanmorgen rond 9 uur is liet treinverkeer naar Noordbraabnt hersteld, nadat bij K rahbendijke gisteravond als gevolg van een hevig nooriu er boven zoidwe '.-I lieriand de intercity-trein V lis sin gen Amsterdam e\. :i na 8 uur gedeeltelijk ontspoord was. Bij dit ongeval, veroorzaakt door een losge-kgen sluisdeur langs de spoorlijn werden de machinist en 22 passa giers gewond. Vier ervan moesten in-ziekenhuizen opgenomen worden, onder meer een 18-jarig Limburgs meisje dat later op weg naar huis in een andere trein onwe! werd. /.ij bleek als gevolg van de ontsporing een hersenschudding opgelopen te hebben en werd ter verpleging in een ziekenhuis in Sittard opgenomen. De 19 andere gewonden konden na de eerste medische hulp hun reis voortzetten. Bij de vier verpleegden lielioort ook de machinist, afkomstig uit Vlisslngen. Het wonderbaarlijk goed afge'.cpen ongeluk gebeurde gisteravond, toen de om 17.58 uit Vlisslngen artrokken trein onder Oostdljk, nabij Krabbendijke, met een snelheid van bijna 130 km. te gen een stormdeur botste, die vlak voor de aanstormende trein moet zijn dicht geslagen. Deze stormdeur die aange bracht is op de plaats waar de spoor baan een dijk kruist, is normaal ge opend en wordt slechts gesloten als een eventuele noodtoestand het noodzakelijk maakt c:k de spoorbaan af te sluiten. Aangenomen wordt, dat het slot van de tonnenzware deur door het noodweer is losgeslagen, waarna de deur dichtvioog. De uit vier wagons bestaande trein boorde zich met enorme snelheid en kracht in de deur. met het gevolg, dat de kabir.e van de voorste wagon voor een goed deel werd ingedrukt, de ge hele wagon ontspoorde en na een draai van 180 graden te hebben gemaakt, naast de spoorbaan kwam te staan. De spoorbaan werd voor een deel bescha digd. terwijl de bovenleiding over een afstand van enkele kilometers zonder stroom kwam te staan. De machinist moet volgens de spoor wegen zijn leven te danken hebben aan de hechte constructie van de trein. Hij is met vermoedelijk een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De an dere, ernstigste kwetsuur beperkte zich tot een gebroken arm van één der passa giers. terwijl een tweede passagier nog lichtere verwondingen opliep. Zij wer den alle drie in het ziekenhuis opgeno- ADVERTENTIE vol dagvullende attracties! het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! I men. Negentien andere licht tot zeer I licht gewonden konden na een onder- zeek *n het ziekenhuis hun reis vervol gen. Later, in een trein op weg naar huis, bleek een andere passagier, een 18-jarig meisje bij dit ongeluk een her senschudding te hebben opgelopen. Door de beschadiging van de boven leiding kwamen drie andere treinen eveneens" zonder stroom te staan. De passagiers daarvan moesten met bussen worden opgehaald. De treinen zelf. als mede de drie intact gebleven wagons van de intercitytrein werden met diesel locomotieven afgevoerd, om ruimte te maken voor een ongevallentrein, die bij de opruimings- en herstelwerkzaamhe den ingeschakeld wordt. De materiële schade is vrij aanzien lijk en loopt in enkele tonnen. De ont- spoerde wagon moet als verloren wor den beschouwd. Behalve bij Krabbendijke heeft ook elders in het land en vooral in het zui den het noodweer de spoorwegen parten gespeeld. Tussen Eindhoven en Helmond kraakte een reizigerstrein een op de baan gewaaide boom. De trein, die licht werd beschadigd, kon met 11 minuten vertraging zijn weg vervolgen. Tussen Best en Eindhoven woei een bouwkeet op de rails, waardoor het treinverkeer 10 minuten vertraging kreeg. Bij Roer mond sloeg de bliksem in een seihuis waarna de daklijst van het huisje op de bovenleiding terecht kwam. De zaak kwam zonder stroom te staan. Het treinverkeer kreeg een half uur vertra ging. Dan nog stuitte tussen Heeze en Weert een posttrein op een verdwaalde ton, gevuld met spijkers Een lucht- slang van de remleiding van de trein werd lek gestoten en het duurde een half uur voor hij weer was gerepareerd. Ten slotte sloeg op de Veluwe tussen Barneveld en Stroe de bliksem in de bovenleiding. Een trein op weg van Amersfoort naar Deventer kwam hier door van 20.00 uur tot even na negenen vleugellam op de baan te staan. In St. Odllienberg bij Roermond wer den door een windhoos acht in aanbouw zijnde huizen volledig tegen de grond geslagen. De huizen waren reeds 2,80 meter hoog. Bij Vreeswijk waaide een geparkeerde deux-chevaux bestelauto in de Vaartse Rijn. Met de bergingswerk zaamheden werd direct begonnen. De scheepvaart over dat vaarwater werd enigszins belemmerd, doordat de auto steeds verder uit de kant dreef. In Maarheeze werd de wegbebakening door de wind weggeslagen. Verkeers opstoppingen van enige omvang had het weer niet tengevolge. Eerder op de dag trok een onweer langs ongeveer dezelfde weg van zuid west naar noord-oost over ons land. Dit veroorzaakte vooral in de Noord-Oost polder grote schade. Hagelstenen van ongeveer vier cm. doorsnede richtten een ravage aan onder het te velde staaA- Jn haar nieuwste film raakt de Ita liaanse actrice Sophia Loren in een bizarre situatie verzeild. Als het typisch Italiaanse meisje Maddalena komt ze met een „Mortadella", een worstsoort uit Italië, op de lucht haven van New York aan om daar haar man te ontmoeten. De Ame rikaanse autoriteiten krijgen echter lucht van de worst en maken het haar moeilijk. Sophia's nieuwste heet naar de worst Mortadella" en wordt gemaakt door regisseur Mario Moni- De heer Den Uyl liet ernstige bezwa ren tegen de voorgenomen bezuinigingen horen, als zouden de overheidsuitgaven de sleutel vormen voor het herstel van het economisch evenwicht. Een herstel van het evenwicht is ondenkbaar zonder een doelbewuste, planmatige regulering van de particuliere investeringen. De overheidsuitgaven zijn in de laatste jaren bij de totale bestedingen achter gebleven, maar er was wel een particu liere investeringsexplosie, die mogelijk werd gemaakt door de uitzonderlijk gro'e invoer va<^ buitenlands kapitaal. Minister-president Biesheuvel is tussen 28 april en 18 juni tot andere gedachten eekomen over het zogenaamde profijt beginsel van Drees Jr. Gold vroeger bij de Anti Revolutionairen het profetisch beginsel, nu is dat het profijtbeginsel. G let oo de centrale plaats*die de be zuinigingen in de regeringsverklaring hebben ingenomen, zijn die kennelijk doel on zichzelf geworden. De P.v.d.A., zei Den Uyl, zal zich ver zetten tegen verhoging van de college gelden. die in 1956 door minister Cals waren verlaagd uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid. Ook zal de P v d A. zich keren tegen verhoging van de defensie-uitgaven, te danken aan het gedram en gedrein van de V.V.D. Con crete voorstellen zullen worden gedaan om bij de defensie verdergaande be zuinigingen aan te brengen, zonder de effectiviteit van de krijgsmacht aan te De bezuinigingen op het gebied van onderwijs, vormingswerk, recreatie en de cultuur zujlen bij de P.v.d.A. veel weer stand ondervinden. Dat geldt ook voor verhoging van een aantal tarieven. De redering zou de moed moeten hebben offers door middel van belastingverho ging te vragen. Drs. Den Uyl wilde van het nieuwe kabinet precies weten welke plannen er bestaan ten aanzien van de schoolgelden bij kleuter-, lager- en voort gezet onderwijs. SYDNEY (AP) Het treinverkeer in heel Australië, behalve de provincies Tasmanië en Queensland, ligt sedert zijn 70.000 spoorwegarbeiders in slaking gegaan voor onbepaalde tijd en hun vakbondsleiders hebben gezegd dat de staking zal voortduren tot de spoor- vegdirecties met een flinke loonsverho ging instemmen. HOUSTON (AP) Dc mens beweegt zich op de maan misschien meer als een dan sende beer dan als een bal letdanser, maav de vierde maanexpeditie heeft toch be wezen dat men zich kan aanpassen aan de geringe zwaartekracht op de maan. David R. Scott en James B Irwin hebben tussen hun eerste en hun tweede maan- wandeling een geheel nieu we methode van voortbewe ging op de maan ontwikkeld. In hun derde maanwande- ling leek het volgens de art sen in Houston wel of zij van de ene naar de andere plaats gleden. „Zij hebben zich niet op de zelfde manier voortbewogen in de zwaartekracht van de maan, als de voorgaande Apollobemanningen", zo verklaarde dr. Charles Berry, de directeur van de geneeskundige afdeling van het Apolloprogramma. „Het was zeer duidelijk dat zij zich uitstekend konden aan passen, omdat zij langer op het maanoppervlak zijn ge weest. Ik was verbaasd over het gemak waarmee zij die heuvels beklommen". zo voegde Berry eraan toe. Voor de eerste maanlanding, nu twee jaar geleden, vrees den vele medici dat het zeer moeilijk zou zijn om te leren Iepen op de maan. Volgens sommigen zouden de astro nauten, zodra zij waren uit- gestapt, meteen plat voorover vallen. De eerste drie maan- vluchten hebben uitgewezen dat deze vrees overdreven was, maar pas in de tweede maanwandeling van Scott en Irwin bleek hoe goed het menselijk lichaam zich aan vreemde omstandigheden kan aanpassen. „Dat valt duidelijk te zien aan de manier waarop zij lopen", aldus dr. Joseph P. Allen, die het radiocontact met de bemanning onder hield. „Ze schudden nu niet meer zo heen en weer. Zij schijnen beter te begrijpen waar het zwaartepunt ligt en lopen heel gemakkelijk zonder hun benen al te veel te bewegen". Scott en Irwin, aldus Allen, hebben een manier gevonden om van de tenen van de ene voet over te springen op de tenen van de andere voet. Op het moment dat zij een stap maken, zijn belde benen van de grond. Het ls dezelfde wijze van voortbewegen als een sprinter op aarde ge bruikt, maar dan van de knieën uit. Irwin en Scott zijn beiden tweemaal gevallen tijdens hun maanwandelingen, die in totaal bijna 19 uur heb ben geduurd. Het opvallend ste was echter volgens Berry de handige wijze waarop Scott een val vermeed. Scott probeerde op een be paald moment een „packing platform" weg te gooien. Hiervoor gebruikte hij de techniek van een discuswer per. Door de geringe zwaar tekracht op de maan bracht deze voorwaartse beweging hem tot struikelen. Hij sprong in de lucht, maakte een halve draai, kwam op een voet terecht en deed snel een stap naar voren. Hier door vermeed hij een val. Het schijnt ongeveer acht uur te duren voordat een mens zich aanpast aan de zwaartekracht van de maan. aldus Berry. Hoe langer hij op het maanoppervlak blijft, des te beter leert hij daar lo pen. En hoe langer hij op de maan blijft des te langer hij ook in staat is te blijven. Scott en Irwin hadden zich zo goed aanhun verblijf op de maan aangepast dat zij steeds min der zuurstof gingen gebruiken. RHENEN (ANP) Vanmorgen vroeg is de 30-jarige bedrijfsleider en dierenverzorgen A. W. J. van den Berg, gehuwd en vader van een kind, op het leeuweterras in Auto met flessen choleraivater gestolen LUIK Een dief heeft in Luik gestolen waarin vijf flessen water lagen dat mogelijk besmet is met cholera bacillen. De aut was ei gendom van een Luikse kolonel die op verzoek van een bevriende professor van de universiteit van Luik in Spanje monsters van be smet water had genomen. De po litie heeft de dief via de pers verzocht de wagen met de flessen water zo spoedig mogelijk ergens achter te laten en de politie op de hoogte te stellen. Daarnaat is de drief dringend aangeraden zich tegen cholera te laten vacci neren als hij de gevaarlijke fles sen heeft geopend. Ouwehands' Dierenpark door een leeuw aangevallen en om het leven gebracht. Een andere verzorger, de 49-jarige J. W. Pleines, die ook aangevallen werd, liep zware ver wondingen op. Hij moest met ern stig hersenletsel naar het Stads en Academische Ziekenhuis in Utrecht worden opgenomen. Direc teur Ouwehand van het dieren park, die eveneens verwondingen opliep, schoot de zeer aggressieve leeuw dood. Ook een op het terras aanwezige leewin werd neerge schoten. Uit het voorlopige onderzoek is ge bleken dat de heer Van den Berg om streeks half negen in het buitenverblijf was. De leeuwen waren op dat moment nog in de nachthokken. Niet weten dat de heer Van den Berg op het leeifpwe- terras verbleef, heeft de heer Pleines vermoedelijk de schuiven voor het nacht hok geopend, waarna leeuw en leewin naar buiten renden. De leeuwin had geen aggressieve neigingen. Zij ging zelfs met dc heer Van den Berg spelen, maar de leeuw sprong opeens op de rug van de man. De heer Van den Berg wist het dier van zich af te schudden. Vlak voor de poort zakte hij echter in elkaar, waarna hij een prooi werd voor de boze leeuw. Het dier stortte zich kort daar na op de heer Pleines, die van de dood werd gered doordat de toegesnelde directeur Ouwehand met een karabijn schot het dier velde. Ook de leeuwin werd dodelijk getroffen. (ADVERTENTIE) Disco Dansfeest. LEIDEN en LISSE (Elke Zaterdag 8 uur) LEIDEN: Elke Zondag 8 uur (1 Beatzaal -f- 1 Danszaal) DANSLES Bollenstreek - Leiden Inschrijving v.a. 15 augustus. Bij Evert Casteleïn Deze Amerikaanse marineofficier Wayne E. Rollin nieuw wereldrecord gevestigd door in een tijd van 17-000 keer niet de handen in de nek van lighouding r zithouding te gaan. ZENIC'A (AP) De vijfjarige jongen kon de verleiding niet weerstaan: Daar stond zomaar een oude lokomotlef, warm en smerig, met niemand In de buurt. Wat doe je dan? Je kruipt erin en begint aan dingen te trekken en te duwen. Dat deed die jongen inZenica(Joego-Slarië) ook. In eens zei er iets puf.puf eu de lokomotlef zette zich in beweging, niet hard maar wel stevig aan. Twee kilometer ging dat zo goed en toen stond daar ineens een goederentrein en daar kwakte de lokomotlef tegenaan. Twee wagens werden zwaar beschadigd. De jongen, die geen schrammetje had, klom naar beneden en smeerde hem zo hard h(j kon. Onderweg kwam hy een rennende druk gebarende man tegen die klaarbiykeiyk Dat was de machinist die even ergens een glaasje was ia nu geschorst.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1