Regering wil welvaart rechtvaardiger verdelen Ruimtewandeling en kunstmaantje als sluitstuk Enorm politiedossier van Roermondse onlusten WORDEN OP STAP Werf arbeiders gaan door zonder steun Drs. Buck streeft naar stadsvernieuwingen met steun van het rijk Pil (nog) niet in pakket van ziekenfonds Drum DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT HOUSTON (ANP) Voor het eerst sedert de beëindi ging van het Gemini-project (in 1966), dat het Apollo-pro- ject voorafging, zal deze week weer een Amerikaanse ruimtevaarder zich buiten zijn cabine begeven, terwijl deze zich door het heelal spoedt op weg naar de aarde. Donderdag gaat Alfred Wor den naar de instrumenten- kast in de buitenwand van de „Service Module", het dienstencompartiment met motor en andere verzorgings instrumenten achter de stuur- cabine. om er twee filmcas settes op te halen, die teza men 50 kilo wegen. Die cas settes bevatten een groot deel van de opnamen die hij tijdens zijn eenzaam verblijf in de Endeavor heeft ge- De camera- en instrumenten afdeling is even nieuw als de maanauto. Het inbouwen ervan maakte het mogelijk de maan veel beter dan tot nu toe het geval was te onder zoeken. Terwijl gezagvoerder David Scott en maanlander commandant James Irwin door de Hadley-Apennijnen ronddwaalden, nam Worden foto's en verrichtte hij me tingen volgens de modernste methoden. Van honderd kilo meter hoogte was hij gedu rende 110 uur bezig met het precies in kaart brengen van ongeveer 7 procent van het maanoppervlak. Met zeer ge voelige apparatuur werd bij voorbeeld aan de hand van gammastraling vastgesteld waar uranium, thorium en kalium voorkomen, terwijl secondaire röntgenstraling (produkt van de op de maan vallende straling van de zon) aanwijzingen moest geven omtrent het voorkomen van silicium. aluminium en magnesium, en van het mo gelijk voorkomen van zuur stof, ijzer, natrium en calci um. Met een detector van alfadeeltjes probeerde Wor den ook het uitstoten van gaswolken vast te stellen, die al eerder vanaf de basis van Apollo-14 waren vastgesteld, steld. De „vergeten" Worden, die tijdens de werkzaamheden van Scotl en Irwin op de maan, vrijwel onopgemerkt zijn taken verrichtte, krijgt dus toch nog de kans zich voor hel cog van de wereld te onderscheiden. De overige wetenschappelijke experi menten gaan buiten de man nen om. Die betreffen metin gen van zonnewind, magne tisme. sporen gas en bodem- schokken. via een weten schappelijk station, dat Scott en Irwin hebben achtergela ten. Ook de staaf die in de maanbodem is geboord ter meting van warmteverschil- len en een laserreflector blijven hun activiteiten voor lopig voortzetten. Bovendien zal een kunst maantje, dat morgen wordt gelanceerd vanuit de Apollo, nog enkele maanden rond de maan moeten draaien en ge gevens naar de aarde door seinen. Het satellietje is een zeshoekig geval van nog geen 40 kilo. Hel meet onge veer 80 bij 35 centimeter en wordt door een veer uit het Apolloschip weggeschoten. Dan schuiven drie anderhal ve meter lange antennes naar buiten, die magneetvel den gaan meten en waarmee het maantje wordt gestabili seerd. Voorts bevat het maantje, dat luistert naar de simpele naam ,,SIM" (scienti fic instrument module) een gammastraalspect rometer. een röntgenstralingsspectro- meter en een spectrometer voor alfastraling, voorts een massa-spectrometer en een i laser-hoogtemeter, die pre- cies de afstand tot de maan I aangeeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eén van de doelstellingen van het kabinet-Biesheuvel is de welvaart recht vaardiger te verdelen èn over de mensen èn over de landstreken. Dat wordt thans ernstig bemoeilijkt door de inflatie, waarvan juist de kwetsbare groepen en structureel zwakke ge bieden het sterkst de gevolgen ondervinden. Daarom zal het kabinet zijn budgettaire beleid afstemmen op een matiging in de groei van de bestedingen. Voor dringende nieuwe voor zieningen zal ruimte moeten worden geschapen door beperkingen elders, aldus minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel vanmiddag in de Tweede Kamer. Ook buiten de overheidssfeer zal een matiging van de bestedingsgroei moeten worden bereikt. Dal stelt aan de inkomens ontwikkeling nauwe grenzen. Het is de regerinR gebleken, aldus mr. Biesheuvel, dat debe trokkenen bereid zijn mee te werken aan e*ti«- inspanningen die moeten leiden tot ombuiging van de inkomensinflatie. De regering beschouwt vermindering van de economische spanningen als een onmisbare voorwaarde voor het schep pen van een klimaat waarin de overheid en het georganiseerde bedrijfsleven werkelijk in slaat zijn ieder op eigen terrein de verantwoor delijkheid waar te maken. „Wil inflatiebestrijding slagen, dun moet het beleid aanvaard en gedragen worden door parlement en volk. Het kabinet zal mede daartoe een belangrijke plaats inruimen voor breed overleg met de sociale partners. Er zal naar worden gestreefd het overleg over beleidsonder delen als arbeidsmarktpolitiek, inkomens beleid, sociaal zekerheidsbeleid en andere aspecten van de sociaal-economische politiek zoveel mogelijk uit te bouwen. De intrekking van het loonmatigings- besluit en de prijscalculatiebeschikking wil reële inhoud geven aan dit overleg". „Verder is de regering van plan om de mogelijkheden tot versterking van het mededingingsbeleid onder ogen te zien. De noodzaak van het keren van de huidige gang van zaken in o mag niet betekenen dat het mindert om met de aanwending van onze nationale middelen een optimale groei te bereiken. Daarbij zullen maatschappe lijke en milieuhygiënische effecten mede bepalend zijn". Alleen beleid waaraan solide over heidsfinanciën en een streven naar eco nomisch evenwichtsherstel ten grondslag liggen, heeft de mogelijkheden in zich om maatschappelijke knelpunten met op te Het kabinet wil dit beleid voeren in een geest van nuchterheid die bewogenheid niet uitsluit, zo zei mr. Biesheuvel. Het kritisch doorschouwen van het geheel van overheidstaken en -uitgaven is te meer noodzakelijk door de actuele financieel-economische situatie Deze kenmerkt zich reeds geruime tijd door een ernstige overbestedlng. Ook de Suenens noemt NIEUWE STAATSSECRETARIS: verbrokkeling collectieve zonde LEUVEN (AP) Kardinaal Suenens heeft gisteren een hoofdzakelijk protes tants gehoor in Leuven verzekerd dat de verbrokkeling van de christelijke kerken een „collectieve zonde" en een ..schandaal voor de wereld is." De Bel gische primaat sprak voor de commissie van geloof en orde van de Wereldraad van Kerken. Kardinaal Suenens legde de nadruk op hetgeen hij zag als de noodzaak van protestanten en katholieken te streven naar de dag dat zij samen de eucharis tie kunnen vieren. Hij merkte op dat speciaal de jongere mensen zich zorgen maken over dit probleem van de inter communie en zei dat bijzondere aan dacht geschonken moet worden aan hun ongeduld. „Ons is steeds voorgehouden dat God geduldig is. Het is waar en de wereld is vol met mensen die bereid zijn een beroep op het geduld te doen van God zodat zij rustig te werk kunnen gaan en kunnen wachten totdat de toestand beter is. Wij moeten ook begrijpen dat als God geduldig, is.-omdat wij hem f dwingen dat te zijn hij ook ongedul- j dig is omdat God liefde is en- liefde heeft altijd haast om zich kenbaar te maken. GLASGOW (RTR) De arbeiders op de scheepswerven van de „Upper II Clyde" hebben hun greep op de bezette bedrijven verstevigd door de instelling van een beheerscomité, bestaande uit arbeiders en hogere functionarissen van I de drie werven. De arbeiders hebben besloten de werven te bezetten en door te gaan met het werk om te voorkomen dat duizenden werknemers op straat ko- j De conservatieve regering heeft ge weigerd de werven financieel te steu- I nen. Door de grote schulden zullen de I werven Clydebank en Scotstoun geslo- ten moeten worden, alleen de Govan- pwerf zal in gereorganiseerde vorm blijven voortbestaan. In een spoeddebat j in het Lagerhuis kreeg de regering de steun van de meerderheid. (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE ..De steden, zeker de stadskernen, lopen leeg. maar een stad moet toch een hart hebben en het is de vraag of dat alleen met bedrijfsgebou wen kan. De hieraan verbonden proble men kunnen onmogelijk van vandaag op morgen worden opgelost. Er is geld voor nodig, want de gemeenten kunnen de stadskernvernieuwingen onmogelijk nieuwe en laatste staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning in het kabinet-Biesheuvel. Hij wordt speciaal belast met stadssanering, stadskernvernieuwing, -sanering en krot opruiming. De benoeming van dis. K. W. Buck was onverwacht. Zaterdag was hij met zijn vrouw en zes kinderen na de va kantie aan de Belgische Noordzeekust teruggekeerd, waarna hij zondagmiddag voor het eerst werd geconfronteerd met de mogelijkheid als staatssecretaris het regeringsteam Biesheuvel le gaan ver sterken. Daartoe werd hij door de heer H. Veringa (broer van drs. G. Veringa) eerst gepolst. Gisteren volgde een eerste gesprek met minister Udink. De benoe ming werd rond het middaguur tenslot te door de ministerraad bekrachtigd, waarmee drs. Buck staatssecretaris was geworden. De nieuwe bewindsman denkt komende maandag met zijn werk te kunnen beginnen. Koningin Juliana zal hem onmiddellijk na haar terug- DEN HAAG (ANP) Minister Stuyt komst uit Porto Ercole beëdigen, van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal eerst na een ontvangen advies van de Ziekenfondsraad bezien of 't gewenst is de verstrekking van anticonceptiva (voorbehoedsmiddelen) in het zieken fondspakket op te nemen. Voorshands is de minister van me ning, dat de kosten van anticonceptiva in het algemeen «o gering zijn, dat niet aangenomen mag worden dat de om vang van het gebruik daardoor wordt belemmerd. De minister verwacht dan ook niet dat het gratis ter beschikking stellen van deze middelen van invloed zal zijn op het aantal ongewenste zwangerschappen en daarmee op het aantal gevallen van abortus provoca te. In zijn antwoord op schriftelijke vra gen van het kamerlid Wiebenga (PSP) zegt minister Stuyt dat in de regeling- periode van het kabinet-Biesheuvel be vorder zal worden dat de medische controle op hel gebruik van bepaalde v voorbehoedsmiddelen deel zal uitmaken j van het ziekenfondspakket. Staatssecretaris Buck komt op een departement «dat al jaren op de tocht heeft gestaan. Daarbij komt nog de algemene regeringsroep om bezuiniging. Is dat een prettig vooruitzicht? „Voor het eerst is nu een staatssecretaris aan getrokken. Bezuiniging betekent voor volkshuisvesting niet zozeer het dicht draaien van de kraan als wel hel be trachten van meer efficiëncy. Tenmin ste, als ik het allemaal goed heb begre- Vandaag of morgen vertrekt de nieuwe staatssecretaris naar Den Haag om „als toeschouwer wat kamervergade ringen bij te wonen", want officieel kan hij nog niet beginnen, omdat hij nog niet is beëdigd. Hij is niet van plan met zijn gezin naar Den Haag te verhuizen. „Ik zoek voor mezelf wel een onderko men. De weekeinden probeer ik zoveel mogelijk thuis te zijn." rijksbegroting zal een effectieve bijdrage moeten leveren aan het terugdringen van die overbestedlng. Pas dan heeft, aldus de minister-president, de regering het recht ook aan anderen te vragen mee te helpen aan het beteugelen van overbesteding en inflatie. De aanhoudende overbesteding komt tot uiting in spanningen op de arbeids- I en kapitaalmarkt, in sterke loon- en prijsstijgingen en in een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans. dat dit jaar de twee miljard gulden zal j overschrijden. Dit beeld van voortwoe-1 kerende inflatie vindt het kabinet uiter- mate verontrustend. Het kabinet wil niet gelaten afwachten tot de wal het schip keert, maar ziet het als één van zijn eerste taken een beleid te voeren dat de weg vrij maakt voor terugkeer naar evenwichtiger verhoudingen. Bij het uitzetten van zijn koers is het kabinet zich ervan bewust dat de Neder landse bevolking nu al zestig procent van de toeneming van hel nationale inkomen afstaat aan belastingen en sociale ver zekeringen. Het beleid zal zich moeten richten op een zodanige toeneming van de overheidsuitgaven en de sociale ver zekeringssector. dat een aanvaardbare ruimte overblijft voor toeneming van de particuliere consumptie en een groei van de particuliere investeringen. Wat de uilgaven van de overheid be treft staat het kabinet niet op het stand punt. aldus mr. Biesheuvel, dat deze als percentage van het nationale inkomen moeten worden teruggedrongen. Het ka binet meent evenmin dat dit percentage de komende jaren niet mag toenemen. Wat het kabinet wèl als richtlijn wil hanteren is. dat een verdere verhoging van de overheidsuitgaven slechts in een zodanig tempo kan geschieden, dat de bevolking het begrijpt en ook daadwer kelijk aanvaardt De overheid zal met haar middelen moeten woekeren. Zij zal haar uitgaven beleid met name moeten richten op die sectoren waar het maatschappelijk nul het grootst is. Dat brengt een stelsel matige hei-waardering van overheids taken, een herbezinning op de priori teiten met zich mee. Te vanzelfsprekend, aldus de minister-president, hebben in het verleden allerlei voorzieningen hel. stempel „collectief" opgedrukt gekregen, le automatisch is ervan uitgegaan dat prioriteiten van jaren geleden onaantast baar zijn. In het geheel van het toekomstig rege ringsbeleid zal de zorg voor de Inter nationale betrekkingen een belangrijke plaats blijven innemen, aldus mr. Bies heuvel in de regeringsverklaring. ..Onze inzet zal daarbij in het bijzonder gericht zijn op de Europese éénwording het vei ligheidsbeleid. de oost-west verhouding, de Verenigde Naties en de ontwikkelings samenwerking. Aan de plaats van de strijdkrachten in onze samenleving zal in de komende jaren bijzondere aandacht worden geschonken. Daarbij zal ernaar worden gestreefd in de strijdkrachten een zo groot mogelijke aanpassing te be reiken aan de maatschappelijke opvat tingen en verhoudingen, voorzover ver enigbaar met. de doeleinden van de ADVERTENTIE BENIDORM HEBBEM ZE M'N HELE AÜTO LEEGGESTOLEM. JA, MAAR ERGER VOND IK HETVAN M'N PAKJE DRUM. STEL JE VOOR. D'R "ZATEN ER.tl0G38 llT héle beste halve zware. Buck werd op 19 juli 1925 in Kerkrade geboren. Op Rolduck volgde hij de hbs, waarna hij in 1952 zijn doctorale examen economie deed. In 1957 werd hij lid van de gemeenteraad van Kerkrade. In 1958 werd hij wet houder. een functie die hij tot septem- j ber vorig jaar vervulde. Hij trad daar bij op als loco-burgemeester. In 1970 werd hij tevens in de provin ciale staten gekozen. VERGISSllXG Nederlandse jongelui in iMarokko vrijgelaten DRACHTEN (ANP) De 18-jarige Adrie Schnater en de 19-Jarige Tjedze Stienstra, beiden uit Drachten, die en kele weken geleden bij bet overschrij den van de Marokkaanse grens werden aangehouden op verdenking van het bezit v m verdovende middelen, zijn vrijgelaten. Uit nader verkregen Inlichtingen heeft de familie Schnater begrepen, dal de aanhouding van de twee jongelui op een misverstand berustte. De jongens, die hun vakantie hadden willen gebrui ken voor een uitgebreide lifttocht naar Israël voor het bijwonen van een pop festival. namen in hun bagage aspirine en op voorschrift van de huisarts van eén van hen. kalmerende middelen mee. Taalmoeilijkheden waren er de oorzaak van. dat deze middelen voor verdovende middelen werden aangezien. PAKKET VAN 200 PAGINA'S (Vai ROERMOND Een boekwerk van zeker 200 pagina's vormt bet politiever haal van dc onlusten in het afgelopen weekeinde in Roermond. Dc Roermond se politie heeft over deze rellen één groot procesverbaal opgemaakt, dat met de verklaringen van maar liefst 170 jonge ren, een samenvattende documentaire ge worden is van de gebeurtenissen. De officier van Justitie zal. na studie van deze documentaire, beslissen of een ver volging ingesteld zal worden en legen weer vertrok, maar de rest in de stad bleef. Onder hen waren jongens die ook bij de rellen waren betrokken. Eén Zuid- molukker bevindt zich nog in arrest Volgens de heer Jos Sasabone uit Venlo. vertrouwensman lussen zijn Zuid- Molukse landgenoten en de Nederlandse samenleving zouden de ongeregeldheden in Roermond tussen groepen Ambonezen en de politie nooit zulke ernstige gevol gen kunnen aannemen, als de politie wat tad is opgetreden. Volgens de heer Sasabone is het uitge sloten dat er door zijn landgenoten ge vuurd is. „Er zijn wel hulzen gevonden maar die zitten in de koppelriemen die de jongens bij zich hebben". Hij heeft inderdaad ook gezien dat enkele patro nen werden aangetroffen bij fouillering, maar het komt wel meer voor, zegt hij, dat jongens op wekenlange trektochten of reizen dergelijke dingen b"ij zich krijgsmacht. Nog dit jaar zal een vier- jarenprogramma voor de Nederlandse hulpverlening in het kader van de ont wikkelingssamenwerking aan de Staten- Generaal worden aangeboden". Mr. Biesheuvel deelde ver-der mee, dat nog geen nieuwe perspectieven met be trekking tot de wedde van de dienst- plichtingen kunnen worden geopend. De regering heeft hel duidelijk voor nemen de AOW-uitkeringen voor gehuw den op te trekken tot het netto besteed baar minimumlooninkomen. De AOW- uitkeringen voor ongehuwden zullen in eenzelfde verhouding stijgen. Deze ver hogingen. aldus minister-president me. B. W. Biesheuvel, zijn een gevolg van het feit, dat de nieuwe regering in haar sociale beleid een belangrijke plaats heeft ingeruimd door de verbetering van de levensomstandigheden van hen die niet aan het arbeidsproces kunnen deelnemen, zoals bejaarden en gehandicapten. De regering is ook voornemens de uitkerin gen wegens arbeidsongeschiktheid voor de zogenaamde oud-invaliden te verho gen. Voorts wordt een volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid als bodem voorziening in hot leven geroepen,, onder andere met het oog op de zelfstandigen en vroeg-gehandicapten. Het kabinet-Biesheuvel is van oordeel dat de stijging van de premiedruk van de sociale verzekeringen in de komende regeringsperiode moet worden beperkt lot een orde van grootte van drie pro cent van het netto nationaal inkomen tegen marktprijzen. Op het terrein van het sociale beleid kondigde de premier nog aan: het starten van de voorberei dingen van een algemene pensioenvoor ziening en de verhoging van de belas tingvrije voet in de inkomstenbelasting. De legering wil de voorwaarden scheppen om in de loop van deze ka binetsperiode het jaarlijks re bouwen aantal woningen te vergroten. Met al* uitgangspunt een vermindering van de spanning in de economie (met name in de sector van de bouwnijverheid). Het beleid voor de woningbouw wordt ge richt op een in de loop van de komende kabinetsperiode le bereiken verschui vend vierjarenprogramma van 550.000 woningen. Dal betekent dat uiterlijk in 1975, maar zio mogelijk eerder, e.èn jaarprogramma van 137,500 woningen zal worden bereikt. In beginsel zal de uibbreiding voor de helft plaatsvinden in de waningwetbouw en voor de an dere helft in de gesubsidieerde parti culiere bouw, waarbij echter verschui vingen tussen de sectoren kunnen wor den aangebracht. Tot de hoofdlijnen van de twee% nota voor de Ruimtelijke Ordening re kent het kabinet met name de bevorde ring van een evenwichtige spreiding van de bevolking over het land en de bescherming van de centrale open ruimte tussen de beide vleugcis van de Randstad en de Brabantse stedenrij. De regering zal voorstellen de centra le overheid grotere bevoegdheden te geven om mei name in hel westen effectieve invloed te kunnen uitoefenen op locale of regionale ontwikkelingen met belangrijke uitstralingseffecten Wettelijke maatregelen zullen worden voorbereid om de burgers nauwer te betrekken bij de voorbereiding van plannen op nationaal, provinciaal en gemeentelijk niveau. kamerlid Te Pas blijft in de Tweede kamer DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid A. W. te Pa*, voorzitter van de 2-manafractie van de Middenstmd*- partij. denkt er niet aan zijn functie ter besrbikklng te stellen. Dit in antwoord op het dringend verzoek van het hoofd- beatuur van zijn partij om zich als fractievoorzitter terug te trekken. Vanmorgen verklaarde de heer Te Pa* nadrukkelijk, dal hij niet van plan i* zijn functie van fractievoorzitter van de Middenstandspartij in de Tweede Kamer ler beschikking te stellen. Wat nu gebeuren moet hangt af van de Midden- standspariij zelf en daarna vermoedelijk van het presidium van de Tweede Nog steeds is, óndanks het intensief onderzoek, niet duidelijk geworden waar vandaan de kogel afkomstig is. die de 21-jarige dienstplichtig militair Peter Janssen uit Geleen dodelijk getroffen I heeft. De jongeman stond, zoals gisteren bericht werd, op een afstandje naar de rellen te kijken toen hij plotseling ster- een tamelijk groot aantal Zuidmolukkers dat ann de rellen heeft deelgenomen, niet in de discobar „de schuur" gevlucht ls, maar direct naar elders is uitgeweken Gisteren werden op het station van Roermond ongeveer 40 Zuidmolukkers gesignaleerd van wie een gedeelte later i Vickersjabneken hebbei

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7