Communistische top spreekt over China zonder Ceausescu Albert Hein begeeft zich in vakantiereizen BESCHULDIGINGEN VAN SABOTAGE TEGEN DEKEN VAN JOHANNESBURG Sadat wil alleen praten met Sabra's: geboren Israëli's Deel Hallen zal worden verplaatst Jongen (14 jaar) blies Spaarndam bijna op UW MENING Voorzitters bisschoppen conferentie .iL.SE COURANT DINSDAG 3 AULUöilio 19il gisteren onverwacht een topconferentie op de Krim gehouden en een veroorde ling uitgesproken over „het opportunis me van links en rechts", een opmerking die kennelijk aan het adres van de communistisch-Chinese leiders is ge richt. Alleen Roemenië ontbrak op het appèl. Volgens het persbureau Tass wa ren aanwezig de partijchef van Rusland zelf. en die van Polen. Hongarije. Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije Waarnemers vermoeden dat druk overleg is gepleegd over de toestand die is ontstaan door de aankondigiging van dat hij naar Peking ten over normalisering van de betrekkingen tussen de V.S. en Het „opportunisme van links", een term die vaak door Moskou gebezigd wordt om het beleid van China af te keuren, zou kunnen slaan op het stre ven van China naar verbetering van de betrekkingen met de V.S. „Opportunis me van rechts", is een term die in het communistische kamp werd gebruikt om het liberale bewind van ex-partij leider Alexander Dubeck in Tsjecho-Slo wakije af te schilderen. Over de vorige week in de Roemeen se hoofdstad Boekarest gehouden top conferentie van de Comecon verklaar den de partijleiders „zeer ingenomen te zijn met het daar aangenomen „veel omvattende program" voor economische samenwerking tussen de Oosteuropese landen en Mongolië. Die „bevrediging" is echter niet una niem in de communistische wereld. Gastheer Nicolae Ceaucescu van de Co- mecontop. die voor het overleg op de Krim niet uitgenodigd was of heeft bedankt, is voor behoud van krachtige nationale zeggenschap over de economi sche ontwikkeling en voor banden met het westen. Zijn mening werd op de economische top gedeeld door de Hon gaarse premier Jenoe Foek, die waar schuwde tegen al te snelle economische integratie van het oostblok. Met de regelmaat ran de klok ko- nieuwe 'najaars- en wintermode vrij. men in Parijs de modellen voor de Couturier Castello ontwierp voor het komende seizoen een opvallen de avond,,japon" (links) in wit sa tijn met zwart velours pantalon- Het geheel luistert naar de naam Suspendue- Courrèges maakte een geheel wollen ensemble rechtsmet pet en doorgestikte mantel. Zijn geliefde kleuren zijn weer 'wit en- rosé-, Campagne tegen maffia beëindigd (Van c respondent) JERUZALEM Naar verluidt heeft de Egyptische president Sadat een dele gatie van Arabieren verteld, dat hij bereid is met de Israëli's te praten „maar alleen met Sabra's. zoals Dajan: de Israëlische emigranten uit Europa begrijpen de problemen van dit gebied niet". PALERMO (RTR) De politie van Sicili heeft het afgelopen weekend een ..grootscheepse campagne tegen de ma fia in Palermo en omgeving beëindigd. Er zijn zes arresiaties verricht en tegen 1.187 mensen is een aanklacht inge diend. 81 mensen worden beschuldigd van illegaal wapenbezit, en de overi- jaar zich door niemand zal laten voor gen van een hele reeks misdrijven, zo schrijven, wie haar vertegenwoordigers deelde de politie mee. I zullen zijn. In deze Goldmann-affaire Tijdens de acties zijn 250 huizen stond de regering de voorzitter van het doorzocht en nog een groot aantal va- Joodse Wereldcongres tot de ergenis kantiehuizen en grotten. De politie vond van Israëlische „duiven niet toe om bijna 200 kilo explosieven, 71 geweren, een uitnodiging die hij naa 35 pistolen en revolvers en 515 patro- van Nasser had ontvangen, nen. Ook zijn verscheidene gestolen au- den to's en motorfietsen teruggevonden. Mogelijk is Sadat in z voor de Sabra's beïnvloed door Amos Elon, een redacteur van het dagblad „Ha-aretz", naar wiens boek „De Israë- ll's-vaders en zonen" kennelijk veel vraag is in Cairo. Elon schrijft in dit boek. dat de jongere Israëli's veel ratio neler denken en veel eerlijker zijn tegenover zichzelf dan de oudere Besmet corned beef illegaal ingevoerd (Van e verslaggevi DEN HAAG ln Nederland is een grote partij corncdbeef in de handel, die indertijd door de Britse regering uit de handel was genomen tijdens een typhus- epidemic in Aberdeen. De cornedbeef was afkomstig uit Argentinië. De be smetting werd geweten aan de uit Argentinië afkomstige cornedbeef. Later heeft de Britse regering, voor zover het hel ministerie van Volksgezond- heid en Milieuhygiëne bekend is, het op- „De oudere Israëli's vallen vaak ten gekochle vlees onder voorwaarde van I prooi aan een behoefte van grandeur. Sterilisatie voor de handel vrijgegeven. Deze voorkeur voor de in Israël gebo- aan vroom zelfbedrog. De jongere Is- j Deze sterilisatie heeft onder meer in renen heeft in Israël geen reactie ge-1 raëli's zijn meer geneigd om naar de Gibraltar plaatsgehad. Daarna is het wekt. Een Israëlische functionaris her- zuivere feiten te kijken. Ze werden vlees vorig jaar in verscheidene partijen innerde er vagelijk aan. dat de rege- j geboren in een situatie die ze niet zelf i Vanuit Gibraltar in ons land ingevoerd, ring na de Goldmann-affaire van vorig hebben gecreëerd Ze zijn er natuur- volgens het ministerie van Volksgezond- lijk wel diep in betrokken maar „het is heid is hel ni(,t aannemelijk dat de Britse gemakkelijker voor jonge Israëli's om iegering het vlees als veevoeder zou heb- met de Arabieren te sympathiseren, om ben verkocht De hier ingevoerde par- hun standpunt te beschouwenj tijen vlees zijn zonder de vereiste ver- Het belangrijkste thema van Elons. gunningen ons land binnengekomen. De die nog j partijen beschikten wel over een ge- 'n haar i Zondheidscertificaat uit Gibraltar, maar zijn zeggen Al voor volgend seizoen: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De bewoners van Spaarndam, een dorp bU Haar lem, zijn zondag aan een ramp ontsnapt. Een 14-jarige jongen draaide toen spelenderwijs de af sluiter tussen de hogedrukkraan en de lagedrukkraan van de aard gasleiding open, waardoor de gas druk opliep van 0.3 tot 2 atmos feer. Dit leidde in de vooravond tot veel kleine explosies en defecte gasgeisers in een aantal Spaarn- damse woningen. Ongelukken werden gelukkig voor komen. De totale schade loopt toch in de tienduizenden guldens, want diverse gasmeters en gasgeisers sprongen uit elkaar, verwarmings ketels barstten. Diverse getuigenverklaringen leid den gisteren tot de aanhouding van de jonge dader. De veertien jarige verklaarde geen kwaad ge zien te hebben in zijn spelletje. Hij had zich door een spleet in de regelkast van het gasbedrijf ge wurmd en begon aan de kranen'te" draaien. Metselaars waren vorige week vrijdag niet gereedgekomen met het dichtmetselen van de spleet onder de kast. De directeur van het gasbedrijf vindt het onbegrijpelijk, dat de jongen zich door de spleet heeft kunnen wringen. Bovendien moest de jongen nog een hek over, voor hij de regelkast kon bereiken. De politie heeft de jongen na verhoor weer naar huis gestuurd. Er is geen procesverbaal opgemaakt. politiek bepalen, idealisten wa eenvoudig in gefaald hebben om reke- I ning te houden met het bestaan van de I Arabieren, Indien Sadat blijft bij zijn wens om I met een Sabra te spreken, dan zal dat of Dajan zijn of vice-premier Yigal I Allon, aangezien zij de enige twee Sa bra's onder de veertien kabinetsleden zijn. Als hij wijs is. kiest hij Allon. wiens territoriale ideëen zich slechts tot de westelijke' Jordaanoever uittrekken, niet tot de Sinaï. U it kering aan sch i Iders nk- DEN HAAG Albert Heijn gaal waarschijnlijk al voor het volgend seizoen in eigen beheer vakantierci- zen verzorgen. Daartoe worden alle su permarkten van het grootwinkelbedrijf ingeschakeld. De bedoeling is. dat in do supermarkten voor de reizen een aparte afdeling wordt gecreëerd, waarin ge specialiseerd personeel zal optreden. Het grootwinkelbedrijf onderzoekt nog met welke chartermaatschappijen en touringcar-ondernemingen. De Algemene Nederlandse Vereniging J van Reisbureaus is met deze ontwikkc- i ling, die enige jaren al begonnen is met onder meer V. en D niet erg gelukkig De ANVR houdt vast aan haar stelre gel. dat hel verkopen en organiseren van reizen een specialisatie is. die men mci m niet kan verrichten naast andere activi- „„„u winkelbedrijven het ge- i - irdt de hoogste tijd hier- kw Als Dajan zijn gang kan gaan. zal hij ten aanzien van een gedeeltelijke rege ling voor de heropening van het Suez- kanaal mogelijk soepeler zijn dan som mige van zijn collega's. Het schijn hem niet al te veel te kunnen schelen of een kleine Egyptische macht het Kanaal j betalers. Het oversteekt of niet. Maar misschien heeft j V00r! Sadat vergeten, wat Dajan verscheide- Qjt bovenstaande geldt niet alleen voor ne keren heeft gezegd over de uiteinde- schilders, maar voor al dit soort mensen lijke regeling: dat hij liever Sjarm-el- wa( probeert het werk te negeren en te Sjeik heeft zonder vrede dan vrede leven op kosten van de maatschappij, in zonder Sjarm-el-Sjeik. I casu de „belastingbetaler". (Copyright The Guardian) I J- Th. J, V. Boer trakteert indringers op schot hagel uit „geheim wapen (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De heer L. Gcertse- ma uit 'd Waar in Groningen had zo genoeg van de vele illegale bezoekers van zijn leegstaand boerderijtje in Nieuw Scheemda, dat hij in de kamer een dusdanige constructie maakte, dat er telkens een schot hagel afging, als de bezoekers via de schuur binnen- te komen. Gisteravond omstreeks zes uur werd de 24-jarige student R. W. uit Uw artikel „Riante uitkering loze schilders", onlangs in uw blad gele zen hebbende, lijkt het ons. dat de nieu we regering zal moeten zorgen dat dit soort „parasieten" van de maatschappij j Groningen daar het slachtoff« dwijnt en wel zo vlug mogelijk, dooi de bestaande wet hiervan zo snel mogelijk j De boer had di te veranderen in een nieuwe, welke meer gemaakt in d strookt in hel belang van de belasting- j de bezoekei japa/ntkpmtfnel een zomfrnieuwtje: vakantiehoedjes van witte katoen die zijn voorzien van zonneglazen'ter vervanging van een zonnebril. De glazen zijn in allerlei kleuren le krijgen, zodat men de kans heeft het leven door het rose glas te bezien. (Van onze correspondent) KAAPSTAD In Pretoria is gister en het proces begonnen tegen de An glicaanse deken van Johannesburg, Gon- ville French-Beytagh. Volgens de be schuldigingen heelt de deken gepleit voor een gewelddadige omverwerping van de staat, plannen bediscussieerd voor sabotage aan gebouwen in Johan nesburg. geld verzameld voor de gueril la's in Mozambique en papieren bezeten van twee verboden organisaties. e eerste getuige was een reservist de veiligheidspolitie. Ken Jordaan. van. d'e zei tot begin 1968 bevriend te zijn geweest met de deken. In 1968 echter namelijk schrok, hij van de houding van de veronderstelling dat deken tegenover de regering, de schuur binnen Jordaan gaf informatie door ten. De student die op zoek was veiligheidspolitie over zijn gesprekken naar woonruimte klom echter via een mel de deken. In een van die gesprek- opengesehoven keukenraam de boerde- ^en had de deken hem verteld, dat hij rij binnen en toen hij op weg was naar met een oogspecialist In Detroit had de kamer werd hij geraakt door de j gesproken over de bevrijding per on- hagels. Een dokter verwijderde zeven-derzeeër van gevangen op het Robben- tien hagels uit zijn rug en achterhoofd. Eiland (Zuid-Afrika's zwaarst bevei- De politie verhoort de boer nog. 1 ligde gevangenis). Het idee was ver- ?spondent| PARIJN Slopei zijn gisteren begon- te aanvallen op de Jaalpalviljoenen van oude Parijse groentehallen. Een tad Parijs heeft Albert Hei,., ci.,.„entegen wijn ero|> „ntrkondied, d„ .irkoop en organisatie reizen deskundig personeel aangetrok ken zal worden. Dit ligt althans in de bedoeling. KWINTSHEUL M 530—600. per bakje. C 750—810, CC >561, 00 OP 42—45. 50 Op 37—39. 35 op 15. Kromme 27. Paprika (rood) 125—195. All- 190430, Blauwe druif 215—420, Gold. et) 10B—-103Sulkermelocnen 255—355. lelocnen 45-175, per sluka. Adnljvlo de gebouwen, die worden schnuwd als meesterwerken van de ar chitect Baltard. zorgvuldig zullen wor den gedemonteerd en elders op kosten van de staat opnieuw zullen worden opgebouwd. bemoedigende van deze aan kondiging was dat voor het demonteren en opslaan benodigde geld reeds is toe gewezen. Nu zal nog moeten worden beslist, welke palviljoenen zullen wor- j den behouden en waar deze weer zul- I len worden opgebouwd. Het is niet on- I mogelijk dat dat zal zijn in dc wijk van de Hallen, zodat ze naast het door Pom- I pidou geprojecteerde nw. centrum van moderne kunst een plaats zullen vin- worpen omdat men vreesde dat de ge vangenen bij een aanval zouden wor den doodgeschoten. Volgens Jordaan had de deken er bij hem op aangedron gen dat hij in de veiligheidspolitie en misschien zelfs in de heersende Nationa listische Partij zou infiltreren. De officier van justitie somde een aantal punten op die de staat zou bewijzen: o.a. dat de deken onder de indruk was geweest van de Black Po- werbeweging in Amerika, dat hij op een bijeenkomst eens had gezegd, dat alleen geweld Zuid-Afrika kon helpen, dal dc deken de slogan ..one man, one vote" had veranderd in „one man, one gun", dal de deken had gesproken over plannen om de Hillbrow-zendmast in Johannesburg te saboteren en dat hij had gezegd dat door spelden in compu ters te stoppen deze machines zouden worden geruïneerd en zo een commer ciële chaos zou ontstaan. De verdediger, Sidney Kentridge zei. dat de deken zou toegeven, dat hij geld had gegeven aan 130 personen die in een bijvoegsel van de aanklacht „mede samenzweerders" worden genoemd. Hij zou echter volhouden dal het geld be doeld was om „de ellende van om poli tieke redqnen gevangen mensen te ver lichten en in een paar gevallen om hun verdediging te bekostigen." Volgens de aanklager heeft de deken o.a. geld gegeven aan mevrouw Helen Joseph (die kortgeleden van haar huis arrest is ontheven) en aan vader Cos- mas Desmond (de auteur van „afge dankte mensen" die kortgeleden onder- huisarrest werd geplaatst). Hij zou ver der- „het gehele proces" van mevrouw Winnie Mandela hebben bekostigd. (Copyright The Guardian) op de fotograaf. ROME (KNP) Paus Paulus heeft drie kardinalen benoemd tot voorzitters van de komende bisschoppenconferentie in Rome. Het zijn kardinaal Leon Etienne Duval, aartsbisschop van Algiers, Pablo Munoz Vega, aartsbisschop van Quilo i John Joseph Wright, prefect van de ngregatie voor de geestelijkheid.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6