£cidóc Qowva/nt Problemen gezamenlijk tot oplossing brengen Maanlander terug op maan na vertraagde loskoppeling MINISTER-PRESIDENT BIESHEUVEL US met toelating van Peking akkoord GELIJK VOOR GALILEI Meer dan 125.000 huizen Formosa zal lid VN moeten blijven Papengrechl 32. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amró-bank W V Leiden Directeur: drs. J. H. M. Biader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M- Heruer. Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63. maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80.15. Per post per kwartaal 23,95, per jaar f 94,55. Nedei l tod 1: 18.15 uur Samenvatting regermgsvrlclaiing; 19.05 uur Daktari; 21.00 uur'Andy Williams; 21.50 uur De rode kamer. Nederlan I II: 19.30 uur Operatie minus V: 20.21 uur Rallycross; 21.00 uur Peyton Place. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 IETS MINDER WARM De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Voornamelijk in de avond en nacht veel bewolking met plaatselijk regen of onweer. Morgen overdag perioden met zon en bijna overal droog. Over wegend matige, naar zuidwest of west ruimende wind. Minimumtempera turen ongeveer 14, maxima morgen rond 21 graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel zal niets nalaten om van zijn kant de nadruk tc leggen op wat samenbindt in plaats van op wat ver deelt. Mr. B. W. Biesheuvel heeft dit van middag in de Tweede Kamer meegedeeld bij het uitspreken van de regéringsverklaring. In deze uiteenzetting wees hij in het bijzonder op de waarde die het kabinet hecht aan een gemeen schappelijke aanpak van beleidsvraagstukken door regering, parlement en volk. Hij wees de polarisatiegcdachte van de hand, erop wijzende dat een verscherping van de politieke en maat schappelijke tegenstellingen geen passend ant woord is op de grote vragen waarvoor wij ons in dit land zien gesteld. „Juist omdat die vragen allen aangaan en bepalend zijn voor de toe komst van ons gehele volk, nopen ze", aldus de premier, „veeleer tot een mentaliteit van open staan voor eikaars standpunten en opvattingen, van gezamenlijk zoeken naar de beste oplos sing." Minister-president Biesheuvel merkte op, dat het kabinet open staat voor overleg met de hele volksvertegenwoordiging, „in de hoop dat dit in vele gevallen kan leiden tot parlementaire steun voor ons beleid in een mate, die uitgaat boven de getalsmatige meerderheid die aan het regeerakkoord ten grondslag ligt". Hij zegde toe, dat het kabinet zich onbevooroordeeld zal opstellen tegenover wat er aan verlangens, wensen, behoeften en nieuwe ideeën uit de maatschappij naar voren komt, zonder, aldus mr. Biesheuvel, daarbij te vervallen in een dogmatische voorkeur voor het nieuwe, omdat het nieuw is. „De gezindheid van dit kabinet zal er een zijn van voortdurende herbezinning op bestaande regels, voorzieningen, verhoudingen en instellingen, vernieuwend wat vernieuwing behoeft." Minister Rogers tijdens zijn bekendmaking dat Washington zich niet langer zal verzetten tegen toelating van Peking- China tot de Verenigde Naties. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Roger heeft verklaard dat Amerika de komende herfst steun zal geven aan het V.N.-Iidmaatschap van com munistisch China. Amerika zal zich echter verzetten tegen een royement van Formosa, dat sinds de oprichting van de V.N. de Chinazetcl heeft bezet. Dit duidt erop, dat Amerika een politiek van twee China's in de V.N. steunt. Zowel Peking als Taipeh zjjn nooit bereid geweest om een dergelijke oplossing tc aanvaarden. ,,Het kabinet is zich er van bewust dat het een zware opgave is om het econo misch evenwicht tc herstellen. Er zijn bijzonder krachtige maatregelen nodig om de overbesteding te keren. Met ons allen willen wij meer uitgeven dan wij verdienen. Wil de overheid haar om vangrijke programma kunnen uitvoeren, dan moet de regering ernstige over- besteding terugdringen. Daartoe zal ook de rijksbegroting moeten bijdragen. De komende kabinetsperiode zal dan ook. 1 zeker in de eerste tijd, in het teken moe ten staan van een matiging in de groei der bestedingen" aldus mr. B. Biesheu vel vanmiddag bij de presentatie van zijn kabinet in de Tweede Kamer. Minister-president Biesheuvel, die zich vanmiddag bij zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer beperkte tot het aangeven van enkele hoofdlijnen van het beleid voor de hele komende periode, onderstreepte dat de regering met haar beleid bedenkelijke ontwikkelingen in de samenleving waar mogelijk wil bijsturen en zo mogelijk wil beheersen. Ook hier onderstreepte hij de nood zaak van een gezamenlijke aanpak om de grote vraagstukken van de samen- leving tot een nolosslng tc brengen. ..Geen retrerine kan de problemen van een dichtbevolkt land aan. als achter baar inspanningen niet de bereidheid van de burgers staat om offers te bren- g. ook in het persoonlijke vlak", aldus de premier. Niet alle maatschaooe'iik'^ heil kan en mag zijns inziens uitsluitend van de overheid worden verwacht. De premier zei dat de maatschappe lijke situatie, waarin het nieuwe kabinet van start gaat een nogal gecompliceerd beeld vertoont. Nooit heeft ons land zo'n hoog welvaartspeil gekend. Toch staat het functioneren van de samenleving in toenemende mate aan kritiek bloot. Velen voelen zich in de moderne maatschaopij verloren. Dat leidt tot moedeloosheid en ongeïnteresseerdheid, bij anderen tot pro test. verzet en soms aggressie. De regering streeft enaar een groter zo'n gezamenlijke aanpak is dringend ge boden, geen regering kan de problemen van een dichtbevolkt land aan. als de burgers niet bereid zijn persoonlijke of fers te brengen. De financiële middelen van heid zijn trouwens zeer beperkt. Wil de overheid nieuwe taken financieren, dan zullen de kosten van minder belangrijke taken moeten worden overgeheveld naar de mensen die er het meest prof:.", van trekken, dat is geen kwestie van dom weg bezuinigen, aldus mr. Biesheuvel. De regering ziet dat me» als een noodzake lijke bijdrage van de bevolking aan de gezamenlijke aanpak van maatschappe lijke knelpunten. In dat licht moet de herwaardering van de overheidsuitgaven worden bezien. Een beleid waarin een solide overheidsfinanciering samengaat iet hei het :ch wicht, biedt in de gegeven omstandig heden de kans om maatschappelijke knel punten aan te pakken. stuk n- de bestrijding van de kwalijke nevenverschijnselen van de welvaarts maatschappij, zoals de vervuiling van het leefmilieu. Zij beschouwt de economische groei niet als tegengesteld aan menselijk welzijn, maar eerder als dienstbaar daaraan. De regering wil ook door con crete maatregelen tot een rechtvaardiger welvaartsverdeling, met name ten be hoeve van bejaarden en gehandicapten komen. Alleen door een gezamenlijke aanpak van overbad en burgers kunnen de grote vraagstukken van onze samenleving dichter bij een oplossing worden ge bracht. zei de premier. De noodzaak van DooHverllaarde drenkeling kwam weer tot leven (Van i verslaggeve LEIDEN Op hel beademingscen trum van het Academisch Ziekenhuis tc Leiden vechten artsen voor het leven van de 31-jarige Duitser Horst Weid uit j Würtzburg. die zaterdag voor Zandvoort uit zee werd gehaald en volgens artsen 1 De man gaf geen levensteken meer. nadat hij door de reddingsbrigade en de strandpolitie uit zee was gehaald. De redders pasten direct kunstmatige ademhaling toe. maar zonder resultaat. Een op het strand aanwezige Duitse arts verleende assistentie, maar gaf na j een tijdje zijn pogingen op met de verklaring, dat de jonge Duitser al was overleden. Deze conclusie werd even later bevestigd door een Zandvoortse arts en een arts uit de Haarlemse j Maria Stichting, waarheen het slachtof- fer was vervoerd. Onderweg werd hem echter zuurstof toegediend. In de Maria Stichting aan gekomen, anderhalf uur nadat hij was opgehaald, zag een lid van de Zand voortse reddingsbrigade plotseling weer levenstekenen bij het slachtoffer. Waar na hem opnieuw zuurstof werd toege diend. In de loop van de volgende morgen verslechterde zijn toestand ech ter zodanig, dat het slachtoffer in aller ijl werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis tc Leiden. Hij is daar echter nog steeds buiten kennis en zijn toestand wordt door de artsen zeer zorgwekkend genoemd. uur later dan gepland hebben de astronauten van de Apollo j 15, die sinds gisteravond weer verenigd zijn in het moeder- schip Endeavor, de maanlan der Falcon losgekoppeld en af gestoten. Falcon is daarna vol gens plan te pletter geslagen op de maan. op 85 kilometer afstand van de plaats waar de maanlander vrijdag Scott en Irwin op de maandobdem had gebracht. De inslag werd ge registreerd door dc scismogra- fen van de Apollo's 12, 14 en 15. Vooral de seismograaf van de Apollo 14 bij de krater Fra 3 op de kunstmaigc maanbeviug, j die de geleerden voor het eerst via een driehoeksmeting konden bepalen. Televisiekijkers over de hele van het maanoppervlak c wereld hebben gisteravond rechtstreeks kunnen zien hoe Scott en Irwin als met een explosie mhoogschoten naar het Apollo-moederschip. Van links naar rechts vier beelden van de start. De vertraging ontstond van nacht omdat de druk in de tunnel tussen de twee gekop pelde toestellen niet op het vereiste peil kon komen. Ver moedelijk zat ergens een lek. De astronauten openden toen opnieuw de afsluitkleppen rapporteerden de drie astro nauten: „Ze is goed weg, Houston". ,.W e hopen dat jul lie haar teder laten gaan, ze was aardig", antwoordde de vluchtleiding. „Dat was ze ze ker", klonk het uit de ruimte. Even later konden de mannen gaan slapen. HOUSTON (A.P.). Als Galilei nog zou hebben versneld door dc aantrekkingskracht, ondanks geleefd, zou hij bijzonder gelukkig zijn geweest hun verschil in massa. Galilei had zijn theorie mei de vlucht van Apollo-15. Gezagvoerder niet kunnen bewijzen, toen hij gelijktijdig een naar. de tunnel, maakten ze extra schoon en sloten ze op nieuw. Het blefek geholpen te hebben want de druk bleef daarnaconstant. De astronau ten hadden overigens hun ï-uimtepakken aan voor de af stoting van de maanlander om De start van Falcon van de maanbodem, die rechtstreeks op aarde kon worden gezien dank zij de televisiecamera op de maanauto, was er een vol gens het boekje. De Falcon bereikte snel een baan tussen Scott heeft namelijk een experiment uitgevoerd veer en een loden kogel losliet. HU conclu- dat Galilei 300 jaar geleden vanaf de toren van deerde terecht dal de wrijving van de lucht Pisa beproefde. Scott liet een veer en een oorzaak was van het langzamer vallen van de hamer gelijktijdig los en beide voorwerpen veer. Op de maan is geen lucht en de proef raakten gelijktijdig de maanbodem. waarmee slaagde dus. werd aangetoond dat beide gelijkelijk werden een fataal ongeluk als met de laatste Sojoezvlucht te voorko- men. Bij die vlucht ontstond bij de laatste loskoppeling een lekkage die drie kosmonauten het leven kostte. Na de afstoting van Falcon 81 en 113 km hoogte waar Endeavor wachtte. De koope- ling verliep uitstekend, hoewel hard. Scott en Irwinbrachten vervolgens alle meegebrachte maanmonsters en films over naar het moederschip. Gistermiddag hadden Scott en j werk aan de boorgaten was i maanlander maakte de maan- Irwin hun laatste maanuit- voor de vluchtleiding tenslotte auto volgens Scott een nieuw stapje bekort op verzoek van evenwel belangrijker dan het snelheidsrecord. (Zie ook el- Houston. dat hen een „plezie- bezoeken van nog enkele kra- ders in de krant), rige dag" had toegezegd. Hetters. Op weg terug naar de I Nu Amerika niet langer weerstand biedt aan het lidmaatschap van Peking, zal dit in termen van het VN-reglement ook niet langer „een belangrijk vraag stuk" zijn, dat een tweederde meerder heid eist. Peking kan nu met een gewo ne meerderheid in de VN gestemd wor den en van zo'n meerderheid is zij verzekerd. Als Amerika zich actief verzet tegen het royement van Formosa, dan zal het waarschijnlijk bij andere delegaties steun zoeken voor de Chinese nationa listen. Het royement zal een tweederde meerderheid vereisen, die „Washington misschien wel zal kunnen voorkomen". Lukt dat, dan zijn dus zowel Peking als Taipeh lid van de VN, vooropgesteld dat beiden erin toestemmen om hun oude standpunten te laten varen dat zij el- kaars aanwezigheid niet dulden. Er is echter een redelijke kans dat de natio nalisten liever uit de wereldorganisatie zullen stappen dan de China-zetel met Peking te delen. Stappen ze niet uit de VN, dan blijft het vraagstuk, wie de permanente Chinese zetel in de Veilig heidsraad zal bezetten. OP VOLKSHUISVESTING KVP'er drs Buck staatssecretaris (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Ui-jarige K.V.P. 'er drs. K. W. Buck uit Kcrkradc wordt staatssecretaris op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning bij minister Udink. Hij gaat zich speciaal belasten met de stadsvernieuwing, waaronder sanering en krotopruiming, rehabilitatie van ou de stadswijken en reconstructie van stadskernen. Drs. Buck is thans nog wethouder van Kerkrade, waar hij de portefeuille van economische en financiële aangele genheden beheert. Hij is gehuwd en heeft zes kinderen. Hij is textielfabri kant. De heer Buck was gedurende veer tien jaar onafgebroken lid van de ge meenteraad van Kerkrade voor de K.V.P. Van die veertien jaar was hij gedurende dertien jaar wethouder voor economische en financiële aangelegen heden. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in de herstructurering van de oostelijke mijnstreek. Sinds 1970 is hij lid van Provinciale Staten van Limburg en fractie- en vice-voorzitter van de gecombineerde christelijke partijen in de provinciale staten. Een beeld van één van de vuilnis hopen waarop de arsenicumhouden- de kalkbrokken werden gestort, om dat de vergunning voor storting in een niet gebruikte mijngang te lang op zich liet wachten Politie ontdekt opnieuw twee stortplaatsen met arsenicum DUESSELDORF(DPA) De West- duitse politie heeft gisteren in dc buurt van Keulen twee nieuwe stortplaatsen ontdekt waarop een deel van de 3360 ton illegaal afgevoerde arsenicumhou- dende kalkmodder is gedeponeerd. Vol gens de autoriteiten in Duesseldorf is tot nu toe op 15 stortplaatsen in Noord- rijn-Westfalen en Nedersakseu in totaal 2980 ton van het giftige afval opge spoord. Omdat nog 380 ton ontbreekt gelden volgens de autoriteiten nog zes stortplaatsen als arsenicum-verdacht. Bij de uitgebreide onderzoekingen is in Ennigerloh bij Beckum en in Juelich bij Aken water gevonden dat arsenicum bevat. Het geboorde water bevatte 0,01 tot 0,04 milligram arsenicum per liter hetgeen niet schadelijk wordt geacht voor de gezondheid. Het Fuelinger meer. een geliefd re creatieoord in de buurt van Keulen, blijft voorlopig gesloten. Zo'n 3000 bad gasten hadden zondag het meer moeten I verlaten, omdat in de omgeving min stens een vrachtauto-lading kalkmodder was gedeponeerd. VAN JULI 1970 TOT EN MET JUNI 1971 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In dc jaarpcriode i periode januari juli 1970 tot juni 1971 is het streefcijfer voor de woningbouw van 125.000 i gen overschreden. In die periode werden volgs de definitieve gegevens Centraal Bureau voor de Statistiek 125.844 woningen voltooid. In dezelfde periode werden 131.449 woningen in a bouw genomen. dit jaar erg gunstig is geweest. Er 59.371 woningen voltooid na 9000 meer dan in het eerste half jaar van 1970. Het aantal be gonnen woningen gedurende de eerste helft van dit jaar bedroeg 66.640 tegen 62.493 gedurende de eerste helft van vorig jaar. De maand juni van dit jaar stak ook Uit de cijfers blijkt ook. dat vooral het gunstig af vergeleken met de maand tweede gedeelte van genoemde jaar- I juni van vorig jaar. In juni dit jaar kwamen 12.227 woningen gereed legen 9887 in juni vorig jaar. Van de wonin gen die gedurde de voorbije jaarperiode gereed kwamen waren er. 14.702 bejaar denwoningen. Verdeeld naar finan cieringswijze bestond het aantal in die periode begonnen woningen uit 45.744 woningwetwoningen, 64.287 premie woningen en 21.418 ongesubsidieerde woningen. Voor de voltooide woningen waren die cijfers respectievelijk 47.068. 56-871 en 21.905. tagne, krijgen hun jaarlijkse schoonmaitt- borstels te l\jf in het kader van een schoonmaak - iste Franse stranden en badplaatsen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1