Zwemtop slaagde voor Münchentest VOOR UITENLAND „Koningin" Anke Europa's snelste Ook „fee" Hansje naar wereldtijd jELEVIIU Nacional willigt Ajax verzoek in Rousseau 52.7 sec. op 100 meter vrij Spanning werd Ina te groot Wybert sponsort prof-wielerploeg laarden de beste zwemvereniging Bokser Koopmans naar Duitse club Zeiljacht Belita 6de in Admirals M. Dommers sprong naar zesde plaats MAANDAG 2 AUGUSTUS Gehoord Nieuwe wylertploeg: alles d'rop end'ran. IUENOS AIRES De Zuid-' merikaanse voetbalbond heeft et verzoek van Ajax ingewil- om de limietdatum van 1 oktober voor het spelen van e beide duels om de wereld- eker tegen Nacional (Uruguay) laten vervallen. Dit heeft de oorzitter van de bond, Teofilo alinas, zondag in Buenos Aires leegedeeld. ARIJD Michel Rousseau heeft jdehs de Franse zwemkarhpioën- chappen in Parijs het Europees re- >rd 100 meter vrije slag gebracht 52,7 seconden. Het oude record ond reeds op zijn naam sinds 5 ptember vorig jaar, toen hij tij de Europese titelstrijd in Bar- dona tot 52,8 seconden kwam. (Van onze speciale verslaggever) EN HAAG Het is voor Ina ihwarzkachel allemaal te veel ge- Enkele weken geleden zege- erde Nederlands eerste vrouwelij- jockey in de volbloedderby met eopatra. Gistermiddag kwam dor voor hel eerst weer in de, Ina kwam met Cleopatra on- plaatst binnen. De spanning was ichijnbaar te veel geweest en niet meer in staat om in de andere rennen aan de start te rschijnen. De teleurstelling had ze ft kuhnen verwerken. OTTERDAM De firma „Wybert" rolgcnd jaar een uit jonge, lentvolle Nederlandse renners be lande prof-wielerploeg sponso- Ploegleider wordt Charles directeur-sportief van het itterdanis sportpaleis. De nieu- ploeg zal zich zowel op .■eg- als op de baansport toeleg- Ploegleider Ruys: „Wij betalen stuk voor stuk even goed, soms Ifs beter dan bestaande merken", iderhandelingcn zijn gaaande met im Bravcnbocr, Eef Dolman, Harry Harry van Leeuwen, Ben rs en Jules Bruessing. De fybert"-ploeg zal voornamelijk in derland en België gaan rijden. IN HAAG Naarden, de vereni- van Wil Bunschoten-Van eukelen is de sterkste vereniging bleken bij de Nederlandse zwem- mpioenschappen 1971. Het vorig was dat ZIAN, twee jaar gele- VZ_C Vlaardingen. Na de 97 ales van de Nederlandse kampi- ischappen is de eindstand: 1. arden, goud: 16 zilver: 6 brons: 6; Zian goud: 13 zilver: 18 brons: 13; AZPC goud: 11 zilver: 4 brons: 7: HPC goud: 6 zilver: 3 brons: 6; 5. lacht goud: 5 zilver: 2 brons: DEN HAAG Door de eindeloos boeiende recordjacht van de Amersfoortse zwem- koningin Anke Rijnders en de Naardense zwemfee Hansje Bunschoten is de „image" van het Nederlandse zwemmen weer sterk verbeterd. Voor de Amerikaanse coaches, die de wereldhegemonie van de Naarden- en de Carlislegroep met een glimlach in de herinnering opborgen en uitsluitend de aan dacht richtten op de Oosteuropese tijden, moeten na deze nationale kampioenschap pen in de Haagse zwemtempel „Overbosch" de ogen eindelijk open gegaan zijn. Het ge- De belangrijkste daarvan was de tijd van Anke Rijnders op de 200 meter vrije slag. Met 2.10.6 zette ze niet alleen een Nederlands record neer, maar on derscheidde ze zich ook als de snelste zwemster van Europa. De Oostduitse Wetsko is tot nu toe niet verder geko men dan 2.10,7. Wel een weelde voor Nederland, die jarenlang achterwege bleef. Het bewijs, dat ons land weer meetelt in het buitenland, kan reëel ge zien niet sprekender zijn. Het zwemfestijn van het afgelopen weekeinde, dat als de „all-in finales de eigenlijke, hoogtepunten van deze kampioenschappen dus, was aangekon digd, werd wat het moest zijn: één langgerekte recordjacht. Het verdriet van de enkeling, die afviel, zonk in het niet tussen de vreugde van de meerder heid. Voor zon triomfantelijk hoogte punt zorgde Hansje Bunschoten. Zij straalde een kracht en een regelmaat uit, toen ze bezig was aan haar race op de 400 meter vrije slag, waarvan ieder een onder de indruk kwam.» Goed zij mocht dan uiteindelijk nog geen aan spraken maken op 'r Europese record van de twee jaar oudere Italiaanse Cal- ligaris (4.31,9), maar haar optreden re sulteerde toch wel in 'n tijd (4.33.3) die er verrassend dicht in de buurt kwam. Trainster Wil Bunschoten-Van Breuke- len: „Zij ging beter af dan Calligaris. Voor de toekomst zit daarin het ge heim. Ais Hansje iets sterker wordt, iets meer kracht krijgt, moeten er nog betere resultaten kunnen komen". Voor het modern geschoolde adviseurs- team van de Koninklijke Nederlandse Zwembond waren deze prestaties hoog tepunten in een strak organisatieplan voor München, waar de coaches hele maal naar toe werken. Zij laten zich daarbij niet leiden door emoties of ver wachtingen, die misschien te hoog ge koesterd kunnen zijn. Voor de KNZB zijn de tijden van „Overbosch" niet meer dan „controle-uitslagen", die moeten aantonen, dat er een stijgende lijn in de prestatiecurve zit. Daarbij gaat men uit van de limiettijden van de afgelopen winter. De vier zwem- sters(mers), die niet in de kandidaten- ploeg waren opgenomen, maar op dit toernooi toch slaagden voor hun olympisch examen, worden scherp in de gaten gehouden. Het zijn Bert Bergs- ma, Wijda Mazereeu, Truus Zandvoort en Trudy Jansen. Nico van Dam: „Zij hebben een' mooie sprong vooruit ge maakt. Als coördinator Vos ze kan hel pen, zal hij dat ook zeker doen. Maar het is niet zo, dat ze zich in de kandi- datenploeg hebben gezwommen. Daar in zijn we met opzet zo voorzichtig om bij hen geen valse verwachtingen te wekken. Als we nu al gaan juichen, denken ze misschien dat ze er al zijn. En zo is het niet." RECORDJACHT Het ligt in de bedoeling de limieten van de afgelopen winter in oktober, na de Amerikaanse en de Oosteuropese kampioenschappen, op te trekken tot een olympische kwalificatie-eis. En dat er dan nog heel wat secondes van de meeste tijden af moeten, staat nu al vast. Hoe mooi de recordjacht van de meeste zwemmers ook Hikt, men moet de realiteit niet uit het oog verliezen. vaar, dat voor de Olympische Spelen 1972 in München van dit duo uitstraalt, werd gecon cretiseerd in negen gouden medailles voor Anke en elf titels voor Hansje. Conclusie van het optimistische adviseursduo Van Dam Schreurs: „Wij zijn op de goede weg, maar we moeten per sé realistisch blijven. De weg naar München duurt nog lang. Het belang rijkste van deze kampioenschappen was voor ons het feit, dat het principe: de tijden van een 25-meterbad deze zomer realiseren in een 50-meterbad, is uitgekomen. Met zelfs enkele briljante uitschieters." Ton van Klooster vestigde bijvoorbeeld een nieuw record op de 400 meter vrije slag heren. Toch was deze prestatie 4.15.3 of 1,2 seconde sneller dan zijn oude record nog niet voldoende voor het bereiken van de Münchenlimict. (4,14.7). Zo lag het met nog een ander record resultaat van Ton van Klooster. Op de 400 meter wisselslag knabbelde de Naardenzwemmer anderhalve seconde van zijn ..gouden" standaardtijd af (4.54.1). Toch blijft bet uitzicht op München voor dit nummer nog vér weg (4.51.9). Peter Prijdekker, de ZIAN-spe- cialist, is in dat opzicht fortuiplijker. Als de eerste, die op de 200 meter „vrij" onder de twee minuten kwam, voelde de Zuidafrikaanse Nederlander zich verplicht om weer. nu in de echte fi nale, te exploderen. Wat hij deed: met 1.59.4 was hij 0.1 seconde sneller dan zijn beste tijd. Zijn kandidatuur zou hij al gesteld hebben met twee minu- Voor een aangename verrassing zorgde de Amsterdamse Hennie Pentermann. Zij had dit toernooi in de schaduw van Hansje en Anke meegemaakt en vrijwel niemand achtte haar aan het einde van deze vermoeiende dagen nog in staat een serieuze aanval te doen op haar eigen record van 2.32,4; ook al haar prestaties in de halve finales daarbij in aanmerking nemend. Aangemoedigd door de verbazingwekkende tegenstand van de Enkhuizense teener Wijda Maze- reeuw moest ze echter wel met iets bijzonders uit de bus komen. Dat lukte: Pentermann 2.31.1 en Mazereeuw 2.33.1. Anke Rijnders kwam net niet aan een record op de 100 meter vrijslag toe. Zij had in de aanloop op dit titeltoer- nooi zo'n scherpe tijd van 1.01,2 (17 juli in Heiloo) neergezet, dat die moei lijk meer was te verbeteren. De evena ring ervan was echter een prestatie van jewelste. De Amerikaanse en de Euro pese coaches zullen echter zeker net zo verbaasd opkijken van de als twee de geëindigde Hansje Bunschoten, die 1.01.8 verwezenlijkte. Een wereldtijd voor een dertienjarige. Dat belooft dus wel wat voor München 1972, al geloven de insiders, dat de Olympische Spelen voor Anke Rijnders precies op het juis te moment komen en moet men af wachten of Hansje Bunschoten dan nog net niet iets te jong zal zijn. HANS DE BRUYN. rsoonlijk: Henny Pcntcrman (2.31.1): 800 m v Groen (2.28.9); er, Cora Schouten. Algcm crlandenwcdstrijt! Wj AMSTERDAM Rudi Koopmans, de Nederlandse amateur bokskampioen in het middengewicht, heeft zich aange meld als lid van de Duitse club „Rin- grei" uit Muelheim. Koopmans zal daardoor uit kunnen komen in de Duit se Bundenliga, waarvan zeven boks clubs deel uitmaken. Willy Schagen, de trainer van Koop mans: „Het is voor Rudi een uitstekende training. Hij ontmoet in Duitsland ster- ke tegenstanders en dat kan alleen maar een goede opbouw betekenen naar de Olympische Spelen.Ik ben erg gelukkig met zijn besluit. Hij krijgt nu j in elk geval zes wedstrijden tegen zeer sterke tegenstanders". I Verver ""cn^Je lob Sellout,en Anke Rijnders hijgt vrije slag, waarop zij bel COWES De eerste race in de strijd om de in de wereld der zeezeilers fel begeerde Admiral's Cup is in een grote triomf voor de Britten geëindigd. Drie van de eerste vijf geplaatste jachten in de 200 mjjl lange Channelrace, de eerste vn de vier wedstrijden voor de beker, voerden de Britse vlag. Achter deze jachten, waaronder dal van premier Edward Heath, wiens Mor ning Cloud derde werd, het Amerikaan- jacht Yankee Girl en het Australi sche Salacia eindigde het Nederlandse jacht Belita VII van Joop Bouman op de zesde plaats. Winnaar van de race werd het Britse jacht Prospect of Whitby. De cup, waarom voor het laatst werd gezeild in 1969, is in bezit van de Verenigde Staten. Welles-niiefes DE gang van zaken bij de aan wijzing van atleten voor de Europese atleliekkampioenschap- pen begint zo langzamerhand ridicule vormen aan te nemen. Gisteravond werd bekend dal Hans van Enkhuizen had besloten toch NIET aan de titelstrijd deel te nemen. De Amsterdammer motiveerde zijn besluit met de mededeling dat hij zijn schocn- ouders niet financieel aansprake lijk wilde stellen voor zijn reis naar Helsinki. Ondanks de toe zegging van de KNAC dat de twee atleten, die alsnog aan de Neder landse ploeg waren toegevoegd (Vm Enkhuizen en Haico Scharn) zonder financiële problemen kon den worden afgevaardigd, blijkt de zaak nu iets anders te liggen. De Unie heeft tóch beide atleten benaderd voor geldelijke steun. Beiden waren namelijk, voordat de KNAC dc voor hen gunstige uitspraak had gedaan, al bezig geweest zelf geld bij elkaar te brengen om naar Helsinki te kun de Unie dat dit niet op prijs werd gesteld. Gesponsorde atleten zaR men niet graag vertrekken, maar in dc vorm van een donatie kon alles geregeld worden. Toen Van Enkhuizen en Scharn echter hoor den dat zij alsnog waren geselec teerd, werden de pogingen nni een sponsor te v'ndcn gestaakt. De Atletickunie trad in contact met de sponsors. Voor Van Enkhuizen waren dat diens schoonouders Deze wisten, zo deelde de KN'Al' mee. van niets. Van Enkhuizen liet daarop via chef d'équipe Hans Koomen weten dat hij dan maar van deelneming afzag. Rond half 12 gisteravond heeft Van Enkhui/en :>an de voorzitter van de KNAU. Frits Jutte, meegedeeld dat hfj terugkwam op zijn eerder gedane uitspraak en WEL naar Helsinki zou gaan. Nu verklaarde de Am sterdammer dat hij bij het ver nemen van het feit dat zijn uit zending niet afhankelijk was van sponsoring door zijn schoonouders ..van een morele zorg verlost was" Het beoordelen waar in deze wel les nieteskwestie de schuldvraag ligt, is nogal gecompliceerd. Wat wel duidelijk is na deze hele affaire: het schort ten minste aan communicatie in de Atletickunie Fn dal is dan zacht uitgedrukt. Gniffelen IN de Nederlandse zwemwereld wordt gniffelend gesproken over de selectie-methodiek van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie voor de Europese kampioen schappen in Helsinki. Hoe bonter men het in deze bond maakt met allerlei onverantwoordelijke be slissingen, hoe liever het de zwem bond eerlijk gezegd is. Straks, als ook de KNZB aanklopt bij het Nederlands Olympisch Comité voor een subsidie-aanvrage, kan het nooit kwaad als „Helsinki" als voorbeeld gesteld kan worden. Hoewel op dit moment geen enkele reden bestaat om te doen vermoeden, dat óók de KNZB in een moeilijk parket komt, is het toch prettig te weten wat de KNAU nu doet. Wie kan het de KNZB eigenlijk kwalijk nemen, dat het daarom stilletje zo gentel? ||aken en ogen AAN de vóór-olympische planning van de Zwembond zitten nog vele haken en ogen. Onzekerheid behoeft er niet meer te bestaan over de opzet van de Nederlandse kampioenschappen. Het is de afge lopen week duidelijk gebleken, dat een toernooi van acht dagen veel vergt van het concentratievermo gen van de deelnemers- Misschien wel te veel?, hoorde men vaak. Het verdient daarom aanbeveling voor het volgende seizoen eens zijn gedachten te laten gaan over een splitsing van dit evenement. Wat is er op tegen om de all-infinales los te maken van de rest? Dit zou niet alleen de overzichtelijkheid van de voorbereiding op München ten goede komen, het zou boveh- dien tegemoet komen aan de wens van de KNZB-adviseurs om het hoogtepunt van het seizoen zo kort mogelijk voor de de Olym pische Spelen te programmeren. Het vergemakkelijkt de opdracht aan de trainers hun pupillen gereed te maken voor München. BOLZANO De Nederlandse schoonspringstcr Maricttc Dommers is zaterdag bij internationale wedstrijden in dc Noorditaliaansc stad Bolzano als zesde geëindigd bij hel springen van de 3-inctcr-plank. Dc overwinning ging naar de Tsjechische Olympische kampi oene Milena Doctsjokova. Bij dc heren won dc Italiaan Klaus Dibiasi. voor zijn landgenoot en grote rivaal Giorgio Cag- notto het torenspringen. De uitslagen: 1. Milena Doetsjokova (Tsj) 393.42 punten; 2. Christa Kohier (Odld) 387.30 punten; 3. Angelika Haus- ke (Odld) 383.97 punten; 6. Mariëtte Dommers (Ned) 351.33 punten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7