Ceidae Sowva/ni Commissie-Nelissen 900 miljoen wil OP RIJKSBEGROTING 1972: Scott heeft primeur als ruimteloodgieter Bezuinigen HAAGS ECHTPAAR LEED 3 SCHIPBREUKBII KATWIJK Apollo in aantrekking van maan Seinen en wissels vielen onverwach uit Luchtmacht redt opnieuw zeehondje „ZWART RIJDERS" KRIJGEN DUBBELE BOETE PIJNLIJKE Parijse kleding-unie IN BELEID Pleger aanslag op baby,s is mogelijk lid van personeel Porter volgt Bruce op Plof fles apengxacht 32, Leiden, postbus 11. teleloon 22244 - Giro 103003 Bark: Amro-bank N V Lo;«ien Directeur: drs. J. H- M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ,dver en ïes (exc. B.T.w.) 0,24 p. mm. Telefoontjes ƒ2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63. maand ƒ6,95, kwartaal ƒ20.65, Jaar ƒ80,15. Per post- Nederland 1: 19.05 62e jaargang, no. 18.451 DONDERDAG 29 JULI 1971 ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Eerst nog veel bewolking met vooral in het noorden van het land plaatse lijk buien. Vannacht hier en daar mist met minimumtemperaturen van omstreeks 14 graden. Morgen op de Aurum doc. over meeste plaatsen droog weer met zon nige perioden en maxima ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidelijke richtingen. OUSTON (AP-Reuter) Apollo-15-cominandant David annacht de eerste ruimteloodgietcr ter wereld ge- rorden. Een watertank in het diensteompartiment was lck- craakl en er dreigde een complete overstronfS^t ontstaan. Er moet gauw iets aan gedaan worden" riep bü r - r Hous- m. Houston gaf hem de raad om met twee tangen de ehloor- ijector aan te draaien en daarmee was het euvel verholpen, et geheel kostte wel twee kletsnatte handdoeken. lek voegt zich bij allerlei andere kleine ongelukken, raan deze Apolloreis zo rijk is: schakelaars die niet in rde zijn. kapotgesprongen meters en glassplinters die ge- richtloos ronddrijven en „gevangen" moesten worden voor schade zouden aanrichten aan het isolatiemateriaal, itussen hebben de maanreizigers nog een belangwekkend gperiment uitgevoerd. Zij zijn namelijk een uur lang ge- ünddoekt geweest ter bestudering van de lichtflitsen die orige astronauten bij herhaling waargenomen hebben. Aan- Radiobioloog Richard Benson liet in ruimtevaartcentrum Houston zien hoe de drie astronauten een uur lang een blind doek moesten dragen als onderdeel van het onderzoek naar de reeds door andere astronauten waargenomen lichtflitsen. manen wordt dat de flitsen eroorzaakt worden door kos- ische stralen, die het netvlies prikkelen of het hersendeel r het gezichtsvermogen zetelt. Zij telden zeker vijftig van flitsen en vermeldden intensiteit en hoek van inval. Scott eschreef ze ..also fje hoog op een donkere tribune zit en aan overzijde een flits van een fotolampje ziet De straling ordt op zichzelf niet schadelijk geacht bij korte ruimtereizen, ij lange reizen, bijvoorbeeld van een jaar of drie. kan even- i deel van de hersencellen vernietigd worden. i 6.26 t vanmorgen is de Apollo onder invloed gekomen van de aantrekkingskracht van de maan. De snelheid neemt dan geleidelijk toe van 3220 km/u tot 9173 km', met welke snelheid de Apollo langs de achterkant van de maan vliegt. Om 16.04 uur zou de raketmotor ontstoken worden voor een koerscorrectie. Om 21.05 uur vanavond gaat de raketmotor opnieuw en wel zeseneenhalve minuut lang aan om in de ge wenste baan om de maan te komen (104-313 km hoogte). Om 21.47 uur wordt de derde trap van de Saturnusraket afgesto ten. die dan op de maan te pletter valt en om 1.14 uur van nacht brengst een raketstoot de Apollo tot op een afstand van ruim vijftien kilometer van de maan. UTRECHT (ANP) De Spoorwegen ebben vandaag te kampen gehad met loringen in seinen en wissels 1>U Leiden n Gouda. Van half zeven tot acht uur morgens viel de beveiliging rondom et station in Leiden uit, hetgeen leidde it het opheffen van een aantal treinen a tot vertragingen van een half uur. {Vervolgens deed zich in Gouda een pring voor die cm acht uur intrad en In even over half negen uit zichzelf Brdween. Dit herhaalde zich van half en tot tien over half tien. Ook hier loesten treinen op de lijnen van Utrecht, Ier Gouda naar Rotterdam en Den Haag •orden opgeheven terwijl er tevens ver iagingen tot maximaal een half uur ont- ionden. NS-technici stellen een onder dek in naar de oorzaak. DEN HAAG (ANP) Na het over- engen van het door Jan Wolkers op Jttummeroog gevonden zeehondje, ;eft de luchtmacht gistermiddag op- euw een door de moeder verlaten iestje overgevlogen. Het zeehondje is -vonden op Terschelling. Kapitein iiskes, de vlieger van de luchtmacht- likopter, heeft het diertje afgeleverd de directeur van het Sovjetvliegtuig bij Calcutta neergestort CALCUTTA (A.P.). Een Russisch transportvliegtuig is bij de landing op het vliegveld van Calcutta neergestort. -Iet toestel had honderd Oostpaki- staanse vluchtelingen uit het grensgebied naar Centraal-India gebracht. De gehele bemanning van zeven kop pen is bij het ongeluk om het leven ge komen. Het toestel raakte in brand toen het de landingsbaan naderde. Per maand 40.000 treinreizigers zonder kaartje (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de boete voor „zwartrijders" verhoogd van 7,50 gulden tot 15 gulden. De reden van deze forse verhoging is het schrik barende aantal mensen, dat zonder geldig treinkaartje reist. Per maand worden de conducteurs in Nederland geconfronteerd met 40.000 treinreizigers, die geen kaartje hebben. Twee procent hier van is echt malafide en weigert al9nog een kaartje bij de conduc teur te kopen. Voor aeze categorie geldt nu de boete van 15 gulden, vermeerderd met de kosten van het treinkaartje. Volgens de N.S.-voorlichtlngsdienst komen veel mensen zonder geldig reisbiljet in de trein terecht, om dat ze geen tijd hadden om nog een kaartje te kopep of te laat tot de ontdekking kwamen, dat ze hun beurs thuis hadden laten liggen. Deze mensen zijn doorgaans wel bereid in de trein een kaartje te (Van parlementaire redactie) VOOR ENGELSE KUST Helikopter redt Nederlanders van brandende kustvaarder GREAT YARMOUTH (AP-ANP) Na Üf uur met hun stuurloos geworden tandende kustvaarder vpor de Engelse l«t te hebben gedreven zijn gisteravond Üf Nederlandse bemanningsleden van De Meppel" door een Engelse helikopter »n boord gehaald. ZU konden veilig an land gezet worden. De brand brak gistermiddag uit In de Ombuis van de 250 ton metende Meppel i verspreidde zich snel over het met Hnt geladen schip. De Engelse kust- techt ving de noodseinen op, die echter een plaatsbepaling van het schip bevat- tn. Juist toen werden de verbindingen «■broken. - De Engelse luchtmacht ging op zoek en het brandende schip na enkele uren r 40 km uit de kust bij Lowestoft Voor de reddingshelikopter was het iet moeilijk meer de vijf opva- in boord te halen. (Van i Prins Charles (22) van Groot-Brit' tannië was gisteravond de eerste troonopvolger van zijn land die een parachutesprong in zee heeft ge waagd. Tot grote opluchting van de militaire overheid en ongetwijfeld ook van zijn koninklijke ouders, plonsde hij veilig en wel in het zilte nat. Allerlei scheepjes lagen te wachten om de prins onmiddellij op te pikken alsof hij een astronaut was die terugkeerde van een reis naar de maan. Op de foto: prins Charles op weg naar het vliegtuig. Gevangenis directeur zet (onder invloed) cellen open MEXICO (A.F.P.). Stomdronken en schreeuwend „Leve Mexico en onze revo lutie", heeft de directeur van de gevan genis van Iguala in de Mexicaanse staat Guerrero, gisteren de gevangenen in vrijheid gesteld. Slechts vijf durfden de benen te nemen. Toen hij weer nuchter was, ontdekte de directeur dat hijzelf achter slot en grendel was gezet. HAMM (AP) Uit het onderzoek naar de mishandeling van een aantal hulpe loze baby's in de kraamafdeling van het ziekenhuis van Ha mm is gebleken dat niet acht maar elf baby's mishandeld werden. Men houdt er rekening mee dat de dader behoort tot het personeel van het ziekenhuis. In het ziekenhuis werd ontdekt dat een onbekende de schedels van vier baby's had gebroken en van vier andere baby's de armpjes had gebroken. De kin deren waren tusen de vier uur en a tien dagen oud. De officier van justitie van Hamm Heinrich Gerke. heeft vandaag meege deeld dat drie baby's, die reeds met hun moeders naar huis waren gegaan, op ver zoek van de ouders werden onderzocht. Gebleken was dat ook deze drie baby's schedelfracturen hadden, aldus Gerke. De ziekenhuLsautorifceiten hebben ge zegd, dat de baby's niet in levensgevaar verkeren. Slechts bij één kind zouden de verwondingen van blijvende aard kunnen Er is een beloning van 3000 mark uit geloofd voor inlichtingen die tot arresta tie van de dader leiden. verslaggevers) WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft William J. Porter benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie bij het Vietnamgesprek in Parijs. Por ter. die tot dusver ambassadeur in Zuid-Korea is geweest, volgt David Bruce op, die om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen. DEN HAAG Een Haags echtpaar heeft gisteren in de zee voor de kust van Scheveningen schipbreuk geleden. Nadat de schipper, de 26-jarige A. F. van Tienhoven, tevergeefs acht nood signalen had afgevuurd, dreef de houten boot naar het strand tussen Katwijk en Wassenaar en liep daar vast. Het echt paar wist zieh wadend In veiligheid te stellen. Het gezin was gistermorgen rond half 10 vertrokken vanuit IJmuiden voor een tocht over zee naar Scheveningen. Voordat men echter de havenhoofden bereikte, brak in volle zee de mast, ter wijl ook de motor afsloeg. De heer Van Tienhoven zette het an ker uit en vuurde tussen 4 uur en half 6 in totaal 8 noodsignalen af. Er kwam echter geen hulp opdagen om de man en de vrouw uit hun benarde situatie op het stuurloze schip, een torn-sloep, te verlossen. De heer Van Tienhoven be sloot daarna het anker te kappen en ziel naar de kust te laten drijven. De boot dreef af en strandde op eet bank tussen Wassenaar en Katwijk. De drenkelingen konden echter naai kust waden. Omstreeks half 8 meldden ze doornat in het politiebureau van wijk en vertelden hun verhaal. Nog dezelfde avond haalde de strandpolitie waardevolle goederen van het jacht. Vanmorgen zou men proberen 't scheepje >s te trekken. Achteraf bleek, dat de noodsignalen 'el zijn opgemerkt. Een lid van de Was- senaarse strandpolitie zag rond kwart 4 een aantal rode lichtkogels ter hoogte van de zee voor het strand bij Meiiendel. Hij alarmeerde de kustwacht in Scheveningen. Deze rukte met e reddingsboot uit maar kon het schip nood niet vinden. Met prachtige cape, broek en laar zen gaan de bruid en bruidegom van Esterel naar kerk en stadhuis- De Franse modekoning acht het kennelijk niet voldoende dat ze één worden van ziel en van gedachte. Ook uiterlijk is eenheid geboden. Unisex in bruids- en bruidegoms- klcding is de nieuwe mode. (Meer over de nieuwe Parijse najaarsmode elders in de krant) (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Toen winkelier Van D. in Geleen een fles frisdrank wilde pakken, sprong de fles met een klap uit elkaar. Hoewel de glasscherven rakelings langs zijn gezicht sprongen, werd hij niet gewond. Wel hield hij er een nat pak aan over, want de inhoud van de plof- fles kon hij niet ontwijken. DEN HAAG Een groot aantal pijn lijke en diep insnijdende maatregelen is nodig om de stUging van de rijks uitgaven binnen de perken te houden- Dat is een van de conclusies die de werkgroep-Nelisscn heeft getrokken in zijn nota voor kabinetsinformateur Steenkamp. De commissie-Nellssen be stond uit vertegenwoordigers van de drie grote confessionele partijen, de VVD en DS '70. Half juni heeft de commissie kabinetsinformateur Steenkamp geadvi seerd over noodzakelijke bezuinigingen in de komende jaren. Met het oog op het debat fci de Tweede Kamer volgende week over de regeringsverklaring, heeft minister-president Biesheuvel thans ook dit rapport aan de Kamerleden toe gezonden. Voor 1972 had de commissie-Nelissen voorgesteld voor ongeveer 900 miljoen gulden besnoeiingen in de rijksbegroting aan te brengen. Rekening houdend met een geldontwaarding van 4 per jaar, zouden die besnoeiingen in de volgende jaren als volgt doorwerken1973, 953 mil joen bezuinigen, 1064 miljoen in 1974 en 1057 miljoen in 1975. De door de werkgroep voorgestelde bezuinigingen betreffen vooral onderwijs en wetenschappen, verkeer en water staat, landbouw en visserij, alsmede cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. De bezuinigingen zijn nodig, om de stijging van de rijksuitgaven binnen de verantwoorde norm te houden (6 per jaar). Tevens wordt door de forse be snoeiingen mogelijk gemaakt dat tn de tweede helft van de kabinetsperiode na 1973 kan worden begonnen met het uitvoeren van „nieuwe taken", zoals die bijvoorbeeld in de verlanglijstjes van de confessionele partijen voor de verkie zingen waren opgesomd. In de nota van de commissie-Nelissen is er op gewezen, dat de uiteindelijke begrotingscijfers In de komende jaren wel eens ftkse tegenvallers te zien kun nen geven, waardoor het kabinet-Bies heuvel gedwongen zal zijn meer te be zuinigen dan nu kan worden vermoed. In haar sombere prognoses heeft de com missie ook al laten weten dat met de voorgestelde bezuinigingen tot 4 miljard gulden over de 4-jarige kabinetsperiode de problemen voor de minister van Fi nanciën zullen zijn opgelost. Mr. Nelis- sen. die de werkgroep leidde, heeft zich zelf als minister van Financiën dus „moeilijke tijden" voorspeld. Het „perspectief voor de begrotingen in de komende jaren wordt in hoge mate bepaald door de ontwikkeling van lonen en prijzen, aldus de nota van de werk groep. Zouden bijvoorbeeld de loons verhogingen in 1972 te fors uitvallen, dan zal nog meer het me» in de rijks uitgaven moeten worden gezet. Kwam de commissie-Nelissen tot een totaal van bezuiniging van 900 miljoen voor 1972. eerder had minister Witteveen voor 688 miljoen aan bezuinigingen voor gesteld. Maar de vertegenwoordigers van de huidige regeringspartijen in de com missie wilden tot grotere besnoeiingen komen om iets meer speelruimte te ma ken voor gewenste nieuwe uitgaven. „Illegale" brug in Staveren mag voorlopig blijven STAVEREN (A.N.P.). De zeven in woners van Staveren, die dinsdagnaciit een brug sloegen over de Assendelft in hun woonplaats, hebben niet voor niets gezwoegd. Hun „illegale" brug mag voor lopig tot 22 augustus blijven. De loco-burgemeester van Staveren heeft dit besloten na overleg met de gemeentearchitect, die het bouwsel aan een inspectie had onderworpen. Op 22 augustus komt Staverens burgemeester terug van vakantie. De Staverense ge meenschap, die gisteren de aanwezigheid van de brug uitbundig vierde en er veel vuldig gebruik van maakte, wacht rustig af wat er dan ten aanzien van het bouw sel beslist zal worden. Op Y pen burg zijn gisteravond zes nieuw benoemde staatssecretarissen uit Porto Ercole teruggekeerd. Zij rijn daar beedigd door koningin Juliana. Op de foto onder drie staats paraplu's van links naar rechts de staatssecretarissen Schelf hout. Kruisinga. Grosheide. Rit.-tkerk. mevrouw Van V eenendaal en Vonhoff. De zevende reeds benoemde staats- drs. T. Westerterp. zal later beëdigd worden. Als vice-voorzitter van het Europees Parlement maakte hij bm"~ t arriveerde juist deel uit i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1