Voorgestelde bezuinigingen 1972 voor Vakcentrales nemen hogere AOW in studie HARTCHIRURGIE GECONCENTREERD IN EEN CENTRUM c Wilson en Brown vechten oorlog uit RADIOACTIEF AFVAL ZAL IN ZEE WORDEN GEWORPEN NA LANDELIJK ONDERZOEK Advies Utrechtse stuurgroep Prins Claus op atoomschip Nog niet alle mosselen vrij Brits schip in Zeebrugge gereed Ook brons voor LGB 'er Peter Wolters DONDERDAG 29 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGlii. UTRECHT (A.N.P.) Bijna de helft van de leden, die bij het CNV, NKV en NVV aangeslot enzijn, hebben voorkeur voor een verhoging van de AOYV- premie, om daarmee de AOW te kunnen optrekken. Een kwart van de leden wil daarbij desnoods de kinderbijslag beperken. Daartegenover staat echter, dat 29 procent van alle leden over deze sociale verzekeringen geen mening wil geven. De landelijke gegevens wijken hiervan nogal sterk af, want nau welijks dertig procent van de gezinshoofden en alleenstaanden staan achter de suggestie de AOW te laten verhogen via een beperking van de kinder bijslag. Duidelijk is na het onderzoek van de drie vakcentrales wel, dat een groot deel van de Nederlanders veel voelt voor een verhoging van de AOW, liever nog, dan de kinderbijslagen te blijven optrekken. De resultaten van dit onder zoek zullen de vakcentrales in een nieuwe studie verwerken. Nederlanders, die een voorkeur uit spreken voor een bevriezing van de kinderbijslag (dertig procent) denken hierover toch verschillend. Een grote meerderheid van deze voorstanders spreekt zich uit voor bevriezing van de bijslag voor alle kinderen, de overigen denken hierbij alleen aan de bijslag voor het eerste kind. Andere resultaten van de enquête Zij die kinderbijslag genieten (en zeker degenen die voor twee kinde ren bijslag krijgen) hebben betrekke lijk veel voorkeur voor verhoging ling ti Vooral de leeftijdscategorie 3549 jaar heeft de voorkeur voor een ver hoging van de AOW-premie en ver zet zich tegen een beperking van de kinderbijslag. De categorieën be neden de 35 jaar leveren een voor keur voor beperking kinderbijslag op. Kleinere gezinnen hebben een voor keur voor een beperking van de kin derbijslag, terwijl de grotere huis houdens een verhoging van de AOW- premie bepleiten. Naarmate de schoolopleiding ruimer is, neemt de voorkeur voor een be perking van de kinderbijslag toe. De gezinnen met kleine kinderen hebben betrekkelijk veel voorkeur voor een verhoging van de AOW- werzicht van de omvangrijke ravage nadat bij Mecklar (West-Duitsland), zoals gisteren gemeld, een trein, door mtijdig omzetten van een wissel, uit de rails was gelopen. Wonderlijk genoeg vielen er geen doden, wel vijf entwintig gewonden. In Zwolle speelden PEC en DWS ge lijk: 3—3 (1—1). De treffers van DWS kwamen op naam van Dekker, Visser en Deijkers. Voor PEC scoorden: Flin- kevleugel (eigen doel). Stoffels en Hes kamp. In 's-Gravenzande won SVV met 21 (10) van de amateurclub van die naam. De doelpunten van SVV kwamen op naam van Dutina en v.d. Spek. Suske en Wiske: HET BROMMENDE BRONS LUCKY LUKE: In de schaduw der boortorens UTRECHT (ANP) De stuurgroep hartchirurgie, die de mogelijkheid van samenwerking op het gebied van hart chirurgie tussen het Academisch Zie kenhuis en het St.-Antoniusziekenhuis in Utrecht heeft onderzocht, adviseert één hartchlrurgisch centrum Utrecht als één zelfstandig geheel in het leven te roepen. Dit centrum moet zo snel moge lijk gaan functioneren. Er moet niet worden gewacht lot alle noodzakelijke regelingen voor structuur en organisa tie zijn genomen, omdat dit teveel tijd gaat kosten, hetgeen niet in het belang is van de (vele) hartpatiënten die be handeling behoeven. De stuurgroep neemt het risico alvast te beginnen zonder dat alles uitputtend geregeld is, maar die risico's moeten aanvaard worden. Wel zullen tevoren een aantal basisregels en afspraken moeten worden gemaakt. Nadat vorig jaar door het conflict rond de persoon van de Utrechtse hart chirurg prof. dl'. J. Wieberdlnk de splinternieuwe kliniek voor hartchirur- chie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht onbemand raakte, bracht een aanbod van het hartchirurgisch team van het Antoniusziekenhuis begin april van dit jaar uitkomst. Het team gaf te kennen de hartkliniek van het AZU te willen bemannen. Deze geste had het voordeel dat niet een indivlduele chirurg uit een team zou weggaan om in het AZU een nieuw team te formeren. Individuele leden van het hartteam van het Antoniuszie kenhuis waren al benaderd vooi een functie in het AZU. Men vreesde desas treuze gevolgen voor de continuïteit in dit team als een der leden een andere betrekking zou aanvaarden. Kort na deze unieke bereidverklaring werd eind april de stuurgroep hartchi rurgie geïnstalleerd in opdracht van de besturen van beide ziekenhuizen, het bestuur van de faculteit der geneeskun de in Utrecht en de curatoren van de Utrechtse Universiteit. Het advies van de stuurgroep is 1 juli gereed gekomen en gisteravond openbaar gemaakt. (Van t parlementaire redactie) DEN HAAG Hieronder volgt een op somming van een aantal begrotingsposten waarop de werkgroep-Nelissen wil be- Bij Onderwijs wordt de grootste bezui niging (120 min. over 1972 )verkregen door temporiscring scholenbouw voortge zet onderwijs. Opgemerkt zjj dat de af gelopen jaren dit bouwpotje nooit hele maal werd opgebruikt vanwege de ge spannen bouwmarkt. Afschaffing van de taakuren voor leraren bH het midderbaar onderwijs gaat niet door. Dit plan. op brengst 27 min., stond wel ln de stroef- cfjfernota, maar is niet overgenomen door de werkgroop-Nelissen. Wat wel voorgesteld wordt is: Grotere klassen lager beroepsonderwijs, kortoere schoolweek (nu 32 lessen) in hel middel baar onderwijs, grotere groepen en meer cursusuren per leider ln het vormings werk, meer schoolgeld voortgezet onder wijs, verdubbeling kleutergeld, hoger col legegeld, lagere studietoelagen voor stu denten, afschaffing hospttanten- en men toren verg x-ding, geringere groei perso neelsbestand universiteiten, herstructure ring investeringen wetenschappelijk on derwijs (onder meer vanwege verkorting studieduur volgen® Posthumus). Enige bezuinigingen worden op ver schillende ministeries verkregen door de salarissen van sommige functionarissen voortaan uit de begroting voor ontwikke lingshulp te betalen, (De begrotingspost ontwikkelingshulp werd de laatste jaren nooit geheel uitgegeven). Op Sociale Zaken worden de uitgaven stijgingen gedrukt door: afschaffing loon- garantleregpling en afschaffing algemene premiespaarwet. Op Economische Zaken zal minder worden gedaan aan export voorlichting en aan subsidiëring van toe ristische accommodaties. Op Buitenlandse Zaken moet de bui tenlandse dienst met een kleinere groei van de uitgaven dan voorheen genoegen nemen, door minder recepties, minder riante behuizing, goedkopere dienstauto's e.d. Verder wordt een groter stuk van de normale uitgaven voortaan als ontwikke lingshulp beschouwd. Grote bedragen komen vrij bij Verkeer en Waterstaat door kalmer aan te doen ln bouw en vernieuwing van scheepvaart wegen en havens, geen subsidies te geven in bestrijding watervervuiling, een nieuw soort wegenfonds in te stellen, en minder snel nieuwe wegen te bouwen. De „smeer pijp" krijgt volgend jaar ook minder dan aanvankelijk de bedoeling was, maar dat gebeurt op technische overwegingen die de genomen principebeslissing niet aan- BIJ Volkshuisvesting gaat de Rijksge bouwendienst het kalmer aan doen. Ver der wordt de rente voor woningwetwo- ROTTERDAM (A.N.P.). Prins Claus heeft gistermiddag een vaartocht met het Duitse atoomschip „Otto Hahn" gemaakt, dat deze week voor het eerst op bezoek is in Rotterdam. Ruim honderd genodig den, vertegenwoordigende wetenschap, scheepvaart en overheid, maakten de De vaartocht ging van de Parkkade in Rotterdam naar Hoek van Holland, waar het schip buitengaats draaide en terugkeerde. De tijdelijke opvarenden waren zeer enthousiast over de tocht, ofschoon mist en regenbuien verblijf op het dek niet toestonden. Eind deze week vertrekt de „Otto Hahn" weer uit Rotterdam. Midden augustus zal het 15.000 ton metende atoomschip even terugkeren om erts te lossen uit Mauretanië. „Dan zal het be zoek als een routinegeval worden be schouwd", aldus een van de bemannings- TOM EN MARIE-ANN en de bankrovers van half acht BERGEN OP ZOOM (ANP). Van de verwaterplaatsen in Zeeland mogen weer I mosselen worden verzonden naar de con sumenten. Ze moeten echter wel afkom stig zijn uit de Waddenzee, omdat mosse len van de Zeeuwse kweekpercelen nog niet geheel veilig worden geacht. Er is wel een vrij redelijke kans dat zeer bin nenkort ook de handel in deze mosselen zal kunnen worden vrijgegeven. Het „mosselkantoor" van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten in Ber gen op Zoom heeft dit vanmorgen ver nomen van het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Britse toetreding tot EEG (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sedert gisteravond is het hier oorlog tussen de socialistische voor- en tegenstanders van Britse toetreding tot de EEG. Labourleider Wilson werd in een nieuwsuitzending van de commerciële televisie ge- interviewd over de beslissing van zijn partijbestuur om de toetredings voorwaarden, die de conservatieven verworven hebben, af te wijzen. De gewezen socialistische premier ontkende met klem de bewering van zijn EEG-gezinde partijgenoten lord George-Brown, Roy Jenkins en George Thomson, dat zijn regering de huidige toetredingsvoorwaarden ook aan vaard zou hebben. Lord George-Brown heeft dit „een erezaak" genoemd. Wilson zei gisteravond spottend: „Iedereen kent die ouwe George en weet wat hij waard is. Het land zou armer wezen, als we hem niet hadden". „George mag zijn eigen oordeel ver kondigen, maar hij vergeet, dat Labour in 1967 een toetredingsaanvraag inge diend heeft, die steunde op de voorwaar de, dat een permanente regeling of een regeling voor tenminste de duur van een generatie getroffen moest worden be treffende de invoer van goedkope voe dingsmiddelen uit Nieuw-Zeeland. Deze voorziening werd door George en mijzelf ondertekend. Zij vormde de basis van onze toetredingsaanvraag". Onmiddellijk na de nieuwsuitzending verklaarde lord George Brown boos, dat hij helemaal versteld stond. ,,Ik kon mijn oren niet geloven", zei hij. „Wilson vertelt kletspraat. De be slissing van ons kabinet werd helemaal anders genomen. Het advies van Wilson en mijzelf luidde, dat onze regering een onvoorwaardelijke toetredingsaanvraag moest doen. Wij voegden er aan toe, dat naar onze mening een bevredigende op lossing gevonden zou worden voor het Nieuwzeelandse probleem. „Het kabinet gaf ons toestemming om deze weg te volgen en ik ging de beslissing in naam van de regering bekendmaken in Den Haag. Voor mijn part mag dit besluit van ons kabinet gepubliceerd worden". In het Interview weigerde Wilson te verklaren, of hij Groot-Brittannië uit de EEG zou doen treden, als Labour op nieuw aan het bewind was. Hij sprak echter wel de mening uit, dat een lid staat heel wat kan doen om het laken naar zijn kant te trekken: „Kijk maar eens hoe wijlen president De Gaulle Frankrijks wil opgedrongen heeft aan de vijf", zei de Labourleider. Zijn partij maakt plannen om een grote nationale propaganda-actie tegen Britse toetreding tot de EEG te ontketenen. ZEEBRUGGE (AP) In Zeebrugge is gisteren een treinconvooi met nucleair afval van de reactorcentra van Mol (Bel gië), Petten (Nederland), Engeland Zwitserland aangekomen. De lading met het Britse vrachtschip Topaz n: de Golf van Biscayc worden gebracht waar zij in zee zal worden geworpen. Een functionaris van hel Belgische in stituut voor volksgezondheid, hygiëne en epidemologie, verklaarde dat het een De lading bestaat uit laagactieve iso topen, die voor het vervoer volgens in ternationaal voorschrift in met water op gevulde metalen bussen waren gestopt, die met teer luchtdicht zijn gemaakt. De isotopen blijven hooguit drie maanden radioactief. De lading is vandaag aan boord van de Topaz gebracht. Het schip vertrekt aterdag, In totaal zal zo 4000 ton radio actief afval in de Atlantische Oceaan worden geworpen. In 1967 is 11,000 ton radioactief afval met een radioactiviteit van 8000 curie neergelaten in de Atlantische Oceaan op een diepte van 5000 meter. In 1969 werd 9000 ton afval met een radioactivi teit van 22,000 curie in zee gestort. Beide operaties zijn met succes verlopen. ningenleningen hoger (wat overigens pas over vier jaar een besparing oplevert). Bij CRM wordt gedaan aan aankoop van natuurterreinen. De Wereldomroep blijft betaald worden uit de omroepbijdragen. Justitie moet de uitgavenstijging voor de kinderbescherming beperken. Op het poiitie-apparaat kan volgens de de werkgroep-Nelissen bezuinigd worden door verdere Integratie van rijks, en ge meentepolitie en door mogelijk meer sa men te werken met de B.B., waarbij het materieel efficiënter kan worden benut. Verder wordt voorgesteld te bekijken of de leeftijd voor functioneel leeftijdsont slag kan worden verhoogd. De ambtcnarenspaarregelingen worden afgeschaft. Het aanbal vacatures op de departementen wordt ultimo 1971 gehal veerd. Het wetenschapsbudget moet de komende Jaien 12 min. beneden de oor spronkelijke plannen uitkomen. Enkele voorstellen uit de streefcijfer nota van Witteveen zijn door de werk groep-Nelissen verworpen. Daaronder is de bezuiniging op de sociale werkplaatsen De werkgroep vindt het nog te vroeg nu al te zeggen hoeveel dat gaat opleveren, aangezien een commissie van ambtena ren nog bezig is deze zaak te bestuderen. Verder zal niet worden bezuinigd op schadevergoeding vanwege voorlopige de tentie. Ook de bezuiniging op de subsi dies voor de middenstand (subsidies aan instituten, onderzoek en voorlichting) gaat niet door, evenmin als de verlaging van de rijksbijdrage aan de pensioen fondsen In de mijnindustrie. DEN HAAG Na Renée Platje heeft ook Peter Wolters een snel stijgende iwemcarrlère gisteren bij de Neder landse kampioenschappen bekroond met een bronzen medaille. In een vloeiende stijl legde Peter Wolters de 200 m. schoolslag voor jongens onder de 16 jaar af in een persoonlijke recordtijd van 2.51.7, waarmee hij een derde plaats voor zich opeiste. In de series maakte de laconieke LGB-er een tijd van 2.58.7, waarmee hij zich als vierde voor de finale plaatste. Bijzonder snel ging het op de 100 meter vlinderslag. Ondanks een per soonlijk record kon Renée Platje zich met een tijd van 1.20.3 niet plaatsen voor de finale. Een kringrecord voor dames, 16-jarigen, was een verdiende bekroning voor deze fraaie prestatie. De laatste bronzen medaillewinnaar op de schoolslag, Peter Wolters, kon zich op de vlinderslag ook niet in de voorste gelederen plaatsen. Na 100 me ter vlinderen werd de elektronenmeter op 1.15.9 stopgezet. De derde pupil van Rob Schouten, de schoolslagspecialiste José Neuteboom, stelde enigszins teleur op de 200 meter schoolslag, die zij in 3.12.6 overbrugde, geenszins voldoende voor het bereiken van de finale. Henri Buitenzorg en Hoss Westlandia naar E.K. draven Aarhus WASSENAAR Voor de vijfjarige dravers was het gisteren een min of meer belangrijke dag. Zij liepen voor een plaats uit de strijd om de Europese titel die over tien dagen uit het Deense Aarhus wordt gehouden. Nu was het wel zo, dat de uitslag niet absoluut bepalend was voor uitzen ding. Maar het N.D.R. zal zeker wel rekening houden met de slag van giste ren, temeer daar rechtsom werd gelo pen. En dat gebeurt in Aarhus ook. De winst ging gisteren op Duindigt naar Henri Buitenzorg die makkelijk voor Hoss Westlandia. Higgens en Hea Alkestla VE bleef. Waarschijnlijk gaat Hoss dus met Henri naar Aarhus. De twee eerste paarden starten in Aar- In de eerste koers viel een heel grote verrassing, verzorgd door Jupiter D die nog weinig presteerde maar nu erg flink doorstapte. De toto gaf de volgers van deze winnaar de plezante cote van tweehonderd gulden voor ieder gespeeld guldentje. Fire Bird W bood alle tegenstand die hij uit zijn sterke lichaam kon halen, maar de eindsprint van Gunnar Dear was hem toch te machtig. Maria Poort won ook de tweede koers waarin zij reed met Illija Kuryakin, nu echter na veel spanning. De uitslagen van woensdag op Duindigi gehouden draverijen en rennen: Zweden- prijs 2000 m.: met autostart. Jupiter D (T. Oudshoorn) 2.55.7 1.27.8,2. Joris Six, 3. Jubar Ooktree. Toto wlnn 201,30 pl. 18,60 1,80 2,1 trio 1932,30. Noorwegen prijs 2140 Jericho L, 3. Jungfrau. Toto wlnn 1,70 pl. 1,20 2,2 kopp. 6,10. Denemarkenprijs 2000 m.: met autostart. 1. Idylle Miss (M. v.d. Togt) 2.48 1.24. 2. Idool Buitenzorg. 3. Hllma. Toto wlnn 1,90 pl. 1.20 1.80 1.50 kopp. 3,70 trio 42.-. Looc mopprtjs ca 2150 m. (ren). 1. Honeysuc kle Rose (H. v.d. Kraats) e2.20.8 2. Heros, 3. Inldan Cresls. Toto wlnn 3.- pl. kopp. 3.90. Oostenrljkprljs 2140 m.: 1. Gunnar Dear (G. v. Eykelenburg) 2.58.4 1.23.4 2. Fire bird W, 3. Eberdine Th. Toto wlnn 1.70 pl. 1,10 1,30 1,60 kopp. 3,20 trio 17,70. Frankrljkprljs 200(1 m.: Met autostart. 1. Granda (W. Strooper) ?l_G?nJ!r,?ue Belwln' 3- Franci- ilüja kuryakfrf (Mej. leprijs 2120 i 1 Pl- kopp. 2,60 trio 6.70. Duitsland prijs 5 1. Ireland (G. Onrust) 3.37.2 1.25.5, 2. Ida S, 3. Favera. Toto wlnn 2,30 pl. 1,80 2,60 4,00 kopp. 3,60 trio 547,70. Kartourprijs ca 2000 m. (ren). 1. Accclcrandn (E. Schelkl) 2.15.5, 2. Frances 3. Jolly Joker S. Toto wlnn 3,80 pl. ipioensprljs Buitenzorg 2100 m.80MetOIautostart (J. Wagenaar Jr) 2.51.3 11.6. 2. 1 nn 1,1( Su 2,20

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11