Evelyn Barge c.s. schuldig bevonden BETERE HUTTEN IN GAZAKAMPEN BREIN STAATSGREEP Communistenleider in Soedan opgehangen Grootse ontvangst wordt voorbereid Chanels geest zweeft "over Parijs Nog geen verplichting vaccinatie Bezoek koningin en prins aan Indonesië Surséance voor Grolsectie van GKU Het Hamerken klopt niet meer bE iENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSE COURANT linl (Van o e moderedactie) fARIJS Bijna twee uur lang heb- ve een zanggroep horen kwelen wachtten op de zon om weer te Ihijnen, wachtten op een droom.... hebben het eveneens gedaan en de lucht meer dan 100 pet jochtigheid bezorgd door de transpira- Cardin weet van geen ophouden. I heeft al zijn collecties weer bo- (engehaald en er ideeën uil geput, vorig seizoen herhaalde hij de schouders door vierkante, recht- oekige. ovale of raglanopgestikte taalstukken te gebruiken bij zowat lie modellen. iani Ice., opvallend waren bepaalde leurverwerkingen, vooral voor cock- il. Bijvoorbeeld een geel satijnen admuts. een mauve sjaal op een leenrood satijnen japon en daaronder ronsgroene kousen en schoenen. ïaar de mode van Cardin wil heeft vele mogelijkheden. U onder meer van 's morgens tot avonds laat een zwarte gebreide kiinuts dragen en vergeten dat er aar op uw hoofd staat. Daarbij komt en zwart eventueel een wijn- kattepak met rolkraag en aarop draagt u wat u wenst. Kies i wildlederen of een wollen elke lengte, hang er een nouwloos vestje overheen, drapeer er schuingeknipte cape over die een zijde langer doorhangt dan angs de andere, schuif uw hoofd door a stola-opening of een kazuifel, en kunt overal terecht op Cardinma- >r, mits het kattepak eindigt op edere broekspijpen. Wat bovenaan edragen wordt is uit kleurig tweed, ilaid of Schotse wolstof. Een applausje zwart vest, waarvan de traag omgevormd was tot twee grote lorbeschermers, rechtop staande. Een de cirkels opgefleurd door een :ode anjer. Al deze dingen doen denken aan de ichildknapen van destijds en sommige De echte Chanelstijl voerde Gaston Berthelot door in dit ensemble van witte en grijze tweed. Het geheel wordt gecompleteerd met een witte blouse, witte vilthoed en gouden kettingceintuur. inzetten bij mantelvesten Bruidentijd Of Cardin een reeks toekomstige brui den bij zijn klanten telt, hebben we niet gevraagd. Het zou kunnen; het slot van de voorstelling bestond uit zeven verschillende bruidjes, zeer ro mantisch en mooi om te meeste journalisten en 1 er echter geen weet v lang voordien de sau Misschien ondergaan ze zoen hetzelfde lot als o collega's van de Herald Tribune, de Figaro en andere bladen die bij St.- Laurent gewoon een „njet" kregen tot de show. Hun januariverslag was te moorddadig, vonden de verantwoorde- Bij Cardin van 's-morgens vroeg tof 's-avonds laat een zwarte gebreide skimuts lijken. Of die er voordeel uithalen, betwijfelen we. Mile Chanel is dood en begraven, maar haar geest zweeft over de col lecties. Vanzelfsprekend nergens zo waarneembaar als in haar salons. Claudine Auger, de prinsessen van Luxemburg, de tientallen chanelgekle- de voornamen uit Parijs en elders en de journalisten, konden hun ogen ver lustigen aan de typische chaneltail- leurtjes belegd en gedragen boven de witte bloezen met artiestenstrikken of dassen. Berthelot heeft voorzichtig ge poogd iets van zichzelf door te geven. Er waren gesloten schoenener wa ren vele hoeden. Er was geen enkele catogan te bespeuren, en bepaalde tailleurs verborgen onder de vesten een overgooierkleed op de witte bloes jes. Wie een chanelmodel bezit, kan dus nog enkele seizoenen met gerust gemoed rondwandelen. Enkele details U hebt gelezen dat er tweed is. Heel veel Schotse ruiten, mohair, zachte kasjmir en flanel komen eveneens op het podium, met wolkrip, wollen geor gette en mousseline. Voor de avond is er fluweel, tafzijde, krip, mousseline, sluierstof en heel veel lamee. Balmain houdt van sombere tinten, Dior heeft veel rood, oranje, bruin in de collectie. Chanel laat de lichte tinten niet varen die hier steeds opgang maakten. Onnodig te onderstrepen dat de Cha- nellengte de grootste triomfen viert, in tegenstelling met Italië zijn er niet zoveel pantalonpakken en om u even te laten glimlachen kunnen we nog vertellen dat de kappers voor volgen de winter weer haarkammen en ba retten voorspellen. Niet alleen voor de dames. Alexandre, kapper van de grootheden en vorstinnen, droeg zijn langere mannelijke lokken netjes sa mengehouden in een kleine baret. Alfred Hitchcock, de wereldvermaarde „master of suspense" kan het filmen nog steeds niet laten. Gisteren is hij in de Londense Covent Garden met de opnamen begonnen voor zijn 52ste film „Frenzy". Met „Frenzy" is Hitchcock na een afwezigheid van 21 jaar weer terug in zijn moederland om er een hete film te maken. Zijn laatste compleet Engelse film was Jamaica Inn". Frenzyheeft hoe kan het anders bij Hitchcock een lustmoord met wurging als onderwerp. LYDDA (Reuter-ANP) Dc militaire rechtbank in Lydda heeft dinsdag drie •eden van een voor het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" werkende Franse sabotagegroep schuldig bevon den aan het in Israël binnensmokkelen v»n explosieven en het opblazen van openbare gebouwen in Hiafa en Tel- Aviv. De straffen zullen later worden opge- •egd. Het zijn de 26-jarige in West- Duitsland geboren Evelyn Barge en de uit Marokko afkomstige zusters Nadia 126) en Marljne (21) Basjir Bardali. De zaak tegen het Franse echtpaar Pierre (69) en Edith (60) Buchalter is vandaag voortgezet. Zij hebben ver klaard niet schuldig te zijn. De onderwij zeres Evelyn Barge, die het brein van deze Franse sabotagegroep wordt ge noemd. was in 1970 betrokken bij de aanslag op de Gulf-raffinaderij bij Rot terdam en bij de kaping van een Ame rikaanse Jumbo-jet. Tijdens het proces heeft zij verklaard aan het ten laste gelegde schuldig te zijn. De gezusters Bardaly bekenden in tranen dat zij uit Parijs naar Israël gekomen waren als saboteurs voor het Volksfront. Het vijf tal werd op 11 april gearresteerd toen zij met valse paspoorten Israël binnen kwamen. Van onze correspondent GAZA Israël is begonnen met het neerhalen vm hutten in vluchtelingen kampen en het scheppen van betere accommodaties voor de Arabische vluch telingen, die uiteindelijk in permanente woningen kunnen worden omgezet. Omdat Israël binnen de regels van de UNWRA (de VN-organisatie die de vluchtelingenkampen onder haar hoede heeft) moet blijven, zijn „in het belang van de veiligheid" vorige week bull dozers begonnen ruimte te maken voor brede wegen door de grootste kampen van Gaza. De hutten, die in de weg staan, worden neergehaald en de ont heemde gezinnen krijgen betere hutten, die door de UNWRA zijn gebouwd en door Israël zijn betaald. Er is reeds verzet gerezen tegen het plan. Hoewel de meeste woningen van de vluchtelingen niet meer dan krotten zijn, zijn sommige in de laatste 20 jaar achtenswaardige onderkomens geworden. Vorige week demonstreerden gezinnen, die dergelijke woningen hadden verloren, buiten het kantoor van de UNWRA. Ze beweerden dat ze nergens heen konden. Maar de Israëlische functionarissen hebben verklaard, dat elk uit him huis gezet gezin een alternatiece accommoda tie is aangeboden, hetzij in een der kam pen, hetzij in Gaza-stad of El Arish. De gezinnen is voorts een schadevergoeding aangeboden voor de verbeteringen die zij aan hun oude woningen hadden aan gebracht. Als tweede bezwaar werd aangevoerd, dat de verhuizing van vele kilometers het moeilijker zou maken om naar het werk te gaan. Functionarissen hebben echter beloofd, dat niemand zijn baan zal verliezen en dat voor transport wordt gezorgd. De nieuwe hutten zijn niet luxueus te noemen. De Israëli's hebben de hutten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog steeds bestaat geen verplichting om bij binnenkomst van Frankrijk vanuit Spanje en Marok ko in het bezit te zijn van een bewijs van vaccinatie tegen cholera. Vorige week maakte het Franse ministerie van gezondheid dat deze verplichting vanaf 4 augustus zou bestaan, maar deze me dedeling werd even later door de mi nister Robert Boulin zelf tegengespro ken. De beslissing moet worden geno men in de Franse ministerraad, en wei nigen verwachten dat de verplichting zal worden gesteld. De reisbureaus in het westen van het land ontkennen veel annuleringen te hebben gehad, hoewel in de dagbladen hier en daar wordt geadverteerd met bijzondere aanbiedingen, die het gevolg zin van annuleringen. Van veel onrust is geen sprake geweest; wel zijn er, vooral ook bij de ANWB, veel vragen gesteld over de noodzaak of wenselijk heid van een vaccinatie. De ANWB geeft als antwoord dat de noodzaak niet bestaat, maar dat bij een bezoek aan Zaragoza en omgeving, waar de chole- ra-gevallen zich hebben voorgedaan, vaccinatie wenselijk is. echter zo gebouwd, dat er ruimte is voor uitbreiding in de toekomst. Iedere groep hutten heeft nu stromend water en toiletten. Sommige plaatselijke bewoners en UNWRA-functionarissen.zijn nogal scep tisch over het plan, voornamelijk door de enorme omvang van het. probleem. De nieuwe hutten kosten elk 1044, Volgens de functionarissen zijn meer dan 15000 woningen aan verbouwing toe. Pogingen om industrieën te vestigen in de Gazastrook zijn nog nauwelijks van de grond gekomen, en het valt te be twijfelen of het een oplossing is om het gebied een arbeidsreserve te laten zijn KARTOEM (Reuter) De 48-jarige leider van dc Soedanese communistische party, Abdel Khalek Mahgoeb. is vol gens officiële mededeling woensdag in de gevangenis in Kartoem opgehangen. HU was gisteren ter dood veroordeeld op beschuldiging het brein van de mislukte staatsgreep van vorige week geweest te zUn. Het proces tegen Mahgoeb was maan dag in een openbare zitting van het militaire tribunaal begonnen. De com munistische leider verklaarde zich op alle drie hem ten laste gelegde punten on schuldig. Voor het begin van de zitting van dinsdag had hij tegen journalisten gezegd dat hij de aanklacht eerst kort voor het proces had ontvangen. Voor het voorbereiden van zijn verdediging had hij daardoor slechts een uur de tijd ge had. De openbare aanklager legde twee lijsten over met namen met mensen met wie de communisten na de staatsgreep een regering hadden willen vormen. Volgens Mahgoeb bewezen deze lijsten niets. Iedere partij bezit lijsten met na men van mensen die mogelijk in de re gering zouden kunnen worden opgeno men. Ook in 1969 bij de staatsgreep van El-Nimeiry had een dergelijke lijst be staan, zo zei hij. Majigoeb herhaalde steeds dat hij met de deelnemers aan de staatsgreep op geen enkele wijze contact had gehad. „Ik wist dat er in het land ontevredenheid heerste, maar ik heb de staatsgreep niet georganiseerd", aldus Mahgoeb. Het verhoor van de communistische leider draaide steeds op een heftige woordenwisseling uit. Na ongeveer drie kwartier besloot de president de zitting te schorsen. Daarna werd het proces achter gesloten deuren voortgezet. Er zijn nu veertien mensen In Soedan ge- executeerd. Vier communistische partijen uit de Arabische wereld hebben een veroor deling uitgesproken over „het vergieten van het bloed van vrijheidsstrijders" in Soedan, en daarbij de steun gevraagd van alle voorstanders van vrijheid en gerechtigheid in de wereld. De oproep kwam voor in een gezamenlijke verkla ring van de communistische partijen van Libanon. Jordanië, Syrië en Irak. Ook Rusland hekelt de communistenjacht in Soedan. DJAKARTA (AP) In Indonesië bereidt een grote ontvangst voor als koningin Juliana daar eind augustus aankomt voor een staatsbezoek. Rege ringsbureaus z(jn druk bezig met de voor bereiding van een koninklUke ontvangst. Het statige door de Nederlanders ge bouwde paleis Istana Merdeka, waar de koningin en prins Bernhard zullen logeren, wordt geschilderd en gedeelte lijk vernieuwd. Op het programma staan tal van kleurrUke ontvangsten met dansgroepen uit alle delen van de Archipel. De jonge republiek, die in 1949 een jaar nadat Juliana koningin werd on afhankelijk werd, wil tonen dat de animo siteit voor en na de vrijheidsstrijd is ver geten. Indonesië is er echter evenzeer op gebrand te tonen dat het geslaagd is als onafhankelijke staat en dat het land thans op voet van gelijkheid met het vroegere „moederland" staat. Ofschoon de uittocht van de Neder landers reeds direct na de tweede wereld oorlog begon, bestaan er nog steeds speciale relaties tussen beide volken. Verscheidene leden van de Indonesische elite hebben Nederlandse echtgenotes of Nederlands bloed in hun aderen. Het is nog steeds bon-ton om de kinderen in Nederland te laten studeren en veel mensen, zoals generaal Hugeng Imam Santoso, de commandant van de nationale politie, spreken nog steeds Nederlands. Een hoge regeringsfunctionaris zei: „Wij hopen dat het bezoek voorgoed de obstakels, die steeds nauwere betrek kingen in de weg staan, zal opruimen". Hij verzekerde dat alle mogelijke voor zorgen genomen zullen worden om in cidenten te voorkomen. De veiligheids voorzieningen zullen streng zijn, maar het programma zal de koningin toch in staat stellen zoveel mogelijk te zien. Het programma voor het bezoek aan Djakarta van 26 tot en met 28 juli om vat een bezoek aan president Soeharto, een staatsiebanket, een bezoek aan me vrouw Soeharto, een culturele avond, een ontvangst voor de Nederlandse kolo nie en een bezoek aan de Nederlandse school en misschien aan enige Neder landse hulpprojecten. Op 29 juli zullen de koninklijke gas ten en hun gevolg van een twintigtal functionarissen en 60 journalisten naar Hogor, 65 km ten zuiden van Djakarta, rijden. Zij zullen daar een van de groot ste botanische tuinen ter wereld, de vroegere ,,'s lands plantentuin" bezoe ken. Verder staat op het programma een bezoek aan het door de Nederlanders gebouwde zomerpaleis waar wijlen pre sident Soekarno zijn weekends door bracht met zijn tweede vrouw Hartini. Dezelfde dag wordt doorgereden naar Bandoeng, de z.g. bloemenstad. Na een officiële ontvangst zal overnacht worden in het paleis van de gouverneur. De volgende dag volgt een bezoek aan de krater Tangkoeban Prahoe even bui ten Bandoeng, waar een culturele avond gehouden zal worden. Op 31 juli vliegt het koninklijke ge zelschap naar Djogjakarta, de baker mat van de Javaanse beschaving. Tijdens het tweedaagse verblijf zal de Boroboe- doer, daterend uit de achtste eeuw en het nabij gelegen Prambanencomplex van Hindoutempels worden bezocht. Van Djogja vliegt het koninklijke gezelschap naar Bali voor drie dagen ontspanning en rondkijken zonder for meel programma onder de warme tro pische zon. Terwijl de koningin op Bali is zal prins Bernhard een afzonderlijke reis naar Sumatra maken met een be zoek aan het imposante Tobameer. Het koninklijke paar keert op 4 augus tus naar Djakarta terug voor een formeel afscheidsdiner met Soeharto alvorens de morgen daarop naar Nederland te vertrekken. Met de handen op de rug gebonden wordt de Inmiddels ter dood ver oordeelde en terechtgestelde secre taris-generaal van Soedanese com munistische partfj Abdel Khalek Mahjoeb, naar het militaire hoofd kwartier in Kartoem gebracht. Daar nam president El Numeiry hem een verhoor af. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De Grolsectie van de Groninger Kleding Unie heeft gisteren' van de rechtbank in Groningen surseance van betaling gekregen. De bewindvoer ders mr. P. Dorhout en mr. M. P. Dor- hout uit Groningen zyn inmiddels met hun werkzaamheden begonnen. In een gesprek mcl de vakbonden hebben zU gisteren bevestigd dat in ieder geval in de drie Grolvestingcn in het noorden nog werk is voor veertien dagen. Een eerste indruk van de bewindvoer ders was dat de balans van het vorig jaar er niet zo ongunstig uitzag, maar daaruit mochten, naar hun mening, nog geen conclusies worden getrokken. Zij denken namelijk enkele maanden nodig te hebben alvorens een goed inzicht in de zaak is verkregen. Van de 270 ontslagen die bij Grol in Groningen zullen vallen, kunnen er 200 mannen en vrouwen vrijwel direct wor den overgenomen door andere kleding industrieën. Voor de 250 werknemers in Nieuweschans hoopt men op een oplos sing door overname van het hele bedrijf Inclusief personeel door een andere in dustrie. Voor de Grolvestiging in Hooge- veen, 50 mannen en vrouwen, trachten de vakbonden een zelfde regeling te be werkstelligen. Griekse zanger overleden Ulysse Lap pas, een Griekse tenor die voor de tweede wereldoorlog grote bekendheid had, is op 82-jarige leeftijd in Athene overleden. De in Alexandrië geboren zanger is in de belangrijkste opera gezelschappen van Europa opgetreden THOMAS A KEMPIS Vijf honderd jaar geleden stierf in het klooster van de Agnietenberg bij Zwolle een monnik van 91 jaar. Hij werd Thomas Hamerken genoemd vanwege zijn indringende geschrif ten over het geestelijk leven, of ook wel Thomas Kempis naar de plaats Kempen in het Rijnland, waar hij vandaan kwam. Hij had stil geleefd „met een boekje in een hoekje", en het aantal geschriften dat hij in zijn boekje vervaardigd had, bedroeg bijna veertig. Misschien zijn er nog een paar gespecialiseerde Thomas kenners die een paar titels van al die boeken kunnen opnoemen. Het boek waaraan Thomas zijn gro te faam te danken heeft, is „De Navolging van Christus" en juist van dit boek dat ook wel zonder meer „Thomas Kempis" genoemd wordt blijkt hem het auteurschap betwist te worden Maar die vraag doet op dit moment weinig ter zake, wij noemen de au teur van de „Navolging" Thomas Kempis, wie dat ook was. We kun nen dat met meer gerustheid doen. omdat de Thomas die vijfhonderd jaar geleden stierf, in elk geval wel iets met de Navolging te maken had, zij het eventueel alleen maar als redacteur van een al bestaande tekst. De Navolging, in het latijn geschre ven, is in duizend uitgave ver spreid en in vrijwel alle talen be werkt. Men zegt dat het na de bijbel het meest gelezen boek is, of: ge weest is, want, nog afgezien van de kwestie of de bijbel en de Navolging wel zo dikwijls herdrukt zijn om ook inderdaad gelezen te worden en of ze niet veeleer een vroom stukje meubilair waren, lijkt het zeer twij- felacëtig of Thomas Kempis nog gelezen wordt. Een reden daarvoor zou kunnen zijn, dat zijn voor kloosterlingen geschre ven tractaat vervuld is van een soort van wereldverachting, die in onze tijd als vals en onvruchtbaar erva ren wordt en die trouwens vroeger al door velen als ketters beschouwd werd. Ik herinner mij dat in onze jeugd de Navolging bepaald niet en thousiast werd aanbevolen. Toch hoorde het boekje bij de stanaard- ultruating van de vrome jonge ling. Als kind al las ik erin en liet mij wiegen op de golfslag van dit we reldvreemde proza. Toen ik een jaar Latijn geleerd had, vtoeg ik de Lat- tijnse uitgave, verschenen bij Pustet, drukker van de Heilige Apostolische Stoel. Ik heb het boekje nog en nu ik er weer eens in blader, bemerk ik hoe intens ik erin gelezen heb. Ik kan moeilijk verklaren waarom ik dat deed, misschien was het alleen maar omdat bij deze lectuur de mis wat vlugger opschoot. Maar ook het Latijn had al zijn charmes. Er is een tijd geweest dat ik van de Imitatio grote stukken van buiten kende, nu nog gonzen er hele regels in mijn hoofd. Omdat het boek opgezet is in korte hoofdstukjes, verdeeld in bon dige paragrafen, leent het zich uit stekend voor citeren. Niettemin geloof ik niet dat het boek mij althans werkelijk beïn vloed heeft. Ik geloof in het alge meen niet zo in de invloed van boeken, maar speciaal boeken als de Navolging lijken mij door hun ver heven, gecanoniseerse positie zo geï soleerd, dat zij vanuit het vacuum waarin zij terecht komen, niemand meer kunnen raken. Daar komt dan nog de overweging bij dat, mocht er al iets met dit boek te beginnen zijn, dit toch al verwerkt moet zijn in het gedrag en de traditie van de vorige generaties. En dat is dan ook niet direct een aanbeveling. Misschien is dat, meer dan alle ver anderingen in mentaliteit, de reden waarom Thomas Kempis niet meer gelezen wordt. Het Hamerke klopt niet meer of het slaat mecha nisch in de lucht. Waarschijnlijk be hoor ik tot de laatste generatie die althans nog de illusie gehad heeft erdoor op de vingers getikt te wor den. Soms vervult dat mij met enig heimwee, ik ben er niet zo van overtuigd dat wereldvreemdheid geen reden van bestaan heeft. Het overkomt mij regelmatig als ik met een kleine bekentenis mag ein digen dat ik bij uitermate „we reldse" gelegenheden b.v. amuse ment, de neiging voel de Navolging ter hand te nemen en mijn opko mende wereldverachting te voeden met barse uitspraken als „Wees gen vleier bij de rijken en vertoon u nie gaarne bij hooggeplaatsten" (1.8.3.) of: „Een vrolijk uitgaan sleept dik wijls ccn treurig thuiskome, na zich" (1.20.34) en: „Gij meent u mis schien te verzadigen, maar dat zult gij niet kunnen bereiken" (1.20.39). Dr. C. VERHOEVEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9