NAUWER OVERLEG TUSSEN CHRISTELIJKE FRACTIES Voor de KVP heeft het uur der waarheid geslagen Spastici vroegtijdig behandelen Ambtenaren kiezen zelf werkuren Ihrysler-Rotterdam sluit hele bedrijf Taxi-actie in Amsterdam Drs. S. W. Couwenberg: Zoon schiet blinde vader dood Politie onder vuur in Tilburg Baby's in kraamkliniek ernstig mishandeld DENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSE COURANT Pl CHU-fractievoorzitter Mellema: 'idinj; (Van een onzer verslaggevers) HAAG De nieuwe voorzitter van de CHU- de heer J. Th. Mellema, is door fractie gemachtigd met de KVP en de ARP contact om te komen tot overleg tussen de diverse 'RN ercommissies van de drie partijen. Volgens de heer Mellema moet dit op den duur leiden tot nog grotere samenwerking van de drie christelijke partijen in de Tweede Kamer. Nog veel meer, dan tijdens de vorige zittingsperiode zal dit kunnen betekenen, dat één spreker optreed namens de drie fracties, aldus de heer Mellema. Als voorbeeld noemde de nieuwe CHU-fractievoorzitter de verzwakking van sommige regeringsfracties door de benoeming van bekwame parlementariërs tot minister of staatssecretaris. In zijn eigen fractie is een vacuüm gevallen op financieel-fiscaal gebied door de benoe ming van de heer Scholten tot lid van het kabinet. Het zal volgens de heer Mellema mogelijk zijn, dat de beste des kundige van de 3 fracties in de Kamer het standpunt van de drie verkondigt. Persoonlijk zou hij graag zien dat het kwam tot één christelijke volkspartij. Dat zou kunnen worden bereikt in drie fasen: de eerste reeds afgesloten fase, is het gezamenlijke urgentieprogram. De tweede reeds ingetreden fase is het toe werken naar de mogelijkheid bij de ver kiezingen met één lijst uit te komen. De derde fase is de vorming van een fusie of federatie. Tot vice-voorzitter van de CHU-fractie is gekozen de heer C. v. d. Mei. Drs. A. de Boo werd benoemd tot secretaris. (Van r verslaggevers) VS blijven uit Zuid-Afrika suiker invoeren WASHINGTON (Reuter) De Ame- jaanse Senaat heeft een voorstel van ward Kennedy verworpen om de to- ivoer van suiker uit Zuid-Afrika i ton per jaar) stop te zetten. Een Bbetreffend amendement op de wel *>r de suikerinvoer werd verworpen ft 47 tegen 45 stemmen. De stem- ïg vormde de climax van een heftig iat waarin senator Kennedy Zuid- Jrika beschuldigde van „een nationaal Beid van slavernij". ARNHEM De ambtenaren van de Arnhemse Provinciale Griffie worden voortaan vrijgelaten om zelf te kiezen hoe laat ze naar huis willen gaan. Met ingang van 1 augustus mag een ieder die zijn middagpauze tot een half uur bekort, om kwart voor vijf naar huis. Wie echter een uur rust tussen de mid dag wil hebben, zal tot kwart over vijf moeten blijven. In ieder geval worden er maatregelen getroffen om de bezoekers aan het huis der provincie tot kwart voor vijf in ieder geval in de gelegenheid te stellen hun voorgenomen bezoek te brengen. Deze werktijd naar keuze is door het bestuur van de provincie Gelderland ingesteld om een bijdrage te kunnen leveren aan de oplossing van verkeers problemen in de Arnhemse binnenstad rond het spitsuur. Een soortgelijke maatregel is reeds eerder van start gegaan door de PBNA te Arnhem met het zogenaamde „glij dende werktijdensysteem", terwijl ook de AKZO ten behoeve van het steeds drukker wordende verkeer tussen vijf en zes uur 's avonds soortgelijke maat regelen heeft ingesteld. pTTERDAM (A.N.P.) Onder de gezamenlijke druk van werkgevers- en jerknemersorganisaties heeft de directie van Chrysler International N.V. [stèren toegegeven dat het assemblagebedrijf van Chrysler in Rotterdam lnnenkort definitief gaan sluiten. De 77 man die nog bij Chrysler werken pllen worden ontslagen. In april van dit jaar werden bjj Chrysler al 180 an ontslagen, nadat was besloten de Simca-assemblages voor Europa te (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ofschoon dc Am sterdamse taxichauffeurs eerder hadden besloten gisteren tot harde acties over te gaan dit in verband met het feit dat looo-burgemcester Polak niet on middellijk op hun eis wilde ingaan de Lcidsestraat voor taxiverkecr open te houden is de schade beperkt geble ven tot ccn breckactie. Die had niet plaats tijdens het spits uur, maar tegen elf uur 's morgens. Ong.veer 25 wagens verzamelden zich op het Singel bij het Koningsplein, wel ke de toegang tot de Leidsetraat her metisch afgrendelden. Als gevolg hiervan kwamen de trams muurvast te zitten. De zorgvuldig ge plande actie, die tot ieders verrassing niet door nieuwe werd gevolgd, was na 20 minuten afgelopen. Actieleider André Ros spoedde de chauffeurs aan weg te wezen. In tegenstelling tot maandag lieten de overtreders zich gewillig ver baliseren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Midden in de vakantietijd gooit dr. S. W. Cou- wenberg een baksteen in de ver stilde vijver van de Katholieke Volkspartij. Namens het Demo cratisch Centrum Nederland een stroming binnen de KVP waarvan hij voorzitter is stuurt hij een brief rond, waarin hij oproept de KVP tot een algemene volkspartij om te bouwen. Op de komende partijraadsvergadering zal hij hiertoe een resolutie in dienen. „De KVP staat voor een keerpunt: of zich losmaken van het confessionele verleden, of dieper zakken in het verder gaande verval. Het uur der waar heid heeft voor de KVP gesla gen", zo licht dr. Couwenberg zijn brief toe. „Het gaar nu om: erop of eronder". In het Oost-West-Instituut aan de Haagse Van Stolkweg, waarvan de Rotterdammer Couwenberg directeur is. wil hij wel even zijn hart luchten. Hij doet dat tussen de bedrijven door, terwijl hij zich aan het voorbereiden is op een reis naar Japan. Met wat verbazing heeft hij in een commentaal op zijn brief gelezen dat hij zoveel haast wil maken. „Daar moet ik toch werkelijk om lachen. Van 1959 af ben ik bezig om een nieuwe toe komst voor de partij op te bouwen. In 1966 werd het Democratisch Centrum Nederland erkend als stroming binnen de KVP om te komen tot een radicale deconfessionalisering. Ik dacht dat ik altijd hele rustige, zakelijke betogen had gehouden. In boeken en tijdschrif ten heb ik mijn gedachten neergelegd". Dr. Couwenberg vindt het weer de hoogste tijd worden om te zeggen dat en een beschamend gebrek aan politiek zelfbewustzijn demonstreert. De samen- werking van de drie confessionele par tijen KVP, AR en CHU noemt hij terug vallen op de christelijke coalitie gedachte, die „tot op de draad versleten' is". Hij begrijpt best dat zulke uit latingen slecht vallen bij een groot deel van de partijleden. „Ze hebben het natuurlijk liever dat je het via de partijkanalen speelt. Vanuit de geves tigde orde gezien handel je ontactisch. Maar ik hoor niet tot de gevestigde macht. Ze proberen je in te kapselen, want ze zijn natuurlijk bang voor je ideeën. Er is alles gedaan om ons dood te zwijgen. Ik heb het idee dat vele KVP'ers het met ons eens zijn, maar dat alleen niet zo hard willen zeggen". De heer Couwenberg vervult al vele jaren zijn „inwendge zending" binnen de KVP. Zijn uithoudingsvermogen vraagt om bewondering. Wordt hij het zo langzamerhand niet een beetje beu? de KVP een partij van het verleden is, geen innerlijke overtuiging meer heeft „Ik koester enige hoop dat het uitein delijk zal lukken een vernieuwing van de KVP tot stand te brengen. Wil je structureren en een mentaliteit ver anderen. dan weet je dat zoiets heel lang duurt. Ik had er tien tot twintig jaar voor uitgetrokken. In de jaren zeventig zal de vernieuwing werkelijk zijn beslag moeten krijgen". Hij hoopt met zijn ideeën wat steun te krijgen van prol. P. Steenkamp, die kort geleden gezegd heeft dat de KVP bij zijn vernieuwing het „station van de christelijke volkspartij" al is gepas seerd. Ook voor de heer Couwenberg is de éénwording van KVP, AR en CHU in een confessionele centrumpartij een voorbije zaak Hij streeft naar een nieuwe algemene volkspartij, die wor telt in het christelijk-humanistisch denken. De ideologische tegenstellingen, zoals die eens door het confessionalisme, libe ralisme en socialisme werden gepresen teerd, ziet hij niet meer. Als hij kritiek heeft op het confessionalisme van zijn partij en van de AR en CHU dan wil hij ook wel kwijt dat socialisme en liberalisme als politieke ideologieën een „dode zaak" zijn geworden. Hij meent dat terwille van de samen werking tussen KVP, AR en CHU puur opportunistisch wordt gehandeld. „Van de AR begrijp ik niet dat ze de KVP als partner accepteren, terwijl over de grondslag heel anders wordt gedacht. Behalve opportunisme is er in de sa menwerking van de drie grote confes sionele partijen een heleboel „hyoo- crisie". Over en weer voert men een spelletje op, maar het publiek wordt steeds kritischer. Met alleen maar op portunisme en geen inspiratie mist de KVP overtuigingskracht". Eén van de negatieve kanten van de confessionele partijen vindt de heer Couwenberg wel dat ze „steeds om de dingen heen draalen". „Maar je moet uiteindelijk eens duidelijk zeggen wat je wil. Ik voel me daarom zo sterk omdat ik de achillespees van het confessionalisme Het wordt naar zijn mening de hoogste tijd dat men in de KVP eens aan poli tiek gaat doen. Dan moet men niet om wille van de samenwerking met AR en CHU allerlei zaken gaan verdoezelen. ,,Je kunt niet eindeloos blijven kronke len en trucjes uithalen. Als de KVP onder politiek iets heel anders verstaat dan AR en CHU zal men kleur moeten bekennen en de kiezers niet met oppor tunistisch gepraat mogen blijven be dotten". Gaat het roer niet om dsn voorziet dr. Couwenberg dat de terug val van de KVP, AR en CHU in ver sneld tempo voortgaat, als bij de vol gende verkiezingen de jongeren van 18 jaar af aan bod komen. „Het is een frustratie om lid te zijn van een partij die eigenlijk geen poli tieke partij is. Ik had er natuurlijk kunnen uitstappen, maar ik heb mijn geloof in de vernieuwing vanuit de partij nog niet verloren. En het zou natuurlijk een hele opgave zijn ge weest je los te maken van een zaak waar je zo aan vast zit. Daarbij komt dat ik niets zie in nieuwe splinter partijen". De heer Couwenberg hoopt dat na de vakantierust de discussie binnen de KVP over de politieke uitgangspunten eindelijk op gang komt. De door hem gedachte algemene centrumpartij zal niet meer moeten opereren vanuit ver ouderde tegenstellingen, maar in een politiek-dynamische visie het oog op de toekomst moeten richten. „Als we traag blijven voortgaan, missen we de boot voor de toekomst. We moeten de partij - vernieuwing nu in een stroomversnel ling brengen". |Het is nog niet bekend Itslagaanvragen zullen worden inge- Knd. De directie verklaarde tegenover jrkgevers- en werknemersorganisaties op zoek is naar een koper voor I panden in Rotterdam. Volgens de Ikbonden is voor een personeel een [nstige afvloeiingsregeling getroffen. 77 overgebleven Chryslerwerk- s hielden zich, na de sluiting van t Simca assamblagebedrijf, uitsluitend zig met het rijklaar maken van hryslers voor de Benelux. Volgens een pordvoerde van de vakbonden stond en al vast dat dit een onren- )ele zaak zou zijn en dat de Chrysler- ;ctie alles in het werk zou stellen om fabriek te verkopen. e Parijse correspondent) |PARIJS In het departement van heeft een boer Raymond zijn ader doodgeschoten omdat deze tig jaar geleden de echtelijke wo- had verlaten. De jongen kon op vijfde jaar de scheiding niet ver gen, speelde niet meer met andere ideren en maakte eenzame tochten bor de bossen van tijd tot tijd ten VJ00' aan heftige woede-uitbarstin- JjNa twaalf jaar kwam de vader op de terug. De moeder stierf, t(aama Raymond het erf verliet en een en, Strekking kreeg als chauffeur bij een «achtwagenbedrijf. De verdiensten wa- zo gering dat hij gedwongen was de boerderij terug te keren die vader door blindheid niet alleen 'eer kon beheren. Maar vader en zoon 'dden niet de minste omgang met .kaar en ieder van de twee at aan een tafel. In een vlaag van foede nam Raymond gisteren een gewe schoot zijn vader dood. De gendar- pre.^erie heeft hem gearresteerd. Reimerswaal expeditie kampt met pech (Van e verslaggevers) THOLEN De speurtocht naar de resten van de verdronken stad Rei merswaal door zeven leden van de Ned. Jeugdbond ter Bestudering van de Ge schiedenis dreigt door domme pech ern stige stagnatie op te lopen. Dc N.J.B.G.- ploeg zit voorlopig zonder boot. De Tho- Iense motorvlet die voor de komende drie weken voor een schappelijk prijsje was gehuurd, heeft panne en moet een tijdrovende reparatie ondergaan. De 7 jonge archeologen zoeken naar stig naar een andere boot. Er zijn eigenlijk schepen genoeg, maar de ge vraagde huurprijzen gaan het beperkte budget dat het team te verteren heeft, De vóórbehandeling van spastische kinderen zou reeds vóór de geboorte, de werkelijke behandeling onmiddel lijk na de bevalling moeten beginnen. Onder die omstandigheden kunnen er opvallende resultaten bereikt worden. Inderdaad, ook bij een normaal kind is het eerste levensjaar de meest ac tieve opvoedingsperiode. Gedurende deze faze ondergaat ons zenuwstelsel een zeer intens rijpingsproces dat een definitieve invloed zal uitoefenen ge durende de rest van het leven. Wan neer men nu te doen heeft niet een geschonden zenuwstelsel zoals bij s?iastische kinderen is het nog belang rijker dat dit eerste levensjaar onder ideale omstandigheden doorgebracht wordt. Laat men deze belangrijke maanden voorbijgaan dan zal dc behandeling zelden gelijk resultaat kunnen bereiken. Terecht zeggen vele opvoeders, en dit is ook voor spastische baby's van toe passing, dat de opvoeding na het eer ste levensjaar voor 80 pet beëindigd Het vrouicencomitè voor hulp aan joden in Rusland betoogde gisteren voor de Russische ambassade te Londen. Op een tafel was het voedselpakket ge legd, dat gevangenen in strenge kampen in Rusland dagelijks krijgen. Het klinkt wat overdreven, maar ver gelijkingen met de ontwikkeling van de hersenen en het zenuwstelsel bij verschillende diersoorten, bewijzen dat er in deze bewering zeker een grond van waarheid zit. Conclusie, een vroegtijdige ontdekking en aanpak van spastici is het voornaamste gebod om tot een goed resultaat te komen. Deze opvatting is jammer genoeg nog niet voldoende verspreid en algemeen Alle ouderverenigingen zouden eens een bezoek moeten brengen aan een instituut voor spastisch verlamden. Een persoonlijke confrontatie is nog steeds veel ingrijpender dan alle lec tuur en beelden die langshet televi sieschermpje in onze huiskamer bin nendringen. Het is merkwaardig met welke toewijding en vakkennis er ge werkt wordt om het maximale rende ment te halen. Dit is een werk van vele jaren dat, juist door zijn langdu righeid, een weinig sensationeel karak ter heeft en daarom weinig of niet de werkelijke belangstelling van de bevol king gaande houdt. Sfistische kinde ren vragen een oneindig geduld en doorzettingsvermogen. Immers, alle elementaire bewegingen die bij een normaal kind spelenderwijze en als vanzelfsprekend tot stand komen, zijn voor spastici langdurige en zware op gaven. De controle over houding en hoofdbewegingen alsook de spraak en mondmotoriek zijn van het allergroot ste belang. Het spierstelsel van spastici staat on der te grote inspanning om het li chaam onder controle te kunnen hou den. Vandaar ook de naam „spastische kinderen". Het eerste probleem is het kind te leren zitten. Dit is een noodzakelijk tussenstadium naar de rechtopstaande houding. Eén van de kernproblemen is het kind telkens over zijn angst heen te helpen. Hoe klein ook, het kind reageert onbewust op beangstigende situaties. Hiertoe behoren alle houdin gen waarin het kind aanvoelt dat het zijn controle over zijn lichaam niet meester is. Eenmaal de zithouding met veel geduld aangeleerd, moet het trachten allerhande bewegingen uit te voeren. Dit leidt tenslotte tot een vol ledige beheersing van de zithouding. De eerste vorm van zich actief voort bewegen is de kruipbeweglng. Het aanleren van het kruipen verloopt wederom in verschillende fazen. Eerst wordt het kind op zijn buik gelegd in de vertrekstand van een kruipbewe- ging. Daarna wordt het kruipen pas sief geoefend. Op deze manier wordt het kruippatrocn als het ware inge prent. Gedurende een verdere faze leert het kind zelfstandig kruipen. Het steunen op de handen is hierbij een uiterst moeilijke opgave. Nadien TILBURG (ANP) Verdacht van drie schoten uit een rijdende auto op een polltieinspecteur is maandag in Tilburg de 19-jarige E. v. K. uit Tilburg aangehouden. De schoten vielen in de wijk het Groeseind in Tilburg, waar slopers gekraakte huizen ongeschikt maken voor bewoning door de daken weg te breken. Alle huizen daar moe ten op den duur verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe wegen. Het was de hele dag onrustig in het Groeseind. 's Morgens was al een jonge man aangehouden omdat hij de slopers, die onder politiebescherming werken had lastig gevallen. In de middag vielen de schoten uit de rijdende auto, die met grote snelheid in eerste instantie wist te ontsnappen. Niemand werd door de kogels geraakt. De emoties in het Groes eind leidden verder nog tot een aanval van een 21-jarige man met een bijl op slopers. De politie greep hem voor hij gevaarlijk kon worden. HAMM (AP-Reuter) Een onbeken de is zondagochtend vroeg de kraamkli niek van Harnm bij Dortmund binnen gedrongen en heeft daar vermoedelijk met karateslagen, vier pasgeboren kin deren een schedelfractuur geslagen en van vier de armpjes gebroken. De politie vermoedt dat de indringer zijn daad heeft uitgevoerd, toen de zaalwacht was weggeroepen voor een voortijdige bevalling. Toen de volgende verpleegster zag zij dat één van de babies, allen tussen de vier uur en tien dagen oud, letsel had. In de loop van de dag werden de overige gevallen ont dekt. De late ontdekkingen moeten vol gens de woordvoerder worden toege schreven aan het fit dat er altijd wel gehuild wordt in een kinderzaal en dat geen van de slachtoffertjes open ver wondingen had. In verband met de mishandeling zoekt de politie naar een jongeman met een baard die men zon dagmorgen vroeg in de babyzaal van de kliniek heeft gezien. Hij had toen tegen een verpleegster gezegd dat hij de weg was kwijtgeraakt en zich daarop via de lift uit de voeten gemaakt. De mishan delde babies zijn buiten levensgevaar. Een arts van de kliniek liet welen dat de baby's waarschijnlijk geen blijvende nadelige gevolgen van de mishandeling zullen ondervinden. n plaats in het Amsterdamse Bos. lliervoor werd een motorvlot gebruikt ist doet. Door stoelen en hekken op het vlot te plaatsen verkreeg men een wordt er gekropen op handen en Naargelang het kind beter leert krui pen en minder valt, neemt ook de overdreven spanning af in de spieren wat op zijn beurt weer leidt tot een verder verdwijnen van de angstgevoe lens. Eenmaal het kruipen onder de knie komt het belangrijke stadium van het gaan. Ook dit verloopt weer in verschillende fazen. Vooreerst leert het spastische kind, evenals ieder an der kind, de rechtopstaande houding te beheersen. Nadien komen de eerste wankelende stapjes die met de nodige aanmoediging en steun gepaard gaan. Tezelfdertijd leert men het kind op een niet gevaarlijke manier te vallen. Ook dit is voornaam omdat een goede valtechniek weer een factor is om de angst te doen verminderen. Heel dit proces kan in enkele regels neerge schreven worden. Wie echter wat ver trouwd is met de problematiek van spastische kinderen weet bij ondervin ding dat elk woord vergezeld gaat met een grote hoeveelheid toewijding, vakkennis en daarenboven nog de he le sleur van administratie en financië le bekommernissen. Ook de ergothera pie heeft een grote inbreng in het opvoedingsprogramma van spastici. Het doel ervan Is de handvaardigheid te verhogen. De ongewenste bewegin gen en de spierinspanningen nemen af. Het kind leert iets te grijpen op efficiënte wijze. Daarbij komt het er op aan dat het kind niet alleen de beweging doet maar ook inziet hoe dit moet gedaan worden. Vele hersenver- lamden hebben ook gereduceerde psychische capaciteiten zodat er in dit verband heel wat psychische proble men bij te pas kunnen komen. Terzelfdertljd met het opdrijven van de handvaardigheid moet er voldoende aandacht geschonken worden aan het verwerven van ruimte- en tijdszin. Hiervoor heeft men allerhande inge nieuze spelletjes en apparaatjes uitge dacht zoals het opvangen van een bal, het marcheren door enge doorgangen, het op elkaar tasten van voorwerpen SPRAAK Hel verwerven van mond- en spraakcontrole is natuurlijk één van de grote punten op het programma. Men kan zich moeilijk realiseren wat het betekent spastische kinderen te leren zuigen, kauwen en slikken. Het kauwen, hoe eenvoudig ons dit toe schijnt, is een zeer ingewikkelde func tie. Spastische kinderen kunnen dit alleen aanleren door eerst het voedsel van de ene kant naar de andere kant van de mond te verplaatsen. Daarbij komen dan nog specifieke oefeningen voor de tong, de onderkaak en de lippen. Tenslotte ls het leren spreken een hele opgave. Van een eenvoudig stemgeven tot het vormen van zinnen is weer een hele weg. Het opvoedings proces volgt verder de moeizame weg van het aangepast kleuter- en lager onderwijs. Het uiteindelijk doel is een volledige Integratie n de maatschappij. Om dit resultaat te bereiken moet onze maat schappij een begrijpender houding aan nemen tegenover de infirme persoon in het algemeen en de spastische in het bijzonder. Deze mentaliteitsverande ring is slechts ln geringe mate te bespoedigen door wetten en materiële bijstand. Het probleem ligt op het psychologische vlak. Hoewel we terecht de Indruk hebben dat onze maat schappij op sommige gebieden snel verandert, mceten we jammer genoeg vaststellen dat sommige vooroordelen bijzonder taai zijn. Dr. ICKX. Componist Paumgartner overleden WENEN (DPA) Bernhard Paum- gartner, die vele voorzitter is geweest van de „Festsplele" van Salzburg, is dinsdag na een korte ziekte overleden. Hij was 83 jaar. Paumgartner, die ook als dirigent bekend was om zijn Mo- zartvertolkingen, was een van de Initia tiefnemers van het muziekfestival van Salzburg. Tot het afgelopen voorjaar was hij voorzitter van het curatori-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7