Het is mogelij dat we over een paar jaar de vuile zee niet meer in kunnen gaan Veld van Foreholte met bijtend gif vernield Jubilerende Vassenaarse Reddingsbrigade: Vervuiling is al jaren aan de gang" Watermolen aan Ommedijk verplaatst? Katwijkers namen zelf de leiding1 Quick Boys lange tijd gelijke van improduktief Excelsior Monster voor onderzoeknaar Wageningen LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR De woeste zee aan de Was- I senaarse Slag nam op 12 juli 1931 drie men senlevens. De Wassenaurse bevolking was ge schrokken. De toenmalige burgemeester, de heer J. J. M. Wieland, riep een aantal mensen in een vergadering op de 28e juli bijeen. Gezamenlijk besloot men een reddingsbrigade op te richten om soortgelijke catastrofes in de toekomst te voorkomen. Nu, veertig jaar later, bloeit die Wassenaarse Reddingsbrigade nog steeds. De resultaten van de aanwezigheid van de brigade zijn overduidelijk. De laatste zeventien jsar heeft niemand meer de dood gevonden in de verraderlijke muien en zwin nen voor de Wassenaarse kust. De brigade startte met achttien werkende leden en een handvol donuledrs. Gedurende de zomer maanden trainden de leden, voornamelijk scho- lieren en volwassenen die hun vakanties opoffer den, in hel modderige water van Warmond. Het zwembad aan de Haagse Mauritskade vormde de oefenlocatie gedurende de wintermaanden. Lans- raam begon de brigade te groeien. Men bouwde een afdak op het strand en doopte dit plechtig het botenhuis. Samen met dc uitkijkpaal en de palen met redlijnen vormde het botenhuis 't trotse bezit van de jonge vereniging. Nog voor de oorlogs jaren kreeg met een echte clubtent, vanwaar de aanwezige leden iedere dag een loodzware hou ten vlet over het strand naar de golven duw- Direct al de eerste dag van de oorlog werd het strand door de Duitsers in bezit genomen. Tien tallen zweefvliegtuigen landden op het brede zandstrand, dat verboden gebied werd. De briga de bleef nog wel bestaan en iedere week tram den de leden in het redden van ..poppenDe vervoersproblemen en de angst gepakt te worden Ringen langzamerhand zwaarder wegen dan het lidmaatschap en de brigade werd rond 1944 watersnood. De brigade sprong te hulp in de omgeving van Abbenbroek en Rockanje op de Zuidhollandse eilanden. Onder leiding van de grote animator vanaf het eerste uur, „ome" Jan I.ockliorst, bleef dc briga de groeien. Hij noemde zich de leider van „zijn kudde" en toonde zich de functie van algemeen leider overduidelijk waard te zijn. Jaren later, in 1964. werd hij voor zijn grote inzet en inspiratie door het gemeentebestuur beloond met een zilve ren erepenning. Een jaar later overleed hij. In 1954 kreeg de vereniging een verdere uitbrei ding van haar functie met de opening van he' sportfondsenbad, het eerste zwembad in Wasse naar. De leden gaven het publiek zwemonder- richt. Belangstellenden konden hun zwemstudie na het behalen van de eerste twee diploma's voortzetten en konden ook werkend lid van dé brigade worden. De brigade groeide en bleef groeien. Nu telt men circa 1000 werkende leden, die mee: doen dan het reddingswerk alleen, zo vertellen de secretaris H. Hilgeman, het bestuurslid J. J Zoutendijk en der jeugdleden Chris van Beuse- kom. Zoals die keer toen de leden werden ingeschakeld bij de verzorging van pony's omdat de eigenaar ziek was. Of al die gevallen waarin men toezicht uitoefent bij viswedstrijden. De keren dat men eerste hulp biedt, ook voor Mensen die niet bij het strandbezoek gewond zijn geraakt. Zoals die keer toen een leidster van een schoolreisje aan een vishaakje werd gesla gen. In haar grote teen nog wel. En de verzor ging van alle zoekgeraakte kinderen. Evolutie De technische outillage is in de veertig jaar duidelijk aan een evolutie onderhevig geweest. Men heeft nu de beschikking over tien porto foons. De houten vlet is vervangen door drie fraaie rubberboten en twee polyester vaartuigen. Nu is er een uitkijktoren met een oude maar uitstekend werkende artilleriekijker waarmee men grote delen van het acht kilometer lange strand kan overzien Toch heeft de bloeiende reddingsbrigade zorgen. Eigenlijk van ondergeschikt belang is de aan schaf van een auto met een volledige eerste hulp uitrusting. Belangrijker en eigenlijk ook wat beangstigend noemen de brigadeleden de vervui ling van de zee. „De ogen zijn nu pas geopend, maar die vervuiling is al jaren aan de gang. We hopen dat het nieuwe kabinet er snel wat aan gaat doen", zo zegt de heer Zoutendijk, een welbespraakte politieman. „Het Is mogelijk dat we over een paar jaar de mensen moeten ver bieden het water in te gaan omdat het zo vuil is". Ook belangrijk noemt men de ontsluiting van het Wassenaarse strand. „Nu is het een lachert je", meent het bestuurslid. „Je moet met de auto voor negen uur over de klip zijn anders kan je beter gaan wandelen, want dan is het veel te kleine parkeerterrein overvol. Die situatie hier schreeuwt om een oplossing. Er is ruimte te over op het strand aan de Wassenaarse Slag". De veertigste verjaardag van de brigade wordt dit badseizoen op een uitbundige manier gevierd. Komende zaterdag is het eerste hoogtepunt gep land met om tien uur een prestatieloop. om kwart voor drie 's middags een demonstratie zeereddingen en in de avonduren om zeven uur een zeezwemprestatietocht. 'A - Het clubgebouw biedt ook tijdelijk onderdak aan zoekgeraakte kindcre HAZERSWOUDE De watermolen van de Oud-Groenendijksche en Barre Polder aan de spoorlijn Utrecht-Leiden zou wel eens in de verdrukking kunnen komen, nu de industrie te Zoeterwoude (Heineken's Bierbrouwerijen bijvoor beeld) haar armen in de directe omge ving gaat uitslaan. Daarom zijn er over de situering van de achtkantige rieten watermolen, eigendom van de Rijnland se Molenstichting te Leiden, onderhan delingen gaande, zo is onlangs medege deeld door de monumentenafdeling van het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. Oranjefeesten in Aarlanderveen. ALPHEN AAN DEN RIJN In ver band met de jaarlijkse Oranjefeesten ln Aarlanderveen heeft de politie de vol gende verkeersmaatregelen getroffen: De Kerkvaartsweg en de Jacob van Damstraat zullen op woensdag 28 juli voor alle rijverkecr gesloten zijn van 17.3019.30 uur en op donderdag 29 juli van 9.00—13.00 uur en van 18.00 19.30 uur. Bovendien zal de Stationsweg morgen, donderdag van 19.3021.30 uur afgesloten zijn voor alle verkeer. Floor Schaap en nadat Coenen Schaap op zijn weg had getroffen tikte v.d. Vaart (ook al weer zo'n produkt uit de nalatenschap van Houtrust) Het feit feit dat Klinkenberg, na eerst nog voor doelman Vermunt te hebben gefaald, het verlies tot 34 beperkte, maakt het eredivisieschap van Excelsior bedenkelijk. ij WERKEN IN 4 DE VAKANTIE (Van één onzer verslaggeefsters) LEIDEN Het verkopen van cami- sooltjes, katoenen directoires, trans parante niemendalbroekjes en nachthemden behoort sinds enige tijd tot de taak van Edith Brugge- man. Op de lingerie-afdeling van een warenhuis heeft ze voor zes weken een vakantiebaantje aange nomen als verkoopster. „Eerlijk ge zegd geloof ik dat ik veel te eerlijk ben om een goede verkoopster te kunnen zijn. Ik kan gewoon niet over mijn hart verkrijgen om te zeggen dat iets beeldig staat als het in werkelijkheid walgelijk staat", bekent 18-jarige Edith die net haar eindexamen achter de rug heeft. „Het is verschrikkelijk leuk als je ziet wat voor soort mensen wat voor soort ondergoed koopt. Zelf denk je meestal van te voren al, nou die mevrouw wil vast iets heel degelijks hebben of die mevrouw koopt vast zo'n bizar gevalletje. Meestal gok je goed, maar ook sta je raar te kijken. Het leukst zijn eigenlijk die jonge meisjes die met hun vriend kopen. Die jongens reageren zo verschil lend. De één zegt heel verlegen, joh, terwij de ander het meisje wil laten kopen wat-ie zelf leuk vindt. Veel mensen zijn 1 eigenwijs en wantrouwend hoor. rusten niet voordat ze de hel overhoop gehaald hebben om i - ken of hun maat er echt niet b Soms ook zie je gewoon dat ze een heel verkeerde maat kopen, m dan kan je ze echt niet o\ „omdat ze altijd die maat hebbt?* Het is me trouwens enorm mee vallen hoeveel dames er nop n d echte degelijke katoenen ondergoed kopen zoals broeken met pijpjes en zo. Maar wat me het meest opviel dat er nog zoveel hemden ver- icnt werden. Ik dacht dat tegen- oordig. vooral jongeren, die haast ni meer droegen Edith vindt haar !j. je voor vakantiewerk wel leuk, m voegt ze eraan toe: „Het ompt wel af. Ik zou het beslist niet langer willen doen. Het enige wat me aantrekt is dat je mensen advies leunt geven en dat probeer ik ook zo oed mogelijk te doen. Ik heb het al herhaaldelijk meegemaakt dat een klant zei. u bent zeker vakantiehulp, dat u zo uitgebreid helpt". Toen ik hier kwam om te sollicite ren heb ik gezegd dat ik liefst iets wilde verkopen dat met mode te Edith Bruggeman: „Nou. mevrouw, dit maatje mag u toch echt wel hebben-" maken had. maar dat ik pertinent niet wilde helpen in de supermarkt of het restaurant. Achteraf had ik veel liever op de boekenafeling ge staan, maar dat was ik vergeten te zeggen. Nu verdien ik schoon 85 gulden per week, maar ik vind eer lijk gezegd dat ik wel meer geld waard ben. Van het geld ga ik twee weken met vakantie naar Spanje. De rest van het geld raakt zo wel op, want ik ben gek op dingen ko pen: leuk ondergoed enzo...". KATWIJK Quick Boys heeft zich in de tweede akte van zijn oefencam- pagne tegen voornamelijk professioneel getinte clubs langs de tijd tot eredivi sieniveau opgewerkt. Gedurende grote perioden was de formatie van trainer Halkes de geldelijke van Excelsior, dat overigens bij vlagen vrij pover betaald voetbal voorschotelde. De derde Rotter damse eredivisionist zal dan ook het komende seizoen wel weer een „grens geval" worden: net boven of net onder de fatale degradatielljn. De opvolger van Bob Janse, Kasten- miller, heeft weliswaar in de ex-Hol- landsporter Frans v.d. Heide, een ver sterking gekregen op het middenveld, de aanval is nog altijd vrij steriel. Vooral in de eerste helft toen Quick Boys (zonder Pluymgraaff) twee minu ten nadat het door Aad den Butter op een achterstand was gezet, via Ron Verheul (opvallend spelend op de lin kervleugel, maar na rust verrassend vervangen) terugsloeg en deze 11 stand keurig tot de rust consolideerde. De Katwijkers, die ook tegen F Den Haag in de eerste helft uitstekend te genspel wisten te bieden, maar na de wisseling weer op hun oude plaats wer den gezet, leken ook nu na rust over speeld te worden. Sensatie Excelsior zocht het met successen in de individuele actie, waarbij vooral Coenen door het plotseling wankele centrale defensieblok van Quick Boys sneed. Eerst echter zou de sensatie op „Zuid" voor de 1500 toeschouwers com pleet worden. In de tiende minuut ving Wim v.d. Plas de bal na een through- pass van invaller Koos Klinkenberg op, nam de bal in een vloeiende beweging mee en lobte haar over doelman Ver munt. Donkere Eddie v.d. Roer, twee maal achtereen de meest gepasseerde doelman in het betaalde voetbal (SVV en Excelsior), maar een van de meest talentvolle doelverdedigers, was in de rust tijdens een massale wisseling op de reservebank beland. Onrust De afwezigheid van v.d. Roer ver grootte de opvallende onrusl in dc Rot terdamse afweer aanzienlijk. Quick Boys, met een driemansaanval met on der meer als tuwer de niet al te op zienbarend spelende ex-Katwljker Jan v.d. Plas, toonde dat keihard aan, ook al moet het tegen een op represaille uit- zijnd Excelsior achteruit. Een fout van Arie Verdoes leidde in de 14c minuut simpel tot de gelijkmaker van Meutste- ge. Eerst toen kwam liet kraehtsvershil tot uiting. Aad den Butter passerde in de 25e minuut in een prachtige solo een tweetal verdedigers, alsmede doelman Lisser jeugd op puzzeltocht L1SSE Rond 60 jeugdige wande laars hebben gisteren deelgenomen aan de wandelpuzzeltochten, die door het comité „Vakantievreugd" te Lisse waren uitgeschreven. De jeugd moest goed let ten op allerlei tekens en aanduidingen die in de puzzeltocht verborgen waren. De uitslag was tenslotte: Lisse-centrum: le prijs René Wijn hout. 2 Rob Meijer. 3 Brigitte Wijnhout, 4 Arjan van Mil, 5 Eddy Snaar, 6 Charles Versluys, 7 Ton van Mil. Poelpolder: 1 Karin de Groot, 2 VOORHOUT Het hoofdterrein van Foreholte op het Gemeentelijke Sport- aan de Sport laan te Voorhout is een zeer groot gedeelte vernield. °P verscheidene plaatsen vertoont het veld grote bruine plekken, plekken tvaar het gras afsterft. De heer Philip- op het veld een hoeveelheid bi. stof is neergegooid die de sterfte verot Van het gras is een monster naar het laboratorium in Wageningc-n om de aard van de bijtende stof te bepalen. Het neergooien van het v kan ook nog consequenties hi de onderlingende grond. Als dil h geval blijkt te zijn, moet het 'id mi- gegraven worden, er moet er nieuw.' grond ingebracht worden en de gra:- nul moet opnieuw worden aangelegd, i en ander houdt in, 'dat hoge kosi i gemaakt moeten worden voor het h - stel van het veld, en dat alle k< i n het terrein gepaard zijn geweest. Onlangs he 11 men een nieuw drainagesysteen ii i igatiesysteen aangelegd. Men heeft ook met de gedachte ge- i. 1.1 dat juist deze nieuwe sproei- 'n. allatie de oorzaak van de moeilijk heden was. Deze kan namelijk door middel van een aggregaat op de bui tensloten aangesloten worden, sloten waaraan ook de Sikkens Lakfabrieken liggen Deze mogelijkheid kan men uitsluiten omdat sporen van het uitgie- len van de stof duidelijk waarneembaar "i jn. Van de ene naar de andere plek lopen sporen van druppels. Op dit ogen blik kan de gemeente nog niet zeggen I >f h"f veld hersteld zal zijn als de ipetitie begint. Een van de grootste plekken van het beschadigde voetbalveld. Verder ziet men de king. Deze kan op de waterleiding worden aangesloten als ook op een aggregaat t Wendy Hulsbergen. 3 Peter Hulsbergen. De puzzeltocht was bijzonder leerzaam, daar ook naar verkeersborden en - regels gekenen moest worden. Voor de tocht naar „Stuif-Stuif" te Haarlem morgen, donderdag 29 juli, zijn al drie bussen volgeboekt. Woning weg voor wegaanleg ALPHEN AAN DEN RIJN B. en W. hebben het idee, de Sportlaan uit het sportveldencomplex te doen door trekken naar de weg „De Bijlen". In dat geval zal dit sportveldencomplex vanuit het centrum langs een kortere weg bereikbaar zijn dan via de Pres. Kennedylaan. Om dit doel te bereiken, zal de woning met schuur Verlengde Aarkade 20 worden gesloopt. De bewo ner. de heer J. Stapper is bereid te verhuizen naar de onlangs vrijgekomen woning Hoorn 93. met veestalling, erf en land (3550 m2). Deze woning met bij behoren kan hem tijdelijk van jaar tot jaar worden verpacht voor f 1.500,- per jaar. Regen maakte Altiorjeugd spel onmogelijk TER AAR Hevige regen maakte het de Altiorjeugd op het kamp in Griendtsveen onmogelijk veel wedstrij den te spelen. In de vijfkamp moest het tweede team van Altior doeolschieten. Gerard Verlaaan en Adrie Vlentijn haalden zeven punten en Bob Damen en Jozef v. d. Hoorn ieder zes punten. Maar het derde t.-am wist er beter raad mee. Marion Ubink en Roel Vlasman scoorden elk tien punten en Ed v. d. Hoorn en Hans Akerboom negen. Uitslagen slagbal: Heksenberg 1—Al tior 2 38—37. Altior 2—DSS 1 54—64. Voetbal Altior 1—DSS 1 0—1, Altior 2SNE 1 03, Altior 3Tongeren 0 11. Handbal: Altior 4 tegen Altior 6 7—3, Altior 3—Altior 5 64. De dag werd verder gewijs aan het vertellen van sterke verhalen. Ook werd er een quiz gehouden. Dropping verdaagd ZOETERWOUDE De dropping van K.P.J., die voor zaterdag a.s. was geor ganiseerd, gaat wegens organisatorische problemen niet door. De dropping is nu vastgesteld voor volgende week zater dag 7 augustus. Het vertrek is om 20.30 uur vanaf het Centrum aan do Schcn- kelweg. Eventuele belangstellenden kunnen hieraan ook deelnemen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5