De Bink N.Y., Leiden, betuigt zilveren drukker hulde Maar goed, dat het bij het afscheid nog donker was.... bioscopen in LEIDEN Akoupediste houdt zich bezig met oor- en hoorstoornissen Vertragend tennis van Ed de Vries maakt het Blommendaal moeilijk Brons voor René Platje Aspiranten strijden om de zegepalm in wielervierdaagse Met de Club de Limetzop reis Jaren oefenen voor n vlotte accolade LEIDSE AGENDA „Molen- gemaal" 197; WOENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 PARA-MEDISCHE BEROEPEN (8) LEIDEN Als laatste in deze serie para-medische beroepen zal het be roep akoupedie worden behandeld, waarvoor men in het Acemisch Zie kenhuis te Leiden kan worden opge leid. Het woord „akoupedie" is afge leid van het Grieks: akouein-horen en paedagogie-opvoeding. De letter lijke vertaling luidt dus: horend op voeden. Het begrip akoustiek legt ook enigszins een verband tussen ho ren en oren. En daar houdt deze opleiding zich voornamelijk mee be- Een akoupediste werkt op een audi- ologisch centrum in nauwe samen werking met de polikliniek van KNO-heelkunde. Met audiometrische apparatuur wordt het gehoorvermo- gen van de patiënten onderzocht bij hoor- en spraakstoornissen. De oplei ding, die onder toezicht van de Nede- landse Vereniging voor Audiologie te Utrecht staat, duurt één jaar wat het theoretisch gedeelte betreft. De cur sus wordt verspreid in Leiden, Rot terdam en Utrecht gegeven en in laatstgenoemde stad wordt het exa men afgelegd. De praktische erva ring krijg't.' men tijdens ,éen stagepe riode (waaryan de duur afhankelijk4e- - Polikliniek KNO. door d?, arts "is van "de vooropleiding) .op een" au-' naar het audiologisch centrum ge- diologisch. centrum; die bijna in alle stuurd. In geluidsdichte kabines (zo- grote steden van ons land te vinden dat de patiënt tijdens de testen niet zijn. door lawaai van buiten af kan wor- Om tot de cursus te worden toegela- den gestoord) maakt een akoupediste ten gaat de voorkeur uit naar kan didaten met een B-opleiding, omdat het gehoororgaan en de overdracht van geluiden (trillingen) behalve een medische, toch ook een natuurkundi ge aanpak vereisen Wanneer de cursit'ei geen logopedie erbij doet, moet zij gedurende twee jaar stage lopen als leerling-akoupe- diste. Hiermee verdient zij echter al vanaf de eerste dag. Marie Greeven, logo-akoupediste: „Het onderzoeken naar de gehoor- functie van de patiënten door middel van testen behoort tot een van de taken van de akoupediste. Deze di agnostische werkzaamheden vragen veel geduld, vooral met jeugdige pa tiëntjes. bij de hele kleintjes wordt de zogenaamde „vrije veld audiome- trie" toegepast. Met behulp van spel letjes en muziek probeert de akou pediste de reactie svan het patiëntje op lage en hoge geluiden zo nauw keurig mogelijk te bepalen. Patiënten met allerlei mogelijke soorten oorpijn, looporen, oorsuizin gen, gehoorsproblemen en „do.vighe- den" worden via een consultatie een audiogram en spraakonder- Nog tal van andere testen zijn bij een gehooronderzoek uit te voeren, die alle betrekking hebben op de diagnose van spraakanalyse en waarnemingsscherpte. De uitslagen van deze testen komen weer bij de KNO-arts terecht, die de verdere geneeskundige behandeling leidt. Een gehoorverbetering na een me dische begeleiding of een operatieve ingreep vormen de indirecte resulta ten van het akoupedisch werk. An dere werkzaamheden waarmee de akoupediste zich bezig houdt zijn: hoortraining (het opnieuw leren on derscheiden van geluiden) en hoor- toestellen aanpassen. Een onjuiste gedachte, dat iemand met een hoortoestel dan wel weer normaal zal kunnen horen, komt he laas nog veelvuldig voor. Patiënten met een (h)oorprobleem zitten vaak ook met een communicatieprobleem, die ingrijpende gevolgen met zich mee kan brengen. Daarom moet de akoupediste met de spychologische effecten en aspecten van slechtho rendheid en doofheid op de hoogte zijn Marie Greeven: „Het is leuk werk, moeilijk en vraagt veel geduld, om dat je niet alleen met technische toestellen werkt maar ook met men sen. En dat maakt het juist nu zo interessant". Champagne voor De Groot in Katwijk KATWIJK Jan de Groot heeft een goede kijk op de spelkracht van zijn collega-tennissers. Dat bewees hij giste ren weer toen hij met zijn clubgenoot Loek Verhees een weddenschap sloot dat deze de partij in het herenenkelspel B tegen Har Meije van Unicum zou verliezen en wel met de cijfers 46, 36. Verhees behoefde maar één spel meer te maken om een fles champagne in ontvangst te kunnen nemen, maar dat gebeurde niet. Het werd conform de taxatie van De Groot 61, 63 voor Meijer. Overigens was deze bepaald niet tevreden met zijn spel in de wed strijd. De forehand, het sterke punt van de Unicummer, faalde inderdaad vaker dan normaal en op half-court ballen, die Meijer pleegt weg te vegen. „Mijn bespanning is nieuw en te hard. Daar door kan ik mijn forehand zo moeilijk binnen de lijnen houden. Als ik de bal maar aanraak vliegt hij al over het net." Had Meijer het niet moeilijk te gen Verhees, Blommendaat no 1 ge plaatst, had met Ed de Vries de handen meer dan vol. Na 2—6, 6—4 en 4—3 leek Blommendaal te zullen doordruk ken. De Vries echter trok de Noordwij- ker weer mee in het vertragende ten nis met halfhoge drives waarop hij het patent lijkt te hebben. Blommendaal moest hem 44 toestaan. De plotselinge en verwoede net-aanval, die hij echter toen inzette verraste De Vries, die juist dacht de slotfase van de partij te kun nen spelen zoals hij dat zo graag wilde, nl. in een vooral van de zenuwen alles vergend tempoloos driveduel, en met 64 kon Blommendaal een verkoelende dronk gaan genieten. De Zuid-Afrika nen zagen J. Dhiraj, sparringpartner van Drysdale, in soepele stijl zegevieren over Theo Bollerman, 662. 62. Wel een bewijs van diens kunnen, want Bollerman is echt wel wat mans. H. Robat daarentegen moest zich ge wonnen geven aan Ronald Coppers en nog wel in twee sets. 06, 57. Bijna was er nog een Zuidafrikaanse neder laag uit de bus gekomen, zij het dan In de b-sector. Miss Williams stuitte op hevige tegen stand van de snelvoetige Maureen Mei jer van Unicum. Deze won de eerste set met 75, verloor de tweede met gelijke cijfers om in de derde set, voornamelijk door een tekort aan conditie niet verwonderlijk omdat zij pas voor de eerste maal na een gedwongen non- actief van enkele maanden weer op de baan stond het hoofd te moeten buigen, 46. In het gemengd dubbel spel B boekte de Katwijkse Toos van der Spek, die Bollerman als zeer be trouwbare partner had een verdiende, maar krappe winst op het gelggen- heidsduo Pasmamiss Williams: 75, 64. Mej. Stokla bereikte in het damesenkel spel B de halve finale via een moeilijke 3 sets overwinning op Wieke Renslnk, 46, 64, 62. Koen Dekker behaalde tenslotte in het herenenkelspel B een snelle zege op Jaap Kooreman, die op het tempospel van de O. T. C. ER vanaf de achterlijn geen vinden; 61, 6—2. DEN HAAG LGB-trainer Rob Schouten heeft zijn pupillen op het juiste moment naar een top gebracht. Wist de uit acht deelnemers bestaande equipe in de allerjongste jeugdcatego- rieën afgelopen zondag al tot uitsteken de prestaties te komen, gisteren vero verde de talentvolle Renée Platje een bronzen medaille op de 200 meter rug- De absolute heerseres gedurende de kringkampioenschappen, die eind juni gehouden werden, eiste de kringtitel voor zich op in een tijd van 2.48.9. In het splinternieuwe complex Overbosch plaatste Renée zich ruimschoots voor de finale in een tijd van 2.45.8, waarmee zij zich als vijfde de finale inzwom. In de eindstrijd kwam de 12-jarige pupil van Rob Schouten tot een topprestatie. In een persoonlijk record van 2.42.7, 2,9 sec. beneden het kringrecord, wist Re née zich naar een derde plaats te wer ken achter Anke Schras (2.39.1) en Anitta de Groot (2.39.5). Haagse Q '65 als eerste in Teyling Festival VOORHOUT Op vrijdag 30 juli, de eerste avond van het uit drie avon den bestaande Teylingen Festival '71, zal de Haagse formatie Q 65 in de Ruïne optreden. In het voorprogramma speelt de Voorhoutse groep Pink Sensation. Doordat ze van veel verschillende in strumenten gebruik maken, is hun stijl sterk afwisselend. Hun zang valt op door zuiverheid en timing. Daardoor worden ze gewaardeerd door de lief hebbers van progressieve muziek en door de aanhangers van de meer com merciële stijl. Deze eend is met haar kuikentjes het vuile water ontvlucht. Aan de kant van de weg lopen ze echter mveel gevaar. Eendensterfte door vervuiling Leid se wateren LEIDEN Sinds enige tijd sterven er weer dagelijks eenden in de Leidse wateren. De oorzaak hiervan Is de zeer sterke, vooral thermische en bacteriolo gische vervuiling van het water, die bij het huidige vrij warme weer duidelijk merkbare schadelijke gevolgen voor de eenden en de vissen heeft. De sterfge vallen komen tot nu toe vooral voor in de Rijnsburgersingel, de Morssingel, de Wittesingel en de Boshuizer Wate ring. De Vogelwacht Rijnland heeft de wet houder van CRM reeds geruime tijd geleden gewezen op het gevaar van herhaling van de eendensterfte zoals vorig jaar door de watervervuiling in de Leidse wateren. En nu gebleken is, dat de vervuilers na de sterfgevallen van vorig jaar zelf in gebreke gebleven zijn, af doende maatregelen te nemen, heeft de Vogelwacht een dringend beroep ge daan op het bestuur van de gemeente en op het hoogheemraadschap om op korte termijn van overheidswege paal en perk aan de vervuilingspraktijken te stellen. In ieder geval moet het lozen van stoom, warm koelwater, zuurstof- onttrekkende stoffen en Dscherichiaco- libacteriën bevattend afval worden te gengegaan. Dit klemt te meer omdat het ingebruiknemen van het Vlietka- naal de doorstroming in de singels blijkbaar verslechterd heeft. SASSENHEIM In het kader van de jeugdrecreatie ging gisteravond de avondwielervierdaagse van start op het sportpark, georganiseerd door de Wie lervereniging Sassenheim. Er was een behoorlijke belangstelling van het pu bliek, terwijl de deelname groter was dan vorig jaar. Op het voetbalveld was een baan uitgezet van ruim 400 meter. Gereden werd door ruim 50 jongens verdeeld over vier leeftijdsgroepen t.w. 8—9 jr., 10—11 jr., 12—13 jr. en 14— 15 jr. Jongste deelnemer was de zesjarige Ype Jorna, terwijl Charles Ameels uit Brussel België vertegenwoordigde. Hoe wel er reeds twee sprintseries zijn ge reden, zijn daarvan nog geen uitslagen bekend. De groep 89 jr. reed één ronde waarbij Rinie van Vliet eerste was, Anton van Breda tweede en Aart v.d. Deel derde. De groep 1011' jr had het druk. Bij de wedstrijd over twee ronden was Dirk Jan Colijn eerste. Jan Timmerman tweede en Jan v. d. Hulst derde. Van de achtervolgingseries was Dirk Jan Colijn Trainer Poots begon zijn werk bij Teylingen SASSENHEIM De geselecteerden van Teylingen hebben gisteravond ken nis gemaakt met hun nieuwe trainer de heer A. J. Poots uit Leiden. Voor de oud-Teylingers is deze geen onbekende. In 1947 begon de heer Poots zijn trai nerloopbaan bij Teylingen. Nadien is hij bij diverse verenigingen geweest zoals bij VVP, Fluks, RCL, Zwijndrecht en het afgelopen seizoen bij Altior. De heer Poots rekent erop bij Teylin gen veel medewerking te krijgen. Hij besprak enige technische punten voor de training die donderdagavond a.s. gaat beginnen voor keepers en om 8 uur voor de overige geselecteerde spe lers. Het wedstrijdprogramma werd door H.v. Veelen bekendgemaakt, waar bij als eerste wedstrijd de jaarlijkse ontmoeting tegen Ter Leede. Deze zal op zaterdag 7 augustus worden gespeeld 's avonds om 7 uur. Dus niet zoals abusievelijk ergens stond vermeld 's middags 4 uur. Alle toeschouwers, en men rekent op velen, zullen entree moeten betalen. Voorzitter V.d. Meer deelde nog mee dat de mogelijkheid bestaat, dat Teylingen voorlopig alleen uit-wedstrijden zal spelen. Dit in ver band met de veranderingen van de voetbalvelden op het sportpark. snelste met 28 sec. en Gert van Breda met 29.6 sec. tweede. Bij de afvalwed- strijd was Dirk Jan Colijn nummer, één, Adri Jan Koster tweede en Jan v.d. Hulst derde. Van deze groep had Dirk Jan Colijn met 10 punten de leiding van het klassement, terwijl Jan v.d. Hulst met 5 punten tweede was. Bij de groep 1213 jr was bij de wedstrijd over twee ronden Albert Hel mus nummer één, Henk v.d. Lans twee de en Peter Roodenburg derde. De af- valwedstrijd werd gewonnen door Al- bert Helmus, tweede was Peter Rooden burg en derde Harry v. d. Schriers. Van deze groep kon ook een klassement worden opgemaakt, waarbij Albert Helmus met 10 punten de leiding had en. Peter Roodenburg tweede was met 7 punten. Bij de groep 1415 jr werd de wedstrijd twee ronden gewonnen door Peter Koomen. Leo v.d. Krogt was tweede en Nico Mul derde. In het klassement stéat aan de leiding Peter Koomen met 10 punten en Leo v.d. Krogt was tweede met 8 punten. LEIDEN Donkere wolken pakken zich boven ons hoofd samen. En dat is dan welhaast ook weer cn traditie. Een, waarin we nochtans zelf de hand niet hebben. Maar 't is wel merkwaardig dat elk jaar, wanneer wij ons opmaken om afscheid te gaan nemen van onze goede Franse vrienden, er een fikse onweersbui losbarst of dat minstens de regen met bakken uit de hemel valt. Het is de trieste entourage bij trieste aangelegenheid, want het valt zwaar, afscheid te némen van mensen, die het zo uitzonderlijk goed met ons menen. De zekerheid dat we terug zul len komen verlicht dat weliswaar, maar dat duurt nog lang. Daar trekken we dan in optocht langs de huizen van de gastheren. De gebruikelijke omhelzing en het viertal daarbij behorende kussen gaan ons na jarenlange oefening steeds beter af. Kleine geschenken die de vriendschap bevestigen worden over handigd en het einde is daar. BEHULPZAAM We hebben ondervonden, wat vriend schap betekent. In geval van nood staat men voor ons klaar. Ziektegevallen ko men in 'n dergelijke groep natuurlijk altijd wel voor. Men rent dan voor ons, belt een dokter en de plaatselijke ver pleegster komt de prikken geven, die eventueel nodig zijn. Men staat ons bij op alle mogelijke manieren. Veertien dagen van jeugdige activi teiten hebben het zo intens rustige dorp in hun ban gehad. Anders dan voor gaande jaren, nu er geen pastoor Smits meer is in ons midden. Anders ook nu pastoor De Jong verhinderd was, bij Maar geslaagd is deze werkvakantie van a- tot z. Het werken, afgewisseld door culturele gebeurtenissen, heeft ze ker velen de Franse bevolking van dez« streek beter keren kennen. Er is eer band gesmeed die maar moeilijk te ver breken zal zijn. We zitten na het afscheid en d« opruimingswerkzaamheden weer aar het slotdiner in „Restaurant De: Fleurs", waarvan de eigenares zich bij zonder inspant. Nog éénmaal laait de geestdrift op en dan is het gebeurd. Het is nog duister, als er aarzelende stappen door het dorp gaan. Limetz is 's nachts niet verlicht. Maar beter ook, dan zien we tenminste de slaperige en weemoe dige ogen niet. De bus staat startklaar, uitpuilend door de onmenselijke bagage. Een van de Franse vrienden die in Nederland gaat logeren stapt mee in. Om 4.15 uur rijdt de bus het dorp uit, ons en Limetz eenzaam achterlatend. Negentien jaar lang was er een tijd van komen en gaan. Dit afscheid luidt tevens de voorbereiding in voor he* twintigste jaar, waarin de club de Li- mitz, zowel in Leiden als in Limetz zijn vierde lustrum gaat vieren. Katwijker beboet met 250 gulden DEN HAAG/KATWIJK Een 20-jarige bouwvakarbeider uit Katwijk is door de Haagse politierechter veroordeeld voor 250,boete en 6 maanden voorwaar delijk Intrekken van het rijbewijs, met een proeftijd van 2 jaar. De jonge bouw vakker had op de rijksweg bij Oegst- geest een aanrijding veroorzaakt en was er zonder stoppen vandoor gegaan. Voorsehotense zag schade liever niet DEN HAAG/VOORSCHOTEN 100.- boete kreeg opgelegd een 21-jarige Voor- schotense door de Haagse politierechter. Onlangs slipte haar auto in de Spaar garenstraat te Oegstgeest en raakte daarbij een geparkeerd staande auto. Hoewel zij ging kijken naar eventuele schade, kon zij daar niets van bespeu ren, zo verklaarde zij tegenover de rech ter. Misschien wilde U het liever niet zien", veronderstelde de politierechter. Overspannen buisvrouw pleegde winkeldiefstal DEN HAAG/BODEGRAVEN De Haagse politierechter heeft een 46-jarlge huisvrouw uit Bodegraven 80,boete opgelegd wegens winkeldiefstal. Zij beriep zich op de omstandigheid dat zij door bepaalde huiselijke omstan digheden erg overspannen was en grote hoeveelhelden slaappillen slikte. „Geen wonder dat u zich tijdens de diefstal J. P. KO VOETS vreemd gedroeg", aldus de rechter. H. v. d Boogaard het gemiddelde niveau te boven LEIDEN De heer H. van de Boog aard, zetter bij drukkerij De Bink n.v. te Leiden, heeft gisteren zijn 25-jarig jubileum gevierd. Het was de eerste keer, dat bij De Bink 'n zilveren jubi leum gevierd kon worden. En van die gelegenheid is op feestelijke wijze ge bruik gemaakt. De hulde betrof dan ook een man. die uitstekend zijh vak staat. Een typisch voorbeeld van graficus: een handarbeider, die gewend is om met zijn hoofd te werken en daardoor algemeen ontwikkeld is boven het gemiddelde niveau. Herman va Boogaard spreekt en leest Engels alsof het zijn moedertaal is. Hij is ook hele maal op de hoogte van de binnen- en buitenlandse politiek. Interessant zijn dan ook de gesprekken in de kantine als Van de Boogaard zijn visie geeft op actuele gebeurtenissen. Bij de huldiging werd de heer Van de Boogaard door de directeur toege sproken. De secretaris van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid, de heer Maurik, reikte hem het vererend getuigschrift van de maatschappij e daarbij behorende legpenning voo jaar trouwe dienst uit. Namens zijn collega's werd de heer Van de Boog aard een nieuw scheerapparaat aange boden. Na de huldiging bleef het perso neel bij koffie met gebak nog enige tijd gezellig bijeen. Rüks'ini NSTELLINGEN van der VUst: (tel. 22806) toonstelling. Leden van ig exposeren schllderlji Heuff: (tel. 01751-2185) t schilderijen, aquareller Tentoonstelling i eeuwen tot op de dag land» Legermuseum: (tel. 54241) tot eind augustus met diaprojectie en Is er een nieuwe zaal geopend srlel gebruiksvoorwerpen tot de l#e i Botanicus der Rijksuniversiteit: Ung over reptielen en amfibieën tot Bezoekuren ziekenhuizen ur: dinsdag •ondag van 14 ling Gynaecologie en vooi zwangeren: van 0 00-12 30 en van I5.oo-20.00 uur. Voor raamvrouwen van 10.00 U.50. 15.00-17.30, 8 50 20 oo uur. Op dinsdag Is er de gehele ag geen bezoek. Bezoek Praematurenafde- Ing galleen voor ouders) dinsdag niet. Ma, 'an ?5°00-l15J5,uuran '8 3° Diacones senhulsdagelijks eerste klaa van 1 tot 12. 1.15 tol 2 en 7 tot 0 uur; tweede :lnderafdellng dagelijks van 2.15 tot 5 en ialf leling3de klas 18.45 19 30. 2de klas: ^mderen Vanaf i Jaar a 16. dl en do. van 18-18.20 uu Annakllnlek: 3de klas t lekenhule Endegec DEGSTGEEST - •nhuls Rijnoord: dage- Donderdaemiddae van 1400-^*5°» KATWIJK - Zeehospitium: tongkllnlek Ung lagelijka van 7 tot 8. tbc-afde- in half 5 tot half 8; dinsdag en donderdag revalidatiecentrum dlns- talf 8: tongkllnlek ei en: woensdag van 1 londas van half 3 tot h Bezoekuren ztekenh e Voorburg dagelUks patiënten patiënten klas 2b van 14.19 tot 15.50 uur en van 18.45 tot 19 30 uur Voor 3 klaspatiënten van 14.15-15.00 uur en 18.45—19 30 uur. Kin derafdeling van 14.30-15 oo uur en van DIENSTVERLENING Behandeling na ongevallen: De poliklini sche behandeling na ongevallen wordt van dinsdag lï uur ('s middags) tot woensdag 13 huls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St.-EUzabethzlekenhuls (Hooi gracht). Op andere werkdagen en op zonda gen door het Academisch Ziekenhuis. Brandweer: 33333. politie: 44444, EHD V.V.V Stationsplein 3, Lelden, tel. 01710- 23459 en 34994. Ma. tot en met za. 9-20 uur. eon- en feestdagen 10-16 uur. Het Bureau Gezamenlijke Voorlichting Sociale Wetgeving houdt de eerste woensdag van iedere maand van 's mid dags 57 uur zitting in het gebouw van de Huishoudelijke en Gezinsvoorllchting, 'cvendaal 1, hoek Garenmarkt. Donderdagavond tot 21.00 uur koopa- Groenoordhal: Iedere vrijdag tot ca. 11.39 ur. kleine waren- en Rijn. Za. 8—17 uur. ploemenmarkt. Hoog- LISSE Naast de drie poldermolens, die de gemeente Lisse rijk is. staat op het terrein van de Keukenhof nog een siermolen, die behoort tot het type stellingmolen. De bovenbouw is de vroe gere poldermolen van de Rozenburgpolder onder Scharnier (gemeente Slochteren - G.). In de onderbouw zijn twee ste nen aangebracht, die erop duiden, dat de molen gebouwd is in 1892 in Groningen. Daarna werd hij gedemonteerd, in de Keukenhof herbouwd en in 1957 door de Holland-Amerika Lijn aangeboden aan Hollands siertuin. In de molen is geen binnenwerk aanwezig. Hij draait alleen tijdens de jaarlijkse iemententoonstelling.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3