ïSeidóc <2owia/nt Controle Apollo-15 bij koerscorrectie ONTBIJT ZONDER RISICO Moeilijkheden rond lampje Pero"^jgt Oen Toom wilde defensie 225 min. per jaar meer faxichauffeurs veroorzaken in Amsterdam Gordiaanse yerkeersknoop JMü 1 -| stonelijk overschot Eva VOOV n weer terug 44 DAGEN OP ZEE Vaten afval retour afzender. TACHTIGJARIGE VASTGEKETEND GEVONDEN Twee meisjes spoorloos Superbom bij Londonderry Dubbelbekker Jongen (13) bij indianenspel door pijl gedood 62e jaargang, no. 18.449 DINSDAG 27 JULI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nederland I 19.05 uur Daktari; 20.21 uur Andy Williams; 22.10 uur De rode kamer. over Pgraeht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden 25-jaifrtenties (exc. B T W.) 0.24 p mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telet- 22244 (18 to n tottwartaal f 23.95, per jaar 94.55. Plaatselijk regen of een onweersbui, maar af en toe ook zon. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperaturen onge veer 15 graden, maxima van 20 gra den in het westen tot 25 graden in het oosten van het land. :el dt jrrespondent) maakt het lyn (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Naar schatting tachtig taxicüaul- fcurs hebben gisteravond kans gezien het toch niet malse Amsterdamse spitsuurvcrkeer volledig te ont wrichten. Nadat z(j eerder op de dag al enkele plaagstoten hadden uitgedeeld, die de Amsterdamse politie tot ingrijpen zette blokkeerden 'tij tussen half vijf en half zeven vitale knooppunten in de Amster damse binnenstad. Reden tot hun rigoureuze optreden is gelegen in 't feit, dat de befaamde Leidstestraat sinds gistermorgen half vijf voor alle verkeer, exclusief de tram. is afgesloten. Een poging van een delegatie van taxichauffeurs om loco-burgemeester Polak in de namiddag van gedachten te doen veranderen, haalde „Waarom mogen de nippies hier alles en worden wij in onze werkzaamheden beknot? Dat p '/..en we niet. Desnoods gooien we de hele boel een week plat", aldus het relaas van een helemaal over zijn toeren geraakte chauffeur. Dit nadat de delegatie met weinig opgewekte gezichten kwam vertellen dal de Leidsestraat, een zeer belangrijke ader juist vooi de taxichauffeurs, ook voor hen taboe zou blijven Onmiddellijk na het vernemen van deze jobstijding ging men tot actie over. Zeker tachtig wagens baan den zich een weg door de inmiddels provisorisch op gebroken straat, de verbaasde politieagenten die de hele dag al de invalsroutes in de gaten hadden go- houden, voor schut zettend. Vervolgens trok men naarde Rozengracht en de Raad huisstraat waar, als gevoig van de sluiting, een extra groot verkeersaanbod werd verwacht. De automobi listen, die toen op weg naar huis waren hebben het geweten. Achter een „kopgroep" van taxi's moesten zij lijdzaam toezien hoe bij groen licht consequent Terwijl marechaussees trachten in de Amsterdamse Leidsestraat de hekken opnieuw te plaatsen, rijden taxichauffeurs met hun wagens door de afzetting. gestopt en bij rood licht furieus opgetrokken werd. De gevolgen waren desatreus. Tot zeven uur was de versterkte verkeerspolitie bezig met het ontwarren van deze gordiaanse verkeersknoop. Inspecteur W. A. Bemdsen van de verkeerspolitie, aan wie de operatie Leidseplein was opgedragen, ver zuchtte na bijna 12 uur dienst: „Ik weet niet wat die mensen bezielt. Dat die Leidsestraat is afgesloten is onze zaak toch niet Wij zullen er dan ook alles aan doen om dat verbod te handhaven. We zijn de gehele dag lankmoedig opgetreden, maar ik acht het niet ondenkbaar dat wanneer deze acties blijven doorgaan een „genuanceerder" politiek wordt gevolgd". Hoe die er uil ziet, dat wilde ue heer Bemdsen niet zeggen. De spitsuuractie kwam aan het eind van een ge spannen middag, tijdens welke men ook nog groepjes druk discussiërende taxichauffeurs op of in de om geving van het Leidsepiein bezig had kunnen zien. Om hun eisen kracht bij te zetten reden de meest vermetelen onder hen via zijstraten toch de Leidse straat binnen, waarbij het tramverkeer ontregeld Hoofdinspecteur Winkel van het bureau Leidseplein zei in deze emotionele sfeer toch een duidelijk voor beeld te willen stellen, door een van de chauffeurs zijn vergunning te ontnemen. „Maar omdat we niet een man de dupe willen laten worden van een actie, die door velen wordt gerleund. heb ik hem die later teruggegeven De taxichauffeurs zouden hun actie vandaag voort- BUENOS AIRES (AP) De Argen- d iinse regering heeft bekend gemaakt h »t hel stoffelijk overschot van Eva - 'eron aan ex-president Juan Peron zal i rorden overhandigd, zodra het wordt - «vonden. - Deze bekendmaking werd gedaan op - ;e 19e verjaardag van de dood van Eva 'eron. Er waren berichten uit betrouw- pre bron afkomstig als zou het stoffe- ijk overschot zijn gevonden en zou,het Porden bewaard door de Mercedarios- Irde van de Spaanse katholieke kerk. (Volgens deze berichten zou het stoffe- fjk overschot van Eva Peron in Argen- inië zijn geweest sinds het werd gsto- fen vermoedelijk door militairen, na de ioup in 1955 waarbij Peron werd af ge let Franse minister: wellicht doodstraf voor drughandel PARIJS (AP) De Franse minister an Binnenlandse Zaken. Raymond Marcelin heeft in een radiointerview gezegd dat het nodig zou kunnen blij den de doodstraf in te stellen voor handelaars in drugs. Kort geleden is de maximum straf voor de handel in ver dovende middelen verhoogd vn drie jaar gevangeniststraf tot tien jaar. „Als dit niet voldoende afschrik inboezemd lullen we er de doodstraf op moeten itellen". zei de minister maandag. Grote jaarvangst van heroïne in Amerika (Van onze correspondent) WASHINGTON Tussen 1 juli 1970 o 1 juli 1971 heeft de Amerikaanse douane beslag gelegd op narcotica met «en totale waarde van ruim 1740 mil joen gulden. Verreweg het grootste deel was heroïne. In 503 afzonderlijke vang- «ten werd 422 kilo heroïne binnenge haald ter waarde van 1444 miljoen gulden. Dit is meer dan alle vangsten van de acht voorgaande jaren bij el kaar In 1970 werd bijvoorbeeld slechts 21 kilogram in beslag genomen. (Van dnze parlementaire redactie) DEN HAAG De vorige minister van Defensie. Den Toom. heeft in een nota bestemd voor de kabinetsformatie destijds uitgerekend, dat de komende vier jaar de uitgaven voor de Neder landse defensie zouden moeten stijgen met 900 min extra, boven de jaarlijkse vaste stijging van 6 procent. De defen sie-uitgaven zouden dan stijgen van 4 miljard nu tot ruim zeven miljard in 1975. Uitgedrukt in percentage van het netto nationaal Inkomen zou de Neder landse defensie-inspanning dan stijgen van 3.6 pet nu tot 4.2 pet over vier De nota Den Toom maakte onder werp van gesprek uit tijdens de kabi netsinformatie. Uiteindelijk is in het regeerakkoord overeengekomen dat de defensiebegroting boven de jaarlijkse zes pet voor het jaar 1972 een extra bedrag van 55 min krijgt. Daarnaast, zo staat in het regeerakkoord, zal een breed Samengestelde commissie van mi litaire en civiele deskundigen de taak van de Nederlandse defensie in de Navo gaan doorlichten. Deze commissie moet tegen april volgend jaar haar bevindin gen aan het kabinet overleggen. De nota-Den Toom zal waarschijn lijk nog deze week worden gepubli ceerd. samen met de andere discussie stukken die tijdens de kabinetsformatie een rol speelden. In december vorig jaar besloten de Navo-ministers in Brussel dat de Euro pese Navo-landen zich een extra-defen sie-inspanning zouden getroosten. Daar door zouden onder meer de inspannin gen van de VS voor de Europese defen sie wat verlicht kunnen worden. Con form deze afspraak is toen door Neder land besloten 150 min extra over vijf jaar voor de Navo uit te trékken. In dezelfde lijd, eind vorig jaar, werd in Navo-kringen gediscussieerd over een percentage van het nationaal inkomen, dat elk Navo-land tenminste aan defen sie zou moeten besteden. De Navo- ministerraad in Brussel kwam echter niet tot vaststelling van een dergelijk streefcijfer. WHO adviseert inenting voor Spanjereizigers GENèVE (AFP) In tegenstelling tot andersluidende berichten blijft de We reldgezondheidsorganisatie toeristen die naar Spanje gaan aanbevelen zich tegen cholera te laten inenten. Dit heeft een 1 woordvoerder in Genève gezegd. „Wij weten dat de infectiehaard van Zaragoza is gedoofd, maar de cholera kan opnieuw op elke plaats de kop opsteken en ine ting geeft een goede veiligheidsmarge". HOUSTON Dc Apollo-15, vanmor- ;n om half 11 op 165.000 km van de aarde en nog 247.985 km van de maan ordt geplaagd door een lampje dal blijft branden en dat aangeeft dat de imputer de hoofdmotor gaa aanzetten Dit mankement, dat na een v jrbeeldige start en een even voorbeeldige sprong uit de parkeerbaan om de aarde optrad de koppelingsmanoeuvre moeder schip-maanlander. veroorzaakte vluclit- leiding en de astronauten Scott, Irwin en Worden een heleboel hoofdbrekens. Voorlopig is vastgesteld dat de fout gelegen heeft in een slechte schakelaar, die het vluchtplan niet in gevaar brengt, helemaal zeker is men toch niet. Vanavond zal alles nog eens goed ge controleerd worden, zodra een koers correctie moet worden uitgevoerd. Er zijn drie mogelijkheden: óf het is ;n slecht werkende schakelaar en dan er niets aan de hand, óf de hoofd motor ontbrandt, als de normale proce dure gevolgd wordt, te vroeg, maar dat kan met handbediening worden omzeild, n dat is wel ernstig, twee kleppen, je brandstoftoevoer naar de motor regelen, moeten wegens kortsluiting wor den uitgeschakeld. Dit laatste zou be tekenen. dat de maanlanding niet kan doorgaan. Wel zou de motor zowat even krachtig werken, maar uit veiligheids overweging moet er een tweede systeem worden ingeschakeld en dat zou dat van de maanlander moeten zijn. Deze kan niet meer voor de landing worden gebruikt. Zoals gezegd zijn de moeilijkheden begonnen toen de koppelingsmanoeuvre van het moederschip Endeavor met maanlander Falcon in één keer gelukt was. Bij de vorige Apollo deed me zes keer over. Na de Koppeling flitste het lampje aan, aangevend dat het elec- tronisch brein op het punt stond de hoofdmotor tot ontsteking te brengen. Na ampele overweging besloot de vlucht- leiding het incident te negeren tot een koerscorrectie zou worden uitgevoerd. Men kwam tot dit besluit omdat Scott geloofde het mankement gevonden te hebben: een slecht werkende schakelaar. Een proefontsteking van de hoofdmotor liet men achterwege. Dat was niet de enige moeilijkheid. De ruimtevaarders hadden ook nog alle De Engelse Nicolette Molnes-Walker is de eerste vrouw geworden die al leen en zonder tussenhavens met een zeilboot de Atlantische Oceaan is overgestoken. De 28-jarige onge trouwde zeilster arriveerde met haar 30-voetssloep Aziz in Newport op Rhode l '.and. Vierenveertig dagen nadat zij uit Pemproke in Wales was vertrokken. Natuurlijk waren haar ouders aanwezig om Nicolette te ver welkomen. moeite om de Apollo-15 in de juiste rotatie om de lengte-as te krijgen. Dit. is nodig voor een goede temperatuur- verdeling. Zij slaagden daar na de derde poging in en zo werd het pas 5 uur in de ochtd voor het drietal zich ter ruste kon leggen. Het programma voor vandaag en mor gen is: 15.34 einde slaapperiode; 21.30 eventuele koerscorrectie. Morgen 00.39 Irwin en Scott gaan de maanlander In specteren; 02.30 einde inspectie; 05.34 slaapperiode tot 14.34. Door jonge onderzoekers Speurtocht naar verdronken stad Reimerswaal (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Zeven leden van de Ne derlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis (NJBG). onder wie i Hans Sluis (21) uit Delft en Judith 1 Schuijf (20) uit Leiden, zijn vandaag in het verdronken land van Reimerswaal een speurtocht begonnen naar de resten van de stad Reimerswaal. die aan het i eind van de middeleeuwen verdronk in de omstuimige Oosterschelde. Zij zijn daartoe uitgerust met een I grote dosis goede wil. een uitgebreide j kennis van Reimerswaal (opgedaan tij- dens intensief speurwerk in de archie ven van onder meer Bergen op Zoom. Tholen. Middelburg. Leiden. Delft en j Den Haag), kaarten van Reimerswaal. een Tholens motorvlet en voorts graaf- en sonderingsmateriaal. Naast de beide studenten uit Leiden en Delft bestaat de groep jonge .onder zoekers uit twee Amsterdamse studen ten. een bedrijfsstatisticus en twee j scholieren. Jesus Christ Superstar wordt verfilmd NEW YORK (AP) De roek-opera „Jesus Christ Superstar" zal worden verfilmd onder regie van Norman Jewi- son, die tevens co-producent van de film is. Jewison, onder meer bekend geworden door de films „The Russians are coming" en „In the heat of the night", heeft zojuist de opnamen beëin digd voor „Fiddler on the Roof", welke film in het najaar onder de titel „Ana- tevka" in de Nederlandse bioscopen zal worden uitgebracht. De verfilming van Jewisong nieuwste, „Jesus Christ Super aar'zal in de lente van 1972 begin- OSLO (DPA) Noorwegen is van plan vijf vaten met giftig chemisch afval die in de Noorse territoriale wa teren tot zinken zijn gebracht, aan de oorspronkelijke eigenaar, het Westduil- sc chemische bedrijf BASF, terug te De directeur van de Noorse visserij- dienst. Hallstein Rasmussen, verklaarde tegenover het blad „Aftoposten" dat ge bleken is dat de vaten, waarop het woord „Trisure" voorkomt, van BASF afkomstig zijn. Dit bedrijf heeft vorig jaar december voor de laatste maal vaten met industrie-afval- in de Noor zee tot zinken laten brengen, aldus het I blad. MILAAN (Reuter) Een echtpaar in Noord-Italië is gearresteerd omdat het een jaar lang een 80-jarige oom vastgeketend heeft gehouden aan dc trap die naar de tuin van hun huis leidt. „H'ü bonden hem vast om hem het eten van fruit in de boomgaard te beletten", zei de 65-jarige elektricien Valentino Clavenna aan de politie. „Zijn gezichtsvermogen is slecht en hij zou zuur fruit hebben kunnen eten dat niet goed voor hem was". Des nachts werd de oude man binnengehaald en op een rustbed in een kast gelegd. Clavenna en zijn vrouw Angela zijn beschuldigd van mishandeling van hun oom Giovanni Bonfiglio. Na een anonieme tip ging de politie zaterdag naar de liante villa van de Clavenna's in een dorpje vlakbij Milaan en vond daar Bonfiglio met zijn enkel vast geketend aan een twee meter lange ketting die met het andere einde vastzat aan de leuning van de trap die naar de achtertuin leidt. Volgens de politie scheen de man,ondervoed te zijn. GRONINGEN (ANP) Sinds vorige reek donderdag worden in hun woon plaats Ulrum (Gr) twee meisjes vermist. Zij zeiden naar het zwembad te gaan. maar zijn er die dag niet geweest. Het sijn de 16-jarige Alida Cornelia Brands en dc 14-Jarige Trijntje Fcnnechlna Rezcma. De meisjes reden op een oranje-rode bromfiets. De politie acht het waar schijnlijk dat de meisjes zich in gezel schap bevinden van de 27-jarige Gerrit M. Pieterman uit Eenrum. die wordt aangeduid als een „zeemanstype". BELFAST (Reutcr-AFP) Britse mi litairen hebben in een greppel bij Lon donderry de grootste bom gevonden die ooit in Noord-Icrland is geplaatst. Het waren in feite zes bommen die aan elkaar waren gebonden met draad. Kennelijk is het de bedoeling geweest de bom tot ontploffing te brengen als er een patrouille militairen over de weg langs de greppel zou komen. De Britse militairen kregen argwaan toen zij een man hard zagen weghollen bij de- benadering van twee militaire voertui gen. Na een grondig onderzoek vond men de bom die meer dan 100 kilo Sylvette Cabrisseau, ex-omroepster bij de Franse televisie, is onlangs ontslagen omdat zij zich, spaarzaam gekleed, liet fotograferen door een Frans weekblad- Ze doet nu alleen nog maar een badkostuum aan als ze gaat zwemmen en neemt zelfs voor het ontbijt geen risico meer. (Van e r verslaggevers) MAASTRICHT De heer Coumans in Maastricht heeft gistermiddag in een grintschap bij Eijsden een ongeveer 20 centimeter lange voorn met twee bek ken gevangen. Om te bewijzen dat de merkwaardige vangst niet uit vissersla tijn is voortgesproten, heeft de heer Coumans het dier op sterk water ge- Mej Van Wessem, biologe van het Natuurhistorisch Museum in Maastricht, vindt het een zeer bijzondere vangst. „Het is opmerkelijk, dat de vis zich zo lang in leven heeft kunnen houden. De oorzaak kan een mislukte deling in het eitje zijn geweest, tweeling". 't HARDE (ANP) Een Indianenspel in de bossen bij 't Harde heeft het leven gekost aan de 13-jarige Gerrit- Jan de YVeerd uit *t Harde. De jongen, die vorige week een pijl in zijn neus krefeg, is gisteren in een ziekenhuis in Zwolle aan hersenletsel overleden. Gerrit-Jan de Weerd was met vriendjes aan het spelen. Hij verdedig de een boshut en werd bestookt met pijlen. Eén ervan drong zijn neus bin- paar dagen later kreeg de Geen toestemming gevraagd voor transplantatie KAAPSTAD (AP) Artsen van het Grote Schuurziekenhuis hebben niet de toestemming van Rosaline Gunya ge- vraagd om het stoffelijk overschot van haar echtgenoot te gebruiken in de bartlongoverplanting verricht door prof. Christian Barnard, omdat ze niet wis ten dat Gunya gehuwd was. Volgens de wet kan de plaatselijke arts toestemming geven voor een derge lijke operatie als de familie van de donor niet kan worden bereikt en in dit geval heeft hij die toestemming gege ven. Gezegd werddat het ziekenhuis pas zondagochtend vernam dat de donor gehuwd was. Fresco's gevonden in Houthemse kerk (Van een onzer verslaggevers) HOUTHEM Tijdens restauratie werkzaamheden aan de beschilderingen van het plafond in de Houthemse paro chiekerk van St.-Gcrlach heeft men on der dc huidige beschilderingen resten van originele fresco's gevonden. Het betreft hier een plafondschilde ring van de Oostenrijkse Fresco-schil der Johannes Adam Schoepf, die rond 1750 het gehele plafond van de Hou themse kerk beschilderd heeft. Volgens oude gegevens zouden de pas heront dekte fresco's de hemelvaart van Chris tus voorstellen. Zij zijn geschilderd ln lichte kleuren, waarbij hemelblauw de overhand heeft.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1