SCHARN STELT DE NAU VOOR KEUZE Balzer evenaarde haar wereldrecord SCHOONSPRINGTITELS ZONDER STRIJD Eindelijk een nieuwe triomf Tom Okker ctiedrav Duindid rechts! CIJFERS IN BONN Golf jeugd vijfde Wildwatervaarder Van Stipdonk 8ste Jeugdgolfselectie Douze tussen hoop en vrees in Loosdrecht 26 J MAANDAG 26 JULI 1971 <N Haico Scharn heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie moeilijk probleem gesteld. Tijdens de internationale atletiek- eerjdstrijden op de tartanbaan van het Waldparkstadion in Bonn mocht Hans Enkhuizen (AAC) op de 110 meter horden als enige nog eens proberen h te plaatsen voor de Nederlandse ploeg, die van 10 tot en met 15 augus- in Helsinki deelneemt aan de Europese atletdekkampioenschappen. Im kerend was echter de manier waarop Scharn zegevierde. De Arnhemse ilitair die de laatste weken in een voortreffelijke vorm verkeert iar telkens net boven de limiet ®onn met 3 40'8 ruim onder- dit sJ jiarn, die de afgelopen weken 3.42.6 3.42.1 liep, pakte de kans op een nationaal gezien zeer goede tijd beide handen, De Westduitse bond, ■oor Helsinki pas een loper op de meter had kunnen aanwijzen, Ie in Bonn voor een ideale race. De e middenafstandtrainer, Paul imidt had Harald Norpoth naar Bonn om voor een ideaal tempo te Norpoth kweet zich voortreffe- van zijn taak maar voor het zover had bondscoach Kees Koppelaar aarde moeten bewegen om en Scharn in deze wedstrijd krijgen. De Duitsers hadden het •tal ingedeeld in de B-loop, waar de mogelijkheden om de 3.42.0 te uiteraard aanmerkelijk verkleind lijkheden 'e koers bunes, maar] :ant van de rste plaats '2100 meter] te rek. en Hoss 1 op het oger] s om half f Prognose Jubar Oakt (2140 (2000 s -^Hilma| Cisco net trio): m.): Ha;' dra va vulde V( vorm deze bi een koei laatste start. JacI Hildegard Falck (W.-Dld.) 2. Margit Bach Noorduijn (Ned.) Krüger (W.-Dld (VS) 1.46.72; 2. Föhrer 5. Hensgens (Ned.) teibert (W.-Dld.) 3.44.4; 5. stucky (W.-Dld) (Belg.) 3.43.1; 3. 14.1 sec.: 2. Trzmlel (W.-Dld.) 14.3; John (W.-Dld.) 14.4; hoogspringen: 1. Magerl (W.-Dld.) inbach (W.-Dld.) 18.95 r Helsinki (3.42.0) bleef hangen, kwam waren. De Duitsers streken over hun hart maar toen de lopers opgesteld werden mocht van de Hollanders alleen Wassenaar starten. De Nederlandse kampioen stelde onmiddellijk zijn plaats beschikbaar („Ik ben al zeker van Helsinki") en de dankbare Scharn stelde daarna duidelijk zijn kandida tuur voor Helsinki. Ideaal Norpoth nam direct de kop en voerde het veld naar ideale tijden (400 in 58.5 en 800 m in 1.58.5). Na 1150 meter stapte de Duitser, zoals afgesproken uit de baan. Het tempo bleek voor de Duitse Helsinki-kandidaten echter te hoog te zijn geweest want alleen Scharn. die aanvankelijk in de groep was gebleven maar na 900 meter achter Norpoth was gekropen, slaagde erin te volgen. Op de 1200 meterlijn lag de Nederlander dan ook ineens alleen met meters voorsprong aan de leiding. De angst van Wassenaar, die de race vanaf de rand van de baan volgde, „dadelijk ben ik mijn Nederlands record kwijt", bleek niet gegrond. Scharn ging op de laatste 300 meter bijzonder sterk door maar miste toch de tegenstand welke hem in de buurt van die 3.39.1 van Wassenaar had kunnen brengen. „Toen ik de bocht uitkwam, wist ik dal het goed zat", zei een lachende Scharn, die opmerkelijk fris finishte, later. Stijgend Het is de vraag of de K.N.A.U. Scharn na zijn explosie van zaterdag in Bonn alsnog inschrijft. Gezien de stij gende vorm van de Arnhemmer lijkt dat logisch. Een punt is echter dat niet voldaan is aan de eis van tweemaal de limiet halen. Daar staat echter tegen over dat hij vorige week in Leuven op een sintelbaan tot 342.1 kwam. In de Belgische stad registreerden twee stop watches 3.42.1, terwijl één „klok" de gevraagde 3.42.0 aanwees. Bram Wassenaar bewees in de twee de loop, dat hij tot de Europese top behoort. Ook dit keer speelde de Am sterdammer zijn scherpe eindsprint voortreffelijk uit. Met de Belg Van Manshove ging hij in de tweede loop met ruime voorsprong de laatste 300 meter in. Voor de laatste bocht nam de Belg enkele meters voorsprong, maar bij het opgaan van het laatste rechte stuk zette Wassenaar echt aan. Hij kwam gemakkelijk bij Van Mans hove en ging daarna onweerstaanbaar door. Hij won in 3.42.0, Van Manshove finishte i.l seconde later. Tegenwind Voor Hans van Enkhuizen lijkt de deur definitief dichtgevallen. Of de K.N.A.U. er inderdaad wijs aan doet de nationale kampioen en recordhouder thuis te laten is de vraag. Voorwaarde was dat de Nederlandse kampioen een tijd van 14.0 seconden of minder op de klokken zou brengen. Van Enkhuizen zegevierde in de twee wedstrijden die op het programma stonden in resp. 14:2 en 14.1 seconden. Van Enkhuizen had de omstandigheden bepaald niet mee. In beide wedstrijden had hij te kampen met een tegenwind van ruim twee me ter. In de eerste loop startte de Neder- HANS VAN ENKHUIZEN Harald Norpoth voert hier de lopers op de 1500 meter nog lander traag. kwa mng terug en won in 14,2 seconden. Een uur later was hij wel snel weg en won opnieuw overtuigend. Marjan Ackermans haalde in Bonn voor de tweede maal de limiet (1,75 m) bij hoogspringen. Joke van der Stelt bewees dat haar aanwijzing voor Helsinki volkomen ge rechtvaardigd is. De Spartaan-atlete, die een week geleden in Londen kort na de start ten val kwam, bleek daar van veel geleerd te hebben. „Ik moet gewoon burtaler starten en als het no dig is ook mijn ellebogen gebruiken". Dat was in Bonn niet nodig want als enige echte tegenstandster had zij Chris- ta Merten (W.Dls). De' Duitse deed veel kopwerk maar was in de laatste drie honderd meter niet bij machte de Ne derlandse te volgen. Joke v.d. Stelt won onbedreigd in 4.18.6. Merten finishte ruim twee seconden later. Weinig vertrouwenwekkend was de manier waarop de voor Helsinki aange wezen 800 meter loper Sjef Hensgens het schip inging. De Limburger liet zich na ruim driehonderd meter zo insluiten dat hij al volkomen kansloos was. De wedstrijd verliep ideaal voor een scher pe tijd. De eerste ronde ging dankzij het werk van een Duitse „haas" in 52.1 seconden waarna de Amerikaan Paul Lovell doorging. Hij sleepte het veld mee maar Hensgens speelde geen rol. Hij moest zich tweehonderd meter voor de streep helemaal naar achteren af laten zakken om uit de insluiting te daarna goed komen. Buitenom probeerde de Neder- i de Europese landse recordhouder (1.46.4) terug te komen maar op de laatste honderd me ter schoten zijn krachten duidelijk te kort, Lovell won in 1.46.7, Hensgens kwam twee seconden later als vijfde over de streep. In de B-loop bewees Rijn v.d. Heuvel opnieuw dat hij volgend jaar beslist voor de 800 meter moet kiezen. De lange Rotterdammer mist nog de hard heid op het laatste stuk maar dat kan met een gerichte training opgevangen worden. Na zijn 1.48.7 van enkele we ken geleden op Papendal, kwam er dit maal met 1.49.3 weer een tijd vol belof ten op de klokken. Er werden in Bonn nog enkele voor treffelijke prestaties verricht. Ingrid Mickler, de Olympische kampioene op de vijfkamp, kwam ondanks het feit dat zij vier ongeldige pogingen had bij het verspringen tot 6.72 meter, de 6.81 me ter van de Oostduitse Margit Herbst was de tweede wereldseizoenprestatie. Bij de heren liet Josef Schwarz in dezelfde bak 8.07 meter opmeten. Her man Magerl, door de Duitse bond onder voorbehoud aangewezen voor Helsinki, evenaarde bij het hoogspringen met 2.20 meter het Duitse record. Liesel Westermann. de wereldrecordhoudster discuswerpen blijkt voor de Europese titelstrijd haar topvorm eindelijk te pakken te hebben. De blonde Duitse kwam voor de eerste maal dit seizoen met 60.66 meter boven de zestig meter grens. OOST-BERLIJN De Oostduitse atlete Karin Baltzer heeft tijdens wedstrijden in Oost-Berlijn haar eigen wereldrecord op de 100 meter horden geëvenaard met een tijd van 12,7 seconden. Het record is ook in het bezit van de Poolse Tresa Suknie- wicz. De Engelse atleet David Bedford is er zaterdag op de tartaanbaan van Chrystal Palace in Londen niet in ge- De 21-jarige Bedford, die de laatste maanden ontzettend veel wedstrijden gelopen heeft, maar die door deze er varing plotseling wat voorzichtiger leek te zijn geworden, maakte na zijn uitvallen bekend, dat hij bij de Euro pese kampioenschappen in Helsinki slechts op de 10 km zal uitkomen. De 5000 meter van de open Engelse kam pioenschappen leverde nu een over winning op voor Bedfords landgenoot Baxter in 13.39,6. De beste prestatie op Christal Palace kwam op naam van de Amerikaan Henry Hines, die het verspringen won met een afstand van 8.01 meter. De belangrijkste prestaties van de Franse kampioenschappen in Parijs 10.000 meter: Tijoe 28.19.2 (Frans re cord); 3000 meter Steeple Chase: Villain 8.27,0 (Frans record); 200 meter heren: Fenouil 20.6. Bij de wedstrijden in Oost-Berlijn, waar Karin Balzer het wereldrecord op de 100 meter horde evenaarde, be reikte haar landgenoot Dieter Prollius bij het kogelstoten een afstand van 20.21 meter. Tijdens de Zwitserse kampioenschappen in Bazel sprong Meta Antenen met een ietsje teveel aan rugwind 6.81 meter ver en even aarde daarmee de beste seizoenpresta tie van de Oostduitse Margit Herbst. slaagd het wereldrecord van de Austra liër Ron Clarke op de 5000 meter te ver beteren. De Europese recordhouder op de 5 en 10 kilometer stapte vijf ronden voor het einde met kramp uit de baan. Zijn tus sentijden waren op dat ogenblik van dien aard, dat het wereldrecord (13.16.6) er nog alleszins inzat. PARIJS Frankrijk is Europees golfkampioen bij de herenjuioren ge worden. Op de banen van Saint Cloud bij Parijs (een totale lengte van 6045 meter) versloeg de uit vijf man staande Franse ploeg in de finale West- Duitsland met 4,5 tegen 2,5 punten. In de strijd om de derde plaats won Italië van België. Zweden en Nederland v den vijfde en zesde. De laatste v strijd, tegen Zweden, de titelhouder 1970, ging verloren met 25. BREMEN De Engelse golfspeler Neil Coles is dit weekeinde in Bremen open kampioen van West-Duitsland ge worden. Hij gebruikte voor de vier ronden in totaal 279 slagen, vier minder dan de Australiër Peter Thomson, die tweede werd. Coles en Thomson kwa men zondag rond in 68 slagen, een nieuw record voor de golfclub van Bre men. Coles verdiende met zijn overwin ning een bedrag van 21.000 gulden. Thomson werd 13.000 gulden rijker. BOURG-ST-MAURICE De Neder landse kanovaarder Peter van Sti»rlonk is zondag in Bourg-St-Mauriee tijdens internationale wedstrijden wildwaterva ren in de K-l klasse de achtste plaats bereikt met 287,3 punten. De Fransman Patrick Maccari were eerste met 260,5 punten voor de Westduitser Helmut Klein met 266,7 punten. UTRECHT Voor de 23-jarige Hans Feis zijn de Nederlandse kampioen schappen schoonspringen, die het afgelopen weekeinde in het Utrechtse zwembad „Den Hommel" werden gehouden, zeer succesvol verlopen. Zater dag veroverde hij de titel 3-meterspringen en gisteren werd hij nationaal kkampioen torenspringen (10 meter). Feis, dei lid is van de Haagse vereniging Joop Stotijn, was en terecht ingenomen met zijn prestaties, maar dat nam toch niet weg dat hij dc beide titels praktisch cadeau kreeg. LOUISVILLE. Tom Okker heeft gisteren in Louisville de finale herenenkelspel van het tiende proftoernooi in de serie van twintig om het wereldkam pioenschap gewonnen. Hij versloeg in de finale de Zuidafrikaan Cliff Drysdale met 36, 64, 61. Het was de eerste overwinning van de 27-jarige Nederlander in een toernooi, tellend voor het wereldkampioenschap, dat dit jaar voor het eerst wordt gehouden, onder auspiciën van de profgroep „World Championship Tennis" (W.C.T.). Okker was vierde ge plaatst. Hij verdiende met zijn overwinning een bedrag van 36.000 gulden. Okker en Martin Riessen slaagden er niet in hun kwalificatie als sterkste paar voor het dubbelspel waar te ma ken. De Nederlands-Amerikaanse com binatie werd in de halve finale in twee sets verslagen door Rosewall en Stolle: 6—0 6—4. NOORDWIJK De beste partij van het badgasten- toernooi in Noordwijk was de finale van het gemengd dubbelspel tussen de combinaties Lita Lliem, Widjojo en Trudie Walhof met Marian Laudin. Om de afwijking van het normale (het ge mengd dubbel is meestal het minst spectaculaire) compleet te maken waren het niet de heren maar de dames die in deze finale de toon aangaven. Het Indo nesische dubbel triomfeerde' met 97, 5—7 (na 54 en match points) en 62. Toch was het Trudie Walhof die de meeste open doekjes van het geboeid toekijkende publiek in ontvangst mocht nemen. Terecht, want zij drong vaak in haar eentje de Indonesische oppositie, zoals bij de stand 54 een matchpoint voor Lliem Widjojo tot overgave. Vooral Laudin moest zich vaak gewonnen ge ven voor de linkse en rechts voorhands sweepers van de Indonesische nummer 1. Die „sweepers" leverden Lita Lliem ook onbedreigde titel in het dames en kelspel op. Grudie Walhof wist evenmin als daarvoor de Engelse miss Minford en Els Veentjer-Spruyt, hoe zij die forhands moest beteugelen. Met 64 en e2 haalde de Indonesische, die bijzonder fel op punten speelde, de winst binnen. Het beslissende punt scoorde zij met eerst een rechtse voor hand schuin naar de zijlijn gevolgd door haar linkse schuin voorhand, waar de het net zoekende Trudie Walhof meters vanaf bleef. Won dus Lita Lliem zonder ook maar eenmaal in gevaar te zijn gekomen en zonder zelfs ook maar een lange set te hebben moeten toe staan, bij de heren domineerde de Au stralische jeugdkampioen Ian Fletcher op gelijke voor het publiek weinig inte ressante wijze. In de finale rekende de Australiër met 62 en 63 af met de Indiër Amvitharay. Laatstgenoemde be-1Jtn T.b Ian Fletcher maakt reikte de finale op het nippertje via een alleszeggende zege van 63, 57 en 75 op de nationale kampioen Fred Hemmes. Hemmes revancheerde zich in deze halve finale op voortreffelijke wij ze voor zijn matig optreden. Wanneer hij niet duidelijk hinder had ondervon den van een rugblessure, die hem uiter aard vooral in zijn serveren en smash en belemmrden, dan zou hij waar schijnlijk in de finale hebben gestaan tegen Fletcher in plaats van Amvitha ray. Fletcher was met zijn gevaarlijke drives een wapen van doorslaggevende betekenis voor alle opponenten die hij op zijn weg naar de titel ontmoette. De Indiër Amvitharay zei na afloop van de voor hem zo teleurstellend verlopen eindstrijd: „Flechter was niet te bespe len. Zijn drives zaten doorlopend tegen de lijnen, zijn service en smash idem". Aan het springen vanaf de driemeter plank namen slechts drie heren deel: Feis en zijn clubgenoten Frans van de Konijnenburg (17) en Edwin Miedema (19), die B-klasser is. Zowel Van de Ko nijnenburg als Miedema zijn een klasse minder dan Feis, wat duidelijk tot uit drukking kwam in de uilslag: Feis 139.67 tegen Van de Konijnenburg 112.82 en Miedema 100.87. Het torenspringen verliep op dezelfde wijze. Feis werd kampioen met 382.55 punten tegen Rob Voorbij (Joop Stotijn) 349.35 en Edwin Miedema 252.80. Ongetraind Hieruit blijkt dat het schoonspringen een wat „bloedarmoedige" affaire is. Dat werd nog onderstreept bij het toren- springen voor dames. De Groningse Anita Smith kon haar lachen niet bedwingen (oen zij werd uitgeroepen tot kampioene. Zij is eigenlijk al gestopt met de wed strijdsport en had niet getraind. Deson danks hadden Gerie Buys noch Mirjam Hoffer iets in te brengen. Bij het drie meterspringen voor dames veroverde Mariëtte Dommers (Joop Sto tijn) haar vijfde titel. Hoewel zij in theo rie wel tegenstand had te verwachten van Eljo yan Laarhoven-Kuiler, verliep ook deze wedstrijd zonder spanning. Na zeven sprongen had Mariëtte Dommers een voorsprong van meer dan twintig punten. En de eindstand (na tien ronden) gaf een verschil van bijna dertig punten aan: 408.80 381.45. bad derde maal getriomfeerd, maar daar stak Trudie Walhof een slokje voor. Met Els Veentjer-Spruyt wees zij haar grote rivale in dit toernooi die een combina tie vormde met haar landgenote Lani Kaligis met 64 en 63 resoluut terug. Het netspel van de ex-partner van Tom Okker in de dagen dat deze nog als amateur het racket zwaaide, was in deze finale evenals overigens in de finale van het gemengd dubbel van grote klasse Heren enkelspel: kwartfinales: Fletcher (Aus.)Fleury (Ned.) 63 63; Hordijk (Ned.)Sanders (Ned.) 63 62; Amvi tharay (India)Schmitz (Ned.) 61 6 3; Hemmes (Ned.)Haks (Ned.) 62 64. FletcherAmvitharay 621 6—1. Dames enkelspel: halve finales: Trudy Walhof (Ned.)Judith Salome IrT',, Li,a Llicm IInd',— DEN HAAG Voor de jaarlijki T?i 1 T f ,v t A ut IK i ieugdinterlandwedstrijd die op 7 augus- Fkale: Lita Ll.em-Trudy Walhof tussc„ Wesi-Duitaland e„ Nederland I in Neviges wordt gehouden, is de Neder landse golfploeg als volgt samengesteld: j Eric Herzberger (Eindhovense GC), Nor man Tjon Pian Gi (Haagse GC), Tony Trienen (Twentse GC), Daan de Roos (Rosendaalse GC), Teun Roosenburg (Haagse GC) en Robert Zingel (Amster damse GC). Heren dubbelspel: halve finales: Am- vatharay-FleteherHemmes-Schmitz 7 75 26 61; Widjojo-Wyono (Indo nesië)FleuryHordijk 64 7—5. Finale: Amvithray-FletcherWidjojo- Wyono 6—1 6—0. Gemengd dubbelspel: finale: Lliem- Widjojo(Indon-)Walhof-Laudin (Ned.) 9—7 5—7 6—3. Dames dubbelspel: finale: Veentjer- Walhof (Ned.)Kaligis (Lliem (Indon.) 7—5 6—3. RIO I)E JANEIRO Het Braziliaanse voetbalelftal heeft zaterdagavond in Rio de Janeiro met 10 gewonnen van Paraguay. Claudiomiro maakte vijf mi nuten voor rust van deze, door de West duitser Tsehenscher geleide wedstrijd, het enige doelpunt. OUD-LOOSDRECHT Finn-crack Cecs Douze leefde tijdens het weekein de van dc Hoilandwcek 1 tussen hoop en vrees. Na een fraaie zege op zater dag schrapte de wedstrijdleiding hem van de finishlijstje wegens een te vroe ge start. Vele getuigen verklaarden echter dat Douze pertinent deze over treding niet begaan had. Het protest van Douze werd opgeschort tot de vol gende dag. Onder druk van deze enorme teleur stelling kon de zeiler zondag zijn nor male vorm niet bereiken. Frits Beck won en Douze werd achtste. Aan de wal werd de winnaar van zaterdag ech ter in ere hersteld. Binkhorst en Beek startten wel duidelijk vals, waardoor zij een uiteindelijke diskwalificatie niet konden ontlopen. Voor Beck was dat het ergst, gezien zijn overwinning van zondag. Douze heeft nu met 1—8 na twee races een comfortabele voorsprong op de andere Olympische kandidaten. In de andere Olympische klasse, de FD's ontbraken de beste nationale zei lers, die deelnemen aan het Europese kampioenschap in Frankrijk. Blok leidt nu met een eerste en derde plaats. F.D. klasse: Zaterdag: I. Blok; 2. Wasscr- va'i ZontlaK: Wijsmuller; Wasser- Valken: 1 Wilkenj»; 2. Van Keulen; 1. Van Vrijheid: Zondag: Schooneveld; 2. Wes- 2. Colsen. 1. Bessellng; 2. Rozendaal. 1. wart; 2. Knoop. 1. Loddei v.d. Krogt; 2. Barnhard. 1.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9