Eetdae Soura/nt Vooruitzichten maan vaart goed FBI STELT ONDERZOEK IN NAAR SABOTAGE AAN ZES DRIIFKRAGEN Communistenleider in Soedan gearresteerd iuto over de personen gedood 15.341 Fris en onfris in sportweekeinde PIRATEN-BOEKET kaappoging zeiljacht mislukt Sinds 1 januari ontslagen Liz Taylor werd oma Wapendepot bij Ierse grens gevonden Cholera in Spanje bedwongen Bankbediende verduisterde twee ton AAN ONZE LEZERS Reis van Apollo van dag tot dag A ■ngracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P- M. Heruer. tenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand 6,95, kwartaal 20.65, jaar 80,15. Per post: artaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.448 Nederland I: 19.05' uur The Flaxton Boys; 20.21 uur Tijd voor liefde, t.v.- spel; 21.45 uur Gesprek van Godfried Bomans met prof. Mönnich. Nederland II: 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Met de muziek mee; 21.45 uur De ontworsteling van An thony Purdy, t.v.-spel. MAANDAG 26 JULI 1971 WEINIG WIND Zonnige perioden, maar ook enkele buien. Weinig wind, maar in de mid dag aan de kust wind van zee. In de nacht hier en daar mist. Minimum temperaturen ongeveer 15 graden. Maximumtemperaturen 22 graden, maar aan de kust enkele graden lager. (Van onze sportredactie) H IEN HAAG Het afgelopen sportweekeinde kende weinig hoogtepunten. Tenzij men het Wcstduitse Bundesligaschandaal van een dergelijke benaming als: Hl voorzien. Drie voetballers kregen van een controlecommissie van dc juitse voetbalbond een levenslange schorsing voor hun aandeel in een uit- lebrcïde omkoopaffaire. Tasso Wild, Bernd Patzke en Manfred Manglitz mogen Ie grasmat niet meer betreden en de voorzitter van Kickers Offenbach, Horst Janellas, mag geen bestuurlijke functies meer uitoefenen. De vier betrokkc- len zijn van plan de zaak aanhangig te maken bij een civiele rechtsinstantie. Een aanzienlijk frissere indruk maakte de start van de nationale zwemkam- )ioenschappen in het Haagse bad Overbosch. Tientallen volgelingen van tfeptunus beklommen de startblokken om zich met elkaar te meten in het aielle water, waaruit overigens nog weinig records te voorschijn kwamen. )e kleine Spanjaard Angel Nieto verbrijzelde in Zweden goeddeels de grote rerwachtingen van Jan de Vries op de wereldtitel bij de motorcoureurs. De Öederlandse revelatie, die het seizoen uitstekend van start ging met drie ieges. kan zijn illusies op het wereldkampioenschap vrijwel opbergen. Ook lit weekeinde moest aan de inmiddels bijna onafzienbare lijst van dodelijke jngelukken op de circuits een naam worden toegevoegd. De Belg Mathay [erbrandde tijdens de vierentwintiguursrace van Francorchamps. Haico Scharn stelde de door financiële zorgen gekwelde KNAU voor een iieuw probleem door in Bonn tijdens internationale atletiekwedstrijden een jjd neer te leggen die acceptabel is voor Helsinki. Sog meer nieuws over het sportgebeuren van het afgelopen weekeinde in inze wekelijkse uitgebreide bijlage Sporttribune. V (Van e r verslaggevers) pEVELAKEN Mogelijk als gevolg i brute stuurcorrectie is zaterdag- personenauto op de rijksweg ^doornHoevelaken over de kop ge- i de auto zaten twee echtparen msterdam, die op weg waren naar vakantiehuisje In Rhenen. Drie in- iverleden kort na het ongeluk, werd gewond. fietser uit Fijnaart raakte gistermiddag in zijn woonplaats in een slip. De brom fiets werd daarop geschept door een achteropkomende personenauto. De bromfietser en zijn 15-jarige duopassa- giere moesten met ernstig letsel in het ziekenhuis worden opgenomen, waar het meisje later overleed. .MEN (BELGIë) Op rijksweg 4 Belgische Wlerde is gistermorgen .uto tegen een lichtmast gebotst. De uurder en zijn echtgenote, die af- küg waren uit Rotterdam, moesten ernstige verwondingen in een zieken- worden opgenomen. De vrouw over- kort na aankomst. LEUTEN Een 24-jarige inwoner Vleuten is in de nacht van zaterdag kondag in een bocht te Vleuten de [ht over het stuur van zijn auto tgeraakt. De auto kwam in een sloot cht. De bestuurder is verdronken. (ARLINGEN Op de Afsluitdijk bij pwerderzand is in de nacht van zater- op zondag een 41-jarige inwoner van jst met zijn auto van de dijk te water ikt. Tijdens het transport naar het ■nhuis overleed de man aan hersen- •1. l'APHORST Een 16-jarige brom- ser uit Staphorst verloor de afgelopen ht in zijn woonplaats de macht over jf stuur en botste tegen een lichtmast. overleed in het ziekenhuis aan her ig IJNAART Een 17-jarige brom- Jal RUIMZICHT (Van e verslaggevers) IAAFTEN (ANP) Twei Stduitsers van 14 en 17 jaar hebben dagavond Iaat een mislukte poging aan om een zeilmotorjacht te kapen in de Haaftense industrichaven afgè- ïrd lag. De „kaping" werd verijdeld t de Wassenaarse eigenaars van het ht, die na een bezoek aan het dorp igkwatnen naar hun schip dat op dat ment al midden in de haven voer. •nmiddellijk sprongen de eigenaars te er om hun vaartuig zwemmend te verhalen. Ze slaagden daarin omdat motor van het jacht afsloeg. De ertjes waarvan er één overboord >ng, werden overmeesterd en aan de tie overgeleverd. Het bleek dat de ;elui zonder papieren de grens waren rgekomen. Hun ouders hadden al >m hun opsporing verzocht wat NTederland nog niet bekend was. De ipen werden 's nachts nog bij Beek r de grens gezet. DEN HAAG. Volgens het NKV-blad I.Ruim Zicht" zijn er sinds 1 januari in ons land 15.341 ontslagen gevallen. De meesten van hen zijn erin geslaagd direct weer ergens anders een baan te vinden. Dat lukte moeilijk bij de werknemers boven de 50 jaar. Volgens „Ruim Zicht" vormt het grote aantal ontslagen wel een I teken aan de wand, maar komt de werk gelegenheid nog niet direct in gevaar, gezien de nog in vele delen van het land bestaande spanning op de arbeidsmarkt. Iets meer dan de helft van de ont slagen (56 procent) is het gevolg van be drijfssluiting, 42 procent van reorganisa ties en 2 procent van andere omstandig heden, Het grootste aantal ontslagen viel tot nu toe in de textielindustrie: 2798. In de metaal is dat aantal 2246, in de chemie jeugdige 2140 en in de andere bedrijfstakken bleef het aantal onder de 2000. Verhoudingsgewijs viel het grootste aa-ital ontslagen in de papierindustrie. Van het totaal aantal werknemers in deze bedrijfstak moest 4.6 procent om zien naar een andere werkkring. Dit hoge percentage is voor een groot deel veroorzaakt door de 1300 ontslagen' bij Van Gelder Papier. De textiel volgt met 3,7 procent, de chemie met 2,3 en de metaal met 0,43. Over het gehele bedrijfs leven is het percentage 0,42. (Van correspondent) CAPE KENNEDY De vooruitzichten voor een vlekkeloze en punctuele lancering van de Apollo-15 met de astronauten David Scott, James Irwin en Alfred Worden, naar de maan zijn sedert gisteravond zozeer verbeterd dat van enig uitstel nauwelijks sprake zal kunnen zijn. De lancering zou om vier minuten over half drie vanmiddag plaats hebben. De nacht boven Cape Kennedy was helder en rustig met alleen wat weerlicht aan de horizon. Vanmorgen was het weer nog steeds uitstekend toen het drietal om half vijf werd gewekt voor een laatste medisch onderzoek, dat uitstekend uitviel en het traditionele ontbijt van sinaasappelsap, biefstuk, geroosterd brood, eieren en koffie. En ook de vooruitzichten omstreeks het lanceringstijdstip lieten niets te wensen over. Mocht er onverhoopt toch iets tussen beide komen, dan zou de lancering tot uiterlijk elf minuten iver vijf kunnen worden uitgesteld. Scott en Irwin vormen, binnen een tijdsbestek van twee jaar, het vierde tweetal dat een maanlanding gaat onder nemen. Men hoopt donderdag met de Endeavor, zoals het grote ruimteschip naar het schip van de ontdekkingsreizi ger kapitein James Cook genoemd wordt, bij de maan aan te komen. Scott en Irwin dalen met de maanlander Fal con af naar de maan. De naam Falcon- valk is met opzet gekozen omdat de maanlander net als een valk in scheer- vlucht zijn doel midert om dan vlak over de „Haydleyril" als het ware recht naar beneden te stoten. Alfred Worden blijft inmiddels in de Endeavor zijn rondjes om de maan draaien. Scott en Irwin hebben de beschikking over een maanjeep, Rover genaamd en is ver moedelijk het duurste voertuigje dat ooit voor twee personen is gebouwd: acht miljoen dollar. Er worden drie ritten mee gemaakt met een totaal van vijfen dertig kilometer. Met een zwierige zwt het REM-eiland. Zij zaterdagmiddag met stations. Elders i ii gooit deze jongedame een bos bloemen in zee nabij ws een van de honderd fans van de vrije radio, die 'n allen een boottocht meemaakten langs de diverse deze krant meer over de ,,piraten"-gebeurtenis. In totaal duurt de gehele maanexpe- ditie twaalf dagen, zeven uur en twaalf minuten en eindigt, zoals gewoonlijk met een plons in de Grote Oceaan. De tntale kosten van het project is 445 miljoen dollar. Daarvan slokt de Saturnusraket 185 miljoen op. de Endeavor 65 miljoen dollar, de Falcon vijftig miljoen dollar, het materiaal dat. onbemand om de maan blijft draaien, zeventien miljoen dollar, de Rover acht miljoen en alle werkzaamheden voor, tijdens en na de tocht vijfennegentig miljoen dollar. Intussen heeft zich in de afgelopen dagen een onaangenaam incident voorge daan: zes drijfkragen voor gebruik in geval van nood als het ruimteschip na de lancering een noodlanding moet ma ken zijn met een mes beschadigd. De FBI is voor onderzoek ingeschakeld. Het in cident heeft geen wijzigingen in het vluchtprogramma veroorzaakt. Commandant Scott heeft met de Apollo-10 een tiendaagse tocht rond de aarde gemaakt. Hij is 39 jaar en komt uit Texas. Behalve deskundige in de lucht- en ruimtevaart is h'ij ook geoloog. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen van acht en tien jaar. De 41-jarige Irwin is de bestuurder van de maanlander, waarmee hij alleen aardse ervaringen heeft. Hij was de eerste die een maan lander op aarde invloog. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen van acht, tien en elf jaar. espondent) KARTOEM Het Socdancse staats hoofd, El Numeiri, die vorige week als gevolg van een naderhand neergeslagen linkse staatsgreep enige tjjd uit zijn functie ontzet is geweest, poogt uit alle macht die herwonnen macht te consoli deren. De grootscheepse jacht op com- munistcnleiders heeft onder meer als resultaat gehad, dat de vermoedelijke architect van de staatsgreep. Abdcl Kha- lek Mahgub gearresteerd is. Vier van z(jn voornaamste medestanders zijn nog op vrije voeten. Communistenlelder Mahgub heeft, vol gens het Egyptische blad Al Achram asiel gehad in de Bulgaarse ambassade, waar hij de staatsgreep zou hebben voorbereid. Bulgarije heeft dit ontkend en wordt door deze ontkenning nog ver sterkt door een uitspraak van El Numei ri, dat hier geen bewijzen voorhanden Intussen zijn acht voorname leiders van de staatsgreep na berechting, geëxecuteerd. Onder hen bevindt zich de vroegere minister van binnenlandse za ken majoor Hamdallah, die in Libië sa men met staatshoofd in spé, kolonel Ba- bikir al Nur. uit een Brits lijnvliegtuig werd gehaald. Over het lot van Al Nur is nog niets bekend. Hij zou wel ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis zou evenwel nog niet zijn uitgevoerd. Voorts is ook de uitvoerder van de staatsgreep, majoor Hasjem el Atta, terechtgesteld. In geheel Soedan zijn de militaire ver loven ingetrokken. Zes militaire recht banken werken dag en nacht om de omstreeks 400 beschuldigden, onder wie 100 officieren, te berichten Het vlieg veld Kartoem is inmiddels weer geopend. El Nume.i heeft de betrekkingen met Irak, dat de mislukte staatsgreep harte lijk steunde en toejuchte, verbroken. Hij geniet de volledige steun van zowel Egpyte als Libië- .ONDEN (A.P.) Elizabeth Taylor is haar 39ste jaar grootmoeder geworden, th, de 19-jarige echtgenote van haar n Michael Wilding junior (18) heeft erdagavond in een Londense kliniek leven geschonken aan een meisje. De >y was drie weken voor tijd. „Het was i vlugge en gemakkelijke bevalling", Michael, die in oktober met Beth is rouwd. Elizabeth Taylor en Richard Burton iken op het ogenblik een cruise op Middellandse Zee met nun jacht BELFAST (AP) Door Britse troepen is vanmorgen vroeg in de buurt van de grens met de republiek Ierland een grote voorraad ontplofbare stoffen wapens en onderdelen daarvan gevonden en wel ergens ten westen van de stad London- derry. In Londonderry is het de laatste tijd bijzonder roerig geweest. Men neemt aan, dat het wapentuig door leden van het I.R.A. (het Ierse republi keinse leger) naar het noorden is ge smokkeld en daar opgeslagen. (Van onze correspondent) MADRID De angst voor de chole ra, die twee miljoen Spanjaarden en buitenlandse toeristen naar vaccinatie centra voerde, is voorbij. De paniek begon op 14 juli in de Noordspaansc provincie Zaragoia, waar zeven chole ragevallen werden ontdekt. Volgens het officiële Spaanse persbu reau zijn er geen slachtoffers en zijn de zeven mensen die aan een milder soort van deze ziekte leden, genezen. De ze ven gevallen werden ontdekt in kleine dorpjes in de Jalonvallei. Met de mede werking van de Wereldgezondheidsor ganisatie werden 34 noodklinieken in gericht met 2.500 man medisch perso- De gehele bevolking van de provincie, 600.000 mensen, werd ingeënt. Op vier na zijn nu alle klinieken gesloten. Bui tenlandse toeristen, die Spanje bezoe ken, hebben geen bewijs van inenting RIJEN (ANP) Bij zijn terugkomst van vakantie in Zwitserland cn Italië heeft dc rijkspolitie te Rijen dc 37- jarige bankbediende M. van P. gearres teerd. De man wordt ervan verdacht bij zijn werkgever, de Algemene Bank Ne derland. circa f 200.000,te hebben verduisterd. Van P. heeft een volledige bekentenis afgelegd. De bankbediende viel door de mand door controles die tijdens zijn vakantie werden uitge- Bij deze controles kwam aan het licht, dat de bediende stortingen van spaarders slechts ten dele of in het geheel niet had ingeschreven in de bank-administratie. Andere personeelsleden hadden arg waan gekregen toen de bedragen in de administratie niet bleken te kloppen met de bedragen die in de boekjes van de spaarders stonden. Het bleek dat Van P. al een jaar of vier geleden met de fraude begonnen was. Hij genoot het volste vertrouwen van zijn meerderen en stond zelfs op het punt een belang rijke promotie te maken. (ADVERTENTIE) Vakantie? Dansen. LISSE en LEIDEN (Iedere Zaterdag 8 uur) LEIDEN: Elke Zondag 8 uur. (Zaal 1 Beat, 2e Zaal Dans) DANSLES? aug. en sept aanv. Bij Evert Castelein. Ook vele bezorgers s krant gaan in de komende weken met vakantie. Britse soldaten dragen de kist met het stoffelijk overschot van de vrijdag in .Londen overleden persident Tubman van Liberia. Achter de kist mevrouw Tubman. Wijlen Tubman wordt opgevolgd door de voormalige vice-president William Richard Tol- I bert (58). Niettemin hopen wij door inschakeling van reperve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren. Maar mochten er zich af en toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door haperingen in de verspreiding te laten bedreigen. AFD BEZORGING JAMES B. IRWIN Maandag 26 juli: 14.34 lancering; 17.30 start raketmotoren. Vertrek uit baan om de aarde op weg naar de maan. Donderdag 29 juli: 21.07 start ra ketmotoren om de Apollo-15 In baan rond de maan te brengen. Vrijdag 30 juli: 18.48 de astronau ten David R. Scott cn James B. Irwin ontkoppelen de maanlan der Falcon van het commando schip Endeavour, waarin Alfred M. Worden achterblijft; 23.15 landing van dc Falcon aan de voet van de Apennijnen. Zaterdag 31 juli: 00.44 Scott opent luik van de Falcon en observeert het omringende maanlandschap; 14.24 eerste tocht over de maan met de maanjeep; zeven uur on derzoek op de maanbodem. DAVID R. SCOTT Zondag 1 aug.: 11.46 tweede maan- verkenning; opnieuw zeven uur. Maandag 2 aug.: 08.24 derde maan- verkenning; 18.09 lancering Fal con van de maan; 20.04 koppe ling met commandoschip Endea- Dinsdag 3 cn woensdag 4 aug.: twee dagen in baan rond de maan; wetenschappelijke experi menten. Woensdag 4 aug.: 21.10 satelliet wordt in baan om de maan afge vuurd; 22.18 Apollo-15 vertrekt uit baan om dc maan cn zet koers naar de aarde. Donderdag 5 aug.: 16.34 Worden maakt ruimtewandeling om film uit camera aan buitenkant van ruimtevaartuig te halen. Zaterdag 7 aug.: 21.45 landing op ALFRED M. WORDEN

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1