Slapen op het strand: „Lekker vrij, weet je weF' P Nieuwe lenin Bank Ned. Gemeenten Pater Desmond mag niet naar de kerk Gewonden bij vliegtuigkaap LEIDSE COURANT MAANDAG 26 JULI 1 WÊÊÊÊommM WÊmÊÈÊÊËMMÊHÊÊKÊÊÊÊmÊÊÊmÊMmMMmmmMm Het is 23.05 uur in een nacht van vrijdag op zaterdag. Het weer ruikt goed. Bij uitstek ge schikt om eens lang uit te gaan in de rulle zandbrij van het dichtstbijzijnde strand. Het don kerblauwe uitspansel hangt er met die volle maan fraai bij. Met dekens omslagen lopen we op de boulevard. Ons haar is uit de rasier-schnitt; warrig bijeen gebonden met een rode band. Op de neus is een verwrongen dienstbrilletje geplant, dat en kele jaren geleden tot een zonnefok werd gemaakt, door op de kogelronde glazen een donker laagje aan te brengen. Het neemt niet weg dat met enige moeite toch alles te signa leren valt, ook al is het je rein ste flauwekul om met een sterke zonnebril 's nachts op pad te gaan. gers nagekeken. Ze lachen. De blote voeten ia de afgeschreven gymschoe nen raken het zand. Het is stil op het strand. Hier en daar leunen verliefde stelletjes tegen elkaar. In de verte wakkert een vuur. Doel 1 is in zicht. We kijken uit naar medewerkers van de Sosjale Joenit, de mensen van Re lease. die als het goed is „sur veilleren" op het strand. Op zoek naar jongelui die in moeilijkheden verke ren, die misschien geen onderdak heb ben. Naar jeugdige toeristen die om wat voor reden ook op het strand sla pen. Of de jonge mensen die wel in een hotel of pension willen slapen, maar door hun late aankomst niets hebben kunnen vinden. De medewer kers van die sociale groepen proberen in al die gevallen jongeren op te van gen, om ze te „werven" en te bege leiden naar een speciaal centrum in de Haagse Delagoastraat, waar de ge meente voor dit doel een pand liet inrichten. Voor 2,50 gulden kan men daar overnachten. Geen bus, geen bed Als het goed was hadden we ook een busje moeten zien dat volgens woord voerders op de boulevard staat om eventueel jonge mensen naar dat cen trum te brengen. Een pracht service. Maar het busje stond er niet, en de medewerkers zien we ook niet. Die zullen we trouwens tot zonsopgang nergens zien of tegen het lijf lopen. We kijken er wel naar uit. want ons einddoel in de planning is, een ge spreid bedje in het opvangcentrum. Terug in de realiteit ploegen we moei zaam door het loodzware zand. De fotograaf ziet er als hippie gaaf uit. Hij heeft geen bril op. Het jakkerende vuur op het strand is nu in ware om vang te meten. Jeugdige gezichten van jongens en meisjes zijn bij vlagen zichtbaar. De vlammen wentelen on rustig. De 'groep erom heen telt onge veer vijftien mensen. De zeebries en het monotone geruis van de golven kunnen de tingelende gitaarmuziek niet overstemmen. Er wordt gelachen, gegiecheld. Flesjes sap gaan van mond tot mond, anderen hebben een plastic bekertje. Men is gekleed als wij. Wat het uiter lijk aangaat zullen we ons niet ver raden. Ons bezoek valt niet eens op. Nauwelijks wordt aandacht geschon ken aan onze jell „haai", die we met een joviaal handgebaar uitademen. Ook als we neerploffen midden in de groep, geeft niemand een kik. Nor male zaal: blijkbaar. Zo te concluderen heeft voor deze jonge mensen ieder individu recht om deel te nemen aan het gemeenschappelijke vertier. Het strandfeest gaat door. We klap pen mee met de muziek uit „Hair". Eén jongen is wat aangeschoten, loopt op ons af, biedt iets aan en vraagt poëtisch: „Mannen, wat voert gij hier hene". „Wind, warmte en sfeer", zeg gen wij rustig. Hierop zakt hij neer en gaat in kleermakerszit naast ons zit ten. „Lekker feestje hé mompelt-ie. „Ja, goed feestje". „Stom toeval joh", gaat de jongen verder. „We baggeren wat met z'n allen over het strand met veel lekker spul en maken een goed vuurtje. Komt er een kluitje Ameri kanen bij. Lekker vrij, geen gelazer weet je wel. Die jongens weten ook wat vrijheid is. Daar kun je wat mee doen. We zijn net van school. Je moet je toch met elkaar kunnen ver maken. Thuis kan dat niet altijd. Nou blijven we eens een nachtje hier. An ders dan dat alledaagse ritme. Hier leef je. Straks kwamen er ook al vijf andere hippen uit Noorwegen hier. Goed volk. Geen gelazer weet je wel Je ziet maar wat je doet. Wij gaan De fotograaf komt in actie. Hij knipt de groep in de roes van vrijheid en plezier. Een meisje vraagt om een stickie, een ander wil cognac. Uit bui- deltassen komt een complete voor raad „levens"middelen. Wij staan op en vertrekken. Honder den meters lopen we richting Katwijk. Vrijwel niemand te zien. Een ander vuur doemt op. Langs het prikkel draadhek liggen zo af en toe wel wat mensen, maar het is te betwijfelen of dat strandslapers zijn. Toch het onderzoeken waard. Vaag zien we iemand de duinen inklauteren. Nog geen tien meter verderop twee naast elkaar liggende mannen. „Rot op" wordt geschreeuwd. Dat doen we ook, want het is geenszins de bedoeling om wie dan ook te storen, die voor onze aanwezigheid nog geen cent geeft. Dat tweede vuur is overigens aanzien lijk kleiner. Wakkert ook niet zo. Toch een lichtpuntje in die immense don kerte. Je voelt je pupillen wagenwijd open staan. Rond het vuur waar we nu op af slenteren, heerst geen en thousiaste feeststemming. Twee jon gens spelen wat met hout op de sprin gerige vlammen. Praten wat. Tussen hen in ligt een stapel boterhammen. Ook hier blijkt „haai" het uitgekiende wachtwoord. Aan hun accent te horen komen de jongens niet uit Den Haag. Een van de twee kijkt ons voortdurend aan. Het vuur is op zijn eind. Ik sta op en ga hout sprokkelen. Dat valt in goede aarde waarop een gesprek met de twee strandslapers begint. „Dat doen we wel meer". „Wij ook", is onze reactie. Opvallend is dat er verder alleen maar over het alledaagse wordt gesproken. Geen serieuze gesprekken. Ze houden plotseling op met het spuien van woorden. Met hun handen duwen ze zand weg en graven een kuil; beschut tegen de wind steken ze een shaggie op. Hun ogen gaan tevreden dicht. De peukjes worden weggeschoten en de jongens proberen te slapen. Het is We lopen terug la'ngs de vloedlijn in de hoop iemand te ontmoeten die on? onderdak aanbiedt. Niemand dit dal doet. Dan moeten we ons desnoods maar door de politie laten oppakken er naar het centrum laten brengen. Ee. half uur later staan wc op een koek verlaten boulevard, in het licht van straatlampen. We lopen een beet.i< voor joker. Gaan daarom op de boule vard liggen in de hoop door een sui veillerende politiewagen opgemerkt er meegenomen te worden. Geen sterveling te zien. Een kwartiet later horen we in de leegte roepen „Hé, Gerrit een monnik". Zo ziet een late barbezoeker onze fotograaf die op een bank in slaap probeert te komen Twee jongens en twee meisjes komen op ons af. We komen wel wat over eind maar blijven vredig voor ons uit staren en geven geen krimp. Het it- even later duidelijk dat één van hen met ons op de vuist wil. Op zijn plat Haags: „Nou kom dan, man tegen man". Ons zwijgend commentaar windt hc-m zeker nog meer op. De ge haakte baret die ik op heb wordt van mijn hoofd getrokken. „Niet reageren, Lena", denk ik. Dx-ie van het groepje lopen door, maar die ene knul blijft wat moeilijk doen. De bedreiging dat ik zo bbneden lig, als meneer dat wil, nemen we voor kennisgeving aan. Dan gaat hij achter zijn vriend en vrien dinnen aan. Maar wel inclusief die fraaie karet van mijn vrouw. Dit is ■■■■■■■■■OMR Om eens na te gaan in hoe verre het Scheveningse strand inderdaad in deze zomerse nachten dient als zandmatras voor hippies en openluchtslapers, waarom men eigenlijk aan de kust lijn in de late en vroege uren van de dag samenkomt en om te zien welke vrij heden men als individu heeft zonder gepakt te wor den, is een van onze ver slaggevers met een foto graaf 's avonds het strand opgegaan. Beiden verkleed als „vrije vogels" in losse kledij, compleet met haar banden en schoudertassen kwamen in contact met jongelui, die de nacht in direct contact met de na tuur plegen te plukken. Hun relaas werd in bijgaand ar tikel samengepakt. ons net geen vechtpartij waard. Een van de meisjes horen we zeggen: „Ach joh. geef- nou terug. Dat is zie lig". Vergeet het maar, het mag niet baten. De stilte keert terug. Drie uur wijst ons verborgen horloge Nog steeds is er geen politiewagen voorbij gekomen. We houden voet bij stuk en beschouwen die politie toch als laatste strohalm en mogelijkheid om in dat centrum te komen. Rond half vier is het zover. De dieselmotor van een Mercedes knort ergens. De wagen komt even later voorbij en wij liggen roerloos op het plaveisel. Door mijn donkere bril zie ik een van de op kaugomkauwende agenten naar ons kijken. Maar stoppen doen ze niet. Voor hetzelfde geld kan er iets met ons gebeurd zijn. Ook al zien de poli tiemannen door hun beroepsoog mis schien dat dat niet zo is in hun ogen moeten we dan wel openluchtslapers zijn. En daar zou dan wal aan gedaan kunnen worden. Geen hoop meer De politie heeft bovendien afgespro ken met de oprichters van dat op vangcentrum uit te zien naar „klan- len". mensen die misschien hunkeren naar onderdak. Er zou medewerking worden verleend, maar de Mercedes rijdt mooi verder. Maar ook al zou dat centrum er niet zijn. dan nog is het verboden zomaar op straal te slapen 'Iet is onduidelijk wat we „verkeei'd" gedaan hebben. Reden voor ons om 11e hoop op te geven en in de auto lug naar huis te rijden Enigszins gedesillusioneerd. Het wordt al weer licht. De vrijheid die men hier in Scheveningen heeft in het doen en laten is uniek. Nie mand die je een strobreed in de weg legt. Het is een van de conclusies na 'o'n toch wel fijne nacht. TEKST FRED VAN BUNGE FOTO'S MILAN KONVALINKA e DEN HAAG - De NV Bank voor 1 derlandsche Gemeenten gaat over pgrac|11 de uitgifte van evn 8 pet 25-jai|rtenties obligatielening, groot f 100 min totjwartaal koers van 100 pet. Bij f-"°r1 wordt het recht voorbehouden het h" drag van de lening te verhogen tot ingeschreven bedrag, echter tot f 150 min. De datum van ving is donderdag 5 augustus, de st| tingsdatum woensdag 1 september. tering op de beurzen van Amsterdf en Rotterdam zal worden aangevraaj Het prospectus verschijnt woensdag juli, aldus een mededeling van Bank. f V-/J GKU-p,ersoneel vergadert vanavond GRONINGEN (ANP) Vanavon1 1 zullen de werknemers van de GKII vestigingen in het noorden van ons lan! voor zover zij tenminste lid zijn va een vakcentrale in de Martinihal t Groningen in een massale vergader int 7"/""^ gaan bepalen hoe zij hun belangen hdy beste veilig kunnen stellen. Gistermor,^^. gen heeft het NVV de ondernemings raadsleden uit de GKU-vestigingen het noorden voorgelicht over de stan^, van zaken tot nu toe. De ondernemingsraadleden zoude® vanmorgen in de bedrijven r werknemers de situatie doorsprekenl Manifesten van de NVV textielbond Eendrachl" zullen worden uitgereikt^ Hierin wordt onder meer door de dri vakcentrales voor een periode v weken voor de werknemers bij de GKll in Nieuwe-Schans vol loon gegaran{| Voorts zegt „De Eendracht" Nieuwe-Schans niemand de verplichting heeft ander werk in andere bedrijvi te accepteren. Dit in verband met hel streven het gehele bedrijf en personel door een andere industrie te laten ov nmen. Mocht dit lukken, dan zal de 600 af te vloeien werknemers Groningen. Nieuwe-Schans en Hooge- veen een 120-tal (70 in de stad Gronin gen en 50 in Hoogeveen) moeilijk elders geplaatst kunnen worden, zo deelde de heer M. Arends. NW-districtbestuurderfeJfi in Groningen mee. pt- S ZUID-AFRIKA (Van onze correspondent) KAAPSTAD. 2 juli Pater Cosmas Desmond, de franciscaan die onder huis arrest in Johannesburg (Zuid-Afrika) is geplaatst, is toestemming geweigerd om I zondags naar de kerk te gaan. Hij had bij de hoogste magistraat van Johannesburg om verlichting van het huisarrest gevraagd, dat hem zaterdags, zondags en op weekdagen tussen zes uur 's avonds tot 7 uur 's morgens aan zijn huis bindt. Er is geen reden opgegeven voor de weigering.. Behalve zijn ouders, die in Londen wo nen en zijn arts mag pater Desmond ge durende de uren van huisarrest niemand i ontvangen. Iedere maandag moet zij zich 1 bij de politie melden. Het is hem ver boden bijeenkomsten bij te wonen (een bijeenkomst wil zeggen, een „verzame ling" van twee personen en meer), iets te publiceren of het district van Johannes burg te verlaten. Pater Desmond is de auteur van „De Afgedankte Mensen", een uiteenzetting van de levensomstandigheden van Afri kanen in haar vestigingskampen. Zijn werk onder de Afrikanen is waarschijn lijk de reden voor de beperking van zijn bewegingsvrijheid. MIAMI (AFP) Een stewardess en een passagier van een DC-8 van de Amerikaanse maatschappij „National Airlines" zijn licht gewond door een schot van een inzittende, die de beman ning dwong koers te zetten naar Cuba. Het vliegtuig was met 76 passsagiers en acht bemanningsleden op weg van Miami naar Houston. De luchtpiraat, die in de ene hand een staaf dynamiet en in de andere een pistool had. duwde de drie stewardessen in de toeristenklasse naar het einde van het toestel. Toen een pas sagier uit het toilet kwam. schrok de kaper kennelijk, waarop hij een schot loste. Hij rende daarna naar de stuurhut, waar hij opdracht gaf naar Cuba te vlie gen. De drie stewardessen en de gewon de passagier hielden zich in de toilet ruimte schuil tot het toestel landde in Havanna, waar de luchtpiraat uitstapte. De DC-8'is inmiddels in Miami terugge keerd Brand in wasserij: schade 30.000 LEIDSCHENDAM Zaterdagmorgen omstreeks half 12 ontstond brand in een wasserij aan de Voorburgseweg. De dochter des huizes waarschuwde direct de buurman, de heer Meeuwisse, die zijn tuinderij er naast heeft liggen. Terwijl de echtgenote van de heer Meeuwisse de brandweer van Leidschendam waar schuwde. ging de heer Meeuwisse met eigen blusapparatuur de brand te lijf. Binnen enkele minuten kreeg hij assistentie van de Leidschendamse vrij willige brandweer en na 20 minuten was de brand geblust. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade wordt geschat op 30.000, Inbraak in kantine en in supermarkt LEIDSCHENDAM Zaterdagnacht is door verbreking van een ruit ingebroken in een supermax-kt aan de Bux-gemeester Sweenslaan, waar een onbekend aantal pakjes sigaretten werd gestolen. Ook in de kantine van Blauw Wit aan de West- vlietweg weid zaterdagnacht ingebroken door verbreking van een ruit. Alles werd overhoop gehaald, maar er werd niets vermist.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12