POSITIE REE VERBETERD ichanclaal in Bundesliga groeit naar een climax Ouderwetse intocht Vier daagse -helden Nu op gedeelde tweede plaats Kerkhoffs blijft erg populair in Zwitserland Beltoise blijft geschorst 1 JJnAG 24 JULI 1971 AMSTERDAM In de negende ronde van het IBM-toernooi is de positie van de Nederlanders ten aanzien van hun kansen op een (hoge) prijs iet wat verbeterd. Met name klom landskampioen Hans Ree ten koste van zijn landgenoot Langewcg naar de gedeelde tweede plaats. Koploper Smyslov had tegen de Amerikaans-Australische grootmeester Browne enig overwicht, doch moest zich na een tijdnoodscene met remise tevreden stellen. De Russische ex-wereldkampioen staat met 6 punten (nog) op kop. Browne en Ree volgens met SVz punt. Het is overigens een zeldzaamheid, dat in een 1 A-krachtmeting, met 16 deelnemers, na 9 ronden geen en kele speler 7 of meer punten bezit. Scholl zorgde voor een pijnlijke surprise, door zich in één zet mat te laten geven Het was de Hongaarse grootmeester Portisch, aan wie dit ge schenk ten deel viel. Timman klom op de ranglijst door van Ivkov te winnen. De Joego-Slavische groot meester is duidelijk gedeprimeerd als gevol gvan zijn partij tegen Smyslov, waarin hij enkele malen de winst heeft gemist. Overigens maakte Tim man in tweede zitting nog een grove fout die hem op verlies had moeten komen te staan doch Ivkov over zag deze reddingsmogelijkheid en ging toen kansloos ten onder. Uhlmann verloor tegen Adorjan door tijdsoverschrijding, gegeven het voor afgegane spel was het een ietwat vreemd slot. In de meesterafdeling is de Tsjech Smejkal op kop gekomen. Daarmee heeft de waarschijnlijk sterkste gast- speler eindelijk zijn reputatie kun nen waarmakeq. Hij startte namelijk zeer zwak. Enklaar blijft goed bij, terwijl Zuidema nog prijskansen heeft. In deze afdeling volgen van daag en maandag de laatste partijen. Uitslagen: meestcrgroep 9e ronde: Smejkal—Mi 1—0, Enklaar—Van Gcet Chit Rob Hartoch steekt er nog een sigaretje bij op in zijn partij tegen Donner. "IKFORT Het proces" in de omkopings- uit de Bundesliga is gistermorgen be- Kni4en in het gebouw van de Westduitse voet- ind ind te Frankfort. De zitting begon met het Ha oor van de viervoudige nationale doelman fred Manglitz, die ervan wordt beschuidigd z*aa 0 Mark geëist te hebben voor de overwin- op Rot Weiss Sssen van 5 mei. Hij ont- |e niet de zinsnede „anders wint Essen" j ebben gebruikt. Ook ontkende hij niet dc 25.000 Mark inderdaad van Offenbachs zake lijk leider Konrad ontvangen te hebben. Volgens hem was het initiatief echter niet van hem uit gegaan. „In wezen had ik er niet meer op ge rekend. dat, nadat we gewonnen hadden, nog een betaling zou volgen", verklaarde Manglitz. „Ik heb er niets kwaads in gezien, omdat ik mijn verplichtingen tegenover mijn eigen ver eniging (namelijk te winnen) ben nagekomen." Manglitz achtte zich evenmin schuldig aan het tweede hem ten laste gelegde punt: hij zou voor de wedstrijd F.C. KölnOffenbach van 5 juni hebben laten weten tegen 100.000 Mark bereid te zijn het verloop van de wedstrijd te beïnvloeden. In dit geval zou volgens Manglitz het initiatief zijn uitgegaan van de Offenbach- voorzitter Canellas en zou hij het spel slecht» hebben meegespeeld om te zien of dit soort zaken werkelijk bestonden en, zo voegde hij *r- aan toe, „Bewijzen in handen te krijgen". Het kleintje werd er zelfs niet voor thuis gelatenWaarom zou zij eigenlijk et mogen delen in de hidde. die hun ouders voor hun prestatie in de Vierdaagse in ontvangst nemen. Urenlang stilzitten in het wagentje valt ook Daarom zou hij met Canellas hebben afgesproken elkaar te treffen bij de van de autoweg KeulenBonn. werd gesproken over de wijze van betaling. Afgesproken werd, dat hem brieven met elk vijftigduizend Mark bij een volgend trefpunt zouden worden overhandigd. Manglitz zou echter van de verdere uitvoering van het plan zijn teruggeschrokken, omdat hij de ontvangst van de 100-000 Mark illegaal hield. Op de dag van de wedstrijd weigerde hij te spelen, hoewel trainer Ocwirk hem enkele uren eerdet aangewezen had om het d oei tc verdedigen. Maglitz gaf toe, dat buiten hemI geen enkele speler van FC Köln óp de hoogte was geweest van deze affair»?- Na de nationale doelman Manglitz werden de spelers Patzke en Wild van Hertha BSC Berlijn gehoord. De aanklacht tegen hen was: „de moeilijke positie van Kickers Offenbach, in casu Horst Gregorio Canellas uitgebuit te hebben door 140.000 Mark te vragen voor een overwinning van hun club in de laatste competitiewedstrijd op Arminia Bielefeld". Zoals Patzke en Wild na het bekend worden van het schandaal a> hadden verklaard, en wat zij nu herhaalden: „Het interesseerde hen alleen maar te weten of er werkelijk iemand bereid zou zijn met een dergelijk bedrag over de brug te komen". Bernd Patzke verklaarde dat Wild in een telefoongesprek met hem „voor de grap" uitgeroepen had: „En hoeveel biedt Arminia", waarop omstanders ..220-000 Mark" hadden gezegd. Patzke ging verder: „Toen belde de heer Konrad (zaakweernerrnr van Canellas) mij op. Hij zei dat de volgende dag iemand van Kickers Offenbach naar Berlijn zou komen om het geld uit te betalen". Patzke reserveerde daarna voor de Offenbachman een hDtelkamer _n sprak met hem een plaats v* samenkomst af. De man, die naar Berlijn kwam, bleek de volgende dag vice-voorzitter Klein van de Kickers te zijn. Patzke: „Maar toen had ik bij mezelf al het besluit genomen de zaak niet verder door te zetten". Tasso Wild bevestigde in grote lijnen het relaas van zijn vriend Patzke, daar nog aan toe voegend: „Ik ben nog wel naar het hotel van Klein gegaan, maar toen ik daar die vice-president van de Kickers in volle omvang zag zitten, had ik niet de moed hem aan te spreken. Ik heb tsen mijn vriend Geyer (die ook nog als tussenpersoon heeft gefungeerd) gevraagd Klein te zeggen dat ik er niet Wild raakte later in moeilijkheden, toen hem tegenstrijdigheden in zijn (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Het is weer een ouderwets gezellige feestelijke intocht geworden van de duizenden vier- daagsehelden van dit jaar. Door een haag van honderd duizenden toeschouwers, die niet moe werden van het applaudiseren, schreden de wandelaars, die viermaal 50, 40 of 30 kilometer hadden gelopen, over de feeste lijke Sint-Annastraat te Nijmegen op weg naar de finish, waar de beloningen lagen te wachten. Af en toe gingen kreupele deelnemers schuil achter een groepje fier marcherende lopers. Zó iemand werd heel broederlijk of zusterlijk geholpen om die paar kilometertjes enigszins te helpen verlichten. Er waren enkelen bij, die voeten hadden als rauwe vlees klompen, terwijl anderen met verwrongen gezichten hebben Betracht de pijn in dc spieren te verbergen. Bijna voor alle deelnemers waren er bossen bloemen, meest gladiolen. De Nijmeegse huisarts dr. Groencvcld, die al vele jaren meedoet aan de Vierdaagse, werd onder dc bloemen bedolven. Grote groepen Zwitsers, trots hun vlaggen met zich meedragend, correct en stram marcherende Amerikanen, er losje bijlopende marinemannen van eigen bodem, goed zingende Israëlische burgcrgrocpcn en een onafzienbare rü Scandinaviërs. zij allen werden begroet door prins George van Denemarken, die dc laatste jaren een bekende figuur op de laatste dag van de Vierdaagse is en niet moe werd om een ieder die voorbijkwam bijzonder beminnelijk te begroeten. Er was veel muziek en tromgeroffel. De intocht werd weer een onver getelijk festijn en kijkspel voor die ontclbarcn die op de been waren. De sfeer was geweldig. En het is een waardig slot geworden van deze 55e Vierdaagse, die is verlopen zonder enig noemenswaardig incident. Van de 12.855 deelnemei die op de eerste dag zijn gestart, hebben 11.832 wandelaars de zware tocht volbracht. De laatste dag waren er 89 uit vallers. Na afloop van de blijde intocht bleef Nijmegen nog tot diep in de nacht, liever gezegd tot in de prille morgenuren doorfeesten. Vooral bij de jongeren werd van toen af geen blaar meer gevoeld. Zelfs niet op hel bekende „blarenbal" in dc zalen van het Concertgebouw dc Vereniging. klaringen van de laatste weken voor rscheidene gerechtelijke instanties u-den voorgelegd. Wild: „Ik weet niet meer wat ik woordelijk allemaal heb gezegd. Ook niet meer wat er op die bandopnamen van Canellas staat". De bewuste tapes werden toen op verzoek de „aanklager" van Kickers Offenbach nog eens afgedraaid. Na de pauze was de beurt aan de oorzitter van Kickers Offenbach, de ijftigjarige fruitgroothandelaar Canellas die zich voor vier zaken tegenover de strafcommissie te verantwoorden heeft. „In alle gevallen ging het initiatief van de tegenpartij uit", aldus Canellas. In het gi?val van de 25.000 Mark voor Manglitz erkende hij na ruggespraak met de secretaris van de Duitse voetbalbond Horst Schmidt zijn zaakwaarnemers Konrad ^dracht tot uitbetaling te hebben gegeven („Meneer Schmidt zei, dat het volgens de statuten niet verboden was"). Het initiatief was echter naar zijn mening van Manglitz uitgegaan. Hetzelfde zou het geval zijn geweest met de 100.000 Mark voor de wedstrijd in Offenbach. Manglitz, die gezegd zou hebben „voor honderdduizend Mark wint Offenbach", zou met Biskup, Rupp, Thielen, Simmet en Flohe vijf spelers in de hand hebben gehad, die hij zou hebben ingewijd. In het geval Patzke-Wild gaf Canellas toe, dat hij als eerste had opgebeld, omdat hij met Patzke over Standaard Luik had gepraat. „Van geld was geen sprake. Pas de volgende dag heeft Patzke naar de premie gevraagd", aldus de voorzitter van Offenbach. Zijn bestuurslid Friedel Mann zou naar Brunswijk zijn gereden voor de wedstrijd tegen Arminia Bielefeld, nadat Ulsass' vriend Lutz Lammers vanuit Offenbach had opgebeld met de mededeling dat Bielefeld 20.000 Mark had betaald en dat Offenbach hetzelfde diende te doen. Aan de kernvraag, in hoeverre Canellas de Duitse voetbalbond op de hoogte had gesteld van zijn vermoeden, dat er omkoperij in het spel was, werden vele woorden besteed, die echter weinig duidelijkheid geven. Canellas („Ilc heb ook bondstrainer Schön en Overath ervan verteld") legde er steeds weer de nadruk op, dat hij bondsofficial Winfried Straub zou heben ingewijd. „Straub hrfeeft me laten geloven, dat de hele machinerie van de Duitse bond in beweging was gezet". Op de vraag, waarom hij in het geval-Patzke Wild niet het bestuur van Hertha BSC op de hoogte had gesteld, wees Canellas op de rol van de plaatsvervangende Herthavoorzitter Wolfgang Holst. Spannend werd het. toen rechter Kirsch twaalf getuigen opriep, van wie er enkelen de geloofwaardigheid van de verklaringen van 't Offenbachbestuurslid Willy Konrad aantastten. Konrad had namelijk verklaard, dat Manglitz tijdens hun gesprek langs de autosnelweg KeulenBonn twee speciale half- verzegelde enveloppen te voorschijn had gehaald. Voor de tweemaal vijftig duizend Mark, die hij voor zijn diensten eiste. De als getuige opgeroepen gelegenheidstaxichauffeur Willy Momar en een verkoopster van een kantoor boekhandel, Gabriele Krause, ver klaarden echter, dat Konrad op weg naar de autobaan bij de kantoorboekhandel was uitgestapt en daar zelf de speciale enveloppen had gekocht. D* strafcommissie van de Westduitse voetbalbond besloot gisteravond het onderzoek van de omkopingsaffaires de slDtfazes van de competitie in de Bundesliga vandaag voort te zetten met het horen van nieuwe getuigen. PARIJS De organisatoren vai. ronde van de Toekomst, dc Parijse kranten l'Equipe en La Parisien Libère, hebben tot nu toe acht inschrijvingen uit het buitenland ontvangen voor hun ronde voor amateurs. De Tour de l'A- venir zal op 16 september beginnen ir Albi en op 26 september eindigen in Saint Etienne. Behalve Nederland heb ben ingeschreven: België, Spanje, West- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Po len en Tsjecho-Slowakije. De Tour de FAvenir van 1969, de laatste tot nu werd gewonnen door Joop Zoetemelk. i gemengde drijfpartij. Bij een boei, zoals op NEUCHATEL Gisteravond heeft Pierre Kerkhoffs (35) in Zwitserland voor het eerst bij zijn nieuwe club Xamax getraind. Na afloop zei de Limburgse voetbalprof: „Ik heb het gevoel dai ik nog twee jaar aan de top kan meedraaien". Dit laatste is ook de reden waarom Kcrkhotfs na zeven jaar Lausanne een paar weken geleden verhuisde naar Xamax een tweede divisieclub in Ncuchatel. Kerkhoffs: „Lausannc koos voor dc jeugd. Ik lag overhoop met de trainer Roger Vonlanthen. ik mocht slechts „invallen". En tfjdcns de zeldzame kansen die mij geboden werden maakte ik nog zes goals, bijna net zoveel als de andere aanvallers, die in hele competities spelen. Maar ik zat te dikwijls op de reservebank en aangezien voortdurende beweging en competitieduels voor een speler op mijn leeftijd erg belangrijk zijn, weigerde ik in dc tweede helft van de competitie op dc reservebank te zitten en verkoos ik liever in het tweede elftal te spelen". Kerkhoffs kreeg in de transfer periode nog tal van aanbiedingen- Hij is immers nog altijd een ge vreesd schutter. Die reputatie snelde hem ook vooruit naar Neuchatel. waar de rijke Gilbert Fachinetti (Kerkhoffs: „Ik heb de indruk, dat half Neuchatel van hem is") hem een goed contract aanbood. Deze industrieel heeft zich trouwens in het hoofd gezet van Xamax een topclub te maken, want buiten Kerkhoffs werden een paar weken geleden ook aangekocht de Duitse international Peter Blusch van Kaiserslautern en de Zwitserse in ternational Richard Durr van Lau sanne. Een andere Duitse interna tional, Rudi Brunnemaier (ex-1860 München) speelt al twee jaar voor Xamax. Het is wel de bedoeling, dat Brunnenmaier spits gaat spelen en dat Kerkhoffs en Durr achter de voorhoede voetballen. „Maar", aldus Kerkhoffs, ,,ik heb het gevoel, dat als ik vlug een paar doelpunten maak. Brunnenmaier en ik naast elkaar in de spits zullen spelen". Pierre Kerkhoffs (ex-Maurits, ex- Sportclub Enschede en ex-PSV) zal bovendien de training van de jeugd op zich nemen. Zegt Kerkhoffs: „Hoewel ik nog twee jaar wil voet ballen, is dit een kans om eens te kijken of het trainerschap mij ligt. Ik heb bovendien in het Frans- spiekende deel van Zwitserland de alleenvertegenwoordiging van Pu- ma en Le Coq Sportive, dus het ziet ernaar uit dat ik nog wel enige jaren in Zwitserland zal blijven". De kapperszaak in Lausanne heeft Kerkhoffs een paar weken geleden echter verkocht, want hij gaat over een paar dagen naar Neuchatel ver huizen. Opvallend is, dat het Zwitserse PIERRE KERKHOFFS voetbal steeds meer een toevluchts oord wordt van bekende Duitse voetballers. Kerkholfs: „Dat is niet zo vreemd, want er wordt hier goed betaald. Spelers als de Duitser Luttrop verdienen per maand on geveer 8300 gulden plus premies. En zo zijn er meer. In mijn goede tijd haalde ik ook een dergelijk salaris", aldus Pierre Kerkhoffs. Hoe deze salarissen ondanks ten vrij gering aantal toeschouwers betaald kunnen worden? Kerkhoffs: „In Zwitserland zijn nog veel industrië len. die de 'voetbalclub steunen". Wagenaar jr. twee ijzers in het vuur (Van o 2 paardesportmedewerker) DEN HAAG Wagenaar jr. heeft in de draverij voor paarden met winst sommen van 35.000 gulden of meer die zondag in Alkmaar op het programma staat twee ijzers in hel vuur. Zelf rijdt hij Eronica W. en Gom- mans, één van zijn bekwame leerlingen, i start met Boy van Quick. Vooral Eroni- ca W. heeft een heel aardige kans met het eerste startnummer in het eerste startvak en juist in Alkmaar is dat van i groot belang. Eén van de voornaamste tegenstan- ders wordt waarschijnlijk Gehade Hol- landia die redelijk sterk is en ook wel zo goed in vorm dat hij Entry Volann van zich af kan houden. Een vraagte ken in deze koers is Anton, die de laatste tijd geen imponerende daden stelde, maar op zijn klasse toch altijd wel in de buurt van de winnaar moet kunnen komen. Om half twee is de eerste start. Onze prognoses zijn: Verdiprijs (2380 m. met trio): Janin Bucephalus - José Buitenzorg - Jeze bel. Beriiozprijs (1400 m.): Korjak - Kees Dunst - Kokette R. Straussprijs (2040 m. met autostart, met trio): Joke Dartel - Jacob R - Chopinprijs (2040 m.): Eronica W - Gehade Hollandia - Entry Volann. Brahmsprijs (2700 m.): Granit Hollan dia - Henriëtte Signal - Flmaings- gold. Mozartprijs (1700 m., autostart, met trio): Hansi Buitenzorg - Gold West- landia - Fred Signal. Tuekomstbcker IV (2040 m. voor amateurs): Gamecock - Gravin Rita W - Eros Kinley. Strawinskyprijs (2040 m. autostart, met trio): Isnathan - Ideal Buitenzorg - Hompy van Hiddum. Bizctprijs (2040 m. autostart): Janne- ke II - James Hagheweyde - Jensen. Karstens en Janssen in één wielerformatie? MAASTRICHT De nieuwe grote sponsor, waarover Gerben Karstens en andere renners het de laatste dagen als maar hebben, blijkt de Engelse rijwiel- fabriek Raleigh te zijn .die onlangs de Gazellefabriek heeft overgenomen. Raleigd heeft Gerben Karstens en Jan Janssen benaderd. Ton Vissers zal als ploegleider van het nieuwe merk fun- Hel is de bedoeling dat Raleigh zal gaan deelnemen aan alle grote wedstrij den. Onzeker is nog of de Raleighfabriek de ploeg alleen financiert, dan wel dat er een medesponsor wordt gezocht. Ger ben Karstens heeft wel oren naar dc aan bieding, die hem gedaan is. Jan Janssen heeft ze ook in overweging genomen, hoe wel hij niet zeker weet of hij het vol gend seizoen nog actief zal zijn. PARIJS De Franse autocoureur Jean-Picrrc Beltoise is door de commis sie van beroep van' de internationale automobieltederatic tot 9 september 1971 geschorst. De schorsing is hem opgelegd naar aanleiding van een ongeluk op 10 januari tijdens de 1000 kilometer van Buenos Aires, waarbij dc Italiaan Igna- zio Giunti om het leven kwam. Beltoise was aanvankelijk dood door schuld ten laste gelegd. De Fransman duwde inder tijd z(jn wagen over dc baan, wat in strijd is met de reglementen. Giunti reed er bovenop en overleefde de botsing niet. De Franse autosportbond schorste Bel toise in februari voor drie maanden, maar de coureur wist ontheffing te ver krijgen totdat hü zijn pleidooi voor de internationale federatie kon houden. Beltoise heeft zodoende sinds april weer aan wedstrijden deelgenomen. VLISSINGEN De Vlaardingse lan ge afstand-loper Johan Kijne (Shell) heeft in Vlissingen een nationale uur loop gewonnen hij legde een afstand af van 17 km 652 meter en 80 centimeter. De tweede plaats was voor Fritz (PAC- Rotterdam) 17.525.10, en de derde voor Jansen tThor-Roosendaal) 17.430.30.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7