Strandpolitie blijft koel onder opeengepakt vlezig bruin beleg zouden thuis ook wel zo n reptieltje willen hebben Noordwijk soms sudderende hamburger in de hitte Duitsers gezellige mensen 1 LC bij Leidenaartj es in Terra Hortus „Molen- gemaal" LEIDSE COURANT PAGINA 3 Brigadier Vink: „Je bent hier geen boeman, ie bent gewoon overal goed NOORDWIJK Mediterrane vitamineverslinders wentelen zich behaaglijk op het Noord- wijkse strand. Dc zonaanbid- ders, voor het grootste deel met een wat autoritaire Ger maanse taal, hebben zich als kuikens rond de kloek voor de politie strandpost neergevlijd. „Faule Menschen", karakteri seert een klein bol Duitsertje, dat zelf een even lange en luie dag achter de bruine rug heeft, het vlezige beleg op het zand, dat door de opeengepak te rood- en bruingebrande massa zorgvuldig is bedekt. Een leeftijdgenootje is tijdens zijn spel van ontdekking in de jeep geklauterd, die als een veldheer boven de gevelde horde uittorent. „Kinderen zit ten er graag in maar ze zit ten overal aan. Pas heb ik het nog gehad. Ik wilde wegrijden toen plotseling de claxon be gon te loeien. Daar stond ik midden tussen halfslapende Kwallenbeten De valse BB-oproep, die als een rilling over de Madchen moet zijn gekropen, kan de vreedzame betrekkingen tus sen politie en burger niet als een vloedstroom uitwissen. De opgestroopte mouwen, het ge bruinde gezicht van de politie man en de zorgeloosheid van de zonzoeker maken het „de politie is uw beste vriend idee" hier tot werkelijkheid. „Je bent hier geen boeman. Een bonnenboekje hebben we niet. Voor 90 procent ben je lienstverlenend. De strandpolitie is overal goed voor. Het be vorderen van de veiligheid. Het opsporen van kinderen. Assistentie bij kwallenbeten. Gelukkig is die periode vrij wel voorbij. Toen het zo erg was gaven wij de mensen een fles met verdunde ammonia. Wie er kwam kreeg een dot watten mee, en dan betten maar. Het ergste geval was van een jongen, die recht in een kwal dook en vol met beten zat in het gezicht en in de nek. Wij adviseren dan een paar borrels te nemen. Dat neutraliseert het bloed". Hamburger Brigadier Vink kijkt gemoede lijk lachend en pratend vanuit zijn witte post op de Duitse familie met de Hollandse gas ten. Het Duitse plaatsje Noordwijk suddert als een hamburger in de middaghitte. En wenst zich niet druk te maken tijdens de eindeloos lij- „Duitsers zijn gezellige men sen. Vroeger kwam het nog wel een tot ruzie. Iemand had een kuil gemaakt en wilde daar ook graag de andere dag in zitten. Je moest ze horen als iemand het had gewaagd in hun fort plaats te nemen" zegt de heer Vink over de Duitse vakantiekolonie, die 80 procent uitmaakt van het strandvolkje. Als de ton met menselijke ha ringen zo tegen het vijfde middaguur langzaam aan zijn verstikkende drukte kwijt raakt, en het zand op een van de weinige plekken waar de burger de politie opzoekt, te voorschijn komt, zegt Vink: „Het is zelfs zo slim dat als er een Hollander binnenkomt ik hem automatisch in het Duits aanspreek. Kent u het mopje van die Duitsers, die hier op het strand zitten en een Hol lander voorbij zien komen. waarop de een tejfen de ander zegt: „Ah, ein Auslander". Maar bereidwillig zijn ze. Wij hoeven nooit alleen de boot in het water te duwen. Er staat direct een schare vrijwilligers klaar. Werken met jeep Wij, dat zijn dan op papier zes man met in de weekends en kele leden van de reservepoli- tie, werken met een jeep en een speedboat. Niet met paar den. Het is wel een erg mooi gezicht, maar het is meestal veel te druk. Het gebeurt dan ook meestal alleen voor de show. De mensen zijn name lijk ook niet bereikbaar". Op de rustige zee, die dank zij de westenwind vrij is van kwallen, dobberen zeiljachten. ,.De zeilvereniging is met de Noordwijkse Reddingsbrigade onze beste hulp. Wij trekken langs de kust altijd een denk beeldige lijn. Tot zover mogen de zwemmers komen. Gaan sommigen toch te ver, of drij ven ze met hun luchtbed plot seling gevaarlijk ver af, dan pikt de zeilvereniging ze op. Goede zwemmers redden zich meestal toch wel, maar het nadeel is dat ze de slechte meetrekken. Verdrinkingsge- vallen hebben we de laatste drie jaar gelukkig niet meer meegemaakt. Wel hebben we enkelen dood uit zee gehaald, maar dat was dan als gevolg van een harverlamming. Ik herinner me nog wel 1966 toen de zee vol met muien zat en levensgevaarlijk was. Toen verdronken drie kinderen. Twee Engelse kinderen van 13 jaar en een Duits meisje van vijftien jaar". Moeilijke dag „De moeilijkste dag dit jaar was 4 juli. Dan merk je wel dat je voor dit beroep de juis te instelling moet hebben. We hadden toen honderd kinderen, die hun moeder kwijt waren. Daarnaast liepen ze de deur plat voor kwallenbeten. Dan was er een vrouw, die melk moest hebben voor de baby. Vier vrouwen moesten bijge bracht worden, omdat ze on wel waren geraakt, enz.". Het strandverblijf noodt echter niet tot vechtpartijen en dief stal. Het is daarentegen juist opvallend hoe de eerlijkheid hier komt bovendrijven. Karl May wordt binnengebracht, schoenen lopen binnen, schop jes en schepjes worden afgele verd en kleertjes. Niet d at Noordwijk nu plotseling alles heeft afgeworpen, als zou het in naturistisch opzicht Ter schelling voorgaan. „Vier jaar geleden kwam het naaktliggen onder invloed van Zandvoort wel voorbij de Lan- gevelderslag. Met bekeuringen en venijnige boetes hebben wij dat weten te verhelpen. Van buitenslapers wordt dat ook vaak gedacht. Maar het gaat hen allereerst om de er varing te proeven van het aan zee slapen. Ze sparen boven dien heel wat geld uit. Ze zijn liever drie weken op vakantie dan één week. Moeilijkheden hebben we met hen niet. Ze hebben voldoende geld op zak en grijpen meteen naar hun papieren als wij langsko- Waar is Joost Een vrouw stormt het trapje op van de politiepost. Joost mag weten waar haar Joost is. Groen broekje, paars truitje, het laatst waargenomen op een paard. Brigadier Vink stelt de bezorgde moeder op haar gemak. Een half uur la ter blijkt Joost een gedaante wisseling te hebben ondergaan en wordt hij als José doorge geven. De blauwe vlag met het witte vraagteken kan in top. Het kind is terecht. „Soms huilen de moeders meer dan de kinderen. Die kleintjes hebben het hier vaak best naar hun zin. Sommigen zelfs zodanig dat ze de andere dag weer komen zeggen dat ze hun moeder kwijt zijn". „Kortgeleden hebben we nog een vondeling gehad van tach tig jaar. Hij was met de ouden van dagen een dagje op stap, maar was opeens de groep kwijtgeraakt. Om elf uur kwam hij binnen, 's Avonds om zes uur ging hij weer weg. In die tussentijd heeft hij smakelijk zitten bikken en ijs gegeten. Toen 's middags iedereen bij na was opgestapt en het strand vrijwel leeg was zag ik nog een groepje oudere men sen zitten. Ik erop af. Mist n een oud baasje? Bitte? Alte Kerl? Mein Gott!". JAN PREEN1N ïalf Meer dan 20.000 mensen schijnen de belangstelling van Jan kj«V°lkers voor koudbloedige dieren te delen. Vader Wolkers was wel niet enthousiast over de hartstocht van zijn zoon voor al die glibberige padden en slangen, maar vandaag zagen we heel wat vaders die met hun kroost naar de Terra Hortus trokken. Om te kijken hoe kinderen en ouders jiateireageren op de (voor velen misschien- eerste) kennismaking met deze wat Duijgriezelige dieren, zijn we naar de tentoonstellingsruimte gegaan, om daar de *e vragen van enige bezoekers. nuziel Bij een bak met prachtige bruinrode padden staan twee kleine meisjes van ien jaar of acht met open mond te e.rarakijken. „Mam. ik zou ook wel zo'n pad «"ekrillen hebben. We hebben nu alleen nog uzielmaar vissen en vogels. Dit vinden we leuker". Op de vraag of zij een hondje niet 0-23"Jjner zouden vinden dan zo'n pad, kwam Ipontaan het antwoord: „We willen ze' net liefst allebei, maar een hondje mag van mama". Wat triest voegde fle jongste spruit van het- gezin hieraan loe, .,een poesje ook niet". Het was trouwens opvallend dat alle kinderen die we dezelfde t iag stelden, graag een hondje zouden .ebben, maar toch ook wel reptielen. Een jongeman, die voor een bak met fantastisch mooie roodgerande dakschildpadden stond, vertelde dat hij naar de tentoonstelling kwam voor zijn algemene ontwikkeling. Op de vraag of hij die beesten nu lief vond, antwoordde hij: ,,Nou, die beesten vind ik niet zo heel erg veel aan, maar u vind ik wel lief". Hij voegde nog aan zijn opmerking toe, dat hij geen dierenliefhebber is. maar ook gjoen dierenhater. Verder wandelend op de tentoonstelling komen we een moeder met drie kinderen tegen, die een bijzondere belangstelling aan de dag leggen voor een dwerg-dof adder. Het beest was moeilijk te ont dekken. leen zijn kop, versierd met een paar horentjes, stak boven het zand uit. Voor dit gezin zijn reptielen geen onbekenden. De huisdieren, die zij erop nahouden zijn schildpadden, woestijn- ratten, hamsters, cavia's, vissen en- vogels. Niet alleen de moeder, maar ook de kinderen verzorgen deze manegerie. De kindertjes uit dit gezin zouden zelf dolgraag een hagedis of slang hebben- Bedreigd Andei-s dacht de vrouw van een Duitse toerist hierover. Zij wilde haar huis houden niet bedreigd zien door een slang, die zich over haar bankstel kronkelt. Dit tot verdriet van haar dochtertje, die haar verzameling schild padden graag uitgebreid zou zien met 'n prachtige roodbruine kronkelaar. Is surrogaat voor de vurige wens aakte pappie nu filmopnamen. Er waren trouwens opvallend veel Duitse toeristen, die de sombere kust streek even ontvlucht waren om ge wapend met film- en fotocamera deze expositie van reptielen en amfibieën voor de thuisblijvers vast te leggen. Het trieste verhaal van een jongeman, die we aantreffen bij een bak met le guanen logenstraft meteen de gedachte die bij veel mensen leeft, dat reptielen gemakkelijker te verzorgen zijn dan een hond of poes. Zijn twee leguanen waren binnen drie weken dood. Dat goed voed- jorwaarden om deze bijzondere beesten in leven te houden) echt niet duur behoeft te zijn. zagen we toen één van de organisatoren de leguanen te eten gaf. Een gewoon Hollands slablaadje en een tomaatje werden net zo rustig uit zijn hand ge geten, alsof het een paard was, dat een suikerklontje kreeg. Maar niet alle beesten op deze tentoon stelling zijn vegetariërs. De hagedissen en slangen verschalken op zijn tijd graag een muisje. De voeding van deze dieren levert de minste moeilijkheden op. Im mers de muizen worden in grote getale aangevoerd uit het Academisch Zieken- Wel een beetje een misverstandWant in meer kikkersoorten we tegenkomen. Hier e exemplaar uit West-Afrika. LEIDEN Voor wie wil weten wat men ruim een eeuw geleden nog met 5000 gulden kon doen, hier is het antwoord: men bouwde er een molen voor. En een forse. We doelen hierbij op de Stadsmolen, gelegen aan de noordzijde van de Sleutelstad aan de Stink sloot. De Stadsmolen, een z.g. „buikmodel", is weer zo'n typische polder molen, een grondzeiler, waarvan de wieken zich rakelings over de grond bewegen. Vóór het begin van de negentiende eeuw stonden aan de Stink- of Slaaghsloot enkele kleine molentjes, deels voor ver versing van de stadsgrachten van Leiden, deels voor bemaling van de polder. In 1806 werd een nieuwe grotere molen gebouwd, die in 1856 werd vervangen door de huidige, die door ene P. Kapteijn werd gebouwd. De bouwkosten bedroegen toen 5000 gulden. En daar had men een robuuste ronde stenen molen voor, die het een tijd lang zou uithouden. Hij is momenteel nog bedrijfsvaardig. Alleen het metselwerk verkeert in *een niet al te beste staat. huis. Te oordelen naar de eetlust van een woestijnslang, doet de steriele sfeer waarin deze beestjes leven niets aan de smaak af. Ze zijn zo lekker, dat hij er wel tien binnen een kwartier naar binnen werkt. Na zo'n enorme schrok- partij is het beest niet meer om aan te zien- Dat is een.van de redenen waarom de meeste beesten pas na de sluiting van de Terra Hortus gevoederd worden- De meesïe mensen, die op de Terra Hortus komen, zullen wel verbaasd staan over de prachtige tekening en kleuren van de dieren. Om meer te weten te komen over hun levenswijze en gewoonten, zitten in een speciale stand een aantal mensen, die veel af- Een eieretende slang uit Afrika- weten van reptielen en amfibieën. Als antwoord op één van uw vragen neemt een van de mensen u vast en zeker mee langs de bakken, waar hij aan de hand van een levend exemplaar zijn vak kundig babbeltje kan houden. Wat men dan over de beesten te weten komt. is heel wat meer dan wat op de summiere uitleg bij de bakken vermeld staat. Onze begeleider had bovendien zelf bakken op de tentoonstelling, waarin beesten zitten, waar hij bijzonder zuinig op is en die hij ons vol trots toonde. Rooddakschildpadden uit India en prach tige groene leguanen. Ook de smaragd groene hagedissen, een beetje zijn troetelbeesten, werden vol trots getoond. Om de toch wat duffe beesten in be weging te krijgen, haalde hij een bakje voer. wat voor ons bijna het griezeligste van de hele tentoonstelling was. Een bak vol levende meelwormen, die, nadat ze uitgestrooid waren, zich her en der door het terrarium kronkelden. Na de bezichtiging van de terra Hor tus zullen heel wat mensen, net als wij, wat minder huiverig tegenover de dieren staan. Maar niet veel zullen zo dapper zijn als een van de charmante Leidse VVV-informatrices. die bij de opening van de tentoonstelling te zien was met een python om haar nek. ALPHEN- In de Alpheuse gemeenteraad van volgende week donderdag komt onder meer aan de orde de aankoop van deze woningen in de Ridderbuurt- Ze zijn eigendom van de heer D. Wassenaar, die ook bereid is enkele percelen weiland en water aan de gemeente te verkopen. Deze eigendommen zijn voor de gemeente Alphen uan belang in verband met de realisering van het bestemmlngsp'an R'dderveld. Met de koop is cc;i bedrag gemoeid van bijna zes ton-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3