BELEGEN JET-SET DER LAGE LANDEN VERMEIT ZICH IN LAATSTE ENCLAVE MTS-ER BOUWT VERZAMELING OP OPEL VERKOCHT MEESTE AUTO'S Een FIAT 128 uit Joego-Slavië Fietshistorie herleeft in tent Grote Citroën duurder STEEDS MEER VROUWEN DOEN RIJ EXAMEN VEILIG RIJDEN IN ZWEDEN R 6-1100 met verwarmde achtterruit ZATERDAG 24 JULI lq Zelfs de borden, die de gemeente in het duin heeft geplaatst, hebben een tekst, die afwijkt van soortgelijke waarschuwingen in andere badplaatsen. Wat te zeggen van de opwekking om zich niet in de helm te begeven? Zul je per ongeluk met de helm geboren zijn. Je bent de grens van Noord wijk aan Zee nauwe lijks gepasseerd, of het is je al volkomen duidelijk: dit is andere koek, dit is scheepsbeschuit van een volledig andere samenstelling dan die, welke in Scheveningen of Zand voort met klodders mayonaise of piccalilly wordt gedistribueerd. Op de duin toppen staan vierkante herenhuizen met namen als „Stella Maris", „Voor anker" en „Rust wat"; achter de ramen muisgrijze dames met een handwerkje en mannen in vormeloze, te wijde linnen jasjes, die verraden, dat de drager wel degelijk met volle teugen recreaert. Het standaarmeubilair in de pensions bestaat uit doorgezakte crapauds in de conversatiekamer en mottige, rieten stoelen in de erker. Alle gasten hebben hun vaste plaats, die ze ook bij plotselinge opklaringen ongaarne prijsgeven. Begrijpelijk, want voor wie zouden ze op hun leef tijd nog bruin moeten worden? Het wachten is alleen nog op de avondmaaltijd, die, zoals gewoonlijk, voed zaam en gevarieerd zal zijn. Gisteren was er vla met bessensap. Het zit er dus dik in, dat er vandaag rabarber wordt geserveerd. Een vredig tafereel op een broze zomermiddag. De kolonel b.d. meent zich te herinneren, dat het in juli 1935 aanzienlijk warmer was. Hij wandelde toen meerdere malen zonder hoed naar de vuurtoren en kon zelfs in de luwte straffeloos van de zee genieten. Hij acht het een bedenkelijke zaak, dat er dit jaar nog geen enkele gelegenheid is geweest om zijn borstrok uit te trekken. Terwijl hij een klein sigaartje op steekt, staart hij door de rookwol- de andere kant van de glazen salonta fel voortbreit aan de borstwering van haar kleinkinderen. Hij zou nu willen glimlachen, maar is van oor deel, dat daar te weinig aanleiding voor is. Hij tikt de as op het zeil en mompelt: „dat haalt niks uit. Dat geef ik je op een briefje". De vrouw kijkt schuldbewust op. Ze is het bij voorbaat met hem eens, Want de tijd is te kort geworden om met hem van mening te ver schillen. „Wat zei je Gerard?". „Ik zei. dat het geen bliksem uit haalt, dat die Nixon naar China gaat. Laat hij eerst meer troepen naar Vietnam sturen". De vrouw knikt en schenkt hem een knipoogje. Of is ze ook alleen maar moe en viel haar linkeroog vanzelf dicht. Ze kijkt naar het handwerkje en zegt: ..Heb je nog aan je pil gedacht Gerard?" Ze wil er maar mee zeggen, dat het al volop herfst is. Kille bries Verderop aan de boulevard, die lijkt geknipt uit een oude prent briefkaart van een vergeten Franse badplaats, krijgen de tekkels weer hun dekentje om, want er waait opeens een kille bries uit zee. Ach ter de glazen beschutting prolonge ren echtparen van middelbare leef tijd hun verpletterend zwijgen, dat alleen wordt verbroken om de ober te instrueren. „Wil je er gebak bij Truus?". „Nee, laat maar. Ik ben al vol". „Wil je er dan wat anders bij? Een bitterballetje of zo. Je zegt het „Nee Kees, echt niet. Maar als jij soms wil. Laat je vooral door mij niet weerhouden". De man zucht diep vanuit het mid denrif. Zegt dan: „Twee koffie ober. En graag afrekenen". Hij sluit zijn ogen en droomt weer verder van onbereikbare vergezichten. In de hemel boven het terras brandt de zon een gat ter grootte van een nieuwe rijksdaalder. De witte hotels stralen daardoor een vitaliteit uit, die straks door het NOORDWIJK KOESTERT RUDIMENT VAN VOLTOOID VERLEDEN TIJD gastenboek weer wordt gekleineerd. De aangespoelde helden zijn wel taai, maar ook doodvtermoeid. En Boudewijn, die eens op het strand, aan de andere kant van de helm. zijn zandtaartjes bakte onder het wakend oog van zijn gouvernante,is allang geen "prinsje meer. Eigen kuil Waar is die tijd gebleven? De ge lukkige jaren, waarin Noordwijk de rijken van Europa moeiteloos naar zijn branding lokte? Je kon niet opkijken of er draafde weer een miljonair langs met de rijzweep losjes in de handschoen en de rui ten pet diep over de ogen getrok ken. Iedere bankier had toen nog zijn eigen kuil op het strand, iedere jonkheer kon zijn hond aan een eigen stamboom laten ruiken. Helaas, zelfs Noordwijk heeft zijn tol betaald aan de oprukkende de mocratisering en stervelingen op zijn grondgebied moeten toelaten, van wie het vroeger niet eens het bestaan wist. In hun kielzog rukten de fabrikanten van voorgebakken aardappelslierten op en de vaderlij ke smaakmakers van Delft, daar achter kwamen de horden dagjes mensen, die het strand annexeerden en zich verschansten achter de rui ten, met „tsiemertjes tsoe vermie- ten". Van jaar tot jaar werd de exclusieve speeltuin aan de Noord zee kleiner, totdat er uiteindelijk nog maar een handvol vierkante meters van was overgebleven. Grijze burcht In dat restant, eeh vergeten rudi ment van een voltooid verleden tijd, vermeien zich nu de nostalgie- ke badgasten, die Noordwijk nog kennen van vroeger en in de stelli ge overtuiging leven, dat het nog steeds zo is. Als beschutting tegen het loslopende volk gebruiken ze het hotel Huis ter Duin. een afzich telijke grijze burcht, die straks op de aandeelhoudersvergadering van de EMS weer aanleiding zal geven tot emotionele interrupties. De lan ge. kale oprijlanen vormen een na tuurlijke barrière, die voldoende waarborgen biedt voor de belegen jet-set der lage landen, die aan de andere kant van het hotel het laat ste kalenderblad op een warme juli dag in 1930 heeft afgescheurd. Reservé Sindsdien is er op de duintop vóór het hotel niets veranderd. Nog steeds lopen er brekelijke mannen met strooien hoeden op en slobkou sen boven hun gaatjesschoenen, nog steeds stelt de badman 's morgens de rieten stoelen achter elkaar op, nadat hij zich eerst terdege verge wist heeft van het feit, dat er voor elke badstoel een bruin, versleten kussen is. In het riet prikt hij daarna kaartjes met de tekst: „Re servé pour la familie" en dan vol gen de dubbelgebeide namen. De Korthalzen-Altes, de Van Nispen tot Sevenaers. Ze arriveren na het ontbijt en drinken in de schaduw koffie uit verzilverde potten. De dames kiezen gebak van een schaal, die een juffrouw zwijgend over het kortgeknipte, half verdorde gras heeft aangedragen. In de badstoel daar achter doet de heer Visser een verkwikkend ochtenddutje onder de beursberichten van de NRC-Het Handelsblad. Het terras van Huis ter Duin is ook de enige plaats, waar mensen in vormeloze badjassen niet per se de Duitse nationaliteit behoeven te be zitten. Het is de enige enclave tus sen Den Helder en Cadzand, waar de geraniums niet van plastic zijn en de obers nog de indruk wekken, dat ze lol hebben in hun werk. Een glas bier kost er twee gulden, inclusief BTW en onbelemmerd uit zicht op het potverterend gepeupel in de diepte. Het is enerverend om, aldus verheven boven het volk, de oude wonden te likken en collectief het vertrouwen in de toekomst van het vaderland op te zeggen. Mijn God, wat zou het allemaal anders zijn, als we Indië nog had den, als we de oude sociëteiten nog hadden. Al hadden we Noordwijk nog Over het pad sluipt een portier, die zwijgend een bord heeft met daar op: „telefoon voor de heer De Laet". Op het menue van vanavond staat verse kreeft en tournedos du chef. Achter de verste badstoel zinkt de zon bloedrood in het verloren avondland. De illusie heeft wederom een dag overleefd. Een duin met oude badstoelen, vergrijsde families, serviele obers, zilveren koffiepotten en een onbelemmerd uitlicht op het volk in de diepte. Noordwijk kan het anno 1971 in zeer beperkte voorraad nog steeds leveren. Eerste helft 1971 Gedurende het eerste half jaar van 1971 zijn in ons land totaal 239-792 auto'', verkocht. Dat zijn er tienduizend meer, dan gedurende het eerste half jaar van 1970. Opel verkocht duidelijk de meeste wagens (33.330). Op de tweede plaats volgt Ford Europa met Taunus, Cortina Escort en Capri (29-250); op de derde plaats Fiat (26.437); vierde Citroën (18-880); vijfde Simca (19-525) en zesde Renault (19.488). Op de zevende plaats komt pas Volkswagen, dat zijn aandeel steeds verder ziet dalen (18.711). Achtste is DAF (14.312), negende Peugeot 11.707en tiende Toyota (6.235), waarmee dit Japanse merk duidelijk loont in opmars te zijn. Een ander Japans merk, dat het steeds beter doet. is Datsun. Dit merk staat op de dertiende plaats (4.308). De BLMC Mini staat nog maar op de elfde plaats (5-274), terwijl Vauxhall twaalfde is (4.959). Er komen Fiats uit Po len, Rusland. Spanje, Italië (natuurlijk) cn Joego-Slavië. Doorgaans betreft het de gangbare typen, die in den vreem de volgens de bekende produktiemethode wor den gemaakt. De Zasta- vafabricken in Joego- Slavië beginnen in okto ber echter met een ex clusieve Fiat, een vjjf- 'deurs Fiat 128. De uit voering van deze fast back is te vergelijken mei die van de Simca 1100. Prototypen van de Fiat 128 Zastava rijden al enkele maanden in Italië rond, terwijl hij voor het eerst op de autotentoonstelling van Belgrado aan het pu bliek werd getoond, moet niet uitgesh worden geacht, dat model later ook i schikbaar komt, want binnenlandse markt Joego-Slavië biedt I heus niet zoveel afi mogelijkheden. De 2 tavafabrieken ma( naast de 128 ook nog| j 850. de 124. de 125., zelfs de oude 1300-1.', In Joego-Slavië worJ voorts nog de onderl lcn vervaardigd ten I hoeve van de Poi^ Fiatfabrieken. Daar sta je dan, als je op je veer tiende verjaardag van pa een antieke fiets cadeau krijgt. Wat doe je: pa vriendelijk bedanken en een fietsenverzameling be ginnen, nietwaar. Zo verging het Gert-Jan Moed, nu negentien jaar oud, m.t.s.'er, aannemers- zoon uit Lent bij Nijmegen. Die ene fiets van vijf jaar geleden is uitgegroeid tot een keurcollectie van veertig stuks. De ware ver- zamelgeest is over Gert-Jan vaardig geworden. Nu gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat in dat opzicht de appel niet ver van de boom valt. Het is duidelijk een erfelijke kwestie want pa is eveneens een hartstochtelijk verzamelaar, zij het dan van wat massalere stukken: oude auto's. En hij mag bogen op een fraaie collectie van vijftien stuks old timers. Gert-Jan Moed „Ger, de fietsofiel", noemt het dorp hem, is een wat verle gen jongen, die in zijn werkplaatsje achter het huis tovert met oude on derdelen, restaureert, lakt, kortom al les doet om van een hoop oud-: een droom van een langvergeten rij- i wiel te maken. Daarnaast snuffelen in boeken, want restaureren en verzame len gaat niet zonder historische en technische kennis, vindt hij terecht. De verzameling van Gert-Jan is nog wat onbeholpen ondergebracht in een garageruimte waar de prachtige bicy- clettes, draisines en wat al niet meer in het geheel niet tot hun recht ko men. Vader Moed: „Ik zoek naar een mooi oud geval waar de auto's en fietsen in passen". Dat is de collectie ook zeker waard. De oudste fiets is een onvervalste Engelse loopfiets uit 1820. De jongste een Union uit 1960, maar dan van een wel heel bijzonder model. Veertig fietsen. Is dat genoeg om de verzameling rond te hebben? Gert- Jan: „O nee, ik wil er nog wel hon derd bij hebben. Volgende week gaan we weer eens in Frankrijk neuzen. Pa naar auto's, ik naar fietsen. Vooral op het Franse platteland is er nog wel eens een oude fiets op te duikelen. Maar dan zien ze er soms Uit! Vorig jaar hebben we er nog een gekke driewieler een soort bestelfiets vandaan gehaald. Kijk, deze. Het grappige was dat we onder het zadel een envelop vonden, gericht aan de eigenaar van de fiets, een mandenma ker" Levert zo'n verzameling nu nog moei lijkheden op? Kun je maar zo even een fiets restaureren? Gert-Jan: „Nou, nee, kijk, de latere fietsen zijn allemaal van ijzer, dat is geen probleem. Maar .de grote moei lijkheid zit in de vroeger houten fiet sen. Waar vind je vandaag de dag nog een wagenmaker die een houten wiel kan maken?". Bert-Jan praat er met enthousiasme over. Een fietsofiel noemt Lent hem Maar toch nog niet zo erg als de motorenverzamelaar waar hij over vertelt: „Nou, dat is een man in Duitsland, die ik ken. Die heeft een heel kostbare oude motor. Er is er geloof ik maar één zo in de hele wereld. Onlangs is zijn vrouw gestor ven. Sindsdien ligt hij met die motor in bed". 'Gitróën Hééft voor de módellen 1972 van de D Spécial. D Super cn DS verbeteringen aangekondigd, die tevens prijsverhogingen tot gevolg zullen hébbén. I De D Spécial en de D Super krijgen meer motorvermogen en meer veiligheidsvoorzieningen. Zo is de motor van de D Spécial opgevoerd van 91 tot 98 pk. hetgeen resulteert in een betere acceleratie en een hogere topsnelheid (163 kilometer per uur). De wagen wordt ruim vijfhonderd gulden duurder. De motor van de D Super is opgevoerd van 103 naar 108 pk, waardooi de topsnelheid komt te liggen op 169 kilometer per uur. De banden zijn voortaan voorzien van een slijtagesignaal, terwijl het front en de deursluitingen zijn versterkt. Deze wagen wordt 630 gulden duurder. De nieuwe DS krijgt een zacht bekleed stuurwiel, zoals in de GS en dc SM. De rem- en koppelingspedalen werden verbeterd, de handgrepen van de deurgrepen zijn nu ook verzonken. De prijzen van de diverse DS-modellen gaan gemiddeld vijf- tot achthonderd gulden omhoog. Alle overige Citroënmodellen bleven ongewijzigd, hetgeen ook geldt voor de prijzen. de t licht Het blijft spectaculair, op de hoge bi. Autorijden in Zweden is zonder meer een genoegen. Geen overvolle wegen, volop ruimte en een gedisciplineerd publiek. In de bebouwde kom geldt een maximumsnelheid van 50 km./ u. De Zweden houden zich er prompt aan. In de bebouwde kom is roken achter het stuur niet toegestaan. Op de buitenwegen geldt een maximum snelheid van 90 km./ u., alleen op de enkele autosnelwegen mag iets harder worden gereden, namelijk 100 km./.u. Ook dat levert geen problemen op. Overschrijden van de maximumsnel heid wordt in Zweden streng gestraft. Het rijden onder invloed is. voor de Zweedse verkeersdeelnemer een zaak die hem op een zeer hoge boete komt te staan. En wat de buitenlanders betreft, de Zweedse politie maakt voor hen geen enkele uitzondering. Opvallend is verder dat veel Zweedse automobilisten overdag met de lichten aan rijden. Dit wordt gedaan uit een oogpunt van verkeersveiligheid. Door de zeer grote afstanden die vaak ge reden moeten worden dreigt de aan dacht wel eens te verslappen. Tege moetkomende auto's met de lichten aan trekken sterker de aandacht. In het verkeer zijn de Zweden minder hebberig dan bijvoorbeeld de Neder landers. Men houdt zich veel meer aan de regels. Stoppen voor een ze brapad om voetgangers in alle rust gelegenheid te geven over te steken is daar de gewoonste zaak van de we- Voor de Zweden betekent dit bord „stoppen". Waarschijnlijk als gevolg van een toenemend aantal gezin auto zijn intrede doet, neemt het aantal vrouwen, dat rij-examen doet, gestadi toe, evenals dat het geval is bij mannen en vrouwen beneden de dertii Statistisch gezien moeten mannelijke kandidaten ruim tweemaal examen doen te slagen, vrouwen bijna driemaal. Verder staat vast, dat mannen het praktisch gedeelte van het rij-examen beter doen dan vrouwen, wier theoretische kenni over het algemeen weer groter is. Dit zeggen de heren mr- P- A. W. M- Verbeek en T. Jonkman, directeuren v Stichting Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, of zoals zij zelf zeggen, grootste examenbureau van Nederland, waar het mogelijk is direct na het zakkei opnieuw een examen aan te vragen". Van het aantal kandidaten, dat e doet. slaagt zo'n vijfendertig tot veertig procent. Per jaar vragen rond de 850.000 personen bij het Centraal Bureau papier om rij-examen te kunnen afleggen. Dit aantal vertoont jaarlijks een stijging. De tijd, gelegen tussen het aanvragen van een rij-examen en afleggen van het examen is volgens vele kandidaten, maar ook naar het idee ie directie van het Centraal Bureau, te lang. met name wanneer een kandidaa een herexamen moet doen. Deze tijd is gemiddeld acht tot tien weken, zijn ook wel eens uitlopers. Vrijwel alle rijschoolhouders weten dit, omdat zi altijd door het Centraal Bureau over vrijwel alles uitgebreid worden geïnformeerd De goede rijscholen houden dan ook bij het aanvragen van het examen rekeninj met de bestaande wachttijd, zodat de leerlingen van die rijscholen er weinig 1: van ondervinden. Dit „lange duren" komt door verschillende oorzaken. In de eerète plaats mankracht wat betreft het examineren: het bureau heeft tweehonderd va: examinatoren en 230, die het examineren als nevenfunctie uitoefenen. Sind: 1964 wordt getracht dit laatste aantal uit te breiden, maar de directie wil d« aantallen en verhouding tussen de vast- en losverbanders wel in de gatei houden, opdat noch van de ene groep noch van de andere plotseling te weinij of te veel zijn. Het bureau heeft vier weken nodig om een examenaanvraag „administratief rond te krijgen". Éénderde van deze tijd is nodig om de aanvraag administratief bi diverse andere instanties te controleren en tweederde van de tijd is nodig voo distributie oftewel het verdelen van de examens over de examinatoren eri oproepcentra. Daarbij worden veel verzoeken in ogenschouw genomen: Autorijschoolhouders willen niet dat bijvoorbeeld al hun auto's te zelfder tijd voor examenrijden worden gebruikt. Bepaalde kandidaten kunnen alleen op een speciaal tijdstip examen doen en weer anderen willen dit in hun geboorteplaa doen. waar zij beter bekend zijn dan in de plaats waar zij werken. „Iedere tegemoetkoming aan een verzoek betekent nadeel voor iemand anders", zeggen de directeuren van het Centraal Bureau- Ook ligt er nog twee wekeri tussen de oproep voor het examen en het afleggen van het examen. I Centraal Bureau wil graag de gehele procedure met enkele weken terugbrengt Doordat de laatste maanden het aantal examinatoren een redelijke uitbreiding! heeft ondergaan, is de directie er dan ook van overtuigd, dat de wachttijd dit moment over enige tijd tot een redelijke termijn teruggebracht zal zijn- reld. Ook het volledig stilstaan voor een stopbord. Dit fatsoenlijke verkeersgedrag is voor een deel terug te voeren naar de zeer indringende campagne die in Zweden is gehouden toen het land in 1967 van links op rechts verkeer over schakelde. De eerste tijd reed men uiterst voorzichtig om toch vooral maar geen brokken te maken. Dat voorzich tig zijn werkt echter nog steeds, en dan in de goede zin van het woord, door. Daarnaast de forse straffen die de Zweedse politie hanteert bij over tredingen. De Renault 6-1100 TL krijgt standaard in het 1972-model een verwarmde achterruit. Om de extra belasting die een dergelijke verwar ming voor dc accu betekent te com penseren krijgt de R 6-1100 1972 een wisselstroomgenerator. Andere verbeteringen zijn een ver lenging van de glijrails van de als slaapstoelen uitgevoerde voorzittin gen, achterin bevestigingspunten voor veiligheidsgordels. Rijcomfort, wegligging cn remvermogen zijn volgens een mededeling van de fa briek eveneens verbeterd door mon tage van zwaardere (bredere) radi- aalbandcn, nl. 145 x 330 i.p.v. 135 x 330. De wijzigingen brengen met zich mee dat dc prijs van de wagen met circa drie procent is verhoogd. De R 6-1100 in 1972 uitvoering kost straks 7525 gulden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14