APOLLG 15 MAANDAG VAN START ;n 3 DRIE EXCURSIES MET NIEUWE MAANAUT0 MAAN- VERKENNINGEN VANUIT PARKEERBAAN ZATERDAG 24 JULI 1971 David Scott, James Irwin en Alfred Worden hebben hun ruim één jaar geleden begonnen trainings programma voltooid. Ze zijn klaar voor de grote sprong, misschien wel de grootste van hun leven, de maanexpeditie van de Apollo-15. Amerikaanse geleer den beweren dat dit de grootste wetenschappelijke expeditie gaat worden die ooit door de mens op touw is gezet. Maar zelfs zonder die toevoeging zal de vlucht van de Apollo-15 al indrukwekkend genoeg zijn. Want deze ene retourvlucht aardemaan zal qua inhoud en te verwachten resultaten de drie vorige bemande maanlandingen van de Amerikanen tezamen zonder enige twijfel overtreffen. i ild "Pope Apollo-15, die maandag aanstaan- e'celde om 14.34 uur Ned. ti.id op Cape '00<Kennedy van start zal gaan. zal met 48.800 kilogram het zwaarste ruimte- ischip zijn dat tot nu toe door de dilAmerikanen of Russen gelanceerd de werd. Enerzijds is dit een gevolg van ld ii het feit dat voor het eerst in het steljmaanproject van de NASA hel Apol- va lo-moederschip is omgetoverd in een waarlijk indrukwekkende weten- waarnemingspost. An- iderziids zit een groot deel van de ■erfc gewichtsvermeerdering in het maan- c1 landingsvaartuig, dat met een vergro- !.35Jte brandstof-, zuurstof- en watercapa- 'citeit vele voordelen biedt boven vorige toestellen van dit type. Daardoor n 1. heeft men de staantijd op het maan- oppervlak kunnen uitbreiden van 37 uur eerst lot nu maximaal 78 uur. De lading kon drastisch worden verhoogd, ja zelfs verdubbeld, met als I' eerste resultaat de mogelijkheid astro nauten een vervoermiddel mee tc ge ven in de vorm van een door batterij en aangedreven open auto De ruimtepakken en de uitrustings- I j stukken van de astronauten zijn clanig j i gewijzigd, waardoor het mogelijk is geworden de maanexcursies nu 7 urn- te laten duren, tegen vroeger maxi maal 5 uur. De Apollo-15 zal met een reisduur van 12 dagen en 7 uur de langste maanexpeditie tot nu toe wor den. Het verblijf van ruim 67 uur op het maanoppervlak zal ook een ï-ecord betekenen en datzelfde geldt voop de maar liefst drie excui-sies die Scott en Irwin gaan ondernemen en die res pectievelijk tweemaal 7 en eenmaal 6 uur in beslag gaan nemen In dit verband is het goed er nog eens aan té" herinneren dat twee jaar gele ien, op 20 juli 1969. de astronauten Armstrong en Aldrin als eerste men- 'oet zetten op de maan Hun Apollo-11-expeditie duurde toen acht dagen. Daarvan verbleven z hun landingsvaartuig „Eaglc" 21 -w out uo a excursie v Hadley - Apennijnen s J Terwijl Al Worden eenzaam met het ■t moederschip „Endeavor" in een maan- I baan achterblijft, zullen Scott en Ir win vrijdagavond omstreeks 23.15 uur, J Nederlandse tijd. met het landings- mm vaartuig ..Falcon" moeten neerstrijken op een hooggelegen plateau irr de W,uitlopers van het Apennijnengebergte. 759 kilometer ten noorden van de maancvenaar. De landingsplaats ligt op 26" 05' noorderbreedte en 3° 39.5' oosterlengte in het zgn. Hadley-Apen- nijnengebied. De naam Hadley is af komstig van de Hadley-ril. een ruim 100 kilometer lange. 800 meter brede en op sommige plaatsen 400 meter diepe scheur, die zich als de droogge vallen bedding van een eens wild kronkelende rivier door de maanbo- dem slingert. De ril heeft inderdaad veel weg van een rivierbedding, maar geleerden zijn ervan overtuigd, dat er nooit water door heeft gestroomd. Wel >ld' houden ze het voor mogelijk dat de geul werd gevormd door lavastr Scott en Irwin zullen op nog geen twee kilometer van dit ravijn landen, na een naderingsmanoeuvre die hen over de Apennijnen heen brengt, over bergpieken die met 9.800 meter hoger zijn dan onze eigen Mount Everest. Het landingsgebied wordt gekenmerkt door een grote verscheidenheid in bo demafzettingen. Het ligt bijvoorbeeld aan de oostelijke rand van de Regen- zee. een reeds lang opgevuld. 1.100 kilometer breed gat, dat ruim 4 mil jard jaar geleden in de maanbodem moet zijn geslagen door een neerstor- tendc meteoor, Aan de voet van de Apennijnen dl ten lagen te vinden zijn die door grondverschuiveningen langs de hel- s lingen naar beneden zijn gekomen. Voorts wordt het gebied gekenmerkt ibl door talloze secundaire kraters. Dit zijn wi gaten in de maanbodem die gevormd jj, werden door rondvliegend puin, dat op zijn beurt weer afkomstig was van de W] vorming van een veel grotere inslag- krater, Autolvcus, die ruim 160 kilo- meter meer naar het noordwesten ligt. j En tot slot ligt de landingsplaats vlak bij de plek die men de naam Noord- Complex heeft gegeven. Dit zijn een aantal kratertjes en oneffenheden in de maanbodem, die men toeschrijft aan vulkanische processen. Waarnemingspost Anderhalf uur na de landing van de t..Falcon" zal voor de eerste maal een luik worden geopend. Dit zal het dak- en luik zijn. Het is de bedoeling dat David Scott daardoor zijn hoofd er' buiten zal steken om, als vanuit een IJ$ soort kraaienest, de vluchtleiding op rb{ aarde een gedetailleerde beschrijving 1 1 te geven van het gebied waarin hij en Irwin zijn geland. Pas na een lange rustperiode zal zater- dag omstreeks half drie 's middags be gonnen worden aan dc eerste excur sie, die 7 uur in beslag zal nemen. Een van de eerste werkzaamheden zal daarbij zijn bel rijklaar maken van de maanjeep. die in opgevouwen toe stand in een van de vrachtruimen van de „Falcon" is meegevoerd. Leeg weegt de wagen slechts 210 kilogram, hetgeen niet wegneemt, dat het ding een lading van 475 kilogram kan ver voeren. Tot die lading behoren na tuurlijk de in ruimtepak gestoken De maanjeep kan over vlak terrein een topsnelheid van 13 kilometer per uur halen, hoewel de drie vastgestelde excursies alle gepland zijn op een gemiddelde snelheid van 8 kilometer Langste excursie Behalve aan een rit van ruim twee uur. die de astronauten naar een bocht in de Hadley-ril en de uitlopers van de Apennijnen moet voeren, zal de eerste excursie gebruikt worden voor het opstellen van een weten schappelijke waarnemingspost. Een soortgelijk complex werd ook op de maan achtergelaten door de expedities van de Apollo-12 en -14. Van beide ontvangt men op aarde nog steeds een continue =;troom van gegevens. Onder meer zullen weer een seismograaf, een instrument voor het meten van het magnetische veld van de maan. 'n atmosfeer- en zonnewindmeter en 'n stofdetector worden opgesteld. Daar naast zal Scott met een elektrische boor twee gaten in de maanbodem maken, elk drie meter diep. In die gaten zullen thermometers geplaatst worden, teneinde de geleerden een beeld te geven van de warmte-uitwis- selingsprocossen. die plaatsvinden tus sen het binnenste van de maan en de oppervlaktelaag. Het team van de Apollo-15 poseert hier bij een model van de te gebruiken maanjeep. Het zijn van links naar rechts James Irwin (41 jaar), comman dant David Scott (39) en Alfred Worden (39). Scott heeft reeds twee ruimtcvluchten gemaakt, te weten de Gemini-8 in 1966 en de Apollo-9 in 1969. Irwin en Worden gaan in de Apollo-15 hun ruimtedoop tegemoet. verdwenen. Ditmaal zal de camera bovendien op afstand bediend kunnen worden vanuit het vluchtleidingscen- Ecn grote primeur zal tevens zijn dat we voor het eerst van de start van de maan, maandag 2 augustus om 18.12 uur. getuige zullen kunnen zijn. Bij vorige expedities was de t.v.-camera voor de stroomlevering afhankelijk van het landingsvaartuig. Zodra dit vertrok, was het dus ook meteen afge lopen met de beelden. Nu de camera echter aangesloten is op de batterijen van de maanjeep en deze op een 100- la| meters van de landingsplaats „voor eeuwig zal worden geparkeerd", zal de start van de maan wel te zien zijn, evenals de chaos die daarvan vermoe delijk het gevolg zal zijn. Tevens ho pen de geleerden dat de batterijen van de jeep genoeg elektriciteit zullen blijven leveren om op 6 augustus met de camera een zonsverduistering waar te nemen. Op die dag gaat dc zon vanaf de maan gezien namelijk enige tijd geheel schuil achter de aarde. Maanbevingen Andere belangrijke experimenten zul len plaatsvinden vanuit het op de maan cirkelende moederschip „Endea vor" (zie ook hiernaast). Voorts /al donderdag de derde trap van de lan- ceerraket van de Apollo-15 op de len plaatsvinden vanuit het op de maan te pletter moeten slaan, tenein de oen kunstmatige maanbeving te creëren. Dit experiment moet bijdra gen tot het onderzoek dat zich con centreert rond de vraag hoe het bin nenste van de maan is samengesteld. De beving zal geregistreerd worden door de seismografen, die indertijd op de maan werden achtergelaten als on derdeel van de waarnemingsstations van de Apollo-12 en -14. Een tweede kunstmatige inslagkrater zal op 3 augustus worden gevormd door hot neerstortende landingsvaar tuig „Falconnadat Scott en Irwin liet moederschip zijn it toestel moet neer- •eer 100 kilometer ten e oorspronkelijke lan- De tweede maanexcursie. die zondag omstreeks 11.45 uur zal beginnen, zal qua afgelegde afstand veruit de lang ste worden en ook weer 7 uur gaan duren. Praktisch de gehele trip zullen de astronauten besteden aan het doen van geologisch onderzoek legen de nog betrekkelijk vlakke hellingen in de uitlopers van de Apennijnen. Het verste punt van die excursie zal ze tot op 7"/: kilometer van de landings plaats brengen, terwijl een totale af stand van circa 16 kilometer zal wor den afgelegd. De derde excursie, 6uur lang, die maandag 2 augustus moet plaatsvin den. zal besteed worden aan een foto grafisch onderzoek van de Hadlev-rii. terwijl voorts een bezoek gebracht zal worden aan het Noord-Complex. Alles bij elkaar zullen. Scott en Irwin zich dus 20 uur lang over het maan oppervlak voortbewegen en een totale afstand van ongeveer 37 kilometer afleggen. Verwacht wordt dat ze circa 110 kilogram maanstenen en gruis zullen verzamelen en dat ze met hon derden waardevolle foto's en vele me ters film naar huis zullen terugke- Uiteraard zullen al hun activiteiten weer te bezien zijn via het televisie scherm. Maar ditmaal niet in een doorlopende uitzending. De televisie camera zal namelijk gemonteerd wor den op de maanjeep en kan alleen in werking worden gesteld wanneer deze stilstaat en een speciale antenne op de aarde gericht wordt. Een voordeel daarvan is natuurlijk wel dat we voortdurend var kunnen zijn va de astronauten, ontaardden de t. vrij dichtbij getuige de activiteiten van 3ij vorige vluchten -uitzendingen van de een beeld van het- ianlandschap, met die spoedig uit dat beeld overgestapt, klappen, on dingsplaats. Do daarmee gecreëerde maanbeving zal overigens alleen voelbaar zijn voor de seismograaf van de Apollo-15. Die van de Apollo-12 en -14 staan name lijk te ver weg om de relatief niet al te grote klap te kunnen registreren. Dc Apollo-15 zal pas woensdag 4 au gustus. om 22.18 uur aan de terugreis naar de aarde beginnen en in dc Stille Oceaan terugkeren op zaterdag 7 augustus, na een reis van 12 dagen. 7 uur en 12 minuten. Do langste maanvlucht tot nu toe was die van de Apollo-12. die ruim 10 dagen duur de. GERARD J. PLUKKEL. Dit chaotisch plaatje toont een gedeelte van de waarnemingspost 1 de Apollo-14. Een dergelijk automatisch station zullen ook de Apollo-15- astronauten op 'de maan achtergaten. ,t de experimenten op het maanoppervlak zul- er ook vele worden uitgevoerd tijdens de 74 entelingen. die het Apollomocderschip om de gaat maken. segment in het dienstcompartiment is voor hel geheel volgestouwd met allerlei wetenschappc- apparatuur. waaronder een massaspectograaf regis divei stralingssoorten. Daarnaast zijn in het compartiment een tweetal camera's aangebracht, waarmee elk stuk maanbodem waarover het moederschip zal vliegen, en dat is 20 procent van het totale maanop pervlak. gedetailleerd in kaart gebracht zal wor den. Het behoort tot de taken van astronaut Worden al deze apparatuur te bedienen, een ingewikkeld kar wei, waarmee hij zal beginnen nadat Scott en Irwin tijdens de 14de omwenteling op de maan geland zijn. Mede ook ten behoeve van dit onderzoek zal dc Apollo nog ruim twee etmalen om de maan blijven cirkelen, nadat Scott en Irwin van hun 67-urig verblijf op het oppervlak in de „Endeavor" zijn Een /eer belangrijke gebeurtenis zal voorts nog plaatsvinden kort voordat de Apollo-15 op 4 augus tus begint aan de thuisreis. Tijdens de 74ste en laatst? omwenteling n.l. zal een 36 kilogram zware kunstmaan, die ook in het dienstcompartiment zit opgeslagen, worden uitgestoten. I)e/.e moet een jaar lang vanuit een maanbaan gegevens verstrekken omtrent zaken als het interplanetaire magnetische veld, elektrisch geladen deeltjes en voorts een beter inzicht verschaffen in het nogal grillige zwaarte krachtveld van de maan. Een zeer spectaculaire gebeurtenis kan men ver wachten tijdens de thuisreis van het ruimteschip. Donderdag 5 augustus n.l. zal Al Worden halverwe ge de maan en de aarde het buitenluik van het bemanningverblijf openen en naar buiten klimmen. Alleen nog met het bemanningverblijf verbonden door een zuurstofslang, zal hij langs speciaal aange brachte rails naar het dienstcompartiment kruipen om de filmcassettes te verwijderen uit de camera's waarmee het maanoppervlak is gefotografeerd. Dit uit twee delen bestaande pakket weegt ongeveer 50 kilogram en bevat niet minder dan 3 kilometer kostbare film. Deze moet worden overgebracht naai het bemanningsverblijf, omdat dit het enige gedecl te van de Apollo is dat terugkeert op aarde. Wordens ruimtewandeling zal de eerste zijn sedert de korte buitenverkenning van Russell Scheickart tijdens de vlucht van de Apollo-9. in maart 1969. Tot nu toe maakten zes Amerikanen en drie Russen een z.g. ruimtcwandeling. Als bijzonderheid mag voorts nog gelden dat het bijna een uur in beslag nemende uitstapje van Worden rechtstreeks en in kleur op de televisie zal worden uitgezonden. G. J. P. 295uur na de start op CapeKennedy Oe verhoudingen in de tekening zijn met op schaal

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13