Blue jeans in Parijse salon en op het asfalt Vouwfiets Zomerse mantel voor natte dagen ZELFBRUINENDE PREPARATEN Drinkwater op vakantie ZATERDAG 24 J1 Bozz Scaggs Dc sentimenteel ingestelde poplief hebbers zullen de eerste solo-elpee van de nagenoeg onbekende Ameri kaan Bozz Scaggs best weten te waarderen. De puristen daarentegen zullen geen goed woord over hebben voor de wat zwijmelende, op de rand van kitsch verkerende muziek van Scaggs. Zoals onderhand genoeg be kend, wordt door een bepaalde cate gorie popjongens het gebruik van violen, zacht zoemende koortjes en gave vocalen verafschuwd. Die mensen moeten dus ..Moments" van Bozz Scaggs maar niet aan schaffen, want voor hen is dat zonde van het geld. Scaggs is eigenlijk te vergelijken met de blinde Britse pi anist George Shering, die na een oprechte jazzcarrière koos voor het commerciële werk met daarin over- gens vele jazztrekjes. Een en ander geldt ook voor Bozz Scaggs. die na jarenlang ervaring opgedaan te heb ben in allerlei groepen nu met een uiterst commerciële solo-elpee op de proppen komt. Deze elpee valt zeker onder de noemer pop (de pop be- striikt immers een zeer groot ge bied). hetgeen per se niet wil zeggen dat Scaggs muziek voor jongeren maakt. De elpee ..Moments" telt en kele nummers die de ouderen zeker ook zullen aanspreken, zoals „Can I make it last" en „Near you". In deze nummers komen we luisterijk viool- w^rk tegen en ook het betere vocale achtergrondwerk van een koor onder leiding van de bekende Rita Coolid- ge. Daarnaast komt Scaggs ook met wat snellere en qua instrumentatie meer op de jeugd gerichte nummers te voorschijn, zoals „Hollywood blu es", „I will forever sing" en „We were always sweethearts". Een ge varieerde schijf dus. die onder de handen van Glyn Johns is uitge groeid tot, wat ons betreft tenminste, het betere luisterwerk. (CBS 64248). Tim Hardin De Amerikaan Tim Hardin is ook al een man, die voer biedt voor de dich terlijke en sentimentele popmensen. Hardin geniet roem als componist en als solozanger, hoewel hij in die laat ste hoedanigheid de laatste tijd weinig TIM HARDIN van zich heeft laten horen. Die be trekkelijke stilte wordt verbroken door het verschijnen van de elpee „Bird on a wire", genoemd naar een zeer bekend nummer van de Cana dees Leonard Cohen waarmee Har din de elpee opent. Naast dit nummer mer vinden we nog een andere co verversie op deze schijf, namelijk Hoagv Carmichaels „Georgia on my mind" (vooral bekend van de Ray Charlesversie). Verder staat er na tuurlijk het nodige werk van Hardin op „Bird on a wire", voorgedragen op de overbekende wijze. Hardin zingt-zegt op een wat trage manier heel dichterlijk dingen over het le ven. verpakt in aantrekkelijke mu ziekjes. Onder de begeleidingsmusici vinden we een figuur, die nog niet zo lang geleden deel uitmaakte van Cannonball Adderley's jazzcombo, namelijk de pianist Joe Zawinul, die plotseling zijn heil heeft gezocht in de popmuziek. (CBS S 64335) Pearls Before Swine In het undergroundbestel van een jaar of vier, vijf geleden nam de Amerikaanse groep „Pearls before Swine" een grote plaats in. Van de originele groep is alleen Thomas Rapp nog over, die dapper door blijft gaan. Onlangs verscheen de vijfde elpee van Pearls (dat wil zeggen Rapp en wat lostvastmusicic), een plaat die vijf jaar geleden misschien opzienbarend zou zijn geweest, maar nu heel gewoon in de oren klinkt Rapp en zijn maten komen eigenlijk nog het beste voor de dag in Jacques Brells „Seasons in the sun", een nummer dat door Rod McKuen in dertijd prachtig is vertaald en geco verd. Voor de rest is het allemaal wat vlak en opgelegd, kwalitatief zeker niet slecht, maar wel zonder enige verrassing. (Reprise 44 I 36). Johnny Cash Een grote naam in het folkcountry- idioom is Johnny Cash, hetgeen mag blijken uit de tientallen elpees die van hem verschenen zijn. De meest bekende plaat van Cash is ongetwij feld „Johnny Cash at St. Quentin", een schijf die werd opgenomen tij dens een optreden van de ster in de strafgevangenis van St. Quentin. De nieuwste plaat van Johnny Cash. „Man tri black", is overigens ook weer een brok vakwerk van de bo venste plank. Cash is een trouba dour, die in zijn nummers de liefde voor het leven en voor zijn land belijdt. Toch heeft hij ook kritiek, zoals in „Vietnam talking blues". Cash is dus geen eenzijdig verheer- lijker, maar een man die wel dege lijk oog heeft voor de miserabele dingen van het leven. Dat bleek al uit „At St. Quentin" en ook uit „Man in black". Billy Graham, de bekende Amerikaanse predikter. is ook op deze plaat vertegenwoordigd. Samen met Cash zingt hij het openings nummer „Jesus said". Cash geeft trouwens in nog een nummer blijk van zijn religieuze geaardheid na melijk in „I talk tot Jesus every day" (CBS S 64331). Israël zingt. Er is de laatste jaren zee belangstelling voor muziek raël. Het aantal platen van koren, groepen en solisten, d ziek brengen uit dit symp land is dan ook niet te tellei uit Leiden breidde enige wel leden de serie verder uit m platen, die de liefhebbers genre zeker zullen weten te b Het betreft hier de elpees „1 songs", „Famous Israelian fol en „Israel dance". Op deze vinden we uiteraard bekend als „Hava nagila" (zowat het Israëlische volkslied) „Dona, Hineh ma tov" en verder ee minder bekende, maar daarc minder luisterrijke Arzi 576.004.005 en 006). Krontjong en speeldozen Dank zij het succes van Heintje en andere kinds de platenmaatschappij CNR den het zich veroorlov JOHNNY CASH de i rkt DISCORUBRIEK door Charles Bels The Raiders Ingewijden in het popgebeuren her inneren zich ongetwijfeld de Ameri kaanse groep „Paul Revere and The Raiders' jongelui die sterk op het vocale element gerichte muziek maakten en nog maken. Inmiddels heeft Paul Revere de groep verlaten en als Mark Lindsay een redelijke solocarrière opgebouwd. The Rai ders heten zc nu gewoon en ze hebben weer eens een schijf gemaakt .„Indian reserva tion" getiteld. Paul Revere alias Lindsay schijnt overgens nog niet alle banden met zijn makkers te hebben verbroken, want hij tekent voor de produktie van deze plaat. In stijl zijn The Raiders nog steeds niets veranderd. De groep slingert stevig stampende geluiden de ether in op een wijze die wij bijzonder goed kennen van vorige platen. Niets nieuws onder de zon, hetgeen niet wil zeggen dat „Indian reserva tion" een onprettige schijf is. Hoog tepunt vinden wij het nummer „Birds of a feather", een compositie van Joe South (CBS S 64461). Facio Santllian Hoewel de kena-rage (Zuidameri- kaanse fluitmuziek, die vorig jaar plotseling zo'n opgang maakte) dui delijk aan het afnemen is, is er toch een vervolg verschenen op „Sortilè- ges de la flute des Andes vol. 1 en 2". Wij durven te betwijfelen of deel 3 in deze reeks best verkocht gaat worden. Het publiek heeft inmiddels de buik vol van deze overigens prachtige maar wel zeer eenzijdige muziek. Facio Santillan is beslist een virtuoos en daarom is het dubbel dat zij nauwelijks hun kosten zulle brengen. Een soort liefdadi hoewel men daar natuurlijk sterk in moet geloven, want mercie blijft toch de hoofdzaak li en La gam krontjong" is zo'n acommerciële schijf, gevuld prachtige, weemoedige muziek uit Indonesië. Helemaal tempoiDe A loc. Een andere plaat, die zekeide oi honderden malen over de toojKenni zal gaan, is de elpee „Stuttenbi48.80C musical boxes". Deze plaat ischip enige tientallen muziekjes, c/ilAmev komstig zijn van een van dewerd. speeldozen die staan opgesteld i'het speeldozen die staan opgesteljmaan Monnickendam. De eigenaar ratlo-mt ze zaak is een ware speeldoziwaar en hij heeft die manie orerpeuschaj op de mensen van CNR. Het iderzi taat is een nostalgiek plaatwerk gewii muziek uit een definitief ach tnlandi liggend tijdperk. (CNR 241.3:S|te bi 541.633). citeit toest heef) oppe nutti Wat zijn blue jeans? Het Ameri kaans woordenboek geeft antwoord: „een sportpantalon van Amerikaanse oorsprong, vervaardigd uit een be paald soort blauw katoen en langs alle naden doorgestikt". „Jean" is in derdaad de naam van een textielsoort. Een materiaal dat oorspronkelijk uit Nïmes (Frankrijk) kwam en fortuin maakte in Amerika toen daar de goudzoekers in het wilde westen naar fortuin dolven. Zo luidt althans de Franse versie van het verhaal. Maar de Duitsers zeggen dat het een Beier was die de eerste „onverslijtbare broek" in 1850 maakte van Beiers tentzeil, dat hij als ver pakking voor zijn marskramerijen uit vaderland had meegebracht. Di< eerste ijzersterke broek werd zo'n succes dat hij binnen de kortst moge lijke tijd alle tentdoek waarop zijn familie in Europa de hand kon leggen, liet overkomen. Nu hoeft dat niet uit te sluiten dat dit stugge doek nochtans in Nimes was vervaardigd! - Couture In een nieuwe goldrush brengt „jean" nogmaals fortuin, deze keer aan con- fectiefabrikanten die het opnieuw in de mode wisten te brengen. Tot het grote succes in verwende kringen heeft zelfs Yves Saint Laurent veel bijgedragen, want hij lanceerde in dit (iet of wat verfijnder) materiaal rok ken, jasjes, hemden, shorts, vesten, Spijkerbroek jackets en tenslotte ook nog broeken... welzeker een ongelimiteerd terrein. Eén van de Franse jean-ensembles heet ..Toulouse Lautrec" ofschoon het verband tussen dit sportpak en de grote Franse schilder-tekenaar moei lijk is te leggen Het pak bestaat uit een broek die vanaf de knie wijd klokt maar slechts kuitlang is; daarbij een hemdjasje dat tot een handbreed boven de knie valt en opgestikte zakken heeft. Jean is allang niet meer alleen maar blauw. Strepen, double face en •ij'en tinten waaronder ook wit, staan hoog geno teerd en worden met het grootste ge mak gecombineerd. Natuurlijk laat de Franse (en andere) couture zich alleen maar door zo'n folkloristisch voorbeeld inspireren om het naar believen en met raffinement te veranderen. Maar als sport-, trek-, speel-, en werkkleding wordt, het oor spronkelijke exemplaar trouw gevolgd. Alleen aan die onverslijtbaarheid mankeert wel wat. In elk geval hier bij ons. De consumentenbond die met andere maten meet dan Saint Lau rent, heeft zich uitgesproken over de maataanduiding en de krimp van de spijkerbroek. Er zijn broeken die, ge kocht voor een 12-jarige, na enkele wasbeurten riog slechts een 8-jarige passen. Er is ook veel kritiek op het „pap 20%) om de stof die van nature stijf en sterk moet zijn, die illusie van body te geven. Waarom zoekt men het sterker maken van deze broeken die door de spelende jeugd zo snel versleten wor den, alleen in het verwerken van meer katoen en niet in het bijmengen van synthetische vezels? vraagt de consumentenbond. Vanzelfsprekend werden in 1850 evenmin synthetische vezels bijgemengd, maar het materi aal van thans is geen tentzeil meer. De broeken kunnen dan ook niet meer opgelapt worden met spijkers. Aan het letterlijk vastklinken van lappen op de broek, dankt de spijkerbroek tot op vandaag zijn naam. Een naam die de lading niet meer dekt Een zomerse regenmantel uit het modieuze Israël: het materiaal is waterafstotend katoen, bedrukt met een soort cretonne gordijn dessin. Kraag, manchetten, schouderstukken en ceintuur zijn van goud imitatieleer, evenals de buitenzijde van de capuchon die op de rug hangt. Wie in een hangmat hangt, kan nauwelijks in de zon hangen. Hangmatten waren dan ook de geliefde luierplaatsen voor mooie meisjes in de tijd toen lelieblank nog mode was. Tussen twee bomen in pleegt het zomers schaduwrijk te zijnvandaar. Dat dit meisje niet in de zon ligt, is overduidelijk zij bevindt zich in het atelier van een fotograaf. Nog meer in het oogspringend is het, dat dit lieve kind een glanzend bronzen huid heeft. Hiermee is onthuld dat fotomodellen die mooi zijn en het daardoor druk hebben op fotoateliers, nochtans zo bruin kunnen worden als de mode het maar wil: dank zij de zelf- bruinende preparaten. Voor deze zeldzaam mooie benen (en de rest) is Crème Auto-Brunissante van Gatineau gebruikt. Er zijn wel honderden zelf- bruiners te koop, dus bleke Bet wordt echt niet meer geaccepteerd. Spijkerbroek en -jack getrouw en trapper (links). naar het model van de oude goldj Op vakantie gaan naar warme landen houdt het risico in door buikd geplaagd te worden, niet alleen vanwege verandering in voediru gewoonten, maar ook door de slechte conditie van het drinkwal Het is wel verleidelijk je dan maar bij wijn te houden die in dl streken meestal overvloedig vloeit! Maar dat blijkt toch niet mogel zomin als je de kinderen voortdurend prik kunt laten drinken. Een uitkomst is een ACF Drinkwaterset met vatte en blauwe tablj ten, genoeg voor het veiligmaken van 75 liter drinkwater. Het wi tablet toegevoegd aan een liter water, doodt in 30 minuten alle b< teriën; het blauwe neenrr de lichte chloorsmaak weg die het wi mogelijk heeft achtergelaten. Om troebel water bovendien helder maken moet men het dan nog zeven door doek of filter. (Gebruiksai wijzingen dienen om gelezen te worden. In dit geval extra aanda( voor het buiten bereik stellen van de set voor kinderhanden). at de ene vouwfiets de undere niet is, komt ook al aan het licht door tc 'an de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Vijftien gezinnen fietsten weken lang rond, elk gezin op een eigen vouwfiets. Hun indrukken laboratoriumproeven leveren duidelijk voor en tegen op. Het monter demonteren ging niet bij elk model even vlot, er is verschil in ryd corrosiebestendigheid, veiligheid en kwaliteit. Een zwak punt is de verb tussen de beide framedelenVerlichting had nogal te lijden van het in I zetten en het uit elkaar nemen. Sommige fietsen hadden geen ivit achterspatbord en op het achterlicht ontbrak het rijkskeurmerk.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 12