Britse klopjacht op IRA-leden in Belfast TERUGKEER NUMEIRY TRIOMF VOOR SADAT „COR l M M" GEEN HINDERPAAL VOOR VASTENACTIES Wachten op halfjaarcijfers Oostelijk front is dood Drukke middiag Er, Leidse politie in Leiden ^spirant-agent ujrnstig gewond 3 bij botsing Inbraken Britten verbolgen over „schandelijke luchtpiraterij" Met steun van Gadaffi Vaticaanse perschef Tramkaartje oorzaak van rechtszaak ARRESTATIE' VAN AAP 19,1 VRIJDAG 23 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AL ACHRAM: CAIRO (AFP) „Koning Hoessein Ireeft naar een afzonderlek akkoord iet Israël". Dit schryft Mohammed teykal. hoofdredacteur van het Egyp. sche blad AI Achram vandaag in zyn Leidhant. Naar de mening van Heykal atwepobeert Jordanië het strijdtoneel te I; wfctcn. „Het oostelijk front is dood terinpt ernstiger is, hel lanf •volgens een bericht in -in is gezegd dat koning '2 uur durende bespre- jing heeft gehad met de 'Israëlische -premier Yigal All on. Het gesprek enige ti.id geleden ergens aan de -t opjordaans-Israëlische grens hebben plaats- akke»evonden. snij, geest -4481 a H LEIDEN Vrijwel gelijktijdig ontving politie van Leiden gistermiddag mel- (Van onze correspondent) LONDEN Na een onrustige nacht in Belfast is het Britse leger vanmorgen grote klopjacht begonnen op leden het Noordierse verzet. In de hoofdstad op verscheidene andere plaatsen van rumoerige provincie deden de troepen talrijke onverwachte huiszoekingen. Een aantal personen werd voor ondervraging voorgeleid. Ilct leger heeft beslag gelegd op een groot aantal voorwerpen. Het opperbevel van de strijdkrachten zal pa3 later op de dag inlichtingen ver- strekkken over deze belangrijke operatie, die kennelijk zorgvuldig voorbereid was heel de provincie. De soldaten span den zich hard en onverbiddelijk in om schuilplaatsen van IRA-leden en hun anhangers te vinden. Verborgen wa pens en munitie waren ditmaal minder belangrijk. De spionagedienst van het leger, aarln verscheidene specialisten van Scotland Yard werkzaam zijn, spant zich al geruime tijd in om het netwerk van het Nocrdierse verzet bloot te leg gen. De namen van de voornaamste ingen van een aanrijding, een -I ng en een aanranding nabij de Haagse chouvv. Op rijksweg 44 bleek omstreeks wart over vijf een 19-jarlge automobi- ^st uit Heemskerk te zijn geslipt. Zijn agen tuimelde van het talud af en erd volkomen vernield. De bestuurder tèle!e|' sn^_ en schaafwonden op aan hoofd 5_52j handen. Ft Het motorschip Credo uit Krimpen aan 1-4 en IJssel dal de Oude Haagse Schouw- wilde passeren, voer tegen de brug- lefoi ap. die waarschijnliilc niet hoog genoeg nds. as opgetrokken. De uitlaatpijp, een eel van het stuurhuis en de bakboord- erw mp werden vernield. Niemand werd ge_ mod Dn<* en k°0t k°n op kracht kil De aanranding tenslotte, bleef beperkt ki'it een poging tot toenadering van een bah an, die aanbood de bromfiets van een van .jarig meisje uit Wassenaar te repare- Het meisje reed in de richting van I 8 Holiday Inn. Haar brommer haperde 8e' een man, die haar achterop reed gaf '242r n duwtje. Toen de brommer het hele- lal liet afweten, bood hu hulp aan. Het lls^e wimpelde die hulp af. waarop de oetei haar op de Srond wierp. Op haar ngaI schreeuw nam hij de benen. rAlthioff langer lake outetLElDEN Het circus Althoff bljjft alinger in Leiden dan aanvankelijk in de ersbt °elinS l3B' UDit diei-encircus, dat zijn tenten heeft Jjigeslagen op het terrein op de Groen- 5~50trdhal geeft niet zondagavond maar aandagavond zijn laatste voorstelling de Sleutelstad. De directie heeft hiertoe besloten na Me ®J-ste voorstellingen, die uitstekend wer- YJi bezocht Reiden Een aspirantagent van po- Me werd gistermiddag tegen half drie „Avond toen een personenauto op het nrtionsplein een surveillancewagen aan- 5_4ofd- De politie had. rijdend op dc Oegst- estcrweg een oproep ontvangen voor vejistentie aan de Rooseveltstraat. De jleuifdschap was gericht aan een andere oulgen. Toen die niet reageerde besloot b> bestuurder erop a' *e taan. trhoiP®* knipperlicht en sirene stoof hij het g_ggAtionsplein op. maar op die hoek ver- _I«de een 54-jarige dame uit Oegst- Heefst de wegen geen voorrang. Bij de v^sing werd de aspirantagent, die als fungeerde, uit de wagen geslin- trouv- Met een diepe snijwond aan het trsooPft* en bloeduitstortingen aan rug en urs venbenen werd hij voor eerste ge- v0fcskundige bijstand nabr het Acade- ^ch Ziekenhuis gebracht. surveillanceauto werd door de an ijindwer weggesleept. 5-44' EIDEN Inbrekers hebben in de tht van woensdag op donderdag grote aangericht in het kledingmagazijn aan de Botermarkt. Om binnen gooiden ze een grote etalage- /aarna ze onder meer het kas- in elkaar sloegen om de inhoud f 560,en een aantal giro- te kunnen bemachtigen. De Me schade wordt geraamd op 3200. d 2l[ 5 - 4 ltn een café te Leiden werd gister- "ddag een 29-jarige koopman uit Lei- iviktó aangehouden, die bekende dat hij de dagtaak had gepleegd. Van het geld was Keft vel meer over. "Vanmorgen om zes uur ontdekte de tieniflrijfsleidtr van het Albert Heinfiliaal <.orefa de Kooilaan, dat de hele voorraad die bij de kassa stond, ver- OlTlrenen was. Inbrekers bleken de achter. 5-4SIir geforceerd te hebben. De schade pdt begroot op ongeveer 3000, Tien procent melk verkocht via winkelwagen RIJSWIJK (ANP) Van de totale hoe veelheid dagmelk, die in de week eindi gend op 17 oktober 1970 in Nederland werd afgezet, vond 10.6 pet. zjjn weg via dc winkelwagen. Van 1008 ondervraag de huishoudingen, die in die week aan of althans vlakbü) de deur werden ge holpen kochten 130 hun melk in de winkelwagen, de andere 878 werden be diend met de meer traditionele ventvoer- De economisch-statistische afdeling van het Produktschap voor Zuivel meldt dit in een geschrift „koopgewoonten met betrekking tot dagmelk". Het populairst is de winkelwagen geworden in weste lijk Nederland buiten de grote steden en in de drie noordelijke provinciën. Ze haalden daar in de genoemde week resp. 15.9 en 15.2 proeent van de hele dag- melkomzet. De agglomeraties Amsterdam. Rotterdam en Den Haag liepen met 4.1 procent achteraan. Aanvragen voor huursubsidie DEN HAAG (A.N.P.) De minister van Volkshuisvesting heeft de termijn voor het aanvragen van aanvullende huursubsidie voor dit jaar verlengd met drie maanden tot 1 oktober. Het is geblèken dat vrij veel huurders niet wi^en, dat de aanvragen voor 1 juli bij de gemeenten moesten zijn. Óok heerste bij huurders die subsidie ai kregen het misverstand, dat zij automa tisch voor een bijdrage in aanmerking komen. Dit is niet het geval, zij moeten opnieuw aanvragen. Het gaat om aan vragen voor de periode 1 april 1971 tot 1 april 1972. IRA-leden waren reeds lang geen geheim meer, maar het leger wilde deze zaak verder uitdiepen, om te beletten dat an deren onmiddellijk de plaats van gear resteerde terroristen zouden innemen. Op het Britse leger werd de laatste tijd heel wat kritiek uitgeoefend omdat het de golf van terreur in Noord-Ierland niet meester kon worden. In de opstan dige provincie werden totnutoe al tien soldaten dood geschoten. Er worden bo vendien voortdurend meer bomaanslagen gepleegd. De overheid is van mening, dat het buiten de wet gestelde Ierse Repu blikeinse Leger (de zogenaamde IRA) een grootscheepse campagne heeft ontketend om een politieke spoedbeslissing af te dwingen voor de Noordierse kwestie. LONDEN De 105 passagiers onder wie 27 kinderen die zich aan boord bevonden van het Britse VC 10-lijnvliegtuig, dat door Libië gedwongen werd te landen in Bengasi, zijn opnieuw op weg naar Nairobi. Het avon tuur van de VC 10 in Libië heeft grote opschudding veroorzaakt, niet alleen bij BOAC, de Britse overzeese luchtvaartmaatschap pij, maar ook in regeringskringen. De onderminister van Buiten landse Zaken, Joseph Godber, zei in het Lagerhuis dat het een schandelijke piratenstreek was. Hij had de Libische ambassadeur, Khairi Mohammed Ben Amer, ontboden om de onmiddellijke vrijlating van Babakr El-Noer te eisen. In Londen had men overigens niets dan lof voor de koelbloedigheid van kapitein Roy Boyer, de gezagvoerder van de VC-10- Zijn vrouw vertelde aan journalisten, dat hij een bijzonder kalme man is. Boyer liet zich echter zelf niet interviewen- Hij maakte een verslag voor de directie van BOAC en reed daarna naar zijn huis te Poole, Volgens een woordvoerder van BOAC werd de Soedanese president, toen het incident met de VC-10 zijn hoogtepunt bereikte, volledig ingelicht door kapitein Boyer. Hij was van plan terug te keren naar de vlieghaven van Rome. Hij ontbood Babakr El-Noer in de cockpit, waar de Soedanese president deze beslissing goedkeurde. Toen kapitein Boyer even later tot het besef kwam, dat er niets anders op zat dan te landen in Bengasi, werd zijn hoge Soedanese passagier opnieuw nauw gezet op de hoogte gebracht. Babakr el Noer gaf toe, dat er geen andere op lossing bestond. Op het vliegveld van Bengasi kwamen vier of vijf Libische burgers aan boord van het Britse lijnvliegtuig. Er volgde een gesprek in hét Arabisch, waarvan kapitein Boyer niets verstond. Enkele ogenblikken later zei Babakr El-Noer in het Engels, dat er voor hemzelf en zijn gezellen niets anders op zat dan het vliegtuig als gevangene te verlaten. Hij drukte Boyer warm de hand en bedankte voor al wat hij gedaan had- Boyer verbaasde zich in Londen nog over de kalmte van de Soedanezen. Na dit incident moest de VC-10 naar Londen terugkeren, omdat de nieuwe bemanning voor het verdere deel van de reis naar Afrika ontbrak. In de Britse hoofdstad vertelden de passa giers hun belevenissen. ,,Aan boord flitsten lampen aan", zei een van de reizigers. ,,De kapitein bracht ons via de luidsprekers op de hoogte van het feit, dat de Libische overheid hem ge dwongen had de VC-10 in Bengasi aan de grond te zetten. Wij konden niet zien wat er aan de hand was, omdat de Soedanese president zich in de eerste klasafdeling bevond. De gordijnen waren dicht". In de eerste klasse zaten twee Britse schoolkinderen. Een van hen vertelde, dat hij enkele Libiërs zag praten met de Soedanese president. Ze zelden: ,,Als u niet met ons meekomt, zal het slecht aflopen met de andere passagiers". Korte tijd later verliet de president het vliegtuig. WSgfifl: Het lichtschip Goeree telt zijn dagen af. Tot 1 september blijft het schip nog westelijk van Goeree liggen, maar dan is het voorbij. Schaduwen op de achtergrond kondigen het einde aan van dit trouwe lichtschip, dat duizenden zeelieden tot lichtbaken gediend heeft (boven). Thans begint het lichtplatform Goeree aan een nieuwe geschiedenis in de be- bakening van de Nederlandse zeeën. Het vaste lichtbaken wordt deze week in volle zee in gereed heid gebracht. Na een aantal proefnemingen gaat het platform, eveneens westelijk van Goeree, ge heel automatisch werken, (onder). VATICAANSTAD (K.N.P.) De pau selijke raad ter bevordering van de raad ter bevordering van de menselijke en christelijke vooruitgang „Cor Unum" (Een van hart) zal niet de autonomie van de bisschoppelijke vastenacties tegen gaan. De pauselijke raad zal voorlopig niet over een eigen begroting beschik ken, en de vastenacties zullen zelf hun gelden verdelen. Wel worden do samen werkende organisaties van de vasten actie, de CIDSE in Brussel, en voorts Caritas Internationalis en Justitia et Pax In de nieuwe raad gecoördineerd, aldus de Vaticaanse perschef Alessan- drini. De paus heeft de oprichting van de raad bekend gemaakt in een schrijven aan zijn staatssecretaris, kardinaal Villot. Taak van de raad zal onder meer zijn de coördinatie van de bestaande hulp organisaties, het streven naar een recht vaardiger verdeling van de hulpmaat regelen. het in contact treden met andere christelijke organisaties voor een ge zamenlijke actie, betere relaties te bevor deren met internationale instanties, het coördineren van de organisaties bij rampen. Met de leiding van de nieuwe raad is belast de Spaanse mgr. Raimondo Tor- NKII KRIIGT TOCH SUBSIDIE DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk zal het Nederlands Komité voor Internationaal Jongerenwerk alsnog een subsidie geven ter dekking van de kosten van het zogenaamde dekolonl- satiecongres op 20 maart van dit Jaar. Minister Engels heeft de organisatie uitgenodigd voor een gesprek, waarin zal worden nagegaan wat de werkelijke financiële tekorten van het gehouden congres zijn. De bewindsman van CRM heeft dit meegedeeld aan de Tweede- Kamerleden Vrolijk en Meijer (beiden P.v.d.A.). Zij hadden minister Engels gevraagd of hij gelet op de uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag in het kort geding van het NKIJ tegen de staat, waarbij de organisatie in het gelijk ge steld werd, alsnog tot subsidiëring wilde overgaan. (Van onze correspondent) KHARTOEM President Nu meiry van Soedan is een goede vriend van zyn Libische collega Gadaffi. Er bestond een overeenkomst tussen beiden voor weder zijds steun in geval van een staatsgreep. Die steun is deze week heel effectvol geweest. De Libiërs vreesden namelyk niet ten onrechte dat het nieuwe bewind van El Noer en El Atta in Soedan het land zou wegvoeren van de sterke bin dingen met Egypte en Libië. Ook Egypte en in het bijzonder presi dent Sadat heeft belang bij de terugkeer Numeiry. Drie weken geleden, na zijn succesvolle ontmoeting met koning Feisal, de traditionele leider van het con. servatieve Arabische kamp. was. Sadat gereed voor een nieuwe inzet om de hele Arabische wereld achter zich te vereni voor de strijd tegen Israël. Toen scheen die wereld in te storten door de gebeurtenissen in Marokko, de aanval koning Hoessein op de Palestijnse guerrillastrijders en de pro-communisti sche samenzwering in Soedan. De laatste gebeurtenis was de ergste van alle. Onder Numeiry was Soedan voorbestemd lid te worden van de con federal unie van Egypte, Libië en Soe dan, die tezamen met de entente met koning Feisal van Saoedi-Arabië de hoeksteen moest vormen van Sadats gro te ontwerp. De coup in Soedan leek dit te verhinderen, omdat de communisten tegenstanders waren van Soedans lid maatschap aan dc conferentie. En daar- zou Sabats band met de Libische buren met hun rijkdom aan olie. moei- Gouden huwelijk echtpaar Van Kampen LEIDSCHENDAM De heer en me vrouw van Kampen-Lans hopen op 1 augustus met hun kinderen en klein kinderen hun gouden huwelijksdag te herdenken. De heer Van Kampen is de grondleg ger van het loodgietersbedrijf en de ijzerhandel aan de Damlaan. Gelegenheid tot gelukwensen is er die dag van 16 30 tol 18.00 uur in motel Hoornwijck", Jan Thijssenweg 2, Rijs- lijk te handhaven zijn geweest. Gadaffi is een duidelijke vijand van het communisme, al heeft hij zijn linkse idealen beleden in zijn reactie op de gebeurtenissen in Marokko. Dat de lei ders van de coup in Soedan ook de Islam respecteerden legde voor hem, de vroom ste van alle Islamieten, geen gewicht in de schaal. Voor hem is het communisme een vreemd geïmporteerd geloof, verraad aan het ware nationalisme. Zijn triomf is tevens de nederlaag voor het regime van Irak, dat had ge hoopt dat de coup in Soedan de door braak had kunnen betekenen voor de Iraakse pogingen om Sadat het Arabi sche leiderschap te ontnemen. Nu zullen de voornaamste Arabische leiders als Sa dat, Gadaffi. Numeiry en Assad (van Syrië) misschien tot de overtuiging ko men, dat het tijd wordt de Iraakse Ba'athisten kwijt te raken. rella, vice-president van Justitia et Pax en van de lekenraad. Secretaris-generaal wordt pater Henry de Riedmatten O.P., tot dusver waarnemer van de H. Stoel bij de Verenigde Naties in Genève. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ouders van een 12-jarige Rotterdamse jongen hebben Nederland in het geweer geroepen, om dat hun zoon op 19 augustus voor de Rotterdamse kantonrechter moet ver schijnen. Reden: de jongen heeft vorig jaar november zonder kaartje een tram rit gemaakt, waarbij hy door een con troleur werd betrapt. De jongen zou volgens de Rotterdam se Tramwegmaatschappij hiervoor eon boete van een rijksdaalder gekregen hebben. Hij had dit geld niet bij zich. Hij had helemaal geen geld bij zich en bovendien zijn weekkaart vergeten. Hij zou daarom een schriftelijke aanzegging gekregen hebben de boete voor een be paalde datum te betalen. Dit is niet ge beurd, omdat de jongen volgens eigen zeggen geen schriftelijke aanzegging ge kregen zou hebben. De verbolgenheid van de ouders richt zich niet zozeer op dit optreden als wel op de angst, dat de jongen door voor de kantonrechter te moeten verschijnen later de gevolgen zal ondervinden. De ouders hebben dit namelijk meegemaakt met een andere zoon, die op zesjarige leeftijd wat snoep uit een winkel had weggenomen. Hij werd toen door de politie meegenomen en later door de ouders afgehaald. „Nu, dertien jaar ge leden, krijgt onze zoon daarvan last bij een sollicitatie. Wij zijn bang dat dit ook gaat gebeuren met de rechtszaak over het tramkaartje voor onze andere zoon", aldus de ouders. Uitslagen kinderspelen AARLANDERVEEN Door het be stuur van de speeltuin te Aarlander- veen werden er kinderspelen georgani seerd. Uitslagen: 6 tot en met 9 jaar: 1. Kors Kroon; 1. Wim Verheul; 2. Jurrian Gerritsen; 3. Anja Kempenaar. 10 t.-m. 11 jaar: 1. Kors Kroon; 2. André de Bruin. 3. Cor Verduijn. Ballen in een teil gooien voor jongens en meisjes van 3 tot en met 5 jaar: 1. Peter Broer; 2. Frank Luijben; 3. Cori- ne Verduijn. Zaklopen met hindernissen voor jon gens van 6 lot en met 8 jaar: 1. Wim Verheul; 2. Hans de Jong Gzn.; 3. Cor Kempenaar. Tonnetje kruipen met hindenissen voor jongens van 9 tot en met 11 jaar: 1. Jan Verburg; 2. Bert de Bruin; 3. Nico Rodenburg. Korfbal voor meisjes van 9 tot en met 11 jaar: 1. Anja v. d. Berg; 2. Joke de Bruin; 3. Elly Vink. Ballen gooien door een raam met vakken voor meisjes van 6 tot en met 8 jaar: 1. Anja Kempenaar; 2. Anja van Leeuwen; 3. Corine van Leeuwen. Boegsprietlopen voor de leeftijden van 6 tot en met 11 jaar: 6 tot en met 9 jaar: 1. Tonny van 't Riet; 2. Wim Verheul; 3. Jan DAkker. 10 tot en met 11 jaar: 1. Cora Oosterman; 2. Cor Verduijn; 3. Anita Lelieveld. Elk jaar opnieuw pleegt men op de Amsterdamse effectenbeurs omstreeks deze tijd te spreken van vakantiestem ming. In het verleden hebben wij ech ter vaak gezien, dat onverwachte ge beurtenissen het beursplein zodanig beïnvloeden, dat het er op vele zomerse beursdagen warm kon toegaan. Het ziet er naar uit dat zulks dit jaar niet het geval zal zijn, hoewel de markt op 16 juli tekenen van opleving vertoonde toen het bericht loskwam van de voor genomen reis van president Nixon naar Rood-China. Maar toen Wallstreet op het gunstige nieuws vrijwel niet rea geerde, keerde ook Amsterdam tot zijn apatische houding terug, zonder dat daarbij van een bepaald flauwe of on gunstige stemming kon worden gespro- De grote Internationale fondsen im mers wisten zich over het alemeen goed te handhaven en de zgn. locale fondsen fluctueerden in kalme stemming, terwijl een aantal de aandacht trok door plotse linge koersstijgingen. Zoals meestal het geval was, doken daarbij geruchten op over fusies of overnemingen, zo hebben de aandelen BAA (Bank en Assurantieassociatie), waarvan de Bank Mees en Hope N.V. deel uitmaakt, de aandacht getrokken op beweringen dat de bondsspaarban ken op de BAA een bod zouden uit brengen. Ook Lindeteves-Jacoberg is weer fa voriet geweest, eveneens op de ver wachting van een bod op deze aande len. Wie echter dat bod zou moeten uitbrengen, daarover waren de menin gen verdeeld. Men spreekt al geruime tijd van Hagemeyer, doch meent ook een kandidaat te zien in de SHV, die voor geen kleintje vervaard is en al voor menige verrassing in de vorm van overneming van bedrijven gezorgd heeft. Ten aanzien van haar vooruit zichten over 1971 de handelmaatschap pij Hagemeyer meegedeeld, het van groot belang te achten de basis van het concern, t.w., de handelsorganisatie, verdei uit te bouwen, met name door versterking van haar positie binnen de landen van de EEG en de EFTA. Duitse aankopen ter beuze zorgden voor een spectaculaire stijging van de koers der aandelen De Meteoor, het in De Steeg westigde betonwarenbedrljf. De koers ging naar 359, en zelfs wer den de overige betonaandelen erdoor gestimuleerd. Het bleef echter bij ge ruchten, ook voor wat betreft Holec op 153. een bedrijf waarvoor, naar men zegt, Philips belangstelling zou heb ben. In feite zit de beurs te wachten op de half jaarcijfers van de grote concerns. Zo zal de Koninklijke Shell in de och tend van 5 augustus haar resultaten bekendmaken en Philips in de middag uren van 17 augustus. Het tweede kwartaal zal overigens bij Philips, zoals in de jaarvergadering voorspeld, nog geen verbetering aantonen. Pas in de tweede helft van dit jaar hoopt men enige kentering in de resultaten te kunnen gaan bespeuren. Lonen en prijzen blijven overigens voor het gehele bedrijfsleven het tere punt. De beurs weerspiegelt elke nieu we ontwikkeling met name kostenver hoging zoals bijvoorbeeld voor Bijen- korfbeheer, waarvan de aandelenkoers donderdag inzakte op het bericht over verkorting van de werktijd van 43 tot 40 uur per week. De nieuwe cao brengt voorts nog andere verbeteringen voor het personeel in de secundaire arbeids voorwaarden. Het spreekt vanzelf dat de bedrijven de kostenverhogingen te lijf willen gaan door grotere efficiency en automatisering, waarnaar blijvend wordt gestreefd. Daarnaast doen andere factoren zich gelden. De vrees voor een hernieuwde stijging vin de rente is in de hand gewerkt, doordat de Amerikaanse Fe deratie Reserve banken het disconto hebben verhoogd. Men had hiermee trouwens al rekening gehouden nadat een aantal handelsbanken het zoge naamde prime rate tarief had opge voerd. Stijgende rente oefent een druk uit op de effectenmarkten en weerspie gelt zich ook in de emissie-voorwaarden op de kapitaalmarkt. Zo vindt op 2 augustus de inschrijving plaats op een lening van 9 miljoen gulden 8 procent obligaties tegen 99 procent met een looptijd van slechts 6 jaar. Vrijdag 23 juli was de inschrijving op dc uitgifte van 15 miljoen gulden 8 procent 15-jarige obligaties ten laste van de uitgeversmaatschappij Elsevier. Hiervan was de koersenuitgifte 99.5 procent. Het bedrag is vastgesteld in het licht van de sterke expensie van het concern, waar mee belangrijke bedragen zijn ge moeid. Bepaalde branches van onze economie vereisten een speciale zorg, met name de textiel. Zo moest onze nieuwe minis ter van Economische Zaken zich reeds intensief bezighouden met de moeilijk heden bij de GKU (Groninger Kleding Unie). Een ander confectiebedrijf: Helfi Internationaal N.V. (450 personen) is failliet. Concurrentie door import van confectie uit de landen met lage lonen heeft hierbij een grote rol gespeeld. De deconfiture van Tricobest (panties en nylons) heeft nu hopelijk haar oplossing gevonden in de overneming van de meerderheid der aandelen door het Westduitse bedrijf Schulte und Dieck- hoff, fabrikanten o.a. van het merk Nur Die. Bij Gerzon-Schröder is de reorga nisatie nog gaande met alle daaraan verbonden vraagtekens, maar erger was het in feite bij het bekende confectie magazijn Kreijmborg, alwaar in de jaar vergadering een ouderwetse familieru zie ontstond n.a.v. het passeren van het dividend. Tegenover deze negatieve factoren staat dat het bedrijfsleven, als het moet, niet voor grote investeringen te rugschrikt. Zoals de Nederlandse Scheepvaart-Unie, die ten behoeve van een 100 procent dochtermaatschappij in Curaao een tanker van 120.000 kubie ke meter inhoud heeft besteld voor het vervoer van vloeibaar aardgas, het zo genaamde LNG (Liquid Natural Gas). De opdracht is vergund aan een Franse VAN WEEK TOT WEEK scheepswerf in St. Nazaire en met de bouw is een bedrag gemoeid van 215 miljoen gulden. In de Nederlandse Scheepvaart-Unie werken samen de re derijen Koninklijke Java-China-Pak- ketvaartlijnen. de Koninklijke Rotter damse Lloyd, de Stoomvaartmaatschap pij Nederland en de VNS (Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschap pij). (Van correspondent) BLANTYRE In Malawi is een aap gearresteerd, die in de rechtbank van Saiima de inktpot van de politierechter had gestolen en een poging had gedaan om cr met Malawi's nationale vlag van door te gaan. Driemaal onderbrak het lustige dier de gerechtelijke procedure in de over volle rechtzaal. De eerste keer zette hij het op een lopen na een aanval te heb ben uitgevoerd op de vlag, en de tweede keer sprong hij op dp balie en opende hij het strafwetboek. Tenslotte verdween de aap in het struikgewas met de inktpot, die nog al tijd niet is teruggevonden. Na een verzoek daartoe door de aan klager van politie, vaardigde de rechter een arrestatiebevel uit. Dit kan spoedig worden uitgevoerd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7