Atoomschepen lopen niet hard van stapel IN VEEL LANDEN NOG WEERSTAND: GEZIN TROF FLAT NA VAKANTIE ALS BEERPUT AAN Mensen gesmokkeld vanuit Nederland C. de Ruiter wil verkoop panden verhinderen or Jij Geen lang hmv voor marechaussee Kapitein van Noorderhaven Werd Iraaks vliegtuig neergehaald? Samenwerking verzekeringen Moeilijke dag voor Wilson in Lagerhuis ROTTERDAM Nu alweer gerui me tijd maken maritieme machten als de Verenigde Staten, Rusland. Engeland en Frankrijk gebruik van atoomonderzeeërs. Het gebruik van splijtstofenergie op schepen voor meer vredelievende doeleinden, zoals bijvoorbeeld koopvaardijschepen en ijsbrekers, begint nu pas langzaam op gang te komen. Zo beschikken de Verenigde Staten over het atoom koopvaardijschip „Savannah", West- Duitsland over het atoomkoopvaar dijschip „Otto Hahn" en Rusland over de atoomijsbreker „Lenin". Op korte termijn zal de atoomvloot slechts uitgebreid worden met de Japanse „Mutsu", een vrachtschip, dat volgend jaar in de vaart komt. Verder schijnt Italië vergevorderde plannen te hebben om een bevoorra dingsschip voor de marine van een splijtstof voortstuwingsinstallatie te voorzien. De Verenigde Staten willen containerschepen gaan bouwen, ter wijl Japan na het in de vaart ko men van de „Mutsu" meteen een tweede schip van groter type op stapel zet. Resumerend geen specta culaire uitbreiding van de atoom- Het zal ook nog wel even duren, voordat er een Nederlands atoom schip komt. Een groep deskundigen van het Reactor Centrum Nederland (RCN) en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) is intussen wel een eind gevorderd met een studie over de ontwikkeling van een Ne derlands atoomschip van 120.000 pk, waarbij men zich onder meer geba seerd heeft op de ervaringen, die met de Duitse „Otto Hahn" zijn op gedaan. Technisch heeft men het schip al helemaal gereed, maar men heeft nog geen inzicht in de finan ciële consequenties. Aan het op sta pel zetten van dit schip is men dan ook voorlopig nog niet toe. Met de „Otto Hahn", die deze week voor het eerst de Rotterdamse haven is bin nengelopen, heeft men al voldoende ervaring opgedaan om ervan over tuigd te raken dat atoomschepen geen bijzondere gevaren voor de be volking opleveren. De Otto Hahn heeft zo'n zestig onderzoek- en vrachtreizen gemaakt en daarbij 150.000 zeemijlen gevaren. Het schip werd drie jaar geleden in de vaart genomen. Tot nu toe heeft het schip ook geen brokken gemaakt. De grote vraag blijft daarom: wat gebeurt er als zo'n atoomschip een ernstige aanvaring krijgt? Zijn de veilig heidsmaatregelen voldoende om bij een ernstig ongeluk radio-actieve besmetting van de omgeving te voorkomen? De „Otto Hahn" heeft een zoge naamde drukwaterreactor, waarbij de pompen en de stoomgenerator in het reactorvat zijn ingebouwd. Zo meent men een maximale beveili ging gevonden te hebben tegen eventuele beschadiging en het ver lies van koelmiddelen. Verder heeft men de scheepsromp extrè versterkt en is de kiel door een speciale tus- senvloer stootvaster gemaakt. Hoewel de deskundigen het erover eens zijn, dat de thans in de vaart zijnde atoomschepen „volkomen vei lig" zijn, bestaat er nog veel weer stand tegen dergelijke schepen. Weerstand, omdat men niet weet hoe ernstig de gevolgen zullen zijn bij De „Otto Hahn" zal zaterdag voor het publiek toegankelijk zijn. Vanaf negen uur 's morgens tot twee uur 's middags wordt men in de gelegenheid gesteld het 15.000 ton metende atoom schip te bezichtigen. Het schip ligt aan de Parkkade in Rotter dam. een ongeluk met zo'n schip. De komst van de „Otto Hahn" in Ne derland werd dan ook slechts moge lijk sinds een speciale Duits-Neder landse overeenkomst op 18 maart van dit jaar van kracht werd. Het tot stand komen van die overeen komst heeft bijna twee jaar ge- Er zijn zelfs bijzondere regelingen opgesteld voor atoomschepen. Totdat de Otto Hahn eind deze maand weer uit de Rotterdamse haven vertrekt is een groep reactordeskundigen steeds paraat, sleepboten liggen klaar en er is zelfs een evacuatieplan voor de bevolking opgesteld. In het veilig heidsschema zijn ook vertegenwoor digers van de havendienst, de politie en de keuringsdienst van waren op genomen. De keuringsdienst is vol gens de wet belast met het in de gaten houden van de radio-activiteit. Vandaar dat een deskunrige van de ze dienst driemaal daags met een geigerteller op het schip te vinden is. Voorts lopen vanaf het schip spe ciale telefoonlijnen naar de Rotter damse havendienst. Via deze lijnen kan de kapitein in geval van drei gende moeilijkheden in contact tre den met de veiligheidsploegen. Hoe weinig welwillend men nog is om een atoomschip toe te laten, blijkt wel uit het feit, dat Rotterdam de eerste Europese haven is, die buiten de Duitse havens door de „Otto Hahn" kon worden aangedaan. Daar de meeste landen een atoom- wet hebben, kan zo'n schip niet zon der meer havens binnenlopen. Duits land is er in de loop van de tijd in geslaagd met veertien landen over eenkomsten te sluiten betreffende het aandoen van de havens van die landen met de Otto Hahn. Het na deel van het sluiten van dergelijke verdragen is, dat ze door de betref fende parlementen moeten worden goedgekeurd, hetgeen nogal wat tijd kost (zoals eerder vermeld duurde het in ons land twee jaar). De vaarmogelijkheden van de „Otto Hahn" zijn dus nogal beperkt. Dit werkt in de hand, dat de exploitatie van het schip weinig rendabel is. Het in de vaart houden kost West- Duitsland jaarlijks miljoenen. Ook al omdat het schip tevens nog als „va rend onderzoekstation" gebruikt wordt. Nog steeds gaat tijdens elke reis een team deskundigen mee om de gedragingen van de kernreactor te volgen. Atoomschepen zijn ook schone sche pen. Ze dragen bij aan het verminde ren van de zeewatervervuiling. In tegenstelling tot schepen, die met olie of kolen gestookt worden, lozen ze geen afval in zee. Op de Otto Hahn wordt alle afval aan boord verzameld en in speciale containers afgegeven en door deskundigen ver nietigd. GUIDO HALLEEN De controlekamer op een atoomschip heeft wat m eer panelen met tellers, dan een conventioneel schip. •ent, IN ZUID-AFRIKA £1 Vragen over apartheid op ambassade ituat den HAAG (ANP) Het Kamerlid acht9jsser (D -eg) heeft de minister van te ^juitenlandse Zaken schriftelijk ge- 'e *Vaagd of, anders dan bij recepties op rs dfe Amerikaanse en Britse ambassade in ;en fc.ii id-Afrika, bij ontvangsten van de Zatyederlandse ambassadeur negers en 'en- :leurlingen niet worden uitgenodigd. Als ^4it zo is. wil het Kameelid weten of de ^""Tiinister bereid is deze gewoonte te ver aten en dezelfde gedragslijn toe te pas en als de Verenigde Staten en het Ver- rigd Koninkrijk. Drie doden en zeven gewonden bij botsing - VENRAY (ANP) Bij een botsing lissen twee personenauto's op de Beek- fcg nabij Merselo (gemeente Venray) ijn gisteravond drie personen om het [ven gekomen. Zeven personen werden wond, waarvan drie ernstig. de De slachtoffers zijn een 4-jarig meisje, n 26-jarige vrouw en een 59-jarige touw. Het ongeluk gebeurde doordat n uit Helmond afkomstige bestuurder de &an een personenauto geen voorrang PC'erleend zou hebben aan een auto uit mdejerselo tiekif Hippies weer op vrije voeten PALMA (Reuter) 47 hippies .pfheidene landen die vorige week vrijdag vechtpartijen met de Spaanse politie Ibiza waren gearresteerd, zijn voor- aardelijk op vrije voeten gesteld. De tegen hen ingebrachte beschuldi- ingen, inbreuken op de wet tegen iiienfoc'a'e gevaren", zijn gehandhaafd. Het (jo, '1 echter verscheidene maanden duren a, oordat de zaken voor de rechter pandeling worden genomen n id zijn de hippies vrij het land te cften. Enkelen zouden al naar Amster- am zijn vertrokken. Onder de gearres- erd !Crc*en waren jongens en meisjes uit tej, anada. Amerika en Nederland. (Van e r verslaggevers) MIDDELBURG De woningbouwvereniging Middelburg heeft een vordering ingesteld tegen twee flatbewoners aan de Driewegenhof te Middelburg. Eén van de beide flatbewoners wordt verantwoordelijk geacht voor het feit dat de bewoner van een der gelijkvloerse flatwoningen in de Driewegenhof. de heer K. Maljers, na zijn vakantie zijn woning als een beerput aantrof. Na drie weken vakantie aan de Franse Rivièra werd hij thuis verrast door een ondraaglijke stank. Al spoedig bleek dat de stamleiding van de riolering verstopt was geraakt, doordat één van de bovenburen van de heer Maljers rauwe aardappelen, vodden en andere goederen, waaronder plastic zakken, door het toilet had weggespoeld. Een dag voor de terugkeer van de heer Maljers was de technische dienst van de woning bouwvereniging reeds door bewoners gewaarschuwd dat er onwelriekende stoffen in de kelder van het flatgebouw, onder de woning van de heer Maljers waren opgeborreld. De technische dienst lokaliseerde de bron van alle ongerechtigheid in de woning van de heer Maljers. Onder politietoezicht werd de deur van de nog verlaten flat geopend. Men trof er een onvoorstelbare smeerboel aan, die in gulle overmaat uit de closetpot golfde. De flat werd leeggeschept en de vloerbedekking, die lotaal bedorven was, verwijderd. Bij het reinigen van de stamleiding onder huize Maljers kwam het door de bux-en geloosde afval tevoorschijn. Wie van de twee bovenbui-en het precies heeft gedaan, weet men niet. Zekerheids halve zijn beide bovenbewoners van wie er een tegen schade aan derden is ver zekerd, aansprakelijk gesteld. Een van de kleinste, maar populairste muziekinstrumenten ter wereld, de mondharmonika, viert dit jaar zijn 150ste verjaardag. De uitvinder was de Berlijner Christian Buschmann. Onder de talloze mondorgelspelers bevonden zich de Amerikaanse presidenten Lincoln. Eisenhower en Hoover. UTRECHT (ANP) Be- I roeps- en dienstplichtig personeel van de Konink lijke Marechaussee moe ten als enigen in de Ne derlandse krijgsmacht het hoofdhaar in gekortwiek te staat blijven dragen. Dit blijkt uil een order die brigade-generaal N. i Meijer, commandant van de Koninklijke Marcchau- j sec, de bataljonscomman- danten heeft toegestuurd, i Destijds heeft de oud-mi- nister van Defensie. Den Toom, de haardracht vrij- gegeven. In de ministerie le beschikking werd wel gezegd dat de militair niet vrij was in de keuze van zijn haardracht wan- neer de bcdriujfsveiligheid, I hygiëne of speciale (b.v. representatieve) aard van zijn functie in het geding zouden komen. Uit oogpunt van re presentativiteit heeft de generaal het besluit geno men. In de order zegt hij dat de leden van de Mare chaussee, anders dan bij andere onderdelen, over het algemeen veelvuldig in de politieke en ambte lijke sfeer in contact ko men met personen uit alle lagen van de bevolking en met vreemdelingen. Elementen van dienstver lening treden hierbij op de voorgrond. Het hoofdbestuur van de V.V.D M. (Vereniging van Dienstplichtige Militairen) vindt, dat door de maat regel van generaal Meijer de vrije haardracht op losse schroeven dreigt te worden gezet. „De mare chaussee-commandant maakt zeer duidelijk mis- bruik van een ontsnap pingsclausule in de offi ciële regeling. De maatre gel is veel te algemeen gesteld." De heer A. Ros, voorzitter van de marechausseevere niging (onderofficieren) zie daarentegen in een voorlopig commentaar wel begrip te hebben voor de maatregel van generaal Meijer: „Het langrijk dat de haar- drachtkeuze in principe is vrijgelaten, dat juich ik erg toe. Maar je kan je afvragen of dat vrijlaten overal moet gelden. Ik heb wel begrip voor het besluit van de comman dant. Ons wapen treedt in tal van facetten voor het voetlicht en vervult als ROTTERDAM (ANP) Veel Neder landse kustvaarders en vissersschepen doen daadwerkelijk mee aan mensen smokkel vanuit Nederlandse havens naar Engeland. Het gaat om Pakistani en Indiërs die met name in Rotterdam aan boord van dergelijke schepen gdan tn tegen betaling van 75 pond naar Engeland worden gebracht. Dit is de mening van kapitein M. Olthuis (60). ge zagvoerder van de Nederlandse coaster „Noorderhaven". De kustvaarder meerde gistermoi-gen vroeg af in de Roterdamse Rijnhaven, na een spectaculair avontuur op de Theems bij Londen. Afgelopen zaterdag werd dit schip daar plotseling omsingeld door politieboten. Engelse politiemannen vonden aan boord van de Noorderhaven" vijf Indiërs, die met betaalde hulp van twee bemanningsleden van de „Noorder haven" illegaal in Engeland aan wal AMMAN, (AP) IIcl blad der Jor daanse regering. Al Rai, meldt vandaag dat het Iraaksc vliegtuig dat gisteren bij Djcdda (Saoedi. Arabic) is verongelukt, is neergeschoten door een jager van on bekende nationaliteit. Het herriep tevens een vorig bericht dat de machine was erongelukt nadat er een bom in was I zouden worden gebracht. Zoals bekend arresteerde de politie de twee Neder- landse bemanningsleden, de 31-jarige i stuurman Geert A uit Franeker en de i 21-jarige motordrijver Johan B. uit i Enschede. De overige bemanningsleden j van de „Noorderhaven" werden wel I door de politie verhoord, maar er werd geen vervolging ingesteld. „Voor de politie stond vast, dat wij niets van die mensensmokkel afwisten", aldus kapitein Olthuis. De Rotterdamse politie bevestigde gis teren. dat zij regelmatig in contact treedt met Bi'itse politieautoriteiten over smok kel van Indiërs en Pakistani via Rotter dam. Het komt, aldus de politiewoord voerder, regelmatig voor, dat wij onze collega's in Engeland tips geven over schepen, waarvan wij vermoeden dat zij verstekelingen voor Engeland aan boord hebben. In het .geval van de „Noorder haven" is dat ook gebeurd. Overigens levert deze vorm van mensensmokkel in Nederland geen strafbaar feit op, aldus de politie. Volgens kapitein Olthuis zijn het vooral bemanningsleden van lijnkust- vaarders op Engeland, die meedoen aan de mensensmokkel en daar goed geld mee verdienen. De twee gearresteerde Nederlandse zeelui zijn inmiddels door het scheep vaartbedrijf Wijnne en Barends, ont slagen. Gb i vertrokken twee ver vangers per vliegtuig naar Londen om hun plaatsen in te nemen. ontploft. De passagiers vai den gevormd door c uit Irak die op wel het vliegtuig wer- ?n officiële delegatie Khartoem daar contact op te nemen met de leiders der neuwe Soedanese regering die ondertussen ook al weer van het toneel Irak was het enige land geweest dat het regime dat vier dagen aan de macht is geweest, had erkend Volgens het personeel van de toren van het vliegveld van Djedda was de ver ongelukte machine, een tweemotorige Anatvov van Russische makelij, in een dichte ochtendmist verongelukt op vijf kilometer benoorden de stad en toen men zich gereed maakte voor de landing. In Irak wordt evenwel gezegd dat de ramp zich had afgespeeld nadat in Djedda was getankt en de tocht juist was voortgezet. Tot de doden behoorden drie. van de hoogste leiders van de Iraakse socialisti sche Ba' Ba'alpartij, die in Irak de macht in handen heeft. DEN HAAG (A.N.P.) De Eerste Nederlandsche-Nillmü N.V. en de ver- kcringsgroep „De Oude Zwolsche", heb ben hun besprekingen over samenwer king afgerond. Zij z(jn tot volledige over eenstemming gekomen. De tot het eerste Nederlandsche-Nill- mijconcern behorende verzekexingsbank „de Nieuwe Eerste Nederlandsche" N.V. heeft alle aandelen van de N.V. ver zekering maatschappij „De Oude Zwol sche van 1895" en van de N.V. verzeke ring maatschappij „Zuid-Holland" over genomen en de eveneens tot genoemd concern behorende N.V. Algemeene Levensverzekeringbank alle aandelen van de N.V. levensverzekering maat schappij „Haagsche Verzekering Socië teit". Binnen het concern van de Eerste Nederlandsche-Nillmij worden de activi teiten van „De Oude Zwolsche" en „Zuid- Holland" onder eigen naam zelfstandig op dezelfde voet als tot dusver voort gezet. De activiteiten van de „Haagsche Verzekering Sociëteit" worden in die van de Algemeene Levensverzekering- Bank geïntegreerd. KORT GEDING ROND SCHRODER-GERZON AMSTERDAM De verkoop van leegstaande panden van Schroder in Den Haag aan de ontwikkelings. en exploitatiemaatschappij Smulders te Utrecht is inzet van een kort geding dat de heer C. de Ruiter uit Den Haag (op 14 juni afgetreden als directeur van GBS-beheer) heeft aangespannen tegen de Nederlandse Crediet- bank, Gebr. Gerzon's Modemagazijnen, Schroder cn co en ontwikkelingsmaat schappij Smulders. De heer De Ruiter eist dat de verkoop van dit onroerend goed. waarvoor een voorlopig op 29 juli aflopend koopcontract bestaat, niet plaatsvindt, op straffe van een dwangsom van 1 min voor elke dag dat wordt geweigerd het bevel op te volgen. Wanneer dit kort geding in het voor deel van De Ruiter uitvalt, hoopt deze uit de rode cijfers te kunnen komen, waaronder hij gebukt gaat door kredie ten bij de Nederlandse Credietbank. Deze bank heeft zich indertijd garant gesteld voor de uitvoering van een re organisatieplan bij Gerzon. waarvan de aandelen waren gekocht door de Cen- trumbank (de latere GBS-beheexmaat- schappij). De zaak diende gisteren voor de president van de 'Amsterdamse rechtbank, mr. J. van der Esch, die op 29 juli uitspraak zal doen. Toen hij nog directeur van GBS- Beheer was, had de heer De Ruiter enkele panden van Schroder in Den Haag aan de ontwikkelings- en exploi tatiemaatschappij Smulders willen ver kopen voor f 4.6 miljoen, zo zei diens raadsman mr. W. B. A. H. Heskes uit Leiden in een toelichting op de dag vaarding. Voor deze transactie kreeg hij echter geen toestemming van zijn collega's onder wie mr. D. A. I. van den Oever, mede-eigenaar van GBS-Be- Zou de verkoop wel zijn doorgegaan, dan zou de heer De Ruiter een positief saldo bij de Nederlandse Credietbank hebben kunnen creëren en zou hij in één klap zijn schulden kwijt zijn ge weest. Indertijd kreeg GBS-Beheer een krediet van f 14,5 min. van de Ned. Credietbank om de aandelen Gerzon te kunnen verwerven. Op de aandelen werd toen een bod van 125 pet. uitge bracht. In maart van dit jaar droeg de heer De Ruiter zijn aandelen in GBS- Beheer over aan de Zwitserse maat schappij Difora A.G. Toen de voorgeno men verkoop aan Smulders werd getor pedeerd, nam de heer De Ruiter ontslag als directeur omdat hij zei „nu niet langer de verantwoording te kunnen dragen". Enkele dagen later verkocht mr. Van den Oever de panden toch, echter voor aanzienlijk minder dan De Ruiter zou hebben bedongen, aldus de dagvaardiging. Mr. Van den Oever bestreed dit en zei dat Schroder door huurgaranties en andere gunstige verkoopvoorwaar den met de opbrengst alle lopende za ken kan afwikkelen. „Door zijn eis brengt De Ruiter zijn financiële positie' ernstig in gevaar". Namens de ontwik kelingsmaatschappij Smulders werd naar voren gebracht, dat Smulders de panden heeft gekocht uit beleggings overwegingen en al voorbereidingen heeft getroffen voor de verbouwing Als de verkoop wordt verboden kan de bouw van een winkelcentrum niet lpen lij den. „De Ruiter d doorgaan- en zal Smulders grote strop pen lijden. „De Ruiter is vrijwillig weggegaan bij de GBS-Beheer en heeft dus nu geen zeggenschap meer over de gang van zaken. Hij wil op een of andere manier van zijn schulden afko men en probeert het op deze manier. Aangezien het voorlopige koopcontract al op 29 juli afloopt, zou Smulders een snelle uitspraak toejuichen". Later werd nog van mr. Van den Oever vernomen, dat door de gunstige verkoop van de Schröderpanden ook de moeilijkheden bij Gerzon zijn opge lost. „Wij zijn hierdoor uit de nv i; 1 heden en de zaken bij Gerzon be' niet te worden gesloten, 7ndnt ring vruchten kan gaan afwerpen LONDEN (AFP) Ongeëmotioneerd, maar met volle overtuiging heeft Roy Jenkins, plaatsvervangend voorzitter van Labour, gisteren in het Lagerhuis zijn geloof in de Europese Eernomische Ge meenschap beleden. Had z(jn chef Harold Wils xn woensdag tijdens de eerste dag van hetdebat over het lidmaatschap van Engeland niets dan kritiek op de voorwaarden die de conservatieve rege ring in Luxemburg had bedongen, Jen kins zei dat deze weliswaar niet ideaal maar toch wel acceptabel waren. Jenkins vermeed zorgvuldig het geschil dat in de Labourtop over do EEG-kwes- tie is perezen, doch hij week geen cm van zijn pro-EEG-slandpunt. De toe spraak van de socialistische oud-minis- ter van Financiën maakte veel indruk zowel op de afgevaardigden van de regeringspartij als bij die van de oppo sitie Hij werd slechts zelden geïnterum- De dag verliep niet zo goed voor Labour! eider Wilson Hij moest het Lagerhuis onenlijk zijn verontschuldigin gen aanbieden in verband met een aan val die hij de dag tevoren had gedaan op EEG-onderhnndelanr Rippon, minis ter voor Europese Zaken in de Britse regering. Daarnaast heeft ook de gewezen Brit se Labour-minister van Buitenlandse Zaken, lord George Brown, een persoon lijke aar.val op Harold Wilson gedaan, door hem er van te betichten tijdens het debat over toetreding van de EEG ge citeerd te hebben uil uiterst geheime regeringsdocumenten. Brown heeft dit schriftelijk aan de Times meegedeeld. Wilson heeft volgons Brown „zeer selectief" geciteerd uit de documenten over zeer vertrouwelijke besprekingen die hii en ik met regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken (van de FEG-landen) begin 1967 hebben De ister n Cultuur, Recreatie •'ijk Werk heeft op ad- Rand voor de Kunst de Mlding benoemd tot Ne- •oor de zevende 'e des Jeunes 2! 1 ember tot 1 i Par wordende-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5