Sanders klopt Soeters royaal Eerstejaars model voor nieuwe medische keuring Grace Again ontluistert paarden van J. Wagenaar Lodk Honderden kinderen dof enthousiast bij Connie „De Luifelbaan" kiest Gastvrouw PARA-MEDISCHE BEROEPEN (5) Diëtistewerkt niet alleen aan slanke lijn van patiënt Draverij Stompwijk lijdt onder regen BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK Leidse Courant Walle wil hardere lijï EEN AKTIEVE BEZORGER PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JULI NOORDWIJK Loek Sanders stapte gisteren op het Casino tevreden de ka mer van de wedstrijdleiding binnen. Daar had hij ook alle reden toe want met zijn teamgenoot van de eerste gar de van de Haagse hoofdklasser Lucky Stroke Groen-Geel, Fried Schmitz, boekte hij de meest de aandacht vra gende resultaten. Sanders klopte name lijk Peter Soeters en al mag dat dan voor de deskundigen niet direct zo'n wereldschokkende verrichting zijn, de score waarmee de Leidenaar in de meerderheid bleef zal dat ongetwijfeld wel zijn. Het werd voor een in soepele stijl spelende Sanders tegen de al even soepele en stijlvolle, maar aanmerkelijk minder vaste Soeters, 62, 62. „Ik heb van 't begin af aan bij mezelf gedacht, dat ik de bal vooral in het spel moest zien te houden, maar dat ik op te korte ballen, en die sloeg Peter ditmaal vaker dan normaal, niet moest aarzelen om toe te slaan", verklaarde Sanders zijn plan de campagne voor deze wed strijd. Het was voor Lucky Stroke-Groen Geel gisteren een beste dag. Klopte Sanders één van zijn collega's in de nationale tennistop met een marge waarover men stellig in Noordwijk nog wel even zal nakaarten, Schmitz wipte de geduchte Indonesiër Widjojo. Diens overwinning vergde uiteraard heel wat meer energie en doorzettingsvermogen. Maar Schmitz wilde winnen, bood fel partij en op dat felle verzet, die voelba re wil om te winnen, is vermoedelijk Widjojo toch stukgevaren. In de eerste set stond de Indonesiër met 40 op winst om de set toch nog naar Schmitz te zien gaan, 157, in de derde set leidde hij met 42 in nauwelijks een half uur tijd. Op dezelfde geruisloze wijze elimineerde de als no 1 geplaatste Ian Fletcher de dapper tegenstand bie dende maar in technisch opzich schro melijk tekortschietende Reezigt, 62, 62. Bij de overwinningen van Sanders en Schmitz zou men wellicht geneigd zin voorbij te gaan aan de zege van Niek Fleury op Piet Veentjer. Dat zou echter niet juist zijn. De Amsterdam mer, die zich duidelijk aan het opma- ~3fën is' om op de nationale kampioen- .'schappen weer van zich te doen spre ien," leek in de eerste set van de partij op weg naar een snel en roemloos exit uit dit toernooi. Beheerste acties van Veentjer resulteerden in een volkomen onaantastbare 61 setwinst. Maar Fleury, die in voorbije jaren door een dergelijk verlies vaak geheel uit balans raakte, ging nu rustig en onverstoor baar verder. Wellicht heeft hij daarmee Veentjer, die van hem wel anders ge wend is, van diens stuk gebracht. Hoe het zij, Veentjer verloor in de tweede set zienderogen zijn greep op de wed strijd. Nadat Fleury met 60 de set stand had gelijkgetrokken, was het geen vraag meer of hij dan wel Veent jer in dit treffen aan het langste eind zou trekken. Weliswaar gaf de laatstge noemde zich niet gewonnen, dat past ook niet bij deze vechtjas, maar hij miste de wapens om een vol zelfver trouwen opererende Fleury afdoende te kortwieken, 62 voor Fleury. Op het wedstrijdschema staan de na men van de kwartfinalisten in het he renenkelspel A al ingevuld. Fletcher Fleury, Sanders, Amvitharay, Schmitz, Hemmes, Widjono en Hordijk. Van dat 8-tal moeten de twee Davis-Cuppers, Hemmes en Hordijk, het nog waarma ken. Hemmes zal het met de Noordwij- ker Blommendaal wel klaren mag wor den aangenomen, maar Hordijk? Toen gisteren de regen in dichte sluiers over het Casino neerdaalde had Hordijk, tweede „broodtennisser" van de TC Til- burg-Pelikaan, zijn tegenstander Visser juist nog weer op achterstand weten te zetten, 76 eerste set, na 56. Van het damesfront kwam ook nog een surprise. Ranke, diepgebruinde drive specialiste Judith Salomé klopte met 63, 75, haar even ranke, even diep gebruinde en evenzeer op de driev ge specialiseerde tegenstandster Lani Kali- gis, met haar tennisvriendin Lïta Liem ex aequo 1 en 2 genoteerd in Indonesië, en in dit toernooi als no 3 geplaatst. Gymlokaal oude openbare school blijft LISSE Hoewel de leslokalen van de oude openbare school na gereedkomen van de nieuwe school in de Poelpolder niet meer gebruikt worden, moet de gymnastiekzaal toch in tact blijven voor andere scholen. Dit lokaal is zeer verouderd en voldoet niet meer aan de eisen. In de komende jaren kan men de zaal echter niet mis sen. Er zullen daarom diverse verbete ringen worden aangebracht hetgeen de gemeente komt op 'n bedrag van f 3.250,-. LEIDEN Voor een Stadsgehoorzaal stampvol met enthousiaste kinderen trad gisteren Connie Vink op. Connie, die nu voor de vierde keer met haar show in Leiden was, had de zaal bij haar optreden helemaal mee. Alle kinderen klapten en stampten mee. Ze waren bijna niet stil te krij gen. Hoogtepunt in het programma was de wedstrijd. „Wie imiteert Con nie het beste"; een wedstrijd, die door - bij tweede lustrum - LEIDEN Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van het winkelcen trum „De Luifelbaan" (5 Meiplein - Bevrijdingsplein) gaat het bestuur van de dc winkeliersvereniging een „Gast vrouw - Verkiezing" organiseren. Degene die als gastvrouw wordt ge kozen, zal bij de vele evenementen tegenwoordig zijn, die in verband met het jubileum in het winkelcentrum en in de stadswijk Leiden Zuidwest ge houden worden om er genodigden te ontvangen enz. De finale van de verkiezing is op dinsdag 10 augustus in Hotel Restau rant „Karrewiel", Stednstraat 55 te Lei den. Cees de Lange zal deze Gastvrouw - Verkiezing leiden en in de jury heb ben vertegenwoordigers van alle plaat selijke dagbladen zitting genomen. Dames in de leeftijd van 17 tot 25 jaar kunnen meedingen naar deze titel. Uiteraard zijn er tal van geschenken voor iedere deelneemster beschikbaar gesteld. Men kan zich tot uiterlijk maandag 2 augustus opgeven bij Orga nisatiebureau Jan M. van Wieren, Pres. Jan van Wierdsmastraat 742, Hoek van Holland, telefoon: 01747-2233. Men dieat daarvoor een recente pasfoto op te stu ren met vermelding van naam, adres en leeftijd. Extra subsidie voor speeltuinvereniging LISSE-ENGEL De speeltuin „Kin dervreugd" in Lisse-Engel krygt een extra-subsidie van de gemeente ter grootte van 500 gulden. Het gebouwtje op het speelterrein kostte destijds ruim 8.6 mille. De ge meente droeg 5600 gulden bij. De speel tuinvereniging bracht zelf 2000 gulden bijeen en trok de contributie op van 12 tot 20 gulden per jaar. Er bleef daardoor een schuld van 1000 gulden. De gemeen te neemt nu de helft voor zijn rekening. een heel klein meisje, Caroline, ge wonnen werd. Vooral omdat zij de zelfde leuke huppelpazjes maakte als Connie. Dolblij ging de winares met een langspeelplaat van Connie naar huis. Na deze wedstrijd kwam het grandioze slot van de show. Alle kin deren op het toneel. Een benauwde Connie, die nog maar nét genoeg adem kon halen om te zingen. Eén grote happening. Het koste heel wat moeite om de kinderen daarna weer in alle rust naar hun plaatsen te krijgen. Connie vertelde naderhand, uithijgend in de kleedkamer: „Het is reuzeleuk om de show te doen. De kinderen zijn zo vreselijk spontaan, dat alles als het ware vanzelf gaat. Maar ze zijn ook wel erg kritisch, Als ze iets niet leuk vinden laten ze het meteen merken. Daar profiteer ik van voor mijn avondshows. Nee, ik zou die kindershows echt niet willen missen". De kinderen ook niet. Te oordelen naar het geroep toen Connie voor de laatste keer weg ging. Connie met vier kinderen uit het publiek in de jury van de wedstrijd: ,,Wie imiteert het beste Conn ie Vink?" Het meisje dat voor de microfoon staat is Carolinede (Foto N. van der Horst). Sportpark Lisse krijgt verwarming LISSE De gebouwen op bet Sport park Lisse krijgen een verwarmingsin stallatie en waterleiding. B. en W. van Lisse hebben de raad voorgesteld daarvoor 24,5 mille uit te trekken. Het ligt in de bedoeling, dat het graafwerk door de leden van de Sport club Lisse wordt verricht. Auto vloog op Leidse Vaart uit de bocht SASSENHEIM Gisteravond om streeks 8 uur reed op de Leidsevaart, bü het benzinestation, een personen wagen met te hoge snelheid in de bocht, waarbij nog kwam dat de bestuurder z'r éne hand gebruikte om de radio te rege len. Als gevolg van één en ander raakte de bestuurder (22) de macht over het stuur kwijt, waarna de wagen over de kop sloeg en in de berm terecht kwam. De bestuurder en een mede-inzittende, bei den uit Voorhout, kwamen wonderwel met de schrik vrij. De wagen was totaal LEIDEN Dr. P. L. Schoonheim tot voor kort werkzaam in Leiden zal zon dagmorgen voorgaan in een radio kerk dienst op Hilversum 2. De dienst wordt uitgezonden vanuit de Toeristenkerk in Gulpen. Dominee Schoonheim, de grote initiatiefnemer van het experimenteel kerkewerk in Leiden heeft deze metho de in Gulpen geïmporteerd. LEIDEN Vandaag zullen we in deze rubriek de diëtisten-opleiding be spreken, hoewel deze opleiding er niet helemaal in past. Diëtist(e) is wel een para-medisch beroep, maar de cursus wordt slechts in vier plaatsen gegeven: Amsterdam, Nijmegen, Heerlen en Den Haag. In Den Haag werkt men echter nauw samen met het Academisch zie kenhuis te Leiden. Daarom nemen we de diëtisten-opleiding in deze rubriek onder de loep. „Snoep verstandig, eet een appel", is een leuze, die voor iedereen geldt. Ge woon, omdat het gezond is. De diëtist(e) kent echter nog duizend-en-één andere mogelijkheden om snoepen en eten niet alleen lekker, maar ook heel gezond te doen zijn. De taak van de diëtist(e) ligt in het geven van dieetadviezen voor een meer verantwoorde lijn. Als dis- kundige op voedingsgebied kan hij (zij) een voedzaam en smakelijk dieet sa menstellen, dat uiteraard wordt aange past aan de eetgewoonten en omstan digheden waarin de patiënt verkeert. Het is een hardnekkig misverstand dat „op dieet staan" synoniem is voor „ver mageringskuur". Iedere diëtist(e) kan vertellen, dat voor vele van zijn (haar) patiënten het modeverschijnsel de „slanke lijn" pas op de laatste plaats komt. Het samenstellen van een dieet- voorschrift en het instruerend behande len van de patiënt gebeurt tijdens een persoonlijk onderhoud. Daarbij heeft de patiënt zelf ook een vinger in de (vaak magere) pap. Aan het A. Z. is een demonstratie keuken verbonden, waarin patiënten, al of niet in gezelschap van echtgenoot of ander familielid van tijd tot tijd op voorlichtingsmiddagen op de hoogte worden gebracht over het hoe en waar om van een dieetvoorschrift. Behalve een theoretische uitleg, wordt hier ook gedemonstreerd hoe men zijn eigen di eet kan bereiden. Mevoruw Niemants- verdriet, hoofd van de dieetdienst: „Een diëtist(e) moet echt niet alleen maar lekker kunnen koken. De nadruk moet worden gelegd op het fantaserend ver- De weegschaal behoort tot een van de onontbeerlijke werktuigen diëtisten, die met het oog op een meer verantwoorde lijn van de patiër gezonde en lekkere hapjes weten voor te schotelen. mogen van de diëtist(e), die bij de vele verbodsbepalingen van etenswaren toch nog een smakelijk hapje weet voor te schrijven. Een creatief para-medisch beroep dus". De opleiding tot diëtist(e) zal in verband met de mammoetwet wor den herzien en vernieuwd,. Bezien wordt dit beroep ook voor mannen aan trekkelijker te maken. De vooroplf vereist havo, zo mogelijk met sche de- en biölogie-pakket. Het is eei jaar durende dagopleiding, we men na het derde jaar praktijk loopt. Zoals elk medicijn dient oo dieet om de mens beter te makei samenstelling van het dieetvoors geschiedt in samenwerking tussen en diëtiste. LEIDEN Ongeveer 1000 van de 1500 eerstejaarsstudenten, die in sep tember in Leiden aankomen, zullen on derworpen worden aan een proef met een zogenaamde multi-test". Een der gelijke test maakt het mogelijk, bij STOMPWIJK De papieren leken ijzersterk voor Jan Wagenaar jr. die in de vierde en laatste omloop twee van de drie overgebleven paarden zou berij den. Alleen Grace Again uit het Zuid limburgse Meer had de race met de beide hengsten uit de stal Wagenaar, de vijfjarige Hofnar de de elfjarige Boy van Quick weten vol te houden. De duizend toeschouwers langs de baan in Stompwijk waar de harddraverjjvere- niging „Nooit Gedacht" voor de 62e maal kortebaandraverijen organiseerde beleefde, toen de hemel boven hen ver vaarlijk dichttrok klinkende sensaties. Mocht er nog twijfel bestaan rond de PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 klasse van Grace Again na de elimina tie van Hofnar, die tijdens de beslissen de derde loop (de kamprit) niet uit de startblokken kwam en tevergeefs spe culeerde op een nieuwe start, in de grote strijd tegen de eerste afstamme ling van de befaamde Quick Silver S., Boy van Quick, toonde Grace Again met pileur M. Bouwhuis op de silky zijn suprematie. De bruine merrie won tweemaal van kop af. Jan Wagenaar, die f 2100,- leek te gaan opeisen uit de prijzenpot, leed een strop van duizend gulden. Niets opval lends. Belangrijker was de dubbele ne derlaag, die het eergevoel geweld aan deed. Jan Wagenaar sr., eigenaar van de paarden en zelf eertijds vele malen triomfator, aan welke periode hij onder meer een veelvoudige pk-Mustang overhield, verdween dan ook geruisloos van het toneel. Ten gerieve van de lotalisator. die een omzet had van f8.416,— werd daar op onder begeleiding van donderslagen en slagregens tenslotte nog het onder onsje van de stal Wagenaar gehouden. Zonder moeite liet Jan Wagenaar Boy van Quick naar de tweede plaats ren- De kortebaandraverij van Stompwijk, hoogtepunt in de feestweek, bracht dit jaar een redelijk bezet veld aan de start, maar door het dreigende weer een wat teleurstellend aantal toeschou wers, die aanvankelijk weinig sensatio neels te zien zouden krijgen. Op de wat hobbelige baan, bleven alle favorieten keurig overeind. Van hen zou Grace Again zonder kam prit of foute loop de zegepraal, later de middag uitgereikt in café Het Blesse Paard Badhuis ivordt clubgebouw jongerensoos ROELOFARENDSVEEN- Dit is het oude badhuis van Alkemade, dat sinds kort in gebruik is als clubgebouw van een jongeren- sociëteit. Het heet nu ,,Our House". Het bestuur van de soos, dat onder voorzitterschap staat van Hans van Berkel, wil het interieur van het gebouw totaal omturnen. Het denkt daarvoor 2,5 mille nodig te hebben. De contributie van de soos bedraagt vijftien gulden per 'jaar. (ogenschijnlijk) gezonde mensen aanwe zige ziekten in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen. Aldus meldt het informatieblad van het universitair me disch centrum. De proef met de „multi-test" of mul tiphasic screening op de Leidse studen ten wordt gehouden 'In Samenwerking' n de Universitaire Gezondheids- zórg, de Faculteit der Geneeskunde en t Academisch Ziekenhuis. In verband hiermee zullen alle eerstejaars voor niet ouder dan 22 jr. en niet ook een andere universiteit of hoge school ingeschreven voor de bij de inschrijving aan de universiteit gebrui kelijke Mantoux-reactie en voor 't ma- van een röntgenfoto naar het Aca demisch Ziekenhuis worden verwezen na op basis van vrijwilligheid de multi-test plaats vindt in de Polikliniek voor Inwendige Ziekten. Het onderzoek omvat hart, longen en ogen, terwijl voorts een aantal laboratorium bepalingen zal worden verricht. Dze campagne duurt van 6 tot 24 september. Met uitzondering van de woensdagen zullen in die periode dage lijks ongeveer 75 personen- aan de test deelnemen. Tevoren zullen circa dertig co-assistenten de organisatie van de testprocedure beproeven. De verwach ting bestaat, dat het multiètest-systeem zich de komende jaren in ons land zal kunnen ontwikkelen door het toene mend beroep op het apparaat van de gezondheidszorg en door de beperkte mankracht die in deze sector werkzaam is. Zo hanteert de PTT het systeem reeds in het kader van haar bedrijfsge neeskundige zorg. De proef op ongeveer 1000 Leidse studenten kan in dit verband belangrijke gegevens verschaffen keurings bedrijfsgeneeskundig en research doeleinden. De direct^ het Academisch Ziekenhuis hoopt j het ontleden van de resultaten vi proef te komen tot de opzet van definitief project. LEIDEN Kees Walle, PSP j vaardigde in de Leidse raad, v harde lijn volgen. In een schrijvei B. en W. informeert hij of het c gehoord heeft van de dreigendi stuursstaking in het Limburgse Ep" hoven, in verband met de moi financiële situatie van die gemeente „Zo ja, deelt het college dan d vatting, dat een dergelijke actie, de uiterst ongunstige situatie vi stad Leiden waarvan het collegi telkenmale getuigt ook hier; uitgesloten mag worden geacht?". Omdst voor zo'n actie niet alleen oorzaak maar ook een aanleiding zijn, vraagt Walle B. en W. ij kunnen aangeven in welke situall q het niet langer verantwoord acht|jS5 welke andere pijlen anders nanciële nota's en bedelbezoeken 1 ministerie van Binnenlandse Zal«ecj B. en W. nog op hun boog hebben, p NIEUWKOOP Welke flinke scholier wil zelf een goed zakgeld verdiend DE LEIDSE COURAN ior de gemeente NIEUWKOj biedt deze kans, wij Nadere inlichtingen verstrekt u gaarne mevrouw VerhS Fazantstraat 20, Nieuwkoop, of bij ons bureau Papengracht) Leiden Telefoon 01710 - 22244. „Arti" heeft contactblad h» TER AAR Dc muzickverc Arti et Religioni heeft keer een kontaktblad uitgcgeveifen bestuur heeft dc donateurs omg^c tot „Vrienden van Arti" vijf tot tien gulden verhoogde )n per jaar betaalt krijgt eens pcterl jaar een kontaktblad toegezonde er allerlei gegevens over de muziekt ging. Met deze nieuwe opzet hoo[ bestuur van de muziekvereniging veel grotere kring van liefhebbe de muziek van deze vereniging t ken en daardoor ook een betere voor de donatie te scheppen. In het kontaktblad lezen w< dat de muziekvereniging op achttien en zondag negentien sepf" weer naar Velen in Duitsland ge met de plaatselijke muziekvertj' het zeventig-jarig bestaan te i' muziekvereniging uit Velen heef Aar bezocht ter gelegenheid va gouden jubileum van Arti vorig jaaL Het hoogtepunt 1 Bouwhuis met Grace Again, winm de kortebaandraverij in Stompwijk. bezoek zal worden gevormde concert dat Arti zal geven op zat. avond in de openlucht voor he kasteel van Velen, waarbij een met drumband en majorettes o programma staat. In het kontaktblad staat verd 1 Arti thans 75 werkende leden telip leerlingen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4