3ollenstr eek jeugd gaat zich creatief uitleven in ruïne Marlon Brando meedogenloze uitbuiter van slavernijleed Peter Sellers vindt lastig bijdehandje in zijn soep Bevolking trekt uit Leiden weg leylingen Festival: mogelijkheden voor ieder Niet alles top wat de klok slaat VERONTRUSTENDE STATISTIEKEN |indanks evloed udenten Rijschool Piet Stolk viert eerste lustrum Pontecorvo zet ontroerend filmwerk op Goldie Hawn kostelijk in vlot niemendalletje 1971 .jiMG 23 JULI 1971 LELDSE Cv_/_ ilAN i' OORHOUT „We hadden mlijk al veer eerder iets in de lenstreek willen organiseren, k dat is door allerlei on voor- te omstandigheden niet door kan", vertelt Johan Wempe. pn is lid van de Stichting gd Bollenstreek, het brein ach- het festival dat op vrijdag juli, 13 augustus en op 27 istus onder de naam „Teylin- Festival '71" wordt georgani- de mislukking van het in juni linde festival hebben een stel men- 22.i!fie koppen bij elkaar gestoken. We tot de conclusie dat er iets moest worden voor onze leef- ■noten in de Bollenstreek. En Dn niet alleen maar popgroepen ;n de grenzen van de streek halen, indere stromingen in de muziek als ers. schilders en schrijvers moeten >od komen", aldus Johan. ZITTEN Bollenstreek ligt echt nog wel jeetje achter op dit gebied" vindt Johans broer Ben. Ook een vriend een vriendinnetje beamen dat. ..Het enige dat tot nu toe georganiseerd werd waren popconcerten, waar iedereen lek ker passief zat te zitten. Ze zaten daar om acht uur en om elf uur zaten Z' nog. Dat is beslist niet de opzet vai drie avonden die wij organiseren. Daar moet iedereen aan mee gaan doen. Het programma is er beslist ook niet op LEIDEN De houtzaag molen De Herder langs de Haarlemmertrekvaart, die in 1966 voor een groot deel gerestaureerd is, heeft Cr een benauwd leven opzitten. Vooral tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft hij malen op het punt gestaan te verdwijnen. Terwijl Duitse litairen alle omringende loodsen van de firma Mulder sloopten, leef de molen daar als een rots in dè branding staan. Even leek het dat ook deze stellingmolen eraan zou gaan, maar later bedacht vijand zich een plaatste een wachtpost op de omloop. Terwijl die itkijk" daar de gehele dag in de verte tuurde, werden vanuit de ikinrichting door een verzetsgroep stiekem radioberichten naar igeland uitgezonden. De Herder heeft thans een rustig leventje. Hij '3U^en gebruik en staat nu te pronken boven de houtzagerij van de ibr. Mulder, het vijfde geslacht dat de molen beheert. De molen leelclateert van 1753, maar werd pas in 1884 vanuit Amsterdam over- racht naar Leiden, nadat zijn voorganger door bliksem was getrof- en afbrandde, gavtf gebaseerd. De eerste avond, 30 juli, Voorhoutse groep Pink Sensation treden dan op. Op die avond willen we bekij ken hoe alles loopt en wat nu precies de mogelijkheden zijn van de ruïne, die ze ter beschikking hebben. Bij het beschrijven van de mogelijk heden van de oude ruïc van Teylin- gen, huis van gravin Jacoba van Beie ren. neemt Johan het woord van zijn broer weer over. In de tijd dat Ben zijn verhaal afstak heeft hij ettelijke tele foontjes moeten beantwoorden. Ze hiel den allemaal verband met het festival. Een van de leukste was wel het bericht dat een van de voorverkooppunten nu al uitverkocht was. Daar ging ogenblik kelijk weer een nieuwe lading kaartjes „Die ruïne is bij uitstek geschikt. Als het mooi weer is, zit iedereen lekker buiten en je hebt door de muren toch een beetje een intieme sfeer. Bovendien heeft het ding zelf al zoveel sfeer dat het wat dat betreft gewoon goed moet gaan. Het lag ook op een heel gunstig punt, makkelijk bereikbaar voor de he le Bollenstreek. De akoestiek is trou wens ook machtig, dat komt door de toren, die er middenin staat. Met die toren zijn we heel wat van plan. Op de laatste avonden zijn ook schilders en dichters uitgenodigd. Van twee weten we al zeker dat ze komen. Wout en Pieter Ruigerok. De schilderijen die zij meebrengen exposeren we dan in de toren. Ook zou daar het tweede podium voor toneel en cabaret kunnen staan. We zijn vreselijk blij dat we het ding hebben gekregen. Niet zonder moeite overigens. Het gebouw staat op de mo numentenlijst dn daarom lopen alle aanvragen via CRM. De laatste avonden krijgen een heel ander karakter dan de eerste. Het .is de bedoeling om hier een totaalmanifesta tie van te maken. Avonden waar alle stromingen een kans krijgen, waar aan expressie, toneel, cabaret en dans wordt gedaan. Natuurlijk blijven popgroepen ook een plaats innemen, alleen de na men Dream. Shit. Mr. Albert en Purple Hase zeggen al genoeg. Bovendien is er een kans dat we de New Yorkse groep De organisatoren van Teylingen Festival '71, voor de ruïne, waar het hele gebeuren gaat plaatshebben- Van links naar rechts: Johan. Lidwien, Ben, Josefien en Peter. „Pope" kunnen contracteren. Dat zou enorm zijn. Ze treden omstreeks die tijd in Duitsland op. We maken dus een hele goeie kans. Bovendien willen we proberen of we enkele stands kunnen krijgen. Van Release of van de NVSH bijvoorbeeld. Maar dat moeten we nog even bekijken. Organisatie De organisatie is nog in volle gang. Toen we eenmaal bezig waren kwam er veel meer bij kijken dan we dach ten. Aanvragen van allerlei vergunnin gen en toestemmingen. Nu moeten we weer een plakvergunning aanvragen in elke gemeente, \yaar we onze affiches willen ophangen. Die affiches hebben we allemaal zelf gemaakt. Er zijn heel wat mensen aan bezig geweest. De to tale organisatiegroep bestaat uit 15 man. We hebben al die mensen hard nodig. Alleen al voor de ordedienst en voor de verkoop van consumpties. Uit. de verkoop van de consumpties zal trouwens een groot gedeelte van de kosten moeten komen. Op de kaarten verdienen we echt niet veel. We hebben nog geluk dat we iets in Voorhout konden krijgen, daar hoef je geen be lasting te betalen. Tot nu toe gaat alles goed. dus we blijven optimistisch. Als we nu nog van een van de gemeenten een subsidie krijgen zijn we helemaal gelukkig." aldus Johan Wempe. Kaarten voor de manifestitatie zijn voor vier gulden per avond of acht gulden voor drie avonden verkrijgbaar op de volgende adressen: Sigarenmaga zijn Weekers, 's Gravendamseweg 5 Voorhout, Sigarenmagazijn Vink, Hoofdstraat 208. Sassenheim. Platen- handel Dirk Schouten, Kanaahveg 80B, Lisse. Muziekhandel Herman Smit, Ha ven 4 in Hillegom. In het programma is bovendien nog ruimte over voor groe pen en artiesten op velerlei vlak. Opga ven kunnen gedaan worden bij Stich ting Jeugd Bollenstreek Linnaeuslaan 4. Voorhout, tel. 02522-12774. IDEN Het inwonertal van Lei- nog steeds terug. Het affect kleine groei van het aantal tussen 1 januari 1965 en okto- .s-1967 is in de volgende periode tot alodccember 1970 volledig teniet ge it is. Per 1 januari van dit jaar telde •ifn 100.135 koppen. Dat was 14 méér op dezelfde datum van het jaar De oorzaak schuilt in het weg haalden van de bevolking en het terug- van het geboorte-overschot. 'Uitjt gevolg van deze feiten - vastge- :en rapport van het Bureau 'eel stick van de gemeente Leiden - is nis- terke „vergrijzing" van de stad. de cijfers blijkt, dat de ontvolking de binnenstad zicht voortzette: se- 1966 daalde het bevolkingscijfer er 13,18 procent. In het noordelijk van de binnenstad was de afvloei- sen, mede onder invloed van de voort- Pelde sanering - in dezelfde periode 43 procent, gevolgd door dc „Ha- djk-zuid" met 17 procent. Opval- is de toeneming van het inwoner tan de Camp - na een jarenlange - als gevolg van de opening van «Elisabeths Gasthuishof", die op 31 fnber 1970 bewoond werd door 27 ■an 65 jaar of ouder. In 1970 gaven 34 van de 39 wijken waarin de stad verdeeld is (de Meren- wijk, Klein-Cronestein en de Leeuwen hoek in het Boerhaavedistrict hadden nog zo weinig inwoners, dat ze niet werden meegeteld) een daling van het inwonertal te zien: vijf wijken vertoon den een stijging. De grootste aanwas deed zich voor in de „Fortuinwijk" (39 procent), Boshuizen (38 procent) en de Hoge Mors (133 procent). De daling van het inwonertal van de gemeente in de afgelopen jaren komt voornamelijk voor rekening van het wegtrekken van „in gezinsverband wo nende personen". Terwijl het totaal cijfer sedert oktober-1966 terugliep met 2.0 procent, nam het aantal gezinnen af met 5,6 procent. In de jaren 1967-1970 trokken 2112 gezinnen, tesamen 6690 personen, en slechts 1244 alleenstaan den uit Leiden weg. Het aantal inwo nende alleenstaanden daarentegen nam toe met 17,5 procent en het aantal alleenstaande alleenwonenden steeg zelfs met 19.8 procent. Veel festiviteiten ZOETERYVOUDE Ter gelegenheid van het eerste lustrum van autorij school Piet Stolk. worden op zaterdag 31 juli enkele feestelijke activiteiten door dc rijschool georganiseerd. Het is weliswaar pas 2Vs jaar geleden dat de rijschool van Den Haag naar Zoeter- woude werd overgebracht maar er was toch reden genoeg om feest te vieren. Zaterdagniddag om 12 uur begint het feest met een défilee van de auto's van de rijschool door het dorp. Aan dit défilee zullen ook de drumband VIOS en het eerste elftal van S. J. Z., dat gesponsord wordt door de rijschool hun medewerking verlenen. Om een uur begint een autorit door de Rijnstreek, die als hoofdthema heeft meegekregen „Uw gedrag in het ver keer een rit die om 3 uur gevolgd wordt door een serie behendigheids- proeven op het parkeerterrein van sportpark ..Haasbroek". Aan de rit en de behendigheidsproeven kan iedere automobilist deelnemen. De festiviteiten worden afgesloten met een groot auto bal in het Don Bosco huis. Aan dit bal verleend het Leidse duo Henny Chou four-Nico Muuse zijn medewerking. In het geheel zal een aktie ingebouwd worden ten bate van enkele verenigin- Een factor, die in mindere mate van invloed is op het dalend bevolkingscij fer van Leiden is het teruglopen van het geboorteoverschot, als gevolg van het teruglopen van het geboortecijfer. Zo werden in 1966 nog 1711 kinderen geboren terwijl dit aantal in 1970 nog 1560 bedroeg. Ten dele hangt dit samen met het kleiner worden van de bevol king. Duidelijk is evenwel dat ook de vruchtbaarheid afneemt. Immers, gere kend per 1.000 inwoners daalde het aantal geboorten van 17.02 in 1966 tot 15.49 in 1970 met vooral in 1970 een opmerkelijke daling t.o.v. 1969. In dit ene jaar viel het geboortecijfer van 16.42 terug naar 15.49. Het aantal over ledenen per 1.000 inwoners bleef daar entegen schommelen rond de 8.5. VERGRIJZING Het aantal inwoners van Leiden beneden de vijftig jaar geeft voor vrij wel alle „tienjaarlijkse leeftijdsgroe pen" een teruggang te zien. Een uitzon dering hierop vormt de groep van 10 tot en met 19-jarigen in 1960 en van do jaren 194647 een rol maar bovendien is het toegenomen aantal studenten oorzaak van het stijgen van deze cij- In 20 jaar tijds is het aanfal inwo ners boven de 50 jaar met ongeveer 25 procent gestegen. Voor de 65-jarigen en ouderen afzonderlijk ging de toeneming naar verhouding nog sneller: hun aan tal steeg van 7,7 procent in 1950 tot 11.7 in 1970. De vergrijzing gaat bij de vrouwelij ke inwoners sneller dan bij de manne lijke als gevolg van het feit dat man nen over het algemeen eerder sterven LIDO Slavernij is al meerdere ma len het thema geweest van filmwer- kcr, maar niet vaak is dit onderwern zo boeiend, persoonlijk en diep- werkeljjk aan de orde gesteld als in Gillo Pontccorvo's film „Queimada", die deze week in Lido draait. De regisseur, die enige tijd geleden zijn klasse bevestigde met o.a. de niets onthullende beelden van ..The battle of Algiers", heeft in zijn nieuwste werk het documentaire element en de pcrsoonsanalyse op een geweldige ma nier weten te verenigen. Het geheel is een schokkend beeld geworden van menselijk verval omwille van het kapitaal. Pontecorvo. die zelf het oor spronkelijke verhaal schreef, neemt geen blad voor de mond. Hij laat veel leed zien en als wraak daarop moet de sleutelfiguur (Marlon Brando) het ontgelden. Om het Portugese monopoly in de suikerhandel te verpletteren wordt de sluwe diplomaat Sir William Walker aan het begin van de 19e eeuw naar het eiland Queimada in de Caraïbische Zee gestuurd. Engeland durft geen openlijke oorlog met de Portugezen aan en vestigt daarom zijn hoop op deze man. die het plan oppert een revolutie onder de slavernijbevolking op de suikerplantages te ontketenen, zonder daar zelf aan deel te nemen. Maar onder de van menselijke waar digheid verstoken negers is het moei lijk zoeken naar een verzetsleider. In de figuur van de ambitieuze José Do lores slaagt hij tenslotte een guerrilla in hart en nieren te vinden. Door slinkse manipulaties dwingt hij de man in zijn systeem te gaan werken. Het lukt. De Portugese militairen worden verpletterd. De suikerhandel op het eiland is weer vrij. Als met Engeland een overeenkomst is aange gaan, waardoor men de concessie krijgt over vier-vijfde van de suiker- produktie, lijkt Sir Walkers werk ge daan. Nadat veel bloed vergoten is, vertrekt hij weer naar Engeland. Maar als hij tien jaar later weer terugkomt, liggen de zaken anders. De eens zo rustige negerbevolking kent onderling geen vrede meer. YVéér is Dolores met vele manschappen in ver zet gegaan tegen het bewind. Walker moet gaan bemiddelen, maar pi-aten blijkt uitgesloten. Dan heeft hij nog èén wapen: een vuile uitroeiingstae- tiek. En weer lukt het. Nu echter wordt hij regelrecht geconfronteerd met de tragische gevolgen van een opstand, die hij destijds zelf heeft aangesticht. Een messteek is de wraak op zijn daden. Marlon Brando heeft nog niets van zijn oude glorie verloren. Voortreffe lijk speelt hij de aanvankelijk niets ontziende tacticus, die later even menselijk wordt, wanneer hij door dc pionnen van zijn eigen schaakspel wordt vernederd. Een glansrol ver vult in deze tamelijk lange film ook de guerrillaleider José Dolores, godde lijk doorleefd uitgebeeld door de ne geracteur Evaristo Marquez. Voor het resterende gedeelte komt alle lof toe aan Pontecorvo, die weer een film heeft gemaakt die boeit door zijn fan tastische opzet, en ontroert vanwege zijn diep-menselijke inhoud. WILLEM SCHRAM A De maagden van sexlekkerland REX Het s Duitse Filmpje Bumshausen" Billian heet ir „Vögelhausc :x-lekkerland uit het „Die Jungfrauen von van regiseur Hans de film consequent Waarom dat veran derd is zal de kenner van de Duitse taal wel kunnen raden, maar vreemd blijft het. Overigens wordt er in dat dorp weer eens geprobeerd humor met sex te combineren, en als altijd blijkt hoe moeilijk datzeker voor Duitsersis. De rillingen van ifschuw lopen je af en toe over de rug bij de dialogen die de jongeda mes van Vögelhausen in de mond worden gelegd. De vette lachertjes die niet komen spruiten voort uit de vreemde situatie in dat dorp, dat alleen maar door oude mannen bewoond wordt. Er loopt één jonge uiterst potepte smid rond die voor de nakomelingsschtip mag zorgdragen. Niemand heeft daar bezwaar tegen, niet in het minst de moeders in kwéstie want de mythe wil dat Vögelhausen door de daar waaiende „föhn" een uiterst vruchtbaar dorpje is. Zodra die opwekkende bergwind waait, gaan de ouweljes 'm lopen inademen en kan smid Michaël z'n huis-aan-huiswerk gaan verspreiden. Tot er een kink in de kabel komt, maar de toeschouwer die dat haalt mag een geduldig mens heten. In het kort CAMERA: „Kelly's STUDIO: „Sai TRIANON „There's a girl in my soup" is een van die Engelse komedies die geen andere pre tentie hebben dan de toeschou wer een avond vrolijk bezig te houden. Een niemendalletje, dat maandenlang volle zalen in Lon den trok en ook d° Nederlandse planken bereikte in een vrije produktie. Roy Boulting ging in de regiestoel zitten om dit luch tige gevalletje ook op de film band vast te leggen. Hij was daarbij zo fortuinlijk te kunnen beschikken over Goldie Hawn, Oscarwinnares voor haar verrukkelijk dwaze meisjesrol in ,.De cactusbloem" en over Peter Sellers, een acteur, die zelfs als hij er wel eens met zijn pet naar gooit, toch altijd een heel gek typetje maakt. Als Robert Danvers, een soort Engelse Pierre Jansen op culinair gebied, weet hij ons te amuseren als een nogal arrogante vergrijsde ..versier- Oscarwinnares voor ,De Cactusbloem' Goldie Hawn speelt weer voortreffe lijk als het kordate meisje in „Een haar in mijn soep". der", een televisiepersoonlijkheid met veel aanhang onder de vrouwelijke beeldbuiskijkers. Hij weet alle dames met zijn nogal verouderde aanvals- tactiek plat te krijgen, totdat hij struikelt over de negentienjarige Amerikaanse blondine Marion, die hem helemaal doorziet en hem Mai weggelopen van haar drummer vriendje Jimmy en voor Danvers er ej-g in heeft, zit hij bijna voorgoed met Marion opgescheept. En juist als de grote versierder voor het eerst in zijn leven het woord „trouwen" in de mond neemt, zegt Marion resoluut ..nee" en gaat er met haar drummer vriendje vandoor. Het toneelstuk is geheel gebouwd op het woordenspel tussen dit tweetal in Danvers luxueuze flat. Het is de verdienste van de film. dat de han deling waar mogelijk naar „buiten" wordt verplaatst, zo de mogelijkheid scheppend voor een aantal beeld grapjes, die echter niet altijd even sterk zijn en die men lang van tevoren kan zien aankomen. De huwelijks scène aan het begin, tekent het ka rakter van Robert Danvers meteen beter dan dat in het toneelstuk het geval is en de wijnproefepisode is een welkome afwisseling na iets te veel dialogen binnenskamers. De hele Franse sequentie is echter te lang en brengt het vlotte tempo van dit niemendalletje in gevaar. Ook zitten er wel wat schoonheidsfoutjes in de montage opmerkelijk voor een perfectionist als Ray Boulting maar een kniesoor die daarop gaat letten in deze stroom van rake dialoog- en beeldgrapjes. Goldie Hawn is weer verrukkelijk als het bij-de-handje, al is haar rol minder sterk geschreven dan in „De cactusbloem". Sellers draait voor de rol van ingebeelde televisiepresen tator zijn hand niet om. In een van de aardig getekende bijrollen zien we ook nog Diana Dors. eens Engelands antwoord op Marilyn Monroe en Brigitte Bardot, maar nu al uitgedijd tot een stevige matrone.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3