Êeidóc (2owiant Stella Maris BLOEDIGE OPERETTE AAN DE NUL met afval terug umeiry opnieuw aan de macht naar iNederland J G.S. - ZEVEN GEVALLEN VAN CHOLERA IN SPANJE Tot jacht op communisten opgeroepen oneens met -optreden politie- WINTER IN LONDEN KLM krijgt vergoeding voor SST Giro geeft kantoor in Den Haag meer werk Vervuiling op stranden in Italië alarmerend Rinus Wehrmann meldt zich AAN ONZE LEZERS Papengracht 32, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N V'.. Leiden Directeur: drs- J. H- M. Bradei Hoofdredacteur. J Plug. Chef-redacteur- H. P- M- Heruer Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25. Klachten bezorging telef 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand ƒ6,95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post- DAGBLAl j VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.446 per kwartaal 23,95, per Nederland II: om 20.45 uur, de eerste aflevering van de gebroeders Kara- mazow, de beroemde roman van Dostojewski in de bewerking van Dominique Arban. Op dezelfde zen der om 22.10 uur: de pianist-dirigent Daniel Barenboim zet zijn persoon lijke relatie uiteen tot het werk van Ludwig van Beethoven. VRIJDAG 23 JULI 1971 PLAATSELIJK ONWEER Perioden met zon, maar op vele plaat sen ook enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige verander lijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 14 graden, maxima van 22 tot 27 graden. 95 99 ROTTERDAM (ANP-AP) Met de 600 ton chemische afvalstoffen aan boord Rkeerl de „Stella Maris", na vergeefse zwerftochten over de Noordzee en een deel i de Atlantische Oceaan, terug naar Rotterdam. Het schip wordt tijdens het weekeinde terugverwacht. Het is de AKZO, opdrachtgever voor de vaart, niet gelukt de afvalstoffente lozen, noch in het Noorse gebied, noch ten westen van [Ierland. De internationale protesten en het overleg met de Nederlandse autori- n hebben. AKZO ertoe gebracht het schip terug te roepen. De 600 ton afvalstof- worden nu in tanks opgeslagen, in afwachting van de destructor, die volgend jaar gereed moet komen. internationale protesten kregen een fficieel k «kter, toen de regeringen van jen. Denemarken. IJsland en En gland de Nederlandse regering via hun assadeurs lieten weten, dat zij zich e zorgen maakten over de dumping de afvalstoffen in zee. Hoewel geen ikele internationale wet dit verbiedt na- :n de officiële en particuliere protesten lanige vormen aan, dat de Stella Maris enkele havenplaatsen niet eens olie bunkeren en op zwerftoch moest om eindbestemming te kunnen bereiken. Gisteren bereikten de moeilijkheden climax, toen de Nederlandse ambas- - in het Ierse Dublin onder bewaking jèsteld werd. De Ierse regering vreesde oen woede-uitbarsting van de nten tegen Nederland Ook de >ning van de Nederlandse am- tassadeur kreeg politiebescherming. Ondanks het veranderde besluit blijft AKZO van mening, dat lozing van afval stoffen als lijdelijke maatregel en op de rij ze, zoals was overeengekomen met de ïederlandse deskundige overheidsinstan- (Riza an Rivon) aanvaardbaar is. De (ederlands. regering, die AKZO gisteren Iringend verzocht had het schip terug te roepen, heeft het concern meegedeeld s in het werk te stellen om spoedig internationale regeling over de lozing industriële afvalstoffen te bereiken. Boete voor rijden onder invloed met trouwkoets ZWOLLE (ANP) De 54-jarige H. I,. S. uit het Drentse Ruinerwold is gisteren door de politierechter te Zwolle veroordeeld tol 1000 gulden boete, waar van de lielft voorwaardelijk. HU had op 16 december in Zwolle onder invloed van drank met een trouwkoets gereden. Het koetsje was leeg. S. had drie trouwpartijen achter de rug en een aan tal borrels achter de knopen. De terug tocht lukte dan ook niet meer zo best, want de paarden misten een vaste hand aan de teugel en sloegen op hol. S werd van de bok geslingerd, maar liep geen verwondingen op. De officier van justi tie had zes weken gevangenisstraf, waar van vier weken voorwaardelijk, geëist. Schot van agent kalmeert veertig vechtersbazen (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Een hoofdagent van de *Héeiiensê politie. e,C gisteravond op wee i was naar huis, heeft een waarschuwings- i schot moetenafvuren om zichzelf en een 26-jarige lasser uit Kerkrade te ontzet ten van een veertigtal vechtersbazen. De lasser werd door de vechterbazen be laagd en met een mes in het been ge stoken. De vechtpartij was in een dan cing begonnen. KHARTOEM (Reuter-A.P.) De maandag afgezette Soeda- nese president Numeiry heeft de macht in zijn land weer in - handen. Gisteren hebben hem trouw gebleven troepen een tegen- coup ondernomen en het nieuwe bewind omvergeworpen. De i leiders van de coup van maandag, onder leiding van majoor El Atta, zijn gevangen genomen en zullen spoedig worden berecht. Ook kolonel El-Noer, die gisteren in Libië uit een Brits pas- J sagiersvliegtuig werd gehaald, zal vermoedelijk in Soedan 4 j moeten terechtstaan. Numeiry, die giste/en uit zün gevange nis ontsnapte en vervolgens door de menigte op de boulevard langs de Nül op de schouders werd genomen, heeft hel volk opgeroepen tot een jacht op de communisten. HU wil kennelijk zün macht snel consolideren. Hoeveel slacht offers zijn gevallen is niet bekend, maar kranten in Beiroet meiden dat een bloed bad heeft plaatsgehad. 8 maanden geleden door Numeiry bij zuiveringen onder de communisten uit zijn kabinet verwijderd was) had gister middag nog voor het Soedanese radio station in Omdoerman niet het oog op „buitenlandse inmenging" opgeroepen tot „verdediging van de revolutie". Kort daarop, tegen 17 uur. meldde het Iraak- se persagentschap, dat het hoofdkwartier van het nieuwe Soedanese bewind door tanks, pantservoertuigen en machine geweren onder vuur genomen werd, toen leden van de revolutionaire raad daar NA VERWIJDERING ILLEGALE CARAVANS WASHINGTON (Reuter). De merikaanse Senaat is akkoord gegaan iet het voorstel 58.5 miljoen dollar uit trekken om de luchtvaartmaatschap- ijen, die geld in de S-S.T. hebben stoken. schadeloos te stellen. Boeing «ft de ontwikkeling van dit Ameri- supersonische pasagiersvliegtuig ilangs stopgezet, nadat het Ameri- inse Congres had besloten dat er nu el genoeg overheidsgeld aan was uit geven. Het bedrag wordt over tien lucht- lartmaatschappijen verdeeld. De KLM i enige buitenlandse maatschappij, die ontwikkeling van het vliegtuig finan- eel heeft gesteund, krijgt 2,25 miljoen rtlar terug. Verdronken hippies in Amsterdam nog niet -I geïdentificeerd (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De twee deze week Amsterdam verdronken jongelui, ver del ijk buitenlandse hippies, zjjn nog niet geïdentificeerd. Rechercheurs hebben tot gisteravond o's van de slachtoffers ver killende hippiecentra bezocht, maar onder enig aanknopingspunt. De vinger- tdrukken van de slachtoffers zijn via terpol verspreid. Vorig jaar sprong o jongen, vermoedelijk ook een bui- ealander, 4-hoog uit een kraakpand aan s Amstel op straat, onder invloed van tij was morsdood. Ook zijn identi- niet opgehelderd. nog volop aanwezig, de winter al in het achterhoofd zijn by de couturiers weer alle variaties mogelijk. Londen deed zelfs een duik in het verre verleden met dit hoedje van cerise vilt, dat sterk doet denken aan de tijd van en na Napoleon. Maar of ook de lange rokken uit die tijd hiermee worden gecombineerd, valt nog te bezien. 100.000 rekeningen uil Arnhem DEN HAAG (ANP) Op 21 augustus zal de administratie van 100.000 giroreke ningen de gironummers 600.000 tot en met 699.999 van het kantoor van de postgiro te Arnhem naar het Haagse girokantoor aan het Spaarneplein worden overgebracht. Het overbrengen van werkzaamheden van Arnhem naar Den Haag is noodzakeiyk geworden door de sterke groei van het aantal postgirorekeningen in de laatste jaren en de grote groei van het giroverkeer, dat daarmee samenhangt. De laatste jaren werd de totale groei opgevangen door het Arnhemse girokantoor. De thans getroffen maatregel en de stichting van een postgirobcvestiging in Leeu warden zullen samen moeten bijdragen tot het verlichten van de taak van het girokantoor te Arnhem, Vanaf 23 augustus zullen de girorekeningen beneden 700.000 door het Haagse en die met nummer 700.000 en hoger door het Arnhemse girokantoor worden geadministrateerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland blijken het niet eens te zijn met de groepscommandant van de Rykspolitie in Ameide over het tyd- stip van verwijdering van drie illegale caravans van het terrein van de heer Jongkind op 8 juli. Twintig politieman nen werden toen 's morgens om vijf uur ingezet, waardoor een aantal jonge kin deren uit hun slaap werd gehaald. In hun antwoord op desbetreffende vragen van enkele Statenleden zeggen G.S. het te betreuren, dat in het over leg tussen de provinciale ambtenaren, ROME (AFP) De vervuiling van de Italiaanse stranden neemt alarmerende vormen aan. De gezondheidsdiensten hebben de sluiting gelast van 17 bad- gelegenheden in Genua en 14 in Napels. Ook bij Pescara en La Spezia is zweni- De vervuling van de Italiaanse stran den heeft drie aspecten: bacteriologische vergiftiging (meer dan 1Ö0 colibacillen per vierkante meter bij Genua), de lozing van de riolering en grote hoeveelheden koolwaterstoffen. In Napels, waar maan delijks op verschillende punten aan de kust proeven worden genomen, regis-1 treerl men jaarlijks ongeveer driedui zend gevallen van paratyfus en lever- ziekten, die grotendeels aan de vervui- j ling worden toegeschreven. die mei de daadwerkelijke verwijdering belast waren, en de Rijkspolitie onvol doende aandacht is besleed aan de con sequenties van de verwijderig op zo'n vroeg tijdstip. „De wijze waarop in dit geval met de uitvoering van de gegeven opdracht is begonnen, is niet in over eenstemming met onze opvattingen", al dus G.S., die eraan toevoegen, het ook oneens te zijn met het massale politieoptreden in dit stadium. De heer Jongkind had eerder vergun ning gevraagd voor het plaatsen van tien caravans op zijn terrein. De vergunning werd echter geweigerd, omdat ze het landschap ontsierden. Desondanks liet de heer Jongkind in juni drie caravans plaatsen en weigerde hij later deze cara vans te verwijderen. Om in de toekomst misverstanden met de Rijkspolitie te voorkomen, zullen G.S. nadere instructies opstellen voor het toepassen van politiedwang bij het ver wijderen van illegale De Soedanese leiier voor enkele dagen, kolonel El-Noer, die gisteren in Libië werd gearresteerd. bijeen waren. Vervolgens berichtte het Egyptische persbureau voor het Midden- Oosten, dat radio-Omdoerman door aan hangers van Numeiry bezet was. Er werden redevoeringen aangekondigd en een kolonel verklaarde, dat generaal Numeiry het goed maakte en nog altijd „de leider van het volk" was. „Voor de bevolking zijn de dagen van onderdruk king voorbij". Een eerste jobslijding voor het slechts drie dagen beslaande bewind in Khar toem was in de loop van de dag uit Libië gekomen. Daar was de opvolger van Numeiry, luitenant-kolonel Babakr el-Noer, tijdens zijn vliegreis uit Lon den op weg naar de Soedanese hoofd stad uit een Brits passagiersvliegtuig ge haald. El-Noer had zijn benoeming tot voorzitter van de Soedanese revolutio naire raad dezer dagen vernomen in Londen, waar hij enkele weken verbleef voor een medisch onderzoek. Nog voor zijn vertrek uit Londen naar Khartoem had hij verklaard, dat hij praktisch de leiding had gehad van de coup van maandag, die in de afgelopen maanden was voorbereid. De leiders in Egypte en Libië, presi dent Sadat en kolonel Gaddafi, hebben Numeiry telefonisch gelukgewenst met zijn succes. Numeiry verzekerde hen de macht weer vast in handen te hebben. (Zie ook elders in de krant) UTRECHT (ANP) Rinus Wehrmann, de langharige militair, die sinds maan dag werd vermist, is weer opgedoken. Gisteravond tegen zeven uur meldde hij zich by zün artillerieonderdeel in de legerplaats 't Harde. Vandaag is de waarnemend afdelings commandant van Rinus Wehrmann be gonnen met het „huishoudelijk onder zoek" naar de afwezigheid van de lang harige militair. Een onderdeel van het onderzoek zal een bezoek van Wehr mann aan de militaire arts vormen. Na zijn ontslag uit de gevangenis op 28 juni is Wehrmann ingedeeld bij de schoolbatterij van de 107e afdeling veld artillerie. Maandagmorgen 19 juli om acht uur 's morgens had hij zich bij zijn onderdeel moeten melden. Hij verscheen echter niet op het appèl. ADVERTENTIE DEN HAAG (A.N.P.) Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gisteren bericht van de Wereld gezondheidsorganisatie uit Genève ont vangen, dat de Spaanse regering thans officieel zeven gevallen van cholera in twee dorpjes in de buurt van Zaragoza heeft gemeld. De dorpjes Epila en Rucda zouden buiten de grote toeristische rou tes liggen. Reizigers naar Spanje wordt aangeraden dit gebied te vermeden. In dien dit onmogclük is wordt men gead viseerd zich te laten vaccineren. Er is in de bestaande situatie geen reden tot massale vaccinatie van reizi gers naar andere delen van Spanje. Hoewel de kans op infectie bij reizigers uit Spanje zeer gering moet worden ge acht. wordt aan diegenen, bij wie zich diarree voordoet, kort na terugkeer uit Spanje aangeraden zich tot hun huisarts te wenden, aldus het ministerie. Volgens de Wereldgezondheidsorgani satie is de cholera, die in Spanje is ge constateerd, van het type „El Tor". De cholera van dit type deed zich begin deze maand ook in Marokko voor, vanwaar het waarschijnlijk naar Spanje is over gebracht. Overigens hebben de specialis ten vastgesteld dat de zeven oudere men sen die deze week in de provincie Zara goza zijn overleden en die ook maag klachten en diarree hadden, niet aan cholera leden. De ziekte is tot dusver al leen geconstateerd bij de zeven patiënten die reeds ter observatie in ziekenhuizen waren opgenomen. De Wereldgezondheidsorganisatie ziet overigens geen reden tot bijzondere on gerustheid. Ze meent dal de hygiënische silualie in Spanje wel zo goed is dat er geen epidemie zal ontstaan. De medi sche diensten in Spanje beschikken over voldoende middelen en voldoende vaccin om de cholera afdoende te bestrijden, aldus woordvoerders van deze dienst. De choleragevallen doen zich alleen voor in een plattelandstreck, waar vrijwel geen toerisme is. Lange rijen mensen staan in Madrid te wachten op een injectie tegen cholera. Uit enkele Afrikaanse landen worden veel slachtoffers van de cholera gemeld. Uit Ghana komen berichten over 719 doden op ruim 14.000 gevallen sedert september, uit Nigeria over 644 doden sinds het begin van dit jaar. MEUBEL DISCOUNT N.V. WOEammmmnKi immm eo HET BETERE MEUBEL VDDR EEN LAGERE PRU5 Ook vele bezorgers krant gaan in de komende weken met vakantie. Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei- 1ing overal naar behoren te laten functioneren Maar mochten er zich af en 'oe in bepaalde wüken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld 4e krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en •onsideratie te mogen rekenen Hiervan kunt u in ieder geval wel ver leerd zijn: wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door peringen in de verspreiding te laten hedreicnn 4FD BEZORGING

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1