VEEL PALING IN HET IJSSELMEER Tsjoe wil eerst Amerikanen weg uit Indo-China Poging Arabische scherven te lijmen Vóór normalisering Huisarrest Numeiry Soedanese leiders draaien klok terug Gaat Dajaix Meir opvolgen? NIKOLAJEV: BEMANDE VLUCHTEN GAAN DOOR BKSGPTIOK Urker visser met bewijs: Geen stap verder met landbouw prijzen Jachtopziener verdacht van brandstichting op landgoed ~~>AG 21 j uLii 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 PEKING (AFP) Normalisering: van |e betrekkingen met Amerika mag de olidariteit van China met het Indo- ;hinese verzet niet aantasten en het lertrek van alle Amerikaanse soldaten lit Indo-China blijft voor China van iet grootste belang. Dit is gezegd door iremier Tsjoe en-Lai van China. Het vertrek van de Amerikanen en in bondgenoten is nog dringender dan iet herstel van de betrekkingen tussen iet Chinese en het Amerikaanse volk. )e Amerikaanse strijdkrachten moeten liet alleen Vietnam verlaten, maar ge- eel Indo-China. Behalve de manschap- moeten ook de militaire installaties erdwijnen. Amerika dient ook, zo ver- olgde Tsjoe, de regering van de volks- epubliek China te erkennen als de nige wettige regering van het gehele !hinese volk alvorens er normale be- rekkingen tussen de VS en China kun- en worden gevestigd. De Chinese pre- nier heeft dit maandagavond gezegd in gesprek van ruim drie uur met een p Amerikaanse studenten. Een [•oordvoerder van de groep heeft giste ren de uitspraken van Tsjoe aan de pers meegedeeld. De verklaringen van Tsjoe hebben president Nixon in verlegenheid ge bracht. Nixon had maandag verklaard dat China zijn diplomatieke zaken niet op straat behandelt en dat voortijdige uitspraken alles konden bederven. Juist op het terrein van Indo-China wilde Nixon speculaties vermijden. Inmiddels hebben enkele Amerikaanse senatoren, onder wie Kennedy en Fulbright, be kendgemaakt nog voor Nixon een be zoek aan China te willen brengen. In een brief aan VN-secretai-is Oe Thant heeft minister Gromiko van de Sovjet-Unie laten weten dat zijn land voorstander is van de toetreding van China tot de Verenigde Naties. Dit zou ten koste moeten gaan van Formosa. Nixon heeft evenwel president Tsjang Kai-sjek laten weten dat de Verenigde Staten zich zullen houden aan hun ver plichtingen jegens dit eiland. Volgens de Chicago Sun-Times hoopt Nixon be halve Peking ook Moskou te bezoeken. Dit bezoek zou dan aan zijn Chinese reis voorafgaan. De oudste schrijfmachine ter wereld staat in het technisch museum vervaardigd door schrijnwerker Peter Mitterhofer uit Merano. Na e zijn gesneden. HEER De Maastrichtse voetbalclub MW heeft met 41 gewonnen van Heer, dat uitkomt in de eerste klasse der amateurs van de KNVB. Voor MVV schoten Brokamp (3) en Den Rooyen raak, terwijl de tegentreffer gescoord werd door Bessems. In Heer waren 2000 toeschouwers. Suske ee Wiske: HET BROMMENDE BRONS juaf TOM MARIE'ANNGoud in de olie CAIRO (Rtr.) Volgens het gezag hebbende Egyptische blad „Al Achram" bevindt de maandag ten val gebrachte president van Soedan, generaal Numeiry, in Khartoem onder huisarrest. Het blad citeert een lid van de nieuwe revo lutionaire raad, majoor Mohamed Achmed el Reeh, die verklaarde, dat de machts- isseling zich in slechts twintig minuten voltrok. In die tüd vergaderde generaal Numeiry thuis met enkele ministers. HU werd door de gebeurtenissen volkomen verrast, leverde geen commentaar en kreeg huisarrest. t nieuwe bewind heeft besloten 47 politieke gevangenen vrij te laten en een aantal maatregelen van de regering Nu meiry ongedaan te maken. De beperkin gen die aan de communistische partij n opgelegd zijn opgeheven. De in lichtingendienst, het bestuur van de Ara bische socialistische unie „die op Egyp- Koersen D. Win, 3.00 pl 1.70 1.40 2. Bavel-prljs (2380 m): 1. Hilversum X-priJs (2380 m): 1. Freule 1.25.6, Funny Guy, 3. Faxila J. Win. 2.50 pl 1.90 40 kopp 12.40. Eikberg-prljs (2380 rtp: 1. Janky Bulten- srg 1.27.8, 2. Uona Hanover, 3. Glta Pluto. rin. 1.70 pl 1.40 1.80 kopp 5.20. Notsel-prijs (2000 m): 1. Happy First 1.22.2, 2. Ch. van Rood en Noot, 3. Evelyn Hollan- dla. Win. 1.60, pl 1.10 1.10 1.20, kopp 3.30 trio 15.50; Bolberg-prijs (2000 m): 1. Iris B 1.27.5. 2. Ida Polsbroek, 3. Helvetia. Win.: 1.60, 01 1.40 1.80 3.50 kopp 4.00; Lljndonk-prljs (2000 m): 1. Hidda Dear 1.24.2; 2. Hermance; 3. GUttering Juwel. Win.: 4.30 pl 2.40 2.60 2.60 kopp 27.60, trio 982.50; Balleman-prljs (2e afdeling: 2000 m): 1. Jebastian N 1.32.2; 2. 3. Jerry. Win: 19.40 pl 2.70 1.70 1.60, i. TotaUsatoromzet: 65—130. Zw; 21. Andijvie 9—30. Augurken 12—29. nkbonen 9—10, Snijbonen 80—2.10. Stam- 12—19, Kroten gekookt Spitskool 9—26, Poste- Rabarber 5—36, Spinazie 15—27, i. Prei 41—58, Tomaten A 3.90— i B 3.45—3.65, Tomaten C 3.35— CC 2.60, PER 100 kg. Meloenèn 340—370. CC 1 Gerard Deen en André Larssen zijn de exposanten in de Kunstzaal Ina Broerse te Amsterdam tot 10 augustus. De eerste is tekenaar, de tweede een edelsmid. In dezelfde periode wordt ook het batikwerk van Els van de Goot en het smeedwerk van Nicolaas Thuys getoond. tische leest was geschoeid" en de door generaal Numeiry opgerichte vrouwen en jeugdbrigades zijn afgeschaft. De so cialistische unie en de brigades waren pogingen van Numeiry om nieuwe poli tieke structuren in te stellen ter vervan ging van de door communisten over heerste vrouwen- en jeugdbewegingen. In Soedan mogen voorlopig geen kran ten verschijnen, aldus het regeringsde creet. Een uitzondering wordt gemaakt voor de „Nijlspiegel" een weekblad van het ministerie voor Zuidelijke Zaken, dat onder leiding staat van de communist Joseph Garang. Ook Numeiry's verbod op politieke partijen is opgeheven, „nationalistische democratische partijen" mogen, afhan kelijk van goedkeuring door de revolu tionaire raad, hun activiteiten hervatten „om de revolutie te consolideren". Overi gens waarschuwt de raad dat op „anti revolutionaire activiteit" maximaal de doodstraf en minimaal 10 jaar gevange nisstraf zal staan. In de hoofdstad is overigens de rust teruggekeerd. TEL AVIV (AFP) De Israëlische premier mevrouw Golda Meir en David Ben-Goerlon zouden het er over eens zyn geworden de Israëlische arbeiders- partU voor te stellen generaal Dajan aan te wijzen als opvolger van premier, die de wens te kennen heeft gegeven zich na de parlementsverkie zingen van 1973 uit het politieke leven terug te trekken. Dit meldt vandaag onafhankelijke blad „Haaretz". Volgens het blad zijn er drie kandi daten voor de opvolging van mevi Meir: Pinhas Sapir, de huidige minister van Financiën, Yigal Allon, vice-pre mier, en generaal Dajan. De berichten over de opvolging de premier zijn van officiële zijde te gengesproken. Men heeft erop gewezen dat mevrouw Meir, hoewel zij 73 jaar is, er niet aan denkt zich terug te trek- Topconferentie voorgesteld CAIRO (AFP-Rtr) Enkele Arabi sche landen, onder leiding van de Libi sche president Moeamar Gadaffi, maken aanstalten met voorzichtige pogingen de scherven van het Palestijnse verzet te lijmen. Egypte reageerde gisteren in stemmend op het voorstel van Gadaffi spoedig mogelijk een Arabische top conferentie te beleggen om de situatie Jordanië te bespreken. Jasser Arafat, leider van de organisatie voor de be vrijding van Palestina, die zijn bewe ging voor de ondergang gesteld ziet, greep deze strohalm onmiddellijk met belde handen vast en liet weten dat hij achter het voorstel van Gadaffi staat. Ook Jordanië gaat ermee akkoord. Libië heeft het voorstel om een spoedvergadering van Arabische staatshoofden tc houden maandagavond negen Arabische landen gezonden. De situatie tussen de Jordaanse rege ring en de Palestijnse commando's is zo ernstig geworden dat zij „een onmiddel lijk ingrijpen, en met geweld nodig maakt", zo staat er in het Libische voorstel, dat ook was gericht aan Soe dan, waar het bewind van generaal Jaafar el-Nimeiry maandag ten val is gebracht. Gisteren was er een nieuwe uiting van de verslechterde verhouding tussen Syrië en Jordanië. Een militaire delega tie, die Damascus vorige week naar Amman had gestuurd om de Jordaanse autoriteiten te bewegen hun houding tegenover de Palestijnen te verzachten, keerde onverrichterzake naar Syrië te rug. De missie stond onder leiding van de plaatsvervangend stafchef, generaal Abdel Razzak Doereidi. Er waren ook enkele vertegenwoordigers van de Pa lestijnse guerrillabeweging in Syrië bij. Verder kwam er een beschuldiging uit Damascus aan het adres van Jorda nië. Daarin werd gezegd dat Jordaanse troepen enkele Syrische grensdorpen hadden beschoten. Er waren slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen en GENEVE (AFP) Ondanks het on geluk met de Sojoez-11 zal de Sovjet- Unie doorgaan met bemande ruimte vaart, zo heeft de Sovjet-Russische ruim tevaarder Andrlan Nikolajev gisteren In Genèvc op een persconferentie gezegd; „Voor het welzUn van de mensheid zul len er kosmonauten de ruimte In blU- vcn gaan", zei h(j- Nikolajev maakte een onderscheid tussen „het nabije" en het „verre heel al". Het laatste, waaronder hij ook de maan rekent, blijft voorlopig voorbe houden aan automatische stations. „Maar naarmate het ruimteonderzoek vordert kan men bemande vluchten naar andere planeten verwachten". Een retourtje Mars zou dan vijf jaar gaan duren en daarom zijn wij van plan de bemanning uit zowel mannen als vrou wen te laten bestaan." Wat het ongeluk met de Sojoez-11 betreft zei Nikolajev dat de commissie van onderzoek nog bezig is met het vaststellen wat de oorzaak is geweest van het wegvallen van de luchtdruk. De Russische minister van Cultuur, mevrouw Foertseva, zei dat de bespre kingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie over samenwerking bij de ruimtevaart met succes voortgang vinden, maar het programma nog niet definitief is. (ADVERTENTIE) 'n Sollicitatiegesprek bij de ABN levert je 'n splinternieu grammofoonplaatje van de KKSHTMMopILees de ABN-advertentie in deze krant. Algemene Bank Nederland (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN Op de Urkcr kotter UK 238 hing vanmor gen vroeg tegen zonsopgang de rood wit blauwe vlag in top. Schipper Leendert Hakvoort had hiervoor alle reden. De prestigeslag die hij met zijn bemanning had geleverd was in ieder opzicht geslaagd. Het bewijs was onweerlegbaar aanwezig in het ruim: vanaf gisteravond had men met het kuilnet honderdtachtig pond bovenmaatse paling gevan gen. „De aal is duidelijk aanwezig in het IJsselmeer, alleen de vismethoden deugden niet", aldus Teun Pasterkamp, voorzit ter van de vereniging van IJsselmeervissers, die de reis heeft meegemaakt. Het onderzoekingsvaartuig Zuiderzee, waarop onder meer prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, alsmede een groot aantal deskundigen, kwam tot een totale vangst van 124 pond. Vanaf gisteravond zijn vier trekken gemaakt. De eerste leverde al direct 38 pond goede aal op. Bij de volgenden, respectievelijk bij de val van Urk, Lelystad en in het Hoornse Hop haalde men afwisselend grotere en kleinere hoeveelheden paling binnen. De UK 238 heeft bovendien in het Hop nog een vijfde, extra-trek gemaakt van slechts half uur, die nog eens ruim 38 pond opleverde. Van Rivo-zijde was men over het algemeen niet onder de indruk van de vangsten. Prof. Korringa sprak zelfs van „wat mager resultaat", vooral gezien het feit dat de paling door het verbod op de kuilvisserij twee seizoenen lang rust heeft gehad. Het Tweede Kamerlid T. Tolman, die de bijna 12 uur durende tocht over het IJsselmeer had meegemaakt, is voornemens vragen te stellen aan de minister van Landbouw en visserij over deze affaire. Ook hij zag de noodzaak tot het herinvoeren van de kuilvisserij duidelijk in, wilien de vissers opnieuw tot betere besommingen komen. „De bewindsman moet op zijn eerder genomen beslissing tot het verbieden van de kuil kunnen terugko men", liet hij ons weten. was materiële schade aangericht. Daartegenover staat een klacht van Jordanië, dat Palestijnse commando's vanuit Syrië de Jordaanse grensplaats Ramtha hebben beschoten. Hier werden twee burgers gewond. Irak heeft inmiddels de secretaris generaal van de Arabische Liga ver zocht Jordanië uit de Liga te stoten in verband met „de afslachting van Pales tijnse commandostrijders door het Jor daanse leger". EEG-ministers: BRUSSEL (ANP) De Europese landbouwraad is in Brussel zoals trouwens algemeen verwacht werd geen stap verder gekomen met de vast stelling van de landbouwprijzen voor '72'73. Besloten is tot een verdere dis cussie in september. De Nederlandse bewindsman, ir. P. Lardinois, zei dat het zeker niet voor november of decem ber tot een prljsbeslult zal komen. Met uitzondering van de Fransen hadden alle delegaties waardering voor de poging van de commissie om ditmaal op basis van hun inkomenspolitiek voor de boeren tot een prijsbesluit te komen. De Franse minister Cointat noemde de commissievoorstellen slecht, gevaarlijk en onzinnig. Het voornaamste Franse bezwaar te gen de nieuwe methodiek die de Euro pese Commissie wil hanteren is dat met een prijsvaststelling via een inkomens beleid geen heroriëntatie In de land- bouwproduktie bereikt kan worden. De Fransen zijn al jarenlang voorstanders van een stimulering van de dierlijke produktie ten koste van andere produk- ties. De voorstellen, die de Europese Com missie heeft gedaan voor inkomenstoe lagen aan bepaalde boeren zijn bij de raad als geheel niet enthousiast ontvan gen. De Franse minister Cointat zei dat dit grote risico's dreigt te gaan opleve ren en ook minister Lardinois heeft erop gewezen dat bij het geven van inkomenstoeslagen 't grote gevaar dreigt dat 't EEG-landbouwbeleid door de grote kosten dan niet meer hanteerbaar zal zijn. LIPPENHUIZEN (ANP) De Jacht opziener I. R. uit het Friese Pippen- huizen is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie tc Leeuwarden, verdacht van brandstichting op het landgoed Lippenhuizen, eigendom van de Rotterdamse Verzekerlngs-Sociëtel- ten (RVS). In het natuurgebied, waar ook de vrije wandeling is toegestaan ontstond de laatste tijd geregeld brand. Steeds was de jachtopziener direct bij de brand om mee te helpen bij het blus sen. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel. De jachtopziener vertelde, dat iedereen er vrij mocht wandelen en dat wandelaars vermoedelijk sigaretten of andere brandende zaken hadden weggegooid. Het 360 hectare grote na tuurgebied zou vermoedelijk in vlam- menzijn opgegaan, als niet elke keer op tijd de brand werd geblust. De politie besloot, de jachtopziener te helpen. De bordjes „vrije wandeling" werden weggehaald en vervangen door borden „verboden toegang". Ondanks deze maatregel bleven de branden ko- De jachtopziener staat in dienst van een in België wonende directeur van de RVS, die op het landgoed jachtrecht heeft. Sinds de man is aangehouden, brandt het niet meer. Grote teruggang bij export -vara tomaten Het ongunstige verloop van de toma- tenhandel heeft in het bijzonder de laatste weken op de Westlandsc tuin bouw een zwaar stempel gedrukt. Op dit moment moet worden gesproken van een achterstand bij alle Wcstlandse vei lingen in de omzet tot een totaal be drag van tegen de twintig miljoen gul den, waarbij de mogelijkheid dat her stel nog zal intreden en de achterstand weer zal worden ingelopen, niet groot wordt geacht. Een plotselinge teruggang in de export van tomaten heeft een en ander veroorzaakt. Twee maanden geleden hadden vrij wel alle Westlandse vellingen nog een voorsprong op het veilingbedrag van de zelfde periode van het vorige jaar. De daling van de tomatenprijzen heeft die voorsprong omgezet in een aanzienlijke achterstand, zoals die zich op alle vei lingen doet voelen. Het vorige jaar hadden de Westland se veilingen een totale omzet van rond driehonderd miljoen gulden. De lage tomatenprijzen zijn mede veroorzaakt door het koele weer van de laatste tijd, maar ook van een scherpe concurrentie uit het buitenland, onder meer uit Roe-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9