NEREUS MIST ZEKERE TITEL Wandellegioen voelt zich al een familie HANS REE KOMT IN ZIJN DOEN... Met rondje koffie en beschuit Revanche voor W imbledonf inale in Hilversum ITALIAANSE CALLIGARIS WEER SNEL Pools hebben vrij baan in Nootdorp In IBM-schaaktoernooi WOENSDAG 21 JULI 1971 EMIL ZATOPEK Emil Zatopek heeft spijt van zijn kritieken Pit A At; De bekende Tsjocho- iilovvaak.se lange-afstandslopcr ICtnll Zatopek heelt zelfkritiek uitgeoe fend in verband met zijn houding In de crisisjaren 19(18-10(10, In een vraaggesprek met het blad van de Tajeoho-Slowaakse cum- munistisehe partij „Rudc Pravu" zegt Zatopek het te betreuren dut hij destijds behoorde tol hen „die olie op de vlammen gooienBij na was er een brand ontstaan die het socialistische kamp in gevaar bad kunnen brengen. Zatopek sprak de berichten in de Weste lijke pers tegen, als zouden dc ontevredenen in zijn land" zich om hem verzameld hebben. Ilij verklaarde geen vijand van de socialistische maatschappelijke orde te zijn en „nooit het socia listische systeem te hebben afge wezen". De atleet ontkende gede gradeerd tc zijn en in de gevan genis te hebben gezeten, maar gaf wel toe dat hij zieh uit actie ve militaire dienst hij was kolonel in het Tsjecho-Slowaakse volksleger terug had moeien trekken. AMSTERDAM Nereus was zonder twijfel de grote verliezer op de eerste dag van de Nederlandse roeikampioenschappen voor heren. Lichtelijk voorbarig was de vier zonder stuurman van de Amsterdamse studenten als een vrijwel zekere deel nemer aan de Europese kampioenschappen volgende maand op het Bagsvaerdmeer bij Kopenhagen. Varsitywinnaars Bosch. Luynenburg, Constandse en Van Laarhoven, overge schakeld van de vier met stuurman naar het stuurmanloze nummer toen een Lagaploeg duidelijk superieur bleek, miste dinsdagavond bij vrijwel windstilte die „zekere" titel. Bobby Fischer ongenaakbaar DENVER De Amerikaanse groot meester Bobby Fischer heeft zich giste ren in Denver geplaatst voor de finale van het kandidatn sehaaktoernooi. Fi seher versloeg in zijn tweekamp met Bent Larsen de Deen voor de zesde ach- tt reenvolgende maal. Bobby Fischer ontmoet in de finale de winnaar van de tweekamp tussen de Russen Tigran Petrosjan en Victor Kortsnoj, die in Moskou wordt gespeeld. De sterkste in het duel Fischer-Petros- jan of Kortsnoj lcrijgt het recht wereld kampioen Boris Spassky uit te dagen. In een boeiend duel werden zij in de slotfaze overtuigend verslagen door Ae- gir (Egglnk, Huizinga, Mulder en fers) dat te elfder ure zijn ploeg op twee plaatsen had gewijzigd. Vergeefs trachtte Nereus in een boord-ann- boordgevecht weg te lopen van de Gro ningers. liet werd een zenuwslopende race voor de Amsterdammers, die nooit meer dan een enkele tnflcngte konden nemen Kort voor het 1750-meter- merkleken zetle Aegir zijn eindsprint in. Even volgde Nereus. maar hij het passeren van de tribune bleek echtpr dat de NereYden volkomen waren uitge blust. Moeiteloos greeD Aegir een leng te. De tegenstand van Nereus was ge broken Daarvan maakte Tachos nog gebruik door juist voor de Amsterdam mers als tweede over de lijn te schui ven. Moeiteloos daarentegen zegevierde de andere favoriet: Laga in de vier met stuurman, Op de eerste duizend meter konden de tegenstanders nog illusies koesteren. Daarna namen de Delftena ren gemakkelijk een lengte. Zij bouw den hun voorsprong vervolgens repel- Een dansje kan er altijd ioei af- Zó redeneren de opgewekte Jsraëlische attrakties, die, al hebben ze er veertig kilometer op ritten, toch nog met een glimlach de beentjes van de vloer krijgen. Velen in de Vierdaagse volgden zoveel uitbundigheid met een tikkeltje jaloezie NIJMEGEN De eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse was echt wel een dag om over naar huis te schrijven. Het weer was om te zoenen. In de prille ochtenduren werd gestart in een mals buitje regen, dat in de luop van de dag nogmaals probeerde de hoofden van de wandelaars nat en koel te houden. Daar tussendoor deed de zon krampachtige pogingen haar warmtestralen op het Betuwse land te verspreiden. Alles bijeen ge nomen ideaal weer om een fikse wandeltocht te maken. Wie in de verte langs het parcours zat om het geweldige wandelleger voorbij te zien trekken, verbaasde zich over de fitheid waarmee" getippeld werd. Leeftijd scheen geen rol te spelen in de wandelsport, want mannen en vrouwen van boven de 70 liepen nog nel zo licht en luchtig als jonge kerels en meisjes die pas komen kijken. Een man. die op deze 55e vierdaagse toevallig in de belangstelling is komen te staan, is de 54-jarige burgemeester van- de gemeente Noordeloos bij Go- rinchem en Tweede-Kamerlid Maar ten Schakel. Zijn Nijmeegse hospita vertelde ons. dat „den Burgemeester" al voor de 25e keer bij haar woont. In totaal volbracht de heer Schakel al 32 maal deze wandelmars van vier da gen Er lopen uiteraard nog heel wat meer bekende of min of meer belangrijke personen uit ons maatschappelijk le ven mee. Er zijn nog enkele burge meesters onder, rechters, notarissen en ingenieurs. Sympathiek is, dat onder weg de duizenden lopers van 26 ver schillende nationaliteiten zich als één familie gaan beschouwen. Zo nodig helpen ze elkaar uit de misère, maar ze delen ook in eikaars vreugde. Zoals in Valburg, waar een wandelaar uit Tilburg bericht kreeg, dat hij vader was gewovden van een flinke zoon. In een gezellig cafeetje gaf de gelukkige vader een rondje koffie met beschui ten, bestrooid met hagelslag, omdat er toevallig geen muisjes waren. Over het aantal lopers dat niet aan de start verscheen, ondanks de inschrij ving a raison van' twaalf gulden, is matig uit tot drie volle lengten. Vergeefs hebben Van der Hoog, win naar van de Skif-head, en Bruyn ge tracht favoriet Paul Venemans af te houden van de nationale skiftitel. De Nereus-sculler had in verreweg de bes te tijd van de dag zijn voorwedstrijd gewonnen. In de finale echter stuitte de roodharige Amsterdammer op felle te genstand. Op de eerste kilometer viel Van der Hoog zijn als kampioen ge doodverfde tegenstander steeds weer aan. Bruyn, evenals Venemans, roeiend op een buitenbaan, ontsnapte tijdens dit tweegevecht aan de aandacht van de Amsterdammer. Toen Van der Hoog de gevolgen ondervond van zijn aanvallen en sterk terugviel zag Venemans pas dat hij een tweede rivaal had. Bruyn had inmiddels een geringe voorsprong genomen. Ook hij echter kon Venemans de titel niet ontnemen. Tot op twee honderd meter voor de finish lagen i beide boten vrijwel gelijk. Daarna nam de Nereus-sculler met een korte tussen- sprint een halve lengte voorsprong. Een verschil, dat hij zeer bekwaam verde digde. De uitslag: Skif: 1 en Nederlands Kampioen Paul Venemans (Nereus) 7.25.01, 2 Bruyn (Skadi) 7.26.38. 3 Van Schelven (Tritoni 7.28.21, 4 Van der Hoog (Nautilus) 7 28.59, 5 Commies (Aegir) 7.31.92, 6 Van der Vliet (Aso- pos )7.39.80. Vier met stuurman: 1 en kampioen van Nederland: Laga (Grothuis, Goos- sens. Van Woudenberg en Hoogcarspel met stuurman Ong) 6.26.71, 2 Nereus 6.33.60, 3 Aegir-Gyas 6.33.79, 4 Telamon 8.40.83. Vier zonder stuurman: 1 en kampioen van Nederland Aegir (Eggink, Huizinga, Mulder en Offers) 6,19.96, 2 Tachos 6.21.37, 3 Nereus 6 21.61, 4 Nereus II 6.28.00, 5 Argo 6.35.11. Vier dagen rust voor Mühren (Van onze sportcorrespondent) OLDENZAAL Het trainingskamp an Ajax is voor Gerrie Mühren bij zonder slecht begonnen. Tijdens een gisteravond gespeelde oefenwedstrijd tegen amateur-tweede klasser Olden- zaal. kwam de sterke middenvelder al zijf minuten in botsing met de doelman. Mühren hield er een diepe vleeswond in z'n zitvlak aan over. een ziekenhuis te Oldenzaal bleek het niet alleen noodzakelijk de wond te hechten, maar oordeelde de behande- :nde arts het bovendien wenselijk dat Mühren gedurende tenminste vier da gen het bed houdt. De hechtingen kun- pas in de loop "van de volgende week worden verwijderd. Wanneer Mühren de training kan hervatten is niet bekend. Ajax won de oefenwed- ;rijd voor 5000 toeschouwers overigens met 81, dank zij doelpunten van Van Dijk (4). Swart, Cruyff, Kleton en Ar nold Mühren. OBBICHT Harry Jansen heeft het eerste Nederlandse wielrencriterium profs sinds de Tour de France, het „wonder van Obbicht", gewonnen. In de eindsprint was hij niet iets sneller dan de attractie van de dag, de zojuist uit Frankrijk teruggekeerde Joop Zoete- UITSLAG1. Harry Jansen (West- zaan) de 120 km. in 3.10.20, 2. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) z t, 3. Jan Janssen (Putte), op 5 sec., 4 Wim Bra- venboer (Rotterdam) 5. Eef Dolman ('s Gravendeel), 6. Harm Ottenbros (Hoo- gerheide), 7. Leo Duyndam (Honselers- dijk). MILAAN De Argentijnse voetbal ler Nestor Combin (30) is door AC Milan voor 45 miljoen lire (ca, 260.000 gulden) verkocht aan de Franse club FC Metz. dat hij de kampioensbeker HILVERSUM Als Margaret Court en Evonne Goolagong van de finale van de open Nederlandse tenniskampioenschappen op de banen van het Melkhuisje volgende weck zondag inderdaad het spektakelstuk maken dat ervan verwaoht wordt, zal dc gedachte aan geldelijk gewin geen rol spelen. De premie op deze revanche voor Wimbledon bedraagt slechts vijfhonderd dollar; de helft van wat de winnaar van het herenenkelspel zal innen. De toernooiorganlsatie heeft geen gehoor gegeven aan de smeekbede van de Koninklilke Nederlandse Lawntennisfederatie om in plaats van start- geldon, hogere premies beschikbaar tc stellen voor het bereiken ver. „en volgende ronde. Jan Mulder, voorzitter van de Hilvcrsumse LTC: „Als we dat deden zou geen enkele bekende speler of speelster hier naar toe komen." Via deze startgelden variërend van vijftig tot duizend dollar zullen de inkomsten van Margaret Court en Evonne Goolagong toch hoger >Un dan die van de heren. Terwille van de sfeer, de gezellig heid en ook een beetje door de geringe financiële draagkracht heeft de organisatie een stapje terugge daan. Er zijn geen profs uitgenodigd en de begroting is met derigduizend gulden teruggeschroefd tot f 110.000,-, waarvan men de helft te rug hoopt te krijgen uit de entreeg elden. De rest wordt bijeengebracht door de televisie, de vereniging, de gemeente en K.N.L.T.B. Deze inkrimping heeft tot gevolg ge had dat bij de heren de allersterk- sten zullen ontbreken. Maar het voordeel is dat er een gelijkwaardig veld is geformeerd met de garantie van spannende partijen. Het heeft dan ook heel wat hoofdbrekens ge kost een ranglijst op te maken voor de plaatsing van de acht sterksten. Het zijp uiteindelijk de volgende spelers geworden: 1. Francois Jauf- fret (de gedeelde nummer twee van Frankrijk) 2. Nicki Kalogeropoulos (nummer een van Griekenland) 3. Barry Phillips-Moore (nummer drie van Australië) 4. Gerald Battrick (nummer een van Engeland) 5. Colin Dibley (nummer twee van Frank rijk), Jörgen Ulrich (nummer een van Denemarken) en Istvan Gulyas (nummer een van Hongarije). Tot de nietgeplaatsten behoren onder meer de 43-jarige Frank Sedgman, die in dezelfde groep is ondergebracht als de in Hilversum zeer populaire Ist van Gulyas, Jaime Pinto Bravo (Chi li), Enzio di Matteo (Italië) en John Cooper (Austr.). Bij de dames bezet Betty Stöve na Margaret Court en Evonne Goola gong de derde plaats. Het startgeld voor de Nederlandse kampioene is als gevolg van de internationale suc cessen van dit jaar meer dan ver dubbeld. Vierde is de Zweedse UUa Sandberg, vijfde Marijke Schaar, Margaret Court kijkt nu al benauwd als ze denkt aan Hilversum". De Wimbledon Goolagong zal dan haar tegenstandster zijn. En dat het niet haar gemakkelijkste is, moet iedereen wel duidelijk zijn zesde de Zuidafrikaanse Brenda Kirk, zevende de Tsjechische me vrouw Palmeova, en achtste de Co- lumbiaanse Isabel Fernandez, die in de finale van Stuttgart Betty Stöve versloeg. Tot degenen, die op het laatste moment hebben afgeschreven, behoren dp Russische kampioen Alexander Metreveli en de West- duitse Helga Masthoff-Niessen. BOLZANO De Italiaanse Novella Calllgaris, die onlangs het Europees re- oord op dc 1500 nieter aan dc Neder landse Linda de Boer ontnam, heeft het Europees record op de 400 meter vrije slag verbeterd. Tijdens de zeven-Heu- velcn-wedstrijd In Bolzano maakte ze een tijd van 4 min. 31.9 seconden. Tijdens deze wedstrijden heeft de Nederlandse zwemster Marian Vermaat de 100 meter rugslag gewonnen in de fraaie tijd van 1.08.4. Dit is slechts eentiende seconde boven het Nederlands record van Coby Buter, dat dateert van de Europese kampioenschappen 1970 Barcelona. Astrid Verver eindigde op de 400 meter vrije slag in 4.39.6 als derde achter Novella Caliigaris en de Oost- duitse Elke Sehmisch (4.39.4). Frleke Buys werd vierde op de 100 meter vlinderslag in 1.09.3. Bij de heren werd Gerard Gielen tweede op de 100 meter rugslag in 1.03.9. Dit nummer werd gewonnen door de Spanjaard Santiago Esteva in de tijd van 1.00.9. (Van onze paardesportmedewerker) NOORDORP De gebroeders Pools maakten gisteravond op het drukke Nootdorp in dc Bavel-Prijs de dienst uit. Jerolimo was lang aan de leiding geweest met Jan van Buijtene, maar had in de laatste bocht alles gegeven. Toen hadden dc broers vrij Harry Pools zegevierde volgens de verwachtingen met Janin Bucephalus, voor Martin Pools met Jeroen Belwin. In de Hilversum-Prijs maakte de favo riet Heliotroop R enkele fouten en kon niet verder komen dan een vierde plaats. De overwinning was voor Freu le de tweede binnen clrie dagen voor Funny Guy. In de Eikberg-Prijs maak te Jonker Jan met Jan Wagenaar gro te sprongen na de start. Met hem was geen land te bezeilen. De overwinning ging nu naar de sterke Janky Buiten zorg met Giel van der Togt voor Iona Hanover. het bestuur van de KNBLO, Konin klijke Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding, niet zo best te spreken. In totaal waren er maandag 14.694 deelnemers ingeschreven, maar 1839 personen lieten verstek gaan en haalden de startkaart niet af. Het bestuur van de KNBLO heeft daarom besloten, een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze absentie. Men mompelt wel eens dat een groot aantal lieden zich laat in schrijven om verzekerd te zijn van een goedkope week vakantie in fees tend Nijmegen. Of dat inderdaad zo is, daar wil de wandelsportorganisatie zi^n achter te komen. Maar met een toch respectabel aantal van 12.855 wandelaars werden de Be tuwse wegen op de eerste dag bevolkt. De stemming was in het algemeen genomen prima. Hoewel er door de blarenprikkers van het Rode Kruis vele honderden blaren zijn doorge prikt, kon niet worden gesproken een „blarenepidemie". Het enige is dat er nog altijd lieden zijn die de Vierdaagse menen te kunnen uitlopen zonder training vooraf. Ze hebben ui teraard wel een medische keuring dergaan want dat is verplicht maar een straffe training mener te kunnen ontwijken. Deze lopers ko men van een koude kermis thuis. Zij bezwijken onder de last van de tien tallen kilometers en moeten onderweg soms worden opgepikt door een ambu- Dat er ook wel eens goed getrainde wandelaars voor de finisch sneuvelen, is heel wat tragischer. Dat is op de eerste dag nog niet zo heel erg slim, maar wel b.v. op de derde dag, of soms op de vierde dag, als de beloning in de vorm van het kruis van wandel verdiensten in zicht komt. Maar zover is het nog lang niet. Vandaag op de tweede dag gaat de route door het Land van Maas en Waal, waarbij het leuke plaatsje Wychen als centrumgemeente staat aangegeven. Die tweede dag is voor velen begonnen met het de eerste kilometers uitstrekken van stijf ge worden benen, want zo'n veertig, vijf tig kilometers per dag gaat je wel eens in de spieren zitten. Maar daar zijn weer de masseurs en de masseuses voor, die deze edele delen van het lichaam op vaardige wijze loskneden. Was het gisteren volop feest in Eist, vandaag hangen de vlaggen uit in Wychen. In tegenstelling tot de 25 voorafgaande jaren wordt het Kas teel-raadhuis van deze gemeente thans gemeden als plaats van samen komst van het gemeentebestuur en de vierdaagse officials. Bij het natellen van de start kaarten bleken er aan het einde van de eerste dag 12.671 deelnemers over te zijn gebleven, ofwel eenaantal van 184 uitvallers. >orm van Hans Ree (op de foto) begint de aandacht te trekken. Verliezer r de Imi fe tijd niet meer bij. Daardoor deelt hij nu de tweede plaats ir het IBM-toernooi. AMSTERDAM Zeven van de acht partijen in de grootmeester- groep van het IBM-toernooi zijn remise geworden. Daaruit conclu deert men dan veelal, dat er wei nig slag is geleverd. Het tegendeel is evenwel waar. De meerderheid der duels vroeg bijna 7 uur spelen, het 8ste gevecht tussen de Ne derlanders Langeweg en Hartoch is weer verdaagd. Verwacht mag echter worden, dat Hartoch de koning zal inleveren. Meester Ree, de kampioen van Neder land, speelde ten pittige puntendeling bijeen tegen de Amerikaanse grootmees ter Evans. De vorm van Ree begint de aandacht te trekken. In het toernooi om het kampioenschap van Nederland ver loor hfj bijvoorbeeld ook geen enkele maai, thans ook nog steeds ongeslagen, alhoewel hij voor hete vuren is gesteld. Vermoëdelijk incasseert hij één der 8 prijzen, die aflopen van 3500 lot f 1000. Timman stond tegen Portisch totaal verloren dat was in de eerste zitting toen de Hongaar onverwacht begon Ie Broddelen. Hij liet zoveel steken val len, dat Timman zelfs nog in een toren- eind'nel met pluspion kon komen. Dat hield de Hongaar 's avonds echter knap in balans. In de meestergroep heeft Ghitescu door een verdiende zege op Zuidema de leiding veroverd, terwijl Enklaar ver woede pogingen doet een klein voordeel in een toreneindspel tegen Hecht te realiseren. De partij is voor de tweede maal afgebroken. Vander Weide won schitterend van Kurajica. Hartoch afgebr., "oonner—Adorjan"8^—It, Hee-Evans Uhlmann-Browne 2-2 Gllgorlc— Ivkov 1„, Smyslov—Bobotsov Timmnn-Portlsoh kmo»- Schoii H—Vi. Stand: I. Smyslov 5; 2. t/m 5. Ree, GUro- rlc. Ivkov. Rrnwnp K Mor.„.K -.1 1 afgebr.: 3'A; 10. t/i 1 afgebr.: Meextcrgrorp 7r ronde: Van Geel—Medina 0-1. SmcjkalMalk-h 1-0, Enklaar-Hecht 'i—'i. Ghitescu—Zuidema l—o. Kort—Mlnlc GRONINGEN Aan het einde van het komende voetbalseizoen zal door de FC Groningen de Tonnie van Leeuwentrofee worden uitgereikt aan de minst gepas seerde doelman in het betaalde voetbal in Nederland. De FC Groningen wil op deze wijze bereiken dat haar doelman Tonnie van Leeuwen, die op 15 juni bij een auto-ongeval om het leven kwam, niet wordt vergeten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7