Noodsituatie prijs ontwikkeling m „WONDERPANNEN" VOLGENS STICHTING „WONDERDUUR" VVD heeft jonge politieke leider LAATSTE POGING GKU TE REDDEN Consumenten Contact Orgaan i Huiselijkheid minder kans op echtscheiding ZELFMOORD VAAK TE VOORKOMEN HumanaeVitae 'niet onfeilbaar bedoeld NIEUWE BESLISSING AKZO Nederlands afval in Atlantische Oceaan Nog steeds geen onderminister voor drs. Udink Kort geding in Utrecht: ACTIE VOOR MOEJIBOER Druggebruik bij scholieren Laatste actie voor Hallen Wel vlieglessen op zondag AAN ONZE LEZERS WOENSDAG 21 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA DEN HAAG (A.N.P.). Volgens het Consumenten Contact Orgaan is er een lodsituatie ontstaan in de prijsontwikkeling. Het leven is namelijk in de eerste •.Ift van dit jaar al 7,2 procent duurder geworden, vergeleken met de eerste helft ■n vorig jaar. Dit betekent, dat de verwachte 6,5 procent duurtestijging van dit jaar overschreden is. En dit is een zorgelijke ontwikkeling aldus het Consumenten Contact Orgaan. .grote probleem ik, dat de prijsverhogingen onvoldoende duidelijk bekendgemaakt worden. De regering moet er echter, aldus het Consumenten Contact Orgaan, nadrukkelijk Op staan, dat dit wel gebeurt, ook al om het werk de Economische Controle Dienst te vergemakkelijken en vooral om voor de consument de prijsvorming doorzichtiger te maken. Het is het Consumenten vei Contact Orgaan opgevallen, dat het bedrijfsleven dit wel doet, wanneer de prijs beneden gaat. Dan wordt de oorspronkelijke prijs doorgestreept, waarbij de nieuwe (voordeliger) prijs duidelijk vermeld wordt. Ditzelfde kan, aldus het C.C.O., rok gedaan worden met prijsverhogingen. Het Consumenten Contact Orgaan verwijst in dit verband naar ervaringen, die hel had met meldingen van prijsverhogingen aan de Economische Controledienst e-~;n dit jaar toen de B.T.W. werd veranderd. Van vijftig gemelde verhogingen tuide het ministerie van Economische Zaken er toen dertig goed om andere ^[redenen dan de B.T.W.-wijziging. In al die gevallen, aldus het C.C.O-, is er voor 1het publiek geen duidelijkheid geweest. Men kwam er ook nooit achter of de duurtestijging terecht was of niet en waar ze door werd veroorzaakt. Het C C.O- dringt daarom bij de regering aan op snelle maatregelen. Er zou een voorlopige regeling moeten komen. Ook de drie vakcentrales zijn verontrust over de prijsontwikkeling in het eerste halfjaar. Volgens het N-K-V. blijkt hieruit tevens, dat de looneisen van de akbeweging volkomen gerechtvaardigd geweest zijn. ,.Men kan de vakbewe-rng dan ook geen enkel verwijt maken, dat zij een bijdrage geleverd zou hebben erverhittlng". Het N.K.V. heeft de indruk dat veel werkgevers bij de verwerking van de B.T.W.-verhoging de bedragen bij de prijsverhoging te veel oven afgerond hebben. ,,De ondernemers moeten voorzichtig zijn, want zij .eroorzaken een nieuwe inflatie", aldus het N.K.V. Ook het C N.V. en het N-V-V- d^ieten zich vanmorgen in dezelfde bewoordingen uit. Volgens het C.N.V. moeten •erheid en bedrijfsleven zich over de verontrustende prijsontwVkeling op korte lit ilermijn „ernstig beraden". Hans Wiegel (30) fractievoorzitter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de VVD heeft gistermiddag met algemene stemmen de heer Hans Wiegel gekozen tot haar voorzitter. De heer Wiegel, die afgelopen vrijdag 30 Jaar werd, is daarmee waarschijnlijk de jongste fractievoorzitter in de geschiedenis van het Nederlandse parlement. HU is de opvolger van mr. W. J. Geertsema, die pas als minister van Binnenlandse Zaken in het nieuwe kabinet werd benoemd. De heer Wiegel werd gekozen op voordracht van mr. Geertsema en zal tevens het politieke leiderschap van de VVD op zich Hans Wiegel (links) na zij kiezing tot fractievoorzitter in q sprek met ir. Tuynman (midden) zijn voorganger mr. Geertsema. WENEN (KNP) Rustig thuis zitten en met je vrouw praten is een hele goe de manier om echtscheiding te voor komen De Hongaarse socioloog profes sor Varga is dit te weten gekomen na een enquête bij meer dan 30.000 mensen in elf landen. Echtparen in Duitsland praten het minst met elkaar, daar komen dan ook veel scheidingen voor. De Belgen komen er beter af. zij zitten vaak op hun gemak thuis, gevolg: weinig echtscheidingen. Een waarschuwing van prof. Varga: mannen die altijd achter de krant ver scholen zitten en echtparen die de hele avond naar detectivefilms kijken, zijn geen steunpilaren voor 'n goed huwelijk. LONDEN (AFP) 90 van de zelf- noorden zouden voorkomen kunnen •orden, wanneer de artsen blUk zouden üvcn van wat meer psychologisch in- i'ht. Dit staat in het jaarrapport van dl Britse commissie voor medisch m- flfcoek, die zich mei het oog op het indrukwekkend toenemende aantal zelf-- moorden over dit vraagstuk gebogen heeft. Bij vrouwen is het geregistreerde aan tal zelfmoorden gemiddeld 2,2 per 1.000. Bij de rnann is dit cijfer 1,75 op de 1000. Maar vooral bij jongelui neemt de nei ging tot zelfmoord onrustbarend toe, zo zegt het rapport. Het belangrijkste vraagstuk is dat van het ontdekken van de neiging tot zelf moord. De psychiatrische statistieken duiden aan, dat het grootste deel van degenen die tot het uiterste gingen, in ek voor hun poging daartoe, een irts hebben geraadpleegd en dat 90 hen psychologische moeilijkheden had. die gemakkelijk te ontdekken wa ren. Meeestal betrof het melancholie en alcoholisme. ROME (KNP) Vlak voor de publi catie van de encycliek „Humanae Vitae" lover de geboorteregeling in 1968 heeft Ipaus Paulus zelf de woorden „Infallibili I auctoritate" (krachtens ons onfeilbaar gezag) er uit geschrapt. Dit deelt ds I Franse theoloog René Laurentln mee in I antwoord op een brief aan een lezer in |de jongste uitgave van het Italiaanse I katholieke weekblad „La Famiglia Chris- l'iana". De paus heeft volgens Laurentin Ide encycliek wel al zijn persoonlijke gezag willen geven, maar toch niet zijn I onfeilbaarheid er aan willen -verbinden. Op de begraafplaats van de Nederlands Hervormde Kerk in Wassenaar is gistermiddag de op zondag 11 juli in Rome overleden Talitha Gctty-Pol be graven. De 30-jarige voormalige actrice van Nederlandse afkomst overleed, nadat zU in haar flat in Rome een overdosis slaapmiddelen had ingenomen. ZU was sinds december 1966 getrouwd met Paul Getty jr., zoon van de gelijk namige Amerikaanse oliemagnaat. De begrafenis en de daaraan voorafgaande dienst in de hervormde kerk werden bUgewoond door Paul Getty jr.. Talitha's vader de kunstschilder J. W. Pol, en een dertigtal familieleden, vrienden en kennissen. Het stoffelUk overschot werd bügezet in het familiegraf, waar de in 1948 op 40-jarige lecftyd gestorven moeder van Talitha, ligt begraven, Op de foto v.l.n.r. Paul Getty jr., een familielid en J. W. Pol. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De protesten van de Noorse en Deense regeringen hebben er toe geleid dat AKZO ervan heeft afge zien de 600 ton gechloreerde afvalstof fen in zee te lozen bij de Halten- en Skinnabanken ter hoogte van Noorwe gen. De kapitein van de Stella Maris heeft opdracht gekregen de koers te verleggen naar een punt in de Atlanti sche Ocean, dat ligt op 55 graden nood- erbreedte en 27 graden westerlengte. Daar zullen de afvalstoffen van de vinylfabriek uit het Botlckgebied wor den gedumpt. Het afval is niet verpakt Op de plek waar thans het giftige afval wordt geloosd, is de oceaan 4 km. diep. De plaats bevindt zich 1000 km. onder IJsland en 1000 krn. uit de west kust van Ierland. Ze is ver verwijderd van bekende visgronden. De AKZO- directie verwacht geen nieuwe moei lijkheden tegen deze lozing in zee. Bij deze plaatsbepaling is wederom overleg gepleegd met hel Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (Riza) dat ook had geadviseerd voor het storten in het noorden. Het ligt in de bedoeling van de AK ZO ook in de toekomst van deze nieuwe stortplaats in de Atlantische Oceaan gebruik te maken. In anderhalf jaar tijd verwacht men op deze manier 500 ton gechloreerde teerachtige valproduk- ten kwijt te raken. In die tijd zal een vuilverwerkingsinstallatie in het Botlek- gebied worden gebouwd waar dergelij ke afvalprodukten nadien langs chemi sche weg zullen worden afgebroken en verder verwerkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting) en DS'70 fractieleider Berger hebben gisteravond een gesprek gevoerd over de kwestie van het staats secretariaat op het ministerie van Volkshuisvesting. Daarbij heelt de heer Berger om een verduidelijking ge vraagd van de kwaliteiten en capacitei ten waaraan volgens minister Udink zijn toekomstige staatssecretaris zou moeten voldoen. In de ministerraad had de heer Udink eerder benadrukt dat hij een technische staatssecretaris wil en niet iemand die hem bepaalde beleidstaken uit handen zou nemen. Daarmee zette hij de adpiraties opzij van het DS'70 Tweede-Kamerlid me vrouw Van Veenendaal-Van Meggelen. Zij had graag staatssecretaris op dit ministerie willen worden, maar dan als „beleidsvoerdster", bij voorkeur op het gebied van de sociale woningbouw. De heer Berger zou op zo kort moge lijke termijn de fractie van DS '70 verslag uitbrengen over zijn bevindin gen in het gesprek met minister Udink- De heer Berger zou dan met de fractie bezien welke figuur uit de kring van DS'70 alsnog in aanmerking komt voor het staatssecretariaat bij drs Udink vol| I'TRECHT (ANP) „Duidelijke misstanden, gladde Terkoopmethoden, mogen in het algemeen belang aan de kaak worden gesteld", stelde gisteren mevr. nr. M. A. C. de Geus-Vlétor namens de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in l'trecht in een tegen deze stichting aangespannen kort geding door de N.V. Mecra Metal Corporation, die in ons land sinds 18 maanden tijdens „home Parties" heel dure keukenpannen aan de man en vrouw tracht te brengen. De stichting waarschuwde de consument vla de plaatselijke pers in Utrecht legen de verkoopmethoden van de pannenleveran- eier en suggereerde eerst In een winkel naar de Prijzen van vergelijkbare pannen te gaan kijken, bat kan u wel een paar honderd gulden schelen", luidde het advies van de stichting, die daarna in kort geding voor rechtbankpresident mr. J. van Kek werd gedaagd op beschuldiging van het plegen van een onrechtmatige daad. Je mag bezwaren maken tegen de verkoopmetho den, maar je mag iemand niet vogelvrij verklaren", 'lelde de raadsman van de pannenfirma, mr G. van Niekerken uit Den Haag. Hij produceerde (Duitse) •tatistieken, waaruit de rechtbankpresident zou moeten blijken dat de prijsverschillen met verge lijkbare produkten niet zo groot zijn. De pannenfirma organiseert bij ex-pannenkopers geregeld home-parties, waar de „enorme voordelen" van de „wonderpannen" worden gedemonstreerd. De prijzen van de produkten (een complete set varië rend in prijs van f 595 tot f 845) krijgen de bezoekers van de party nog niet te horen. „Dat doen we niet om psychologische redenen", verduidelijkte de verkoopleider, „om de mensen de gelegenheid te geven hun enthousiasme te laten bekoelen. Ze krijgen na enkele dagen pas bezoek thuis van een verkoper om verder te praten over eventuele aankoop". Daartegen richtte zich juist het bezwaar van dc stichting: De mensen worden met een lawine van woorden overrompeld, de pannen worden als iets heel kostbaars en unieks voorgesteld, ze worden zelfs in fluweel aangedragen en de kandidaat kopers, mensen met een kleine beurs, bezwijken dan meestal, ook al omdat ze niet onder willen doen voor vrienden en vriendinnen. Ze tekenen het koop contract. Als ze dat. willen annuleren, blijkt uit de kleine cijfertjes dat ze toch 40 procent van de koopsom moeten betalen. Bovendien blijkt de voor lichting van de pannenleverancier over de kwaliteit van de overigens wel goed genoemde pannen niet te kloppen. Want uit onderzoeken (ook van de Consu mentenbond) is gebleken dat groenten koken zonder water niet mogelijk is en vlees braden zonder boter „De kandidaat-kopers hebben minstens een paar dagen de tijd om over hun koop na te denken", aldus de raadsman van de eisende partij, die het de stichting vooral kwalijk nam dat zij stelt, dat „weerloze vrouwen" het slachtoffer worden van geraffineerde verkoopmethoden. „De vrouwen zijn niet weerloos, want hun mannen zijn er ook bij", aldus de raadsman. De omzet van zijn cliënt is door de denigrerende openbare waarschuwing ge schaad. De stichting gaf de consument alleen in overweging alvorens te kopen eerst eens prijzen van vergelijk bare produkten in de winkels te bekijken. En uit een onderzoek van de stichting is gebleken dat zo'n vergelijking wel een paar honderd gulden voordeel voor de consument kan opleveren, want de verge lijkbare assortimenten van de pannenleverancier leveren de volgende prijsverschillen op: goedkope set f 595 (in de winkel rond f 350), middenset f 795 (in de winkel f 450) en de dure set f 845 (in de winkel (f 525). De rechtbankpresident wijst op 28 juli vonnis. Intussen heeft het besluit van de AKZO de ongerustheid van de Ierse en IJslandse regeringen gewekt. De Ier se ambassadeur in Den Haag, dr. Eoin Macwhite, heeft vanmorgen op het minis terie van Buitenlandse Zaken zijn on gerustheid uitgesproken en nadere in lichtingen gevraagd. Ook de IJslandse ambassadeur I. Gudmundsson, zou de ongerustheid van zijn regering hebben overgebracht. „Ik ben geen geboren leider zoals mijn voorgangers prof. Oud en mr. Toxopeus. Ik zit in een heel andere positie Ik ben als één van de mogelijk heden uit de bus gekomen", aldus de heer Wiegel op een informele persbij eenkomst ter gelegenheid van zijn be noeming. De heer Wiegel, die slechts vier jaar lid is van de liberale Tweede KAamerfractie, zal worden bijgestaan door ir. D. S. Tuynman. Deze is gekozen tot vice-voorzitter. De jonge politieke leider van de VVD zei: „Ik zie er tegen op als tegen een berg. Ik heb beslist niet overal verstand van. Vooral op financieel-economisch gebied zal ik nog behoorlijk moeten worden bijgespijkerd. Mijn jonge leef tijd maakt het extra-moeilijk, het kan alleen lukken als we een even hecht team in de Kamer houden, zoals onder Geertsema". Hans Wiegel merkte overi gens op dat de leeftijd in de politiek er niets toe doet. Volgens de secretaris van de fractie, de belastingspecialist Joekes heeft geen enkel lid een negatief geluid laten ho ren tegen de benoeming van de heer Wiegel ..We hebben de beste man geko zen", aldus de heer Joekes. Mr. Geert sema, die het fractieberaad bijwoonde, bevestigde dat er tegen de kandidatuur- Wiegel geen bezwaren bij de fractie bestonden. „Dat kan niet elke fractie zeggen", merkte hij voldaan op. De heer Korthals Altes, lid van het Astronaut James Irwin, die maandag met de Apollo-15 naar de maan vertrekt, regelt hier een ruimtetelevisiecamera, waarmee hij op de maan opnamen moet maken. Het kastje onder de camera bevat apparatuur, waarmee het ruimtevaartcentrum in Houston de camera op afstand kan bedienen. Maandag valt beslissing DEN HAAG (ANP) Alvorens een beslissing te nemen over het al dan niet verlenen van steun aan de in ernstige moeilijkheden verkerende Groninger Kleding Unie (GKU)) wil dc regering eerst het resultaat afwachten van een door enkele nauw bij de branehe be trokken deskundigen in te stellen on derzoek. Dit laatste onderzoek dat met name gericht zal zqn op de mogclukhe- den van voortbestaan van de bedrijven van Müller in Groningen en Drachten, is gistermiddag gestart. De opdracht ertoe werd verstrekt na een spoedoverleg dat minister Langmann van Economische Zaken in de nacht van maandag op dinsdag voerde met enkele topfiguren uit de Groninger en de landelijke confectie-industrie. Bij dit gsprek was de directeur-generaal voor handel en industrie van zijn departe ment aanwezig. De minister deelde gisteren, na ook met de vaste Tweede-Kamercommissies van Sociale Zaken te hebben doorgeno men, mee dat de toestand bij het be- CALCUTTA (AP) De voorlopige regering van Bangla Desh de onaf hankelijke staat Oost-Pakistan die is uitgeroepen door de opstandige Awami Liga heeft een beroep gedaan op de seeretaris-geneneraal van de VN. Oe Thant, zijn invloed aan te wenden om het leven te redden van sjeik Moejiboer Rahman. Deze moet binnenkort terecht Roofoverval Vier gewapende man nen hebben in Portsmouth een postauto overvallen en zich met de postzakken uit de voeten gemaakt. Volgens de poste rijen wordt vermoed dat de zakken een waarde van ongeveer 100.000 pond ver tegenwoordigden. [drijf bijzonder somber is. Dat was hem 'ook al gebleken na de gesprekken die hij vorige week donderdag voerde met de loco-burgemeesters van Groningen en van Smallingerland en met de com missaris der koningin in Groningen, mr E H. Toxopeus. Alle binnengekomen adviezen bevat ten de mening dat de Grol-bedrijven ir Groningen, Nieuweschans en Hoogeveen geen kansen op voortbestaan hebben. „Onderzocht zal nu worden het voorstel van de ondernemer om de Grol-bedrij- ven te sluiten ten einde de werkgelegen heid bij Müller te behouden", aldus staande maandag, wanneer het GKU- minister Langman, die hoopte a: personeel van vakantie terugkeert, uitslag van het onderzoek te kennen de mensen dan zekerheid te kunnen verschaffen. Een aantal personeelsleden zou sluiting van de Grol-bedrijven, bij dere confectiebedrijven in Groningen ondergebracht kunnen worden. Bij de GKU zijn in Nederland 1057 werknemers in dienst. De vestiging Vorst (België) telt 133 werknemers. Bij Müller in Groningen werken 315 perso nen bij Grol-Groningen 267 werkne mers. Bij Grol in Nieuweschans 246 mensen, bij Müller-Drachten 133 werk nemers, bij Grol-Hoogeveen 56 perso nen en bij de Tilburgse vestiging 38 hoofdbestuur van de VVD, die bij het fractieberaad aanwezig was, deelde mee dat het hoofdbestuur het volste vertrou wen in de heer Wiegel heeft en dat men hem thans volledig als politiek leider wenst te beschouwen. De heer Wiegel wilde nog geen scho ten voor de boeg van het nieuwe kabi net lossen: „Het lijkt me onzin om daar il over te spreken. Eerst moet de regeringsverklaring van 3 augustus worden afgewacht. Het lijkt me een goed kabinet. Het belangrijkste is ook niet hoe alle komma's en punten in het regeerakkoord staan, maar dat or tussen de coalitiegenoten vertrouwen be staat", aldus de heer Wiegel. DEN HAAG (ANP) Bü een onder zoek onder middelbare scholieren is ge- bleken dat druggebruikers meestal een moeder hadden die passief en toegevend was, en een vader die als autoritair, minder soepel, minder rechtvaardig en meer op een afstand werd ervarqp. Zestig procent van de jeugdige gebrui kers wil van school, van dc niet- ge bruikers veertig procent. Volgens de onderzochten deugt het schoolklimaat niet. Het beknelt. Deze en andere gegevens over jeugd en drugs staan in een uitgave van «het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid. Het onderzoek maakt een gradueel onderscheid tussen soft en hard drugs. Het onderscheid is, aldus de tekst, mis leidend. „Ook soft drugs bevatten, zij het in een lichte dosis wel stoffen met gevaarlijke werking. Voor die stoffen gevoelige mensen kunnen ook door soft drugs worden geschaad. Verder wisselt de sterkte van die soft drugs erg naar gelang de kwaliteit, die moeilijk te con troleren is". (Van onze correspondent) PARIJS De glazen paviljoenen van de oude ParUse grocntehallen zullen mis schien te elfder ure nog gered worden. De Franse minister van Cultuur, Jacques Duhamel, heeft zUn vankantic onder broken om er opnieuw over te gaan pra ten met premier Chaban Delmas. Vorige maal zei de prefect van Parijs, dat het te laat was om het plan voor de vernietiging van de paviljoenen nog in te trekken, maar kennelijk heeft de inzet van de Amerikaanse miljonair Orris Hein de regering nog eens aan het denken gezet. Een petitie werd onder- tekerhd door 16.000 mensen, waaronder ex-premier Edgar Faure en verscheidene Franse academici. Een Amerikaanse groep bood aan, de Hallen te kopen en ze op haar kosten naar de VS te ver schepen, indien ze niet in Frankrijk konden blijven. In de afgelopen twee jaar, sinds de groentemarkt het stadscentrum heeft verlaten, hebben 2 mftoen mensen zich in de kristallen paleizen geamuseerd met activiteiten variërend van rolschaat sen tot toneelstukken van Brecht. Veel Parijzenaars geloven niet, dat Pompi- dou's nieuwe, kostbare kunstcentrum, dat in de nabijheid is gepland, het nog beter kan doen. OP ZESTIENHOVEN: ROTTERDAM (ANP) Dc Nationale Luchtvaartschool, General Aviation vliegschool en de Stichting Vliegmatericel Rotterdam hebben het kort geding, dat zij hebben aangespannen tegen de ge meente Rotterdam verloren. Zij eisten opheffing van het verbod om te vliegen op zondagen en op werkdagen na zes uur 's avonds in de maanden april tot oktober. Drie dagen na de laatste schikkings poging van de president van de recht bank, mr. J. G. L. Rueter, heeft de gemeente Rotterdam echter een wijzi ging in het verbod aangebracht. De vliegscholen mogen nu op zondagen oefe nen van 10.00 tot 14.00 uur, mits zij gebruik maken van de verharde start en landingsbaan, de tocsjellen mogen niet zwaarder zijn dan 1500 kt; Ook de eis van de gemeente Rotterdam een verbod aan de vliegscholen om het ma ken van oefen- en proefvluchten te stop pen, wees mr. Rueder af. De vliegscho len kunnen voorlopig weer vliegen, maar moeten rekening houden met de mogelijkheid dat «p verzoek van de gemeente Rotterdam de aanwljzigings- beschikking van de rijksluchtvaart dienst wordt gewijzigd, zodat alle les- en proefvluchten worden verboden. Ook vele bezorgers krant gaan in de komende weken met vakantie Niettemin hopen wij door inschakeling van reserve-bezorgers de versprei ding overal naar behoren te laten functioneren Maar mochten er zich af «n toe in bepaalde wijken toch moeilijkheden voordoen, waardoor u bijvoorbeeld de krant wat later dan normaal ontvangt, dan hopen wij op uw begrip en consideratie te mogen rekenen. Hiervan kunt u in ieder geval wel ver zekerd zijn. wij blijven onze uiterste best doen uw zonnige humeur niet door Haperingen in de verspreiding te laten bedreigen AFD BEZORGING

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5