Japans theater in Kreatief Sentrum Fysiotherapie vereist veel persoonlijk contact Vliegerwedstrijden voor jeugd in „Noord „Molen- gemaal" Indonesiër Widjojo op slag kanshebber na zege op Fok Rijden zonder papieren: twintig dagen brommen .971 WOENSDAG 21 JULI 1971LEIDSE COURANT PAGINA 3 Haastige spoed is goed voor f 50,- LEIDEN „Ik had nogal haast", ver jaarde een 20-jarige automonteur uit Leiden voor de kantonrechter. Dat was de reden waarom hij met zi>. auto op de Veurseweg te Voorschoten een inhaal- terbod had genegeerd. Hü had pech. dat jehter hem een auto reed, die door een irachtmeester van de Rijkspolitic werd bestuurd. Aanhouding en bekeuring rolgde dan ook hypersnel. Mede, omdat verdachte al tweemaal eerder werd veroordeeld wegens het in gevaar brengen van het verkeer, eiste de officier zowel een geldboete van 50, eubs. 5 dagen als de voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de lijd van 6 maanden met een proeftijd i-an 2 jaar. Het vonnis luidde conform. LEIDEN Een 17-jarige bromfietster i een 22-jarige voetganger, beiden uit Leiden, raakten gisteren gewond bij een lanrijding op het Rapenburg. De brom- ietserbestuurster verloor de macht over iet stuur doordat zij schrok van een haar passerende auto, en reed tegen de roetganger op. Het meisje moest met een lersenschudding naar het Diaconessen- huis gebracht worden, de man met been wonden. Burgerlijke stand VOORSCHOTEN Geboren: Jean- Paul, zoon van J. M. F. L. Elligens P. Terheijden; Liesbeth Chr., dochter van F. J. de Haan en G. H. ter Harmsel; Barry, zoon van L. D. Muller en M. W. Tjaden; Carolina Chr., doch- H. \V. Verrips en D. Benschop; Marcellinus G. L., zoon van M. H. J. Koch en I. .M L. van der Linden; Lodewijk F., zoon van F. L, Beringen J. C. Antonisse; Paulus I. M., zoon ,__i Ch. M. Arnoldus en J. E. H. Karre- M mens; Ivonne, dochter van A. Wigbe'rs an den Bosch; Angela R., dochter van der Horst en R. M. N. Nganga; Monique F., dochter van K. Beerends en F. J. E. Lammers; Marius zoon van W. J. Th. Bosselaers en Sayers; Quirinus P. J., zoon van van Rooden en G. A. Schil 1; Marcel, zoon van P. Alblas en C. J. H. Jansen; Peter, zoon van P. Kouprie en M. Habermehl; Chantal, dochter van M. E. Leijger en M. van Geest. Ondertrouwd: W. Beekhuizen, 's Gra- renhage, en L. M. Wittebrood; H. R. Terpstra en M. M. Huijsman, Amster dam; J. A. E. Aalders, Leiden en W. Th. Leeuwen. Gehuwd: C. A. Pennings, Koudekerk den Rijn en M. G. Dekker; A. Voogt, Velsen en M. R. van Nes, Wie- ringermeer; D. J. van der Gouw en S. de Vries, Vlaardingen; J. J. de Jong, Leiden en E. C. C. van Velzen. Leiden; Heij, Delft, en A. M. Kraaije- reld. LEIDEN De staf van het Kreatief Sentrum is erin geslaagd om voor zondag i5 juli de wereldvermaarde Japanse toneelgroep „The Tokyo Kid Brothers" naar Leiden te halen. De groep is voor een maand in Nederland en treedt op in het Shaffy Theater in Amsterdam. De Tokyo Kid Brothers zijn een Japanse vestiging van het La Mamatheater. Daarom is in de voorstelling die zü brengen „The story of the Eight Dogs" (het verhaal van de acht honden) niet alleen het Kabuki-eiemcnt (Ka zang, bu dans en ki toneel) vertegenwoordigd, maar ook een groot gedeelte avant-garde toneel. De voorstelling in het Kreatief Sentrum begint om 20.00 uur en de toegangsprüs is 4.00 gulden. LEIDEN Er is en wordt veel goed werk gedaan door diverse mensen om de kinderen in de vakantie „bezigheden" verschaffen. Toch zijn er nog veel kinderen in „Plan Noord", die om welke reden dan ook hier niet aan mee (kun nen) doen. Hun vertrouwde clubhuizen en honken zijn uitgerekend in deze weken gesloten. Het Wijkcomité ..Plan Noord", heeft daarom besloten één dag in de eigen wijk voor de kinderen iets te doen. Als dit slaagt zal het dit in de toekomst herhalen. Op vrijdag 30 juli zullen er voor de schoolkinderen van 10 uur tot 4 uur behendigheidswedstrijden worden ge houden op de speelweide achter de Wil lem de Zwijgerlaan. De kinderen kun nen daar gewoon naar toe komen en mogen dan meedoen aan deze spelletjes. Op dezelfde dag 's avonds om 7 uur organiseert het Wijkcomité „Plan Noord" een vliegerwedstrijd. Er zullen punten gegeven worden voor de best afgewerkte vliegers. Sierlijkheid en goed evenwicht geven hierbij de door slag. De manier van het in de lucht brengen der vliegers wordt daarna met punten gewaardeerd. En als de vliegers in de lucht staan worden ze nog eens be oordeeld op „rustig staan". Ieder krijgt dus drie keer punten Voor degenen, die de meeste punten hebben, stelt het Wijkcomité ,Plan Noord" enkele prijsjes beschikbaar. Voor alle vliegers die goed staan, is er een presentje beschikbaar. In deze weeft vóór de vliegerwed strijd zal er in het clubhuis „Het Voor onder" aan de Beatrixstraat gelegen heid gegeven worden om vliegers (e plakken. LEIDEN Tijdens een spelletje hand bal op het pleintje voor zijn huis aar het Jacques Urlusplantsoen heeft eer 13-jarige jongen zijn pols gebroken. Hij werd met de E.H.D. naar het Diacones- senhuis gebracht. LEIDEN Tegen drie jongelui uit Leiden is gistermiddag proces-verbaal opgemaakt omdat zij diezelfde middag beledigingen en verwensing riepen voorbijgangers op de Breestraat. Een po litiepatrouille kreeg eveneens de volle laag, een reden, om mede op verzoek van andere beledigden, de jongelui te houden. OUDE ADE Aan de westzijde van de Oude Ade, ongeveer 500 meter ten westen van deze buurtschap, staat de fraaie Vrouw Venner- molen. Deze houten pol dermolen is nog in be drijf en verkeert in een goede staat van onder houd. Hij is eigendom WjjMMj+gjpj van de Rijnlandse Mölen- stichting. De Vrouw Vennermolen behoort tot het oude type „wipmolen", die van hout is opgetrokken en waarbij de rechthoekige bovenbouw, die in zijn geheel in de wind kan worden gekruid, geen maalwerktuig bevat. Dit is aan wezig in de onderbouw. De bovenbouw van een wipmolen is dan ook vaak nogal klein. Wipmolens zijn thans vrijwel uitsluitend in ge bruik als poldermolen, maar hebben in vroeger tijd in vele gevallen ook als industriemolen dienst gedaan. Het ontstaan van houten molens in plaats van de zware stenen molens ligt voor de hand. De houten molen is immers veel lichter van gewicht, zodat dit het aangewezen type was om op de weinig draagkrachtige ondergrond van het Hol landse polderland te worden gebouwd. De eerste berichten over de houten molens dateren al uit de vijftiende eeuw. Het bouwjaar van de Vrouw Venner is niet bekend, wel is zeker dakt hij in 1835 geheel vernieuwd en gerestaureerd is. WASSENAAR Geboren; Edo T. W., zoon van A. Hoes en H. Klop. Ondertrouwd: P. A. M. Braun en J. J. G. C. M. Bouwmeester; R. Oberg en C. de Haas (Den Haag); W. Haaring en J. Lenting. Getrouwd: F. O. J. van Gent en M. M. J. Overdevest. Overleden: wed. P. A. J. M. Wiege- rinck-Timmermans. 37 jaar; Henricus A. Brandt, 52 jaar; W. J. van der Kleij, 34 jaar. BADGASTENTOERNOOI NOORDWUK NOORDWIJK Het is nog helemaal geen uitgemaakte zaak dat de finale in het herenenkelspel A van het toernooi van de Noordwijkse S.V. zal gaan tus sen de Australiër Ian Fletcher en de Indiër Anand Amvithary. Dat is giste ren wel duidelijk geworden na de par tij van de Indonesiër Widjojo tegen Wouter Fok. De jonge, talentvolle Leidenaar die onlangs te Noordwijk de finale bereikte van het toernooi om de Nationale ejugd- titel voor spelers tot en met 17 jaar was niet op zijn best. Dat zij dadelijk gesteld maar ook al zou hij dat wel zijn geweest dan blijft het voor ons de vraag of hij met een aanmerkelijk be tere score uit de bus zou zijn gekomen dan nu het geval is. Widjojo won na melijk met 60, 62. Dankzij een uit stekende velddekking, een dito voorvoe len van de bedoelingen van zijn tegen stander, een koel wegen en wikken van de kansen en een secuur gebruiken van die kansen. Daai'bij al die positieve punten echter mag de zwakte niet on vermeld worden gelaten. Echte doorbo rende vaart zagen we niet. Dat kan in ontmoetingen met „hardhitters" als Hordijk b.v. en niet te vergeten Flet cher als de Indonesiër zover komt wel eens van doorslaggevende betekenis Intussen is de nederlaag voor oWuter Fok er niet een om bij de pakken te gaan neerzitten. „Ik zou nog wel eens willen zien wie hem klopt. Dat wil zeggen: van de Nederlandse ranglijst spelers", zei een van de kijkers die Widjojo gisteren tegen Fok in actie zag. Hordijk, dachten we zou dat kunnen, vooropgesteld dat hij zoals destijds in het indoor-toernooi van Pellikaan in Tilburg tegen de Duitser Buding zijn dag heeft. De Leidse Davis-Cup reserve Loek Sanders had in de eerste ronde van het herenkelspel A geen moeite met de Duitser Thoms, 64, 64, al diende hij steeds wel op zijn hoede te blijven. Vorig jaar bij de Open Leidse Kampioenschappen moest Sanders nog een voortijdig exit incasseren. Niemand die er toen nog veel fiducie in had dat hij nog beduidend verder zou klimmen op de ranglijst. Vandaag stemmen we in met hegeen Har Meijer, naast hem gezeten in het restaurant van het Casi no te Noordwijk, zie: „Ze mogen wel rekening met hem houden hier. Loek pakt er echt nog wel een paar en dan bepaald niet de slechtste. Richard Kasten, de bij de Amster damse vereniging Popeye „verdienende" Leidse tennisser, kwam niet zo gemak kelijk door zijn eerste ronde. Koen Dekker, de geroutineerde veteraan van het Haagse O.T.C., won met zijn solide drive-spel vanaf de achterlijn de eerste set met 64. Lange tijd bleef in de tweede set de balans gehandhaafd. Tenslotte echter gaf Kastens gevarieer der spel plus zijn grotere beweeglijk heid de doorslag, 64, 63. Bram Ma dera, de Voorhoutse import van Room burg 1, maakt het Ed Knol veel lastiger dan uit de score zou kunnen worden afgeleid. De no 1 van het Haagse Leeuwenbergh toonde zich evenwel op de kritieke momenten door tastender en was vooral aan het net geheid sterker dan Madera, 61, 63 voor Knol. Piet Veentjer was heel snel klaar met Blaauw, 61, 60. Geen plezierig aandoend resultaat voor Jaap Dankelman die hem in de volgende ronde van het herenenkelspel A tegeno ver zich zal vinden. Aan zelfvertrouwen ontbreekt het laastgenoemde overigens niet want gisteren poogde hij Har Mei jer zover te krijgen dat hij een wed denschap met hem aanging op de uits lag van het treffen met Veentjer. Dan kelman boekte inmiddels al tweemaal succes in het herenenkelspel. In A won hij al van Hornman, gisteren versloeg hij in B R. de Vos (Dash 1) met 62, 64. Lodewijk Kallenberg kon in het herenenkelspel B zijn tegenstander, de Duitse Werner Richter, niet afdoende intimideren met zijn gevreesde wapen, een hoge linkse topsin-forehand. Wel iswaar kon Richter op die slagen niet altijd de juiste returns vinden maar de missers ontmoedigden hem niet en hij bleef zijn spelplan meespelen met Kallenberg totdat de kans op een het veld openmakende drive er was en die drive opvolgen naar het net volhou den. Dat leverde hem een verdiende, zij het bepaald niet gemakkelijk behaalde zege op, 64, 63. In het damesenkel spel A bereikte de Engelse miss Min- ford de kwartfinale met een aan duide lijkheid niet te wensen latende 61, 60 overwinning op de Zweedse S. Lundgren. Nieuwe vestiging coöperatie Westland WASSENAAR In tegenwoordig heid van burgemeester mr. K. Staab heeft gistermiddag de heer H. Kramer, irecteur van de Aan- en Verkooporga nisatie voor de landbouw „Cebeco" waarbij de Westlandse coöperatie is aangesloten het nieuwe bedrijfspand geopend, dat aan de Hofcampweg is verrezen. Een bedrijfspand dat bestaat uit een benzinetank- en servicestation, een volautomatische autowasstraat en een zgn. Welkoopwinkel, waar een groot assortiment artikelen wordt ver kocht die nauw met het agrarisch be drijf verbonden zijn. Voordat de eigen lijke opening plaats had, kwamen de genodigden met het bestuur en de di rectie van „Westland" bijeen in restau rant „Bijhorst". Nadat het gezelschap in twee bussen naar de Hofcampweg was gereden, opende Cebecodirecteur Kramer de deur van de winkel. De automatische autowasstraat werd geopend door bur gemeester mr. K. Staab, terwijl hij, met mevrouw Kramer in de gemeentelijke dienstauto gezeten langzaam onder de sproeiers en draaiende borstels door schoof. RIJPWETERING. De Pastoor van der Plaatstraat in Rypwetering kunnen ze in deze vakantietijd beter de Pastoor van de Plaatkade noemen. Tientallen zeilboten en jachten liggen er aangemeerd, waardoor er vrijwel constant een gezellige drukte heerst in het centrum van dit kerkdorpMet name de neringdoenden zijn ermee in hun sas, want hun omzetten stijgen. NOORDWIJK-LEIDEN Voor de Leidse kantonrechter stond een 24-jari- ge metselaar uit Noordwijk, die in de avond van negenentwintig september j.l. aangehouden werd door de Noord wijkse politic, omdat hij „onder in vloed" was. Bovendien reed hij zonder rijbewijs en W.A.-verzekering. Voor de twee laatste feiten stond hij gisteren voor de Leidse kantonrechter. Het Haagse gerechtshof had hem al eerder veroordeeld wegens dronkenschap. Dat hij zonder rijbewijs rondtufte moest hij uiteraard volmondig toegeven. Inzake de ontbrekende verzekering voerde hij als excuus aan: „Toen ik die auto kocht zei de verkoper, dat er nog een verzekering op liep. Dat nam ik toen voor waar aan". „Dan bent u wel goedgelovig. Op de datum, dat 'u die auto kocht was de verzekering namelijk al lang afgeschre ven", diende de rechter hem van re pliek. Tot niet geringe verbazing van rechter en officier, mr. A. S. M. Hor- stink, gaf verdachte daarna te kennen, dat hij niet berecht wilde worden alvo rens een advocaat te hebben geraad pleegd. „U had toch een advocaat kun nen meebrengen. Overigens staan de feiten vast en daar kan een advocaat toch niets aan afdoen", zo luidde het rechterlijk bescheid. „Dan maar zonder advocaat", besloot verdachte kortaf. De officier vond beide overtredingen der mate ernstig, dat hij zowel twee geld boeten van f 100,subs. 10 dagen als (bij wijze van waarschuwing) tweemaal twee weken voorwaardelijke hechtenis- straf met een proeftijd van 2 jaar eiste. „Die boete kan ik niet betalen", aldus verdachtes laatste woord. „Daarin voor ziet de wet ook. U kunt namelijk die 20 dagen gaan uitzitten", lichtte de rechter verdachte nader in. Waarna hij, even eens van mening zijnde, dat verdachte een gevoeliege correctie ruimschoots verdiende, geheel conform vonniste. Burgemeester Van Dedum doet het Carnegiepolshorloge om bij de moedige Ronald Pannebakker. Carnegie li or loge voor zesjarige Ronald Pannebakker BOSKOOP- Burgemeester Van Dedem heeft gistermiddag namens het Carnegie Heldenfonds een polshorloge uitgereikt aan de zesjarige Ronald Pannebakker omdat deze op 4 januari 1971 door kordaat optreden zijn vriendje, de vijfjarige Bernhard van Elk tan de ver drinkingsdood heeft gered. Op ge noemde datum waren beide kleuters naar de eenden gaan kijken die in een wak in het ijs by elkaar zaten. Plotseling zakte Bernhard door het ijs. In plaats van in paniek weg te lopen pakte Ronald zijn vriendje vast, hield hem boven water en riep tevens luidkeels om hulp. Een buur vrouw, mevrouw M. Koetsier-Ooms, kwam toesnellen en hoewel zij niet kon zwemmen, begaf zij zich te water om de drenkeling over te nemen. Inmiddels waren er nog enkele helpers gekomen, maar daar kon het ijs nog minder tegen en allen zakten er door. Uiteindelijk wist men met vereende krachten alle drenkelingen weer op het droge te krijgen. Aan gezien Ronald zeer doelmatig eerste hulp" had verleend was hij de hoofdpersoon van de huldiging, die gistermiddag in de raadzaal van het gemeentehuis plaatshad. Hij ontving uit handen van de burgemeester een polshorloge met inscriptie. Mevrouw Koetsier-Ocrms kreeg een oorkonde en een souvenir. Bovendien ontving zij en de moeder van Ronald nog een boeket bloemen. De korte plechtig heid werd bijgewoond door wet houder Van den Dool en de waar nemend secretaris T. v. Craaikamp. Het speet de burgemeester, dat de drenkeling er niet by kon zijn. Deze was namelijk met zyn ouders op vakantie. PARA-MEDISCHE BEROEPEN (3) LEIDEN „De opleiding Fysiothe rapie valt absoluut niet mee. maar is een fijn vak om uit te oefenen", zegt mej. G. van der Feltz, cnrsusleidster van bovengenoemde opleiding aan het Academisch ziekenhuis te Lei den. Het beroep van fysiotherapeut(e) is gericht op de fysieke (licha melijke) gesteldheid van de mens, doch met een duidelijk psycho-soci- aal karakter. De behandeling van dc patiënt is voornamelijk individueel gericht, omdat het persoonlijk con tact met behulp van de therapie de basis tot de genezing vormt. De cursus is zowel voor jongens als voor meisjes geschikt, die voorlopig echter vanwege het verzorgende ka rakter nog meer door vrouwelijke cursisten wordt gevolgd. De fysio- technische kant maakt het evenwel zeker interessant voor de mannen. Het werken met bestralingsappara- tuur, elektrische stromen, infra-rood en infra-geluid vergt veel kennis op technisch gebied, aangeleerd of aangeboren. Als vooropleiding zal eerstdaags ge wenst worden havo met wiskunde. Tanneke Vogelaar uit Wassenaar heeft het nog met haar MMS-diplo- ma gedaan. Zij is nu 4e jaars en heeft schriftelijke en mondelinge examens achter de rug. Alleen het praktijkexamen moet zij nog doen. „Het omgaan met mensen plus de voldoening die het werk je geeft hen te kunnen helpen, is mieters. Dit geeft je ook de moed om door te zetten, want dat is wel hard nodig. Het eerste jaar krijg je theoretische en praktische lessen, die voorname lijk op de gezonde mens zijn gericht. Tentamens in mechanica en natuur kunde (wat zeker niet meevalt voor een MMS-meisje) mag je gelukkig een paar keer overdoen. Een EHBO- diploma is vereist om te kunnen opgaan voor het examen. In de laat ste 2l/s jaar van de cursus zijn de lessen op de zieke mens gericht. Tijdens deze periode moet je tevens zo'n 3000 behandelingen met echte patiënten op je naam hebben staan. Deze kan men in Leiden en omstre ken meemaken." VLINDERBAD Het werken met water, hydro-thera- pie, is een van de behandelingsme thoden. Ook vlinderbaden zo ge noemd omdat het bad de vorm van Het werken met vlinderbaden vort dagelijkse bezigheden van patiënt en spieren in water is een therapie, die een vlinder heeft (hierdoor kan de therapeut makkelijker overal bijko men) hebben hun gunstige invloe den op de patiënt al dikwijls bewe zen. Het lopen in water kan als weerslandsmiddël gelden, terwijl men het vreugde-element van het „kliederen" in en met water zeker niet over het hoofd moet zien. De opleiding, die in ziekenhuizen en inrichtingen kan worden gevolgd, geeft mogelijkheden om met het fysiotherapeutische beroep werk zaam te zijn in ziekenhuizen, revali datiecentra, reumaklinieken, my tylscholen en particuliere bedrij- STAATSEXAMEN Tanneke wil in een revalidatie- it een belangrijk onderdeel t therapeut. Het ,,los" maken van de •.en stap op weg naar de genezing zet. centrum gaan werken, waar slachtof fers van ongevallen worden opgeno men. Waarom haar zo'n centrum aantrekkelijk lijkt? „Waar krijg je de patiënten van het begin af aan voor een therapeutische behandeling? Je begeleidt ze tot ze voor een maatschappelijke functie weer ge schikt zijn. Dat is een zeer afwisse lend en boeiend werk", aldus Tanne ke. Nog een laatste bijzonderheid. Sinds 1965 geldt du cursus als een hogere beroepsopleiding. Na vier jaar moet men staatsexamen afleggen. Daarna krijgt men de bevoegdheid het be roep uit te oefenen. Morgen behandelen we in deze ru briek de opleiding tot radiologisch- laborante.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3