Êeidae (Sou/tont Van januari tot juli ruim 200 fusies en duizenden ontslagen LEIDEN DREIGT INVESTERINGEN STOP TE ZETTEN BIJNA DAGELIJKS BEDRIJFSSLUITINGEN Zuidvietnamese inval in Cambodja Als Rijk niet tegemoet komt: dserenpark wassenaar Eigenaar vindt gestolen jacht terug Wereldcup hoeft voor Ajax niet Spanje wapent zich tegen drugsporno ordeverstoring en LEIDSE SPAARBANK DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'iipengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug- Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. V Advertenties (exc- B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ1,63, maand ƒ6.95, kwartaal 20.65, jaar ƒ80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 62e jaargang, no. 18.444 Nederland I: 20.25 uur film Fanny Essler" over de beroemde Oosten rijkse danseres die tussen 1810 en 1884 leefde, een rolprent uit 1937 van Paul Martin. Nederland II: 20.20 uur Samenvat tende reportage van de Dag van het Paard vandaag gehouden op Duin- digt te Wassenaar waaraan ca. 500 dieren deelnamen. WOENSDAG 21 JULI 1971 PLAATSELIJK BUIEN Half tot zwaarbewolkt met plaatse lijk buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 13 graden. Maxima morgen van 20 tot 24 graden. ■ik Twee staartjes of niet. dit fraaie in het Groningse Haren geboren konijntje heeft er niet minder plezier om. Zijn twee staartjes hebben hem nog lang geen minderwaardigheidscomplex bezorgd. AMSTERDAM Hoewel wat minder dan in 1970, is de concen tratietendens in het Nederlandse bedrijfsleven in het eerste half jaar van 1971 voortgegaan. Ruim 200 fusies, overnemingen of andere soorten van samenwerking werden aangekondigd. In drie gevallen waren hierbij officieel ter beurze genoteerde fondsen betrokken. Enkele voorgenomen fusies sprongen af, zoals de samenwerking tussen Van Gelder en K.N.P. Daarnaast greep het verschijnsel van bedrijfssluitingen gepaard gaande met massa ontslagen sterk om zich heen. Duizenden werknemers moesten af vloeien of werden met ontslag be- LEIDEN Leiden zal voorlopig geen £we investeringen doen voor de Ste- ke Fabrieken van Gas en Elcktri- 'feit voor zover zij hiertoe niet door nlracten zijn verplicht. Dat hebben B. \V. van Leiden per brief laten weten n de ministers van Financiën, Bin nenlandse Zaken en Economische Za ken. Het college heeft de bewindslieden laten weten dat het geen verantwoor delijkheid neemt voor de gevolgen die deze stap heeft voor de levering van energie ten behoeve van de woning bouw en de industrievestiging in het verzorgingsgebied van het Leidse ener giebedrijf. B. en vragen de ministers aan het slot van hun schrijven de voor de bedrijfsvoering van de gemeentelij ke energiebedrijven onmisbare vaste fi nancieringsmiddelen te verstrekken, buiten bezwaar van het bedrag voor nieuwe werken dat de provincie Zuid- Holland exclusief Rotterdam en 's- Gravenhage voor 1971 wordt toege wezen. Zij merken daarbij op dat een beslissing op dit verzoek op zeer korte termijn bijzonder urgent is. De Stedelijke Lichtfabrieken voorzien 18 gemeenten met 213.000 inwoners rechtstreeks van stroom. Bovendien levert het elektriciteit en gros aan nog 14 gemeenten met in totaal 232.000 in- nn rijksstraatweg 667 wassenaar het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! ners van gas. Het schrijven van B. en W. van Leiden is een reactie op de nieuwe richtlijnen voor de nieuwe richtlijnen voor de centrale financiering van ge meentelijke uitgaven, die op 1 april j.L van kracht werden. Die richtlijnen be palen, dat de zogenaamde „routine-in vesteringen" voortaan als nieuwe kapi taalsuitgaven moeten worden be- sschouwd. Deze mogen pad door GS goedgekeurd worden, als de vaste fi nanciering ervan verzekerd is. Dat betekent voor Leiden, dat de investeringen voor de Leidse energiebe drijven voor 1971 geraamd op f28 miljoen tot de nieuwe kapitaalsuitga ven gerekend zullen worden. Maar deze noodzakelijke routine-investeringen al leen al gaan het totale bedrag van financieringsmiddelen voor nieuwe werken, waarop Leiden in 1971 mag rekenen, verre te boven. Voor andere investeringen dan die in de energie voorziening, die niet een puur-Leids belang is maar het belang van een groot deel van Zuid-Holland, blijft geen enkele ruimte over. Het vervullen van één van de centrumfuncties maakt het besturen van de stad zonder meer on mogelijk. B. en W. achten dit een in zijn gevolgen „abnormale consequen tie van een abnormale maatregel". Als daaraan niet snel iets wordt bedaan, rest B. en W. slechts, die maatregelen te nemen, die geen nieuwe investeringen eisen en die gericht zijn op het hand haven van de bestaande energievoorzie- B. en W. van Leiden hebben de ge meentebesturen in het verzorgingsge bied van het Leidse energiebedrijf van hun besluit op de hoogte gesteld. Bij de behandeling van een voorstel om een lening van f 5 miljoen aan te gaan, waarvan de helft bestemd was voor routine-investeringen van het Leidsche energiebedrijf, nam de ge meenteraad op 17 mei j.l. een motie aan waarin de opvatting wordt uitge sproken dat hoogst urgente Leidse in vesteringen in geen enkel opzicht be lemmerd mogen worden door investe ringen voor de energievoorziening van verzorgingsgebied dat veel groter is dan Leiden. In die motie werd het college verzocht alles in het werk te stellen om medewerking van hogere overheden te verkrijgen teneinde de 5 miljoen voor eigen gemeentelijke in vesteringen te mogen besteden. Bovendien besloot de gemeenteraad op I juni om aan een voorstel van B. en over de investeringen voor het ener giebedrijf een alinea toe te voegen met strekking dat geen investeringen moeten worden gedaan tenzij daarvoor extra-middelen ter beschikking worden gesteld. Het grootste aantal concentraties vol trok zich in de sector handel en dien sten. waar 34 fusies werden aangekon digd. Vrijwel eenzelfde aantal vond plaats in de sector „diversgn". Daarop volgden de sectoren bouw. machines metalen, financiële instellingen en con sumptieve bedrijven, waar per sector tussen 20 en 25 fusies tot stand kwa men. Een middenmoot (10 en 15 fusies) werd gevormd door de grafische, chemi sche en vervoerssector. Achteraan ble ven ditmaal de samenwerkingen in transport-opslag-, textiel- en papiersec- Opvallend was in de papiersector het niet doorgaan van de voorgenomen sa menwerking van Van Gelder en Kon. Ned. Papierfabriek. Eerder had Proost en Brandt zich reeds uit de besprekin gen teruggetrokken. Ook de voorgenoe- men fusie tussen Mosa en Sphinx-Cera- mique ging niet door. Drie beursfondsen verdwenen uit de koerslijsten wegens een bod op de aan delen. Hollandsche Melksuiker in Uit geest werd via een bod in contanten van 350 pet overgenomen door Domo- Bedum, Bernet kwam na een tijdelijk omstreden bod van 250 pet. in hftttden van Hoogovens en de kwijnende Pa- dang Portland Cement Maatschappij verdween na een bod van 10,5 pet. Bedrijfssluitingen waren bijna aan de orde van de dag. Reorganisaties en faillissementen gaven de vakbonden handen vol werk. In veel gevallen wer den bevredigende afvloeiingsregelingen bereikt, al vielen verscheidene malen honderden ontslagen tegelijk. Gerucht makende gevallen waren onder meer: arbeidsvermindering bij de Staatsmij nen (300 afvloeiingen), reorganisatie bij Honeywell-Bull (260 ontslagen), finan- Drie Amerikaanse jongens maken de Yankee Girl vaargereed, waarmee zij zullen deelnemen aan de internationale races om de Admi raalbeker in de Cowes Regatta- Kapitein van het schip is Joe Kennedy, zoon van de vermoorde senator Robert. TAY NINH (AP) Een 10.000 man sterke Zuidvietnamese troepenmacht, afgegaan door 200 pantservoertui- is vandaag ingezet voor een nieuw offensief in het oosten van Cambodja. De opperbevelhebber van de troepen. It.-gen. Ngoeyen Van Minh, heeft in zijn hoofdkwartier meegedeeld dat het doel van de actie is dc veiligheid te verzekeren van de verkiezingen voor het Zuidvietnamese congres volgende maand en de Zuidvietnamese presi dentsverkiezingen in oktober. „Onze taak is het de Noordvietnamese infiltratie naar Zuid-Vietnam af te snijden en te voorkomen dat de vijand de verkiezingen zal saboteren. Wij moeten de veiligheid voor de verkiezingscam pagnes zeker stellen", aldus Minh. Er waren geen onmiddellijke berichten over vuurcontact met de Noordvietna mese eenheden in het gebied. Deze nieuwe actie is de grootste ope ratie die Minh heeft Ingezet sinds hij in februari werd benoemd tot opperbevel hebber van het derde militaire district, waartoe Saigon en elf omliggende pro- Minh zei dat zijn troepen op het ogen blik opereren tot op ongeveer 30 kilo meter binnen het Cambodjaanse grond gebied en ongeveer 15 km ten noorden van hoofdweg no 7, een belangrijke Noordvietnamese infiltratieroute, die door Cambodja naar het zuidelijke ge deelte van Zuid-Vietnam leidt. Minh zei van plan te zijn het gebied tussen de Cambodjaanse steden Krek en Mimot geheel te zuiveren. Vluchtelingen Met twee kajuitjach- ten zijn dinsdag 14 Tsjechoslowaken vanaf het Oostduitse eiland Ruegen via de Oostzee naar Burgstaaken op het Westduitse Fehmarn gevlucht. De vluch telingen, vier gezinnen met vijf kinderen, hebben politiek asiel in West-Duitsland gevraagd. MET HAAGSE OPVARENDEN: ROTTERDAM (ANP) Een 51-jarige boekbinder heeft gisteren zijn op 19 juli in Delft ontvreemde jachtje in Rotter dam teruggevonden. De man was zelf op onderzoek naar Rotterdam gegaan en trof zijn jachtje, dat een waarde had van ongeveer 9000 gulden, aan bij de Parksluizen. Aan boord bevonden zich een 31-jarige jachtbouwer en een 21- jarige typiste, beiden uit Den Haag. Het tweetal kon geen aannemelijke verkla ringen bedenken voor hun aanwezigheid op het jachtje. Ze werden door de rivierpolitie gearresteerd. MARY SOLO Van het uiteengevallen trio Peter, Paul and Mary is Mary Travers op de solotoer gegaan. Onder haar eigen naam heeft zij haar eerste album al uitgebracht en binnenkort zal zij verschijnen op de BBC-t.v. in het programma „In concert". Als zij zingt, zoals zij eruit ziet. kan het heel mooi worden. Advertentie Alleen nog deze week OPRUIMING Exclusieve MEUBELEN TOONKAMER- MODELLEN 20-50 korting KARPETTEN TAFELKLEDEN BULTHUIS Verkoop. BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 Leiden ciële moeilijkheden bij Swarttouw in Rotterdam (400 man), reorganisatie Li- noleumfabrieken (300 man), sluiting van twee schoenfabrieken in Waalwijk (400 man), overhemdenfabriek Kerko in Haarlem staakt produktie (150 man) In enkele gevallen bleef dreigend ontslag honderden werknemers als het zwaard van Damocles boven het hoofd hangen, zoals bij Van Gelder, waar nog steeds niet zeker is wat er precies gaat gebeuren en bij de Holland-Amerika Lijn, waar de directie aanvankelijk 1000 man wilde vervangen door Indo nesisch personeel. AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft gisteravond be sloten om de twee wedstrijden om de wereldbeker voor clubs tegen de Zuidamerikaanse kam pioen niet te spelen. De reden hiervoor is het feit dat Nacional gisteravond in een tele gram liet blijken vast te houden aan de eis zijn thuiswedstrijd voor 31 oktober in Montevideo te spelen. In verband met Europa Cupverplich tingen convenieert dit Ajax niet. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, lichtte het besluit van Ajax om af te zien van het spelen om de wereldcup, als volgt toe: „Ons pro gramma is door Europa Cupver plichtingen (20 oktober) en door het afstaan van spelers aan het Neder lands elftal (10 oktober) dermate overladen dat het onverantwoord is om op de door Nacional geëiste da tum van 16 oktober in Montevideo te spelen". (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse regering is vastbesloten de openbare orde te handhaven en druggebruik, pornografie en ondermijnende activiteit krach tig te gestrijden. Minister van Binnenlandse Zaken Tomas Garicano zei dit gisteren in een voltallige vergadering van de Cortes, het Spaanse parle ment, voordat daar een wetsontwerp inzake de bescherming van de open bare orde in stemming ging. Het ontwerp, dat met 379 tegen 14 stemmen werd aangenomen, geeft de overheid o.m. de bevoegdheid hogere geldstraffen tot een miljoen pesetas (ruim 50.000 gulden) te vorderen van hen die zij schuldig acht aan „daden tegen de openbare orde". Deze geld straffen kunnen worden vervangen door gevangenisstraffen tot maximaal drie maanden. Senor Garicano zei dat de wettelijke bepalingen slechts tegen een kleine minderheid gebruikt zullen behoeven te worden. Sprekend over pornografie en drugs zei de minister dat hij deze sociale delicten voor zover de wet het toelaat zal vervolgen. Hij ging voorts uitgebreid in op beschuldigingen van de kant van de oppositie dat de Spaanse politie zich soms aan marteling te buiten gaat. Doordat artikel 18 van de grond wet voor een half jaar buiten werking is gesteld heeft de politie subsversieve bewegingen dusdanig efficiënt kunnen bestrijden dat hun activiteiten nu nage noeg zijn verdwenen. De maatregel, die vorige maand werd opgeheven, gaf de politie bevoegdheid verdachten zonder meer voor onbepaalde tijd in hechtenis te houden. Er hadden hem wel eens klachten over martelingen bereikt, maar deze bleken bij nader onderzoek betrekking te hebben op feiten als het laten staaa van verdachten tijdens hun verhoor en een rookverbod. Bijna alle klachten die dotr rechtban ken in behandeling waren genomen zijn na onderzoek terzijde gelegd, be halve een zeer gering aantal waarvoor enie grond aanwezig werd geacht. De Spaanse politie heeft ontkend dat bij de botsingen met hippies op Ibiza een Amerikaan is doodgeschoten. Een aan tal van de gearresteerden en naar Ma jorca overgebrachte hippies staat een proces te wachten wegens druggebruik. Onder de gearresteerden zijn 8 Neder landers. Heerlijk Uit? Dans^ LISSE cn LEIDEN. (Elke Zaterdag 8 uur) LEIDEN: Elke Zondag 8 (1 Zaal Beat, 2e zaal Dans) i Ruurlo de driejaarlijkse Karl May-openluchtspelen begonnen. Gisteravond kregen de inwoners van i voorproefje tijdens de openbare vergadering van de oudsten (gemeenteraad). Op de foto verlaat Groot Opperhoofd (burgemeester jhr. mr. J. W. de Beaufort) zijn stamhoofdenna de beraadslagingen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1