QmdbaQowuml Revolutie in Soedan brengt Egypte buur in Iraakse koers NEDERLANDS AFVAL NOG NIET IN ZEE 4 YIER TANKERS BRANDEN UIT IN FRANKFORT NUMEIRY AFGEZET; ATTA STERKE MAN Druk overleg gaande Drie jongens uit Den Haag plunderen seminarie in Wernhout Brandkast met dynamiet plofte niet ondanks snijbrander STEEDS MEER DODEN V erkeersongevallen blijven stijgen Nederlanders in Italië omgekomen Zeven doden geteld Agenten grepen in vrije tijd autodief Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H- M- Brader- Hoofdredacteur: F- J- Plug- Chef-redaeteur H. P M- Heruer Advertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,63, maand (6.95, kwartaal 20.65. jaar 80.15- Per post 62c jaargang, no. 18.443 DINSDAG 20 JULI 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND per kwartaal 23.95, per jaar f 94.55. SELECTIE UIT TV-PROGRAM VAN HEDENAVOND Nederland I: 21.11 uur „Moeilijke tijden", een documentaire over En gelse leeftoestanden. Nederland II: 20.21 uur „Berechting in Neurenberg", film over „het pro ces" waarin Spencer Tracy de rech ter Dan Haywood speelt. WEINIG VERANDERING Wolkenvelden, ook perioden met zoi en op de meeste plaatsen droog weer Weinig wind. Minimumtemperaturer rond 10 graden, maxima morgen va 19 tot 23 graden. BEIROET (AP) Majoor Hasjem al Atta, die gesteund wordt door de mach tige Soedanese communistische partij, heeft gisteravond het bewind van gene- raal-majoor Gaafar Numeiry omver ge- worpen. Majoor Atta liet het presiden tieel paleis in Khartoem omsingelen en het radiostation van Omdoerman bezet- ten, vanwaar het nieuws over de staatsgreep werd omgeroepen. DEN HAAG (A.N.P., A.P.) Druk diplomatiek overleg tussen dc Scandinavische landen en Nederland heeft ertoe geleid, dat de lozing van Akzo-afval voor de Noorse kus! uitgesteld is. De kustvaarder Stella Maris begeleid door de Nederlandse onder zeebootjager Friesland beeft van Akzo opdracht gekregen voorlopig niets te doen. In een verklaring voor de radio werd gezegd, dat Atta het twee jaar oude bewind van Numeiry omver had geworpen om Soedan, de grootste staat van Afrika, „te bevrijden van een verbond tussen buiten- en binnenlandse kapitalisten". Atta heeft zichzelf benoemd tot opperbevelhebber van de strijdkrachten. Er is een uit zeven man bestaande revolutionaire raad gevormd, waarvan Atta vice-voorzitter is- Voor zitter is kolonel Babikr el-Noor Osman I die in november als vice-premier door I Numeiry werd afgezet. Radio Bagdad naar Egypte was uitgeweken. Hii was sedert mei 1969 aan het bewind- Het sjcialistische Baathregime van I president Ahmed Hassan el Bakr van I Irak heeft het nieuwe bewind van Atta snel erkend en „volledige steun" toe gezegd. Het officiële Iraakse persbureau bracht-'vanuit Khartoem de eerste be richten over de staatsgreep. In de verklaring die door radio Om- :ind Noorwegen, dat reeds grote bezwaren uitte legen de lozing in volle zee van 600 ton chemi sche afval, afkomstig van de Akzo- fabricken. heeft voor zijn protest steun gekregen van Denemarken. De Deense ambassadeur in Nederland kreeg gis teren opdracht de ernstige bezwaren van de Deense regering in Den Haag over te Dc kans is intussen groot geworden, -■ (Van een onzer verslaggevers) ZINDERT De rijkspolitic te Zun- dert heeft drie minderjarige jongens uit Den Haag aangehouden. Ze worden er van verdacht afgelopen zondag een groot aantal vernielingen te hebben aangericht in het leegstaande seminarie Wernhoutsburg van de paters Lazaris ten in het grensplaatsje Wernhout. De jongens hadden het vooral gemunt op ruiten en lampen, waarvan een groot aantal sneuvelde. Ze hebben voor al in de aula en in het gymnastieklo kaal van het gebouw een ware ravage aangericht. De schade is nog niet- te overzien, maar wordt geschat op ten minste enkele duizenden guldens. De jongelui, die kampeerden op een nabijgelegen camping, konden snel worden aangehouden. Zij hebben in middels een volledige bekentenis afge legd. maar hebben de politie geen ver klaring kunnen geven van hun plotse linge vernielzucht. Ze zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. dat de kustvaarder Stella Maris opdracht j krijgt op te stomen naar de Atlantische I Oceaan westelijk van Ierland, waar hel I afval gestort kan worden in een zee- j strook met een diepte van 4 km. Het Tweede-Kamerlid mr. C. Berk houwer (VVD) heeft de minister van Buitenlandse Zaken nu schriftelijk ge vraagd of het aan nationale en inter nationale wetgeving tegen dergelijke lozingen ontbreekt en welke de reactie van de Nederlandse regering is op het Noorse protest. „Werd het schip „Stella Maris" op haar tocht naar het noorden tot aan de grens van het Nederlandse deel van het continentale plat op de Noordzee be geleid door de jager Friesland", zo vraagt mr. Berkhouwer, die beniewd is naar dc reden voor deze begeleiding. Intussen heeft de AKZO-directie con tacten gelegd met een Japans bedrijf, dat de moeilijkheden met het opruimen van de afvalstoffen binnen de fabrieks- muren heeft opgelost. Hier worden de afvalstoffen langs chemische weg af gebroken en verwerkt. Het is de be doeling dat AKZO zout chemie een zout- installatie in het Botlekgebied gaat bouwen. ..Maar dat duurt zo'n ander half jaar", aldus AKZO. die de tussen liggende tijd wil overbruggen met tochten van de Stella Maris. In een pe riode van anderahlf jaar zou dit schip in totaal vijfduizend ton afvalstoffen moeten dumpen. doorman werd uitgezonden, werd gezegd dat het volk van Soedan ,,een werkelijke revolutie eiste, die zou leiden tot so ciale ontwikkeling en een nationale de mocratische regering" Atta heeft hel Palestijnse volk in zijn strijd tegen Israël volledige steun beloofd, aldus de verklaring. Radio Omdoerman berichtte dat het zuidelijke gedeelte van het land auto nomie zou krijgen als eenmaal de orde en rust zouden zijn hersteld. Arabische Soedanese troepen trachten nu al langer dan tien jaar om een einde te maken aan een opstand in het zuiden. Volgens buitenlandse persberichten in zijn strijd tegen de opstandelingen gesteund worden door de Sovjet-Unie. De rebellen zouden materieel worden dit ongeluk kwamen zes personen gesteund door Israël. het leven. (Van een onzer verslagge- BORN Brandkastkra- kers hebben in Born een levensgevaarlijk karwei ..tot een goed einde ge bracht". Uit de brandkast van het aannemings- en de Akker werden min stens vijf kilo dynamiet en diverse ontstekers ge- eigen leven hebben de krakers de safe met snij branders opengebrand. Dat niets explodeerde duidt of op grote deskun- gclulcsdag. De politie neemt aan, dat er bewust gezocht is naar springstoffen, die voor an dere „karweitjes" ge bruikt kunnen worden. Volgens de politie zijn er vakmensen aan het werk geweest. Dat is opder meer te zien aan de wijze brand en de manier waarop de ramen van het kantoortje waarin de safe staat, werden afge schermd. De daders moes ten bovendien goed op de hoogte zijn geweest met dc situatie. want de brandkast ziet er op het eerste oog uit als een ge- heeft kennelijk gebruik gemaakt van valse sleu tels. Het bedrijf is momenteel wegens vakantie gesloten. De kraak werd maandag ochtend ontdekt. Men neemt aari dat de kraak afgelopen week-end heeft plaatsgevonden. Parijse herfst- en Botsing Twee helikopters die deel namen aan de hulpverlening voor slacht offers van een overstroming zijn bij San I Fernando de Apure, 350 km ten zuiden acas. tegen elkaar gevlogen. Bij wintermode In Parijs worden momenteel voorbereidingen getroffen voor de presentatie van herfst-wintermode- coüecties 1971Couturier Castillo ontwierp dit zwart geborduurde speelpakje (rechts) met wijde broek, pofmouwen en brede ceintuur. Dit pakje zal tijdens de officiële presentatie, die binnenkort volgt, zeker opzien baren. Ter verfraaiing van de kleding en de mannequins ontwierp meester-kapper Jacques Dessange drie natuurlijke kapsels, genaamd ,,In". De Italiaanse acteur en regisseur Vittorio de Sica heeft het cadeau voor zijn zeventigste verjaardag, de Gouden Beer van het filmfestival te Berlijn, nog niet in de kast gezet of hij speelt alweer een nieuwe rol. In de Parijse wijk St.-Germain des Prés loopt hij er op het ogenblik als een clochard bij voor opnamen van de film „L'Odeur des Fauvez". Tegenspelers in dit verhaal over een schandaal journalist zijn de Franse acteurs Francis Blanche en Maurice DEN HAAG (ANP) Ten gevolge van verkeersongevallen op de openbare weg verloren het vorige jaar in ons land 3173 weggebruikers het leven. Ten opzichte van 1969 (3075 doden) betekent dit een staging van 3,2%. In 1969 bedroeg de toeneming 5,8%. Aanvankelijk verwachtte het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1970 een grotere stijging dan thans, nu alle maandcijfers vrijwel definitief vast staan,blijkt. In het eerste half jaar 1970 steeg nl. het aantal ver keersdoden in vergelijking tot dezelf de periode van 1969 met niet minder dan 12%. In het tweede halfjaar trad echter een aanzienlijke verbetering op, die resulteerde in een daling met 3%. zodat over het gehele jaar 1970 de stijging beperkt bleef tot 3,2%. In hot afgelopen jaar bedroeg het aantal verkeersdoden bij ongevallen binnen de bebouwde kom 1311 (stij ging 3,9%) en buiten de bebouwde kom 1862 (stijging 2,7%). De maanden voor dï hoogste aantallen verkeers doden waren in 1970 binnen de be bouwde kom oktober en november (beide 134 doden) en buiten de be bouwde kom juli en augustus met i-esp. 181 en 190 doden. A] deze cijfers omvatten niet alleen de doden ter plaatse van het ongeval (1522 in 1970), maar ook de slacht offers binnen 30 dagen na het onge val aan de bekomen verwondingen elders zijn overleden (1651). Prins Claus opent corso in Rijnsburg RIJNSBURG (ANP) Prins Claus opent zaterdag 7 augustus in Rijnsburg het 25e Rijnsburgse bloemencorso. Vijf- en veertig bloemenwagens zullen die dag door Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg trekken. Een Rijnsburgse corso met de zelfde ontwerpen lijdt 26 september door de Duitse stad Keulen. BOLZANO (ANP) Bij Bolzano in Italië zijn gisteren twee Nederlanders bij een verkeersongeluk om het leven geko men: Hendrik Simons (21) uit Groesbeek en Joseph?. Verstralen (19) afkomstig uit Nijmegen. De jongen en het meisje, die een fietstocht makten, zijn aangereden door een vrachtwagen. FRANKFORT (DPA) lil de afgelo pen nacht is in een haven van de Caltcx-raffinaderij in Raunheim, gele gen aan de Main bij Frankfort, brand uitgebroken op een tankschip. Het vuur sloeg over op drie andere tankers. Het aantal getelde doden bedraagt zeven. De schade bedraagt een miljoen. De brand is door een explosie op de tanker „Stad Schweinfuct" ontstaan. Het schip lag aan een steiger in de haven om benzine te loden. Het vuur sloeg successievelijk op drie andere tankers over. Onder de doden zijn de kapitein van de „Stadt Schweinfurt" en diens 3-jarig zoontje, alsmede twee ma trozen van dit schip. De vrouw van de kapitein sprong met twee kinderen overboord. Zij werden gered. De vrouw had lichte brandwonden. De overige slachtoffers vielen op de „Luisa Kalha- rina". Hier kwamen drie kinderen, één, twee en twaalf jaar oud, van de kapi tein om. Twee andere tankschepen, de „Samba" en de „Saynstal" uit Rotter dam zijn geheel uitgebrand., Drie men sen zijn met brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Midden op zee wordt dag en nacht gewerkt aan het herstel weken geleden in het wereldnieuws kwam toen drie jongere gehele achterschip brandde uit. Een maand later ging een maand moet het zendschip de MEBO II weer ..de de stuurhut aau nan het zendschip van Radio Nordsee International, dal acht innen een brandbom in de machinekamer gooiden. Het reparatieploeg aan de slag. Voor het begin van de volgende 'de" zijn. Gisteren werden ook de pasklare panelen van boord gebracht. UTRECHT (ANP) Wat dc Utrechtse politic met surveillerende auto's cn postende manschappen gis teren na een urenlange speuractie niet is gelukt, hebben twee Utrecht se agenten in hun vrije tijd wel klaar gespeeld: Ze ontdekten een in Arnhem gestolen auto en rekenden de dief in. Dat gebeurde gistermiddag in Zeist, toen de beide agenten, de heren Wismeijer en 't Hof. op weg waren naar huis. Ze hadden maandagoch tend zelf als „posters" deelgenomen aan de achtervolging van de auto dief. Het hele Nederlandse politieap paraat was namelijk ingeschakeld om de om 10.30 uur in Arnhem gestolen auto te achterhalen. Na beëindiging van hun dienst ontdek ten de beide agenten op weg naar huis de auto tussen Driebergen en Zeist. Ze maakten rechtsomkeert en slaagden erin auto en verdachte (dc 19-jarige H. A. M A. H. uit Arn hem) in Zeist aan te houden. Oud-bisschop mgr. M. A. Jansen vraagt gebed AMSTERDAM (KNP) Oud-bisschop mgr. M. A. Jansen van Rotterdam, die na een maandenlang verblijf in het Amsterdamse O. L. vrouwengasthuis weer thuis gekomen is, heeft een ver klaring uitgegeven waarin hij zijn dank uitspreekt voor de ondervonden belangstelling bij zijn ziekte. Letterlijk staat cr in de verklaring: „Aan allen die tijdens mijn ziekte en verblijf in het ziekenhuis door hun gebed, hün bloemen, brieven, kaarten, enzovoorts hun meeleven hebben be toond, betuig ik hiermee mijn hartelij ke dank. Zo overstelpend veel waren uw wensen voor mijn welzijn dat ik onmogelijk persoonlijk zou kunnen be danken. Dit doet mij leed, maar ik zie mij toch genoodzaakt mijn toevlucht te nemen tot deze toch wel onpersoonlijke uiting van dankbaarheid. U zult daar voor, hoop ik, begrip hebben. Nog slechts één verzoek: Blijft bidden voor' mijn volledig herstel en ni-' r„ -a„r voor mijn opvolger, en voor (,n: dier-] baar bisdom Rotterdam".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1