PIJN EN GELUK AJAX BESLIST MORGEN OVER WERELDBEKER Fadrhonc voorzichtig mens worden van Merckx gaf de Tour z'n cachet Onthullende biecht van Tourwinnaar Sponsors besloten tot actie Gehoord laatste renner in Tour: Chappe-laar Er is nog steeds geen beslissing genomen of de wedstrijden om de wereldbeker, tussen Ajax, winnaar Europa-Cup en Nacio- nal, winnaar Zuidamerikaanse Cup, zullen plaatsvinden. Nacio- nal is bereid beide wedstrijden in Europa te spelen, maar de Zuidamerikaanse voetbalfedera tie heeft geweigerd hiervoor toestemming te verlenen en eist dat een van de wedstrijden in Montevideo zal plaatsvinden. Er is aandrang uitgeoefend op Ajax om toch tot het spelen van deze „erewedstrijden" over te gaan, omdat het als een morele plicht wordt beschouwd dat deze reeks wordt voortgezet. Dinsdagavond zal het Ajaxbestuur in samen werking met de medische staf de zaak nog eens van alle kanten gaan bekijken en een beslissing nemen. DUSSELDORP „Bijzonder gunstig", was zaterdagavond het commentaar van de heer W. A. G. M. Meuleman, voorzitter van de KNVB ten aanzien van de loting van het Nederlmds elftal voor 't wereldkampioenschap. Hij voeg de er aan toe: „Alleen moet je er wel rekening mee houden, dat de Belgen toch altijd tot de eindstrijd zijn door gedrongen. Ik ben wel blij, dat wij nu eens niet met Oosteuropese ploegen zijn ingedeeld. Die hebben altijd meer faciliteiten wat de competitie en derge lijke betreft, dan wy. Fyn is het ook dat het contact met de Belgen weer wordt versterkt". ..We moeten nu de eindronden kunnen halen", was de mening van Jos Coler, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB en van de technische commissie. „Alleen de Belgen zijn ster ke tegenstanders, maar ze zijn voor ons toch echt niet onbereikbaar. Het moet één keer kunnen lukken. We hebben nog wedstrijden tegen Oost-Duitsland en tegen Luxemburg op het program ma staan voor de voorronden van het Europese kampioenschap. Die hebben voor ons in wezen geen belang meer. Maar het zijn goede wedstrijden als voorbereiding voor het wereldkam pioenschap, lijkt me". „Een loting is altijd een loting", filoso feerde bondscoach Frantisek Fadrhonc, „Ik kan niet zeggen goed of slecht. Bovendien de tijd is voorbij dat je kon zeggen dat land is een gemakkelijke tegenstander. Kijk maar naar de resul taten van Albanië en Turkije tegen West-Duitsland. Deelneming aan de eindronden voor het wereldkampioen schap is voor allen belangrijk. Ik ben vast overtuigd dat nu langzamerhand de sfeer wordt gekweekt waarin Nederland die eindronden kan bereiken. Het is representatief voor het hele land. Dat is geen zaak van personen als ik. dat moet een zaak van ons alle maal zijn. En wat de tegenstanders betreft, ik heb voor elke tegenstander respect. Elke tegenstander is sterk. Daar moet je van uit gaan. Elk land kan vandaag de dag voetballen" In de kwalificatieronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal 1974 zal Nederland spelen in groep 3 tegen België, Noorwegen en IJsland.De uitslag van de loting: groep 1: Zweden, Hongarije, Oostenrijk en Malta; groep 2: Italië, Zwitserland, Turkije en Luxemburg; groep 3: Bel- gie, Nederland, Noorwegen en IJsland; groep 4; Roemenië, Oost-Duitsland, Al banië en Finland; groep 5: Engeland, Polen en Wales; groep 6: Bulgarije, Portugal, Noord-Terland en Cyprus; groep 7: Zuidslavië, Spanje, Grieken land; groep 8: Tsjechoslowakije, Dene marken en Schotland; groep 9: Rus land. Frankrijk en Ierland. Voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap kwalificeren zich de winnaars van de Europese en Zuid-Amerikaanse voorrondegroepen, met uitzondering van de winnaar van de Europese groep 9 (Rusland. Frank rijk en Ierland) die twee beslissings wedstrijden moet spelen tegen de win naar van de Zuid-Amerikaanse groep 3 (Peru. Chili, Venezuela) /MRUS In het Bois de Vincennes telde men de gewonden. Het waren er meer dan 60. Dit kille cijfer, de som van teleurstellingen, ellende en pijn, 'af aan, hoe wreed deze Tour is geweest. Wreed niet alleen door lichame- ijk letsel, maar ook door geestelijke ontreddering. Wreed voor Merckx, /oor Ocana en voor de talloze ongelukkigen, wier crashes spreekwoorde lijk werden. Een Tour met een geweldige paradox, omdat het juist de ie winnaar is. wiens mythe gebroken werd. In Mulhouse, bij de start, stond A Eddy Merckx nog eenzaam boven alles en iedereen. In Parijs 3600 km /erder, kan zelfs zijn gele trui en het voltooien van zijn trilogie, niet ver- bloemen dat het hoogtepunt van zijn dictatuur voorbij* is. Merckx blijft een tbe; enner van wereldklasse, maar het aureool van de superman is eraf. Het peloton heeft zijn limiet ervaren. Drie jaar lang gedreven door een tome- oze eerzucht, een zichtbaar verbreken van alle records, heeft ook Merckx s* tenslotte zichzelf voorbijgehold. Ergens in de machtige pedaaltred, waar- Bel 'an iedereen stuk ging, is nu ook bij Merckx iets stuk gegaan. Is het sleet, s het een tijdelijke onvolkomenheid? t Alerckx is nog altijd bezeten van zijn uli frak. Z'n garage lijkt nog immer op een Catpsearchlaboralorium van een rijwiel- fabriek, maar toch is hij veranderd Op avond in deze Tour, nippend aan glaasje wijn, liet hij zich ont gallen: ..Ik ben toch zo graag thuis" iedereen in zijn omgeving getuigde it de frequentie van zijn telefonische fresprekken met ..thuis" de laatste tijd 5 toegenomen. Sinds op 15 februari het vorig jaar zijn dochtertje tbrina geboren werd is Merckx een iade met heimwee. PARIJS Tijdens de vergade- tussen sponsors uit vele landen is zaterdagavond in Pa rijs de Association cycliste inter nationale des groupes sportives opgericht. Deze unie van spon- gaat zich met belangrijke wielerzaken bezighouden. Tij dens de oprichtingsvergadering werd besloten voorlopig met het secretariaat te belasten de Ne derlander Verbruggen, publici- teitschef van Mars-Flandria in van wie ook het initia tief is uitgegaan. De sponsors besloten aktie te gaan voeren de volgende doelen: irde brengen in het wilde nodig limieten De salariss te ordenen e: te stellen. 3. Te komen tot een soort trans- fersysteem, waardoor een ren- I ner zich niet zomaar aan de hoogst biedende kan verkopen I zonder dat zijn sponsor daaraan nog iets kan doen. De voorlopigc- I bruggen zei in Parijs: „Het zal moeilijk worden bepaalde zaken j op orde te stellen, maar het is wel noodzakelijk anders stappen heel wat firma's uit de wieler sport en dat moeten we zien te voorkomen. Drie jaar lang tijdens deze unieke jacht naar geld en roem was hij bedwelmd door het succes. Hem werd geen tijd gegund na te denken, zelfs niet in de eenzaamheid van z'n hotelkamer tijdens een ronde. Want buiten riepen menigten zijn naam, zoals Frank Sinatra, Fausto Coppi. Pele en Cassius Clay dat hebben ervaren- Roem kan mooi zijn. maar vereenzaamt. Merckx vocht er tegen. Als hij zich, omgeven door een cordon gendarmes, een weg baande door een opdringende menigte, sloot hij zich af voor de buitenwereld. Hij werd zich tenslottebewust van deze ont wikkeling en als reactie daarop ver toonde hij zich plotseling veelvuldig in restaurants, op party's en meatings. „Ge leeft maar één keer", klonk het dezer dagen uit zijn mond. De woorden van een man, van wie men dacht dat hij enkel leefde om te eten, te slapen en te fietsen. Juist op het moment, dat Merckx zich steeds meer ,,mens" gaat voelen, dat hij met zijn gedachten vex-- toeft bij de kostbare villa in Kraainen VVOENSDRECHT René Pynen heeft gisteren in zijn woonplaats VVoensdrecht geluk en verdriet gekend. Eerst won hy een internationale tydrit over 2,6 kilo meter fraai in 3 minuten en 28 seconden. Later kwam hy echter in de eerste man che achter demies zodanig ten val, dat hij voor onderzoek naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom moest worden gebracht. Daar bleek de blessure van Pünen mee te vallen. De Belg Theo Vcrschueren won de wedstryd achter de kleine motoren ELSLOO De wielerploeg van Ket- ting-Didam heeft zaterdagmiddag in het Limburgse Elsloo/Geulle het Nederlands kampioenschap merkenploegen veroverd De overwinning van Ketting kwam tol stand door de klasseringen van Hennie Kuiper (2e). Jan Lenfei'ink (4e) en Jan Aling (8e) in een individuele rit over 136 km. Eerste werd de jonge Brabantse renner Toine van de Bunder (Triconoblei in drie uur veertien min en 25 sec. Hij was in de sprint Kuiper en Siem Bark hout (Felix-Bonzo), die met hem 86 km de kopgroep hadden gevormd, te snel af Hoewel Joop Zoetemelk op de laatste dag nog de tweede plaats veroverde in het algemeen klassement, kijkt hjj van het grote trio het minst vrolijk. Bij Eddy Merckx middenen Lucien van Impe (rechts) kan er tenminste nog een lachje af. Zoetemelk, die zijn prestatie van vorig jaar herhaalde, is het kennelijk een gewoonte gaan vinden. (men zegt: een half miljoen gulden, zwembaden, erg luxueus), waarvan de bouw ernstige vertraging heeft onder vonden, juist in deze periode ontdekte Merckx tot zijn ontsteltenis dat hij niet langer het peloton kan tirannisei'en. En (over)haastig nam hij het besluit: ,,In de Tour kom ik niet vlug terug". Zijn (voorlopig) afscheid mag dan een ver lies zijn voor de Ronde, de Tour heeft Merckx niet meer zo zeer nodig. Want de aanstormende Fianse jeugd (Gui- mai-d, Labourdette, Theveriet, Hezard) kan met Ocana, Wagtmans als kopman van een ploeg, Van Impe, Fuente en Zoetemelk de last van de Ronde dragen. Dat is de winst van deze Tour waarin wij ons allen zo vergist hebben. Bloedarm Schreven we niet voor de Ronde: „In sportief opzicht is de Tour bloedarm, omdat we alleen maar die ene man hebben?" Merckx' einde kwam abi-upt zoals dat van Cassius Clay. Waar ook Cassius eerst niet kon geloven, dat zijn hoogtepunt voorbij was, vocht ook Merckx heldhaftig terug. Waar men in de mistflarden op de Notschrei en de Puy de Döme van hem wegreed, waar men hem in het noodweer op de Monte, de Tourmalet en de Aubisque een voudig ter plaatse liet, incasseerde Eddy de vernederingen om tenslotte (na Ocana's val) toch maar de trilogie te kunnen voltooien. Want hij wist, dat zijn kansen op nog een Tourzege gering zijn geworden. Bergafwaarts gaat het immers zo snel in de sport. Er is nu een Ocana, die bij lange na niet de complete supervedette is die Merckx drie jaar lang was. maar wiens popu lariteit na zijn dramatische val plot seling ongekend is. In Frankrijk ni heeft men vrijwel nergens de ..prijs' voor Eddy in de ci'iteriums willen be talen. Liever besteed men een grot' som van het budget aan Ocana, al laa hij zich met zijn arm in een draag- doek in zijn gele trui ook maar evei aan de start zien. In België handhaaf Merckx zich dank zij de prijsbepalend- manager Jean van Buggenhout (eei toegewijde vriend) nog op het oud? niveau, maar voor hoelang? Hij zal me een nieuwe, daverende verrichtin: moeten komen om zijn oude positi- terug te winnen. Een wereldkampioen schap op de weg in Mendrisio of he werelduurrecord. Het parkoei's van de Tour was goed ge kozen. Meer dan twintig cols in het hooggebergte en meer dan veertig kleinere klims legden de renners een regime op. dat weliswaar barbaars was maar dat bijdroeg tot een interessante Ronde. De traditionele .troostprijs" voor de mindere renners in het klas sement werd nu zo schaars, dat men in de „vlakke" etappes praktisch vanaf de start ging demarreren. Vervelende wandeletappes met het kuierende pe loton van start tot finish kwamen nau welijks voor. En toch reden gisteren vierennegentig renners het Bois de Vincennes binnen. Vierennegentig, die het hadden overleefd, aldus een mas saal bewijs vormend voor het niveau van de conditie, waarop tegenwoordig de medische begeleide moderne wiel renner zich beweegt. Waardeloos Het wooi-d „waardeloos" begeleidde dikwijls de ploeg van Cees Pellenaars. De journalisten en de Pel zelf lieten Goudsmit-Hoffs uitverkorenen tijdens de Ronde meer dan eens vallen. Het is waar, dat vooral in de eei-ste week Pels mannen te veel in de school van het peloton verbleven. Maar het totaal van de px-estaties, de ongekend zware Ronde met de talloze cols in aanmerking genomen, is niet slecht. Waren wij Nederlanders ten tijde van Voorting, Van Breenen en Nijdam (een enkele uitzondei-ing daargelaten) wel zulke klimgeiten? Eenvoudig is vast te stellen, dat dit geen Tour voor de doorsnee Nederlandse renner was. De ploeg van de Pel heeft in feite niet minder gepresteerd dan ze dat in de „gouden" jaren deed. Ze misten een klimmer, een kopman. Met twee etappezeges (Karstens, Krekels), drie tweede plaatsen en drie vierde plaatsen en de groene trui gedurende een aantal dagen, valt het resultaat mee- Aldu9 de balans opmakend mag de Pel over zijn „bijeénraapsels", zoals hij do mannen in sombere Tourdagen noemde nog enigszins tevi-eden zyn. In Parijs klom tenslotte Eddy Merckx weer op het podium en stond naast hem, zij het een trapje lager, weer Joop Zoetemelk, door Goddet „de kleine Anquetil" genoemd. Zoetemelk, die hoge verwachtingen wekte door zijn gele trui. die hij in Grenoble van Merckx afpakte. Joop kon zich op dit niveau niet handhaven. Hij ging stuk aan de opkomst van Ocana, de man, die hij trachtte te volgen en die in deze Ronde niet was te volgen. Voor Joop wellicht een teleurstelling, voor de wielei-sport geenszins. De toekomst ging weer open, voor iedereen in het pe loton. De naamlozen hoeven niet langer op een beschamende wijze achter die ene man aan te jagen. Dat is de winst van deze Tour. JEAN NELISSEN PARIJS Weg uit de drukte van de huldiging, weer alleen, zei Eddy Merckx zonder omhalen: „Het zou beter zijn geweest als Ocana in de ronde was gebleven". De biecht van een Tourwinnaar. In het Bois de Vincennes besefte Eddy Merckx hoeveel minder glans er van deze jege afstraalde dan de twee voorgaande keren, omdat hij zijn triomf bevocht nadat zijn grootste concurrent wegviel. De teleurstelling gold niet zozeer de hunkering naar een sportieve nederlaag in plaats van een minder eervolle >verwinning, dan wel de spijt over wat hij meende te kunnen maar wat nu niet mogelijk was: Ocana verslaan. Eddy Merckx gooid: het er, tegen zijn gewoonte in. zelfverzekerd uit. „Nee, ik was niet definitief verslagen op le Merlette. Daarna ging ik steeds beter rijden. Het was mogelijk geweest, i kweet het zeker, Ocana te kloppen". Eddy Merckx vertelt dan, hoe hij de vorm, die ze ixlotseiinzoek was, voelde terugkomen. Hoe hij steed? sterker werd en tenslotte in de laatste week terugkwam ty bet peil dat hij van zichzelf gewend is. „In de rit naa- Marseille, toen ik een paar minuten nam, kreeg ik zovec moraal dat ik ervan overtuigd ben dat ik Ocana had kunnci verslaan als hij in de Ronde was gebleven. Ik ging steed' beter ryden en ik voel me nu weer als vroeger". Nuchter genoeg als hij kan zijn, geeft Eddy Merckx ruimschoots toe dat zijn theorie er een is kan denken wat men wil. „Het zal altijd blijven, hoe deze Ronde was afgelopen als Ocana niet had hoeven op te geven. Wat zou er dan gebeurd zijn? Niemand zal het ooit weten". De gedachten van Eddy Merckx dwarrelen dan terug naar de voor hem zo fatale elfde etappe, toen hij wel wilde maar niet kon. „Ik ben er nog steeds niet achter waar het door kwam. Het is me een volkomen raadsel. Maar ik ben al lang blij dat het weer over is". Dat herstel, ontkent hij. werd niet in de hand gewerkt door de prikkel die Luis Ocana uitdeelde door hem op zo'n duidelijke manier terug te wijzen. „Dat had geen enkele invloed. Ik reed slecht, dat was alles. Daarom ben i o kokni tgeercnschn.anv ko klO aa ae Daarom ben ik ook niet geschrokken van Ocana, al verbaasde hij me wel. Maar verrast? Nee. Ik voelde het aankomen door die zwakke vorm. Och. iedereen kent zijn moeilijke dagen. Daar moet je door. Kwestie van de armen niet laten zakken, begrijpt ge". Lof dan voor wat Luis Ocana' presteerde. „Van de ene kant vo-J ik het natuurlijk niet leuk wat me overkwam, maar van de andere kant heb ik zijn aanval altijd beschouwd als iets geweldigs voor de sport. Die tengstand was voor mij een sportief genoegen. Ik maakte dat nooit mee. Altijd en altijd vocht ik tegen mezelf. En ineens kwam er een renner die me aai kon. Dat was een unieke ervaring voor me. En van Ocana vond ik het formida bel". PETER HEERKENS Op eigen hoofd KEES PELLENAARS is niet gauw ontevreden. Hij is er een van het type dat vindt dat de knoet niet nxag worden weggestopt en daarom trekt hy de mond fore open. Dat heeft hy tijdens de Tour ook gedaan. De ploegleider heeft het verwijt gemaakt dat de ware koersmentaliteit bij de meeste van zyn renners ontbreekt. De renners zyn het daarmee niet alle eens. Vier van de acht die de Tour uit reden, vinden dat Pellenaars on gelijk heeft. Dat zyn Van Katwijk, De Koning, Harings en Benjamins. Drie geven Pellenaars gelijk: Kar stens, Van der Vleuten en Krekels. Wim Prinsen wenste zich er niet over uit te spreken. Het achtal was wel unaniem van mening dat hun prestaties in de Tour tot tevreden heid stemmen. Maar ze zijn er toch niet alle voor honderd procent van overtuigd, want gevraagd naar hetgeen Pellenaars zou bedoelen met zijn dreigement dat hjj van zijn ploeg volgend jaar niet alle renners meer kan gebruiken, zei den Van Katwyk, Van der Vleuten, Harings en Benjamins dat zij vreesden erbuiten te zullen vallen. Krekels, De Koning en Prinsen dachten wel dat zy konden blyven. Gerben Karstens heeft van Pelle naars te horen gekregen dat van een samenwerking tussen hem en de ploegleider geen sprake meer kan zyn. Karstens vindt het best en maakt zich geen zorgen.2Hy heeft al, naar zyn zeggen, voor 1972 di verse aanbiedingen gekregen. Mochten van de vier „twijfelaars" enige geen contract krygen. dan stoppen Van Katwyk. Harings en Benjamins. Jos van der Vleuten gaat door, hoe dan ook. Krekels en De Koning maken zich evenmin zorgen en zyn van mening dat zü elders onder dak zullen kunnen komen. Er wordt wel vrij alge meen geklaagd over de geringe sa menwerking in de ploeg en het lange tijd ontbreken van het nood zakelijke ploegverband. Ook zij, die vinden dat Pelenaars gelijk heeft met zyn kritiek, roeren deze punten onverbloemd aan. Daarmee oefenen zij meteen kritiek uit op de ploegleider. Het woord zegt het duidelijk: leider van een ploeg en niet van een stel individuelcn. Zo dat een deel van zy'n kritiek op het hoofd van Pellenaars zelf te recht komt. Verstandig TIE geforceerde limietenjacht op de kunststofpiste van Papendal heeft menigeen doen geloven in een „wederopstanding" van de heren- atletiek in ons land. Wekenlang meldde zich wel een atleet die graag een retourtje-Helsinki wilde ontvangen. De interland tegen de Westduitse B-ploeg bewees twee dingen. Ten eerste dat op sintels niemand aan de vereiste limiet kon voldoen. In de tweede plaats dat de vaderlandse atleten op internatio naal niveau nog een forse achter stand hebben. Vanavond wordt de ploeg voor de Europese kampioenschappen sa mengesteld. De KNAU staat dan weer voor een aantal „moeilijke gevallen". Een afvaardiging van een uiterst select groepje heeft in het Europees geweld al weinig vooruitzichten op eremetaal. De kans op medailles wordt niet gro ter naarmate men de Nederlandse ploeg uitbreidt. Er zullen uiteraard teleurgestclden afvallen, maar het is verstandig sentimenten opzij te zetten en niet de olympische ge dachte „deelnemen is belangrijker dan winnen" te hanteren. Hoera jpR is een hoerastemming opge stegen toen bekend werd, dat het Nederlands elftal voor de strijd om het wereldkampioenschap was - ingedeeld met België, Noorwegen en IJsland. Waarop is deze uitbun digheid echter gebaseerd? Het Bel gisch elftal heeft zich tot nu toe onderscheiden door zich vrijwel constant voor dc eindronde te plaatsen. Daar komt nog bij, dat iedereen ondertussen wel weet, dat de gretigheid van de Nederlandse prof voor het nationale elftal niet erg groot is. Zal die situatie nu pylsncl veranderen Het zijn over wegingen, die men allerminst uit het hoofd mag verliezen op een moment, dat Münchcn 6 aal baar lijkt.. Prestige A JAX gaat tot 't uiterste om zijn zin te krygen in de strijd om de wereldbeker. Dat werd na het afgelopen weekeinde wel duidelyk, toen zelfs de UEFA een beroep deed op de Amsterdammers om hun morele en sportieve plichten niet uit het oog te verliezen. Dc vraag rijst of Ajax nog wel vol doende beseft wat het wil beteke nen om voor dit prestigeduel in aanmerking te komen. Het Euro pese voetbal vertegenwoordigen, als men ervoor wordt uitgenodigd, is iets waarover men niet te licht moet oordelen. Tot twee jaar ge leden stond iedereen op zijn kop als dat kon. Het dient even gememo reerd te worden voor het geval Ajax dat mocht vergeten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7