Ccidóc Qowtami Apollo 14, reis naar Fra Mauro SNIP SNAP SOUVENIRS Sport op radio en tv Oude successen van Walden en Muyselaar in Circusgebouw Meesterspion Philby: Eigen zoon werkte mee aan tv-bee ld TELEVISIE MORGEN TELEVISIE MAANDAG PAGINA 2 LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 JULI 191^ In tivee bedrijven UUANNEER de Tweede Kamer in augus- tus gaat debatteren over kabinets formatie en -informatie plus het vier jarenplan van de nieuwe regering, krijgt Nederland toch geen complete thriller (volgens de oppositie wellicht tragedie) te zien, maar slechts het eerste bedrijf. In september moeten immers troon rede en miljardennota voor 1972; pas dan komen de spelers op om in tweede bedrijf concreet te laten blijken op welke manier de intrige tot een ont knoping zal worden gebracht. Het ziet er naar uit, dat dit tweede bedrijf aanzienlijk spannender zal worden dan het eerste. Over kabinets formatie en vooral informatie vallen nog wel door een kritische oppositie en kele vragen te stellen en zullen ook fracties der regeringspartijen ongetwij feld meer willen weten over de tussen maart en juni opgestelde bezuinigings nota's. Maar wel zo interessant wordt de concrete planning voor het eerste jaar. Televisievrij N één der landen achter het IJzeren Gordijn schijnt de proef om één avond in de week het televisiebedrijf stop te zetten uitstekend zijn. Bijna niemand heeft niet uitgesloten is dat op de televisie vrije avond de mensen zich weer gaan wijden aan nuttige bezigheden waarvan we door het avond-aan-avond „kastje kijken" vervreemd waren geraakt Wat minder verslaafd zijn aan het zijn-en-geven van de televisie zou ook voor de Nederlandse natie inderdaad een zegen zijn. Maar of het opleggen van 'n televisievrije avond hiervoor het juiste middel is? Het drankmisbruik bestrijdt men ook niet door de slijterij en een dag te sluiten of de café's te dwingen één avond alleen koffie en cola te verkopen. Hier zouden met een televisievrije avond de NOS en samenwerkende om roeporganisaties mogelijk geholpen zijn, omdat de geldnood dan wat minder gaat knellen. Maar dan zouden we ook de Nederlandse Spoorwegen ertoe moe ten bewegen om bijvoorbeeld éénmaal per maand tijdens het weekend niet te rijden en de PTT om de andere dag post te laten bezorgen. Dat zijn paardemiddelen, waarbij het lieve dier wel slikken moet, maar toch aan het kortste eind trekt. Op televisie gebied is meerselectief kijken en be grijpen dat er talrijke plaatsen zijn waar men beter dan voor het kastje zijn tijd besteden kan, hét middel om geestelijk gezond te blijven zijn. zeggenschap te kunnen krij- Er is hier iets aan de hand, dat grenst aan misdadigheid. Er zal wel geen wetsregel zijn die makelaar of notaris in de verdachtenbank kan brengen. Maar in moreel opzicht lijkt de kous daarmee echt niet af. Vg. T.v. vierde gisteren „natuurbescher- mingsfestival". Participanten waren de NOS met de eerste van vier Duitse documentaires, de KRO met een film over Waddenzee-vogelland, de AVRO met een reportage over verschrikke lijkheden in betzelfde Waddenge bied. Die Duitse documentaire was ons te elementair. Elke Nederlandse kijker die zich voor het onderwerp interes seert weet van dat onderwerp na tal loze t.v.-uitzendingen meer af dan een Duitse t.v.-maker kanb evroeden Die uitzending was derhalve overbodig. De KRO-film (van Jan v.d. Kam) mikte beter. Er waren „terzijdes" over de bedreigingen van de vogeld, maar voor het overige was het doodgewoon een erg boeiende natuurfilm met vaak ongemeen-boeiende beelden. De AVRO-bijdrage was donker-dra- matisch over de verschrikkelijke we reld die, zo niet onze kinderen, dan toch onze kleinkinderen te wachten staat. We vonden het een nuttige re- j portage die door een teveel aan dra matiek een bederfelijk karakter We vinden ook dat t.v. te-zake van de milieuhygiëne teve el aan dc verkeer de bel trekt. De dreiging is levens groot. maar het verweer tegen die dreiging is dat evenzeer. We vinden j dat t.v. telui druebtige publiciteit aan de dreiging geeft en dat het verweer J nauwelijks gemoend wordt. De mi lieuhygiëne wordt per t.v. te eenzijdig j benaderd en dreigt door die eenzijdig heid haar effect te verliezen. Het kapitale nieuws van Nixons a.s reis naar Peking werd zowel door j Brandpunt als door AVRO's Televizier j behandeld. Derhalve dubbel-pp. Voorts i leverde Brandpunt beelden en com- j mentaar rond de Haagde rel van Tur- j ken die van een „slimme" makelaar niet te horen kregen dat een in ons i land tekocht huis niet onmiddellijk I vrij voor eigen bewoning is. Een of andere organisatie van make laars bleek tegen kwalijke practijken. Een of andere broederschap van nota rissen zal gelijkelijk tegen zijn. Maar het feit blijft dat voor veel geld aan buitenlandse arbeiderd krotten wor- den aangesmeerd, waarvan ze menen Het programma „Studio Sport", dat de N.O.S.-televisie zondag 18 juli van 19.35 tot 20.25 uur en van 21.15 tot 21.40 uur via Nederland 2 uitzendt, bevat onder voorbehoud van wijzigin gen onder meer de volgende onderwerpen: Ronde van Frankrijk: (des middags wordt van 16.30 tot 17.00 uur via Nederland 1 een rechtstreeks reportage uitgezonden van de aan komst in Municipale des Vincennes te Parijs): Loting wereldkampioen schap voetbal 1974: Zwemwedstrijden in Heiloo; Autoraces op Silverstone (Eng); Internationale atletiekwed strijden in Chrystal Palace in Londen: Autoraces op Welschap: Internationaal jeugdtennis- kampioenschap in Bussum; Honkbalwedstrijd OWO— Sparta in Amsterdam. „LANGS DE LIJN" In het sportprogramma van de N.O.S.-radio, „Studio Sport", dat wordt uitgezonden op zon dag 18 juli van 14.02 tot 18.00 uur via Hilversum 3, wordt aandacht besteed aan: Internationaal jeugdtennis- toernooi in Bussum; Ronde van Frankrijk; Motorsport: Grote Prijs van Tsechoslowakije; Waterpolowedstrijd Neder- land-Hongarije in Gouda; Atletiek: West-Duitsland Nederland in Munster: Autoraces op Welschap; Motorcross om het nationaal kampioenschap in Wychen; Paardenkoersen op Mereveld en Sappemeer. Samenstelling en regie van „Langs de Lijn" berusten bij Ben Dingerdis. Het lot van een spion Het grootste deel van het NCRV- avondprogramma wordt ingeruimd voor een film uit de serie „Wereld première". Deze keer kan men om 20.21 uur kijken naar „Het lot van een spion" (Destiny of a spy). De hoofdrol in deze kleurenfilm wordt gespeeld door Lome Greene, die bij de Nederlandse kijkers bekend is als Ben Cartwright uit de serie „Bo nanza". hij speelt nu de rol van een Russische top-spion. Zijn tegenspeelster is de Engelse actrice Rachel Roberts, die een keiharde Britse spionne ge stalte geeft. Lorne Green, in deze film omgedoopt als Peter Vanin, wordt vanwege zijn vele kontakten met het westen en de jaren die hij in Amerika doorgebracht, uitgekozen voor een belangrijke op dracht in Londen. Hij moet zich daar gaan bezighouden met ene Sir Martin Rolfe, hoofd van een anti-radar project dat de Russen liever niet voltooid zien. Een belangrijk aspect van deze film is dat de mensen van de spionage diensten niet worden afgeschilderd als gevoelloze marionetten, maar als men sen met hun eigen diep-menselijke ge voelens. Ook wordt bij de ontknoping de vraag niet beantwoord wie nu ei genlijk goed en wie slecht is. (Nederland 1. 20,21 uur). Met het oog op de ko mende lancering van de Apollo 15 (zondag 26 ju li) zal de N.O.S.-televisie twee dokumentaires uit zenden die zich voorna melijk zullen bezighou den met de wetenschap pelijke onderzoekingen en vorderingen die de afgelopen reizen naar de maan hebben opgeleverd. De dokumentaires wor den in kleur uitgezonden op zondag 18 juli via Ne derland 1 en op 25 juli via Nederland 2. „Apollo 14, reis naar Fra Mauro" is de titel van de eerste dokumen- taire. Fra Mauro is de naam van het gebied op de maan waar de astro nauten van de Apollo 14, Alan Shepard en Ed Mit chell, in februari van dit jaar zijn geland. Het programma is voornamelijk opgebouwd rond de wetenschappe lijke onderzoekingen die uit de maanvlucht voort vloeien. Het maange- steente wordt dan ook uitvoerig getoond, niet alleen door middel van een groot aantal dia's en films het programma bevat veel nog niet eer der in Nederland getoond materiaal maar voor deze dokumentaire is ook een echte maansteen naar de N.O.S.-studio ge bracht. Een toelichting wordt gegeven door de maandeskundige Chriet Titulaer, die al aan vele televisie-uitzendingen over ruimtevaart heeft meegewerkt. In het programma wordt verder uitvoerig ingegaan op het verblijf van de astronauten van de Apollo 14 op de maan. In grotendeels door hen zelf gemaakte dia's en films kan men hen voet op de maan zien zetten. hun wandeling zien ken, instrumenten plaatsen enz. Ook wordt een en ander getoond van en verteld ove samenstelling van maanbodem. Op de vooravond van de Apollovlucht, zondag 25 juli. zal in een doku mentaire, die van 21.50 tot 22.40 uur via Neder land 2 wordt uitgezon den, een aantal aspekten van de Amerikaanse ruimtevaart worden ge legd naast de ruimtere sultaten van de Russen in verband met maanonderzoek. Dan zal ook wat dieper worden ingegaan op toepassingen en resultaten die door deze ruimtevlucht zijn bereikt. Presentator van beide programma's Hans Engelman. Regie heeft Rudolf Spoor. (Zondagavond Hilver sum 1 17.00 uur) DEN HAAG Gisteravond kon Dei- Haag in het Circusgebouw in Schevenin- gen voor de 33ste maa' een première van de Snip en Snap-revue meemaken. Een rniek gebeuren, vooral als je be denkt dat de heren Walden en Muyse laar al die 33 jaren Nederlands enige revue voor het grootste do~' gedragen hebben. Produces René Sleeswij ks nieuw- evue-kind „Snip en Snap Souvenirs" haakt dan ook voornamelijk op dat N elke Snip en Snap-revue kan de krantelezer dezelfde soort recensie in zijn dagblad verwachten. De kritieken meestal niet lovend, al zal geen enkele recensent om het vakmanschap de „grote twee van de revue" heen- kunnen. Maar steesd weer blijken volle zalen zich te amuseren om het mengsel zang. dans en sketches volgens de bekende formule. Ditmaal waren de bal letjes van Jan Arntz nieuw, maar de sketches souvenirs, in enkele gevallen ook al eens op de televisie vertoond van de oude revue's. Dat zal geen enkele liefhebber van het in constante woorden strijd gewikkelde duo verhinderen er nog hard om te lachen. Ze zijn als altijd het beste als ze oznder medespelers tegenover elkaar staan, zoals bijvoorbeeld in de scène waarin het mannetje Walden mop moet doorvertellen aan Muy- Hun vakmanschap in „stil spel" kwam in hun korte aandeel in het goochelnum- overigens uiterst knap. van Fred Kaps even goed uit de verf. Walden en Muyselaar klommen zelfs nog eens in de jurken van de dames Snip en Snap, waar het 33 jaar geleden in de Dinsdag Bonte- 'ondtrein van de AVRO mee begonnen is De entourage om hen heen is in de loop der jaren stukken minder gewor den. In plaats van de hele rijen „chorus- girls" staan er nu een zestal danseresjes het machtige orkest werd een klein combo-tje. Dat maakt het geheel minder •errompelend en gisteravond klonk de begeleiding maar dat kan aan de ge luidsinstallatie gelegen hebben vaak wel heel erg mager. Je vraagt je af of versimpelde revue, nu we gewend aan grote buitenlandse showproduk- ties op de televisie, eigenlijk nog accep tabel is. Maar een blik in de zalen waar evue langs zal gaan. geeft het ant- Voor het laatst Snip en Snap: het duo Walden en Muyselaar neemt travesticreatie, die ze niet minder dan afscheid van de revue en hun drieëndertig jaar in leven wisten te houden. woord. De entourage wordt op de koop toe genomen, als er maar gelachen kan worden om de wanhoop van Muyselaar en de warhoofdigheid van Walden. En dat werd volop gedaan. Wie datzelfde ongecompliceerde plezier nog eens wil zien. kan in het Circus theater terecht, behalve 's maandags, tot 18 augustus. BERT JANSMA Zelden zal in de zestiger jaren de lu gubere combinatie van „aardige man' en schoftzo dramatisch aan de dag zijn getreden als in het geval van Kim Philby, journalist, society-figuur en CIA-agent, van wie in 1963 bekend werd dat hij voor de Russen spioneerde. Het is deze Kim Philby, de meester spion, over wie de N.O.S. een documen taire uitzendt in kleur. Philby was de man die er in slaagde om hoofd contraspionage bij de Britse Geheime Dienst te worden en pas daar na werd hij ontmaskerd als hoofdoffi cier van de Russische Geheime Dienst. Hij heeft zijn spionageactiviteiten 30 jaar lang kunnen ontplooien als oor logscorrespondent. in de Spaanse bur geroorlog al voor de Russen, terwijl zijn vroegere studiegenoten uit Cam bridge aan de andere kant van het front stierven in de internationale bri- Tijdens de tweede wereldoorlog kwam hij in dienst van de Britse In lichtingendienst, waarvan op den duur verschillende contraspionage-afdelin- gen onder zijn bevel stonden. Hij had meer macht dan menig generaal en minister. Hij werkte bovendien samen met twee andere spionnen die voor de Russen hun gewicht in goud waard waren: Guy Burgess, vermaard histo ricus. en Donald MacLean, begaafde zoon van een liberaal minister. Burgess zat dicht bij degenen die het Engelse buitenlandse beleid uitstippel den, MacLean vlakbij alle atomaire ge gevens. Tegen het drietal rezen tenslotte verdenkingen. Burgess en MacLean werden in het nauw gedreven en we ken uit naar Moskou. Philby echter wist zich uit het om hem gespannen net te bevrijden en werd zelfs van alle blaam gezuiverd. Mede echter door inlichtingen van een naar het westen overgelopen Russische spion werd de argwaan tegen Philby weer aangewak kerd en in 1963 hadden de Engelsen de zaak Philby rond. Hij kreeg in Bei roet evenwel een tip en verdween, naar Moskou, waar hij nu nog woont. De documentaire kwam tot stand m.m.v. prof. Hugh Trevor Roper, schrij ver van het boek „The Philby Affair"; Miles Copeland, ex-collega van Philby en de man die de CIA mee hielp op richten; en de zoon van Philby, John, die cameraman bij de BBC is, de Britse televisie die de documentaire vervaar digde. John Philby begaf zich in het verleden om zijn geheimzinnige vader en de plaatsen waar hij woonde en werkte weer te ontdekken en kreeg toestemming om zijn vader in Rusland te filmen. (Zondagavond Nederl. 2, 21,40 uur). Beroemd violist in Zomeravond Eén van de artiesten in „Zo maar een zomeravond" van vanavond is de beroemde Franse hotviolist Stéphane Grapelly. Hij paart een fabelachtige techniek aan een groot gevoel voor swing en ritme. Presentator Herman Stok zal. als de omstandigheden dat toelaten, in „Zo maar een zomer avond" een gesprekje voeren met schrijver Godfried Bomans, die op dat tijdstip juist een week in totale een zaamheid heeft doorgebracht op het waddeneilandje Rottumerplaat. In „Zo maar een Zomeravond" der de bekende Nederlandse popgroep Unit Gloria, de zangeressen Svlvia Alberts en Gonnie Baars, The Ad ventures Steelband, de Hodgini Dan cers en de Engelse zangeres Saman- tha Jones. Presentatie: Herman Stok. (Vanavond Ned. 2, 20,20 uur). Ballade van de 7 gehangenen Het spel „De ballade van de zeven gehangenen", dat door de KRO-televi- sie zondagavond wordt uitgezonden, is een bewerking van de gelijknamige no velle van B. Andrejev. Het is een psy chologische studie over de gevoelens van vijf ter dood veroordeelden, die op hun terechtstelling wachten. Vier van hen zijn gegrepen, toen zij met explo sieven. in de buurt van een ministerie een terroristische daad wilden plegen. De vijfde, een vrouw, werd later thuis gearresteerd. In de groep bevindt zich ook een zoon van een kolonel uit het leger. In de onderlinge gesprekken én met de autoriteiten én met de familie, komen de verschillende houdingen ten opzichte van de aanstaande dood naar voren. Het spel is geladen met veel emoties. De Tsjechisch Slowaakse televisie .Zondagavond Nederland 1, 20,25 uur), hangenen" in 1968 onder regie van Martin Holly. (Zondagavond Hilversum 1, 20,25 uur). Tupamaros Zes Tupamaros guerril lastrijders hebben een van de grootste roofovervallen uit de Uruguyaanse Ta- cuarembo van 82 miljoen pesos (1,3 min) te beroven. Hoewel de politie en het leger na de overval het gebied afgren delden wisten de bankrovers te ontko- NEDERLAND I NCRV: 16.00 uur: NOS-journaal 16.02 uur: Harlem zingt, zang- dienst in de New- Yorkse negerwijk 16.30 uur: 100 jaar zuster Mey- boom, herhaling 17.00 uur: Peter en Lotta, jeugdfilmserie NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05 uur: Myn idee 19.30 uur: Dier en vriend 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Het lot van een spion, speelfilm 21.45 uur: Eenmaal, andermaal, programma rond grammofoonplaten 22.35 uur: Avondoverdenking 22.40 uur: NOS-journaal NEDERLAND NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Arnie, t.v.-feuilli! 19.30 uur: Hier is Lucy 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Zomaar een zomet avond 21.45 uur: McCloud, tv.-serie 22.35 uur: NOS-journaal NEDERLAND I NOS: 15.30 uur: Journaal 15.32 uur: Weekjournaal 15.52 uur: Verkeersinformatie 15.55 uur: Verrekijker 16.05 uur: Avontuur in regenboogland 16.30 uur: Sport 17.00 uur: Apollo 14. Reis naar Fra Mauro 18.55 uur: Pip en Zip CVK-IKOR-RKK 19.00 uur: Woord voor woor 19.05 uur: Honger (2) KRO: 19.30 uur: Daktari 20.20 uur: Journaal 20.25 uur: Ballade van de zt gehangenen 21.26 uur: Gamma 22.06 uur: Amsterdams 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II Pip en Zip 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: Floris 19.35 uur: Studio Sport 20.25 uur: De schipper van Picardie (7) 21.15 uur: Studio Sport (2) 21.40 uur: 21.40 uur: Kim Philby 22.25 uur: Journaal NEDERLAND I Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: De Flaxton Boys 19.30 uur: Zo moeder, zo dochter 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land in 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: 22*30 uur: Journaal NEDERLAND II 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: deola uit Vlissingen. 19.30 Trou badour: luisterliedjes. 20.00 In antwoord op schrijven verzoekplatenprogi 23.55-24.00 Niet gekruide nieu< HILVERSUM II grammofoonmuziek. 18.30 Voorv vakantieprogram Kunstsignalering VARA: 19.30 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Film The knack 21.45 uur: Film „De man die r wilde zwijgen" 22.30 uur: Journaal paardrijden. 18.55 (S) Licht orkest. 19.M Nieuws. 19.35 De. Scala 1918-1926 (gr.). 20.05 "(S) De vi'aarzégger Jean-JacqueS, hoorspel 20.50 (S) Lichte grammofoonmuziek. 21.3) Serenade (S): klassieke en moderne kamer muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen 22.45 Driester: actueel programma. 23.15 (S Lui luisteren: licht platenprogramma. 23.55 BELGIE 324 m NEDERLANDS 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte orkestmt 18.15 Voor de Jeugd. 18.45 Sport. 18.55 Taai- Muziekprogramma. 20.00 Vocale mi 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz en chanson. Nieuws. 23.05 Muziekprogramma. 23.40-23.4i :iek (gr). 9.00 Nieuws klassieke gewijde ziek (gr). 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 NOS: 14.15 (S) Cor Adempauze). 16.20 Internationale korenwedstrijd. CVK: 17.0 Klassieke gewijde muziek (gr). 19.50 (S) ~-igels Kamerorkest en solist: klassieke mu- ;k (gr). KRO: 20.30 (S) Uit de lucht grepen: een programma waarvan u muzi kaal wijzer kunt woi met achtei samenleving. 22.25 Ov< (9.00 Sportmededelingen.) 9.45 Humanistisch bond. IKOR: 10.00 Onderweg: Van de hak op de tak de kerk door. 10.30 Hervorm- in Parijs. AVRO: HILVERSUM I 3: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord 5) Badlnerle: klassieke- en semiklassie ke muziek (gr). (7.30 Nederlandse muziekleven. KRO: ws. 11.03 Voor de zieken. 11.30 Beja: denprogramma. j I (S) Muzikaal onthaj eiland: dagboek rs. (VARA-AVRO). 13.00 Nil ïstand in de wereld, lezing. 13.19 nauw-: imaal. 13.35 Trefpunt: diskussierubrlek or aktuele zaken. 14.00 Y'all come- ogramma voor de buitenlandse we :rs. VARA: 17.00 (S) Licht orkest met Mededelingen, 'jreng ik Geruisloze disc muziek. :n. AVRO: lart gespeeld: verzoekplatenpro- HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Drruit j programma. 10.00 Nieuws. 10.02 Jui toneelagenda, mededelin- SOS-berichten. 13.20 Lichte muziek jodsdlenstige uitzending. 19.00 Nieuws weerbericht. 19.30 Muziekprogramma. (I platenprogram HILVERSUM n VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas- iek. 7.20 (S) Spitsuur Amsterdam. (7.33-7.38 'an dc voorpagina.) VPRO: 7.54 1 8.11 Actualiteiten. 8.23 kest: moderne muiek. VPRO: 12.15 VPRO- Maandag: moderne en klassieke muit tussen 12.15 en 14.50 uur ANP-nieu informatie over muziek. NOS: 14.50 Europe, discussie. isief de nationale top- 12.00 Nieuws. 12.03 Jam on Radio. KRO 8.00 KRO-op-Drle: Pop-mixture. (Ieder 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs- 16.05 Lichte muziek. 17.00 Nieuws :dedelingen. 17.15 Muziekprogramma. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2