wacht op eerlijke verklaring levensgevaarlijk smerig (tnofe 13 miljoen inwoners vrezen herhaling van smog Onderzoek naar bloedbad van Corpus Christi ZATERDAG 17 JULI 1971 "]inds 21 juni worden in de Japanse hoofdstad Tokio weer smogwaar- chuwingen gegeven. Met Meteorologisch Bureau heeft bekend- "i emaakt, dat het tweemaal per dag speciale „smogverwachtingen" zal j' jij itbrengen. die op 11 plaatsen in de city op elektronische alarmborden eprojecteerd zullen worden om het publiek tijdig in staat van paraat- eid te brengen. Er staat weer een lange, hete zomer voor de deur, die oor velen met angstige spanning wordt afgewacht. Tokio, dat twaalf 0:fcar geleden voor het laatst een werkelijk blauwe hemel heeft gezien, »nt op grootscheepse vergiftigingsverschijnselen als gevolg van de dna chtvervuiling, die in combinatie met de te verwachten temperaturen I n een hoog vochtigheidspercentage waarschijnlijk weer (of nog ergere?) arapzalige incidenten met zich mee zal brengen zoals op die historische >8sl tag van 18 juli 1970. „The July 18, 1970 Incident" (geen >ver Tokio gaat eraan voorbij!) paniekbegrip geworden. Tussen 3 uur 's morgens hing er een J ikke mistlaag over de stad, er was ÜS feinig wind. Toen de zon doorbrak, fek het een prachtige dag te worden, naar ondanks de zonnestraling bleef zicht minder dan 2 kilometer. Om 11 uur begon een burger in het hartje van Tokio te klagen over pijn aan de ogen. Om 1 uur hadden leerlingen van een hogh school sortgelijke klachten, terwijl om 13.17 uur in de wijk Sugi- nami 45 schoolkinderen last kregen met ogen, stembanden en ademhaling. Zes ambulancewagens brachten de groep naar een ziekenhuis, waar ver- Hitoshi Ihara, directeur afdeling planning x milieubescherming. het Tokiose bureau voor schijnselen van smogvergiftiging wer- f den vastgesteld. Op de speelplaats van de high school van de wijk Rissho be- j gonnen omstreeks hetzelfde tijdstip de 5 bomen hun bladeren te verliezen. Op aardbeiplarxten in de omgeving wer- t den kleine witte vlekken waargeno- men. Om 16.30 uur die middag maakte het stadsbestuur van Tokio bekend, dat fotochemische smog was voorge- j- komen. Het hoofdstedelijk gezondheids- bureau stelde later vast, dat in totaal 6101 personen in ziekenhuizen behan deld waren voor oog- en keelaandoe ningen. Fuji onzichtbaar „Geen enkele deskundige had het voordien voor mogelijk gehouden, dat dit gevaarlijke soort smog ooit in To kio zou kunnen optreden", aldus Hi- toshi Ihara, directeur van de afdeling planning van het Bureau voor Milieu bescherming in Tokio. „De geografi sche ligging van de stad en de meteo rologische omstandigheden leken van dien aard, dat wij nooit te maken zou den krijgen met dezelfde calamiteiten als Los Angeles, welke stad zoals u weet het meest van luchtvervuiling te lijden heeft. Tokio staat in de rij van bedreigde steden achter Los An geles op de tweede plaats!". „De ver vuiling van lucht en water grijpt zo snel om zich heen, dat de wetgeving- het niet meer kan bijhouden. Wij zijn vanuit een niet meer in te halen ach terstand begonnen. Tokio krijgt zijn blauwe lucht nooit meer terug!". Hon derd jaar geleden was de 4700 meter hoge berg Fuji (100 km buiten het stadscentrum) 89 dagen van het jaar duidelijk te zien; tegenwoordig staat het in de kranten, wanneer ge middeld tweemaal in de drie jaar de contouren van deze berg in Tokio zichtbaar zijn. Er hangt voortdurend een steeds dikker wordende deken van gifdampen over de (met 13 mil joen inwoners) grootste metropool ter wereld. Maar toch de welvaart kan niet op. Er zijn 3 miljoen mensen in Tokio, die golf spelen. In 1970 werden meer dan 3 miljoen liter whisky ge consumeerd en 573 miljoen liter bier! Ihara zegt: „Men kan het de burger niet kwalijk nemen, dat hij geniet van zijn welstand. Maar in Tokio begint men milieubewuster te worden. Er is relatief weinig terughoudendheid en kritiek op de vaak oncomfortabele maatregelen, die wij met het oog op de toenemende bedreiging van het leef klimaat moeten nemen. Het is de be volking duidelijk, dat in de toekomst zeer harde beperkingen aan de indivi duele vrijheid gesteld moeten worden, vooral wat betreft het autogebruik!". 60 Vierkante meter In heel Japan rijden ongeveer 16 miljoen auto's. Tokio had er 400.000 in het jaar 1960, maar momenteel 2,1 miljoen! Het wagenpark werd dus in tien jaar vervijfvoudigd, hetgeen (wan neer er niet drastisch wordt ingegre pen) gemakkelijk laat voorspellen, dat er omstreeks 1980 tussen de 4 en 5 mil joen auto's zullen zijn, want de pro gressie gaat enorm hard. Tussen 1959 en 1968 heeft de stad bijna 8 ipiljard uitgegeven voor uitbreiding en verbe tering van het wegennet, maar zelfs met deze gigantische investeringen kon de explosieve ontwikkeling van het gemotoriseerd vervoer niet wor den bijgehouden. In 1958 was voor iedere auto nog 228 m2 wegoppervlak- te beschikbaar, in 1968 niet meer dan... 60 m2! De ontzettende files auto's, die 24 uur van de dag als een gif slang door de verpeste city kronkelen, stoten enorme hoeveelheden koolmono- xyde uit, die slechts bij benadering ge kwantificeerd kunnen worden. „Wij moeten afgaan op steekproeven bij grote kruispunten en op de verkoop cijfers van de benzinemaatschappijen", aldus directeur Ihara, die de toename van het stookolie- en benzineverbruik in Tokio (tussen 1960 en '70 vertien voudigd!) „meer dan alarmerend" noemt. Er zijn verkeerspunten in de stad, waar men zo'n intense vergifti ging gemeten heeft, dat iemand die zich langer dan 10 uur op dergelijke Gezicht op Tokio vanaf het hoogste platform (250 m) deken van gifgassen boven de stad. „Tokio Tower"; er hangt voortdurend i plaatsen ophoudt, dood zou neerval len! „De toestand is zonder meer desas treus. Wanneer de vergiftiging zich op deze 'schaal voortzet, zal menselijk leven in de city van Tokio vóór het einde van deze eeuw niet meer moge lijk zijn", stelt hij met Japans flegma- tisme vast. Hoewel het gemotoriseerd verkeer in Tokio de grootste luchtvervuiler is, komt een aanzienlijk deel van de schuld ook voor rekening van de in dustrie. In de conglomeratie Tokio 65 x 30 km) bevinden zich 83.000 fa brieken en bedrijven, die (evenals de tienduizenden cv- en airconditioning installaties in woonblokken en kan toorgebouwen) op enorme schaal ver brandingsgassen door de schoorsteen jagen. Er is vastgesteld, dat het ge middeld gehalte zwaveldioxide in de lucht boven Tokio hoger is dan in Los Angeles. Blootgesteld aan zonlicht en bij bepaalde meteorologische condities is vooral deze vuile gassubstantie oor zaak van het ontstaan van fotochemi sche smog. Het chemisch proces, dat zich dan boven de hoofden van de men sen voltrekt, doet een mist van zwavel zuur ontslaan (waarbij vorig jaar zelfs 20% van de uitgestoten zwaveldioxyde in regelrecht zwavelzuur werd omge zet!), die voor liet eerst op 18 juli l'.no tot een algemene paniek onder de be volking van Tokio leidde. Tussen 23 en 27 juli. evenals op 5 augustus, herhaal den zich deze verschijnselen, waarbij ruim 1,000 nieuwe smogslachtoffers in ziekenhuizen behandeld moesten worden. Tokio is gewaarschuwd, maar het staat volslagen machteloos. „Ieder een houdt er nu rekening mee, dat in deze maanden opnieuw fotochemische smog kan optreden", aldus directeur Ihara van het Bureau voor Milieube scherming. „Het is echter duidelijk, dat daarmee het probleem niet is opge lost. Dit soort calamiteiten is niet meer te voorkomen, wij kunnen ze straks hoogstens beperken door pre ventieve maatregelen in de marge. En door de bevolking te vragen, binnen te blijven en zich te onthouden van licha melijke inspanningen, die de ademha ling méér dan noodzakelijk is belas ten". Er zijn nu vier controlestations in Tokio opgezet, die speciaal de ontwik keling van fotochemische smog in de gaten houden. In geval van alarm wordt de bevolking het volgende aan geraden: a) bij oog- of keelklachten onmiddellijk het dichtstb(j gelegen ge zondheidscentrum opzoeken; b) de au to laten staan; c) zoveel mogelijk bin nenshuis blijven; d) gymnastieklessen op school laten vervallen; e) de af stoting van zwaveloxydegassen in de fabrieken zoveel mogelijk beperken. Afval Tokio is letterlijk levensgevaarlijk geworden. Hitoshi Ihara zegt: „Er is nog niemand aan luchtvervuiling ge storven!", maar het staat vast (ook al zijn medische rapporten op dit punt erg voorzichtig) dat procentueel het aantal sterfgevallen aan bronchitis en longkanker in Tokio aanzienlijk hoger ligt dan daarbuiten. Veel alarmeren der is de fysieke schade, die de inge ademde lucht aan de mensen toebrengt zonder meteen de dood tot gevolg te hebben. Ihara: „Wij hebben geen over zicht van het aantal mensen, dat door artsen behandeld wordt voor klachten, die met de luchtkwaliteit samenhan gen". De 10.000 gevallen in de foto chemische smogweek van juli 1970 is echter een indicatie voor de veronder stelling, dat het er vele duizenden per jaar moeten ztjn. maken het leven in Tokio gevaarlek, er zijn nog 26 andere bijgassen in de lucht ontdekt, die een min of meer schadelijke werking op het menselijk organisme hebben. Op menig kruis punt in Tokio kan men een regelrechte loodvergiftiging oplopen, die ook al via de knalpljpen van de passerende autofiles om zich heengrijpt. Maar het totaalbeeld van de milieuvervuiling in Tokio is nog aanzienlijk veelzijdiger. Er is geen rivier meer in en nabij de stad, die nog voldoende schoon is. De Sumida (Japanse naam voor „helder water"...!), waarin vóór 1945 nog in tensief werd gezwommen en gevist, is nu een stinkend riool, waarin per dag 1,B miljoen onvast en vloeibaar afval wordt gestort, terw(jl er slechts I,5 miljoen ton water voor zuiverings doeleinden aan kan worden toege voegd. Het dichtbevolkte Tokio (in sommige wijken wonen 600—900 men sen per hectare) dreigt bedolven te worden onder een groeiende lawine van huisvuil. Per dag wordt gemiddeld II.210 ton vuilnis opgehaald (2,5 maal zoveel als tien jaar geleden) in 2549 vrachtwagenladingen, maar men krijgt het niet meer bijgesloft, omdat de op haaldiensten vanwege het dichte ver keer niet snel genoeg vooruit kunnen en het budget van het stadsbestuur te krap is om grootscheepse investe ringen in deze sector te doen. De ge zamenlijke fabrieken produceren een dagelijkse hoeveelheid afval, die 20 x zo groot is als die van het huisvuil, terwijl het schoonhouden van straten, parken, vijvers en kanalen in Toklo- stad per dag nogmaals 57.800 ton af val oplevert. Tokio zit tot over zijn nek in de (letterlijke en figuurlijke) rot- De te laat op gang gekomen strijd tegen lucht- en watervervuiling, tegen geluidshinder 31/00 klachten per maand.' wordt gevoerd om de exis tentie veilig te stellen van 13 miljoen Japanners, samengepropt op 2500 km* grond, die (als direct gevolg van de enorme waterbehoefte in dit gebied) in gevaarlijk tempo blijft zakken. Er zijn wijken in Tokio, die de afgelopen \o jaar meer dan l, meter gezakt zijn. ..Als het zo doorgaat", zegt de fleg matieke Hitoshi Ihara, „komt meer dan de helft van Tokio nog in deze eeuw onder de zeespiegel te liggen'.". Dan zouden veel problemen zich van- zei/ oplossen! MEXICO MEXICO-CITY. In Mexico is 'n politieke thriller, die de loop van de Mexicaanse geschiedenis zou kunnen veranderen, in de maak, nu een officieel onderzoek wordt ingesteld naar de rampzalige ge beurtenissen op 10 juni, bekend als het „Corpus Christibloedbad". Op die dag vonden tenminste elf de monstrerende studenten en mo gelijk ruim tweemaal zoveel de dood bij een aanval door groepen van pistolen dragende en knotsen zwaaiende rechtse jongeren in de straten van Mexico Stad. Het enige, dat zeker is, is dat de hele affaire veel mysterieuzer is dan men aanvankelijk dacht. Wat op de tiende juni zelf, de dag van „Corpus Christi" gebeurde, is duidelijk genoeg. Omstreeks 5 uur in de middag begonnen 8000 stu denten van de hoofdstedelijke col leges en van de onafhankelijke uni versiteit een protestmars van 5 km naar het centrum van de stad. Hun eisen waren nogal gevarieerd en verward. Twee ervan luidden „Laat de politieke gevangenen vrij" (op 26 na waren deze gevangenen reeds vrijgelaten) en „Weg met de on derwijshervormingen door de bour geoisie" (deze hervormingen wor den op het ogenblik voorbereid door 't ministerie van Onderwijs). De groep bestond voor ongeveer eenderde uit meisjes. Nadat de mars nauwelijks een km was ge vorderd. werden de demonstranten tegengehouden door leden van de oproerpolitie, bewapend met traan gasgeweren en schilden. Een hoge politieman vertelde één der stu dentenleiders, dat de demonstratie beëindigd moest worden, omdat er geen toestemming voor was ver leend. Vervolgens ging de oproer politie opzij om de studenten door te laten. Nadat deze een kruispunt hadden overgestoken en een brede straat waren ingelopen, kwam de aanval. Op diverse punten in de omtrek trokken grijze busjes op, die even later tientallen jongeren uitspuw den, gekleed in truien, spijkerbroe ken en gymschoen en zwaaiend met bamboestokken en karabijnen. En kelen van hen heeft men, voordat ze het vuur openden op de weer loze demonstranten zien praten met leden van de oproerpolitie, waar van er verscheidene honderden ter plaatse waren. Er volgden uren van terreur en wanorde, waarin de jon geren de omgeving overnamen en de politie niets uitvoerde. Vertrouwen Omstanders en journalisten konden hun ogen niet geloven. Want sinds hij zeven maanden geleden aan het bewind kwam, heeft president Echeverria hard gewerkt om het vertrouwen terug te winnen van Mexico's onrustige studenten, die waren verbitterd over de bloedige onderdrukking van de demonstra ties in 1968. Alles wat de president sinds de cember '70 gedaan had werd ver nietigd door de openlijke beestach tigheid ten overstaan van honder den getuigen. De volgende ochtend ontving de president een aantal Mexicaanse en buitenlandse jour nalisten, waarvan er verschillende ook waren aangevallen door de knokploegen, die door de plaatse lijke pers waren geïdentificeerd als een paramilitaire groepering onder de naam „De Valken". Maar drie dagen gingen voorbij en twee verklaringen van het kantoor van de procureur-generaal lieten er geen twijfel over bestaan, dat men daar de schuld bij de studen ten legde. Bovendien werd het dui delijk dat er grote druk op de pre sident werd uitgeoefend om ge dachten over een diepgaand onder zoek uit zijn hoofd te zetten. Op 15 juni bezocht de president 'n bijeenkomst op het centrale plein in de hoofdstad, waar hij om steun voor zijn politiek vroeg. Maar bijna alle spandoeken, die voor zijn neus omhooggehouden werden, gaven ook de schuld voor de onlusten op 10 juni aan de studenten. Echever ria las een zorgvuldig opgestelde, maar hartstochtelijke redevoering voor, waarin hij verklaarde het niet te zullen tolereren, als „een hand jevol onverantwoordelijke elemen ten" zijn werk zouden bederven. Die middag lunchte de president met een aantal buitenlandse ver slaggevers. Hij gaf uiting aan zijn geloof in 't bestaan van De Valken. Zowel de burgemeester van Mexico City als het eerste officiële rapport van het onderzoek hadden het be staan van De Valken ontkend. De Valken, zo zei de president, waren huurlingen, die in contact stonden met lagere autoriteiten. Een paar uur later namen zowel de burgemeester als de commissa ris van politie ontslag teneinde „ruimte te maken voor het onder- President Echeverria zoek". De onderzoekers hebben nu kennelijk de vrije hand. Op het stadhuis ploegen ze door archieven om er bewijzen van te vinden, dat De Valken, zoals wordt veronder steld, als straatvegers en gezond heidswerkers op de gemeentelijke loonlijst hebben gestaan. Zachte houding Maar men vraagt zich af, wie de pex-sonen achter dit zaakje zijn ge weest. Geleidelijk schijnt het dui delijk te worden, dat het gaat om een groep conservatieve politici en een aantal politiefunctionarissen, die tegen de hervormingspolitiek van de president zijn en vooral tegen zijn „zachte houding" ten opzichte van'de studenten en andere linkse elementen. Echeverria schijnt opdracht te heb ben gegeven om de protestmars op 10 juni ongehinderd te laten door gaan. Enkele dagen voor de mars heeft hij bovendien een beslis sing genomen, waardoor zijn te genstanders vrij zeker de nog overgebleven 26 politieke gevangen per 1 juli moeten vrijlaten. De be slissing ligt in de lijn van de gelei delijke vrijlating, sinds Echeverria aan het bewind kwam, van in to taal 900 mensen, die na de studen tendemonstraties in 1968 waren ge vangengezet. Men meent, dat een aantal Mexica nen heeft besloten, dat een onder drukking van de demonstratie op 10 juni de president totaal in dis krediet moest brengen. De studen ten en andere linkse en gematigde Mexicanen hadden geleidelijk aan het idee gekregen, dat Mexico in Echeverria eindelijk een leider heeft gekregen, die bereid is om de enorme sociale problemen onder Er zouden wel eens belangrijke po litieke verschuivingen kunnen vol gen op de uiteindelijke publikatie van het onderzoek. Dit mits de te genstanders van de president zich niet hergroeperen om de eerlijke verklaring, die Echeverria beloofd heeft, te verhinderen. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11