Atlas Glasaal keert zeker terug NTERNATIONALE HIPPIES RUILDEN DE DAM VOOR HET VONDELPARK naast met verkorting van studieduur Universiteit van Lusaka gesloten nS(\msterdams centrum verlaten: Gratis tips voor een smaakvolle woninginrichting vindt u in onze nieuwe en kleurrijke MEUBELKATALOGUS feldingsplicht Minister mr. M. de Brauw: oor militairen TT in Marokko Bisschop Zwartkruis beschermt theoloog egen aantal priesters Communisme met menselijk m Tsj.-Slowakije Rivo-bioloog onderzocht verdwijning paling fLI I VRIJDAG 16 JULI 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM Het middelpunt van "'N hippicwereld dit jaar is niet langer Nationaal Monument, maar het ondelpark. In dit bekendste hoofdste- cu tUjke park. 48 hectare groot, niet 1 ,r van het Leidseplein. slapen elke n' icht een 5- a 600 jongeren onder de mc( o nabloeiende kastanjes, tussen dich- ïspre^ gtruiken. in slaapzakken of zomaar i p het gras. oog in oog met de ster- Het zijn veelal buitenlanders, die het magisch wereldcentrum Am- PAK w'eglerdam het grote avontuur komen ek te neken. Er zijn verschillende jongeren jj, vooral Duitsers en Amerikanen, Ie honderden guldens te verteren si ebben, maar toch snellen ze van et fei chiphol rechtstreeks naar het Von- mo-jklpark. Hotels heb je tenslotte over- sk«;: „Broedplaats" voor de hippe vogels n het Vondelpark is de voormalige eatkelder Lijn 3, onder de drukke Baerlestraat gelegen. De trams ie boven de muziek uit over de 1 elder donderen geven de sfeer iets imenzweerderigs. Er is sinds een jaar een workshop gevestigd- tudio 7, die nu tijdelijk dicht is. tent lang voor het gemeentebestuur •r de consequenties van het vorig r erdoor gedrukte slaapverbod voor to4t Dam en omgeving nadachten, belde 1 e leiding van Studio 7 het stadhuis: We verwachten volgende zomer een het Vondelpark we willen itgaJest iets doen, maar we hebben geen gemeente was benepen en ïousiast, gaf een startsubsidie, en nu Studio 7 een hit. een sfeervol trefcentrum. Je sijck" unt er schaken, muziek maken, er genu ijn uitsmijters en hamburgers en co- ver a te krijgen. De prijzen zijn niet ;e, epaald aan de lage kant, omdat daar raj een subsidie op zit: frisdranken en dine i's d"e kwartjes, appelsap, jus, cho- pt d:ome' en jonSe klare een gulden en B0 icifers een dubbeltje. Toch kan stu- Io 7 zich niet helemaal bedruipen. Er is bijvoorbeeld een staf aanwezig die de hippies helpt met alle mogelijke dingen. Er zijn er altijd wel een of twee per dag die door druggebruik in moeilijkheden komen. Hasj roken is namelijk toegestaan in Studio 7, zo vermeld een bord buiten. Handelaren en hard drugs worden echter geweerd. De staf wijst de bezoekers in gesprek ken nadrukkelijk op de risico's die drug gebruikkan hebben. De politie pa trouilleert regelmatig te paard in het Vondelpark, er wordt af en toe iemand aangehouden, maar er is eigenlijk heel weinig te voelen van de sterke arm. Er worden zelfs geen gitaren in beslag genomen. De meeste slapers van het Vondel park hebben geen zin om nog naar de Dam te gaan. Het gaat tenslotte om het bij elkaar te zijn. En dan is het keurig gemaaide gras beter dan de keien van de Dam. In het Vondelpark zijn bovendien geen horden toeristen. Alleen voor de verkoop van zelfgemaakte sieraden en tekeningen is het Vondelpark minder lucratief. Er komen nog te weinig „vreemden". Het gros van de vaste bezoekers van het Vondelpark heeft snel met de invasie leren leven. Ze zeggen weinig of geen last van de hippies te hebben, (afgezien dan van de kar vol troep die er elke dag geproduceerd wordt). De vissers bijvoorbeeld, bejaarden die ge duldig een karper proberen te ver schalken. Een van hen vertelt: „Van mij mogen ze hier liggen. Ik heb meer hinder van die waterhoentjes daar, die aan de dobber morrelen of dwars door de lijn zwemmen. Eenden doen dat niet, zie je wel. Gisteren kwamen een paar van die jongens om brood vragen. Nou, dan deel je wat je hebt, want wie geen honger heeft vraagt een oude man geen brood". Heel wat overlast ondervinden som mige winkeliers in de buurt van het Vondelpark, in de Van Baerle- en P. C. Hooftstraat. De chef van een groot winkelbedrijf is al een paar maal een klant moeten nasprinten die met een volle tas richting Vondelpark ver dween zonder te betalen. Melkboeren kunnen de bestelling niet meer bij hun klanten in het portiek zetten. Eén van fabriceerde een alarmeringssy steem aan z'n stapel kratten buiten. Maar toen had hij geen nacht rust meer. „Overal wordt gestolen", berust te hij. Dat geldt ook voor het Vondel park zelf. Er zitten nogal wat onbe trouwbare elementen tussen de sla pers, die er niet voor terugdeinzen hun kameraden te bestelen. Spullen als gitaren, geld en vooral paspoorten Maar er wordt niet veel om getreurd. De wereldproblemen die onder de loep genomen moeten worden, lijken heel wat belangrijker, hoewel het allemaal al honderd maal verteld is: Castro, sex, drugs, kapitalisme, de wereld die niet deugt en ga zo maar door. Toch zou een tweederangs Vondel in „zijn" park stof voor vele treurspelen vin- ADVERTENTIE) MEUBELTOONZALEN WALDORPSTRAAT 62, LEEGHWATERPLEIN. TEL. 070-60.08.16, DEN HAAG. Verkoop via de handel. Na verboden demonstratie RABAT (AP) Het Marokkaanse m «er heeft bevel gegeven dat alle reser- it-wderofficieren van de grote militaire Ktlanie te Ahermouhou zich moeten Klim. Dflicademie was de bakermat van de en mislukte staatsgreep van "''heden zaterdag, toen koning Has-- zijn 42ste verjaardag vierde. )e koning heeft gezegd dat er veran- ingen in de manier waarop het land rdt geregeerd, zullen komen. Waar- zien hierin een vorm van poli- liberalisatie en, in het binnen- uu'r* Ise beleid, wellicht een „zwaai naar loofdredacteur Heykal van het Egyp- *g\ :he blad Al Achram heeft het Ma in vandaag „een overwonnen verziekte natie" genoemd met een ling die bij goddelijk recht regeert die op zijn verjaardag op de drem- an zijn graf stond, en met een uniek in zijn soort, dat de vrije jnd heeft voor alle soorten van onder- 1 ikking. Mi lu het stilzwijgen bewaren is het- ,a! fde als het Marokkaanse volk in de ek laten, zo meent Heykal. Ander- jckelij ds aldus de hoofdredacteur, is zwij- ook niet in het belang van koning >an, die als door een wonder aan de I is ontsnapt en nu de gelegenheid kunnen aangrijpen om de situatie veranderen. Heykal meent dat ko- ng Hassan wel kwaliteiten bezit die positieve betekenis kunnen zijn, name zijn gorte intelligentie. Has- regeert echter als een absoluut Jrst. De Marokkaanse elite, aldus Hey- kaï vertegenwoordigt een absoluut feo- lisme over een volk dat zich maar leilij k vrij kan uitdrukken. Hij uit lerpe kritiek op de Marokkaanse mi- SeUj iter van Binnenlandse Zaken, gene- al Oufkir. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe minister voor Wetenschappen, mr. M. de Brauw, wil haast maken'met de verkorting van de studieduur aan de universiteiten vol gens de voorstellen-Posthumus. Het wetsontwerp, dat zijn voorganger Ver- inga nog op de valreep hiertoe in de Tweede Kamer bracht, wil hij er snel doorheen loodsen. Na zeven jaar studie aan de universiteit is nu nog 52 procent met z'n studie bezig. Als de nieuwe wet van kracht wordt, zal dat 5 procent Juan Carlos plaatsvervanger van Franco MADRID (Reuter-AFP) Generaal Franco heeft vandaag per decreet de Spaanse kroonprins Juan arlos de Bourbon benoemd tot zijn plaatsvervan ger wanneer Kij buiten Spanje verblijft of ziek is. De prins werd twee jaar geleden door de Cortes, het Spaanse parlement aangewezen als opvolger van GELOOFSLEER IN GEDING HAARLEM Bisschop Zwartkruis beschouwen als de behoeders het Haarlem veroordeelt de aktie aantal priesters in zijn bisdom te- het boekje „Ter Overburgging" 5- <k indreiking aan gelovige volwassenen) n de theoloog drs. S. G. Konijn, sta- lviseur van het bisdom. Het boekje is reeds in derde druk in gebruik op dsdienstcursussen. De aktie is onder innen door pastoor A. Ruhe te Assen- tilt, die het boekje ondermijnend hemt vanwege de „nieuwe" opvattin- n op het gebied van geloof of zeden. opvattingen zijn, aldus pastoor nhe, in strijd met de enige authentie- dc kerk. De pastoor van iisendelft heeft bij zijn aktie steun 'kregen van een aantal priesters in «t bisdom. ,__r Zwartkruis heeft thans zijn 'keuring uitgesproken over deze aktie ,rd, igen het boekje. Hij neemt daarbij aan lub at de initiatiefnemers en onderteke ns handelen uit bezorgdheid voor t bewaren van een geloofsschat 'aar het komt mij", aldus de bisschop 'oor, dat i zichzelf te uitsluitend geloof". Verder schrijft bisschop Zwart- „Om in dit geval verdere heilloze verwarring te voorkomen, juist bij de gelovigen, die door het deelnemen aan de cursussen Van drs. Konijn, en de nog grotere groep die door het lezen van het boekje enige verheldering en bemoediging gevonden heeft, wil ik hier uitdrukkelijk verklaren, dat de cursus sen van drs. Konijn, zowel als het boekje „Ter Overbrugging" beschouwd moeten worden als een eerlijke en ge- loofsgetrouwe bijdrage in het zoeken naar een brug tussen de ons overgele verde geloofsschat en het zoeken naar een brug tussen de ons overgeleverde geloofsschat en het hedendaagse geeste lijke klimaat. Ik meen dit duidelijk te moeten zeggen, zonder elke overweging en uiteenzetting in dit boekje tot de mijn te maken, want zoals Konijn zelf schrijft: „En ook wij kunnen niet het laatste woord spreken. Dit beser brengt een stuk gezonde relativering met zich Minister de Brauw wil niet echt gaan bezuinigen in de zin dat er minder geld wordt uitgegeven aan de universiteiten dan nu. Hij wil komen tot beter beheer van wat nu al uitgegeven wordt en tot nieuwe afweging van prioriteiten. Een kortere studieduur ziet hij vooral als middel om de omloop van studenten te versnellen. Dan zal er beter onderwijs voor meer mensen gegeven kunnen worden. De minister vindt dat de huidi ge langstudeerders in feite de toegang voor anderen tot de universiteit blokke- Verhoging van de collegegelden van 200 naar 1.000 gulden, zoals in de plan nen ligt, vindt de minister niet opzien barend. Het bedrag is al lange tijd niet verhoogd, en het wetenschappelijk derwijs behoort niet kosteloos te zijn, vindt hij. Het systeem van rijksstudie toelagen wil hij ook veranderen. Een rapport hierover van de in 1967 inge stelde commissie-Andriessen ligt klaar op het departement. De meerderheid van de commissie adviseert een stelsel van rentedragende leningen. De m ter wil zule veranderingen, dat percen tueel en absoluut meer mensen dai het geval is voor studietoelagen in merking komen. Aan efficiënt beheer van de gelden en vermogens hecht hij veel waarde. Efficiency-onderzoeken vindt hij be langrijk. Aan de universiteiten hoopt hij het wetenschappelijk onderzoek weer beter op gang te krijgen. Minister mr. C. van Veen (Onderwijs) ziet als een van de belangrijkste taken van een minister van Onderwijs het afwegen van wat zou moeten tegen wat mogelijk is. Aan de Economie van het onderwijs gaat hij veel aandacht beste den. Hij heeft zich ook vast voorgeno men een goed overleg met de onderwij sorganisaties in stand te houden. Een belangrijke zaak vindt hij de onderlin ge overgangen tussen de verschillende onderwijssoorten. Hij wil meer harmo nie brengen in het onderwijssysteem. En meent dat het voor een ministerie als dat van onderwijs belangrijk is dat voldoende pedagogen in het personeels bestand zitten. Maar voor de bewinds man vindt hij op de eerste plaats be stuurlijke kwaliteiten onmisbaar. Bewakingssysteem vervangt suppoosten HAARLEM (ANP) Het Frans Hals museum in Haarlem zal worden toege rust met een mechanisch bewakingssy steem dat per jaar een besparing van f 30.000,oplevert (minder suppoosten). De apparatuur zal f 188.000,kosten. Er is weing belangstelling voor het beroep van suppoost, goede zijn moei lijk tc krijgen, zeggen B. en W. tot de raad van Haarlem, die de toestem ming nog moet geven. Het bewa kingssysteem signaleert iedere aanra king van een tentoongesteld voorwerp. Op een centraal punt kan men dan meteen vaststellen waar iets aan de hand is. Suppoosten voorzien van een draadloze omroepinstallatie zullendan naar de aangegeven plaats worden ge stuurd. Het gehavende interieur van de kerk van Sorbolo, niet ver van Parma, geeft een beeld van de schade die dc aardbeving van donderdagochtend in Noord-Italic heeft aangericht. Tengevolge van de aardbeving kwamen twee mensen om het leven. Duizenden verlieten in paniek hun woningen. LUSAKA In Zambia, waar nog steeds een hopeloos tekort is aan ge schoolde mensen, is het hoogste onder wijsinstituut, de universiteit van Zam bia, abrupt gesloteen na een verwarde en nodeloze confrontatie tussen de stu denten en de regering. Gistermorgen vroeg bezetten troepen de campus. Gro te aantallen politieagenten, bewapend met wapenstokken, schilden en traan gas, sommeerden de studenten uit hun kamers. Weinig weerstand werd gebo- De regering heeft verklaard, „deze pijnlijke actie te hebben genomen, na dat zij berichten had ontvangen over een gebrek aan discipline onder de studenten aan de campus. Als op 30 augustus de universiteit weer opengaat voor het tweede semester, zullen dé tien leden van het uitvoerend orgaan van de studentenvakbond, die een bele digende brief aan president KAoenda hebben geschreven, niet meer worden toegelaten. De rest van de 1.560 studen ten zal opnieuw een aanvrage tot toela ting moeten indienen. Ieder aanvraag zal grondig worden nagegaan en iedere student zal de belofte moeten onderte kenen, „dat hij of zij al zijn tijd en energie aan de voortzetting van zijn of haar studie zal wijden en zich niet zal inlaten met activiteiten, gericht op de ondermijning van het gezag van de universiteitsautoriteiten of de rege ring". Negen dagen geleden daagden de stu denten de politie uit, die onder druk van het ministerie van Buitenlandse Zaken een verzoek had verworpen voor een demonstratie voor de Franse am bassade Als de politie toestemming had gegeven, was het waarschijnlijk een ordelijke demonstratie geworden. Maar de nu zeer emotioneel en krijgslustig geworden studenten bestormden de am bassade en wierpen stenen en flessen door de ruiten en naar de ambassade auto's. De politie, geërgerd door deze gezagsondermijning, sloeg terug met traangas. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen verklaarde president Kaoenda dat alle toekomstige problemen, voortsprui tend uit de Franse en Engelse wapenle veranties aan Zuid-Afrika aan hem moesten worden overgelaten. Er zouden geen verdere demonstraties tegen de Franse ambassade meer mogen worden gehouden. HUSAK: PRAAG (AP) De Tsjecho-Slowaakse communistische partijleider Gustav Hu- sak heeft in een redevoering te Liberec opgeroepen tot een „menselijk benade ring" van de arbeider. Husak schijnt hiermee de leuze van zijn afgezette voorganger Alexander Dubcek te heb ben overgnomen, die voor een „com munisme met een menselijk gezicht" had gepleit. Een meselijke benadering, aldus Hu- sak. is zeker niet in strijd met het communisme. „Het benutten van het creatieve initiatief van miljoenen men sen vereist verbetering van het politie ke werk. Hiervoor is een menselijke, of, zo u wenst, communistische benade ring van de arbeider nodig. Wij moeten naar hem luisteren, ook al heeft hij niet altijd gelijk, zelfs als hij ons soms bekritiseert." (VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS) IJMUIDEN Dr. C. L. Deelder. bioloog by het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden. kent het IJsselmeer; kent de stand van zaken op de bodem van de Flevoplas; kent de samenstelling van de visstand; kent de problemen van de beroepsvis sers. Het instituut, waaraan hij is verbonden, be hartigt de belangen van dat deel van de bevolking, dat ziin dagelijks brood vindt in het water tussen Enkhuizen en Lemmer. Het onderzoek is allereerst gericht op de verbetering van het „visselijk" leefmi lieu en dientengevolge op vooruitgang van de positie van hen, die de oppervlakte van het meer beroeps halve dan wel vanwege sportbeoefening bevolken: de groep, die gebruik pleegt te maken van kistjes, hoekwant, fuiken en werphengels. Ook voor de heer Deelder is het verdwijnen van de IJsselmeerpaling een levensgroot probleem, dat hij niet met een vloek en een zucht kan oplossen. De aal is niet uitsluitend uit het IJselmeer verdwenen, doch tegerlijkertijd vangt men er geen enkele meer direct aan de andere zijde van de Afsluitdijk, in de Waddenzee ter hoogte van de Dove Balg. Maar evenmin in de Eemsmond. En dat laatste betekent voor de Duitse binnenvissers de absolute doodklap. Men is daar volledig aangewezen op pootaal uit dat gebied. Onze Oosterburen spreken reeds van een rechtstreekse ramp. Afscheiding Doet het R. I. V. O er iets aan, om het paling mysterie in het IJsselmeer op te lossen? Uiteraard wil men zijn missie waarmaken. Een van de laatste onderzoeken richt men op het aanbrengen van een „aaldichte afscheiding" van het meer in de vorm van een elektrisch net voor de spuisluizen bij Den Gisteren hebben wij het plan reeds in het kort bekend kunnen maken, terwijl dr. Deelder er gisteravond eveneens melding van deed via het NOS-televisiejournaal. Wat is de bedoeling met dit net en welke resutaten verwacht men? Dr. Deelder: „De jonge aal groeit op in het zoete water. Als hij geslachtsrijp is trekt hij weg om ver in de Atlantische Oceaan te gaan paaien. Daar sterven de vissen af. De jonge aal komt weer naar hier terug. De dienst voor Zuider zee werken heeft steeds getracht zoveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de vissers. Bij het kleiner worden van het IJsselmeer bleek dit niet altijd mogelijk, omdat er evengoed voldoende gespuid moest worden". Niet nieuw „Het idee van het spanningsveld is niet nieuw Elektriciteitscentrales en waterleidingsbedrijven werken er reeds lange tijd mee. Wij hebben een voudig voortgeborduurd op de arvaringen, die men daar reeds had opgedaan." Het hele project dat door dr. Deelder geleid wordt en dat geschiedt in samen werking met de afdeling Technisch Onderzoek van de directie der Visserijen kon daarentegen niet zonder moeilijkheden van start gaan. Het had in technisch opzicht heel wat voeten in de aarde, alvorens de eerste proef bij de sluizen aan deze zijde van de Afsluitdijk kon worden genomen. En dan nog in het klein, slechts uitsluitend dienend als experiment. Volgend jaar wil men de kwestie in groter verband aanpakken. Dan zal voor de ene spuikoker een net worden gehangen, dat elektrisch wordt geladen, terwijl de andere koker open blijft. Achter de kokers worden aan de Wadöenzeezijde netten ge plaatst waarin de vis wordt gevangen. Uit de vangst kan men opmaken, of ten gevolge van het onder spanning zetten van de elektroden de aal wordt afgeschrikt. Behalve voor de aal kan het dienen voor het afleiden van de in het IJsselmeer aanwezige schubvis. Nakomelingen Is het opzetten van dit project onder de huidige omstandigheden geen mosterd na de maaltijd? „Wij zijn al enkele jaren bezig met dit onderzoek, voor dat de afname van de palingvisvangst zich duidelijk begon af te tekenen. Daarentegen zullen de nako melingen van de schieraal, de glasaaltjes, zeker terugkeren." Doch het probleem ligt er nu en vraagt om een oplossing. Is er allereerst een verklaring voor de verdwijning van de paling, opdat in de toekomst een dergelijke noodtoestand kan worden voorko men? Dr. Deelder: „Nee, zo eenvoudig ligt de zaak niet voor ons. Op dit moment staan we nog voor een raadsel. Er zijn twee mogelijkheden: 1. de aal is er wel en wordt niet gevangen; 2. de aal is er niet. Maar dat laatste weten we pas zeker, als we de schieraaltrek in het najaar achter de rug heb ben." Over deze tweede mogelijkheid bestaan vele theorieën: zowel van de kant van de vissers zelf als van de wetenschapszijde. „De mede door de inpolderingen gewijzigde water kwaliteit zal ongetwijfeld een woordje meespreken", aldus professor Korringa, directeur van het RIVO. De heer Deelder vult hierbij aan: „De aal is een typisch „geur-dier". Als het water naar zijn idee minder prettig ruikt, verlaat hij het; ook indien hij er nog een behoorlijke voedingsbron kan vinden. Snoekbaars „De snoekbaarsexplosie heeft niets met de verdwij ning te maken. Snoekbaarzen vreten geen aal. In de bodem zijn de palingen ook niet blijven zitten. Wij hebben met de kuil gevist en op plaatsen waar door de vissers in het verleden behoorlijk werd gevan gen, soms maar één schamel aaltje aangetroffen op een oppervlakte van twee hectaren." Wat dit jaar in het IJsselmeer gebeurd is, heeft ook het RIVO niet verwacht. Vorig jaar was er een flinke hoeveelheid ondermaatse paling en voedsel in overvloed. Daarom stond voor 1971 de barometer op veel paling en vette paling. Doch een langdurig lagedrukgebied van onbekende oorsprong pakte zich samen boven het IJsselmeer. De gevolgen van deze plotselinge verandering van weertype zijn desastreus. De oogst is nu al mislukt. In de vissersdorpen rond het IJsselmeer klinkt geween en geknars van tan den. En zelfs een elektrische afscheiding van de spuisluizen kan dit barre geluid niet acuut doen verstommen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5