diploma HBS/HAVO CcldócSou/taTlt Achttien zeefdrukken bij Haagse cSiVTT Kunstkring zomertentoonstelling „Het Groot Wasknijper boek Eerste documentaire over milieubeheer Cass Eliot trouwt baron PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JULI 1971 Kabinet dat op meer niveaus overleg begeert IS het vooral om het oud zeer van de 1 loonwet-Rooi vink te doen slijten, dat het kabinet-Biesheuvel in de eerste weken van zijn bestaan veel tijd reserveert voor gesprekken met alle geledingen van het bedrijfsleven? Bij de informatie-Steenkamp is er over deze loonwet en haar relatie met het prijsbeleid wel zoveel te doen geweest, dat de sociaal-economische kernploeg terecht nog voor het uitgeven van de regeringsverklaring overleg geopend heeft. Maar na afloop van het eerste gesprek met werkgevers en vakcentrales hebben enkele bewinds lieden laten doorschemeren, dat de nieuwe regering van plan is meer werk te maken van overleg met het bedrijfs leven. Tactisch is dit een knappe zet, omdat op die manier een stokje gestoken zou worden voor het samenvloeien van po litieke oppositie en buiten-parlementaire kritiek. Maar niet alleen een betere tactiek ligt dan in het verschiet; de regering krijgt ook door rechtstreekse contacten een beter inzicht van wat van haar verwacht wordt en waarop ze zou kunnen rekenen- Breed terrein kan, waar er een parlement bestaat, dat door de burgers gekozen is om samen met het kabinet de wetgevende arbeid te verrichten en in overleg met de regering het algemeen welzijn te ver zorgen. Zolang het parlement maar op zijn rechten blijft staan (wat nog iets anders is als het alleenrecht van praten met de regering opeisen!) wegen we deze kritiek niet zwaar. Van meer belang achten we het, dat de regering erop bedacht blijft om haar formeel en informeel overleg op een breed terrein te voeren. Dus niet alleen met vertegenwoordigingen van vakcentrales en werkgeversorganisaties. Mr- Biesheuvel c-s. toonden al begrip beslissing over loonpolitiek en prijsbeleid voor overleg op breed terrein door geen te willen nemen vóór ze ook met ver tegenwoordigers van consumenten en kleine ondernemers (middenstand en agrariërs) heeft gevoerd. Dit brede overleg zal zeker nood zakelijk zijn, wanneer het totale econo mische beleid met zijn fiscale conse quenties aan de orde komt. Het ex clusief door werkgevers en vakcentrales vertegenwoordigde bedrijfsleven zou an ders de regering in de richting kunnen dringen van een beleidslijn die onvol doende rekening houdt met de be langen van andere groepen. Dan zou het parlement op zijn beurt in een scheve positie wQrden gewrongen: de positie van controleur op door ka binet en bedrijfsleven gemaakte af spraken. Wat dit voor het gezag van de volks vertegenwoordiging betekenen zou. laat zich niet moeilijk raden. Eén-acter PAAT eerlang het in de Tweede Kamer gesmede plan om prins jesdag te vervroegen door, dan moet men er maar eens serieus over nadenken om van het stuk in twee bedrijven een één akter te maken. Want dan kunnen als informatie en formatie weer maanden duren de dag van de regeringsverklaring en prinsjes dag zo dicht bij elkaar komen te liggen, dat éénmaal optreden een zinvolle zaak De gang van zaken bij een kabinets formatie is natuurlijk een hoofdstuk apart; maar de meeste voor de daarop betrekking hebbende kaarten liggen al enige tijd open op tafel. De resterende kaarten moeten in een kort tijdsbestek uitgespeeld kunnen worden; of ze komen aan de orde bij discussies over de mil jardennota. r>r> In de moderne kunsten strijden werkwijze en eind-resultaat om de prioriteit. De kunstenaar weet J soms zelf niet waar het hem om te doen is: de vreugde van de creativiteit of het werk klaar en j af. Vooral in de hedendaagse I grafische vondsten komt dit pro bleem herhaaldelijk aan de orde. Neem b.v. het zeefdrukken. Waarom een zo ingewikkelde methode om een vaas met bloe men of een mensenkop te voor schijn te brengen? Want het gaat ongeveer zó: een stuk nylon wordt op een raam gespannen, de ..zeef"; per fotografie of met de hand wordt daar een patroon op aan gebracht. Lijnen en vlakken die ge drukt moeten, worden open gelaten, de rest gaat dicht met een vloeistof. Is het patroon klaar, d(in gaat die zeef op de te bedrukken vellen papier. Met een zgn. rakel wordt dan de zeef inge-inkt. Eelk vel moett voor elke kleur één keer onder een verschillende Zo leg Jan Juffermans het in het kort uit ter begeleiding van de Kunst kringtentoonstelling waaraan 18 zeef drukkers deelnemen. Natuurlijk heb ben ze enorm plezier in de methode „an sich", anders deden ze het niet zo. En de resultaten zij in ieder geval verbluffend alsof die, op batik lijken de bewerking, er maar voor de aar digheid bij hoorde. Neem de fijne figuur-composities van Roland Abram, maar of het „Huisdier" van Ton Klop dat net zo goed een ingekleurde hand tekening kon zijn. Ad Dekkers maakte het zich niet te moeilijk met een dun zwart streepjeskruis op een wit fond. maar Kees van Behemen herhaalde zijn grote olieverven van de coureur in een kleiner formaat zonder echter de geweldige vaart van de grote ori ginelen te houden. Het is een uitstekende zomer-tentoon- stelling van deze kunstenaar-vakmen sen. Ieder naar zijn aard en ideaal- stelling. De een ging het om louter kleurenassociaties, een ander om de indringende voorstelling van iets heel simpels. Har Sanders onder andere met zijn gestreepte overhemd of een kussen waarbij de methode sterk op de voorgrond komt. of Nic Blans die zulke fraaie effecten wiste te bereiken met verdonkerde afgezwakte partijen. Stuk voor stuk fraaie exemplaren van (Van één onzer verslaggevers) In september van dit jaar zal een opmerkelijk boekwerk verschijnen. Het zal 100 pentekeningen van de Zeeuwsch-Vlaamse kunstenaar Jan Bruens bevatten. Onder de naam van „Het Groot Wasknyperboek", zal Bruens. financieel geholpen door vrienden uit de Randstad, één van zijn fijnste werk stukken aan de samenleving toever trouwen. Het is een uitgave van Step- by-Step, een organisatie waarbij Jan Bruens een directiezetel bezet, maar er weinig bemoeienis mee heeft. Het formaat van het boek zal 25 x 25 centimeter zijn, de oplage 500 exempla ren, gedrukt op kunstdrukpapier zal de prijs f5,bedragen. Dat is 5 cent per pentekening. Jan Bruens heeft er ruim twee maanden aan gewerkt en het zal hem geen winst opleveren. De 100 teke ningen vertonen allemaal wasknijpers. Minutieus getekend in allerlei standen en soms gedemonteerd. Steeds worden ze verlucht met spier-achtige versierin gen. In het vroegere werk van Bruens kwam al eens vaker een wasknijper voor. Enigszins gefascineerd door dit huisvrouwen-gereedschap heeft hij het uit de onbelangrijkheid gehaald en het 100 maal getekend. „De wereld wordt volgestouwd met onbenullige dingen en de wasknijper is al lang genoeg in de hoek gedrukt", zegt de kunstenaar. Met het verschijnen van deze bundel zijn de Aflossing van de wacht Zaterdagochtend 17 uuli, van 12.00- 12.10 uur is in het VARAradiopro- gramma een reportage te beluisteren, waarin schrijver Jan Wolkers verslag doet van zijn eerste bevindingen als eenzaam bewoner van het eiland Oot- tumerplaat in de Waddenzee. Enige uren daarvoor heeft hij deze eenzame positie overgenomen van Godfried Bo- mans, di-~ dan een week als solitair heeft geleefd wat hem niet meeviel. Van 17 tot en met 24 uuli 1971 zal Jan Wolkers dagelijks 10 minuten middels een zendertje in contact staan met de vaste wal c.q. de radioluiste- Het moment waarop Godfried Bomans het eiland verlaat is te beluisteren in een reportage van 9.10-ó.yü uur (in ZO). Zaterdag 17 juli 1971 9.10-a.yü uur en van 12.00 tot 12.10 uur via Hilversum plannen van Bruens dit jaar nog niet uitgeput. Nog voor de winter invalt zal Bruens een mobiele consumerende machine heb ben geconstrueerd. Deze machine be weegt zichzelf voort van klant naar klant om het overtollige van de maat schappij te consumeren. Levende objec ten zal het apparaat niet verorberen. Tijdens de vakantieperiode zullen dus geen honden en katten kunnen worden aangeboden. Hoge bomen verhinderden tv-uitzending HILVERSUM (ANP) De VPRO-televisie heeft donderdag avond haar aangekondigde programma niet kunnen uitzen den. Omdat tussen Leeuwarden en de studio in Hilversum geen straalverbinding tot stand kon worden gebracht, kon de avond vullende uitzending van „Cam pus", die ruim drie uur in be slag zou nemen, geen doorgang vinden. Vermoedelijk moet de oorzaak van het niet tot stand komen van de beeld- en ge luidsverbinding met Hilversum gezocht worden in de aanwezig heid van een aantal hoge bomen bij de plaats van uitzending in Leeuwarden. Wel is nog ge tracht, een andere plaats voor de zender te zoeken, maar zon der resultaat. Pas om tien uur gisteravond kwamen de eerste beelden uit Leeuwarden in Hil versum binnen. Zij zijn vastge legd op de beeldband en zullen wellicht later nog eens worden uitgezonden. Vóór uitzending is de verbinding met Hilversum niet getest. Vanwege het feit, dat door het uitvallen van de verbinding het hele avondprogramma geen doorgang kon vinden, heeft de VPRO een aantal programma's moeten herhalen. In plaats van het aangekondigde „Campus" kwamen onder meer enkele te kenfilmpjes, een show en een documentaire van Jan Blokker over Amerika op het scherm. De PTT, die de straalverbin- dingsapparatuur levert, stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de storing. T.v.-tcchniek is een gek ding. Een live-uitzending van de maan af komt meestal wel op de seconde door, maar een straalverbinding tussen Friesland en Hilversum bleek gisteren een on haalbare zaak. Gevolg was dat VPRO. Campus domweg niet doorging. De VPRO had verder niets klaarlig, gen en bepaalde er zich derhalve toe om louter herhalingen van vroegere programma's te geven. Werden de kij kers gedupeerd? Nauwelijks, geloven we, gezien het niveau van de vorige Campus. Maar het werd wel een al- lerkomkommerigst t.v.-avondje in deze komkommertijd. Want de TROS had aan de andere kant ook geen pijlen op de boog: twee aankopen en een eigen minimaalpro gramma. Onder die aankopen was de nieuwe serie „The bold ones", die om bij de eerste aflevering nog niet naar het puntje van onze stoel drong. Het eigen aandeel was ..Podium": muziekstudent die wat van zijn studie' vertelde en vervolgens een paar num mers speelde. Zo'n programma kost maar een krats en dat was het enig positieve ervan (voorzover het de TROS-financiën betreft). Die „posi tieve" kant maakt het feit niet goed dat een aankomend, nog niet podium- rijp, uitvoerend kunstenaar op het scherm wordt gebracht. Niet wat de man zelf betreft en bepaald niet wat de kijkers aangaat We vonden de uitzending een pijnlijke vergissing. Niet van de sympatieke jonge kunste naar. maar van de omroep die op koopje uit was Barbra Streisand als Sara Bernardt gecombineerde pictuur en handdru kwerk. Tot en met de 29e kunt u deze kunst bekijken in de Haagse Kunstk ring aan de Denneweg. Clemens Merkelbach van Enkhuizen is een jonge Amsterdamse kunstschilder, die bij Heuff in Wassenaar debuteert. Hij schaart zich niet onder de ver nieuwers, maar werkt in een oude naturalistische stijl, die een vleugje impressionisme bij zich heeft. Zijn te keningen en aquarellen zijn ten dele academisch, ten dele lyrisch van ka rakter. Hij houdt veel van oude ker ken en romantische landschappen langs rivierboorden. Zo heeft hij een reeks gewijd aan de thans afgebroken grote Willibrorduskerk van Amster dam, die aan de brede Amstel stond, vlak bij de eerste Berlagebrug. Men kan met een gerust, gemoed zeggen dat hij dit alles „raak getroffen" heeft. Een kunstzinnige topografie was blijkbaar zijn eerste doel. Ettelijke gemeente-archieven deden dan ook hun bestellingen bij hem. Natuurlijk zit er een aparte verdienste in dit pictureel vastleggen van gebouwen of stadsdelen die voor altijd verdwijnen en dan is de realistische voor iedereen herkenbare stijl wel de beste. Maar Merkelbach is ook een goed en vaardig portrettist, zoals enkele zwart-tekeningen en 'n paar oliever ven duidelijk aantonen. Het komt niet veel voor dat jonge mensen op deze manier de traditie willen voortzetten met inbreng van een persoonlijke poë tische toets. Hij houdt van stemmin gen en duidt die gevoelig aan zonder (Advertentie) Een waardevol papier, waar je erg veel - goed be taalde! - kanten mee uit kunt. Neem alleen al de mogelijkheden bij zo'n verzekeringsconcern als het onze. Ooit gehoord van verzekeringswiskundige? Of in gedachten al eens „gespeeld" met computers? Of zou je misschien liever schadegevallen uitpuzzelen? Een ander punt: weet je bijvoorbeeld iets over studie faciliteiten, -begeleiding en interne opleidingen? Laat je eens een uurtje informeren Dan weet je tenminste alles over een tak van die gecompliceerde maatschappij, waarin ook jij nu te recht bent gekomen. Dankzij je diploma HBS/HAVO. Coupon Ik voel inderdaad wel iets voor een uurtje vraag- en-antwoord over mijn mogelijkheden binnen een verzekeringsconcern. Zelf zou mij goed schikkendag, 1971, 's morgens/'s middags. LC Opsturen in een ongefrankeerde envelop aan: Eerste Nederlandsche-Nillmij, Antwoordnummer 55, Den Haag. fcfcHblb NEOERLANOSCHE Varzekerdn/Baleggen/Firwncieren/Vakantieverzofgina Knip de coupon uit i pak de telefoon en draai ^51 43 51, toestel 383 o' \62 48 11, toestel 278 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie zal vanavond via Nederland II de eerste aflevering uitzend envan een uit vier delen bestaande documentaireserie over milieubeheer. In deze eerste aflevering wordt vooral de nadruk gelegd op de vervuiling van het water. Getoond wordt hoe de normale kringloop in de natuur is: er groeien planten, die voedsel vormen voor de vissen en bacteriën ontbinden alles wat sterft. Maar dan komt de mens die zijn afval in het water werpt; meren, rivieren en zeeën worden vuil. Want hoewel het water onder normale omstandigheden veel verontreiniging kan verwerken en wegzuiveren, zijn er grenzen. Bij een teveel aan vuile stoffen gaat het water dood en daarmee alles wat er in leeft. De volgende afleveringen worden respectievelijk uitgezonden op 23 en 30 juli en 6 augustus. Dan wordt nagegaan hoe het staat met de lucht, het landschap en de dierenwereld. (Nederland II, 19.05 uur) en maak een afspraak HOLLYWOOD (AP) Cass Elliott, j de gezette ster van de Mamma's en de haar tweede huwelyk. „Mamma Cass", baron- Donald von Wiedenman, Het is haar tweede huwelijk, „mamma Cass", 27 is getrouwd geweest met John Phi lips, zanger en componist van de Mam ma's en Pappa's. Dit huwelijk werd in 1969 ontbonden Cass Elliot en Weideman, 27, een schrijver, zijn twee weken geleden in het huwelijk getreden in haar huis in Hollywood. „Het is niet in het geheim gegaan, maar we wilden het onder houden", zou Cass hebben gezegd. „Ik wilde geen popsterhuwelijk". De Mam ma's en de Pappa's die in 1968 uit elkaar zijn gegaan na zes geweldige goed verkochte langspelers, zijn ii weer bij elkaar gekomen en hebben een nieuwe plaat opgenomen die op juli zal worden uitgebracht. De groep wil in het najaar tournee van zes weken maken. Cass Elliott heeft gezegd dat zij haar man nog twee jaar in de Verenig de Staten willen blijven, en dan haar huis daar verkopen en in Engeland „Ik denk erover me terug te trekken, ik ben per slot van rekening nu 13 jaar in de business geweest", aldus Cass. .,En dan, hij kan mij onderhouden, wat gebruikelijk is voor huwelijken Hollywood". „Eine kleine Reise nach Wien" Via Nederland I presenteert de AVRO- Televisie de kijkers een amusements programma, getiteld „Eine kleine Reis nach Wien", met Herbert Joeks in de hoofdrol. Tegen de achtergrond van ee kleurendia's en filmpjes, die in de Oostenrijkse hoofdstad zijn gemaakt, brengt Herbert Joeks enige gezellige Weense liedjes ten gehore. De muzikale zwerftocht door Wenen wordt bovendien begeleid door verbin dende teksten en voorts met mede werking van Elisabeth van der Klucht-Lorang, cither, en en orkest onder leiding van Ferry Wienneke. Herbert Joeks zingt: „Heut' kommen d'Engerln auf Urlaub nach Wien", „Erst warm's aus wird sein", „Einmal sagt man sich „adieu", „Ich hab' die schonen Maderl'n net erfunden" „Ich hab' getraumt der alte Kaiser", „Ich hab' Heimweh nach Wien" en een medley van melodieën van de Weense componist-dirigent Robert Stolz. De teksten van Carlo van der Vegt worden gesproken door Corrv van der j Linden. I De produktie en regie heeft John Schelfhout. I Nederland I 20.21 uur. Clemens Merkelbach van Enkhuizei Voormalige Sint-Willibrorduskerk i Amsterdam. overdrijving. Heuff heeft doorgaans goede exposities en dit is er weer èèn n, de laatste vóór de vakantie, tot met de 28e juli. J. V. NEW YORK (AP) Barbra Strei sand zal de hoofdrol spelen in een film Mg naar het leven van de Franse actrice IB Sarah Bernardt. De film wordt geregis seerd door de Engelsman Kenn Russell en door diens produktiemaatschappij de maatschappij van Barbra Streisand geproduceerd. De opnamen zullen ko mend voorjaar beginnen in Parij: Engeland. Regisseur Russell werd al bekend door zijn verfilming van D. H, Lawrence's „Lomen in love". Zijn film biografie naar het leven van Tsjaikovs- ki is zijn eerstekomend produktie. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal EO: 19.05 uur: Geloof, jeugdpro gramma 19.30 uur: Met orgel en trompet, muziekprogramma 19.40 uur: Tentevangelie te Lemmer 20.00 uur: NOS-journaal NEDERLAND I NCRV: 16.00 uur: NOS-journaal 16.02 uur: Harlem zingt, zang- dienst in de New- Yorkse negerwyk 16.30 uur: 100 jaar zuster Mey- boom, herhaling 17.00 uur: Peter en Lotta, jeugdfilmserie NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: AVRO 20.21 uur: Eine kleine Reise nach Wien, muziekpro gramma 21.00 uur: detective-serie 22.45 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.05.uur: Mijn idee 19.30 uur: Dier en vriend 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Het lot van een spion, speelfilm 21.45 uur: Eenmaal, andermaal, programma rond grammofoonplaten 22.35 uur: Avondoverdenking 22.40 uur: NOS-journaal 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Documentaire over waterverontreiniging KRO: 19.30 uur: Waddenzee-vogellanó 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Bonanza 21.11 uur: Black and White minstrel-show 21.56 uur: Brandpunt 22.26 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal VARA: 19.05 uur: Arnie, t.v.-feuilliton 19.30 uur: Hier is Lucy 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Zomaar een zomer - 21.45 uur: McCloud, tv.-serie 22.35 uur: NOS-journaal Na AVRO-actie voor Memisa HILVERSUM (ANP) Op dinsdaga vond 14 september zal de AVRO onder het motto „geef gezondheid" een grote inzamelingsaktie houden ten behoeve van de medische hulpverlening aan de bevolking van de derde wereld. Daartoe brengt de AVRO via radio en televisie een tot na middernacht durend gevarie- Als gastheer treedt op Willem Duys, die een groot aantal artiesten uit bin nen- en buitenland zal introduceren en bovendien een aantal gesprekken zal voeren met mannen en vrouwen, die i de medische missie e zending werk- De aktie zal worden ingeleid met twee documentaires, waarvan de een over televisie en de andere over radio zal worden uitgezodnden. De ingeza melde gelden zullen worden besteed door de medische missie actie „Memi- De KRO-televisie brengt vanavond de eerste aflevering van een nieuwe se rie Bonanza-avonturen op het scherm. In de eerste aflevering bereiden de ranchers zich voor op hun jaarlijkse trip naar de zoutpan. Zij komen dan al gauw tot de ontdekking dat deze zoutpan door erflating in handen is gekomen van Ada Halle, die slechts bereid is het zout in kleine hoeveelheden af te staan. Terwijl Ben Cartwright bezig is zijn vrienden er van te overtuigen dat zij niet op de eisen van de vrouw moeten ingaan, wordt het zout ge kocht door Cash Talbot. Nederland II 20.21 uur. igen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 12.10 Grammofoonmuziek. 12.15 Marktberich ten. Overheidsvoorlichting: 12.16 Werk en KRO: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- er tuinbouw; 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: 13.01 Vliegende schijven: verzoekplatenprogram- ma voor de militairen. KRO: 14.00 (S) P.M. veel plaatjes. (16.00-16.0: Nieuws.) NOS: 16.30 Inzet: over amateuristische RO: 17.00 Hiro-Magazine. KRO: 17.30 (S) Echolood: licht platcnprogramma. VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Z.O., gevarieerd programma. (Om 7.33 Van de voorpagina; 7.54 VPRO: Deze dag; om 8.00 Nieuws; 8.11 Actualitei- Ge volmachtigd gde plaat.'ni6.00 Niëi impressies laatste HILVERSUM III NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 De Vim Engelen Show. KRO: 10.00 Nier Djinn: gevarieerd programma. (11.0 Nieuws.) NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Pop- speelde partijen. rnlands persoverzict

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2