CeidaciSou/MwtH0LL'F™ "tX II Reguo, laatste liberaal-kerkelijk blad in Italië, stopt herdenkingen Inbreng van 's-Gravenhage The hold ones 1971: HOLLAND FESTIVAL 1972: HEATH OVERTUIGT CONSERVATIEVEN Langs de rivieren Roemenië wint Knokke- festival PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1971 Tijdelijk geen week na het installeren van de twee man sterker regering- Biesheuvel is de opmerking al gemaakt, dat bij de volgende kabinetsformatie doel moet zijn het aantal ministers posten weer terug te brengen. Velen die de betrekkelijkheid van po litieke uitspraken kennen, zullen er re kening mee houden, dat na 1975 (of eer der?) het volgende kabinet even dik of nog wel dikker in zijn ministers zal zitten. Toch vinden wij, dat inderdaad zou moeten worden uitgegaan van de tijdelijkheid van een aantal ministers posten. Een deel van deze posten heeft na melijk een duidelijk conjunctureel" ka rakter; wanneer Nederland het juiste ritme van de ontwikkelingshulp te pakken heeft, is er geen enkele reden meer om daarvoor een bewindsman in de rang van minister aan te houden; ook ten aanzien van de tweede minister op Onderwijs zou iets dergelijks kunnen Staatssecretarissen ^AN de destijds ondernomen poging om de positie van de staats secretarissen in Nederland sterker te maken is weinig terechtgekomen. En toch ligt de betere oplossing in die richting: voor typische deeltaken is geen minister nodig en krijgt de functie staatssecretaris wat meer zwaarte dan gaat ook het argument dat de man ten aanzien van volksvertegenwoordiging publieke opinie te weinig allure heeft, Trouwens: in het kabinet-De Jong waren er al enkele staatssecretarissen, die van hun minister royaal de ruimte kregen: mr. Grosheide bijvoorbeeld op Onderwijs en de heer Van Veen op Binnenlandse Zaken. Kernkabinet AAT Nederland daarentegen de weg op. waarlangs alsmaar meer minis ters op de wagen komen, dan wordt de instelling van een kernkabinet" on_ vermijdelijk. Naar de Wadden autoriteiten de weg gewezen naar een nieuwe traditie: een week naar een Waddeneiland. Maar dan niet om een week naar de meeuwen te kijken of om. zoals oud-minister Veringa al jaren doet. met de familie vakantie te houden. Een kabinetsinformateur zou op Rottumerplaat een programma kunnen ontwerpen, de minister-president zijn regeringsverklaring voorbereiden, de S-E.R.-voorzitter een compromis zoeken voor het hele bedrijfsleven; op zo'n verlaten zandplaat zou zonder druk van pressiegroepen het Nederlands elftal en de Tour-de-Franceploeg kunnen worden samengesteld, het programma voor het Holland Festival ontworpen, de stukken voor het pastoraal concilia voorbereid. De openbaarheid volgens het evangelie van de commissie-Biesheuvel behoeft ook niet in gedrang te komen. Want driemaal daags spelen we dan het spelletje van sluiten en over". Dan blijft heel Nederland op de hoogte de vorderingen in het denkproces handen Zorgen in Den Haag BEGRIJPELIJK is, dat B. en W. van Den Haag er zich zorg over maken, dat de uittocht van regeringsbureaus uit hun stad de omvang gaat krijgen van een kleine stroom. Zorg, niet vanwege de een of andere status, maar over de werkgelegenheid in de wat verdere toekomst. Den Haag is nu een ,,schrijftafelstad" en vele dienstver lenende bedrijven hangen van die functie af. Om minder zorgen te hebben zal Den Haag wel meer in agglomeraFiestijl moeten denken en handelen. Pas dan komt er ook een betrouwbaar inzicht in de vraag hoeveel mensen optimaal in Den Haag kunnen wonen, werken en ONDER DRUK VAN VATICAAN (Van onze correspondent) ROME De tienduizend abonnees van „II Regno" hebben het laatste num mer van dit enig overgebleven liberale roomskatholieke tijdschrift in Italië ontvangen. Het nummer bevat een brief van de redactie, bestaande uit twee leken en drie priesters, waarin wordt uitgelegd dat zij per 27 juni zijn ont slagen door de eigenaar van het blad, de congregatie van het Heilige Hart van Jezus. De redactieleden schrijven, dat een toenemende druk van het pauselijke staatssecretariaat van de Italiaanse bis schoppen en van de persoonlijke theo loog van de paus, hun meerderen tot het ontslag heeft gedwongen omdat de ze vreesdem „de gunst van de hiërarchie te verliezen". Een woordvoerder van de religieuze orde zei, dat „II Regno" in de herfst opnieuw zal verschijnen, maar vrijwel zeker zal het dan een conserva tief blad zijn- zoals zovele andere. Het tweemaandelijks tijdschrift wekte kortgeleden de woede op van het Vaticaan en de bisschoppen door zijn verzet tegen de Italiaanse anti-echt scheidingsbeweging, die de nieuwe echtscheidingswet wil doen vernietigen door een volksreferendum. Het wekte ook de woede op van de Romeinse curie en won de erkentelijk heid van een groot deel van de rooms katholieke werdeld door de geheime tekst van de fundamentele wet op grondwet van de kerk te publiceren. De curie had deze de kerk willen aansmeren na een slechts minimale raadpleging van de leken. Dank zij de publicatie door „II Regno" is de wet, na protesten over de gehele wereld, in de ijskast gestopt. Door de ironie van het lot bevat het laatste nummer de complete tekst van de recente instructies van het Vatikaan voor de kerk en de communicati-media, waarin onder meer staat: „Een vrije dialoog binnen de kerk doet haar een heid en haar solidariteit geen schade" en „voor een verantwoorde publieke opinie is het absoluut essentieel dat er vrijheid is om uitdrukking te geven aan ideeëene n houdingen". Het blad bevat verder een artikel Guerrilla-acties in Oost-Pakistan NIEUW DELHI (AFP) Zesenvijf tig Pakistaanse militairen zijn sinds gisteravond bij gevechten in het Oost- pakistaanse district Koesjtia door „vrij heidsstrijders" gedood. Dit meldde van morgen het Indiase persbureau PTI, dat ook gewag maakte van incidenten in andere delen van de provincie, waar legerpatrouilles in hinderlagen zouden zijn gevallen en guerrillastrijders brug gen en spoorlijnen zouden hebben opge- Het persbureau meldde voorts dat In- diase grenstroepen gisteren drie Pakis- j taanse militairen hebben gedood, die deel uitmaakten van een eenheid van tien man die het gebied Kiloepara was binnengedrongen en het vuur had ge- j opend op de Indiërs. door pater Bernard Haering, een van de leidende moraal-theologen van de kerk, die indirect de fundamentele wet aanvalt en een alternatief voorstelt, „een verklaring van fundamentele prin- Een aantal citaten: „Het evangelie is de enige ware grondwet voor de kerk", •,De discipline van de kerk, zowel in haar inhoud als in haar taal, weerspie gelt niet een „maatschappij", die juri disch is gevormd door gezaghebbers en onderdanen, door rechten en plich- „De wettenmakers dienen de woorden van de Heer in gedachten te houden: de sabbat werd gemaakt voor de mens, de mens niet voor de sabbath". „De categorieën, (zoals die herhaalde lijk in de fundamentele wet worden genoemd), zoals „majesteit", „macht", ..gezag", „privileges" en „plicht tot ge hoorzamen" dienen in de kerk te wor den bereikt volgens de woorden en het voorbeeld van Christus, die kwam om te dienen en niet om gediend te wor- „De kerk is dankbaar voor de welda den die in het verleden uit het kerke lijk recht zijn voortgesproten. Zij biecht echter de zonden en de gebreken op, die in de naam van het kerkelijk recht zijn bestendigd". Hongerstakende joden in Moskou gearresteerd MOSKOU (AP) De politie van Moskou heeft vanmorgen vroeg 45 Rus sische joden gearresteerd, die een hon gerstaking in het centrale telegraafkan toor van de stad hielden. De politie ging het telegraafkantoor aan de Gor- kistraat omstreeks 4.00 uur door een van de achteruitgangen binnen. De jo den werden bijeengedreven en met po litieauto's weggebracht. De joden, die merendeels uit de Sov jet-republiek Georgië afkomstig waren, begonnen de hongerstaking maandag uit protest tegen het huns inziens offi ciële getalm met hun aanvragen van emigratievisa voor Israël. De groep be stond uit 33 Georgische joden. Daarbij voegden zich later 10 uit Moskou, een uit Kiev en een uit Simforopol. (Van on „We zijn denkers va muziekredactie) denkers". Deze uitspraak van wijlen dr. Peter van Anrooy, één van de dirigenten van het Residentie-Orkest, drong zich aan ons op, toen we de manifestaties van het Holland Festival 1971 nog eens de revue lieten passeren. Wat wij tussen 15 juni en 9 juli j.l. allemaal niet herdacht hebben: het zestigjarig bestaan van het Genootschap van Nederlandse Componisten, het vijfentwintigjarig bestaan van de Stichting Donemus, de 450ste sterfdag van Josquin des Prés, de 350ste sterfdag van Jan Pieterszoon Sweelinck, de 50ste sterfdag van Alphons Diepenbrock, het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Bachvereniging, het 250 jaar oude Schnitgerorgel te Zwolle Deze herdenkingsactiviteiten hebben, in muzikaal opzicht althans, het gezicht van het Festival 1971 goeddeels bepaald, zowel ten goede als ten kwade. Ten goede: de aandacht werd, van verschillende kanten en op verschillende manieren bijvoorbeeld gevestigd op van de allergrootsten in de wereld de toonkunst: we bedoelen natuurlijk Josquin des Prés. Tot nu toe was deze man van waarlijk mondiale betekenis te uitsluitend voer voor musicologen high-browmuziekminnaars: zowel op het podium als in de zaal. Men kan slechts hopen, dat de daden, in het afgelopen festival gesteld, zullen bijdragen tot verruiming van het muzikaal besef; wat Josquin betreft was dit hard nodig- Ten kwade: de herdenkingsijver eiste, dat het oeuvre van de moderne Nederlandse componisten centraal ge steld werd en onze concerterende in stellingen hebben zich hieraan niet ont trokken: speciaal denken we hier aan het Residentie-Orkest en het Concert gebouw. Het Residentie-Orkest dreef de edel moedigheid mogen we eigenlijk dit woord wel gebruiken? wel zéér ver door twee avonden aan deze apostolische arbeid te besteden, waarin Kees van Baaren en Willem Pijper de centrale Brandpunt naar India en Indonesië (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een Brandpuntploeg, bestaande uit Ad Langebent, Aad Braamhorst (camera) en Rob Jong- vloed (geluid) is naar India vertrok ken voor het maken van een reporta ge over het vluchtelingenprobleem waarmee dit land te kampen heeft. Eind volgende week reizen Braam horst en Jongbloed door naar Indone sië waar Aad van den Heuvel zich bij hen zal voegen. LONDEN (AFP) Voor de derde keer binnen een week heeft de Britse premier Heath gisteren campagne ge voerd voor de toetreding van En geland tot de EEG. Ditmaal probeerde hij de 2000 afgevaardigden van de par tijraad van de conservatieve partij, ver zameld in de Londense Westminster Hall, te overtuigen van de voordelen van de aansluiting bij Europa. Hij ont moette daarbij weinig oppositie van de partijkern. Na afloop van zijn betoog kregen Heath en Geoffrey Rippon. die de toetredingsonderhandelingen met de zes heeft geleid, een warm applaus. Het enthousiasme werd slechts ver- j stoord door een dame. die stencils uit- j deelde en naar de premier rieD" „U bent een verrader, meneer Heath", en j door een handvol vijandige vragen. De andere afgevaardigden toonden hun gerustheid over uiteenlopende zaken als de landbouwpolitiek, de kosten van au toverzekeringen en het gevaar dat de Engelsen aan dew ijn verslingerd zullen raken, op een veel behoedzamer wij- De aansluiting zal volgens Heath slechts een marginaal effect hebben op de prijzen in Engeland, de landbouw prijzen in Europa zijn de laatste drie a vier jaar stabiel gebleven, in tegenstel ling tot de Britse prijzen, die de prijs stijging op de wereldmarkt hebben ge volgd, aldus Heath. De prijs die Enge land voor de toetreding zal moeten betalen is naar zijn mening niet zo hoog als anderhalf jaar geleden werd gedacht. Voorts wees Heath erop dat de lonen in Engeland tussen 1958 en 1969 slechts met 40 procent zijn gestegen, terwijl de gemiddelde loonstijging in de EEG 75 procent bedroeg. Toetreding zal volgens hem het welvaartspeil aanzienlijk doen stijgen. Hij wilde geen schatting geven van de globale kosten van de toetreding voor de Britse betalingsba lans, omdat dergelijke schattingen nut teloos of bedriegelijk waren. Wel meende hij dat Engeland de kos ten van de toetreding op korte termijn gemakkelijk kan dragen, en dat de EEG op lange termijn een gunstige invloed op de Britse welvaart zal heb ben. Het pond sterling zal volgens hem geenszins schade ondervinden van de akkoorden van Brussel en Luxem- figuren vormden. De reactie van he publiek was, in quanta uitgedrukt, bij zonder gering. Eén vraag dringt zich hier echter bij op: had men bij de keuze van de schillende werken wel voldoende artis tieke verantwoordelijkheid betracht? Het Residentie-Orkest had nog eer gevaarlijk initiatief genomen: het be steedde twee avonden aan onbekend werk van Kurt Weill: daarbij de juiste visie zowel op de betekenis vai scenische muziek van deze in 1950 leden componist als de houding var publiek missend. Dat publiek liet dan ook verstek gaan en kreeg niet, wat in Amsterdam wel geboden werd in de vorm van twee grote en grootse manifestaties: Mahlers Sym fonie en het afscheid van Gré van Swol- Brouwenstijn, die tezamen plusminus tienduizend liefhebbers mobiliseerden. Waar de leiding van het Holland Festival 1971 eclatante successen boekte' In de serie Barokke Muziek, die z( langzamerhand een traditie geworden is, in de uitzonderlijk goed geprogram meerde Schubertcyclus, in de reeks certen onder de noemer Actuele Mu ziek gepresenteerd. Dat waren er drie: we hadden ze geen van drieën willen missen, al ware alleen reeds om te kunnen constateren, dat Stockhausen steeds meer in beginselen verstard, dat Boulez eer nomenaal dirigent is en als componist een muzikale boodschap brengt, die haar zin voor de komende decennia niet zal En wie hierbij op de voorgrond kwam? De Westduitser Bernd Alois Zimmer- ann, in 1970 overleden. Diens „Re quiem für einen jungen Dichter" maakte een diepe indruk, niet alleen in de concertzaal, ook daarbuiten, dank zij de i Ook nog op andere wijze kon met Zimmermann kennismaken: Deutsche Oper am Rhein presenteerde in het Scheveningse Circustheater de enige schouwburg in Nederland, waarin dit technisch mogelijk was! twee op voeringen van de opera Die Soldaten, een sensatieverwekkend stuk muziek, dat echter het niveau van het boven genoemde Requiem bepaald niet be- Verdere manifestaties op muziek niet aanvaarde wereldpremière van Ton de Kruyfs Spinoza, een toegejuichte dramatisch gebied: een in het algemeen Hoffmanns Erzahlungen van Jacques Offenbach met opmerkelijke scenische kwaliteiten en Esperanza, waarin jonge meneen, tevens dilettanten, een ge slaagde gelegenheid werd geboden hun (haar) creatieve vermogens uit te leven. Naar het Holland Festival 1972 We hebben het reeds vermeld: over de reacties van het publiek is de festivalleiding best tevreden, speciaal, waar zulks het toneel en ballet geldt. Slechts in Rotterdam zijn in dit opzicht moeilijkheden, duidend op communicatie stoornis Wil Nederlands eerste koop stad met een eigen festival beginnen? Om meer dan één reden zouden we'dit betreuren. In elk geval is deze gemeente in 1972 nog van de partij: het jaar, waarin het Holland Festival zijn zilveren jubileum gaat vieren. 's-Gravenhage treedt dan als gastheer op: 's-Gratvenhage, van meet af participant én onder de ge meenten de belangrijkste financiële sub- sidiënt. De stad,die in een kritiek sta dium van haar bestaan, toen Amster dam zijn bijdrage inhield, het Holland Festival boven water hield.mogen we op dit moment hieraan nog eens her inneren? 's-Gravenhage, dat in 1972 moet, zal en kan komen met een eigen inbreng, met een specialité de la maison, tot dusverre, althans in de reeks van festivals, te zeer verwaarloosd. We bedoelen natuurlijk de schatten op muzikaal gebied in het Gemeente museum gehuisvest. Die schatten moeten met de nodige nadruk worden geëtaleerd, en gegroepeerd, die schatten moeten, waar nodig en waar maar enigszins mo gelijk, klinken. Een suggestie onzerzijds, terstond voor verwerkelijking vatbaar? Duik in de kelders van het museum, laat mensen met kunde en smaak daar de ontelbare operapartituren bestuderen, die in de loop der tijden in de Residentie tot klinken zijn gebracht. Laat men daaruit een keuze doen om te komen tot een Holland-Festivalopera waarmee men het jubileum opent Waar? Natuurlijk in de Koninklijke Schouw burg, het schoonste theater, dat Neder land te bieden heeft, speciaal, wanneer hier een geraffineerd achttiende-eeuws operaatje wordt vertoond. Moge dit de „inbreng" van de gast heer 's-Gravenhage in het komende jaar NEDERLAND NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.45 uur: Journaal VPRO: 19.05 uur: VPRO-Campus (om 20.00 NOS-journaal 22.30 uur: NOS-journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal EO: 19.05 uur: Geloof, jeugdpro gramma 19.30 uur: Met orgel en trompet, muziekprogramma 19.40 uur: Tentevangelie te Lemmer 20.00 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips AVRO 20.21 uur: Eine kleine Reise nach Wien, muziekpro gramma 21.00 uur: Televizier supplement 21.30 11 i 20. detective-s 22.45 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip TROS: 20.21 uur: The bold ones, 2LlTuun Dit is Tom Jones 22.00 uur: Podium: gitarist Stanley Noordpool 22.20 uur: NOS-journaal 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Documentaire over waterverontreiniging KRO: 19.30 uur: Waddenzee- vogelland 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Bonanza 21.11 uur: Black and White minstrel-show 21.56 uur: Brandpunt 22.26 uur: NOS-journaal nieuwe tv-serie bij TROS „The De Tros opent bold ones" genoemd is (De durvers). In deze serie zijn drie soorten tv-films ondergebracht: in de eer ste draait de camera in de rechtzaal, drie advoca ten spelen er de hoofdrol len in. De tweede soort omvat gebeurtenissen in de medische wereld waarbij dokters en pa tiënten betrokken zijn. Een stof die altijd geliefd schijnt te blijven. En op de derde plaats gaat het ver zaken die met de •eiligheidsdienst te ma ken hebben. Drie onder werpen die al tal van film- en televisieproducen ten hebben bezigghouden maar die nu in één kader zijn ondergebracht. De eerste aflevering neemt de kijker mee naar het kantoor van de advocaten Walter Nichols (Burl Ives), Brian Darrell (Jo seph Campanella) en zijn jongere broer Mr. Neil Darrell gespeeld door Ja mes Farentino. De kijker maakt kennis met hen en hun werk tijdens een proces tegen ccn zekere Ann Carlin en Ralph Horton die in 'n moord zaak betrokken zijn. De verdediging van deze be schuldigden wordt echter op een bepaald moment in gevaar gebracht door de politieman William Anderson die bezwaren heeft tegen de manier waarop de drie verdedi gers plegen samen te werken. Dat lijkt op zich zelf niet zo vreemd tenzij iemand zich gaat afvra gen of die Anderson soms zelf iets met de zaak te maken heeft. (Nederland II 20.21 uur). J?;°? „A11®en °P een e»and: dagboek Godfried Bomans. 12.10 Blik op de d: een populair programma nwr Jrikkelingshulp. 12.30 Overheid: de landbou' (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het programma „Van ïre",d ?evveesl om de rust die er heer- Za' worden uitgezonden bevat een door Gerard Oskamp ge maakte reportage over het Gelders rivierengebied. Dit gebied is lang be- kend gewest om de rust die er heer- !fL,maar de laatste tüd komt het t ar»cfS ?Ger .,n trek bii de toeristen. Langs de rivieren worden grote delen ontzand voor de aanleg van nieuwe wegeni in ons land en in het buiten land. Op die plaatsen ontstaan meer tjes die weer nieuwe toeristen trekken De reportage bevat onder meer inter views met vr. baron O. v. Verschuer. lid van G.S. van Gelderland, met burgemeester W. Hillenaar van m k Cïïeente APPeHern. Redacteur Huub Mans maakte een korte repor tage van de kindervakantiewerken in Waar het zogenaamde wonderland is ingericht. Tenslotte be steedt men aandacht aan het Kasbah- plan voor Hengelo van architect Piet Blom dat door het rijk is goed keurd, Het plan komt binnenkort de Hengelose raad. (Nederland II 19.05 uur) KNOKKE (Belga) Zoals ver wacht heeft Roemenië in Knok- ke de 13de Europa-beker voor zangvoordracht gewonnen. Het kreeg van de jury 89 punten. Spanje en Groot-Brittannië werden 2de exaequo met 81 punten, en Frankrijk werd laat ste met 75 punten. Bovendien werd ook de Persprijs toege kend, die ging naar de Roe meense Aura Urziceanu, Spanje bracht eon vlakke vertoning maar blijkbaar wordt de jury nog sterk beïnvloedt door cas- lagnettes, danspasjes en armen gezwaai. Ontgoochelend was het optreden van Groot-Brittannië en de waardering was er naar. Voor Frankrijk was „14 juli" geen geschikte dag. De enige die nog voor punten voor de ploeg kon zorgen was Danielle Licari, die echter slippertjes aan de lopende band maakte. AVRO Drama Workshop is een instel ling waar we louter sympathie voor hebben. Jonge schrijvers worden cr op het spoor gezet van t.v.-dramaturgie. Ze worden begeleid door vakmensen en hun werkstuk komt tot vertoning. Een opzet die eigenlijk niet door een grootmoedige omroep betaald moest worden. CRM, het departement dat zoveel elitekunst subsidiëert, zou voor deze vorm van „kunst voor miljoenen" best enige aandacht kunnen opbren gen. Het probeer-karakter van de resulta ten, die we op het scherm te zien krijgen leidt overigens, haast onver mijdelijk, tot teleurstelling. Dat was ook gisteren het geval met „Morgen is het een andere dag" van Gerrit Pleiter. Het gegeven was interessant genoeg, wat t.v.-vormgeving betreft waren er bepaalde kansen, de bezet ting was redelijk. De voorstelling bleef onder de maat. Waarom? De auteur maakte het zich te moeilijk. „Pinteren" is iets wat alleen een genie zich kan veroorloven. Pleiter leek ons een veelbelovend de butant Daarenboven: dit stuk zou alleen kunnen slagen bij een enorm- intense inzet van de uitvoerenden. Bij een inzet zoals we die een enkele maal ook op t.v. hebben kunnen zien, maar die on-Nederlands is. We bedoelen dit niet verwijtend. Er wordt in ons land prachtig toneel gespeeld. Maar, met name in Ameri ka, is er een stroming die een geheel andere benadering beproeft van het toneel. Stroming die met veel vallen en spaarzaam opstaan tot soms onge wone resultaten komt. Nederlandse probeersels om terzake een eigen bijdrage te leveren zijn in feite een betrekkelijk duur lachertje gebleken. Het CRM-potje dat dit „la chertjes" financierde zou via t.v. wel licht veel meer effect gesorteerd heb- A unst en Kunstenaars Piel van Egmond, de bekende Amster damse organist, geeft op maandag 19 juli een concert in de Laakkerk, Isingstraat 165a Den Haag. Het is het derde concert in een serie van zes onder auspiciën van „Pro Orga- no". Het programma omvat werken van Bach. Stanley, Franclc. Jan Nie- land, Messiaen en improvisaties.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2