C. Maas: „Geef jongens een stok als ze soldaatje willen spelen" Vormingscentrum onmisbaar voor de werkende jongeren Leerplicht met n jaar verlengd Leren wat de school niet leert Handel en folklore dreigen Geen rijbewijs meer Qp Voorschotense paardenmarkt met elkaar in conflict te komen Koninklijk zilver voor Leidenaar Amerikaanse organiste in Pieterskerk Verzamelaar van militairspeelgoed: Een Hitlerbrengt zijn geld nu ruimschoots op FRIEZEN OP ZEGE AF JLSSDAG 13 JULI 1971 LE1DSE COUfwvNT iflDEN' Alk kinderen moeten ur school. Dat bepaalt de wet: Tot nu i betekende dit, dat jongens en meis- ran res tot veertien jaar acht r lang verplicht waren, „volledig fondèrwijs" te volgen. Maar vanaf 1 Justus a.s. wordt de leerplicht met d jaar verlengd. - En bovendien komt voor kinderen tot ruim vijftien Jaar, i geen hele dagen meer op school in, een gedeeltelijke leerplicht. Die rpaalt. dat ze één dag per week moe- deelnemen aan onderwijs in het Ier van het leerlingstelsel van hun (drijf, danwel aan een cursus aan een jrmingscentrum voor werkende! jpngë- Vorming is belangrijk voor. iedereen.' [aar vooral voor die jonge mensen, die hun veertiendè jaarniet meer in laat zijn, regelmatig - onderwijs te vól- i. Want er' zijn veel dingen, die je op :hool niet leert en die je tocli weten r zijn ook dingen die niemand ;an maar waarvan verwacht ordt, dat men er toch weg. mee weet. ingen, die voor iedereen en dus in I bijzonder voor werkende jongeren jn vijftien tot achttien jaar, die zó van school in het produkticproces ge- plaats worden tal; van grotp vragen en problémë'n' "met zich' meebrengen. Die jongerpq riemen nauwelijks deel aan berahgrijke ontwikkelingen in de samenleving. Toch vallen daarin voor' hénvaak erg belangrijke beslissingen. Het is -dus redelijk dat zij zich een standpunt kuhneii vormen ovèr de sa menleving waarmee zij te maken heb ben. Zo'n standpunt kan gevormd wor den in een onderling contact. Het gaat er om dat jongens en meisjes met elkaar in gesprek raken en naar eikaar luisteren. Dat ze begrip en waardering opbrengen voor mening en standpunt van anderen zonder hen daarop te ver oordelen. Het gaat er om dat die jon gens en meisjes leren, een verantwoor de keuze te maken tussen het voor of tegen van bepaalde situaties en het „ja" of „nee" op problemen waarmee ze te maken krijgen. Dat leer. je niet op een school. Je leert het ook niet alléén door met el kaar te praten. Soms wordt een mening uitgelokt door het kijken naar een film, door het zien van dia's, door het zélf maken van foto's of van bandopnamen. Het kan ook van belang zijn ,om excur sieste maken en andere mensen te ontmoeten. Maar van het grootste be lang is de plezierige sfeer, waarin de cursisten werken. Om die te .bereiken wordt gedurende de hele cursus veel gedaan aan muziek, dans, handvaardig heid, creatief spel en sport. Alle activi teiten binnen het vormingscentrum sluiten zowel mogelijk aan op datgene, wat de cursisten dagelijks om zich heen zien en beleven. Daarom zijn het de jongens en meisjes-zelf, die zoveel mo gelijk bepalen wat er binnen een vor mingscentrum gebeurt. Ook in Leiden aan de Hogewoerd 59 is zo'n Vormingscentrum gevestigd. Het is het enige centrum voor zo'n achttien gemeenten. Dat zijn: Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond, Zoeterwoude, Lisse, Nóordwijk, Noordwijkerhóut, Sassenhejm, Voorhout, Alphen a^n den Rijn. Koudekerk. Ha- zerswoudé, Alkemade, Katwijk, Rijns- burg en Valkenburg. Het centrum telt vijftien .vormingslei- ders. De cursussen lopen vanaf be- j gin september tot begin juli. worden gegeven aan- groepen twaalf tot adhttjen meisjes en jongens, ppmaimdag,dirisdag,Woensdag of don derdag van half negen tot vier uur, waarin een lunchpauze van drié kwar- Omdat de leiding van het centrur grote toeloop verwacht voor de niéuw- cursus die op 6 september begint, ver zoekt ze de ouders, hun zoon of dochter die daarvoor in aanmerking komt. spoe dig aan te melden. Die aanmelding wordt aan de gemeente doorgegevr voor stoere katwijker LEIDEN De Leidse kantonrechter heeft gisteren een 22-jarige Katwijker veroordeeld tot 50 gulden boete subs. 5 dagen. Tevens wordt de rijbevoegdheid van de Katwijker voor een half jaar ingetrokken. De jongeman had destijds bij de poli tie toegegeven dat hij tegenover - een vriendin'stoer- wilde doen en daarom vol gas had gegeven. Het gevolg, was, dat hij op de Zeeweg de macht over het stuur verloor en een lichtmast ramde. De Katwijker is al eens eerder gevon nist wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Zware straffen voor zware overtredingen LEIDEN De Leidse kantonrechter heeft gisteren een 50-jarige Leldenaar veroordeeld tot een boete van tweemaal f50,subs. 10 dagen. Bovendien ont zegde hij de Leidenaar voor zes maan den diens rijbewijs. De man stond terécht, omdat hij een meisje had aangereden, nadat hij door het rode licht gereden was. Daarna had hij zich nogal onhebbelijk gedragen te gen de politieagent die hem bekeurde. De verdachte had niet veel verweer. Hij'zei door-het gele licht gereden te zijn ep zwakte zijn gedrag ten opzichte van de politieagent wat af. VOORSCHOTEN Graaf Fiords V mocht de heerlijkheid Voorschoten in 1282 officiële marktrechten. Eerlijkheids ook Vlaardingen en Valkenburg Z.H. Voorschoten was in verleende een kruismarkt te zijn. Sedert die tijd wordt de schout thans door de burgemeester. Er is meer ver burger zijn, hij was ook een zakenman en wat thans als de broodnodige jaarmarkt, die minstens een week duux-de. tebetaling der hypotheken, een week van handelen en Vooi'schoten wel. In zijn grote goedheid verleende hij halve deelde niet alleen Voorschoten in zijn gunsten maar zoverre een gunsteling van de graaf dat hij ook het recht jaarlijks het kruis in Voorschoten geplant, vroeger door anderd. Graaf Floris mocht dan een goed man voor de een folkloristisch feest wordt gevierd, was in die jaren Een periode van handelen, de tijd voor aflossing en ren- natuurlijk feestvieren. De jaarmarkt werd terug gebracht tot één dag feest. De handel werd het paard. De omliggende steden had den alle verdere handel reeds in de loop der eeuwen tot zich getrokken. Het paard bleef voor Voorscholen over. De oorlog leek ook dit laat ste stuk handel te verdrijven, het paard werd afgedankt als trekkracht. De Voorschoten se jaarmarkt werd kort na de oorlog omwille van de his torie in stand gehouden door het paard van de groente boer, de burgemeester zette het kruis op de Voorstraat en de historische kermis vas gereduceerd tot enkele ge vaarloze vermakelijkheden. In 1960 werd een actiecomité in het leven geroepen. De motor van dit comité was en is de heer P. C. Kraayevelü, hoofd centrale boekhouding van de gemeente Voorscho ren, en sedert die tjjd wordt hij deskundig terzijde ge staan door de heer H. iioek- hout. Samen hebben zjj van de showmarkt in 1960 met 203 paarden een handels markt gemaakt voor paar den. Vorig jaar werden maar lefst 472 stuks aangevoerd en thans komen handel en folklore een beetje ia con flict. De vele bezoekers aan de paardenmarkt op 28 juli zrr- gen ervoor dat handelaar en paard elkaar soms niet kun nen zien. Gelukkig start de markt al 's-morgens om 6 uur en wordt de markt eerst om lo uur officieel geopend ïoor de burgemeester. De laatste jaren weten de lief hebbers, dat wie „marktje" wil- kijken vroeg- moet op-- staan. Comité en handel pro beren elkaar dit jaar te vin den door de bezokeers te vra gen niet voor 10 uur te ko men. Dan is het zakelijke vrijwel afgelopen en staan de paarden te showen. Ruimtegebrek doet de inge krompen jaarmarkt van ven dag weer uitgroeien to: eni ge dagen. Vrijdag 23 juli be gint de kermis al te draaien jp de Treubstraat, maandag 26 juli is de Kortebaandrave- rjj op de Beethovenlaan en woensdag 28 juli de paarden- LEIDEN Op de dag van rijn ze- rentigste verjaardag gisteren, ontving is heer W. M. van den Burg in zijn roning aan de Vivaldistraat te Leiden silveren ere-medaille verbonden aan Orde van Oranje-Nassau. Burge meester dr. A. J. Vis kwam de 'koriiri- lijke onderscheiding overhandigen, die jarige werd opgespeld door diens «htgenote. De onderscheiding was een blijk van .oninklijke waardering voor „het velé. i'erk dat hij een lange reeks van jaren de afdeling Leideh van de EXPO- (Vereniging van es-politieke gevan- eneïi) heeft gedaan". Öe koninklijke toderscheiding vormde tevens een ge- an erkentelijkheid- aan de afdé- Ing Leiden vën de EXPOGé, die ón- Jngs haar zilveren jubileum vierde. In 1946 werd de heer Van den Burg i het bestuur van de afdeling opgeno- en als secretaris. Deze functie heeft ij ruim 25 jaar bekleed. De- afdeling leidt ook heden nog een zeer bloeiend fcéstaan, mede dank zij de nimmer af.a- verkzaamheid en het enthousias- de heer Van den Burg. LEIDEN Vrijdag 16'juli ais. zal de, Amerikaanse organiste Syl-via palmofe ton concert geven in de Pieterskerk. Dit zal het tweede zijn in; dé reeks van rier zomerorgèlconceftén, die onder ïuspic-iën van de Leidse Volksuniversi teit" K en O worden georganiseerd;. Sylvia PalmQre is een groot liefhebster fn knap vertolkster, van werken van Joh: Seb. Bach: Het programma van het '"rijdagavond-concert is dan ook geheel -Baeh-iaans". Na een van de 18- Kor a- ten volgen „Toccata, Adagio'en-Fuga in D gr, t." en de lieflijke. Trio Sonate nr. '.eveneens in. C grote terts. Voordat de toganiste eindigt mét de. fameuze Pas- «eaglia en Fuga in C, "brengt ,zij nog twee koraalpreludes ten gehore.Sylvia Palmore, organiste van wereldnaam, Itooot haar opleiding aan het Carnegie Instituut in haar geboortestad Pittsburg - een van de meesf beroemde conser- '•atorja in de Verenigde Staten. Dit «meert is ook voor niét-insehrijyérs van K. en O toegankelijk. WARMOND In'hét kader van de festiviteiten rond de Kaagweek wordt nórgenmiddag in het Trefpunt., éen «artwedstrijd gehouden \loor de be-, ittrdeii van Warmond. -De 'wedstrijd Wfint om half -twee. ÖEGSTGEEST „Ik ben met die soldaatjesverzameling begonnen toen ik nog een klein jongetje was", vertelt de heer C. Maas. „In mijn tijd was het heel erg „in" om die dingen te hebben, net zoiets als nu een elektrische trein. Je zeurde je.ouders dan ook hun hoofd.gek of je er een paar mocht kopen. Erg gemakkelijk kreeg je ze niet want die dingen waren 20 cent per stuk. Dat was vóór de oorlog een heel bedrag. Ik kreeg de soldaatjes alleen maal ais ik eens met mijn vader en moeder naar de stad ging. En dan was het nog erg moeilijk om aan degenen te komen die je wilde hebben want vooral als de moeders erbij waren, hoefde je niet te denken dat je een schietende of vechtende soldaat mocht kopen. Nee: muzikanten mocht nog, maar niet van die bloeddorstige figuren. Jammer hoor. Want als jongen vond je soldaten met geweren en granat en veel mooier". Toch ontbreekt het in de verzameling van de heer Maas beslist niet aan sol daatjes die ér wat krygshaftlger uitzien dan tamboers en trompetters. Gr&naten- wefpers én kannonlers zijn echt ook wel te vinden in de rijen poppetjes die keu rig in het'gelid zijn opgesteld. -„Dat'keurig in het gelid opstellen dééd ik vroeger hou nooit. Dan waren die dingen hun geld niet waard, vond ik. 'Nee ik leverde er niet alleen veld slagen mee op het oorlogsterrein maar ook op het voetbalveld. Ik had ze on derverdeeld in elftallen en bovendien hadden ze allemaal een naam. Als mijn vriendjes bfj me kwamen spelen en ik vroeg ze „geef me Jansen'ns aan" dan wisten ze precies wie ik bedoelde. Dat was dan de hospik van het derde bataljon, en tegelijkertijd de midvoor van het eerste elftal. Zo gingen ze tenminste voor je leven. Toch ben ik nóg maar een kleine jongen op het gebied' van het verzamelen.Laatst ben ik naar Offen bach geweest Daar zit een man en die heeft er meer dan 2000 stuks. Geweldig als je dat ziet. Hij heeft ook hele bij zondere. Hitler en zo. Al die hoge omes lujt nazi-E>ultsland. Ik heb in het begin van de oorlog ook nog een Hitier willen kopen maar daar 'was mijn vader niet voor te vinden;. Hij zal er achteraf wel spijt van hebben want die kerel brengt nu als soldaatje iets van 100 gulden op. Een aardig bedrag voor iets wat 20 cent heeft gekost. Die man In Duitsland had trouwens nog niet eens alles, er zit nog zoveel onder de mensen. Dat is onvoorstelbaar. Ik heb daar in Duitsland 'een catalogus gezien.. Geweldige'dingen heb je in dit speelgoed. Niet alleen de poppetjes maar ook alles wat erbij hoort. Boten, tenten, kanonnen. Je kunthet je bijna niet voorstellen. En dan te bedenken dat de produktie in het midden van de oorlog is stilgezet. Ze konden toen gewoon niet meer doorgaan omdat er geen lijm nieei was. De soldaatjes werden namelijk ge maakt van houtpulver, zwarte aarde en lijm, om een geraamte van fjzer. Ze zijn wel ijzersterk. Ik heb er natuurlijk wel enkele, die ik moet restaureren maar dat valt toch erg mee. De meeste heb ben de tand des tijds wel weerstaan". In de verzameling van de heer Maas komen niet alleen Duitse soldaatjes voor r ook Engelsen, Hollanders, Fran- en figuurtjes uit de Abessjjnse oor- In de dozen, waarin de exemplaren opgeborgen zijn die er niet zo fraai uitzien, zwerven zelfs ook nog enkele Indianen en cowboys. „Allemaal vooroorlogs",vertelt Ho heer Maas. „Het spul dat na de oprlog gemaakt is, is lang met zo leuk. Dat is natuurlijk wel makkelijker te restaure ren, de kleuren zfjn nog niet zo ver bleekt. Het oplappen van de „oudjes" De heer Maas met een klein deel van zijn verzameling. die ik héb gaat heel wat moeilijker. Het is bovendien een heel prettig werkje. Je mag niets aan de details van het uni form veranderen, anders is het stuk waardeloos geworden. Vroeger weiden de soldaatjes met de hand beschilderd in huisarbeid. Net zoiets als nu liet en veloppen vouwen. Wel iets heel anders dan dat afschuwelijke oorlogsspeelgoed dat ze nu maken. Daar zitten de meest smakeloze dingen bij. Geef jongens toch een stok, als ze dan per se soldaatje willen spelen. Ik ben helemaal niet zo dol op die spelletjes. Dat verzamelen doe ik ook niet omdat ik nou zo krijgs haftig ben. Het is gewoon een stukje Jeugdsentiment. Zieken met vakantie in Voorschoten VOORSCHOTEN Voor de tiende maal organiseert „De Zonnebloem" (welzijnsbevordering zieken van alle gezindten) 7-daagse vakanties voor langdurig bedlegerige zieken. Voor deze vakanties worden 24 gebouwen (ge huurde pensionaten, kloosters enz.) in gericht tot oen soort noodhospitaal. In totaal meer dan duizend vrijwilligers zijn nodig voor verzorging en verple ging. zoals artsen, priesters, dominees verpleegsters, diëtistes, brancardiers. welfare-krachten en huishoudelijke hulpen. Daarnaast zijn er talrijke vere nigingen om op de avonden en gedu rende de weekeinden de ontspanning te verzorgen. Het vervoer van de zieken (van en naar huis) is voor geheel Neder land toevertrouwd aan de Militaire Ge neeskundige Dienst uit Ermelo. Ook dit jaar wordt Huize Bijdorp, klooster en pensionaat van de zusters Dominicanes sen. weer ingericht als vakantieoord. De langdurige zieken zijn van 20 tot en met 26 juli in Voorschoten. De leiding van het instituut berust bij zuster Pe- tronella, terwijl de heer B. van Santen hoofd van het vakantiebezoek zal KAAGWEEK WARMOND De Friese regenboog- zeilers gaan in de teamstrijd tegen Holland in de 51ste Kaagweek voor het eerst sinds tientallen jaren op een bijna zekere overwinning af. Ook voor bet eerst kwam het in de derde race tot goed teamvaren, waarbij de Friezen hun klasse toonden. Nadat de Hollanders aanvankelijk de leiding in handen hadden, komen de Friezen met veel machtsvertoon naar voren. De winst voor de noorderlingen werd nog vergroot door het protestco mité, dat twee Hollanders van de lijst schrapte. Met een verschil van 13,5 punten zijn de vijf Friese regenbogen vrijwel onverslaanbaar. Door een stevige bries, die later op de dag flink aanwakkerde kreeg ook de open regenboogstrijd oen extra interes sant aspect. Van de 22 regenbogen ver zekerde in de derde race Jan Metzelaar zich na een korte schermutseling al gauw van de eerste plaats, John Hof land, die nog altijd in het klassement de leiding heefi al loopt Metzelaar (4 71) gevaarlijk op hem in. kon zich op de tweede plaats niet handhaven en zakte over de lange baan af naar de vijfde positie. Hein de Goederen, ook een zware concurrent voor Hofland, fi nishte als vierde. Jager bezette de zesde plaats, maar zijn kansen op de hoofd prijs zijn danig verminderd. Van de tweede groep klassen, die in deze - Kaagweek van start zijn gegaan, is ongetwijfeld de snelle Franse 470- klasse belangrijk. In de eerste race liet Nater weinig twijfel over zijn allround kwaliteiten bestaan. Van Werkhoven fi nishte achter hem als tweede, met op de derde plaats Vollebregt. In de mid dag ging het aanzienlijk moeilijker voor Nater. Van Werkhoven nam fraai de leiding, gevolgd door een zich moe dig verdedigende Vollebregt. Nater ruk te echter op. Onder Spinnaker ging de kleine zeilcrack bijzonder snel en liep zienderogen in op Vollebregt. Van Werkhoven was echter al te vér vooruit toen Nater Vollebregt voorbij ging. Met beiden een eerste en tweede plaats staan Nater en Van Werkhoven aan de top van het klassement. In het uit zeventien man bestaande soloveld zijn de cracks op een hand te tellen. Dirk Coster heeft alleen concur rentie van Paul Kaan, Rob van Helvert en Peter Vollebregt. In beide races las Coster hen de les. Kort na elk start schot greep hij de leiding en kwam daarna niet meer binnen bereik. Volle bregt finishte als 2—5 en Paul Kaan als 3—2. De hoofdprijs kan Coster nauwe lijks meer ontgaan. KOUDEKERK In het eerste kwar taal van dit jaar moest de Koudekcrkse brug 2.197 keer worden opgehaald om 2.690 schepen doortocht te verlenen. Voor de overeenkomstige periode van 1970 bedroegen deze cijfers respectieve lijk 2.197 en 2.789. In deze cijfers zijn niet begrepen de schepen waarvoor de brug niet bediend hoefde te worden.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3