Peuters leren viool spelen Kind en leven" Staatsbezoek Indonesië kost NOS 6 ton Show in Moskou gods rijk is land is van hier, waar een vrede en liefde Marco Bakker zong met mannenkoor „Jubilate" ,je- Trum. 12. &ar>U£4v 'tuft dtOxIe, 'folnciyjbi? EERLIJK G&EWjPAK IK MORGEN LIEVER HET BLAVUE PAK g-e ivktwel waar d'r LjO IN- zïTTen/ LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JULI 1971 (Van een onzer verslaggeefsters) Aarzelend klemt het jongetje zijn vlooitje onder de kin. Kijkt dan even hulpzoekend naar zijn moeder. „Toe maar, tikketakkeboem", moedigt een jongeman hem Halsterend aan. En dan begint het jongetje met onvaste streekjes een simpel wijsje te spelen. Hoe oud zal hij zijn? Drie, vier jaar hooguit. Een wonderkind op weg naar het concertpodium? Verre v»n d.at' is xo maar een Jongetje uit Velp bij Arnhem, één van de onge veer vijftig peuters die les krijgen van Marcel Pinkse, een jonge violist die vorig jaar in ons land een nog weinig bekende methode van vioolles geven introduceerde: die van de Ja panse violist en muziekpedagoog Shinichi Suzuki. Het opmerkelijke van deze methode is dat al bij kinderen van twee tot vier jaar met lesgeven wordt begon nen. Een kind dat vanaf zijn derde jaar volgens de methode van Suzuki heeft gestudeerd, kan op zijn achtste vaak al stukken spelen van Vivaldi en Bach, zo leert de ervaring in Japan, Amerika en Canada, waar deze manier van lesgeven grote op gang heeft gemaakt. Suzuki's methode is gebaseerd op de natuurlijke manier waarop kinderen hun moedertaal leren. Dat gebeurt door het vaak horen van klanken. Voordat het kind kan praten regi streert het onbewust al klanken in zijn geheugen, doordat die dikwijls worden herhaald. Zo gaat het ook met de Suzukimethode. Alle muziek die moet worden geleerd is op gram mofoonplaten opgenomen. De plaat met muziek, die het kind leert spe len, moet dagelijk, liefst meermalen, worden gedraaid. Het kind wordt niet gedwongen ernaar te luisteren. Het kan de muziek gewoon in zich opnemen, terwijl het met andere dingen bezig is. Het kind raakt zo door en door vertrouwd met de mu ziek, leert wijsjes van haver tot gort kennen en gaat ze dan bijna „van zelf" spelen. De filosofie die aan de Suzukimethode ten grondslag ligt houdt in dat ieder kind zich op elk gebied kan ontwikkelen tot hetzelfde pe9 als waarop het zijn moedertaal kan leren beheersen. Maar dan moet het met de studie beginnen op de zelfde leeftijd, dezelfde manier en onder dezelfde omstandigheden, vindt Suzuki. Marcel Pinkse is (nog) de enige Europesaan die volgens de methode van Suzuki lesgeeft. Hij doet erg zijn best om daar verandering in te brengen. Een paar muziekleraren heeft hij al voor de Japanse metho de weten te winnen. Een Belgische ;n een Nederlandse collega heeft hij er een poosje geleden mee ver trouwd gemaakt. In Hengelo (Over ijssel) begint in september een Suzu- kicursus. Er bestaan nog niet uitge werkte plannen cursussen te organi seren om Suzukileraren op te leiden. Marcel Pinkse (Koninklijk Conserva torium Den Haag, B-akte viool) raakte enthousiast voor de methode van Suzuki tijdens een tweejarig verblijf in Canada. Hij kreeg daar volop de gelegenheid de Japanse methode op zijn merites te toetsen, heeft er ook lesgegeven. Terug in Nederland ging hij meteen de boer op om de Suzukimethode ook hier ingang te doen vinden. De brieven die hij naai wat grote gemeenten schreef leverden hem wel leuke ge sprekken maar geen concrete toe zeggingen op. Ze zagen daar niet zoveel in Suzuki, hadden waar schijnlijk het lef niet het roer eens helemaal om te gooien. De gemeente Rheden bij Arnhem durfde het wel aan met Marcel Pink se. Hij kwam er in dienst van de gemeentelijke muziekschool en be gon er vorig jaar augustus met les geven. Dertig peuters en veertien wat oudere kinderen uit die ge meente zetten er nu onder zijn lei ding hun eerste wankele schreden in de wereld van de muziek. Bovendien brengt hij ongeveer twintig peuters van een privé-muziekschool in Laren (Gooi) de eerste Suzukibeginnsele bij. bij. De Suzukimethode onderscheidt zich op meer dan één manier van de conventionele wijze van lesgeven. Zo komen de peuters gedurende het eerste jaar altijd samen met hun moeder naar les. Zij leert ook viool spelen, op precies dezelfde manier als haar kind. Ze ondervindt zo alle moeilijkheden aan den lijve en leert de manier van studeren goed begrij- Dat is erg belangrijk, want het is haar taak om thuis de plaats van de leraar in te nemen en dagelijks een paar keer (twee of drie keer tien minuten) met haar kind viool te spelen. Twee kèer per week gaan moeder en kind samen naar les: één keer naar een privé-les, de andere keer naar een groepsles, waarop zo'n acht tot vijftien kinderen een half uurtje samen muziek maken. In het begin krijgt de moeder tij dens de lessen de meeste aandacht. Stapje voor stapje wordt getracht het concentratievermogen van de kinderen op te voeren. Zodra gedu rende de hele lestijd met het kind kan worden gewerkt (na ongeveer een jaar) wordt met lesgeven aan de moeder gestopt. Zij blijft voorlopig echter wel thuis met haar kind studeren. „Die moe der is een echte sleutelfiguur", vertelt Marcel Pinkse. „Van haar enthousi asme hangt het, vooral in het begin, af of het kind vorderingen maakt, mijn ervaring is dat veel moeders het erg leuk vinden om samen met hun kind muziek te maken, al is het wel eens moeilijk er iedere dag tijd voor te vinden". De peuters spelen op heel kleine viooltjes (voor insiders: 1:16 of 1:10), die speciaal uit Japan worden geïm porteerd (er zijn onderhandelingen gaande ze in Duitsland te laten ma ken). Die viooltjes (de kleinste kos ten f200 per stuk) worden door de gemeentelijke muziekschool in Rhe den aangekocht en kunnen door de leerlingen worden gehuurd. Op losse snaren (een A- en een E- snaar) worden eerst de klanken na gebootst. Zodra de leerling de vijf ritmen, waarmee de methode begint, perfect kan spelen, wordt begonnen met het spelen „met vingers". Door liedjes en speelstukjes tot in de perfectie te leren en te blijven her halen wordt de viooltechniek lang zaam maar zeker opgevoerd. Gedurende de eerste jaren leren de kinderen «een noten lezen. Ze spelen dan uitsluitend op gehoor. De klein tjes die al op driejarige leeftijd be ginnen te spelen gaan pas als ze zes zijn noten leren lezen. De groepsles krijgt daarna meer het karakter van een samenspelles. Dan leren de kin deren ook andere muziekinstrumen ten kennen: xylofoontjes. trommel- Voor de kinderen tot zes jaar is de groepsles een speelles. Er wordt ge probeerd de lessen met zoveel inge bouwde spelletjes te geven dat de kinderen amper merken dat ze wat nieuws leren. „Door het karakter van de lessen blijft vioolspelen een spelletje zoals plakken of kleuren", vindt Marcel Pinkse, die kritiek op zijn manier van lesgeven slecht kan verdragen. En die kritiek is er, naast enthousi asme. natuurlijk. „Het is overigens opvallend dat die kritiek bijna uit sluitend afkomstig is van mensen, die nog nooit zo'n les van me hebben meegemaakt. Mensen die het hebben gezien, worden bijna altijd enthousi ast", vertelt Marcel Pinkse, die zich er wel voor hoedt publiekelijk te beweren dat zijn manier van lesge ven beter is dan de conventionele methoden. „De waarde van een me thode hangt grotendeels af van de capaciteit van de leraar" merkt hij voorzichtig op. Een van de zaken die men Marcel Pinkse verwijt is dat kinderen via de Japanse methode te veel in één richting worden geforceerd. Marcel Pinkse: „Ik geloof dat er genoeg mogelijkheden open blijven om later op een ander instrument over te stappen. Een instrument leren bespe len is voor zulke jonge kinderen nu eenmaal het enige wat haalbaar is. En van forceren is geen sprake. De ervaring is dat ruim negentig pro cent van de kinderen die vioollessen erg leuk vindt, vooral de groepsles sen. In de afgelopen drie jaar heb ik ïog maar eentje moeten aanraden ermee op te houden. Dat zegt toch wel wat. Heel jammer is, dat heel veel men sen als ze van deze methode horen, bijna automatisch denken aan het kweken van wonderkinderen met bleke toetjes. Maar daar gaat het hier natuurlijk helemaal niet om. Ik ben er niet op uit „solistjes" te fokken. Het komt er in feite hele maal niet op aan of een kind op zijn achtste Vivaldi of Bach kan spelen. Het is vooral belangrijk dat het kind plezier krijgt in muziek maken. Want iets waar je plezier in hebt. dat probeer je goed te doen en daar ga je mee door. En om het zover te krijgen, daar is het mij vooral om te doen", te doen en daar ga je mee door. En om het zover te krijgen, daar is het mij vooral om te doen". Hilversum (ANP) De uitzending van radio- en televisiereportages van het staatsbezoek van koningin Juliana aan Idonesië zal de NOS rond zes ton gaan kosten. Er zal geen gecombi neerde radio- en televisieploeg onder leiding van de heer C. Enkelaar, hoofd van de dienst televisie van de NOS, naar Indonesië gaan. Gezien de be perkte technische facilitieten in Indo nesië zal de NOS zelf een tijdelijke radiostudio moeten inrichten. Dat ge beurt in hotel Indonesia in Djakarta. De televisie zal onder meer gebruik maken van een door de Duitse televisie in dit land gebouwde studio. De reportages voor radio en televisie zullen via de satelliet Indosat naar Nederland worden overgebracht en kunnen daardoor vrijwel allemaal rechtstreeks worden uitgezonden. Waarnemend chef d'equipe Kees Buurman, programma-coördinator en chef van de afdeling actualiteiten van de NOS zal eind deze maand naar Indonesië gaan om de verdere voorbe reidingen voor de uitzendingen te treffen. De AVRO-Televisie brengt de kijkers een showprogamma. getiteld „Moskou nach Noten", waarin de na druk wordt gelegd op „noten", maar Moskou niet als decor valt weg te cijferen. Tegen de mooie achtergrond in de Russische hoofdstad wordt virtuoos ge danst. balalaika gespeeld, op paarden en kunstschaatsen gereden en gezon gen. Van kinderkoren tot kozakkenrij- ders, van volksdansen tot ballet en van zeilen op de Moskwa tot troïka-rijden in het bos. Kortom alles is aanwezig en dat alles laat duidelijk blijken, dat Rusl. ondanks zijn steden, voor het grootste deel uit oneindigheid bestaat. De show is een brok, ,naar de stad ge brachte" natuur. Aan dit door Heinz Liesendahl geregis seerde progamma werken o. a. mee: Krasnojarskii Ensemble „Sibir", de Tuganow-ruitergroep. het kwartet „Caja", Jekaterina Shawrina, het eh- semble „Orera", Rodnina en Ulanow de dansgroep van de Music Hall uit Leningrad, Jekaterina Maximowa en Wladimir Wasiljew. solisten van het Bolsjoi Theater uit Moskou en het amusementsorkest van de Russische Omroep onder leiding van Vadim Ludwikowski. (Nederland II 21.10 uur). KRO- wielerronde in Nijmegen Dinsdagavond 13 juli zorgt de KRO-televisie opnieuw voor een wielersportevenement met een reportage van de baan wedstrij den die die avond op de baan van het Goffertstadion in Nij megen worden verreden. In de categorie „sprinters" nemen deel: Gordon Johnsson uit Aus tralië,w ereldkampioen 1970 en winnaar van de le KRO-baan- vedstrijd op 1 juni in Hilver sum. Lijn Loevesijn (Neder- and), kampioen van Europa en winnaars van de 2de KRO wed strijd in Utrecht, de uit Ameri ka afkomstige Jack Simes, kam pioen van de Verenigde Staten en Tim Mountford. In de cate gorie „stayers" Erenfried Ru dolph (West-Duitsland), wereld kampioen 1970, de uit Neder land afkomstige Jaap Oudkerk ïx-wereldkampioen en tevens winnaar van de wedstrijd in Hilversum, Cees Stam, wereld kampioen amateurs 1970 en Piet de Wit, kampioen van Neder land. Verder Leo Proost uit Bel gië, viervoudig wereldkampioen en Dieter Kemper uit West- Duitsland, ex-kampioen van Eu ropa. Bij de amateurs op de tandem komen tegen elkaar uit: Jürgen Barth en Otto Mliller (W.-Duitsland), wereldkampioen op de tandem en Peter van Doorn (kampioen 1 km. 1971) en Ton Raaymakers. In de per soonlijke achtervolging ama teurs over vier kilometer komen tegen elkaar uit Peter Nieu- wenhuis en Frans van de Ruit. Bij de amateur-stayers komen tegen elkaar uit Reimer Pod- lesch, Horst Gnas, beiden uit West-Duitsland en Bert Boom (ex-wereldkampioen), Cor Groenwegen, Henk Been en .J. de Jpng allen uit Nederland. (Nederland I 21.11 uur). NEDERLAND I NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal KRO: 19.05 uur: Daktari 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Andy Williams-show 21.11 uur: KRO-wielerronde NEDERLAND II AVRO: 17.00 uur: Viltstift 17.05 uur: Het wonder der na tuur, programma over Panama NOS: 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal •19.05 uur: De Dubbeldekkertjes, jeugdserie 19.30 uur: KRO-IKOR-CVK Kenmerk 22.11 uur: De rode kamer, t.v.-feuilleton 22.55 uur: NOS-journaal NEDERLAND II NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Vrij-uit, programma 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Socutera, 'Werk in een vergeten buurt' 20.26 uur: Uit de wereld der insekten 20.40 uur: Sweethearts, speelfilm 22.30 uur: Studio Sport 22.55 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France over recreatie AVRO 19.30 uur: Operatie Minus 5, t.v.-feuilleton 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Peyton Place 21.10 uur: Moskou nach Noten, muzikaal programma 22.05 uur: AVRO'S Televizier- magazine 22.55 uur: NOS-journaal 18.45 uur: Pip en Zip 18.55 uur: Journaal AVRO 19.05 uur: Tarzan: Een luipaard aan de zwier 20.00 uur: NOS-journaal 20.21 uur: Wolven en mensen, dierenfilm 21.20 uur: Morgen is een ander» dag, t.v.-spel 22.00 uur: NOS-journaal (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG Evenals in haar eer ste boek over „Kind en Geloof" heeft dominee dr. J. L. Klink in het ver volg daarop, dat zij „Kind en Leven" noemde, honderden uitspraken van kinderen bijeengebracht. Wat den ken en zeggen die kinderen over de oorsprong van de wereld en van de mens, over geboorte en dood, over het bijbelse paradijsverhaal, over goed en kwaad? Hier zijn een paar van die uitspraken: ze brengen min of meer de sfeer van dr. J. L. Klinks tweede boek. Eenzelfde sfeer als in haar eerste boek „Kind en Geloof'. Over de schepping: Jongen van vier jaar: „Deed God dat allemaal met een schep?" Jongen van zes jaar: „Waarom maakt God niet meer bomen? Omdat God veel te moe is, en als er te veel bomen komen, dan kan God de men sen niet meer vinden in het bos". Meisje van zes jaar: „Waarom heeft God niet kabouters geschapen en wel slangen en van die akelige bees ten?" Kinderen in conflict met de bijbel: Meisje van zes jaar: „Mamma, wie heeft God gemaakt? Ik snap het niet. Hij kan toch zichzelf niet ge maakt hebben? Nou kan ik wel zeg gen: de één of andere meneer heeft God gemaakt, maar dan ben ik er nog niet, want dan vraag je weer: wie heeft die meneer dan ge- Hoe de mens gemaakt is: Jongen van vier jaar: „Wie heeft vader en moeder gemaakt? De lieve Heer. Wie heeft de lieve Heer gemaakt. Komt de lieve Heer wel eens hier? Nee, maar daar gaan we later heen. Gaan we dan op de fiets?" Jongen van vijf jaar: „Is Adam ook een baby geweest?" Over het wonder der geboorte: Meisje van drie jaar: „Hoe kwam het kindje in uw buik? Dat heeft God daar laten groeien. Maar de zuster die het broertje uit de buik haalde? Die slaapt op vaders werkkamer. Sliep onze lieve Heer daar dan ook?" Over de zondeval: Meisje van vijf jaar: „Als ik in de hemel kom, weet je wat het eerste is wat ik zal doen? Adam en Eva een standje geven dat ze naar de slang geluisterd hebben' Jongen van vijf jaar: „De slang moest voor straf stofzuigen". Meisje van elf jaar: „Hoe weten we dat allemaal van Adam en Eva? Konden ze schrijven?" Over het probleem van het Meisje van zes jaar: „Als je nou eens geopereerd wordt, kan de dok ter dan je zonden zien?" Meisje van zes jaar: „Waarom heeft God de mensen niet zo gemaakt, dat ze het kwade niet willen doen? Waarom maakt God boeven en die ven?" Over doodgaan Jongen van vier jaar: „Als ik een ijzerdraadje was, was ik niet gesto- Jongen van zes jaar: „Als alle men sen dood zijn, wie moet er dan op straat lopen?" Jongen van zes jaar: „Wie begraaft de laatste mens op aarde, moet-ie het zelf doen als-ie aan voelt komen dat hij doodgaat?" Over de hemel: Meisje van vijf jaar: „Als ik dood ben, ben ik dan in de hemel? Maar dat is toch alleen maar je ziel? Daar heb ik toch niks aan?" Meisje van vijf jaar: „Jammer dat want als vader uit de bijbel voor leest, zegt hij alleen maar van de Here in de hemel en nooit van dames". Meisje van vijf jaar: „Zeg mam, is ik niet in de hemel kan komen, de hemel wel zo groot dat we er allemaal in kunnen?' Dr. J. L. Klink, „gespecialiseerd" in de vragen rond de godsdienstige op voeding van de kinderen, heeft uit spraken als deze uiteraard niet bij eengebracht om de volwassene aan een vermakelijk, humoristisch boek te helpen, al zal zij wel niet boos zijn om de geamuseerde glimlach die al die kindergezegden om de volwas sen monden zullen toveren. De kinderuitspraken in haar boek zijn ook nu weer evenzovele soms uiterst kritische, uiterst verrassende en onthullende reacties op de gebruikelijke manier waarop ouders hun kinderen over bijbel en geloof voorlichten. Of die manier wel de juiste is en hoe ze „gecorrigeerd" zou kunnen worden daar gaat het over in dit boek, dit tweede deel van dr. Klinks „kleine theologie voor ouders", waarin zij behalve de kinderen ook zichzelf geducht over „het overdra gen der christelijke traditie" aan hel woord laat. „Het is", zegt zij, „nodig dat in deze tijd de grond grondig wordt omge spit. Er is in de loop van de eeuwen te veel bijgekomen, zodat het oor spronkelijke evangelie wordt ver stikt. Juist ten opzichte van de kin deren hebben we er te weinig aan gedaan. Het gaat erom opnieuw te zoeken naar het oorspronkelijke". Op die speurtocht naar het oor spronkelijke heeft dr. Klink zich van het gezelschap van vglen verzekerd. „Als er te veel bomen komen, dan kan God de mensen niet meer vinden in het bos die óók iets over de door haar losge woelde problematiek konden zeggen: behalve dat zij de kinderen citeerde, citeerde zij ook (en even veelvuldig) die ouderen, theologen en literato ren, wijsgeren en pedagogen uit heden en verleden. Bijna „verdrinkt" daarin wat zij zelf te zeggen heeft (en dat is niet het minst waardevol le!). Er komt, na „Kind en Geloof" en na dit „Kind en Leven" nog een derde- boek. Dat zal „Kind op aarde" heten Dr. Klink wil in dat derde en laatste deel van haar nu al „klassieke" tri logie vooral de figuur van Jezus van Nazareth centraal stellen (en wel licht ook meer aandacht dan tot dus ver wijden aan denken en spreken van kinderen uit niet traditioneel- christelijke gezinnen). „Kind op aarde", dat wordt dus de titel van het derde deel, en daarmee schaart dr. Klink zich dan achter die jongen, die zij in een naschrift bij het tweede deel alvast citeert: „Het Rijk van God, dat is niet waar je naar toegaat als je dood bent, nee, het is een land van vrede en liefde en zo. ik weet niet hoe ik het zeggen moet, en van geen ruzie en geen oorlog!" Een uitspraak waaraan zij dan haar conclusie verbindt: „Kinderen helpen ons geloven. Zij brengen ons verder dan wij zelf zijn, tot een getuigenis dat sterker is dan ons eigen geloof. Kinderen zijn onder ons als de le vende, bewegende tekenen van (Dr. J. L. Klink. Kind en Leven, uitg. Ambo te Bilthoven, f 12,50). Meer geld voor uitzendingen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft «ich dezer dagen akkoord ver klaard met een voorstel van de raad van beheer, dat na overleg met de omroeporganisagies is tot stand geko men. betreffende de directe program makosten. Daartoe worden in de herziene be groting 1971 de investeringen voor de telegisie verminderd met 3.388.005 gulden. Dit bedrag wordt toegevoegd aan de reeds uitgetrokken uurbedra gen voor radio- en televisie voor de NOS en de omroepen. Deze uurbedra gen worden verhoogd voor de televisie van 13.500 tot 14.300 gulden voor elk uur televisie van de om roepen, en van 13.250 tot 14.050 gul den voor elk uur televisie, van de NÓS. Zo mede van 1050 tot IllO voor elk ra^io-uitzenduur via Hilversum I en II. 'én van 440 tot 465 gulden veter elk radio-uitzenduur via Hilversum III. De kleurentoeslag voor televisie zal worden verhoogd van 2000 tot 2120 gulden. Voorts zal geen proviso risch schakel- en presentatiecentrum in faze 2 van de nieuwbouw worden ingericht. HILVERSUM 1 NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.18 (S) Op het eerste gehoor: klas sieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luister uit én thuis: verzoekplatenprogramma voor de mi litairen. (8.S08.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw.) 8.30 Voor de kleuters. 8.45 (S) Geschikt voor Ui: Pianorecital: klassieke en seml-klassieke muziek. 10.15 Voor de vrouw. 11,00 Nieuws. 11.03 Aktau-Magazine: Nieuws, nieuwtjes, reportages, c Mededelingen. llngen" t.b.v. land- Actualiteiten: 13.00-13.05* Raden kro: 13.00 (S) Van twaalf tot 1 programma. (12.26 Mededer tuinbouw; 12.30 maar NCRV: 14.10 (S) Herdenkingspro gramma Arnold Schonberg: moderne or kestwerken. 15.00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16 8(3) Meisjeskoor met pianobegeleldng. 16.15 Radiostrip voor de kinderen. 16.30 Jeugd- gevarieerd jeugdprogramma. 17.30 ~Jl Ochtendgymnas- Ochtendpost (gr), 'dag.'vara": j""rn telten. 8.32 (S) Muzikale ochtendpost (verv). (Plm 8.33 Van alle markten thuis. )9.00 Radioweekblad met om 9.35 Waterstanden; 19.13 Koning Klant; 10.30 De V4 1; 11.03 Op de koffie: en commentai op een eiland: dagboek van Godfried man*. 13.10 (S) Lichte grammofoonmuziek. I (VARA-AVRO) Allee 13.25 Speelruimte: making met de buurtbewoners; 14.00 Ope rettewereld: 14.35 Kinderkoor: 14.50 De avonturen van Alice: voordracht én mu- 1 ziek: 15.10 Buurtbewoners en hun favoriete prolie! in muziek: 16.00 Nieuws; 16.03 Vra- 17.02 Vonken or I SP Nederlandse 'vqBI halen en volksgebruiken. 17.20 (S) Chansor,„ wedstrij B.R.T. - N.O.S. door het Metropols Orkest met zangsolisten. 17.40 Friese Water- week. 1971: Toeristische aspekten van Fries land en impressies van de Friese Elfsteden- week. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Van Meet af aan 4 platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.03; Radiojournaal. 10,06 Arbeidsvitaminen: popu- lair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws.) f NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Nordring 1971: De Eddy Becker Show. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Gim-, Boetii4 gen.) 17.55 Weegschaal. Het zal niet vaak voorkomen dat een zangsolist een programmourijziping aankondigt en dat zijn publiek dat niet neemt. Het overkwam gisteravond de bepaald beduuste Marco Bakker, die in de pas herbouwde Bethelkerk aan de Scheveningse Jurriaan Kokstraat samen met het omvangrijke Katwijkse Man nenkoor, „Jubilate" onder Sander can Marion, en met Klaas J. Mulder als pianist, een populair programma uit voerde. In verband met de aard van het volksliederengedeelte wilde Bakker het aangekondigde Dunkelrote Rosen" van Karl Millöcker vervangen door een Oostenrijks volksliedje, maar dat wil den de talrijke aanwezigen niet. Het bleef dus Dunkelrote Rosen", met be proefd operette-effect, voorgedragen en dan ook met een geweldige ovatie be- Of de bedoelde programmawijziging wel zo erg noodzakelijk was? We wa gen het te betwijfelen, want er - was Evangelische Omroep groeit HILVERSUM (ANP) De Evangeli sche omroep, die als aspirantomroep tot de ether is toegelaten en drie uur radio- en één uur televisiezendtijd per week heeft, neemt nog steeds in om vang toe. De E.O. telt op dit moment 78.000 leden-contributanten. Aan begin van dit jaar was dit aantal 50.000 en in april van het vorig jaar 20.000. De Evangelische omroep zal in april 1972 honderdduizend leden, te vens houders van een omroepkaart, moeten hebben om als c-omroep er kend te kunnen worden. Vier clandestiene zenders opgespoord DEN HAAG (A.N.P.). - De PTT heeft het afgelopen weekeinde in samen werking met gemeente- en rijkspolitie vier klandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. In Groningen werden de „Ph 143" van do 18-jarige scholier J. H. en de „Monte Carlo" van de 18-jarige electricien E. G. uit de ether genomen. In Zaandam gebeurde hetzelfde met de walkie-talkie „1044" van de 13-jarige scholier E. de B. In het Noordbrabantse Oosterhout werd de walkie-talkie vun de 14-jarige scho liere A. J. M. D. opgespoord en ir beslag genomen. Tegen alle niet-zend- gemachtigden werd proces-verbaal op gemaakt. van Robert Stolz: „Auf der Heide blühn die letzten Rosen" aan vooraf gegaan. Nog veel meer aanleiding tot twijfel aan „pure folklore" was het liedertafel werkje „Musik für dich" dat het koor vertolkte. En de romantisch-virtuoze parafrase van pianost Mulder voerder muzikaal ook ver weg van het Finse volksliedje dat er het uitgangspunt van was geweest. Hoe dat allemaal zij, het was een bonte avond die geweldig aan sprak. Het was ook goed gezien het publiek er dadelijk maar bij te betrek ken toen koor en solist Arne's „Gebed om vernieuwing" inzetten. Dit, evenals de psalmzetting van Loys Bourgeois, die de Hugenotenpsalter zijn definitieve 1 gaf, werden uitgevoerd in effectrij ke bewerkingen van dirigent Sander van Marion, van wie ook enige eigen composities in ietwat theatrale trant werden weergegeven. Het koor, dat over krachtige natuurstemmen beschikt, wijdde zich verder aan negrospirituals, ook weer in bewerkingen van Van Ma rion, die in het bekende „We shall overcome" en het „Glory, glory hallelu ja geen moeite had de aanwezigen mee te krijgen. Marco Bakker zong als solist ook een paar negrospirituals, verder enkele fragmenten uit Handels Messiah en dan de bovengenoemde operetteschlagers. Zijn stem is mooi getimbreerd maar zit helaas niet in alle registers even goed en is ook niet ideaal geëgaliseerd. De muzikale reis die na de pauze werd gemaakt, leidde tenslotte naar Rusland (met Mulder in de beroemdste van Rachmaninows pianopréludes) en via Frankrijk naar Israël. Er behoefde niet aan te worden getwijfeld dat men zeer heeft genoten. K.S. Drill 11 héte beste halve zware.® m

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2